Filip Majkić
Yoga hibridi su veoma praktični jer ih možete lako postaviti u formu u koju želite bez potrebe da vodite računa gde se nalaze odvojeni delovi. Običnom rotacijom na lak i elegantan način naprava se iz ultrabuka može pretvoriti u tablet ili obrnuto. Zapravo, obzirom da postoje još dva osnovna režima, zavisno od toga pod kojim je uglom ekran u odnosu na bazu (tent, kada su obe ivice na stolu, odnosno presentation, kada se ekran zarotira za više od 180 stepeni što omogućava skrivanje tastature) može se reći da se radi o 4-u-1 uređaju.
Za one koji ne pamte toliko detaljno, Yoga je unela veliki pomak i zbog toga što se nije insistiralo na premium materijalima. Nemojte brkati – kvalitetna izrada nije sinonim za kvalitetne materijale, iako su potonji modeli u određenoj meri prešli na metal kao primarni materijal. Yoga je bila (relativno) pristupačna, izrađivala se od plastike, i bila je vrlo dobro izrađena, sa kvalitetnim spojevima, bez krckanja pojedinih delova i slično. Da li je i dalje takva situacija? Više nego ikada, ako je suditi po našem druženju sa Yoga 510 uređajem.
Dizajn, konektori
Yoga 510 spada u pristupačnije Yoga uređaje, te stoga relativno skromno pakovanje ne iznenađuje. Stiže sa strujnim punjačem malih dimenzija i…to je sve. Međutim, upravo se tu krije veliki adut Yoga 510 hibrida. Reč je o punjaču sa Rapid Recharge tehnologijom, koji omogućava da se laptop – po specifikacijama proizvođača – napuni 40% brže nego inače. Lenovo navodi 8 sati autonomije, te da laptop do 100% napunjenosti stiže za samo 2.5 sata.
Sam uređaj je pomalo neobičan – potpuno je bele boje. Veoma nam se dopao i svakako je drugačiji od mnoštva sličnih varijanti koje kao po kalupu silaze sa fabričkih traka. U izradi se koristi plastika, i to vrlo kvalitetna, tako da nijednog trenutka ne dolazi u pitanje dobro iskustvo korišćenja. Nema nikakvih krckanja, niti sumnjivih zvukova, što je posebno važno budući da se ekran ove sprave može rotirati za 360 stepeni. Naravno, znamo da će mnogi korisnici odmahnuti rukom i reći da ne priznaju ništa osim aluminijuma i sličnih metala – šta da se radi, oni će biti na gubitku.
Unutrašnjost je izrađena od identičnih materijala, sa tom razlikom što je okvir oko ekrana crne boje. Isto važi i za tastere tastature. Nasloni za dlanove su beli i izrađeni od plastike, što ima i svojih prednosti. Recimo, u hladnim danima neće biti ledeno hladni kao kod metalnih mobilnih uređaja. Dimenzije i težina su kompaktne, budući da je reč o uređaju od 14 inča sa težinom od 1.75 kilograma. Pozamašno ako ga posmatrate kao tablet, ali vrlo lepo ako ga posmatrate kao laptop. Uostalom, da se ne lažemo, 90% vremena (ako ne i više) ovakvi uređaji provedu u laptop formi, dok su tablet i međukoraci tu da posluže.
Yoga 510 je prvi uređaj na našem testu koji spada u Kaby Lake generaciju kada je hardver u pitanju. Pomalo nezahvalno, budući da znamo da u 2-u-1 uređajima hardver neretko trotluje i ne može u potpunosti da se razmahne. To se pokazuje i u Yoga 510 modelu. On je brži u odnosu na Yoga hibride prethodne generacije, ali ukupno gledano, u nivou je – barem u ovoj izvedbi – sa Skylake platformom, što ćete jasnije videti na narednoj strani gde su testovi.
Sedma iteracija Core procesora donosi…iskreno, ne puno toga generalno. Na mobilnim platformama su pomaci još i najveći, budući da se Intel trudi da uvećava performanse po vatu, pre nego performanse generalno. To je sasvim jasno i razumljivo imamo li u vidu usmerenje računara i njegove osnovne karakteristike. ULV / ultrabuk hardver je dosta napredovao u proteklim godinama.
Kako bilo, Lenovo Yoga 510 stiže sa Intel Core i7-7500U procesorom iz najnovije, Kaby Lake generacije čipova. Intel Core i7-7500U CPU radi na 2,7 GHz podrazumevano, a u Turbo režimu je u stanju da radi do čak 3,5 GHz. Ovo su jasna uvećanja u odnosu na Skylake – 200 MHz za osnovni takt i 400 MHz za Turbo. I dalje je reč o samo dvojezgarnom procesoru koji podržava Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Ima 4 MB keš memorije. Izrađen je u 14-nanometarskom proizvodnom procesu. Potrošnja je deklarisana na 15 W, s tim što Intel omogućava “rekonfigurisanje” procesora i potrošnje, pa je tako “TDP-up” deklarisan na 25 W, a “TDP-down” na 7,5 W. U “up” i “down” režimima procesor radi na 2,9 GHz, odnosno 800 MHz.
[modul]specifikacija=9115[/modul]
Ukoliko ste mislili da se nešto promenilo po pitanju integrisane grafike…I dalje je tu Intel HD grafički čip – samo 620 umesto 520, što u praksi znači da radi u rasponu od 300 MHz do 1,05 GHz, što je identičan opseg kao kod prethodnika. Ah da, sada su tu DX12, tri podržana displeja, 4K u 60 Hz što su…iste stvari kao i ranije. Razlika koju smo primetili jeste da se sada može pozajmiti do 32 GB sistemske memorije za potrebe grafike, ali i to u praksi ne funkcioniše tako da će grafika “pojesti” RAM, pa nema bojazni od toga.
Kada govorimo o RAM-u, laptop dolazi sa sasvim pristojom količinom DDR4-2133 memorije koja iznosi 8 GB. Drugim rečima, uvek ćete imati dovoljno memorije za bilo koji upotrebni scenario u kome ima smisla koristiti Yogu 510. Za skladišni sistem laptop koristi SSD, kao što i priliči ultra-mobilnoj mašini koja će biti često korišćena u različitim režimima rada. Treba imati na umu da Yoga hibridi po pravilu neće biti korišćeni samo na stolu, već će biti nošeni, prebacivani u različite položaje, predavani iz ruke u ruku, korišćeni od strane više korisnika istovremeno i slično. Reč je o M.2 modelu kompanije Samsung, kapaciteta 256 GB. Drugih vidova skladišta nema, što je sasvim razumljivo, imajući u vidu dimenzije računara.
Lenovo je Yoga 510 hibrid opremio podrškom za sve bitnije tipove konektora koje zatičemo u današnjim mašinama, i drago nam je što nije novio grešku sa Yoga 900 modela. Naime, tamo nije bilo HDMI izlaza, koji je ovde prisutan. Na desnoj strani računara, osim njega, tu su i LAN port, dva USB-a i taster za paljenje računara / ekrana. Levo se nalaze strujni priključak, Kensington Lock, još jedan USB port, audio portovi, kao i slot za kartice.
Sa donje strane pri prednjoj ivici su smešteni zvučnici koje potpisuje Harman! Naravno, tu su i podrška za Bluetooth 4.0, WiFi Dual Band AC, HD web kameru i tako dalje. Lenovo Yoga 510 se isporučuje sa Windows 10 Home operativnim sistemom.Na ovom mestu možete videti rezultate koje Lenovo Yoga 510 postiže. Direktno smo ga uporedili sa dva uređaja – Ideapad 710S ultrabukom, kao i Lenovo Yoga 900 modelom. Oba ova računara su se bazirala na Skylake platformi i imala su Core i7-6500U procesor, direktnog prethodnika ovog Kaby Lake-a.
Možete videti da je novi Yoga 510 “tu negde” sa Ideapad 710S, odnosno solidno ispred Yoga 900 modela. Drugim rečima, načinjen je napredak u odnosu na direktnog prethodnika, ali nema nekog naročitog boljitka u performansama u odnosu na raniju generaciju. Uostalom, pogledajte i sami kakav je odnos među ovim računarima (sve testove možete pronaći na našem sajtu).
[modul]test=488[/modul]
Windows 10 je, moramo to reći, umnogome unapredio korišćenje svih hibrida. Zašto to kažemo? Zato što je sada prelaz između režima mnogo elegantniji, ne zahteva intervencije korisnika, obavlja se dosta brže i, što je podjednako važno, animacije su vrlo elegantne. Ceo proces deluje veoma “glatko”. To je izuzetno važno za napravu koju možete postaviti na (barem) četiri različita načina na sto ili krevet.
Slično kao i kod ranijih Yoga modela, sposobnost transformacije je na izuzetno visokom nivou. Ipak, kod ovog hibrida je izraženije nego inače da nećete puno vremena (nagađamo) provoditi u tablet modu. Ultrabuk varijanta je tu za gro korišćenja, tent ili presentation režimi za društvo ili situacije kada želite da kontrolišete uređaj dodirom. Prosto, sa 1,75 kilograma i 14” dijagonale, Yoga 510 nije dovoljno kompaktna, niti lako nosiva. Može da posluži i u tablet režimu, ali prosto to nije udarni adut.
Šta reći za performanse? One su načelno u redu, ali kao što ste mogli da primetite po rezultatima sa prethodne strane, računar trotluje. To nije nikakva novost, budući da gro hibrida ima izražen pad performansi kada se procesori zagreju preko određene mere jer im se obara takt. Ovo se dešavalo i pre nekoliko generacija, i sa prethodnom (Skylake) generacijom, a dešava se i sada sa Kaby Lake interacijom platforme. Sa druge strane, koliko je realistično da ovakav računar stavljate na ozbiljnija iskušenja u kojima će biti potrebno iscediti zadnji atom procesorske snage?
Objektivno posmatrano, Yoga 510 je namenjena nezahtevnim zadacima i kao takva posao obavlja odlično. Imajući u vidu da je trotlovanje postojeće, nivo performansi je sasvim prihvatljiv i u rangu ultrabuka prethodne generacije u najgorem slučaju. Pazilo se i na razne sitnice, pa tako kada rotirate ekran tastatura posle određenog ugla postaje neaktivna kako ne biste slučajno aktivirali neku komandu pritiskom otpozadi u presentation ili tablet modu.
Windows radi brzo i to pre svega zahvaljujući izuzetno brzom SSD-u. Postoji Yoga 510 i u verziji sa hard diskom, ali bismo toplo preporučili da je zaobiđete u korist varijante sa SSD-om, iz mnoštva razloga o kojima uvek govorimo u ovakvim situacijama. Jednostavno, odzivnost sistema je neuporedivo bolja, a osim toga, pošto ćete računar koristiti u raznim položajima, sve je bezbednije ukoliko se koristi fleš memorija umesto hard diska sa pokretnim delovima. Naravno, i Kaby Lake platforma je dovoljno snažna da “sažvaće” ono što se poturi ovakvom uređaju, tako da i ona daje svoj doprinos kvalitetnom korisničkom iskustvu.
Ekran
Ekran je veoma dobar. Imajući u vidu cenovni razred, sasvim je adekvatan ovom uređaju. Ovo je Full HD ekran IPS tipa. Rezolucija je prihvatljiva, osvetljenje na srednjem nivou (u IPS okvirima), boje prilično živahne, a uglovi gledanja odlični, standardno za IPS. Drugim rečima, ne blista kao što to čine verzije sa ultra rezolucijama, ali je veoma dobar i upotrebljiv u svakodnevnoj praksi.
Tastatura, tačped
Tačped je standardne veličine. Može da funkcioniše kao klikped, odnosno ceo može da funkcioniše kao klik miša. Relativno je glasan i veće je tvrdoće od proseka. Tastatura je veoma dobra, kao i uvek kod Lenova, gde je svojevrsni zaštitni znak. AccuType tasteri su zapravo kombinacija implementacije ulubljenja za jagodice u svakom tasteru i ergonomskog oblikovanja tastera tako da oni nisu klasični pravougaonici i kvadrati, već imaju zakrivljene površine. Tip tastature je Island style, i Lenovo je već neko vreme koristi na svojim proizvodima iz Yoga familije. Sve u svemu, ovim aspektom uređaja smo veoma zadovoljni.
Buka
Buka je na sasvim prihvatljivom nivou, što je i logično imajući u vidu malu potrošnju računara. Računar je izuzetno tih, praktično nečujan kada nije opterećen. Nema piskavih zvukova niti naglih, neočekivanih ubrzanja rada kulera za koje nema nekog validnog razloga…
Zagrevanje
I ova Yoga se veoma malo zagreva. U režimu mirovanja, temperature su zaista izuzetno niske. Nakon intenzivnijeg opterećivanja imamo situaciju sličnu kao i kod svih drugih laptopova, odnosno povećanje temperature, naročito u delovima oko izduvnika. Konkretne rezultate sa minimalnom i maksimalnom zagrejanošću možete videti na priloženim fotografijama.
Baterija Baterija je veoma dobra. Iako Lenovo konzervativno navodi 8 sati autonomije, naš rezultat je bio oko 9 sati i 20 minuta sasvim komotnog rada – doduše, vrlo nezahtevnog, uz uključen WiFi. Cenimo da je veoma lako na Yoga 510 računaru realno ostvariti oko 8 sati autonomije, što je puno radno vreme.
Yoga 510 je svojevrsni povratak korenima za ovu seriju proizvoda. Nakon što su uređaji prethodne generacije podigli lestvicu, pre svega u domenu izrade, serija 510 aktuelne generacije ima za cilj da omasovi Yoga koncept dodatno i da korisnicima ponudi 2-u-1 uređaj po prihvatljivoj ceni. Da li se u tome uspelo? Rekli bismo da jeste.
Sa druge strane, nema nekog naročitog pomaka u odnosu na ranije modele i serije. Ono što je bilo prisutno još na prvom Yoga uređaju je prisutno i ovde, bez nekog naročitog otklona. Da li vas je neka od prethodnih Yoga naterala da se zamislite i pokušate da usvojite njen koncept? Ukoliko to nije slučaj, možda vas ni nova serija neće na to navesti. Sa druge strane, reč je o veoma upotrebljivom, svestranom računaru koji vam donosi zaista visok nivo mobilnosti u svakom pogledu. Stoga, vi najbolje znate šta vam je činiti.
Za sam kraj, ostaje nam da konstatujemo da je Yoga 510 veoma dobra platforma za svakoga kome treba kvalitetan ultrabuk sa određenim funkcijama tableta. Uređaj nam se generalno veoma dopada, ali varijanta koju smo imali na testu je sempl. U prodavnicama se mogu naći modeli sa i5 7200U procesorom i 128 GB SSD-om po ceni od oko 110 hiljada dinara, odnosno verzija sa i3 procesorom i hard diskom koja košta 83 hiljade dinara. Nama deluje da bi prvi model bio “sweet spot”, sa kvalitetnim hardverom koji ne odstupa mnogo od ovde testiranog modela, te dobrom sveukupnom upotrebljivošću.
Prednosti: – Dizajn i izrada – Dobra svakodnevna upotrebljivost u raznim hibridnim režimima – Baterija – Tastatura i tačped, u odnosu na klasu Nedostaci: – Trotlovanje – (Uslovno) Plastika kao glavni materijal u izradi neće pogodovati svakome
Uređaj na test ustupio Microsoft u sklopu #WinWithWindows inicijative