Filip Majkić
MSI Megabook GX600
Notebook računari su oduvek važili za zatvorene platforme, ne samo po pitanju hardvera. Neki delovi hardvera se mogu promeniti, doduše ne tako lako i sa toliko puno alternativa kao na desktop računarima, ali neke stvari ipak ostaju “nedodirljive”, pa je tako nemoguće ili skoro nemoguće brzo i lako zameniti procesor ili grafički čip, naročito u sopstvenoj izvedbi. Pored toga, tipičan BIOS notebook računara je neka vrsta zatvorene knjige – u njemu se malo šta može podesiti osim boot redosleda. Upravo iz ovih razloga se na notebook računari često gleda sa podozrenjem od strane entuzijasta i korisnika koji žele da iz svojih računara ipak izvuku nešto više u odnosu na dat novac. Da li je tome došao kraj? Intel planira da u dogledno vreme omogući overklok i na notebook računarima, kako kroz sisteme zvaničnih sertifikata, tako i kroz kreiranje odgovarajuće platforme kod koje bi se više pažnje obratilo na rashladni sistem nego na mobilnost. Istovremeno, radi se na četvorojezgarnim mobilnim procesorima i specijalnim serijama mobilnih procesora namenjenih entuzijastima. Šta nam je do tada činiti?
MSI nudi rešenje za prelazni period – svoju seriju računara koji se mogu overklokovati običnim pritiskom na dugme! Tajvanska kompanija tvrdi da su ovo prvi notebook računari koji se mogu overklokovati. Čak i da to nije slučaj, sasvim je sigurno da se radi o jedinstvenoj seriji uređaja. Običnim pritiskom na Turbo taster se podiže takt procesora na onu vrednost koja je upisana u BIOS. Iako se deklarativno korisnik može “igrati” sa njime, najveći overklok koji smo postigli na testu je upravo onaj koji dolazi kao podrazumevan – sa 2.2 GHz na 2.6 GHz, što je sasvim solidan rezultat, naročito ukoliko se ima u vidu da se radi o notebook računaru. Testove smo vršili na podrazumevanim i na overklokovanim vrednostima, te ih u daljem tekstu možete videti i uporediti. Međutim, ono čime ćemo se sada pozabaviti jeste – da li je MSI možda podbacio u nekom drugom aspektu, previše pažnje posvećujući overklokingu uz istovremeno zanemarivanje ostalih osobina i kvaliteta tipičnog laptopa!?
Notebook na testu – MSI Megabook GX600
Da bismo raščistili sve dileme po tom pitanju, odmah ćemo reći da se to nije dogodilo. Od pakovanja i dodatne opreme, preko dizajna do kvaliteta korišćenih komponenti, sve je na odličnom nivou, koji je tipičan za ovu cenovnu klasu ili je čak premašuje (preporučena cena iznosi 1150 evra + PDV). Čim se pakovanje otvori, pažnju privlači elegantno dizajniran ranac crne boje sa crvenim detaljima. Ranac u tom smislu prati dizajn samog notebook računara. Sasvim je solidno i zadovoljavajuće rešenje, dovoljno prostran i sa dovoljno pregrada da u njega, pored samog notebook-a, možete staviti i prateću opremu – strujne kablove, miša, USB Hub, dodatne periferije…Uz GX600 PX se dobija i odličan laserski miš, čija se osetljivost može menjati u puno međukoraka pritiskom na odgovarajući taster, sve do 2500 dpi. Miš je takođe prevashodno crn sa pokojim crvenim tasterom (opet, u stilu samog laptopa), a poseduje već prepoznatljiv double-click taster pored točkića. U pakovanju se još nalaze strujni adapter, specijalna krpica za čišćenje LCD ekrana, kao i diskovi sa uputstvima i drajverima. Uz računar se isporučuju drajveri za Windows Vista operativni sistem, a pošto se sam operativni sistem ne isporučuje to znači da će se korisnici malo pomučiti ukoliko budu želeli da stave raniju verziju Pendžera. Mi smo se opredelili da notebook testiramo pod Windows Vista Ultimate operativnim sistemom.
MSI GX600 PX dolazi okupan crnom bojom visokog sjaja, dopadljivog je dizajna i nešto veće debljine od proseka u ovoj klasi, što je donekle i razumljivo. Na poklopcu se nalazi crveno logo kompanije MSI. Njegovim otvaranjem se pristupa unutrašnjosti, kojom opet dominira crna boja sa crvenim detaljima. Tastatura je sasvim dobra, i dolazi sa numeričkim delom. Imajući u vidu da se radi od 15.4″ računaru, sasvim je jasno da se negde morao naći kompromis, koji se ovde ogleda u drastičnom sužavanju tastera kao što su {, :, ] i slično, te blagom sužavanju svih ostalih tastera. Tasteri W, A, S i D, koji predstavljaju najčešće korišćene tastere za kretanje u FPS igrama su označeni crvenom bojom. Fn taster, kojim se pristupa dodatnim opcijama, se nalazi skroz dole levo, dok je levi Ctrl pomeren za jedno mesto udesno, za šta je potreban određen period privikavanja. Iznad tastature se nalaze zvučnici, u rebrastom stilu i ponovo – crvene boje. Iznad tastature se nalaze i taster za paljenje, dva dodatna tastera, kao i čuveni Turbo! taster, pomoću kog se računar jednostavno i lako overklokuje. Web kamera rezolucije 1.3 megapiksela je smeštena iznad ekrana i deluje vrlo diskretno. Pomenimo još da je i touchpad sasvim solidnog kvaliteta.
Sa prednje strane se nalaze prekidač za WiFi, indikatori stanja u kome se računar trenutno nalazi i audio priključci. Levo su smešteni DVD pisač, dva USB 2.0 porta, kao i mrežni i modemski konektori. Pozadi nema ničega osim rupica za hlađenje pri desnoj strani. Konačno, na desnoj strani se može jasno videti dodatni kvalitet računara – tu se nalaze HDMI i eSATA izlazi! Pored njih, našlo se mesta za S-video i VGA izlaze, Firewire i ExpressCard slot.
Kao što smo rekli, računar dolazi bez operativnog sistema. Nakon instaliranja istog, zajedno sa drajverima koji se isporučuju uz računar, Windows Vista je prijavio indeks iskustva od 4.7. Po segmentima, rezultati su iznosili 5.1 za CPU, 4.7 za memoriju, 4.8 za grafiku, 5.3 za gaming grafiku i 5.1 za hard disk. Ekran rezolucije 1280 x 800 piksela se pokazao kao sasvim solidno rešenje. Poseduje sjajni premaz i odgovarajući stepen refleksije koji se usled istog javlja. Na podrazumevanom taktu, računar radi dosta tiho. Primetili smo da se desna strana zagreva primetno više od leve kada se računar optereti zahtevnom aplikacijom ili test programom. Stvar se menja kada se pritisne Turbo! taster kojim se poveća takt procesora, ali i broj obrtaja kulera, koji usled toga postaje prilično bučan, a i zagrevanje je primetno veće, te desna strana računara iz mlakog-do-toplog prelazi u toplo-do-vrelo stanje. Moramo ovom prilikom pohvaliti MSI zbog toga što nije štedeo na procesoru, niti stavljao neki model sporijeg radnog takta koji bi se lako overklokovao, već Core 2 Duo T7500 koji već na podrazumevanih 2.2 GHz predstavlja odličnu stvar, a kamoli kada se overklokuje.
Utisci tokom rada su bili izuzetno prijatni. Nakon početnog navikavanja na nešto uže tastere, koje je potrajalo svega koji minut, ispitivali smo kako se uređaj ponaša u realnom radu, u igrama i prilikom puštanja HD filmova – pravo je uživanje Računar se ponašao izuzetno živahno, što smo i očekivali od njega, i bez problema je izdržao i neka dugotrajnija “maltretiranja”. Svim aspektima korišćenja smo bili zadovoljni. Intel Santa Rosa platforma je van svake sumnje donela viši nivo autonomije, pa ni GX600 PX nije izuzetak – na našem testu je računar u “leru” izdržao gotovo dva i po sata. Šteta je što MSI ne isporučuje nikakav kontrolni softver pomoću kog bi se trajanje baterije sigurno moglo dodatno produžiti – u krajnjoj liniji, da je prebacio tih 150 minuta dobio bi dodatne poene za autonomiju. No, svejedno, autonomija je sasvim dovoljna za računar ove klase, koji pored izuzetnog procesora raspolaže sa mobilnom varijantom GeForce 8600 grafičkog čipa. Kad već govorimo o udobnosti u radu, ne možemo a da još jednom ne pomenemo odličnog miša koji dolazi uz računar i u mnogome poboljšava kvalitet rada, te ne spada u jeftina rešenja koja su tu tek da upotpune paket – još jedan plus za MSI.
Specifikacija:
MSI Megabook GX600PX
LCD
15.4″
Wide LCD
da
Procesor
Intel Core 2 Duo T7500
Brzina procesora
2.2 GHz
Grafika
Nvidia GeForce 8600M
Sistemska memorija
2 GB DDR2
Hard disk
WDC WD2500BEVS-22UST0 (250 GB, 8 MB keša, 5400 RPM, SATA)
Optički uređaj
Optiarc DVD RW AD-7530B
Modem
Agere Systems HDA Modem
LAN
Realtek RTK8168B Gigabit Ethernet
Wireless LAN
802.11 b/g/n Wi-Fi, opcioni Bluetooth Intel PRO/Wireless 3945ABG 802.11 b/g/n Wi-Fi, Bluetooth
Konekcije
4 x USB 2.0, 1 x FireWire, MS/MS Pro/MMC/SD/xD čitač kartica, Express Card, eSATA, HDMI
Maksimalna rezolucija
1280 x 800
Operativni sistem
–
Softver
Norton Internet Security, Adobe Reader 8.0
Težina
2.8 kg
Dimenzije
358 x 259 x 27 mm
Preporučena cena
1150 evra + PDV
Garancija
24 meseca
Rezultati testova
MSI Megabook GX600 – default
PCMark 05
Score
5078
CPU
5521
Memory
4238
HDD
4326
Cinebench 10
OpenGL / CPU rendering
2608 / 4247
NuclearMC
6861
SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30
CPU Benchmark
20483 / 14065
Multimedia
120541 / 65448
Memory
3983 / 4026
HDDDrive Index
40 MB/s
3DMark05
3D mark score
4566
CPU score
10912
PCMark 2002
Battery test (40%)
71 min 17 sec
A kada se pritisne “magično dugme”…
MSI Megabook GX600 – overclocked
PCMark 05
Score
5806
CPU
6549
Memory
5002
HDD
4352
Cinebench
OpenGL / CPU rendering
2989 / 5028
NuclearMC
8113
SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30
CPU Benchmark
23762 / 16644
Multimedia
142715 / 77529
Memory
4672 / 4663
HDDDrive Index
40 MB/s
3DMark05
3D mark score
4557
CPU score
13043
PCMark 2002
Battery test (40%)
71 min 17 sec
Rezime
MSI GX600 PX predstavlja kombinaciju elemenata tipičnih za notebook i desktop računare za koju možemo ustvrditi da je veoma adekvatna. Mobilnost nije žrtvovana – uređaj dolazi u 15.4″ formi i nije teži od tipičnih predstavnika te klase, a autonomija je na visokom nivou. Sa druge strane, dobija se ekvivalent snažne desktop platforme, jedan od najbržih procesora, puno memorije, dobar grafički čip i – mogućnost overkloka. Naše je mišljenje da na potonju mogućnost treba gledati kao na poželjan, atraktivan i interesantan bonus, pre nego kao na stavku zbog koje se mora kupiti baš ovaj računar. GX600 PX i bez toga ima šta da ponudi, od atraktivnog dizajna i odličnog pakovanja, preko bogatih mogućnosti kada je konektivnost u pitanju, do veoma dobrih performansi. Prisustvo HDMI priključka i eSATA konektora daje nove vidove mogućnosti i korišćenja. Sa jedne strane, računar se brzo i lako povezuje na bilo koji televizor ili monitor nove generacije sa podrškom za HDMI, a sa druge omogućeno je povezivanje eksternih hard diskova i njihovo korišćenje bez ikakvih ograničenja po pitanju interfejsa.
Kvalitetni računari, bez obzira da li se radi o stonim ili prenosnim varijantama, su upravo oni za koje se, nakon svih merenja performansi po segmentima, može reći da zadovoljavaju po skoro svim pitanjima i kao celina. MSI ima upravo takav računar u ponudi. Kada sve premerimo i presečemo – ovaj računar je dobar, a istovremeno je i prilično solidna kupovina. Aktuelnost platforme, dovoljno snage da se izbori sa svim “mukama” i kvalitet izrade, atraktivnost celokupnog paketa – sve je to ono što bi ovaj računar, po našem mišljenju, trebalo da čini punopravnim kandidatom prilikom razmatranja kupovine u njegovoj cenovnoj klasi. Sa naše strane ostaju čestitke kompaniji MSI na dobro obavljenom poslu. Nadamo se da se ovde neće stati, te da ćemo u budućnosti imati prilike da se družimo sa novim modelima notebook računara koji se mogu overklokovati. Možda već na proleće sa 45-nanometarskom Penryn generacijom, koja donosi još nižu potrošnju i stepen zagrevanja…
MSI Megabook GX600
Performanse
19
CPU
9
Grafika
5
Hard disk
5
Autonomija
8
LCD panel
3
Količina sistemske memorije
5
Izrada računara
Dizajn
11
Tastatura, touchpad
4
Konekcije
5
Dodatni hardver i oprema
3
Softver
3
Garancija
2
UKUPNO POENA:
63
Prednosti:
– Kvalitet izrade
– Performanse, mogućnost overkloka jednostavnim pritiskom na dugme
– Veliki hard disk dobrih performansi
– HDMI, eSATA
– Odličan miš koji ide u paketu
– Solidna autonomija
– Podrška
Nedostaci:
– Odsustvo pomoćnih kontrolnih programa
– Ekran bi mogao biti bolji, imajući u vidu cenovnu klasu
– Bilo bi lepo videti drajvere za Windows XP u paketu
Galerija fotografija za MSI Megabook GX600:
MSI Megabook notebook na test ustupio MSI.