NEC Versa notebook-ovi

NEC Versa notebook-ovi

Japanski NEC je dugi niz godina na našem tržištu prevashodno bio poznat po optičkim uređajima i monitorima. Već izvesno vreme na domaćem tržištu u ponudi su i prenosni računari oličeni u Versa brendu. Kako većina čitaoca verujemo da nije najbolje upoznata sa ovim prenosnim računarima, odabrali smo nekoliko modela iz Versa serije...

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      Na tržištu personalnih računara NEC je uvek igrao zapaženu ulogu bilo da su u pitanju računarske konfiguracije ili PC komponente. Ne treba zaboraviti ni činjenicu da je NEC učestvovao u razvoju jednog od najjačih svetskih superračunara. Ipak, većina korisnika NEC identifikuje prevashodno po odličnoj (nažalost povučenoj iz proizvodnje) CRT DiamondTron seriji monitora. Naime, NEC je jedan od retkih proizvođača koji su imali u ponudi sopstvenu verziju prave flat katodne cevi. Da podsetimo uz NEC DiamondTron, ovaj tip katodnih cevi proizvodio je Sony (Trinitron) i LG (Flatron), dok je korejski Samsung izgleda usled posvećenosti LCD tehnologiji nudio pomalo inferiornije rešenje oličeno u DynaFlat tehnologiji.
       

      NEC u okviru Versa brenda prenosnih računara nudi više kategorija ovih popularnih uređaja. Tako su u ponudi klasični “desktop replacement” modeli koji obezbeđuju veliku računarsku snagu za ovaj tip računara, ali po cenu značajno umanjene autonomije od električne mreže. Posebna pažnja posvećena je mašinama koje bi trebalo da budu što je moguće bolje izbalansirane po pitanju mogućnosti i cene. Verujemo da je ciljna grupa takvih modela upravo tržište manje platežne moći kao što je naše. Kako svaki korisnih u ponudi ima i ultra-prenosivu seriju notebook računara koja je zasnovana oko Centrino tehnologije ni NEC, po tom pitanju, nije izuzetak. U ponudi je veći broj Centrino portabilnih modela, a uz dva jeftinija notebook-a iz Versa serije, ovom prilikom prikazujemo baš i jednu Centrino mašini potpisanu od strane NEC-a. Kada su specifične namene u pitanju, NEC može da se pohvali i svojom linijom Table PC računara.

      Pored Versa brenda u ponudi je, kada su prenosnici u pitanju, i iSelect serijal koji se odlikuje moćnim procesorima i WXGA ekranima wide proporcija. Dakle, iSelect serija dizajnom i karakteristikama prati trend koji je u poslednje vreme na snazi u industriji notebook računara, a tiče se kreiranja portabilnih multimedijalnih računara. Takav koncept predstavili smo tokom testa Asus W1000Na notebook računara.

      NEC Versa računari na testu

      Ovom prilikom na testu smo imali modele sa oznakama Versa F-C160, Versa F-M340 i Versa M500c. Pošto oznake ne govore previše pobliže ćemo se osvrnuti na specifikacije spomenutih modela.Kada je reč o modelu F-C160 u pitanju je AMD bazirana mašina, što podrazumeva Athlon XP-M 2600+ procesor koji u mobile varijanti radi na 2075 MHz pri čemu troši osrednjih 47W. Ako se ima u vidu da Pentium M troši svega 25-30W jasno je zašto je AMD skoro odlučio da promoviše kompletno promenjeni brend procesora za prenosne računare pod nazivom Turion 64. Sledeća slabija tačka modela F-C160 svakako je ugrađeni čipset koji se ne može pohvaliti preteranim dometima kada je integrisana grafika u pitanju. Naime SiS760 čipset sa integrisanim grafičkim jezgrom odvaja do 32 MB sistemske memorije za svoje potrebe, ali inferiorni memorijski kontroler nije uspeo da zadrži performanse na očekivanom nivou. Nažalost ovo je boljka većine AMD Athlon XP-M prenosnih mašina, pa po tom pitanju NEC Versa F-C340 svakako predstavlja bolju alternativu pošto je reč o računaru koji je u potpunosti baziran na Intel tehnologiji. Kako je za čipset odabran i855GME jasno je da za zahtevnu 3D primenu nećete odabrati Versa F-M340, jer Intel Graphics Extreme 2 grafika ne predstavlja previše moćno rešenje. Ipak, ugrađeni Celeron M 330 koji radi na 1400 MHz ne nudi loše performanse, ali se nedostatak SpeedStep tehnologije oseća u testovima baterije. Ipak, po tom pitanju najviše je podbacio AMD bazirani model F-C160, jer je autonomija bila skoro dvostruko manja nego kod modela sa Celeron M procesorom i pored odsustva SpeedStep tehnologije u slučaju Intel-ovog pulena. Delimičnog uticaja na takvu situaciju imala je i činjenica da je kod modela sa Celeron M procesorom ugrađena baterija kapaciteta 4800 mAh, naspram 4000 mAh, koliki je kapacitet baterije koja se isporučuje uz model F-C160.

      Po pitanju memorije oba modela vode mrtvu trku pošto je reč o minimalnoj količini od 256 MB DDR memorije, dok su diskovi u oba slučaja identičnog kapaciteta tj. 40 GB. Model Seagete Momentus hard diska kod Versa F-M340 odlikuje se brzinom rotacija ploča od 5400 RPM što je u domenu prenosnih računara (odnosno 2.5″ diskova) zavidna specifikacija. Combo uređaje kod oba modela potpisala je japanska kompanija Matshita i reč je o uređajima identične specifikacije. Naime, čitanje CD-ova obavlja se po brzinskoj specifikaciji 24x većoj od inicijalne, dok je upisivanje na iste diskove moguće obaviti brzinom od 16x. DVD naslovi biće isčitavani brzinom od 8x, a u ovoj klasi DVD Recording mogućnosti nisu uobičajene, pa ni dva testirana jeftina Versa računara nemaju te mogućnosti. Iako obe mašine ciljaju na slične tržišne segmente određne karakteristike F-C340 modela svsrtavaju ga u nešto višu klasu u odnosu na F-C160. Toj tvrdnji dodatno doprinosi i činjenica da je u model baziran na Celeron M platformi implementiran i Wireless adapter iz IntelPro Wireless 2200G familije koja se odlikuje mogućnošću rada po 802.11g i 802.11b standardu. Svakako da je F-C340 mnogo bolje izbalansirana mašina u odnosu na slabiji model zasnovan na Athlon XP-M procesoru. Nadamo se da će se ovakva situacija sa AMD baziranim prenosnim računarima promeniti kada zaživi AMD Turion 64 tehnologija.

      Ipak, bolja,bar na papiru, od obe prethnodno opisane mašine, svakako je Versa FM500c koja je bazirana na popularnoj Centrino tehnologiji. Kako je reč o drugoj generaciji Intel-ove mobilne tehnologije, ugrađen je procesor sa Dothan jezgrom na 1.5 GHz i 2100B bežičnim mrežnim adapterom koji se odlikuje poštovanjem pomalo prevaziđene 802.11b specifikacije. Iako je kombinacija Dothan Pentium M procesora i starog IntelPro/Wireless 2100 b adaptera pomalo neuobičajena, kada se bolje sagledaju stvari za jednu value mašinu savršeno je logična. Naime, kako je Intel punom parom prošle godine izveo tranziciju na 90nm proizvodni postupak, kapaciteti za izradu 130nm procesora su svedni na minimum. Pošto je IntelPRO 2100B WiFi adapter bio predviđen za kombinovanje sa Banias Pentium M procesorom (1 MB L2) keša, a dotični procesor se izrađivao primenom 130nm proizvodnog procesa, jasno je da u nedostatku Banias jezgra ne preostaje ništa drugo nego 90nm Dothan jezgro sa 2 MB L2 keš memorije. Za grafiku se, kao i u slučaju F-C340 modela, brine jezgro integrisano u i855GM čipset, dakle Intel Extreme Graphics u svojoj drugoj inkarnaciji. Za poslovne primene i više nego dovoljno, ali se dometi spomenute grafike u današnjim uslovima na tome i završavaju. Baterija je po pitanju kapaciteta slična onoj koja se ugrađuje u F-C160 model, pa tako iako identičnog kapaciteta tj. 4000 mAh uspela je da održi Versa-u FM500c budnom skoro tri puta duže vremena nego što je o bio slučaj sa AMD baziranom Versa F-C160 prenosnom mašinom. Ugrađeni hard disk kod Versa FM500c se ne razlikuje kapacitetom od ostalih prenosnika iz ovog testa. Dakle, Hitachi Travelstar disk kapaciteta 40 GB je u današnjim uslovima apsolutni minimum, pa po tom pitanju Versa FM500c ne nudi ništa više što bi je izdvojilo iz mora sličnih jeftinih mašina i pored naprednog Pentium M procesora koji je pokreće. Specifikacija hard diska se brzinom rotacija ploča od svega 4200 RPM i oskudnih 2 MB L2 keša ne izdvaja iz low-end segmenta, ali ako je neka uteha sporiji hard disk će se pozitivno odraziti na autonomiju u radu. Da se pozicija u nižoj klasi dodatno učvrsti pobrinuo se i kapacitet od 256 MB sistemske memorije koji će Windows XP operativni sistem postaviti na granicu upotrebljivosti. Ugrađen je i LiteON combo uređaj specifikacije 24x kada su CD-ovi u pitanju odnosno 8x za DVD režim. Naravno, kako je reč o običnom Combo uređaju nema ni govora o snimanju na DVD diskovima.

      Na kraju ćemo, po dobrom starom običaju, zarad preglednosti, celokupnu specifikaciju sublimirati u tabelu…

       

       

      Versa F-C160

      Versa F-C340

      Versa F-M500c

      Procesor

      Athlon XP-M 2600+

      Celeron M 1400 MHz

      Pentium M 1500 MHz, 2MB

      Čipset

      SiS760

      Intel i855GME

      Intel i855GM

      Memorija

      256MB

      256MB

      256MB

      Hard disk

      Hitachi 40 GB, 2MB, 4200

      Seagate, 40 GB, 2MB, 5400

      Hitach 40 GB, 2MB, 4200

      Grafika

      Integrisana

      Intel Graphics Extreme 2

      Intel Graphics Extreme 2

      Ekran

      15″ XGA

      15″ XGA

      15″ XGA

      Optički uređaj

      Combo Matshita UJDA760e

      Combo Matshita UJDA760e

      Combo LiteOn 2408R

      Modem

      Agere 56k V92

      Agere 56k V92

      SmartLink 56k V92

      Baterija

      Litijum-jon, 4000 mAh

      Litijum-jon, 4400 mAh

      Litijum-jon, 4000 mAh

      Punjač

      19V, 3.16A

      19V, 3.16A

      19V, 3.16A

      Versa serija izbliza

      Svi modeli prenosnih računara kompanije NEC koje ovom prilikom predstavljamo dolaze samo sa najnužnijom opremom koja obuhvata punjač, set drajvera i oskudna uputstva. Valja napomenuti da najjeftiniji NEC računari ne dolaze sa operativnim sistemom Windows, pa je tako kod testiranih modela bio instaliran FreeDOS sa kojim nećete daleko odmaći u današnjim uslovima. Na vama je, dakle, odluka kako ćete doći do operativnog sistema tj. za koji ćete se sistem odlučiti. Mi smo, naravno, sve mašine testirali sa Windows XP operativnim sistemom
       

      NEC Versa F-C160 je po izgledu računar veoma sličan modelu F-C340. Razlika je, kada je dizajn kućišta u pitanju, prevashodno u boji kojom su obojeni pojedini elementi na kućištu.Sa leve strane kućišta modela F-C160 nalaze se audio portovi i jedan mini 4-pinski Firewire 400 konektor kao i PCMCIA Type I slot.
       

      Na istoj strani kućišta je kod modela F-C340 implementiran identičan set konektora koji je upotpunjen prekidačen kojim se van funckije stavlja ugrađeni WiFi adapter.Desna strana kod F-C160 modela poslužila je da se smesti combo uređaj i USB priključak, dok je kod naprednijeg model oznake F-C340 USB priključak na ovoj strai izostavljen.
       

      Na zadnjoj strani se kod oba modela nalazi manje-više uobičajen raspored priključaka, a nama je zasmetalo odsustvo video izlaza pored VGA izlaza za dodatni monitor. Ekran je kod oba modela slabijih karakteristika po pitanju prikaza boja, ali je prikaz po pitanju oštrine na sasvim solidnom nivou. Ipak, banding je bio veoma izgražen, pa smatramo da se i pored niske cene koja krasi ova dva modela moglo iznaći mogućnosti za implementaciju nešto boljeg panela. Sam poklopac na koji je montiran panel nije previše čvrst i tokom kucanja dolazi do pomeranja panela što može da smeta probirljivijom korisnicima, ali oni nisu ciljna grupa ova dva modela.
       

      Završna obrada oba modela je u zlatnoj sredini kada su PC notebook mašine u pitanju. Plastika od koje su kućišta izrađena je čvrsta pa nema “čuvenog” krckanja. Touch pad je u oba slučaja obogaćen samo bazičnim mogućnostima, a to znači dva tastera i skrol taster (klackalica). Osetljivost touch pada je za ovu klasu na uobičajenom nivou, što ni u kom slučaju ne znači da je loš. Kada je tastatura u pitanju, obezbeđen je raspored tastera koji odgovara našem govornom području, a na tasterima su iscrtani i specifični znakovi koji se koriste u našem jeziku. Ipak, kada je kvalitet tastature u pitanju, prednost bismo dali modelu F-C160.
       

      Centrino bazirana Versa FM500c se odlikuje gotovo identičnim rasporedom priključaka, a izdvojili bismo čak četiri USB priključka, a opet zameramo nedostatak video izlaza. Po pitanju diemanzija i težine Versa FM500C je u prednosti kada se surpostavi modelima F-M160 i F-M340. Sa svojih 2.6 kg Versa FM500c je dostojno svrstana u istu klasu sa ostalim laganim notebook računarima.
       

      Samo kućište izrađeno je od plastike prosečnog kvaliteta, a dizajn se izdvaja od jeftinijoh modela. Istakli bismo zanimljvo rešen touch pad sa dva tastera i četvoro-smernim skrol tasterom. Međutim kao i u slučaju Versa F-C340 modela, tastatura je kod F-M500c modela loše pričvršćena, pa tokom kucanja se prilično ugiba i “zvecka”. Ako se tome dodaju i manje dimenzije tastera kod sva tri testirana NEC Versa računara onda nijedan od ovih modela ne bismo preporučili korisnicima koji dosta kucaju na računaru.

      Testiranje  i zaključak

      Jasno je, ako se pogleda specifikacija, da nijedan od ovom prilikom testiranih računara neće ostvariti neke zavidne domete, ako je igranje igara na umu. To je posebno izraženo kod Versa F-C160 modela, pošto SiS čipset koji je ugrađen u spomenuti notebook računar nije u stanju, i pored hardverske 3D akceleracije, da se nosi sa bilo kojim ozbiljnijim 3D naslovom. Samim time primena se završava na radu u office paketima ili reprodukciji multimedijalnih nalsova što uz ekran osrednje dijagonale može biti i prijatno iskustvo.

      Centrino mašina sa druge strane je postigla, sasvim očekivano najbolje rezultate kada je autonomija u pitanju. Treba napomenuti da nijedna od testiranih mašina ne dolazi sa specijalno prilagođenim softverom za uštedu energije, pa smo koristili power saving profile iz Windows-a.

      Da su ovakve mašine najbolja investicija ukoliko je rad sa manje zahtevnim office aplikacijama primarno polje interesovanja pokazuju i solidni rezultati u Ziff Davies Business i Content Creation testovima, sa napomenom da Versa F-C160 nije uspela da privede kraju problematični Content Creation 2004 test.
       

       

      NEC Versa F-C160

      NEC Versa F-M340

      NEC Versa F-M500c

      SiSoft Sandra 2005 SR1

      CPU

      6889/2624

      5715/2481

      6055/2654

      Multimedia

      15708/17582

      13272/14594

      28249/45874

      Memory

      1484/1445

      2084/2087

      1720/1722

      PC Mark 04 1.2

      System

      2156

      2291

      2347

      CPU

      2610

      2652

      2805

      Memory

      1160

      2232

      2081

      Graphics

      514

      663

      589

      HDD

      2336

      2667

      2248

      3D Mark 2001SE

      1024x768x32

      1319

      2255

      1863

      AquaMark3

      Final score

      3216

      3484

      3003

      Graphics

      81

      366

      309

      CPU

      3216

      3274

      4714

      HDD Tach 2.7

      Average transfer (mb/s)

      23.5

      28.4

      21.2

      Quake III 1.17

      1024×768 High Quality

      30.8

      42.7

      44.5

      640×480 Fastest

      106

      140

      130.9

      Ziff Davies

      Business Winstone 2004

      15.1

      14

      16.7

      Content Creation 2004

      *

      16

      15.9

      PCMark 2002

       

       

       

      Battery test

      36 min.

      73 min.

      86 min.

      Nijedan od tri testirana modela nije u vrhu kada su mogućnosti u pitanju, već ga treba posmatrati kao skup kompromisa koji je načinjen kako bi cena ostala što je moguće povoljnija. Naše tržište se ne odlikuje velikom platežnom moći, pa je idelano za ovakve računare.

      Ako bismo morali da se odlučimo za jednu od tri testirane mašine svakako bismo odabrali NEC Versa F-M340 pošto u zamenu za zanemarljivo nižu autonomiju u poređenju sa Versa F-M500c modelom nudi približan nivo performansi i mogućnosti, a pri tome je cenovno ipak povoljnija u odnosu na model za prestižnom Centrino nalepnicom.

      Nec Versa računare za potrebe testiranja ustupio ERC Commerce.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi