Novogodišnji vodič za kupovinu mobilnih računara

Novogodišnji vodič za kupovinu mobilnih računara

Filip Majkić Svi znamo da je Nova Godina tradicionalno vreme kada se najviše troši. Samim tim, najviše se troši i u računarskoj industriji, i sve kompanije tempiraju da upravo u ovom periodu ponude najviše, po najboljim cenama. Kupujemo sebi, kupujemo drugima, najdražima, sa ciljem da ih obradujemo. Velike domaće maloprodaje nude ogroman broj laptopova na

    Sadržaj

      Filip Majkić Svi znamo da je Nova Godina tradicionalno vreme kada se najviše troši. Samim tim, najviše se troši i u računarskoj industriji, i sve kompanije tempiraju da upravo u ovom periodu ponude najviše, po najboljim cenama. Kupujemo sebi, kupujemo drugima, najdražima, sa ciljem da ih obradujemo. Velike domaće maloprodaje nude ogroman broj laptopova na popustima. Šta uzeti, na šta obratiti pažnju među mnoštvom modela koji se nude? Ima li nečega van modela koji su u ponudi na akciji, možda je u stvari neki uređaj koji nije stavljen u katalog izvanredan izbor? Informaciono doba u kome živimo zahteva da držimo makar kakav korak sa tehnologijom, a cele godine smo štedeli upravo za ovakav trenutak. Stoga će razne vrste prenosnih računara i drugih mobilnih uređaja biti na “meti” tokom praznične kupovne groznice. Kažemo “mobilnih uređaja”, jer svi dobro znamo da će se mnogi opredeliti za tablete, sasvim opravdano. U ovom tekstu ćemo pokušati da vam skrenemo pažnju na modele koji se nama čine najinteresantnijim u prazničnoj groznici koja nastupa. To ne znači da nećete naći nešto što je po vašoj meri van modela koje smo mi izdvojili, jer je sasvim sigurno da za svakoga ima ponešto u bogatoj ponudi koju su domaće maloprodaje pripremile za nastupajuću sezonu. No, pogledajmo šta deluje najzanimljivije među mobilnim računarima, odnosno notebook i tablet uređajima u ponudi domaćih kompanija.
      Netbook Počinjemo, pomalo paradoksalno, kategorijom za koju je veoma diskutabilno da li će uopšte postojati sledeće godine u ovo vreme. Netbook računari su pre samo koju godinu doživljavani kao totalni hit, i prognoziran im je eksponencijalni rast na tržištu. Međutim, protok vremena, zasićenje, stege veštački nametnute da bi se držala razlika u odnosu na „prave“ laptopove, nedovoljan napredak hardvera, i konačno dolazak tablet računara i velika pojeftinjenja notebook računara, sve su to razlozi zašto netbook više nije tako atraktivan i primamljiv kao pre samo koju godinu. Primera radi, Samsung najavio da više neće proizvoditi netbook uređaje. Verovatno će još neki proizvođači krenuti tim korakom, mada ne treba isključiti da netbook kategorija “spojena” sa notebook-ovima nastavi da živi, ali će razlike gotovo potpuno biti izbrisane između njih. Šta uzeti? Pa, ako vam treba najpristupačniji mogući izlazak na internet bez drastičnih posledica po iskustvo, netbook je prava stvar za vas. Računari su prilično jeftini i to im je svakako karakteristika koja ih čini tako primamljivim. Najpristupačniji model jeste ASUS Eee PC X101, dostupan u crnoj i beloj varijanti, za svega 17 hiljada dinara! Ukoliko želite netbook sa dvojezgarnim procesorom, ili prosto nešto malko više, možete se opredeliti za neki od mnoštva modela čije se cene kreću od 23 hiljade dinara pa naviše. U suštini, postoje i netbook računari sa cenama od 30 i više hiljada dinara, ali tu već debelo ulazimo u sferu laptopova.
       

      ACER Aspire One, ACER Aspire Happy, Dell Inspiron MINI 1018, HP Mini 110, Lenovo IdeaPad S100, HP Mini 210 – sve su to uređaji koji će vas zadovoljiti u svakom pogledu i između kojih ne bismo izdvajali nekih naročitih razlika, osim eventualno poslednje pomenuti. Izrada HP Mini 210 računara je tik ispred drugih, a takva mu je i cena. Za modele ćete se opredeljivati verovatno prevashodno u skladu sa dizajnom i bojom. Drugih posebnih razlika ionako i nema… Tablet Nastavljamo naš pregled sa kategorijom koja je trenutno najveći hit (i veliki razlog pada netbook računara). Tableti su svakako u modi. Međutim, kakav tablet želite? Sa kojim operativnim sistemom? Sa kakvim mogućnostima? To su sve pitanja koja postavljamo kako bismo izdefinisali ovo tržište. Generalno, tablete možete da nađete kod dve velike grupe ponuđača – jedna su operateri mobilne telefonije, a druga prodavci računarske opreme. U principu, same ponude se dosta razlikuju, uz pokoji model koji ćete pronaći i tamo i ovamo.  Razlika je i u načinu plaćanja – kod operatera tablet možete da dobijete i za jedan dinar, pod uslovom da koristite odgovarajući paket…
       

       
      ASUS Transformer je veoma dobar izbor za oko pedesetak hiljada dinara (i manje, ako ga kupujete bez dodatka u vidu tastature), a možete ga pronaći i u Vip mobile-u i kod prodavaca računarske opreme. Od modela više klase, možemo preporučiti Samsung Galaxy Tab 10.1, koji se takođe može pronaći u Vip mobile-u, ali i Apple iPad 2, koji se, na primer, može pronaći u WinWin-u, za 61 – 78 hiljada dinara, u zavisnosti od kapaciteta memorije i 3G podrške! Kada govorimo o srednjoj klasi tableta, njihove cene se kreću od 40 do oko 50 hiljada. Transformera smo već spomenuli,  a u toj klasi možete naći mnoštvo  Nvidia Tegra tableta sa Android operativnim sistemom. Tako recimo imate Acer Iconia A500 model za oko 40-44 hiljade dinara, a na akciji je i Toshiba Folio 100 koji košta oko 30 hiljada dinara.  Ako vam trebaju najpristupačniji modeli, možete se opredeliti za neki od Blueberry, Archos ili Prestigio tableta, čije cene iznose od petnaestak hiljada dinara pa naviše.
       

      Od tableta interesantnih mogućnosti valja navesti i HTC Flyer, koji se može pronaći u Telenoru. Specifičnost ovog uređaja je što podržava unos olovkom,  a pri tome ima i specijalno ureađen softver. Ako hoćete nešto što je između netbooka i tableta, uz pomenuti Transformer možete se opredeliti za ASUS Slider, koji koristi “integrisanu” tastaturu, umesto odvojive, po čemu se takođe izdvaja iz ponude. Njegova cena iznosi oko 50 hiljada dinara. Poslovni korisnici mogu očekivati da će pronaći nešto za sebe u Lenovo ThinkPad tabletu, koji dolazi sa raznim “tvikovima” koji bi trebali da olakšaju njegovo korišćenje u poslovne svrhe, a takođe podržava unos olovkom. Njegova cena se kreće u rasponu od 54,5 do 70 hiljada dinara. O svim ovim tabletima više možete čitati u sekciji našeg sajta posvećenoj njima. Value/budget Bez ikakve sumnje, ovde ćete se najviše lomiti. Za početak, pogledajte uporedni test notebook računara do 350 evra, relativno nedavno objavljen na Benchmark sajtu. Tu smo dosta govorili o principima kupovine u ovoj kategoriji, ciljnoj grupi i tako dalje. Jedno je sigurno – svačije ukuse nećemo moći da zadovoljimo, i ne, nema idealnog notebooka za male pare. No, ima svega i svačega da se probere, iako neke naročite magične formule nema…
       

      Dve su podgrupe modela u ovoj kategoriji. Prvu predstavljaju posebni modeli kreirani baš za ovaj segment, a drugu čine uređaji koji su kreirani da popune širi cenovni opseg, a u ovom su zastupljeniji sa svojim uređajima nešto slabijih specifikacija. Ako kao gornju granicu postavimo nekih 400-450 evra, možemo da proberemo sasvim fine računare sa Intel Core i3 ili AMD Fusion hardverom. Tako recimo imamo ASUS K53E, Dell Inspiron N5110, Toshiba Satellite C660 i ACER Aspire 5560G računare u jednoj ili drugoj varijanti (ili obe). HP takođe ima svoje predstavnike u vidu G serije multimedijalno orijentisanih modela, ali i u vidu ProBook modela (istina, uglavnom slabijih specifikacija u odnosu na “rođaka”) namenjenih prevashodno poslovnim kupcima. Broju varijanti i podvarijanti naizgled nema kraja, od ASUS A52, preko Dell Vostro modela takođe više usmerenih prema biznis korisniku, pa do gomile low-end modela kako se primičemo donjoj granici cenovnog opsega. Fujitsu LifeBook AH531 bi takođe mogao biti uzet u obzir, baš kao i Dell Inspiron 15.
       

      Primetićete da izostavljamo priču o ceni u ovom slučaju. To je zato što je cena vrlo varijabilna kategorija. Računari ove klase permanentno pojeftinjuju, cene se menjaju iz dana u dan, a u ponudi je mnoštvo modela sa najrazličitijim hardverskim konfiguracijama, i svakog ima u barem 4-6 varijanti. U svakom slučaju, ako želite mejnstrim notebook, potražite model po oznakama, pa gledajte koji vam se uklapa u troškovni plan…Ove dve kategorije laptopova smo spojili u jednu, jer između njih i nema nekih suštinskih razlika dokle god ne zađemo u višu klasu. Manje-više, karakteriše ih prisustvo (uglavnom ne tako snažne) diskretne grafike i nešto snažnijeg hardvera od Value kategorije, uz eventualno kvalitetnije kućište i tome slično. U suštini, gornji prag je manje-više širom otvoren, jer dobar mejnstrim laptop može da košta i preko 1000 evra bez problema, u zavisnosti od karakteristika. U nižem cenovnom predelu (da kažemo, iznad 45-50 hiljada dinara) to mogu biti laptopovi koje smo spominjali u Value kategoriji na prethodnoj strani, ali sa boljim specifikacijama. Takođe, ovde se polako dolazi do modela kojih “samo ovde ima”, a to naročito važi za skuplje uređaje. Pogledajte i poslednji uporedni test laptopova do 800 evra, u kome smo obradili i neke od modela karakteristične za ovu kategoriju.
       

      Tako zatičemo HP Envy laptopove, dostupne u verzijama od 14, 15,6 i 17,3 inča, ili ASUS N75 i N55 uređaje po cenama od 70-80 i više hiljada dinara, koje bismo posebno istakli. Acer Iconia je namenjen onima koji žele nešto zaista posebno – to je laptop sa dva ekrana osetljiva na dodir, ali koji ima i svoju ne tako malu cenu od preko 123 hiljade dinara. Dell XPS L702x je još jedan favorit, baš kao i srodan XPS L502x model, takođe dostupan u nekoliko varijanti. Veći, 17-inčni model košta od 100 do 117 hiljada dinara, a manji 15,6-inčni takođe imaju sličan cenovni raspon.
       

      Kako se spuštamo u razumnije cenovne okvire, naići ćemo na starog znanca poput HP Pavilion dv6, koji je dostupan po cenama od 50 pa sve do 97 hiljada dinara, u najrazličitijim hardverskim varijantama. Slično se može reći i za brojne Acer Aspire ili Toshiba Satellite modele, a vratimo li se na trenutak u skuplji segment, možemo reći da je u ponudi i Toshiba Qosmio F750, prvi laptop sa 3D ekranom koji ne zahteva nošenje naočara. Test ovog laptopa takođe možete pronaći u notebook sekciji našeg sajta, a njegova cena iznosi preko 140 hiljada dinara…Obratite pažnju da u ovoj sekciji i dalje nismo obradili gejming-orijentisane računare sa brzim grafikama, jer nas to tek čeka na narednoj strani… Biznis Kupovina poslovnog laptopa je posebno diskutabilna stavka jer zavisi od toga šta podrazumevate pod biznis laptopom, kao i kakve potrebe taj uređaj može obaviti. Ukoliko vam treba bilo šta za pokretanje Office (i njemu sličnih) aplikacija, tu gotovo da može da posluži bilo koji laptop. Međutim, ukoliko se bavite poslom na ozbiljniji način, trebaju vam i ozbiljnije mašine, koje u sebi imaju ugrađene Anti-theft tehnologiju, bolje su izrade, imaju veći broj podržanih tehnologija i konektora i tako dalje.
       

      Šta se posebno izdvaja u ponudi? Najpre, tu je famozna HP ProBook serija prenosnih računara koja ide od nekih 37, pa sve do čitavih 104 hiljade dinara! Spektar ponude je zaista ogroman i tu HP gotovo da potpuno dominira, pokrivajući mejnstrim biznis kategoriju od A do Š. Za one kojima treba nešto više, tu su HP EliteBook modeli, koji pokrivaju viši cenovni rang. Njihove cene idu od 87 do 188 hiljada dinara! Međutim, karakterišu ih i drastično unapređeni kvalitet izrade i raskošne opcije. Ko tu može da se umeša? Pa, malo ko, ali Fujitsu je jedan od takvih. Japanska kompanija je predstavila svoj vrlo interesantan Fujitsu LifeBook S761, koji se izdvaja od konkurencije po tome što ima ugrađeni projektor! Ova mogućnost je svakako jedinstvena i gotovo da stavlja računar u kategoriju za sebe. Takođe, test možete pronaći na našem sajtu. Druga kompanija koja je dobro poznata na biznis tržištu jeste Lenovo. Njen ThinkPad brend je takođe opširno zastupljen, i njihove računare možete pronaći u svim cenovnim kategorijama, od 70 hiljada pa sve do preko 200 hiljada dinara.
       

      Svakako, ukoliko vam ne trebaju specijalizovane mašine, ili jednostavno želite laptopove pogodne za rad kao i za kućnu upotrebu, možete se opredeliti za neke od mejnstrim modela raznih proizvođača, ili za ASUS U seriju. Takođe, ne zaboravimo ni Dell Vostro nove modele. Podjednako pogodni u tom smislu bi mogli biti Lenovo IdeaPad laptopovi, ili pak Lenovo ThinkPad Edge, posebno kreirana podgrupa ThinkPad laptopova usmerenih upravo prema ljudima koji ne žele da ih koriste samo za posao. Cene ovih uređaja se takođe kreću od četrdsesetak hiljada dinara pa naviše, zavisno od modela.Igrački laptopovi su posebna kategorija, kod kojih su stvari vrlo jasne i eksplicitne. Tip-top hardver poslednje generacije, vrhunska izrada, i onda povrh toga još nešto što će ih dodatno izdvojiti i pružiti kupcu dodatnu vrednost. Danas je pomalo diskutabilno pravdati kupovinu takvog laptopa sa ekonomske strane onima koji će napadati tezom da “mogu četiri da se uzmu za te pare”, ali takvi uređaji se kupuju srcem i na osnovu želje, a ne na osnovu kalkulisanja koje često uzme toliko maha da se čovek prosto zapita da li je laptop kalkulantu uopšte i potreban. Ovakav laptop treba da ima što snažniju grafičku kartu, a uz to brz procesor, dosta memorije, a zašto ne i SSD (uz obavezni prateći prostrani disk). Naravno, cene su veoma visoke. Međutim, kakva je tržišna ponuda u ovom segmentu?
       

      Na našu žalost, prilično skromna. U suštini, knjiga spada na dva slova – ASUS i Dell. Naravno, možete se igrati i na drugim modelima, ali ne tako dobro i ne tako raskošno – i pre svega, ne u visokim podešavanjima i ne dugoročno. ASUS nudi dva uređaja – G74SX po ceni od oko 153 hiljade, kao i Lamborghini VX7SX po nešto većoj ceni od 168 hiljada dinara. Oba računara nude raskošne specifikacije, puno prostora, dobru grafiku, dosta memorije, sjajan kvalitet izrade.
       

      Dell takođe možemo da pohvalimo za dva-tri dobra uređaja, ali oni dolaze nekako sa suprotnih strana. Na jednoj su Alienware M17x i M18x, moćni i veliki laptopovi koji nastupaju nadmoćno i gordo. Njihove cene se kreću toliko visoko da je možda bolje i da ne spominjemo više stotina hiljada dinara. Sa druge strane, za igrače koji preferiraju da budu u pokretu, da nose svoju mašinu sa sobom, Dell je kreirao Alienware M11x, 11,6-inčni notebook nestvarno dobrih specifikacija (imajući u vidu dimenzije i ograničenja koja dimenzije nose sa sobom u laptop svetu). Istina je da ni njegova cena od 106 hiljada dinara nije nikako mala, ali se zaista radi o jedinstvenoj mašini u mobilnom svetu, koja ne mora ostati zakovana za sto, kao što je to slučaj sa “većom braćom”. Ostali proizvođači su manje-više zapostavili ovaj segment tržišta. Možemo ih razumeti, prodaja je verovatno slabija, a naše tržište je tradicionalno neprijateljski okrenuto prema svemu što nije “isplativo”, a pitanje je kako cene da se mogu nositi sa konkurencijom. Povremeno se MSI ubaci sa svojom G serijom, ili neki drugi proizvođač uveze ograničenu količinu, ali ASUS i Dell praktično jedini konstantno snabdevaju tržište ovim spravama, na našu radost. Ultra-mobilni računari Još jedna kategorija računara koja poprima nove obrise svakim narednim evolutivnim korakom. U ove računare u suštini ubrajamo sve modele sa ekranom dijagonale 13 inča i manjim, ali u poslednje vreme – ili tačnije, od pojave MacBook Air-a kompanije Apple i najave ultrabook koncepta od strane Intela, ovde pre svega ubrajamo elegantne i izuzetno tanke modele. Takvi su stigli i do Srbije, pod oznakom ultrabook, od strane nekoliko proizvođača, a tek će dolaziti u budućnosti, kada se očekuje i znatniji pad cena. Koncept? Razvoj hardvera je omogućio da u ultra-tankoj formi imamo dovoljno jaku hardversku platformu da zadovolji potrebe 90% korisnika, uz istovremeno strahovito malu masu i debljinu. Ništa prostije, iako u praksi treba itekako puno “oznojiti” inženjere da bi se izvelo.
       

      Svakako najbolji i najinteresantniji koncept ultrabooka koji je dostupan u Srbiji jeste ASUS Zenbook. Ovi računari su dostupni po cenama od 95 do 135 hiljada dinara, u zavisnosti od modela i dijagonale. Konkretno, imaju dijagonale od 11,6 i 13,3 inča, uz snažne Core i5 i Core i7 procesore, 4 GB memorije, SSD-ove. Acer Aspire S3 je nešto što je analogno ovome, ali uz dve značajne mane – Acer je umesto SSD-a koristio hard disk, a baterija je skromnog kapaciteta. No, uređaj je zato i nešto pristupačniji pa njegova cena iznosi pristupačnijih 78 hiljada dinara. S3 se pravi isključivo u 13,3-inčnom formatu. To bi bilo to što se tiče ultrabookova.
       

      Od standardnih “trinaestica” nam se još dopadaju i Toshiba Portege R830 koji košta od 87 do 115 hiljada dinara (opet, zavisno od modela), kao i Lenovo IdeaPad U260, simpatičan 12,5-inčni uređaj koji pride i nije preterano skup – njegova cena iznosi 58 hiljada dinara. Postoji još nekoliko kandidata, ali ovde nabrojani modeli su nešto što se nama zaista dopada, a ne zaboravite da u ovu kategoriju možete ubrojati i Alienware M11x o kome je bilo više reči u gejming kategoriji. Sve mobilne uređaje o kojima je bilo reči u tekstu možete pronaći u šopovima prijatelja sajta, kompanija Gigatron, ComTrade Shop, WinWin, PiN Computers, ali i u brojnim drugim maloprodajama širom zemlje. Napomena: ukoliko u tekstu nismo eksplicitno navodili radnju gde je uređaj dostupan, to znači da je dostupan kod više maloprodaja.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi