Poređenje: Broadwell vs Haswell vs BayTrail-M u ultra-mobilnom ruhu

Poređenje: Broadwell vs Haswell vs BayTrail-M u ultra-mobilnom ruhu

Došao je trenutak da razmotrimo gde danas stoje tri aktuelne, pre svega kada imamo srpsko tržište u vidu, Intelove mobilne platforme. Iako u teoriji više nije aktuelna Haswell platforma je itekako prisutna u ogromnom broju računara. Zamenjivanje za noviji Broadwell nije išlo naročito brzim tempom, posebno u Srbiji, pa tako i dalje imamo ogroman broj računara na starijoj platformi. BayTrail-M, najprostije rečeno, nastaje kao evolucija Atom platforme za prenosne računare niže klase. Kako se oni međusobno kotiraju? Red je da saznamo na praktičnim primerima...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Kada je predstavila nove Core M procesore u drugoj polovini prošle godine, kompanija Intel je napravila značajan iskorak koji se ne oseća nužno u samim performansama. Zapravo i tu se oseća, ali ne nužno i ne uvek. Ukoliko to do sada niste shvatili, ušli smo u eru gde nije sve u performansama, i gde se pomaci u istima više neće doživljavati toliko krucijalno, odnosno na isti način kao što smo to doživljavali nekada. Broadwell je to upravo demonstrirao na najbolji i najefikasniji način.
      intelbroadwell1_1.jpg
      Međutim, treba biti fer i istaći da su performanse i dalje u fokusu mnogobrojnih korisnika računara. Okreni-obrni, svi žele da znaju koliko je X jači od Y, na koliko gigaherca radi taj procesor i tome slično. Mesta za suptilnije parametre ima, ali o tome smo već u nekoliko navrata pisali. Pokrivali smo problematiku vezanu za implementaciju Broadwell hardvera i posledicama iste na performanse računara, a isto tako smo pisali i o tome šta možete da očekujete kada su integrisane grafičke karte u pitanju.
      Ovde smo da damo odgovor na pitanje kakve performanse možete da očekujete ukoliko se odlučite za neki od štedljivih i tankih računara baziranih na Broadwell, Haswell ili BayTrail-M platformama
      Danas, međutim, sve te suptilnosti ostavljamo po strani. Ovde smo da damo odgovor na pitanje kakve performanse možete da očekujete ukoliko se odlučite za neki od računara baziranih na Broadwell, Haswell ili BayTrail-M platformama. Da, ukupan dijapazon hardvera je daleko širi, ali smo se mi odlučili za tri primera koja smatramo dovoljno reprezentativnim. To su Satellite Radius 11 (BayTrail-M), te dva ASUS-a, ZenBook UX301 (Haswell) i ZenBook UX305 (Broadwell). Sve eventualne raznolikosti možemo dodatno nivelisati činjenicom da se radi o relativno sličnim računarima, dva ultrabuka i jednom hibridu.
      intellogo_1.jpg
      Istina, sami računari se među sobom razlikuju. Među brojnim suptilnim izmenama imamo, recimo, prelazak na bešumno hlađenje u novoj generaciji hardvera, što će mnogim korisnicima puno značiti. No, na narednoj strani ćemo ostaviti linkove ka uređajima i prepustiti vam da, ukoliko želite, detaljno ispitate koje su sve razlike među njima. Nas u ovom tekstu, najprostije rečeno, prevashodno interesuju okvirne sirove performanse i eventualne (ne)doslednosti na koje bismo mogli naići u tom smislu…Upoznajmo i uređaje koje smo koristili za potrebe ovog teksta. Treba imati u vidu da su dva uređaja ultrabukovi, a treći hibrid, te da stoga i optimizacije ovih naprava donekle variraju. No, upravo zato i kreiramo jedan ovakav tekst, da vidite jasno i očigledno kako uređaji sličnog karaktera mogu da se ponašaju drugačije i nude različite performanse zbog svog hardvera koji se naizgled sitno, ali ipak uočljivo razlikuje od generacije do generacije.
      Tekst upravo kreiramo da vidite jasno kako uređaji sličnog karaktera mogu da se ponašaju drugačije i nude različite performanse i karakteristike
      ASUS ZenBook UX301
      ZenBook računari su od samog nastanka bili lideri ultrabuk tržišta, pa je to važilo i za model UX301, koji je zbilja pomerio granice onoga što smatramo tankim, lakim i elegantnim. Isto tako, došao je sa tipičnim Haswell hardverom, sa procesorom koji se verovatno najviše puta sretao u laptopovima na našem sajtu – Core i5 4200U, sa integrisanom Intel HD 4400 grafikom.

