Delimir Tasić
Nakon što je u prošlosti, sa manje ili više uspeha, zauzimao low-end segmente tržišta svojim Athlon XP-M procesorima, AMD je ponudio i tzv. Athlon 64 DTR modele koji su bili predviđeni prevashodno za prenosne računare većih dimenzija koji se svrstavaju u desktop replacement (DTR) kategoriju. Takve računare karakteriše solidna računarska snaga, ali i jako mala autonomija u poređenju sa modelima koje pogone namenski dizajnirani procesori kao što su Pentium M ili Celeron M. Ipak, velika popularnost koju u poslednje vreme dobijaju ovakvi prenosni računari omogućila je AMD-u solidne tržišne pozicije. Ipak, Intel je sa druge strane veoma agresivno ove godine nastupio sa čuvenom Centrino tehnologijom i njenim revizijama i derivatima.
Prvi korak velikog Intel-a koji je bio usmeren ka omasovljenju mobilne tehnologije koja je derivirana iz Pentium M procesora odnosio se na predstavljanje Celeron M procesora. Nakon toga Intel je predstavio i narednu generaciju Centrino platforme pod kodnim imenom Sonoma koja je donela PCI Express magistralu i DDR2 memoriju. Iako je Sonoma skupo parče hardvera, ne treba zaboraviti da veliki broj proizvođača i dalje nudi staru verziju Centrino platforme sa DDR1 memorijom i AGP ili čak PCI Express magistralom (videti test HP NX6110 notebooka) po znatno nižim cenama nego što je to pre bio slučaj.
Sasvim logično, vremena za čekanje nije više bilo i AMD se morao agresivnije angažovati na atraktivnom mobile segmentu kako ne bi bio istisnut u potpunosti usled velikog „presinga“ koji vrši Intel. Najave su išle ka predstavljanju Sempron Mobile procesora koji bi trebalo da donese napredne mogućnosti kao što je PowerNow! u low-end mobile segment. Treba imati u vidu da Celeron M, kao Intel-ov low-end mobile procesor, nije predvideo mogućnost upotrebe SpeedStep tehnologije što autonomiju ovakvih notebookova dosta skraćuje.
Ipak, kako Sempron, kao što je to poznato, ne podržava 64-bitni set instrukcija, a Windows XP x64 je skoro promovisan, bilo je sasvim logično da AMD ponudi još neke prednosti korisnicima koji se odluče za notebook zasnovan na AMD tehnologiji. I odgovor AMD-a na ovakav izazov stigao je u vidu „AMD Turion 64 Mobile Technology“ brenda koji podrazumeva AMD Turion 64 procesor koji nije ništa drugo nego Athlon 64 S754 procesor specijalno optimizovan za što manju potrošnju što je bilo moguće tek sa implementacijom DSL i SOI tehnologije koje sinergetski očigledno predstavljaju dobitnu kombinaciju kada je smanjenje potrošnje u pitanju. Naime, potrošnja Turion 64 procesora se kreće od 25W do 35W u zavisnosti od serije. Takva potrošnja je sasvim u skladu sa specifikacijama Intel Pentium M procesora koju su trenutno apsolutni vladari tržišta prenosnih računara.
AMD Turion 64 Mobile Technology
Kao što smo već naveli AMD u ponudi, kada su prenosni računari u pitanju, trenutno ima tri tipa procesora u po dve klase: low end i high end. Za klasu DTR računara predviđeni su Athlon 64 i Sempron procesori, u klasi tzv. full-size notebookova gledaćemo Athlon 64 Mobile i Sempron Mobile, a u klasi laganih prenosnih računara nalaze se Turion 64 i Sempron Mobile procesori.Glavna prednost AMD Turion 64 Mobile Technology koncepta nad Intel Centrino rešenjima leži u modularnosti i mogućnosti izbora, mada ruku na srce ta prednost lako može da se pretvori u ozbiljan nedostatak ukoliko kvalitet pratećih elemenata koje AMD ne kreira ne bude na očekivanom nivou. Naime, kako AMD nema snagu koja stoji iza Intel-a, nije kreirao sopstvene čipsetove i WiFi adaptere. Umesto toga, AMD je sa svojim partnerima, kao i u desktop segmentu, kreirao ove prateće elemente. Ipak, svi proizvodi AMD-ovih partnera morali su da zadovolje određene kriterijume, a takve uslove kada je reč o čipsetovima do sada su ispunili ULi, SIS, ATi, nVidia i VIA. Rešenja za klasično umrežavanje, kada je AMD Turion 64 sistem u pitanju, nude: Realtek, Marvell i Broadcom. Ono što je najzanimljivije bilo, kada je predstavljen Centrino, svakako se ticalo integracije Wireless mrežnog adaptera u osnovni Centrino sklop. AMD je ovog puta, kada us WiFi adapteri u pitanju, poverenje poklonio kompanijama Broadcom i Atheros. To može biti velika prednost, ako se ima u vidu da je Intel sa implementacijom 802.11g standarda (2200GB adapter) kasnio skoro pola godine u odnosu na konkurenciju sa Tajvana.
Ovako veliki izbor čipsetova omogućava AMD-u da ponudi notebookove niske cene, a boljih performansi u odnosu na konkurenciju iz Intel-a. Naime, ATi već ima spremno Radeon Xpress 200M rešenje sa integrisanom grafikom pristojnih mogućnosti, a za „performance“ modele prenosnih računara uvek se može implementirati i dodatni grafički čip. AMD trenutno ima u ponudi nekoliko vrsta Turion 64 procesora koje označava specijalnim oznakama koje su kombinacija referenci koje se odnose na performanse i referenci koje se tiču potrošnje. Ukoliko se u okviru oznake nalazi slovo „L“ reč je o modelima koje karakteriše nešto viša potrošnja, dok su na drugoj strani modeli u čijoj oznaci figurira slovo „T“.
Svi Turion 64 procesori su po pitanju arhitekture jako slični socket 754 Athlon 64 procesorima. Naime najveća prednost Athlon 64 procesora, uz 64-bitni set instrukcija, svakako je integrisani memorijski kontroler. Ta karakteristika će i Turion 64 procesoru obezbediti veoma dobre performanse u multimedijalnom softveru. Pored uobičajene razlike u radnom taktu, AMD je Turion 64 modele podelio i po pitanju veličine L2 keša, pa tako postoje modeli sa 1 MB L2 keš memorije, ali i modeli sa 512K L2 keš memorije. Ne treba zaboraviti ni na tehnologiju zaštite od buffer overflow pojave koju AMD naziva „Enhanced Virus Protection“, a koja takođe karakteriše sve AMD K8 procesore. Kako su AMD Turion 64 procesori izrađeni u najnovijem AMD 90nm DSL+SOI proizvodnom postupku skup 3DNow! instrukcija obuhvata kompatibilnost sa MMX, SSE, SSE2 i SSE3 instrukcijama kompanije Intel. Dakle, reč je o E revizijama procesora, veoma sličnim Venice (E3) odnosno San Diego (E4) jezgrima. Očigledno je da će AMD pokušati da dobro kapitalizuje svoju saradnju sa IBM-om, Toshiba-om i Sony-jem po pitanju razvoja DSL tehnologije.
Ako obratite pažnju na narednu tabelu koju je kreirao AMD koja se tiče poređenja AMD Turion 64 Mobile Technology procesora i Pentium M procesora kompanije Intel možete zapaziti interesantan detalj koji se tiče prednosti AMD-a po pitanju seta podržanih instrukcija. Naime, iako je Intel samostalno razvio SSE3 set instrukcija, u mobile segmentu podrška za ovaj tip instrukcija je prednost AMD-a! Potpuno pardoksalno, Intel u ovom segmentu ne podržava sopstvene instrukcije za razliku od AMD-a koji je obezbedio SSE3 mogućnosti kod svojih mobile procesora.
Dakle, da rezimiramo. Šta je to AMD Turion 64 Mobile Technology? Ukratko rečeno, radi se o snazi Athlon 64 procesora prenetoj u segment prenosnih računara uz optimizaciju po pitanju potrošnje. Sve to bi trebalo da obezbedi performanse koje su iste ili bolje u odnosu na referentni Pentium M sistem uz povoljniju cenu. AMD Turion 64 donosi sve napredne tehnologije koje smo videli kod Athlon 64 procesora, a tiču se integrisanog memorijskog kontrolera, sistema zaštite od izvršavanja malicioznog koda koji izaziva buffer overflow pojavu (najčešće virusi), podrške za PowerNow! redukciju potrošnje (u desktop segmentu Cool and Quiet), 3DNow! skup instrukcija koji sada uključuje čak i podršku za SSE3…
Svi AMD Turion 64 procesori predviđeni su za mPGA 754 podnožja što ih ne čini previše različitim u odnosu na Athlon 64 procesore za socket 754 podnožja koji su skoro povučeni sa tržišta u korist Sempron procesora zasnovanih na Palermo jezgru.
MSI – My Style Inside
Nakon dugo godina oštre borbe u segmentu core komponenti gotovo svi veliki proizvođači matičnih ploča i grafičkih kartica polako proširuju svoj asortiman drugim proizvodima koji su bliži consumer electronics tržištu nego nama mnogo bližem tržištu komponenti za PC računare.
MSI je promocijom MEGA brenda u okviru koga se prvo našao Mega PC donekle postavio standarde kada su multimedijalni barebone sistemu u pitanju, a da je taj koncept pravi svedoči i velika popularnost Microsoft Windows XP Media Center Edition 2005. operativnog sistema. Naime, PC je odavno prestao da bude ekskluziva uskog kruga poznavalaca računara i sve više postaje sredstvo, a ne cilj. Samim tim PC više ne sme biti komplikovan za upotrebu, jer čemu sva ta silna računarska snaga, ako je ne možemo kontrolisati i imati beneficije od posedovanja iste.
Dramatičan razvoj elektronike doveo je toga da danas u džepu imamo mobilni telefon koji je moćniji npr. od jedne Amige 1200, a pod Simbian operativnim sistemom odavno se mogu pokrenuti emulatori 8-bitnih mašina. Dakle, PC kakav smo poznavali do skoro definitivno gubi pred naletom brojnih multimedijalnih spravica. Namena PC računara u kući u budućnosti će verovatno biti okrenuta opsluživanju multimedijalnih uređaja na kojima će se vršiti reprodukcija multimedijalnih fajlova. Baš zbog toga veliki broj proizvođača se okreće polako od klasičnog PC-ja. Velika popularnost notebookova bilo da je reč o biznis modelima ili multimedijalnim desktop replacement sistemima sasvim je logična i očekivana. Naime, prenosni računari su već dovoljno moćni da mogu da obavljaju skoro sve uobičajene zadatke kao i drastično veći stoni PC računar. Kako je multimedija postala imanentna Windows računarima sasvim je logično da mesto PC-ju nije više samo u radnoj sobi već bilo gde u stanu. Prenosni računari velike snage će idealno odgovoriti takim potrebama.
Kompanija MSI je od skoro pod sloganom „My Style Inside“ počela da promoviše čitavu liniju novih proizvoda koji su do juče bili možda i nepojmljivi za proizvođača matičnih ploča. Ipak, kada su prenosni računari u pitanju MSI nije bio baš agilan. ASUS i Gigabyte odavno nude tržištu svoje viđenje prenosnih računara. U ovoj grupi svakako se izdvaja ASUS koji kao veliki OEM proizvođač koji pravi notebookova za kompanije kao što su HP i Apple.
Ipak, sve veća atraktivnost prenosnih računara i povećanje tržišnog udela u odnosu na desktop mašine privlači veliki broj proizvođača u ovaj segment tržišta. Tako je i MSI, nakon duže pripreme, izašao na tržište sa svojom MegaBook serijom prenosnih računara…
MSI MegaBook S270
MegaBook S270 se reklamira kao prvi prenosni računar zasnovan na AMD Turion 64 Mobile tehnologiji. Našem tržištu MSI MegaBook notebookovi predstavljeni su na specijalno upriličenoj prezentaciji na kojoj su učestvovali predstavnici MSI-ja i AMD-a. Kako smo tada čuli, MSI je uz Fujitsu-Siemens Computers strateški partner AMD-a na promovisanju Turion 64 tehnologije.
MegaBook S270 je po dimenzijama „pero laka“ kategorija. Reč je o atraktivnoj klasi ultra-portabilnih prenosnih računara sa ekranom dijagonale dvanaest inča. Dakle, dimenzijama MegaBook S270 se uklapa u istu kategoriju sa ASUS S5 serijom koju smo prethodno testirali, ali je cenovni faktor ipak na strani modela kompanije MSI. Kako smo mi na testu imali sample primerke koji neće u ovom obliku biti u prodaji na hardverske specifikacije gledajte sa dozom rezerve, pošto je moguće da kada se MSI notebookovi pojave na našem tržištu njihova specifikacija bude potpuno drugačija. Ipak, ono što se verovatno neće previše promeniti jeste konstrukcija kao i ergonomija, pa ćemo se ovom prilikom više osvrnuti na te elemente kod testiranih notebookova.
Kao što smo već naveli reč je o računaru izuzetno malih dimenzija i zanimljivog dizajna. Ekran je fiksiran na zglob naizgled većih dimenzija, ali detaljna introspekcija nas je navela na zaključak da je u pitanju pre dizajnerski detalj nego realna potreba da ekran bude fiksiran tolikom količinom plastike. Kako je i kod mobilnih telefona ovakav dizajn ponovo u modi (Nokia 6170, Motorola V3 Razr i sl.) može se reći da je trend propraćen kod MegaBook S270 prenosnog računara.
Ekran dijagonale dvanaest inča i osrednjih karakteristika koje se tiču ugla gledanja i odziva karakteriše i primena specijalnog premaza koji smo već imali prilike da viđamo kod Sony (Onyx Black) ili ASUS L5 (In Plane Switch) notebookova. Kada je multimedijalna primena u pitanju ovakvi ekrani su možda bolji izbor pošto omogućavaju znatno verniju reprodukciju boja, ali je refleksija povećana, a samim tim i rad npr. u office aplikacijama može izgubiti na komforu. Nama lično se ovakvi ekrani ne dopadaju previše, jer je jedna od najvećih prednosti TFT-LCD panela, pored oštre slike, praktično izostanak refleksije. Ovakvim ekranima, koji su popularni i kod drugih proizvođača (ovaj tip ekrana ugrađuju: LG, Sony, ASUS itd…) gubi se jedna od osnovnih prednosti TFT-LCD panela, ali kada je reprodukcija multimedijalnih sadržaja u pitanju ona je sa ovakvom tehnologijom na veoma visokom nivou.
Ispod samog ekrana smešteni su zvučnici skromnih mogućnosti, a između kućišta i ekrana, nedaleko od zgloba kojim je panel fiksiran za kućište, set tastera koji služe za pozivanje mail klijenta, Web čitača, uključivanje WiFi adaptera i sl. Tasteri su nešto tvrđi, ali kako se njihova upotreba ne praktikuje često to nije veliki nedostatak. Jedan od bitnijih elemenata kada su prenosni računari u pitanju svakako je tastatura. Sam osećaj tokom kucanja je subjektivna kategorija, a mi ćemo vam preneti naš utisak. Hod tastera je plitak, a sami tasteri ne pružaju prevelik otpor tokom kucanja. Samim tim osećaj tokom kucanja nije na nivou skupljih modela prenosnih računara. Touch pad smešten je na uobičajenoj poziciji i ono što ga čini zanimljivim svako su tasteri za čiju implementaciju je iskorišćeno zanimljivo dizajnersko rešenje. Ipak, tasteri na touch padu su previše tvrdi, pa preporučujemo upotrebnu miša tokom rada na S270 računaru.
Set signalnih dioda smešten je na prednjoj ivici računara. Diode, osim što ima u više nego dovoljnom broju, odlikuje i solidna jačina svetlosti koje emituju i koja je na granici da smeta tokom rada u mračnijim prostorijama. Ipak, veliki broj dioda koje svetle solidnom jačinom u različitim bojama razveseliće vas kada ste tužni 🙂
Spisak zamerki se na tome završava. Sama izrada je solidna, pa je upotrebljena plastika osrednje čvrstine i po tom pitanju S270 je u rangu sa cenovno uporedivim modelima. Ne treba zaboraviti ni da je MSI implementirao sasvim dovoljno priključaka, ako se imaju u vidu dimenzije MegaBook S270 prenosnog računara. Tome u prilog ide podatak o postojanju čak tri USB porta, iako je uobičajeno da računari ovih dimenzija budu osiromašeni po tom pitanju. To nije bilo dovoljno konstruktorima kompanije MSI, već je obezbeđen i jedan Firewire400 (IEEE1394A) 4-pinski port.
Čitač SD/MMC/MS memorijskih kartica dobro će doći da se sadržaji iz digitalnog foto-aparata ili mobilnog telefona prebace na računar, a za proširenja je obezbeđen i PCMCIA slot koji se retko susreće kod prenosnih računara ovih dimenzija. Npr. Apple PowerBook 12“ i iBook 12“ su uskraćeni za PCMCIA slotove, za razliku od Apple modela koji imaju ekran veće dijagonale.
Hardverska specifikacija je manje-više uobičajena osim u delu koji se odnosi na kontrolersku logiku i procesor. Naime, unutar S270 implementiran je Turion 64 MT-30 procesor i ATi Radeon Xpress 200M čipset koji ima u sebi grafičko jezgro snage uporedive sa X300SE grafičkim adapterom. Kako bi se konkurisalo Centrino platformi implementiran je i 802.11g WiFi adapter. Zanimljivo je da veliki broj programa identifikuje pravilno Turion 64 procesor bilo da je reč o identifikacionom stringu koji je upisan u svaki AMD procesor ili o količinama L1 i L2 keš memorije.
Pored toga MSI je ponudio i specijalno kastomizovani softver za snimanje diskova i kontrolu potrošnje baterije, ali je zamerka što je reč o glomaznim aplikacijama koje vrlo lako potroše ugrađenih 256MB memorije. Simpatična alatka predviđena je za proveru elektronske pošte i ima mogućnost povezivanja na POP3 servere. Do opisanih aplikacija može se doći posredstvom menija koji se dobija klikom na ikonu koja se nalazi u systray-u.
Dakle, ukoliko vam je potreban lagan prenosni računar, a niste previše zahtevni po pitanju kvaliteta izrade i ne insistirate na upotrebi vrhunskih materijala (aluminijum, titanijum i sl.) MSI MegaBook S270 je sasvim dobar izbor. Ono što svakako ne nedostaje MSI MegaBook S270 modelu jeste računarska snaga, jer se ispod haube krije snaga Athlon 64 pardon Turion 64 procesora solidnog radnog takta uz PCI Express magistralu.
MSI MegaBook M635
Sledeći model koji je takođe zasnovan na AMD Turion 64 tehnologiji potvrđuje da je konačno moguće napraviti prenosni računar zavidne autonomije i velike snage koji je zasnovan na AMD tehnologiji. Naime, u poslednje vreme bilo smo svedoci popularnosti ovog koncepta (pogledajte testove LG LW70 Express , ASUS A6 , ASUS M6 i ASUS W1 notebookova). Poklopcem dominira MSI logo koji, po ugledu na vrlo prestižne Apple PowerBook i manje-prestižne Apple iBook modele, svetli kada je ekran uključen. Dakle, naziv nije jedina stvar koja kod MSI notebookova aludira na čuvene kalifornijske „Jabuke za poneti“. Sa desne strane pozicionirani su video izlaz i dva USB porta. Ipak, toplota koju je Turion MT-34 radnog takta 1.8 GHz emitovao nije zanemarljiva, jer je kroz ventilacioni otvor koji je smešten sa desne strane sve vreme strujao topao vazduh.
Sa prednje strane smešteni su audio priključci uz Firewire 400 port kao i kod S270 notebooka. DVD-RW uređaj smešten je sa leve strane nedaleko od još dva USB porta (dakle, ukupno četiri), priključaka za mrežni kabl i telefonsku liniju. Samo kućište odlikuje se zanimljivim dizajnom, ali ono što nam se više dopalo tiče se konstrukcije koja je na zavidnom nivou – dakle nema ugibanja plastike i sličnih “anomalija” koje karekterišu jeftinije modele.
Tastatura je kod ovog modela nešto bolja nego što je to slučaj sa manjim, MegaBook S270, modelom, a touch pad se odlikuje i posebnom površinom za skrolovanje što smo već viđali kod modela kompanije HP (videti test NX9020 ili NX6110). Set dodatnih tastera je sličan kao i kod manjeg modela, ali je kod M635 implementirano i posebno dugme kojim se aktivira Bluetooth modul. Zvučnici su implementirani u samo kućište pa, za razliku od modela MegaBook S270 obezbeđuju nešto bolju reprodukciju.
Zvučnici su implementirani u samo kućište pa, za razliku od modela MegaBook S270 obezbeđuju nešto bolju reprodukciju, ali ćete ipak za kvalitetniji zvuk morati da izdvojite sredstva i kupite dodatni set zvučnika. Integrisani zvučnici ni snagom neće moći da isprate adekvatno reprodukciju multimedijalnih sadržaja u većim prostorijama…
Kao i kod modela S270 ekran je nalik Onyx Black ili IPS panelima i kao takav je veoma pogodan za gledanje filmova, a wide proporcije su još jedna prednost kada je ova primena u pitanju. Grafički podsistem je još jedna zavidna odlika MSI MegaBook M635. Naime, kako je ATi Radeon Xpress 200M čipset predviđen za upotrebu PCI Express interfejsa izbor je pao na Mobility Radeon X700 grafički adapter sa čak 128 MB video memorije koja je nezavisna od 512 mb sistemske memorije. Za razliku od modela MegaBook S270, M635 je mnogo bolje podneo veći broj rezidentnih programa, pre svega, zahvaljujući sistemskoj memoriji solidnog kapaciteta.
Sve navedene odlike hardvera ugrađenog u MegaBook M635 imale su za posledicu odlične performanse. Kako drugačije protumačiti rezultat od čak 5558 poena u 3D Mark 03 testu! Dakle, ukoliko vam je na umu brz prenosni računar na kome ćete se moći pristojno igrati, ozbiljno razmotrite MSI MegaBook M635.
Prateći softverski paket je identičan kao i kod manjeg modela oznale S270. Kao što smo napomenuli model M635 ima na sebi poseban taster kojim se uključuje Bluetooth modul, ali on nije bio implementiran u sample primerku. Po informacijama koje smo dobili od predstavnika proizvođača, cena bi trebalo da bude veoma povoljna, pa je to još jedan jak adut MSI MegaBook prenosnih računara.
Rezultati testova
MSI MegaBook S270
SiSoft Sandra 2005 SR1
CPU Benchmark
6752/3370
Multimedia
14898/16102
Memory
2104/2115
PC Mark 04
System
2703
CPU
2962
Memory
2526
Graphics
868
HDD
2303
3DMark03
Default Test
862
CPU Test
456
3D Mark 2001SE
1024x768x32
3779
1024x768x16
5355
PC Mark 2002
Battery Test (50%)
1h 2min
HD Tach 2.7
Average transfer (MB/s)
23.6
MSI MegaBook M635
SiSoft Sandra 2005 SR1
CPU
7559/3796
Multimedia
16997/18347
Memory
2452/2454
PC Mark 04
System
3447
CPU
3194
Memory
2929
Graphics
3778
HDD
3022
AquaMark3
Score
40929
CPU
5568
Graphics
7724
Unreal Tournament 2003
Botmatch
75.33
FlyBy
207.385
3D Mark 2001SE
640x480x16
19 805
1024x768x32
15 402
3D Mark03
Default
5558
CPU
754
3D Mark05
Default
2198
CPU
3523
HDD Tach 2.7
Average transfer (mb/s)
26.6
Nakon testa
AMD Turion 64 tehnologija za prenosne računare predstavlja više nego uspešnu implementaciju AMD64 tehnologije u mobile segmentu. AMD je i do sada imao sasvim adekvatne performanse u ovom segmentu, ali su nedostajali procesori niske potrošnje koji su neophodni kako bi se proizveli notebookovi kojima je portabilnost u prvom planu. Zahvaljujući Turion 64 tehnologiji AMD se uključuje i na ovo tržište gde Intel za sada suvereno vlada brojnim varijantama Centrino tehnologije. Ipak, Intel za razliku od AMD-a iza sebe ima milionsku marketinšku kampanju koja je od Centrino brenda napravila svojevrsni simbol prestiža, a što Intel-u omogućava da kreira višu cenu za svoje tehnologije namenjene prenosim računarima. Baš u tome leži šansa AMD-a.
Iako Turion 64 neće nuditi osetno bolje performanse, kao što je to bio slučaj u poređenju P4 i A64 procesora u desktop segmentu, niža cena, uz uporedive performanse, svakako će AMD-u obezbediti solidne tržišne pozicije. Ipak, treba imati u vidu i da AMD ne stoji baš najbolje na OEM tržištu i da je uporište „večitog drugog svetskog proizvođača procesora“ retail segment koji nije adekvatan za prodaju procesora namenjenih prenosnicima. Dobre pozicije na OEM tržištu, kada su mikroprocesori u pitanju, stiču se pre svega mogućnošću obezbeđivanja dovoljnih količina i dobrom podrškom, a to veliki broj fabrika koje su u stanju da snabdeju dovoljnim količinama procesora čak i najveće proizvođača PC računara je ono iz čega Intel crpi svoju snagu. Baš zbog toga ne treba očekivati da će AMD načiniti veliki potres u mobile segmentu sa Turion 64 tehnologijom, ali svakako prija imati alternativu koja je sasvim uporediva sa svih aspekata koji se tiču performansi uz osetno nižu cenu.
MSI je ozbiljno startovao na tržištu prenosnih računara, pa se nadamo da će to biti dovoljno da se premosti veliki vremenski zaostatak za ostalim proizvođačima iz ovog segmenta i omogući MSI-ju da se iz klase jeftinih prenosnih računara pozicionira i kao proizvođač notebookova srednje, a možda i više klase. Ako se pozitivan trend koji je započet sa prvim MegaBook modelima koje smo imali prilike da testiramo nastavi taj scenario je sasvim izvestan.
U ponudi nisu samo AMD Turion 64 Mobile Technology modeli već ima, naravno, i notebookova sa Centrino stikerom, pa svako može izabrati notebook po svojoj meri bolje reći afinitetima. Kada i ostali modeli budu raspoloživi na našem tržištu potrudićemo se da vas informišemo i o njihovim karakterisitkama.
Zahvaljujemo se kompaniji MSI na ustupljenim notebookovima za potrebe testa.