Lenovo Yoga 910 (Video)

Lenovo Yoga 910 (Video)

Lenovo je svoj Yoga koncept ne samo održao živim, već ga je – istina, diskretno – nametnuo kao svojevrsni tržišni standard. Na taj način je kreirana čitava posebna klasa 2-u-1 uređaja kod kojih se komponente ne odvajaju, već kome se rotira ekran kako bi preuzeo formu tableta, ili bio postavljen u neki međupoložaj. No, Yoga uređaji su uvek bili skupi. Da li se nešto promenilo po tom pitanju, posebno pošto hardver spada u Kaby Lake generaciju?

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Nedugo nakon druženja sa Yoga 510 modelom, na test nam stiže i Yoga 910. Ukoliko ste upućeni o čemu se radi, ili prosto pratite Benchmark, verovatno bi bilo dovoljno da vam kažemo da je Yoga 910 zapravo Yoga 510 izrađen od metala, tj. vrhunskih premium materijala. No, svi veoma dobro znamo da to nije dovoljno, već da postoji niz finesa i sitnica koje katkad život znače.
      Gde je prednost Yoga hibrida u odnosu na klasične laptopove? Pre svega, oni su veoma praktični jer ih možete lako postaviti u formu u koju želite bez potrebe da vodite računa gde se nalaze odvojeni delovi. Običnom rotacijom na lak i elegantan način naprava se iz ultrabuka može pretvoriti u tablet ili obrnuto. Zapravo, obzirom da postoje još dva osnovna režima, zavisno od toga pod kojim je uglom ekran u odnosu na bazu (tent, kada su obe ivice na stolu, odnosno presentation, kada se ekran zarotira za više od 180 stepeni što omogućava skrivanje tastature) može se reći da se radi o 4-u-1 uređaju. Stoga ne čudi što je svaki ovakav uređaj veoma zanimljiv široj publici…

      Dizajn, konektori
      Za razliku od modela sa kojima smo se već upoznali, Yoga 910 spada u skuplje modele. Nažalost, to se neće videti po relativno skromnom pakovanju, koje je doduše veoma elegantno i podseća na najfinije kutije za cipele. Unutra zatičemo strujni ispravljač i nešto dokumentacije. Veoma skromno za računar koji košta oko 180 hiljada dinara.
      lenovo_yoga_910_1_s.jpg
      Uređaj nam se vizuelno veoma dopada, a samo reči hvale imamo i za osećaj “pod prstima”. Fenomenalna unibody izrada je praćena vrhunskim šarkama o kojima smo već puno puta pisali, kao i JBL zvučnicima koji pružaju više nego solidan audio užitak. Primarni materijal koji se koristi je aluminijum. Kada kažemo “unibody”, treba reći da to nije sasvim istinito. Vizuelno, sve je na nivou kakav treba da bude, ali Lenovo Yoga računari imaju donju stranu koja se može otvoriti. Ovo je fantastična stvar za korisnike koji žele da intervenišu na računaru, bilo da ga nadograde, ili da ga očiste, a olakšava svaku vrstu servisa i glavobolje oko potencijalnih kvarova su svakako manje nego sa klasičnim unibody laptopovima.
      lenovo_yoga_910_3_s.jpg
      Unutrašnjost uređaja umnogome sledi dizajn eksterijera, što je za očekivati. Veliki tačped, čiklet tastatura crne boje, metalik sive površine, uključujući i naslone za dlanove, sve je na svom mestu. Iznenadio nas je skener za otisak prsta, ali o tome nešto više u nastavku teksta. Ono što nam se ne dopada jeste površina ispod donje ivice ekrana. Naime, Lenovo se svojski trudio da “istanji” bokove i gornju ivicu, tako da se ekran na tim delovima prostire skoro do ivice. Međutim, na donjem delu je ogromna razdaljina od ivice ekrana do dna, i to kvari vizuelni doživljaj računara. Možda su u kompaniji mislili da se taj deo koristi za držanje kada je uređaj u formi tableta, ali sami prosudite sa naših slika dopada li vam se ovakvo rešenje.
      lenovo_yoga_910_6_s.jpg
      Srećom, Lenovo nije jurio svetske rekorde kada je reč o istanjivanju računara, iako je on poprilično tanak. Stoga je implementirao jedan USB port pune veličine, čime je izbegnuta potreba za adapterom (i njegovom isporukom u pakovanju, takođe). On je smešten sa desne strane, zajedno sa audio konektorom i tasterima za paljenje i resetovanje uređaja.
      lenovo_yoga_910_11_s.jpg
      lenovo_yoga_910_12_s.jpg
      Levo su dva USB-C porta, a na jedan od njih se povezuje i strujni ispravljač. Sve u svemu, računar lepo kombinuje podršku za dosadašnje i buduće uređaje. Sve dok se ne uhvatite video izlaza – nema ni HDMI ni micro-HDMI izlaza, sve morate preko USB-C porta, ili pak da se sami snađete za adapter…
       
       Yoga 510 je bio prvi uređaj na našem testu koji spada u Kaby Lake generaciju, a Yoga 910 je, u suštini, došao sa identičnom hardverskom konfiguracijom. Sa jedne strane, lepo se može ilustrovati razlika u plastičnim i metalnim izdanjima i praktične posledice na temperaturu, osećaj pod rukama, korišćenje…Osim toga, kao što to često ističemo, ULV / ultrabuk hardver je dosta napredovao u proteklim godinama.
      lenovo_yoga_910_4_s.jpg
      Lenovo Yoga 910 stiže sa Intel Core i7-7500U procesorom iz najnovije, Kaby Lake generacije čipova. Intel Core i7-7500U CPU radi na 2,7 GHz podrazumevano, a u Turbo režimu je u stanju da radi do čak 3,5 GHz. I dalje je reč o “samo” dvojezgarnom procesoru koji podržava Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Ima 4 MB keš memorije. Izrađen je u 14-nanometarskom proizvodnom procesu. Potrošnja je deklarisana na 15 W, s tim što Intel omogućava “rekonfigurisanje” procesora i potrošnje, pa je tako “TDP-up” deklarisan na 25 W, a “TDP-down” na 7,5 W. U “up” i “down” režimima procesor radi na 2,9 GHz, odnosno 800 MHz.
      [modul]specifikacija=9173[/modul]
      Grafika je – integrisana. Uostalom, od tankog i lakog računara, posebno hibridnog tipa, nije realno očekivati nešto drugo. Tu je Intel HD 620 grafički čip, koji radi u rasponu od 300 MHz do 1,05 GHz, što je identičan opseg kao kod prethodnika. Podržava DX12, tri simultano povezana displeja, 4K u 60 Hz…
      Yoga 910 stiže sa 8 GB DDR4-2133 memorije, što je sasvim pristojna količina, sasvim dovoljna za ovaj računar i sve izazove koje možete postaviti pred njega, a da su smisleni. RAM svakako neće biti ograničavajući faktor u bilo kom pogledu.
      lenovo_yoga_910_5_s.jpg
      Za skladišni sistem laptop koristi SSD, kao što i priliči ultra-mobilnoj mašini koja će biti često korišćena u različitim režimima rada. Treba imati na umu da Yoga hibridi po pravilu neće biti korišćeni samo na stolu, već će biti nošeni, prebacivani u različite položaje, predavani iz ruke u ruku, korišćeni od strane više korisnika istovremeno i slično. Reč je o strahovito brzom NVMe modelu kompanije Samsung, kapaciteta 256 GB. Drugih vidova skladišta nema, što je sasvim razumljivo, imajući u vidu dimenzije računara.
      lenovo_yoga_910_7_s.jpg
      Već smo govorili o konektorima. USB-C je glavna stvar u ovom domenu, kao i prisustvo jednog tradicionalnog USB 3.0 porta. Bez HDMI konekcije na samom računaru, moraćete da se opskrbite nekim od adaptera koji će se povezati na USB-C. Ili pak koristiti monitor sa USB-C vezom, poput interesantnog Acer H277HU modela koga smo nedavno imali na prikazu.
      Ne zaboravimo i zvučnike koje potpisuje JBL. Naravno, tu su i podrške za Bluetooth 4.1, WiFi Dual Band AC, HD web kameru i tako dalje. Lenovo Yoga 510 se isporučuje sa Windows 10 Home operativnim sistemom, ali treba znati da je dostupna i Pro varijanta, što je po našem mišljenju veoma dobra opcija, a na strani utisaka ćete više čitati o razlozima za takvu tvrdnju.
       
       
       Na ovom mestu možete videti rezultate koje Lenovo Yoga 910 postiže. Uporedili smo ga sa uređajem sličnih funkcija koji stiže iz iste kompanije – u pitanju je Lenovo Yoga 510. Oba računara se baziraju na sličnom hardveru i imaju identične funkcionalnosti.
       
      [modul]test=499[/modul]Opšti utisci se nisu promenili u odnosu na iskustva sa prethodnim hibridima. Windows 10 je, moramo to reći, umnogome unapredio korišćenje svih hibrida. Zašto to kažemo? Zato što je sada prelaz između režima mnogo elegantniji, ne zahteva intervencije korisnika, obavlja se dosta brže i, što je podjednako važno, animacije su vrlo elegantne. Ceo proces deluje veoma “glatko”. To je izuzetno važno za napravu koju možete postaviti na (barem) četiri različita načina na sto ili krevet.
      lenovo_yoga_910_10_s.jpg
      Yoga 910 ovu sposobnost transformacije podiže na još viši nivo zahvaljujući čvrstim i elegantnim šarkama koje su, ako ne grešimo, prvi put predstavljene kod Yoga 3 modela. One veoma dobro funkcionišu i čvrsto drže hibrid u svim mogućim položajima. Ipak, nagađamo da kod ovog hibrida, slično kao i kod drugih, nećete puno vremena provoditi u tablet modu koliko to možda mislite. Ultrabuk varijanta je tu za gro korišćenja, tent ili presentation režimi za društvo ili situacije kada želite da kontrolišete uređaj dodirom. Yoga 910 može da posluži i u tablet režimu, ali prosto to nije udarni adut. Posebno zbog već spominjane ivice ispod donjeg dela ekrana, koja čini da u tablet modu uređaj deluje dosta asimetrično i nezgrapno.
      lenovo_yoga_910_8_s.jpg
      Objektivno posmatrano, Yoga 910 je namenjena nezahtevnim zadacima i kao takva posao obavlja odlično. Čak i uz blago trotlovanje, performanse su više nego dovoljne i za nešto zahtevnije zadatke, a one manje zahtevne ćete obavljati munjevito. Windows radi strahovito brzo, pre svega zahvaljujući fenomenalnom SSD-u. Reč je o mnogo pominjanom i hvaljenom NVMe modelu, koji proizvodi Samsung i koji dolazi u kapacitetu od 256 GB.
      Najzad, lepo je što je Lenovo mislio i na poslovne korisnike zbog TPM podrške i senzora otiska prsta. Zbog implementiranja ovih stvari, uređaj je stoga veoma privlačan za tu grupu korisnika koja najčešće i jeste kupac ove klase proizvoda. Naravno, tu pre svega mislimo na Srbiju, gde poslovni korisnici najčešće jesu primarna ciljna grupa tankih i elegantnih računara koje stanovništvo uglavnom nije u stanju da sebi priušti.
      Ekran
      Ekran je odličan. Sa dijagonalom od 14 inča (tj. 13.9 inča, kako ističu u kompaniji) Yoga 910 je prilično prijatna za rad, donoseći viši nivo komfora u odnosu na slične računare. Ovde zatičemo Ovo je Full HD ekran IPS tipa. Rezolucija je prihvatljiva, osvetljenje je na solidnom nivou, uglovi su odlični. Yoga 910 je dostupna i sa 4K ekranom i takva varijanta košta dosta više (oko 80 hiljada dinara više, da budemo precizni), a iskreno, smatramo da nije vredna tolike doplate.
      ekran_lenovo_y910.jpg
      Tastatura, tačped
      Još jedna stavka u kojoj je Lenovo tradicionalno ispred drugih su tačped i tastatura. Hod je uvek koji milimetar dublji, tasteri su makar malo zaobljeniji zarad prijatnijeg kuckanja, i tako dalje. Sve to je posebno važno u ovoj klasi tankih i lakih računara gde lako razlika utiče na upotrebljivost u radu. Drago nam je da možemo reći da je veliki tačped odličan za svakodnevnu upotrebu, a da se slično odnosi i na Island Style tastaturu sa ergonomskim AccuType tasterima, zaštitnim znakom Lenovo računara. Ukupno gledano, ovim aspektom uređaja smo veoma zadovoljni.
      lenovo_yoga_910_9_s.jpg
      Buka
      Nominalno mereći, buka je na potpuno prihvatljivom nivou. Nažalost, u praksi dolazi do nešto drugačijeg iskustva. Bez obzira što su merene vrednosti u rangu prihvatljivih, smetalo nam je to što se kuler lako ubrzava, i što – iz nama nepoznatog razloga – veoma, veoma teško spušta obrtaje kada računar više nije opterećen. Dugo radi na višim obrtajima bez nekog većeg razloga, teško obara broj obrtaja, nekada se “zalaufa” iako ništa zahtevnije nije pokrenuto. Buka koju kuler pravi nije iritantna u smislu tonaliteta, ali prosto nailazi bez nekog očitog razloga…Drugim rečima, kultura rada, nažalost, nije na apsolutnom maksimumu, što smo očekivali od Yoga 910 modela. Može biti da će apdejt BIOSa nešto izmeniti, ali u trenutku kucanja ovog teksta, situacija je takva kakva je.
      buka_lenovo_y910.jpg
      Zagrevanje
      Yoga računari se ne greju preterano. U režimu mirovanja, temperature su izuzetno niske. Nakon intenzivnijeg opterećivanja imamo situaciju sličnu kao i kod svih drugih laptopova, odnosno povećanje temperature, naročito u delovima oko otvora za hlađenje. Konkretne rezultate sa minimalnom i maksimalnom zagrejanošću možete videti na priloženim fotografijama.
      temp_min_lenovo_y910.jpgtemp_max_lenovo_y910.jpg
      Baterija Baterija je više nego korektna. Lenovo navodi 8 sati autonomije, dok smo mi ostvarili skoro istih 8 sati i 15 minuta uz laganu upotrebu. Nije u pitanju rekord, ali je sasvim dovoljno da se pregura dan u kancelariji (doduše, bez prekovremenog). No, moguće je ostvariti i bolju autonomiju uz par intervencija, ako je izvlačenje svakog minuta primarni cilj.
       
       Nakon nekoliko dana korišćenja, pokušavamo da napravimo konzistentan zaključak o Yoga 910 računaru. On nije bez svojih mana, ali smo ovde, za razliku od nekih drugih slučajeva, dobili upravo “sweet spot” model. Često postoje situacije da nema potrebe odvajati osetno više novca za tik nešto bolji model, i varijanta Yoga 910 računara koja je došla na naš test pogađa upravo taj idealni balans.

      Zbog čega to kažemo? Performanse su odlične, izrada i materijali fenomenalni, iskustvo u svakodnevnom radu veoma dobro, praktično u svakom položaju. Izrada od metala daje specifičnu notu elegancije za koju su mnogi spremni da izdvoje novac, a poslovnim korisnicima će značiti i određene tehnologije namenjene svetu biznisa koje su ovde implementirane, za razliku od klasičnih “consumer” modela.
      award_yoga_910_s.jpg
      Dakle, Yoga 910 kakvu smo ovde imali je blizu idealne – od Yoga 910 modela u ponudi. Da li možda kupiti Yoga 510 varijantu? Taj hibrid je gotovo identičan ovom po mnogim aspektima, i predstavlja 2-u-1 uređaj koji se može kupiti po veoma privlačnoj ceni. No, zahvaljujući NVMe SSD-u, vrlo kvalitetnim šarkama, ukupnoj izradi koja ostalja sjajan utisak, ipak bismo blagu prednost dali Yoga 910 modelu čak i kada uračunamo faktor cene. Svakako se radi o jednom od najboljih hibrida trenutno dostupnih na tržištu i stoga mu dodeljujemo zasluženo priznanje.
      Prednosti: – Vrhunski materijali – Fantastičan dizajn – Šarka – Dobra svakodnevna upotrebljivost u raznim hibridnim režimima – Sjajne performanse – Tastatura, tačped, zvučnici u odnosu na klasu – Baterija – TPM podrška za biznis korisnike Nedostaci: – Velika donja ivica ispod ekrana, naspram ostalih koje su maksimalno istanjene – Kada se laptop jednom zagreje, kuleru dugo treba da se “unormali” čak i ako se prestane sa opterećenjem – Bez HDMI izlaza i eventualnih adaptera u pakovanju
      Cena: Oko 180 hiljada dinara
      Računar na testiranje ustupio Microsoft u sklopu #WinWithWindows programa

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi