Filip Majkić
Kineski Lenovo je veoma agresivan na laptop tržištu i beleži rast isporuka, što je velika retkost u ova teška i izazovna vremena. Ne čudi, budući da kompanija zaista vodi računa i o kvalitetu izrade i o tržišnim nišama koje valja pokriti. Svi znamo da su tableti trenutni hit u svetu, baš kao i ultrabukovi u domenu x86 računara – stoga, zašto ih ne objediniti? Tako se rodila Yoga serija računara.
Ovo nije jedini hibrid ili eksperiment sa ultrabuk formom, ali je svakako jedan od zanimljivijih. Ultrabuk dolazi sa ekranom osetljivim na dodir, koji se po potrebi može obrnuti “do kraja”, za 180 stepeni, kada se deaktiviraju tastatura i tačped – i eto tableta! Postoje dva glavna modela, Yoga 11 i Yoga 13. Treba reći da je manji model, Yoga 11, baziran na mobilnom hardveru, te da ne pokreće “punokrvni” Windows, pa nam je samim tim i manje interesantan – nemamo povoljno mišljenje Windows RT operativnom sistemu pošto je to faktički odvojen ekosistem, sa posebnim aplikacijama koje nisu one pisane za x86. Sa druge strane, Yoga 13 je bazirana na x86 hardverskoj platformi i punoj verziji Windows 8 operativnog sistema…
Dizajn, izrada
Yoga 13 dolazi u kutiji koja podseća na kutiju cipela, kako već mnogi proizvođači pakuju ultrabukove više klase. Verzija na našem testu je narandžaste boje, a računar je dostupan i u sivoj boji. Računar je izrađen od – hm, zaista, od čega je uopšte izrađen ovaj uređaj?
Istragom – koja je u ovom slučaju zaista bila neophodna – smo ustanovili da je laptop izrađen od plastike. Međutim, to nijednog trenutka nećete jasno primetiti, budući da postoji značajan mat sloj od delimično hrapavog materijala, a pride, laptop nema komponente koje ga naročito greju, tako da se ni ne oseća zagrevanje od termalne disipacije. Sve u svemu, zanimljivo rešenje, i pride deluje vrlo elegantno pod prstima. Ako bismo morali da tražimo ekvivalenciju, rekli bismo da naginje ka osećaju da je laptop izrađen od kože. Sve u svemu, uređaj veoma lepo izgleda, naročito u narandžastoj varijanti koju smo dobili za potrebe testa.
Unutrašnjost je takođe dopadljiva. Potpuno je crne boje, što pravi kontrast sa spoljašnošću. Tačped je solidne veličine i radi kao klikped, odnosno ceo može da funkcioniše kao klik miša. Vrlo je dobre upotrebljivsti i lepo se ponaša u radu.
Tastatura je, kao i uvek kada je Lenovo u pitanju, posebna priča. Njihovi AccuType tasteri su zapravo kombinacija implementacije ulubljenja za jagodice u svakom tasteru i ergonomskog oblikovanja tastera tako da oni nisu klasični pravougaonici i kvadrati, već imaju zakrivljene površine. Rezultat možda ne odgovara svakome, ali je za većinu udobniji nego kod klasičnih tastatura. Takođe, sam koncept tastature je “čiklet”, tako da svi moderni zahtevi od jedne kvalitetne laptop tastature bivaju ispunjeni. Nažalost, na 13.3 inča nema prostora za implementaciju numeričkog dela tastature. Spomenimo i naša slova…Zapravo, jedina ozbiljnija primedba, čisto zbog klase računara i zbog toga što znamo šta i konkurencija nudi, bi bilo odsustvo pozadinskog osvetljenja. Ne kažemo da je to naročito funkcionalno, ali korisnici tu mogućnost očito vole.
Konektori
Konektori su potpuno funkcionalni (pune veličine) i tipični za ovakav računar. Ultrabuk nema VGA izlaz, ali je tu HDMI. Broj portova je mali. Sa desne strane zatičemo konektor za strujni adapter i USB 2.0 port, a levo se nalaze HDMI i USB 3.0 port. LAN konektora nema iz vrlo prostog razloga – uređaj ga jednostavno ne podržava. Takođe, na bokovima se nalazi još jedan broj tastera koji funkcionišu kao tablet tasteri u tom režimu rada – recimo, taster za zaključavanje ekrana ili tasteri za pojačavanje zvuka. Home taster, ili Windows taster (budući da ovaj uređaj ima Windows OS) je smešten direktno ispod ekrana.
Yoga 13 se bazira na Intel hardverskoj platformi, baš kao i svi ostali laptopovi koji imaju odrednicu “ultrabuk”. Konkretno, laptop ima Intel Core i3-3217U mobilni procesor. Iako radi na 1,8 GHz, Core i3-3217 nema mogućnost podizanja takta u Turbo režimu, za razliku od nekih sličnih modela procesora.
Sam CPU je dvojezgarni, 22-nanometarski, sa 3 MB keš memorije i podrškom za Hyperthreading (odnosno, četiri threada). Potrošnja mu je deklarisana na 17 W. Raspolaže integrisanim Intel HD 4000 grafičkim čipom koji radi u rasponu od 350 MHz do 1,05 GHz, u zavisnosti od opterećenja.
[modul]specifikacija=2842[/modul]
Korisniku je na raspolaganju 4 GB DDR3-1600 memorije. Kada je skladišni prostor u pitanju, koristi se SSD. U konkretnom slučaju, reč je o Samsung SSD-u, kapaciteta 128 GB. Sve u svemu, standardno za jedan ultrabuk više klase, naročito za uređaj koji je takav da se nudi i korišćenje u formi tableta. Zapravo, hard disk i nošenje okolo u tablet formi su prosto nepreporučljiva kombinacija. Konačno, sam uređaj je brži sa SSD-om, tako da to uvek pozdravljamo.
Ekran je posebna priča. Za početak, radi se o IPS tipu ekrana, što nije retkost za tablete, ali za ultrabuk računare svakako nije standard – kamo sreće da jeste. Osim toga, ekran ima natprosečnu rezoluciju za 13,3-inčnu dijagonalu. Konkretno, rezolucija ekrana je 1600 x 900 piksela. Pride, veoma je dobre osvetljenosti, o čemu ćemo više na narednoj stranici.
Optičkog uređaja nema. WiFi Draft N je tu, kao i Bluetooth. LAN konektor ne postoji. Kao što smo spomenuli na prethodnoj stranici, Yoga 13 ne podržava LAN (osim eventualno preko nekog USB adaptera ili nekim sličnim putem), tako da korisnik mora da se drži bežičnih konekcija. Zapravo, to i nije neka posebna mana, pošto se u današnje vreme svi orijentišu na vrlo pogodni WiFi ali čisto treba imati u vidu.
Web kamera od 1 megapiksela je tu, a kada je konektivnost u pitanju, imamo jedan USB 3.0 i jedan USB 2.0 port. VGA izlaza nema, i za eksterno slanje signala se koristi isključivo HDMI. Bitno je reći da su svo portovi u standardnoj, “punokrvnoj” varijanti, bez potrebe za premošćivanjima korišćenjem adaptera i zauzimanjem dragocenih USB slotova. Sve u svemu, konektivnost nije naročito velika. Operativni sistem je Windows 8. Masa računara je svega 1,54 kilograma.
Rezultati testova
Evo nas i kod rezultata testova. Ilustracije radi, uporedili smo Lenovo IdeaPad S400 sa Lenovo Yoga 13 ultrabukom. Imajte u vidu da su hardverske platforme slične, ali da potonji koristi isključivo SSD, dok prvi ima hard disk plus 24 GB fleš memorije za keširanje.
Lenovo IdeaPad S400
Lenovo Yoga 13
Battery Eater – Reader test
3:35
5:15
PC Mark 7
2942
3767
Cinebench 11.5 OpenGL
12,9 fps
11,7 fps
Cinebench 11.5 Rendering
1,8 pts
1,79 pts
Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
29,2 fps
29,1 fps
Unigine (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
11,5 fps 289 poena
13 fps 328 poena
Nuclear MC
8142
7852
wPrime 32M (sec)
30,011
31,44
HD Tune Transfer (MB/s)
HDD – 86,5 SSD – 166,2
170,4
Šta reći o mašini kakvu smo, sa hardverske strane, testirali već X puta? Generalno, utisci su pozitivni i u principu performanse Yoga 13 hibrida su u rangu očekivanih. Radi se o mašini koja će zadovoljiti široke krugove mejnstrim korisnika kada je brzina rada u pitanju, te sa te strane nemamo nikakvih naročitih primedbi. Windows 8 radi sasvim korektno. SSD je tu da odradi svoje, a platforma je relativno štedljiva, što znači dosta za korišćenje u tablet modu.
Pored toga, opciono se na početku instalacije možete opredeliti za Windows na srpskom jeziku. Dakle, niko vas ne tera ni da imate Windows na srpskom niti na engleskom, već vam se daje izbor, što je odlična stvar. Prisutne su i određene Lenovo aplikacije, od kojih je nama, dabome, najinteresantnija OneKey Recovery, kojom možete restorovati OS u inicijalno stanje, ili kojom možete snimati recovery imidže, da biste potom restorovali OS iz njega u nekom trenutku, što vam dosta olakšava manipulaciju OS-om i omogućava da sami snimate OS onakav kakav je kada ga podesite i instalirate dodatne aplikacije.
Takođe, treba istaći da zapravo zavisno od položaja ekrana možete računar koristiti i na načine koji vam ne padaju na pamet “na prvu”. Recimo, ne morate ekran skroz da rotirate za 180 stepeni, već, recimo, za 130 stepeni i postavite ga tako da računar stoji ekranom prema vama, čime dobijate položaj sličan tabletima koji imaju svoj cover koji se preklapa da bi stajali pod određenim uglom.
Tastatura je odlična, kao što smo već pomenuli u uvodu. Tačped je veoma dobar. Međutim, dešava se bag koji možda to i nije – desi se ponekada – istina retko, ali nam se desilo 2-3 puta tokom testiranja – da tastatura i tačped otkažu poslušnost kao da smo prešli u tablet mod i kada, prema našem mišljenju, tablet mod ne bi trebao biti aktivan. Moguće je da se samo radi o nekoj sitnijoj “bubici” na našem primerku.
Ekran
Ekran je dobrog kontrasta i osvetljenja. Reprodukcija boja je veoma dobra, a uglovi su svakako natprosečni, što i ne čudi, budući da se radi o IPS ekranu. Imajući u vidu da je ovo primarno ultrabuk, a da se na njima često sreću ekrani koji su prema našem mišljenju (i blago rečeno) neadekvatni tako skupim i, rekli bismo, lepim mašinama, veoma pozitivno gledamo na ekran u Yoga 13 hibridu.
Uopšte, kontrola prstima je vrlo interesantan dodatak sa kojim Windows 8 dobija punu poentu. Ne sumnjamo da će mnogi korisnici želeti da koriste računar na ovaj način, čak i u laptop modu. U praksi, kontrola dodirom veoma lepo funkcioniše i laptop po tom pitanju nimalo ne razočarava. Temperature i buka
Load
Idle
Buka
Baterija od 54 Wh se ne može ukloniti. Ova Li-Pol baterija omogućava oko 5 sati i 15 minuta autonomije računaru. To u principu nije loš rezultat, ali je slabiji od većine ultrabukova. Takođe, treba imati u vidu da iako ovaj uređaj jeste neka vrsta hibrida, njemu se potrošnja ne smanjuje u tablet režimu jer nema promene aktivnog ekrana – praktično, samo se ekran obrne oko svoje ose i to je to. Ukoliko autonomiju gledate u odnosu na tablete, posebno neke bolje modele, ona je ipak primetno slabija, ali tablet mod je ovde ipak prevashodno bonus opcija, a ne primarna stavka u korišćenju.
Zaključak
Puno toga se korisniku može svideti kod Yoga 13 hibrida, ali istovremeno puno toga može zameriti. Poenta je u tome što će dosta zavisiti od tačke gledišta korisnika. Ako mu trebao običan ultrabuk, sasvim sigurno ima boljih i tanjih za te pare. Ako mu treba tablet, sigurno je da su klasični tableti dosta upotrebljiviji. Stoga je orijentacija Yoga 13 hibrida ujedno i njegova najveća mana – on cilja korisnike kojima treba i jedno i drugo u jednom uređaju, pri čemu su im kriterijumi takvi da će im tablet katkad poslužiti a primarno će koristiti uređaj poput ultrabuka.
Ukoliko se nalazite u opisanoj grupi, Yoga 13 je pravi uređaj za vas, i mnoge stavke ćete doživeti kao prednost. Ukoliko to nije slučaj, lako ćete naći manu. Ili će vas nervirati što imate tablet od 1,54 kilograma umesto tableta od 500-600 grama, ili će vam biti krivo što se ne radi o metalnom izazivaču zavisti kod kolega i prijatelja…
Međutim, mi na Yoga 13 gledamo kao na još jedan korak u dobrom smeru. Dosta toga nam se dopada, i generalno je vrlo upotrebljiv računar. Ako se na njega gleda prevashodno takvim očima, priča gotovo da nema mane. Nažalost, hibridi poput ovoga nikada neće biti komercijalno prihvaćeni od strane najširih grupa korisnika u smislu u kome bismo mi kao entuzijasti to želeli, jer će uvek nešto biti ili isplativije ili marketinški “poguranije”. No, bez njih bi zaista bilo dosadno, i oni su putokaz ka vremenu koje nam dolazi. Ukoliko spadate u one koji ne mogu da čekaju, nema razloga da izbegavate Yoga 13 ultrabuk, jer se zaista radi o kvalitetnom računaru…
Ocena: 87%
Prednosti:
– Ekran – Dizajn – Tih, korektnih performansi – Ultrabuk koji po potrebi može postati tablet – Ukupan utisak – Tastatura – (Uslovno) Veoma elegantna izrada…
Nedostaci:
– (Uslovno)…ali će mnoge odbiti to što je u ovoj cenovnoj klasi korišćeni materijal ipak plastika – Deblji od ultrabuka, a ne baš naročito upotrebljiv kao tablet – Nema LAN podršku – Desilo nam se par puta da se tastatura i tačped deaktiviraju kao da smo prešli u tablet mod
Računar na test ustupio PiN Computers.