Lenovo ThinkPad T470p (Video)

Lenovo ThinkPad T470p (Video)

Toliko smo se družili sa tankim i lakim računarima da smo pomalo zaboravili odakle se pojavila potreba za laptopovima uopšte. Sve je krenulo od želje poslovnih korisnika za mobilnim računarima. Tako su nastale mobilne radne stanice, od kojih je priča dalje krenula. Danas, nakon toliko napredovanja na svim poljima, imamo priliku da vam predstavimo mobilnu radnu stanicu najnovije generacije. U pitanju je ThinkPad T470p.

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Računar namenjen korisnicima kojima su performanse i funkcionalnost na prvom mestu – najlakši je način da se opiše Lenovo ThinkPad T470p. On se odriče bilo kakvih ambicija da korisnicima nudi novotarije po pitanju dizajna i debljine. Čim ga ugledate, videćete robusnu, snažnu mašinu koja svakim svojim delom jasno ukazuje da se sa njom nije šaliti. Zaista, radi se o biznis računaru velike hardverske snage, dizajniranom da bude ispomoć inženjerima koji su pod pritiskom da što pre završe neki zadatak.
      Isto tako, svakako ćete ga odmah prepoznati kao člana ThinkPad linije. Opremljen vrhunskim hardverom najnovije generacjie, T470p odlikuju razne tehnologije prepoznatljive u poslovnom domenu (TPM 2.0, skener otiska prstiju, SmartCard, SIM slot), a tu su i fenomenalno brzi SSD, četvorojezgarni „punokrvni“ mobilni procesor, kao i diskretna grafika za one (ne)zgode kada dobro dođe hardverska akceleracija. No, krenimo redom.

      Uređaj
      Kao što smo rekli, odmah po vađenju je jasno da je reč o ThinkPad laptopu. Verovatno nema potrebe da posebno naglašavamo zbog čega – ko je iole upućen u problematiku, njemu je sve jasno. Reći ćemo da je ovo produkt razmišljanja o mobilnom računaru iz ugla performansi u optimalnom pakovanu, pa tako ovaj 14-inčni računar stiže sa povećom debljinom, baterijom koja štrči, povećim strujnim adapterom.
       lenovo_thinkpad_t470p_3_s.jpg
      Za divno čudo, to se ne odražava previše na njegovu težinu. Naime, ThinkPad T470p je težak samo 1.8 kilograma, što je više nego prihvatljivo, naročito imamo li u vidu performanse i mogućnosti računara. Kada su materijali u pitanju, laptop se izrađuje od plastike, koja je ojačana ugljeničnim vlaknima. Zahvaljujući potonjima, kućište dobija čvrstinu i nema ni najmanjih naznaka ugibanja ili ičeg sličnog.
      lenovo_thinkpad_t470p_5_s.jpg
      Ekran se može otvoriti do čitavih 180 stepeni, tako da i u tom pogledu omogućava određenu dozu fleksibilnosti. Pride, šarke drže ekran vrlo čvrsto u bilo kom položaju, tako da ne treba očekivati nikakva klimanja niti probleme bilo koje vrste. Jednostavno, izrada laptopa je na veoma visokom nivou – ništa manje nismo ni očekivali.
       lenovo_thinkpad_t470p_6_s.jpg
      Računar je klasičnog ThinkPad dizajna. To se ogleda i u unutrašnjosti. Nasloni za dlanove imaju karakteristični blago hrapav nanos, tu je vrhunska tastatura (bez numeričkog dela, podsećamo da se radi o 14-inčnom formatu), kao i tačped uz tipični trekpoint koji Lenovo implementira na biznis liniju proizvoda. Desno od donjeg dela tastature zatičemo skener otiska prstiju na pomalo neobičnom mestu.
       lenovo_thinkpad_t470p_7_s.jpg
      Što se tiče konektora, reći ćemo da se nije težilo ka nekakvim novotarijama. Da li će vam nedostajati više USB-C portova u nekom trenutku, diskutabilno je. Slutimo da u korporativnim okruženjima to neće ni biti od interesa. Sa desne strane imamo SIM slot, dva USB-a, LAN konektor, Kensington lock, kao i mini-DisplayPort i HDMI video izlaze. Levo se nalaze SmartCard čitač, combo audio port, otvori za hlađenje, kao i još jedan USB i strujni priključak. Treba reći da su svi portovi u stanju da pune USB uređaje kada je računar ugašen, dokle god je povezan na strujni adapter. Na zadnjoj strani ne zatičemo ništa, jer je tu smeštena velika baterija, dok napred imamo čitač memorijskih kartica.
       Već smo u više navrata konstatovali – Kaby Lake arhitektura nam je donela daleko više napretka na mobilnom planu nego što je to bilo uočljivo kod desktopova. Samim tim, pomak u performansama je izražen i očekivan na ovakvoj mašini, premda možda ne toliko kao kod čipova za tanke i lake računare. Mejnstrim laptopovi su dobili ubrzanje, ali i značajna unapređenja po pitanju potrošnje, što važi i za T470p.
      lenovo_thinkpad_t470p_12_s.jpg
      Naime, on stiže sa Core i7-7700HQ procesorom, koji je u praksi najbrže što možete kupiti za mobilni računar. Radi se o četvorojezgarnom procesoru, koji podrazumevano radi na 2.8 GHz, ali je u stanju da poveća takt sve do 3.8 GHz u slučaju potrebe, što mu omogućava da se lako izbori sa svakim izazovom. Uz to, zahvaljujući odličnim optimizacijama i napretku performansi, dobijamo fantastičnu autonomiju, ali o tome nešto dalje u nastavku teksta, u odgovarajućem odeljku.
      [modul]specifikacija=9149[/modul]
      Pored toga što je procesor četvorojezgaran, podržava multithread. Stiže sa 6 MB keša i izrađuje se u 14-nanometarskom proizvodnom procesu, isto kao i drugi Kaby Lake procesori. TDP mu je deklarisan na čitavih 45 W, što nam deluje gotovo nestvarno nakon toliko druženja sa čipovima koji troše do 15 W.
      Grafika se bazira na kombinaciji integrisane i diskretne grafike. Za sve nezahtevne scenarije, naravno, koristi se integrisana Intel HD 630. Grafički čip radi na 350 MHz bazno, a njegov radni takt se penje do 1100 MHz. Pozajmljuje memoriju od sistema. Kada se pojavi potreba za grafikom – pre u aplikaciji koja podržava akceleraciju nego u igri, kao kod kućnih računara – ThinkPad T470p aktivira GeForce 940MX, Nvidia grafiku koja podržava DX12 i – što će profesionalce posebno zanimati – stiže sa 384 unificiranih šejdera, tako da je u stanju da lako podrži razne CUDA implementacije.
      lenovo_thinkpad_t470p_10_s.jpg
      Kada govorimo o sistemskoj memoriji, laptop stiže sa više nego pristojnom količinom RAM-a od 16 GB. U pitanju je DDR4 memorija. Za skladištenje podataka se koristi Samsungov NVMe SSD, koji isporučuje fantastične performanse, a kapacitet mu iznosi 512 GB. Naravno, treba očekivati različite verzije u samoj prodaji, sa drugačijim količinama RAM-a ili kapacitetima (pa i vrstom) SSD-a, ali naš sempl je došao u varijanti koja neće biti top verzija, verovali ili ne. Postojaće i do 32 GB DDR4 memorije i do 1 TB NVMe SSD u ponudi.
      lenovo_thinkpad_t470p_4_s.jpg
      Veliki broj portova smo već spomenuli u sekciji o konektorima na prethodnoj strani, a kako ih možete jasno videti u tabeli, nema potrebe da se ponavljamo. Reći ćemo da se T470p drži tradicionalnih konektora, bez neke posebne želje za eksperimentisanjem, što je i logično za poslovnu mašinu. Tu su i WiFi b/g/ac, kao i Bluetooth 4.0, ali i SIM slot zahvaljujući kome možete biti povezani na terenu gde god postoji mobilni signal. Najzad, laptop stiže sa Windows 10 Pro operativnim sistemom, što je opet sasvim logično i u skladu sa očekivanjima, imamo li u vidu namenu računara.Ovde možete videti performanse računara. Kako nismo u skorije vreme testirali nikakve pandane ovakvom korporativnom laptopu, mislili smo da će biti interesantno da uporedimo hardkor biznis model sa laganim i tankim biznis računarom kakav je ThinkPad X1 Carbon iz Lenova, ali isto tako i sa Alienware 15 R3 modelom potpuno drugačije kategorije – no, zašto ne uporediti performanse u praksi? Možda se iznenadite…
      [modul]test=496[/modul]ThinkPad T470p spada u jednu drugu, pomalo zaboravljenu kategoriju brzog, koja se pomalo izgubila sa forsiranjem ultrabuk hardvera, kao i tankih i lakih računara. Hardver ovakvih uređaja je našao put i u školjkama “punokrvnih” laptopova, u kakve spada i model sa našeg testa, i to nije nužno loša stvar, pošto taj hardver obično donosi daleko bolji odnos performansi i potrošnje, odnosno bolju autonomiju. Međutim, kada se nađete za laptopom “starog kova”, postaje vam potpuno jasno zašto stranice moraju biti deblje, zbog čega se mora ugraditi kuler većih dimenzija, zašto se isplati ubaciti brži čip.
      Naime, hardver neverovatno lako izlazi na kraj sa bilo kakvim izazovom. Štaviše, brži je od većine desktop računara i donosi nestvarne performanse u nekim domenima, ne samo zbog snažnog i brzog četvorojezgarnog procesora. Velika količina DDR4 memorije svakako pomaže, ali najveći faktor doprinosa vrhunskom radu jeste NVMe SSD.
      lenovo_thinkpad_t470p_13_s.jpg
      Već smo pominjali u više navrata u testovima uređaja gde se on pojavljuje – fenomenalan NVMe SSD donosi još viši nivo performanse u odnosu na tipičan SSD. To znači nekoliko puta bolji transfer, ali i nekoliko puta bolje IOPS (input output operations per second) performanse, što je krucijalna stvar. Rezultuje fantastičnom odzivnošću sistema, sve prosto leti, i sam Windows se pali začas, a pravo je uživanje imati more upaljenih aplikacija a da performanse baš nimalo ne opadnu.
      Pored toga, istakli bismo komociju u radu. 14-inčna šasija ipak nije “ultraprenosiva”, odnosno skučena, tako da možete sasvim lepo i komotno da radite. Nije problem ni da ga ponesete, sa relativno malom težinom od 1.8 kilograma, pošto je Lenovo učinio T470p još lakšim i tanjim od svog prethodnika. Naravno, imate i druge parametre, ali sveukupan utisak koji Lenovo ostavlja u realnom radu je izuzetno pozitivan.
      Ekran
      Ekran je, relativno posmatrano, verovatno najslabija strana ovog računara. Nemojte nas shvatiti pogrešno, reč je o IPS ekranu Full HD rezolucije. Međutim, svakako je on mogao biti nešto bolji. U istom trenutku smo koristili čak četiri mobilna računara i od svih njih, T470p je imao ekran najslabije osvetljenosti i prikaza boja. Da se razumemo, u globalnom smislu ekran je dobar, ali je u praksi, imajući u vidu klasu računara, mogao biti implementiran još bolji i kvalitetniji ekran. Ne mislimo tu na rezoluciju, koja je sasvim adekvatna, već pre svega na osvetljenost ekrana i živahnost boja u praksi.
      ekran_lenovo_t470p.jpg
      Tastatura, tačped
      Tastatura je izuzetno dobra i prepoznatljiva. Dobra, jer je osećaj kucanja na visokom nivou, budući da Lenovo već dugo praktikuje ergonomski oblik tastera sa udubljenjima za jagodice. Tastatura ima mnoštvo prečica i skraćenica, za koje toplo preporučujemo da ih podrobno izučite. Tu je i pozadinsko osvetljenje, i to u više nivoa. Možete ga potpuno isključiti, podesiti na maksimum, ali i prigušiti, što je takođe sjajna opcija. Sve u svemu, tastaturom smo izuzetno zadovoljni.
      lenovo_thinkpad_t470p_8_s.jpg
      Tačped na ThinkPad serijama jeste standardno vrlo korektan, ali je u neku ruku mala žrtva trekpointa, koji proizvođač tradicionalno implementira. On je dovoljno dobar, ali bismo voleli i da je nešto većih dimenzija. Zbog trekpoint tastera koje je neophodno implementirati kako biste računar kontrolisali i pomoću malog crvenog kružića (kojim se pokreće kursor miša), skraćen je prostor za tačped. No, sama upotreba je vrlo korektna i tačped predstavlja jedan od boljih u domenu Windows PC laptopova.
      lenovo_thinkpad_t470p_9_s.jpg
      Buka
      Buka nije nikakav problem za ovaj računar. Zahvaljujući velikom, prostranom kućištu i velikom kuleru, ventilatori značajnije pojačavaju svoj rad samo prilikom znatnih opterećenja. U praksi, rekli bismo da je kultura rada na veoma visokom nivou, rame uz rame sa najtanjim laptopovima.
      buka_lenovo_t470p.jpg
      Zagrevanje
      Nivoom zagrevanja – ili možda bolje reći izostankom istog – smo prilično zadovoljni. Materijali u T470p se pokazuju odličnim po pitanju izolovanja korisnika od generisane toplote, pa tako ostaje veoma ugodan za rad uprkos brzom procesoru i diskretnoj grafici. Egzaktne podatke možete pronaći na priloženim fotografijama.
      temp_min_lenovo_t470p.jpg
      temp_max_lenovo_t470p.jpg
      Baterija Kao što znate, od računara visokih performansi se ne može zahtevati dugotrajan rad na bateriju. No, da li je baš tako? ThinkPad T470p nas je uspešno uverio da je vreme da tu tezu odbacimo. Naime, baterija obezbeđuje fenomenalnu autonomiju! Lenovo obećava 12 sati, a mi smo bez po muke ostvarili 11 i po sati, što je sjajan rezultat! Baterija od 72 Wh možda štrči iz donjeg dela, ali kada vam obezbeđuje celodnevnu autonomiju, lako ćete to istrpeti. Rezultat posebno impresionira imamo li u vidu da je ovde ugrađen jedan od najbržih mobilnih procesora, a istovremeno je pokazatelj napretka Intel Kaby Lake arhitekture u domenu potrošnje.
       Kako se radi o jednoj od najnovijih kreacija u Lenovo ponudi, ne čudi što je opremljena vrhunskim hardverom najnovije generacije, upakovanim u dobro prepoznatljivo kućište. Svako ko je ikada video jedan ThinkPad računar će lako prepoznati novi model zahvaljujući tradicionalnom dizajnu koji je odlično prihvaćen od strane poslovnih korisnika, kojima je ovaj računar upravo i namenjen.

      Spisak podržanih tehnologija je impresivan, ali i performanse koje pruža i mogućnosti koje donosi. Zaista, T470p je praktično prozor u neki drugi svet u odnosu na onaj u kome obitavaju tzv. consumer laptopovi. Svet koji se paralelno razvijao ne napuštavši principe na kojima su rađeni laptopovi pre toliko godina, kada se nije išlo na istanjivanje po svaku cenu, već želele isporučiti što bolje performanse u mobilnom pakovanju.
      lenovo_thinkpad_t470p_14_s.jpg 
      Sve u svemu, ovo je poslovna mašina odličnih mogućnosti i mobilna radna stanica koja omogućava obavljanje bilo kog posla i sa najudaljenijih lokacija, ma koliko taj posao bio zahtevan. Kao takav, ThinkPad T470p će značajno doprineti produktivnosti unutar bilo kog preduzeća i predstavljaće jedan od esencijalnih uređaja u asortimanu gde god se javlja potreba za korišćenjem zahtevnijeg softvera i hardvera. Istovremeno, to je i odgovor na eventualnu dilemu i pogledu objektivno visoke cene – kada se radi o alatu koji stvara novac, sitne razlike u cenama postaju bespredmetne. Posebno kada znamo da je ovo jedan od najkvalitetnijih i najpouzdanijih računara koji se mogu kupiti.
      Prednosti: – Izrada – Performanse – Autonomija – Podržane biznis i sigurnosne tehnologije – Kultura rada – Iznenađujuće prenosiv i kompaktan za ovakav računar sa 1.8 kg težine
      Nedostaci: – Ekran i zvučnici su mogli biti i nešto bolji – Očekivana visoka cena – (Uslovno) Baterija koja štrči i dizajn koji neće biti privlačan svakome Računar na test ustupio Lenovo.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi