Filip Majkić
Yoga je bez ikakve sumnje postala sinonim za kvalitetan hibridni uređaj, veoma uspešno objedinjujući koncepte laptopa ili ultrabuka sa tabletom. Osim tradicionalnog načina korišćenja u formi laptopa, Yoga donosi rotiranje ekrana kojim se kompletan računar jednostavno pretvara u tablet, ali zbog veoma kvalitetno odrađenih šarki, lako se može koristiti i na još nekoliko načina. Lenovo tako za Yogu već nekoliko godina kaže, i to sa punim pravom, da je to 4-u-1 uređaj, jer postoje četiri bazična položaja u kojima se on može koristiti.
Test: Lenovo Yoga 3 Pro
Nakon više Yoga uređaja, red je došao na Yoga 900, koji vam opisujemo na ovim stranicama. Reč je o uređaju visoke kategorije i prateće cene. Dolazi sa najnovijim hardverom u vidu Skylake platforme, 8 GB memorije, veoma brzim Samsung SSD-om od 256 GB, te fantastičnim IPS ekranom rezolucije 3200 x 1800 piksela. Drugim rečima, fenomenalna osnova je i dalje tu. Da li je bilo nekih promena u segmentima koji su, uslovno rečeno, bile slabija tačka ovog modela? Tu pre svega mislimo na trotlovanje procesora, te plastiku kao materijal izrade? Pogledajmo…
Dizajn, konektori
Računar dolazi u fantastično dizajniranoj kutiji, koja podseća na najlepše kutije za cipele, uz veoma zanimljiv detalj. Kada se kutija otvori, njene strane je moguće raširiti poput krila aviona, što uzdiže postolje sa samim laptopom. Sve ovo daje jedinstvenu notu elegancije i po prvi put se srećemo sa ovakvim konceptom pakovanja, što zbilja ostavlja utisak. Odličan potez Lenova! Sadržaj pakovanja, pak, nije naročito bogat. Unutra zatičemo samo strujni ispravljač sa kablom i upustvo sa garancijom.
Pretpostavljamo da ćete negativno reagovati na narednu rečenicu – ne znamo od čega je Yoga 900 izrađen. Lenovo ne navodi, niti smo u stanju da sa sigurnošću ustvrdimo ili ustanovimo da li se radi o plastici ili metalu. Opet, i sama ta činjenica je dovoljno pohvalna jer znači da je kvalitet svakako unapređen u odnosu na prethodnu generaciju. Nama deluje da je reč o metalu, koji je onda prevučen specifičnim nanosom, kako sa gornje, tako i sa donje strane. Svakako deluje izuzetno lepo pod rukom i prstima, donoseći specifičnu notu elegancije, naročito uz bronzano-srebrnu boju koja pod različitom dozom svetlosti deluje kao bakarna, oker, zlatna, srebrna, siva…ili je možda autor iznenada pogođen problemom raspoznavanja boja? Dostupnost je deklarisana u platinasto srebrnoj, šampanj zlatnoj i narandžastoj boji. U svakom slučaju, hibrid deluje “svetski” i stvarno odaje premium utisak u svakom pogledu. Dobro unapređenje u odnosu na prethodnu generaciju svakako.
Unutrašnjost je izrađena nešto drugačije. Nasloni za dlanove su prevučeni tankim slojem koji bismo najlakše opisali kao blago hrapavu veštačku kožu. U svakom slučaju, osećaj je odličan, a pri tome niti se nasloni za dlanove zagrevaju, niti – što u ovim hladnjikavim danima može biti podjednako bitno – nisu ledeno hladni kao klasični metalni nasloni za dlanove. Em lepo, em funkcionalno.
Specifičan kolorit i premium materijali dobijaju na snazi ako znamo da je ovaj hibrid u suštini računar veoma visoke mobilnosti, koji ćete često nositi sa sobom, vaditi ga na astal, koristiti, biti viđeni sa njim i slično. Privlačnost uređaja je dodatni, veoma važan plus. Lako ćete ga nositi budući da sa svojih 13,3 inča i masom od 1,27 kilograma zaista spada u kategoriju lakših laptopova. Opet, istovremeno to znači da ga je malo teže koristiti kao tablet, ali o tome ćemo više u utiscima. Svakako ćete ga lako nositi u rukama, koristiti u bilo kom od nekoliko režima rada, i ovo je hibrid koji je pravo zadovoljstvo nositi sa sobom.
Šarke zaslužuju poseban deo priče, imajući u vidu koliko im je Lenovo posvetio pažnje i koliko su važan faktor u izradi hibrida sa rotirajućim ekranom, a treba istaći da smo sličan koncept videli kod Yoga 3 Pro računara i da u praksi radi jednostavno fantastično! Naime, šarke se prostiru duž celog spoja između ekranskog i tastaturnog dela, tako da gotovo možemo reći da je u pitanju jedna velika zglopka/šarka. Za izradu je korišćena kombinacija aluminijuma i čelika, i izrađena je od čak 813 različitih delova. U kompaniji Lenovo tvrde da je kao inspiracija služila klasična zglopka metalnog ručnog sata. Umesto dve fokusne tačke za oslonac, sada ih imamo šest, što je svakako dodatna sigurnost u čvrstinu mehanizma.
Važno je istaći da u praksi sve funkcioniše veoma dobro, i šarka savršeno čvrsto drži uređaj u bilo kom položaju. Zaista imamo utisak da se ne može ništa razglaviti niti da je ijednog trenutka uređaj nestabilan. To posebno dobija na značaju imamo li u vidu da ga je moguće koristiti u raznolikim režimima, te da je ekran moguće rotirati za 360 stepeni. Ovim putem je dobijeno da se ekran čvrsto drži svog oslonca ma u koji položaj da ga postavite i to nam se zaista dopada, te u praksi funkcioniše bez greške. Svaka čast kompaniji Lenovo, ovo je stavka kojom zaista mogu da se ponose i po kojoj mogu biti prepoznati široj publici!
Yoga 900 koristi Intelovu štedljivu ULV platformu poslednje generacije, što je sasvim jasno i razumljivo imamo li u vidu usmerenje računara i njegove osnovne karakteristike. ULV hardver je dosta napredovao u proteklim godinama. Danas, u svojoj Skylake iteraciji, on donosi dovoljno performansi za svakodnevni rad, a usled štedljivog hardvera, baterija se sporo troši, pa neretko traje i dvocifren broj sati.
Novi Lenovo Yoga 900 stiže sa Intel Core i7-6500U proceosorm iz najnovije, Skylake generacije čipova. Intel Core i7-6500U procesor radi na 2,5 GHz podrazumevano, a u Turbo režimu je u stanju da radi na 3,1 GHz. Dvojezgarni procesor podržava i Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Ima 4 MB keš memorije. Izrađen je u 14-nanometarskom proizvodnom procesu. Potrošnja je deklarisana na 15 W, s tim što Intel omogućava “rekonfigurisanje” procesora i potrošnje, pa je tako “TDP-up” deklarisan na 25 W, a “TDP-down” na 7,5 W. U “up” i “down” režimima procesor radi na 2,6 GHz, odnosno 800 MHz.
[modul]specifikacija=8924 [/modul]
Jedna karakteristika procesora jeste i prisustvo Intel HD 520 grafičkog čipa. Grafika radi na 300 MHz bazno, a njen radni takt može da se penje do 1,05 GHz u konkretnom modelu procesora. U stanju je da pozajmi maksimalnih 1,7 GB memorije od sistema. Preko DisplayPort izlaza je u stanju da isporuči sliku na eksterni displej u 5K rezoluciji pri 60 Hz. Iz generacije u generaciju, Intel unapređuje svoju integrisanu grafiku, a jasno je da je ona namenjena pre svega nezahtevnim korisnicima.
Kada govorimo o RAM-u, laptop dolazi sa sasvim pristojom količinom DDR3L-1600 memorije koja iznosi 8 GB. Treba imati u vidu da ULV Skylake procesor može da radi i sa DDR3 i sa DDR4 memorijom, a proizvođač se odlučio za DDR3, što i nije tako loše rešenje, imajući u vidu da za DDR4 treba zaista visok takt da bi njegova implementacija imala smisla, a to još uvek nije slučaj kada su laptopovi u pitanju.
Za skladišni sistem laptop koristi SSD, kao što i priliči ultra-mobilnoj mašini koja će biti često korišćena u različitim režimima rada, odnosno koja neće biti korišćena samo na stolu već će biti nošena, prebacivana iz ruke u ruku, stavljana u drugačije položaje i slično. Reč je o modelu kompanije Samsung, kapaciteta 256 GB. Drugih vidova skladišta nema, što je sasvim razumljivo, imajući u vidu dimenzije računara.
Lenovo je Yoga 900 hibrid opremio podrškom za sve bitnije tipove konektora koje zatičemo u današnjim mašinama, sa jednim izuzetkom. Nema HDMI izlaza, već je tu USB Type C port sa video izlazom. Nažalost, nema adaptera u pakovanju koji bi omogućio momentalno korišćenje u kombinaciji sa nekim standardnijim formama. Zatičemo još dva USB 3.0 porta, jedan USB koji služi istovremeno i kao priključak za strujni adapter, audio combo port, te 4-u-1 čitač kartica. Naravno, tu su i podrška za Bluetooth 4.0, WiFi Dual Band AC, HD CMOS web kameru i tako dalje. Zvučnike potpisuje JBL, a dolaze sa Dolby DS 1.0 podrškom. Laptop stiže sa Windows 10 Home operativnim sistemom.
Na ovom mestu možete videti rezultate koje Lenovo Yoga 900 postiže. Poređenja radi, dali smo direktno poređenje sa Yoga 3 Pro modelom. Kao što možete videti, nije baš sasvim jasno koji laptop ima prednost gde, a to je posledica toga što je kod oba modela i dalje prisutan starti problem – trotlovanje. O tome ćemo više govoriti na narednoj stranici.
[modul]test=446[/modul]Lenovo Yoga 900 nas on oduševljava mnogo čime, a ponajviše svojim sposobnostima transformacije i pružanja potpuno drugačijeg iskustva od jednog do drugog (načina) korišćenja. Sve to zahvaljujući, dabome, veoma dobrom i jasnom ekranu koji je uživanje dodirivati. Raznovrsnost korišćenja je odlična. Yoga 900 ima prednost koju hibridi kod kojih se ekran odvaja od ostatka mašine nemaju, a to je mogućnost korišćenja u položajima kada je ekran okrenut za 270 stepeni ili kada su ekran i baza postavljeni tako da formiraju trougao sa površinom stola.
Zašto to kažemo? Kao i kod svih hibrida, cenimo da nećete puno vremena provoditi u klasičnom tablet modu. Masa je velika za tako nešto, baš kao i površina uređaja. Mišljenja smo da je tablet mod kod svih hibrida tu ipak pre svega “da posluži”, dok je u svakodnevici dominantan laptop režim. U većini nezahtevnih scenarija, uređaj radi odlično i tu nema nikakvih problema. To je istovremeno i realističan scenario za gro njegovih potreba. Međutim, kada se postavi pred zahtevni scenario, računar ima određenih problema…
Verovatno ste videli na prethodnoj strani da je u nekim testovima po svemu u teoriji bolji Yoga 900 podbacio u odnosu na Yoga 3 Pro. Problem potiče otuda što dolazi do pojave koja je, nažalost, postala tradicionalna – računar trotluje. Reč je o pojavi da računar dinamički obara svoje performanse i šteta je što to i dalje nije sređeno čak ni sa Skylake verzijom hardvera. Ovo se ne dešava često, i nije problem za one koji ne koriste maksimum performansi računara, ali kada odradite nekakav test koji simulira zahtevni scenario, neminovno dolazi do zaključka da se trotlovanje dešava. U suštini, da budemo pomalo pokondireni, mogli bismo reći da po rivjuovima ovog računara možete da vidite ko mašine zaista testira, a ko piše te(k)stove napamet…
Sa druge strane, Yoga 900 je, baš kao i Yoga 3 Pro, savršena za nezahtevne zadatke. Računar je tih, staložen, miran, lako se koristi u bilo kom modu korišćenja. Kompanija je prilikom dizajniranja pazila na sve sitnice koje se pojavljuju u svakodnevnoj praksi. Recimo, kada rotirate ekran, tastatura posle određenog ugla postaje neaktivna kako ne biste slučajno aktivirali neku komandu pritiskom pozadi. Browsing, mailovi, lagano konzumiranje sadržaja, to su sve scenariji koje će Yoga 900 obaviti bez ikakvih problema ili trzavica, uz solidan užitak u korišćenju. Dizajn šarke je sjajan i ona čvrsto drži računar u svim položajima.
Windows radi brzo i to pre svega zahvaljujući izuzetno brzom SSD-u koji se u njemu nalazi. Yoga 900 stiže sa nekoliko preinstaliranih aplikacija, uključujući OneKey Recovery, Companion 3.0, Photo Master, ShareIT, kao i Lenovo Settings koji prikazuje razne šortkate i dodaje određene mogućnosti za optimizaciju performansi i baterije. Sve u svemu, neke aplikacije su prilično upotrebljive, neke ćete možda jednom upaliti da pogledate o čemu se radi, ali vam sasvim sigurno neće smetati i ne bismo ih nikako opisali kao nekakav bloatware.
Ekran
Ekran je odličan! Već smo rekli da se radi o ekranu QHD rezolucije, tj. rezolucije od 3200 x 1800 piksela. Reč je o IPS ekranu, sjajnog prikaza i odličnih uglova gledanja, koji u praksi deluje izuzetno dobro i kvalitetno. Ekran je veoma živahan, boje odlične, interakcija na visokom nivou. Čvrstina povezanosti ekranskog dela sa ostatakom računara uliva dodatnu sigurnost i računar će se moći udobno koristiti ma pod kojim uglom bio postavljen u odnosu na bazis računara, zahvaljujući ultra-kvalitetnim šarkama.
Tastatura, tačped
Tačped je solidne veličine za jednu trinaesticu i radi kao klikped, odnosno ceo može da funkcioniše kao klik miša. Tastatura je, kao i uvek kod Lenova, posebna priča. Njihovi AccuType tasteri su zapravo kombinacija implementacije ulubljenja za jagodice u svakom tasteru i ergonomskog oblikovanja tastera tako da oni nisu klasični pravougaonici i kvadrati, već imaju zakrivljene površine. Island style tastatura ipak ima i svoju slabiju stranu, pošto dubina hoda tastera nije velika. No, to je u neku ruku bilo i neizbežno, imajući u vidu format računara.
Tačped je i dalje relativno tvrd i glasan prilikom klika, što ne mora nužno biti loše, ukoliko vam ne smetaju te stvari. Korektnih je dimenzija, funkcioniše lepo, ali podsećamo da ovde imamo – računar sa ekranom osetljivim na dodir. Stoga je tačped ovde ipak dosta rudimentarno sredstvo, za kojim ćete retko kad posezati i u laptop modu, a kamoli u nekom od tablet/hibridnih režima. Veliki broj operacija se obavlja direktno na ekranu, pa ćete onda tačped verovatno koristiti prevashodno za neke komplikovanije komande.
Buka
Buka je na sasvim prihvatljivom nivou, što je i logično imajući u vidu malu potrošnju računara. Uglavnom, nećete osećati zvučno uznemiravanje…
Zagrevanje
Zagrevanje je nešto uočljivije u delu iznad tastature, ali se generalno računar veoma malo zagreva. Sve u svemu, bez obzira što se komponente računara deklarativno manje greju, izduvnici su daleko manji, tako da u praksi imamo veoma sličan rezultat kao kod drugih sličnih računara. Konkretne rezultate sa minimalnom i maksimalnom zagrejanošću možete videti na priloženim fotografijama.
Baterija Baterija je fantastična! Radi se o ugrađenoj 66 Wh bateriji, kojoj nije moguće pristupiti. Ona omogućava preko 11 sati rada računara – sa našom standardnom test procedurom smo zabeležili 11 sati i 20 minuta rada, ali tu brojku trebate da uzmete sa rezervom – i to u pozitivnom smislu. Naime, vrlo je lako dodatno smanjiti osvetljenje ekrana jer je isti veoma svetao, a mi testiramo bateriju na 60% osvetljenosti ekrana. Isto tako, moguće je dodatno izvršiti određene optimizacije kroz isključivanje nekih čipova i slično. Ostvarili smo i preko 13 sati autonomije u takvim situacijama. Uz brauzing, kuckanje u Wordu, povremeni obilazak interneta i poneku nezahtevnu operaciju pride, realno ćete imati oko 8 sati autonomije, što je puno radno vreme. Sjajno!
I pre nego što je na test došla Yoga 900, znali smo tačno koje dve stvari treba da popravi u odnosu na prethodnika. To su stavka izrade, koja ruku na srce nije bila toliko problematična sama po sebi, budući da je sve bilo veoma kvalitetno i ugodno bez obzira na materijal, koliko je delovala loše na papiru, jer kada nekome kažete da računar od reda veličine hiljade i po evra koristi plastiku, to jednostavno veliki broj korisnika odbija. Drugi problem je bilo trotlovanje, primetno i u prethodnoj (tj. prethodnim) generacijama.
Lenovo je ispravio jednu od te dve stavke. Laptop ima zbilja besprekornu izradu. Deluje utegnuto, raskošno, kao pravi premium proizvod. Da li smo stoga samo polovično zadovoljni novajlijom? Ne možemo to reći. Ruku na srce, Yoga 900 je fantastičan računar! Budući da je podrazumevano namenjena nezahtevnim scenarijima korišćenja, male su šanse da trotlovanje uopšte dođe do izražaja ili da ga korisnici uopšte primete. Sintetika je jedno, realnost nešto sasvim drugo. Realno, radi se o sjajnom računaru koji ima mnoštvo pozitivnih aspekata.
Izrada je sjajna, dizajn fantastičan, baterija izvanredna, ekran fenomenalan! Uopšte, Yoga nam je uvek delovala kao hibrid koji je zapravo najupotrebljiviji u realnim scenarijima od svega što su kompanije ponudile u tom segmentu. Stoga i ne čudi što su, vremenom, svi proizvođači koji su imali ambicija u ovoj kategoriji predstavili seriju uređaja koji koriste isti koncept kao i Yoga. No, Lenovo se ne da i Yoga 900 je u celini posmatrano fenomenalno iskustvo. Zaista smo uživali u danima u kojima smo je koristili. Ne kažemo da je za svakoga, ali za one “koji se kapiraju sa njom” je jednostavno nezamenljiva! Stoga od nas dobija i zasluženo priznanje.
Prednosti: – Izrada – Dizajn – Ekran – Baterija – Tastatura i tačped, u odnosu na klasu – Solidna svakodnevna upotrebljivost u raznim hibridnim režimima Nedostaci: – Trotlovanje – Podrška za nove standarde je dobrodošla, ali nema standardnog HDMI-ja i ne isporučuju se adapteri Računar na test ustupio Lenovo.
Lenovo Yoga 900
Lenovo Yoga koncept je verovatno dovoljno dobar da ga i ne treba posebno predstavljati. Kineska kompanija je sa svojim prvim ovakvim računarom, ispostavilo se, ispala začetnik čitave kategorije hibrida, ako ne u sveopštem smislu, a onda svakako kategorije jednostavnih hibrida koji stižu sa rotirajućim ekranom i čije delove nije potrebno razdvajati. Vremenom se pokazalo da i korisnicima prija upravo takav hibridni uređaj, a najnovija iteracija ima za cilj da sve to podigne na još višu lestvicu.