Najbolji laptop 2015: Lenovo IdeaPad M30-70 test

Najbolji laptop 2015: Lenovo IdeaPad M30-70 test

Poštovani čitaoci, za sam kraj godine smo sačuvali prikaz uređaja za koji smatramo da je najbolje što se u Srbiji moglo kupiti tokom 2015. godine, a da je pri tome bilo prilagođeno potrebama domaćeg kupca. Reč je o uređaju koji je došao tiho i nenametljivo, u međuvremenu u suštini i otišao sa tržišta, ali nismo mogli da dozvolimo da to što nam niko nije zvanično ustupio uređaj na test bude razlog da vam istovremeno i ne prikažemo njegove mogućnosti u punoj meri.

    Sadržaj

      Kada proizvođač na tržište plasira proizvod koji ima veoma interesantnu cenu, to valja ispratiti. No, kada se radi o nestandardnom proizvodu, koji ne samo da se ističe povoljnom cenom, već i drugim zanimljivim karakteristikama, to je svakako vredno detaljnog ispitivanja. Do nas je tokom protekle godine došao naizgled prevaziđen, ali zapravo itekako interesantan uređaj, naročito za srpske prilike. Reč je o laptopu iz IdeaPad serije, oznake M30-70. Potpisuje, naravno, kompanija Lenovo.
      Filip Majkić Model koji je na današnjem testu je gotovo ultrabuk. Zašto to kažemo? U odnosu na striktne specifikacije ultrabuk platforme, nedostaje SSD, umesto koga je prisutan hard disk. I…to je u principu to, izuzmemo li koji milimetar viška kada je debljina u pitanju. Reč je o veoma interesantnoj i upotrebljivoj trinaestici, koja stiže po izuzetno povoljnoj ceni. U zavisnosti od modela, dobavljača, maloprodaje, ona se kreće od nekih 300 do 400 evra, zavisno od verzije koja se prodaje. No, praktično svi modeli su podjednako standardno (solidno) opremljeni, pa razlika dolazi od korišćenog procesora i grafike.
      lenovo_m3070_11_s.jpg
      Kako je laptop od 13,3 inča idealna mera za mnoge, uvereni smo da je reč o zaista poželjnom i interesantnom modelu. U neku ruku, ovaj test smo vam već neko vreme “dužni”, budući da smo u nekoliko navrata spominjali Lenovo M30-70 u našim tekstovima, kao i u vodičima za kupovinu. Stoga, pogledajmo koliko jedna od najpristupačnijih trinaestica može i da li ju je vreme pregazilo u drugoj polovini 2015. godine.
      Dizajn
      U pakovanju ne dolazi ništa što treba naročito isticati, što je i logično, imajući u vidu cenovni rang računara. Nalazimo strujni adapter, rudimentarno uputstvo za korišćenje, kao i bateriju. Kada su drajveri u pitanju, preporučujemo blagovremenu pripremu i skidanje istih sa zvaničnog Lenovo sajta, na kome se nalaze drajveri za Windows 7 i Windows 8.1, kao i neki drajveri za Windows 10. Nismo sigurni da li Lenovo tek treba da doda još drajvera za poslednju iteraciju Microsoft operativnog sistema, ili to jednostavno znači da se neke stvari automatski prepoznaju pod “desetkom”. U svakom slučaju, drajvere ćete morati sami da nabavite, pošto ih Lenovo ne isporučuje u pakovanju, a i ne bi bilo logike da ih isporuči na, recimo, disku – pošto M30-70 ne poseduje optički uređaj…
      lenovo_m3070_2_s.jpg
      Kada mašinu uzmete po prvi put u ruke, shvatićete da se radi o plastici. Međutim, ne radi se o plastici lošeg kvaliteta, naprotiv. Spolja je računar braon boje (dostupna je još i crno-sivkasta varijanta), dok je unutra sve u sivoj boji koja će vas lako prevariti da se radi o aluminijumskom računaru. Korisnike može obradovati da su šarke neobično čvrste, pa to može biti još jedan indikator kvalitetne izrade. No, to znači i da bi se otvaranje uvek trebalo vršiti sa obe ruke, kako ne biste oštetili laptop neželjenim ispadom ili odgurivanjem sa podloge/stola.
      lenovo_m3070_10_s.jpg
      Unutrašnjost je sive boje, sa AccuType tastaturom koja izvire iz baze i koja je crne boje. Tačped je neobično velike površine, što uvek treba istaći na računarima koji su manjih dimenzija kao pozitivnu činjenicu. Zvučnici su smešteni na donjem delu prednje strane računara. Ekran je oivičen sivim okvirima, u skladu sa ostatkom unutrašnjosti, što je detalj koji nam se veoma dopada, naročito nakon bezgranične serije laptopova koji, bez obzira na osnovnu boju spoljašnjosti i unutrašnjosti, oivičuju svoj ekran crnim okvirima. Sa druge strane, okviri su nešto veći nego što bismo voleli, naročito ispod ekrana.
      lenovo_m3070_1.jpg
      Konektori
      Što se konektora tiče, laptop raspolaže sa relativno standardnim dijapazonom istih, a broj je sasvim korektan imamo li u vidu da se radi o tankom i lakom računaru. Imamo tri USB porta, od toga dva USB 2.0 tipa (da, moramo se setiti da ovo nije baš najmoderniji računar kada je hardver u pitanju), dok je jedan USB 3.0 port takođe prisutan. Raspored je odličan, tako da na desnoj strani nema nikakvih portova iz kojih bi štrčali uređaji koji bi smetali eventualnom korišćenju miša.
      lenovo_m3070_7_s.jpg
      Konkretno, na desnoj strani su čitač kartica, combo audio konektor, dva USB 2.0 porta i priključak za strujni ispravljač. Na levoj strani zatičemo One Key Recovery, interesantnu stavku koju Lenovo isporučuje uz svoje računare. Takođe, tu su Ethernet port, HDMI izlaz, te pomenuti USB 3.0 priključak. Levom stranom dominira veliki otvor za hlađenje, koji omogućava lako i efikasno hlađenje ovog laptopa, koji i nije tako veliki trošadžija, pa se samim tim i ne zagreva preterano.
      lenovo_m3070_8_s.jpgSuštinski, Lenovo IdeaPad M30-70 dolazi sa dobro poznatom Intel Haswell platformom. Pitanje jeste da li je ultrabuk platforme od pre koju godinu dovoljno dobra da vas uvede u 2016. godinu? Ne želeći da negiramo vaše pravo da odgovorite negativno, nama ipak deluje da je ovo sasvim dobar izbor, jer razlike između računara kada su u pitanju performanse nisu takve da se o generacijama danas može govoriti kao o značajnim razmacima i pomacima. Naročito kada je u pitanju low end segment, jer u svetu Celerona i Pentiuma, dvojezgarni Core i3 je odličan izbor. O performansama i ponašanju u realnom radu ćemo više govoriti u segmentu o utiscima…
      lenovo_m3070_4_s.jpg
      Tu je već dobro poznati Intel Core i3 4005U procesor prevashodno namenjen ultrabukovima, odnosno štedljivim mašinama. Ovaj procesor radi na 1,7 GHz podrazumevano i, baš kao i drugi Core i3 procesori, ne podržava Turbo režim rada koji bi uvećao takt u slučajevima dodatnog opterećenja. Dvojezgarni procesor podržava i Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Ima 3 MB keš memorije, izrađen je u 22-nanometarskoj izradi i maksimalna termalna disipacija mu je deklarisana na 15 W.
      skrin4_lenovo_m3070_s.jpg
      Njegova karakteristika jeste prisustvo Intel HD 4400 grafičkog čipa. U implementaciji naširoko prisutne HD 4400 grafike u ovom procesoru, Intel je podesio da ista radi u rasponu taktova od 200 MHz bazno do 950 MHz u režimu opterećenja. Na “raskošnijim” procesorima, HD 4400 može da dobaci i do 1,1 GHz, ali zaista nema potrebe, jer se na ovakvom laptopu sasvim sigurno nećete igrati, tako da je setovanje sasvim adekvatno nameni uređaja. Ne treba zaboraviti ni Intel WiDi (Wireless Display) tehnologiju, koja je takođe prisutna i podržana i koja može slati sliku bežično na sliku kompatibilnih televizora (noviji modeli imaju ugrađen WiDi risiver) ili bilo kakav displej koji ima priključen eksterni risiver. Naravno, potrebno je da skinete drajvere i upravljačku aplikaciju sa Lenovo sajta kako biste iskoristili WiDi prednosti.
      Kada je memorija u pitanju, radi se o DDR3-1600 tipu memorije. M30-70, nažalost, ima samo jedan memorijski slot. Računar stiže sa 4 GB instalirane RAM memorije, što je eventualno moguće nadograditi do 8 GB, ukoliko korisnik tako želi. U suštini, nema preteranih primedbi po pitanju količine, jer za računar niže klase i ovakvih performansi 4 GB memorije predstavljaju pravu meru. Sa druge strane, šteta je što zbog odsustva drugog slota laptop ne podržava dual channel konfiguraciju.
      [modul]specifikacija=7726[/modul]
      Lenovo laptop isporučuje sa TN ekranom, koji je opremljenim anti-glare premazom koji pomaže kod eliminisanja refleksije. Sa jedne strane, to znači da nećete imati distorzije koje potiču iz ovoga (što se nama dopada), ali i da ćete možda teže koristiti računar pri jarkom osvetljenju. Kao i uvek, pozdravljamo prisustvo ekrana bez odsjaja. Rezolucija ekrana je 1366 x 768 piksela, što je za mnoge nedovoljno, ali opet podsećamo na namenu računara, cenu računara i činjenicu da ta rezolucija na ekranima manjih dijagonala nije isto što i na 15,6-inčnim laptopovima.
      skrin5_lenovo_m3070_s.jpg
      Podatke ćete uskladištiti na hard disku kapaciteta 500 GB. Njega je izradio Hitachi i nema nikakve specijalne hibridne/fleš tehnologije keširanja, niti radi na brzim rotacijama. Radi se o klasičnom 5400 rpm disku. Sasvim solidnom za tu klasu, dodali bismo. Ukoliko želite, možete ubaciti SSD, ali pri toj operaciji morate biti pažljivi jer šasija ima i skrivene šrafove, pošto pored onih koji se jasno vide treba skinuti i šrafove smeštene ispod gumiranih nožica za prijanjanje na podlogu, kao i plastičnih žljebova koji sa unutrašnje strane podupiru donju stranu laptopa i zahtevaju pažljivo otvaranje.
      lenovo_m3070_9_s.jpg
      Konektore možete videti u priloženoj tabeli, a o njihovom rasporedu smo diskutovali na prethodnoj strani. Može biti da bi neko želeo neki poslovni interfejs viška, ali veoma je diskutabilno koliko je realno da se danas implementira, recimo, ExpressCard Slot u ovakav računar. Web kamera rezolucije 1 mpx je tu za video komunikaciju, baš kao i ugrađen mikrofon. Dodatno bismo naglasili prisustvo WiFi Draft N standarda, kao i Bluetooth 4.0 podrške. Sa druge strane, podržan je samo Fast Ethernet (100 Mbit/s), dok Gigabit Ethernet nije podržan. Međutim, koliko je realno da ćete koristiti ovakav računar na kablu? Uz računar se ne isporučuje operativni sistem, tako da ćete morati sami da ga nabavite i instalirate…
       
       Uporedili smo Lenovo IdeaPad M30-70 sa laptopom koji je predstavljao jedan od najkvalitetnijih i najzanimljivijih uređaja u svetu poslovnih mašina – modelom Toshiba Tecra Z50, čiji test takođe možete pronaći na našem sajtu. Suštinski, ono što smo plaćali višestruko više pre samo koju godinu sada stiže po veoma prihvatljivoj ceni i u manjem paketu, i to je ono što smo želeli da vam pokažemo…
      skrin1_lenovo_m3070_s.jpg
      skrin2_lenovo_m3070_s.jpg
       
      [modul]test=426[/modul]Kada je reč o utiscima o svakodnevnom korišćenju računara, tu dosta zavisi od vašeg stava. Tu mislimo i na stav po pitanju apsolutnih performansi, kao i na aktuelnost hardvera. Međutim, imajući u vidu cenovni razred računara, za očekivati je da je korisnik spreman na određenu dozu kompromisa. Zapravo, i sami smo pomalo iznenađeni da o jednoj u suštini ultrabuk konfiguraciji niže kategorije od pre koju godinu govorimo kao o sasvim solidnom izboru danas, ali to je tako i to su određene sitnice i finese tržišnog stanja na koje i trebamo da ukažemo. Radije bismo izabrali Core i3 iz Haswell generacije nego Celeron ili Pentium najnovije generacije, bez obzira što respektujemo napredak koji je učinjen na svim poljima kada su ti segmenti u pitanju. Nazovite nas tradicionalistima, ali to je tako. Uz to, vendori biraju i kakvo će kućište upotrebiti za ovakve procesore, kakve će ekrane staviti i tako dalje, tako da u praksi neretko dobijete ipak bolji i kvalitetniji računar. Da ne spominjemo da sve te stavke dobijaju sasvim novu dimenziju kada zapravo shvatimo da je reč o 13,3-inčnoj mašini.
      skrin6_lenovo_m3070_s.jpg
      Tu dolazimo do suštine. Ovo je računar koji će koristiti osobama kojima performanse nisu posebno bitne, koji će im služiti kada su u pokretu, dok obavljaju neki zadatak i slično. Takvima nije nužno potreban najbrži procesor, računar najnovije generacije ili grafika visokih performansi, već tanak, lagan i štedljiv računar baznih karakteristika koji će odgovoriti na njihove potrebe u pogledu internet brauzinga, slanja i primanja mejlova, kuckanju u Office-u i slično. Da, znamo da se “u teoriji” dosta toga može odraditi i na telefonu ili tabletu, ali poenta je da ovde imate računar na kome to možete obaviti ipak efikasnije, bolje ili brže, ili bolje reći – kvalitetnije, ukoliko to što radite ipak zahteva da se tome posvetite na duže od 10 minuta.
      skrin8_lenovo_m3070_s.jpg
      Stoga, kada stvari posmatramo sa te strane, ovo je kompromis na koji će veliki broj korisnika veoma rado pristati i zapravo jedna od najboljih kupovina koju možete obaviti u segmentu. Računar košta 350-400 evra, i za tu sumu zaista nudi puno. Nije reč o poslednjem kriku mode, niti o naročitom performeru, ali jeste reč o jednom veoma dobrom kompromisu i možda idealnoj trinaestici za sve kojima performanse nisu najbitnija stavka, a ultrabukovi su im van platežnog domašaja.
      Ekran
      Ekran je stavka kojom smo relativno zadovoljni. TN ekran je u pitanju, tako da ne treba očekivati naročite uglove gledanja, a i rezolucija nije preterano “izdašna”. Međutim, u praksi će obaviti posao. Osvetljenost ekrana je relativno korektna, nije naročita, ali ne podbacuje, i prilično je konstantna. Koliko para toliko muzike, a ovde se zbilja dobija solidna količina muzika za uložen novac na skoro svemu, pa je slična situacija i sa ekranom…
      ekran_m3070.jpg
      Input uređaji
      Tastatura je veoma dobra! Ne mislimo samo za ovu kategoriju, već i inače. Nas to ne iznenađuje preterano, posebno pošto smo i ranije imali priliku da se družimo sa AccuType tastaturama kompanije Lenovo. Hod je veoma dobar za ovakav računar, tasteri su čiklet tipa i ergonomski zaobljeni kako bi osećaj u kuckanju bio još bolji, a jedino fali pozadinsko osvetljenje. Ipak, nije ga realno očekivati u ovoj kategoriji. Sve u svemu, za kućnog korisnika, sasvim dovoljno i korektno.
      lenovo_m3070_15_s.jpg
      Vrlo je slično i sa tačpedom. Reč je o multitač varijanti, koja se ponaša i kao klikped, odnosno na koji se može kliknuti celom površinom i tada će se ponašati kao da je dugme miša u pitanju. Pomenuli smo da je i većih dimenzija, tako da izdavanje kompleksnijih komandi neće biti problem. Sve u svemu, ulazni uređaji su jača stavka kompanije Lenovo.
      Buka
      Eksplicitne podatke možete videti na priloženoj fotografiji. Jasno je da je Lenovo M30-70 veoma solidno izrađen laptop, i takvi uređaji nemaju problema sa glasnoćom ventilatora. On se čuje kada se računar znatnije optereti, ali i tada se ne radi o reskoj buci neprijatnoj za uho. Sve u svemu, veoma korektna kultura rada u ovom segmentu.
      buka_m3070.jpg
      Zagrevanje
      Poslednja rečenica prethodnog pasusa se može odnositi i na ovu kategoriju. Zagrevanje je minimalno, platforma je veoma štedljiva i energetski efikasna, tako da korisnici ne trebaju da očekuju bilo kakve probleme. Računar je najtopliji pri levoj strani, gde su, logično, i otvori za ventilaciju. No, ne trebate se plašiti da se uređaj preterano zagreva, što je važno istaći kada je reč o računarima u čijoj izradi dominira plastika.
      temp_min_m3070.jpg
      temp_max_m3070.jpg
      Baterija
      Baterija ostvaruje rezultat koji smatramo solidnim, ali ne više tako neočekivanim. U praksi je upravo u ovom segmentu hardver novije generacije donosio najveći pomak. Iako je 32 Wh baterija kapaciteta 2200 mAh sposobna da isporuči i do 5 sati autonomije, u praksi ćete ipak beležiti oko 4 sata ukoliko računar iole opteretite. U nezahtevnim uslovima, realno je dostizanje oko 4 i po sata autonomije.
      skrin3_lenovo_m3070_s.jpg
      Noviji modeli beleže i preko 8 sati – istina, opet uglavnom u nešto višim kategorijama, pa korisnici ne trebaju da naročito žale. U tom pogledu, i dalje su u proseku cenovnog segmenta, što je opet sasvim korektan rezultat. Predlažemo i obavezno preuzimanje i instaliranje Lenovo upravljačkog softvera, koji će vam pomoći da optimizujete režime upotrebe računara, a koji se ne isporučuje uz računar (logično, jer nema preinstaliranog operativnog sistema), već ga je potrebno preuzeti sa interneta.
      lenovo_m3070_6_s.jpg
       Zaključak o Lenovo IdeaPad M30-70 laptopu je veoma lako doneti. To omogućava njegova ipak jedinstvena pozicija najpristupačnije “trinaestice” na domaćem tržištu. Tačnije, najpristupačnijeg računara sa Core procesorima. Možete za iste pare kupiti konkurenta sa Pentium ili Celeron procesorima; možete i za manje pare kupiti hibridni uređaj (laptop/tablet) sa Atom procesorima; međutim, M30-70 je idealan kompromis za sve one koji su sigurni da im je potreban klasičan laptop, pre nego neka novotarija za koju ne znaju ni sami koliko će je koristiti.
      Specifičan kvalitet ovog laptopa je što će svaki korisnik PC računara biti u stanju da u njemu prepozna uređaj koji će u jednom ili drugom trenutku, na ovaj ili onaj način moći da iskoristi
      Iskreno, i sami ne želimo da priznamo sebi da smo došli u situaciju da preporučujemo laptop koji je u suštini star par godina. Opet, zar nije naša dužnost da ukažemo korisnicima na jednu od, prema našem mišljenju, najboljih kupovina u ovom segmentu? Da li je laptop mogao biti bolji? Da, mogao je. Da li je mogao imati noviji hardver? Možda. Rezolucija ekrana? Šteta što nije veća. Je li baterija mogla trajati duže? Mogla je. I tako dalje, ovakva pitanja možemo postavljati unedogled. Međutim, kada se u jednom trenutku podvuče crta, dođemo do zaključka da je ovo jedna od najboljih kupovina koje možete napraviti u ovom trenutku, čak nevezano za kategoriju koja vam je neophodna ili kakav vam računar treba.
      award_m3070_s.jpg
      Korisnici kojima je Lenovo namenio svoj M30-70 će u njemu dobiti apsolutno sve što traže od računara. Sa druge strane, i korisnici kojima računar nije eksplicitno usmeren će itekako uspeti da mu nađu namenu ili način upotrebe koji će ga staviti visoko na listu potencijalne kupovine. To i jeste specifičan kvalitet ovog laptopa – što će svaki korisnik PC računara biti u stanju da u njemu prepozna uređaj koji će u jednom ili drugom trenutku, na ovaj ili onaj način moći da iskoristi. Stoga smatramo da je zanimljiv za kupovinu – gotovo svakome. Stoga i ne čudi što je tokom cele godine bio u vrhovima naše liste modela koje preporučujemo u vodičima za kupovinu…
       
      Prednosti:
      – Odnos uloženog i dobijenog – Relativan kvalitet iznad cenovne kategorije kojoj pripada – Ukupan utisak – Visok stepen mobilnosti – Tastatura, tačped – Dobra kultura rada – (Uslovno) Izgled računara
      Nedostaci:
      – (Uslovno) Rezolucija ekrana – (Uslovno) Samo 100 Mbit Ethernet – Baterija je mogla trajati duže – Bez operativnog sistemaPuno je razloga zbog kojih smo se opredelili da upravo M30-70 proglasimo laptopom godine. Opet, postoji puno razloga i da to ne bude baš on, tako da bismo najpre pošli od onoga što smo odlučili da nam ne bude vodilja prilikom opredeljivanja i biranja. U narednim redovima moći ćete da pronađete egzaktno obrazloženje naše odluke, što iz šireg, što iz užeg konteksta.
      lenovo_m3070_13_s.jpg
      Ne, IdeaPad M30-70 nije najprodavaniji, niti najtraženiji, niti najpopularniji laptop koji ste mogli da pronađete na tržištu. Svakako nije najatraktivniji. Postojali su mnogi modeli raznih proizvođača, koji su pak zahtevali od korisnika da ruku zavuku dublje u džep. U tom smislu, Lenovo je veoma lepo odmerio ovaj uređaj – njegova cena je iznosila oko tri stotine (i pedeset) evra, u zavisnosti od konfiguracije, gde su modeli sa Core i3 procesorima – kakav smo vam danas i pokazali – gravitirali ka ceni od oko 350 evra. Postojale su i varijante sa Pentium i Celeron procesorima, koje su se kretale oko 300 evra, pa i niže. Sa te strane, laptop je odlično prilagođen srpskom kupcu i njegovim mogućnostima, potrebama i zahtevima. Proteklih godina smo se rukovodili time da biramo vrhunske proizvode, skupe laptopove i (najčešće) snažne konfiguracije. Ovaj put smo odlučili da malo “ateriramo”, te biramo laptop godine među modelima koji su bili dostupniji i verujemo da ćete se složiti sa takvim razmišljanjem.
      Lenovo IdeaPad M30-70 je laptop koji je u 2015. godini verovatno pokazao najbolji odnos između uloženog i dobijenog
      Opet, šta je to što je izdvojilo M30-70 iz mora laptopova slične cene? Pre svega, forma. Potom i konfiguracija, kao i detalji i specifičan kvalitet izrade, koji čine da nam ovaj uređaj deluje kao veoma lepa kupovina. Zašto forma? Zbog toga što je reč o 13,3-inčnom laptopu. Vraćamo vas na problematiku cene. Laptop od 13,3 inča, potpuno funkcionalan, za samo 350 evra? Zbilja, dobitna kombinacija, ne samo za kriterijume srpskog tržišta. Takav laptop ima povišen stepen mobilnosti i to mu sigurno pomaže da se više istakne iz mora 15,6-inčnih modela koji dominiraju u ovoj cenovnoj kategoriji.
      lenovo_m3070_12_s.jpg
      Hardver koji je upotrebljen je sasvim korektan, naročito za tu cenu. Uklapa se i u naše kriterijume i razmišljanja da je uvek bolje da korisnici malo doplate za Core i3 nego da idu po svaku cenu na Celerone i Pentiume i to uvek preporučujemo. Ni po ostatku konfiguracije uređaj nije skrajnut – tu su disk od 500 GB, 4 GB memorije i tako dalje, što je sasvim korektno za uređaj kome je zenit bio još u prvoj polovini 2015. Da sve bude lepše, izrada i kvalitet materijala uopšte nisu takvi da biste automatski mogli da pretpostavite da je reč o laptopu iz takve cenovne kategorije. Ekran je korektan, tastatura odlična, tačped veoma dobar, sve deluje dobro skockano, a čak nas ni laptopovi iz druge polovine 2015. nisu uspeli razmaziti, iako su listom bili metalne izrade.
      Ovaj put smo odlučili da malo “ateriramo”, te biramo laptop godine među modelima koji su bili dostupniji i verujemo da ćete se složiti sa takvim razmišljanjem
      Još jedan faktor se ne sme zanemariti, a sigurni smo da će mnogi naši čitaoci dobro razumeti o čemu govorimo. Naime, Lenovo M30-70 nije naročito poznat laptop. Niti je forsiran. Naime, čak nam lokalna kancelarija i nije ponudila ovaj laptop na test, niti ijedan prodavac na domaćem tržištu. Verovatno je i to uticalo da na njega gledamo kao na svojevrsnog favorita iz senke, nenametljivog dobričinu solidne snage koji nema šampionskih ambicija, ali je uvek tu da priskoči u pomoć i maksimalno poturi svoja leđa kada zatreba.
      lapgodine_s.jpg
      To nas dovodi do zaključnog dela – Lenovo IdeaPad M30-70 je laptop koji je u 2015. godini verovatno pokazao najbolji odnos između uloženog i dobijenog. Uz sve to, reč je o laptopu koji potrebe svoje ciljne grupe ispunjava savršeno. Čak možemo reći da nema nikakvih suvišnih detalja koji bi povećavali cenu uređaja uz upitan nivo upotrebljivosti – nema ekrana osetljivog na dodir zato što je to popularno, spore diskretne grafike tek da je ima i tome slično. Ne, ovo je samo izuzetno dobar, upotrebljiv i pristupačan 13,3-inčni laptop klasičnih proporcija i namena. Nigde nije najbolji i upravo je u tome poenta – pokazao nam je svima da je dobro osmišljen balans neizmerno važniji od broja MHz, prostora na disku ili tipa materijala od koga je izrađen. Voleli bismo kada bi se ispostavilo da smo svi zajedno od M30-70 nešto i naučili, jer onda bismo mogli da kažemo i da je ovo bila godina koja je za celo srpsko tržište bila izuzetno, izuzetno poučna.
      Čestitke kompaniji Lenovo, čiji je IdeaPad M30-70 odneo titulu Najboljeg laptopa 2015. godine na Benchmark sajtu! 

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi