Filip Majkić
Svakako se ne srećemo po prvi put sa Lenovo X1 Carbon modelom ThinkPad serije. Još kada se po prvi put pojavio ovaj model, konstatovali smo da se radi o nestvarno kvalitetnom i luksuznom računaru. No, danas je 2017. godina i na pomolu je, verovali ili ne, čak peta generacija X1 Carbon računara. Može li zadržati taj pozitivan utisak?
Konkurencija je brojna, i svi žele da uzmu svoje parče segmenta luksuznih ultratankih računara baziranih na Windows operativnom sistemu. Lenovo nije spavao ni mirovao, ali nisu ni ljuti rivali. Mnoštvo računara danas postoji na tržištu i pokriva upravo ove segmente, što potpuno, što delimično, nudeći ponešto za svakoga. Međutim, X1 Carbon se oduvek izdvajao beskompromisnom podrškom za sve poslovne atribute, uključujući skener otiska prstiju, specifičnu tastaturu sa pozadinskim osvetljenjem, TPM 2.0 i razne bezbednosne čipove, specifični trekpoint i slično. No, iznad svega, on je bio potpuno drugačiji od ostalih tankih i lakih računara, sa sopstvenim vizuelnim identitetom i drugačije izrade od tipičnih unibody aluminijumskih klonova koji su nicali (a i dalje niču) kao pečurke posle kiše.
Uređaj
Lenovo ništa ne prepušta slučaju, pa je tako svaki ThinkPad dizajniran u gotovo identičnom stilu. Vizuelni identitet je veoma važna stavka kod prestižne poslovne serije najpopularnijeg svetskog proizvođača računara. Stoga ni X1 Carbon nije izuzetak. Čim ga ugledate, prepoznaćete o kojoj se seriji računara radi, baš kao i da ste uzeli u ruke ThinkPad 460 ili 470.
Međutim, čim uzmete u ruke X1 Carbon, postaćete svesni da je on zapravo drastično lakši od drugih modela. Sa težinom od svega 1.14 kilograma spada među najlakše uređaje ovog tipa, što je ipak podvig jer je trebalo implementirati dosta toga što u consumer kategoriji nije potrebno. Crne je boje, redizajniran u odnosu na model prethodne generacije, a korišćeni materijal je – “hibridni magnezijum”. Uz njega se obilato koriste ugljenična vlakna, a otuda potiče i deo imena, odnosno “Carbon”.
Unutrašnjost se praktično nimalo ne razlikuje. Koncept je identičan, a ponovo ćete vrlo jasno prepoznati da se radi o Lenovo računaru. Karakteristična tastatura sa udubljenjima za jagodice prstiju je tu, tačped, ali i trekpoint, po kome je Lenovo naročito poznat. Skener otiska prstiju je desno od tačpeda.
Sve je logično razmešteno i raspored je dobar. Važi li isto i za konektore? Sa donje strane zatičemo samo otvore za zvučnike (pri prednjem delu), kao i nožice za prijanjanje. Pozadi je smešten slot u koji možete staviti SD karticu ili SIM karticu, tako da u neku ruku imate hibridni slot kakav je popularan u modernim mobilnim telefonima.
Desno su audio konektor, otvori za hlađenje i jedan USB pune veličine, te Kensington lock, dok se levo nalaze dva Thunderbolt porta (strujni konektor ide u jedan od njih)još jedan USB pune veličine, kao i HDMI izlaz pune veličine, što je veoma lepo videti na ovako tankom računaru. Najzad, tu je i mini-LAN port, koji se morao implementirati zato što debljina ne dozvoljava LAN konektor pune veličine. No, bez brige, adapter koji je potrebno koristiti u tom slučaju se isporučuje u pakovanju. Lenovo prosto nije mogao da dozvoli da ovakva mašina za korporativne korisnike dođe bez podrške za ovaj vid povezivanja.
Kao što to obično biva, nova arhitektura donosi mnoštvo novina, ali i obavezu da održi podršku za brojne stare tehnologije. Takav je slučaj i sa X1 Carbon laptopom, ali je sve dodatno naglašeno usled toga što se radi o poslovnoj mašini. To podrazumeva Trusted Platform Modul 2.0, Core i7 vPro, pomenuti Kensington lock i skener otiska prstiju.
Ipak, osnovu svega čini stari dobri Kaby Lake u varijanti sa čipovima namenjenim ultrabuk tržištu, odnosno maloj potrošnji. Koristi se Core i7-7600U mobilni procesor. Radi se o dvojezgarnom modelu, koji raspolaže sasvim solidnim performansama, budući da nije reč o modelu (direktno) namenjenom hibridnim i 2-u-1 računarima, već pravim ultrabukovima. Radi u rasponu od 2.8 GHz pa sve do 3.9 GHz u Turbo režimu.
To nije sve. Procesor podržava multithread, tako da sa svoja dva jezgra može da izvršava do četiri thread-a. Stiže sa 4 MB keša i izrađuje se u 14-nanometarskom proizvodnom procesu, isto kao i drugi Kaby Lake procesori. TDP mu je deklarisan na svega 15W. Novi procesori veoma efikasno rade i po brzini su dobrano u mejnstrim kategorijama iz ranijih generacija, bez obzira što se smeštaju u tanko kućište.
[modul]specifikacija=9148[/modul]
Grafika je, naravno, integrisana. Reč je o Intel HD 620 grafičkom čipu. On radi na 300 MHz bazno, a njegov radni takt se penje do 1150 MHz. Pozajmljuje memoriju od sistema. Kada govorimo o sistemskoj memoriji, laptop stiže sa više nego pristojnom količinom RAM-a od 8 GB, a reč je o LPDDR3-1866 memoriji. Treba imati u vidu da smo mi imali test primerak, a da će u prodaji svakako biti različite konfiguracije memorija.
Slično se može reći i za SSD. U ponudi će biti različiti kapaciteti, možda i tipovi SSD-ova. Međutim, uvek toplo preporučujemo ovo što zatičemo i u X1 Carbon računaru. Naime, radi se o Samsungovom NVMe SSD-u od 512 GB, praktično nestvarnih performansi. Sa gotovo 1.5 GB/s transferom (gigabajta, ne gigabita) i strahovito malim vremenima pristupa, mašina prosto leti! Operacije kao što su butovanje sistema ili buđenje istog traju izuzetno kratko.
Najzad, lepo je primetiti da sa ovim računarom niste primorani na toliko kompromisa kao sa mejsntrim ultrabuk modelima, ili pak sa tankim i lakim računarima kojima je najveća ambicija uštedeti još koji milimetar debljine. Imate četiri USB porta, od toga dva standardna USB 3.0 i dva Thunderbolta (samim tim, dva Type-C porta, jer se radi o fizički identičnim konektorima i svaki Thunderbolt je istovremeno i Type-C), a i HDMI izlaz je pune veličine. LAN port nije, ali sumnjamo da će vam previše nedostajati – a ukoliko se ukaže potreba, tu je adapter.
Spisak zaključujemo podrškom za WiFi i Bluetooth, pri čemu je WiFi Dual Band AC tipa. Tu je i 720p web kamera. Dakle, X1 Carbon ima sve što možete da poželite od moderne poslovne mašine, a istovremeno je i dovoljno svestran da ga možete koristiti za apsolutno bilo kakvu dnevnu operaciju, od gledanja filmova i slušanja muzike do rada sa Office programskim paketom ili nečim sličnim. Da sve to bude udobno, ali i spremno za korporativna okruženja, stara se Windows 10 u Pro izvedbi, što posebno cenimo.
Na ovom mestu možete videti rezultate koje Lenovo X1 Carbon postiže naspram doskora najtanjeg laptopa na svetu, HP Spectre 13 laptopa, koji je takođe bio umnogome usmeren prema poslovnim koriscnicima. Istovremeno, mogu se videti razlike između prethodne i ove generacije hardvera u domenu performansi.
[modul]test=495[/modul]
Verovatno neće biti nikakvo iznenađenje ako kažemo da računar prosto leti. Core i7 u ultra-mobilnim izdanjima je često bio neka vrsta mimike, budući da se radilo o dvojezgarnom procesoru ne naročito velikih radnih taktova. I danas imamo dva jezgra, ali daleko veći radni takt, koji se penje po potrebi do čak 3.9 GHz! Iako nije realno da ovakav laptop koristite u ekstremnim uslovima i pri dugotrajnom opterećenju, opet treba primetiti da su njegove hardverske sposobnosti na visokom nivou.
Tom utisku krucijalno doprinosi fenomenalan NVMe SSD. Sjajna odzivnost sistema, dovoljno mesta za skladištenje podataka, utisci su zaista fantastični po tom pitanju. Ni sami nismo verovali kada smo svojevremeno prvi put došli u kontakt sa ovom podgrupom SSD-ova, misleći da nema suštinskih razlika između performansi različitih SSD-ova koje bi doprinele da utisak bude takav da je novi SSD za klasu brži. To nas drži do danas. Slično se može reći i za RAM, koga ima u izobilju, čak 16 GB.
Pored toga, lepo je znati da nema trotlovanja ili nekog sličnog balasta modernih mobilnih računara u situacijama gde se računar optereti na kratak period. Dakle, ne samo što dobijate tanak i dopadljiv računar, već zbilja možete da maksimalno koristite njegove performanse bez bojazni da ćete morati da pravite neke naročite kompromise. Zaista je uživanje koristiti ovaj računar, čemu doprinose i naredni faktori…
Ekran
Računar stiže sa Full HD ekranom veoma tankog okvira, dijagonale 14 inča. Već smo spomenuli da ovaj IPS ekran ima neke veoma dobre osobine. Među njima su izostavljanje refleksivnosti bilo kog tipa, ali i odlična osvetljenost. Praktično svuda imamo od 300 do 350 cd/m2, što pruža odlične opcije za korišćenje u različitim uslovima osvetljenja. Pored toga, istovremeno donosi i mogućnost solidnog spuštanja nivoa osvetljenja kada laptop radi na bateriju, što krucijalno doprinosi dugoj autonomiji.
Tastatura, tačped
Tastatura je izuzetno dobra i prepoznatljiva. Dobra, jer je osećaj kucanja na visokom nivou, budući da Lenovo već dugo praktikuje ergonomski oblik tastera sa udubljenjima za jagodice. Istina, ovde su ta udubljenja tik manje izražena nego kod punokrvnih računara, ali je to iz sasvim razumljivih razloga, odnosno dimenzija i debljine.
Tastatura ima mnoštvo prečica i skraćenica, za koje toplo preporučujemo da ih podrobno izučite. Tu je i pozadinsko osvetljenje, i to u više nivoa. Možete ga potpuno isključiti, podesiti na maksimum, ali i prigušiti, što je takođe sjajna opcija. Sve u svemu, tastaturom smo izuzetno zadovoljni.
Možemo li slično reći i za tačped? On je dovoljno dobar, svakako, ali bismo voleli i da je nešto većih dimenzija. Naime, dimenzije su nešto manje (neki drugi računari su nas razmazili po tom pitanju), ali i trekpoint zbog tastera koje je neophodno implementirati za mali crveni kružić u sredini tastature kao treći sistem kontrole oduzima prostor koji bi mogao biti upotrebljen za tačped. Sama odzivnost tačpeda je dobra i nema problema u njegovom funkcionisanju.
Buka
Sa bukom nećete imati nikakvih naročitih problema. Laptop radi izuzetno mirno i tiho, bez ikakvih naglih ubrzanja ili usporenja i prateće buke.
Zagrevanje
Laptop se uglavnom greje pri zadnjem delu, što je i logično i očekivano usled veoma tankog kućišta. Važno je reći da u situacijama bez intenzivnog opterećenja, on praktično ostaje hladan. Štaviše, rekli bismo da je i hladniji nego, recimo, klasičan aluminijumski laptop, budući da materijali korišćeni u X1 Carbon-u bolje izoluju. Situacija je malo drugačija kada se laptop duže vremena drži pod intenzivnijim opterećenjem – sasvim logično, tada će doći do redukovanja performansi jer se od zakona fizike ne može pobeći, pa X1 Carbon prosto nije podesan za dugotrajne operacije pri maksimalnim brzinama.
Baterija Baterija je – fantastična! Reč je o troćelijskoj bateriji, kapaciteta 57 Wh. Mi smo ostvarili autonomiju od, verovali ili ne, preko 15 sati! Za to vreme smo lagano brauzirali internetom, čitali određene tekstove i slično, ne opterećujući mašinu preterano. Naravno, možete dobiti i solidno manju autonomiju od ove, zavisno od toga čime opteretite računar, ali i dužu, ukoliko biste dodatno zatamnili ekran, koji mi zatamnjujemo na oko 60%, što je i dalje veoma čitljivo i upotrebljivo na ovako dobrim IPS panelima.
Lenovo ThinkPad X1 Carbon je u isto vreme i sjajan uređaj i uređaj namenjen veoma uskom krugu potencijalnih korisnika. U neku ruku, on je niša niše. Najpre je potrebno da budete korisnik koji želi tanak i lagan računar elegantnih proporcija, a u isto vreme da spadate u podgrupu poslovnih korisnika. Iako se ove grupe umnogome preklapaju, to nije uvek slučaj. Ukoliko vam nije potrebno pregršt poslovnih funkcija, možete uzeti i neki drugi, pristupačniji računar. Sa druge strane, on je fantastičan izbor ukoliko ovakav računar podmiruje vaše potrebe.
U tom smislu, ThinkPad X1 Carbon je sjajan proizvod. Svestran je, lagan, tanak, ne ganja svetske rekorde ali je vrlo kvalitetan po svakom pitanju. Fantastične je izrade i lako zadovoljava i najprobirljivije korisnike. Nivo performansi je na visokom nivou, kao i iskustvo u realnom radu.
Na kraju krajeva, cena će verovatno biti ta koja će presuditi. Lenovo X1 Carbon spada u onu kategoriju uređaja za koje volimo da kažemo da je bolje uzeti u pristupačnijem izdanju, jer skuplji modeli ne nude toliko više toga koliko više novca zahtevaju. U takvim izdanjima, itekako bismo preporučili X1. No, prethodnik računara sa ovog testa je imao cenu od skoro 400 hiljada dinara, a tek trebamo da vidimo kolika će biti cena modela za 2017. kada se bude našao u maloprodajama. Dakle, reč je o sjajnom računaru, ali smo mišljenja da pre ima smisla uzeti varijantu za koju očekujemo da će biti gotovo dvostruko pristupačnija od ove koja se našla na našem testu, a koja vam i dalje isporučuje kompletno X1 Carbon iskustvo.
Prednosti: – Fantastičan računar – Svestranost i upotrebljivost – Odličan kvalitet izrade i korišćeni materijali – Tastatura – Odlične performanse – Dobar ekran – Prenosivost Nedostaci: – Pri dugotrajnim opterećenjima može doći do blagog pada performansi – Očekivana visoka cena Računar na test ustupio Lenovo.