      Kompletan test ovog računara možete pronaći na ovoj stranici. Izdvojili bismo fantastičan dizajn, sa Gorilla Glass 3 staklom na poklopcu računara, koje em podiže nivo zaštite, em uživo zaista deluje predivno. Verujte, slike ne mogu da dočaraju kako izgleda UX301 u praksi. Osim toga, specifikacije su sasvim respektabilne, a evo i kompletnog spiska.
      [modul]specifikacija=3243[/modul]
       
      ux301_14_s.jpg
      Vizuelna atraktivnost računara je ipak u drugom planu u odnosu na utisak o kompletnom paketu. Dovoljno snažan i efikasan, kvalitetno zaokružen dobrim ekranom, tastaturom, mobilnošću i performansama, sve to je bilo više nego dovoljno da ovaj računar smatramo odličnim. Stoga ne čudi da smo ga odabrali da „brani čast“ Intel Haswell platforme.
       
      Toshiba Satellite Radius 11
      Radius 11 je interesantna mašina; njena prednost ne leži u jednoj određenoj, jasno definisanoj osobini, već u čitavom spektru osobina i kombinaciji svih faktora. Računar nije bez mana, ali ako vam je potreban svestran računar koga ćete moći da koristite na različite načine i u različitim situacijama koje će diktirati njegovo postavljanje u nekoliko položaja, ovaj Satellite se može pokazati kao odličan izbor. Naročito ukoliko su vaše potrebe nezahtevne, i tu će sasvim dobro i korektno odigrati svoju ulogu.

      Ipak, kada je hardver u pitanju, najzanimljivija stvar za nas je što se Satellite Radius 11 bazira na Intel BayTrail-M platformi. Istini za volju, to je trenutno jedini BayTrail-M hibridn ili laptop koji smo testirali, pa tako nismo ni imali nekog naročitog izbora za kandidata koji će braniti čast low-cost ultra-mobilne Intelove platforme. No, to ne znači da Radius 11 nije dostojan predstavnik, naprotiv.
      [modul]specifikacija=8582[/modul]
      Pozivamo vas da posetite naš test gde smo detaljno govorili o platformi i samom računaru. Tom prilikom smo rekli da je Intel poradio na osvežavanju svoje Bay Trail platforme, što je rezultovalo Bay Trail-M unapređenjem.
      satellite_radius11_22_s_2.jpg
      Zahvaljujući specijalno optimizovanom procesu izrade, tri-gate tranzistorima, optimizacijama i unapređenjima u domenu energetske efikasnosti, Intel obećava daleko bolje performanse u odnosu na prethodnu generaciju Atom čipova. No, došao je trenutak da dobijemo definitivan odgovor – da li će se sva ta obećanja pretočiti u nešto konkretno ili ne…
       
      ASUS ZenBook UX305
      Kada je okončan ugovor o ekskluzivnom pravu na hardver koji je jedini mogao da odgovori potrebama kreiranja ultra-tankih računara između kompanija Apple i Intel, mnogi proizvođači su želeli da iskoriste novu priliku. Sve to je, naravno, pogrešno interpretirano kao nekakvo „kloniranje“ MacBook Air uređaja. Ne, nije Apple kreirao ultra-tanak računar zato što drugi nisu znali kako, već je jedini imao pristup Intelovom deficitarnom hardveru, dok su drugi morali da čekaju. Slobodno tržište? Hm…no, o svemu tome možda nekom drugom prilikom.

      Kako god, ASUS je među prvima iskoristio priliku da ponudi kupcima ultrabuk uređaj. I to je iskoristio na najbolji mogući način. Njegovi ZenBook ultrabuk računari su postali svojevrsni benčmark za sve PC proizvođače. Kvalitetno osmišljeni, sa brzim hardverom, u tankom i elegantnom kućištu, ove mašine su naprečac osvojile veliki broj simpatija na svim meridijanima. Istovremeno su pokazale ASUS-ove sposobnosti u domenu inženjerskih dostignuća, sposobnost za optimizacije, kao i donele mogućnost da se u potpunosti „razmahne“ dizajnersko odeljenje, u koje je očigledno veoma puno ulagano u proteklim godinama.
      [modul]specifikacija=8215[/modul]
      Sve u svemu, i ZenBook UX305 itekako može da se podiči kvalitetnim hardverom, QHD+ ekranom, modernim dizajnom. Ipak, on je i dalje ultrabuk, što znači da je forma identična laptopu, samo što je profil daleko tanji. Pošto nema zahteva po pitanju korišćenja u vidu tableta, ekran se ne rotira, nema zahteva po pitanju hlađenja u takvom položaju, a kako računar ne dolazi sa ekranom osetljivim na dodir, ne može se koristiti u tablet režimu.
      ux305_18_s_1.jpg
      Sve u svemu, ovo je izuzetan uređaj za one kojima treba tanak i lagan mobilni računar vrhunske izrade i performansi, ali ne žele da eksperimentišu sa različitim modovima korišćenja i žele tradicionalnu laptop formu. Ukoliko želite da pogledate kompletan test ZenBook UX305 računara, možete ga pronaći na ovom linku.
       Ovde možete videti kompletne testove ovih računara. Skrećemo vam samo pažnju na činjenicu da smo birali računare koji nemaju diskretne grafike, pa samim tim u rezultatima nema eksternih uticaja, niti komplikacija različitih vrsta, tipičnih za poređenja računara slične hardverske platforme, ali različitih diskretnih grafika, koje unose nova odstupanja u merenjima zbog svojih karakteristika.
      Da podsetimo i kojim platformama odgovaraju koji računari:
      ASUS UX305 – Broadwell
      ASUS UX301 – Haswell
      Toshiba Satellite Radius 11 – BayTrail-M
       
      [modul]test=419[/modul]
       Pomalo imamo osećaj da se ponavljamo, ali zaista želimo da još jednom ukažemo na to da na papiru  sporiji hardver ne znači nužno i inferiornost. Naprotiv! Kada govorimo o odnosu reprezentativnih Broadwell i Haswell procesora, imamo situaciju da u procesorski zahtevnim testovima novija platforma beleži uspehe i prednost, ali ne toliku da bi korisnici trebali da izbegavaju Haswell u širokom luku, ili pak da potrče da zamene svoje Haswell računare novijim varijantama. Ne, pokazuje se da je Haswell zbilja, makar kada su performanse u pitanju, dobro zaokružena celina.
      ux301_4_s_1.jpg
      Sa druge strane, činjenica je da klok za klok Broadwell zaista ostavlja iza sebe Haswella i da donosi i neke novitete koji se ne mogu izraziti brojkama vezanim za performanse. Tipičan primer bi bio ranije spominjani bešuman rad, pošto se računar hladi pasivno. Pomalo paradoksalno, i BayTrail-M ima istu prednost u odnosu na Haswella, ali isto tako i uočljiv zaostatak kada su performanse u pitanju. No, i nova evolucija low-cost platforme može da se pohvali pasivnim hlađenjem, što je zbilja za pohvalu i doprinosi uživanju u korišćenju računara.
      Obratite pažnju na suptilne detalje koji se ne iskazuju performansama, poput bešumnog rada Broadwella ili zavisnosti radnih taktova od TDP i drugih optimizacija koje variraju od proizvođača do proizvođača
      Opet, ta ista novina ima i svoju mračnu stranu. Nove platforme su izuzetno zavisne od optimizacija i rešenja svakog proizvođača ponaosob, pa smo tako viđali razne mašine koje „trotluju“, odnosno koje obaraju radne taktove zbog preteranog zagrevanja ili jednostavno usled toga što je neki algoritam procenio da bi tako u datom scenariju korišćenja trebao da uradi. Ovo je ujedno i objašnjenje zbog čega Haswell grafika u praksi ostvaruje i bolje rezultate u odnosu na Broadwell grafiku, iako je potonja u teoriji bolja. Jednostavno, njen čip radi na nižem taktu i zbog toga ne isporučuje grafičke performanse na nivou Haswella.
      intel2_1.jpg
      BayTrail-M je, sa druge strane, dosta jednostavnija priča, kada imamo u vidu performanse. Sporiji je i od Haswella i od Broadwella, ali moramo reći da za jednu low-cost platformu donosi sasvim upotrebljiv nivo performansi. Velike su verovatnoće da će vam ovakve mašine biti sasvim, sasvim dovoljne ukoliko nemate naročitih prohteva, već vam je potreban računar „da odradi posao“, za kuckanje, čitanje mejlova, da pogledate pokoji film ili da ponesete računar sa sobom na letovanje.
      satellite_radius11_9_s_1.jpg
      Sveukupno, ne možemo se oteti utisku da dolazi doba u kome će više nego ikada važiti teza da nije sve u broju megaherca ili broju jezgara. Testirani računari jasno pokazuju da će biti veoma teško opredeliti se i da ćete više nego ikada morati da pratite testove, jer iz specifikacija prosto nećete biti u prilici da procenite kako mašina radi u punoj meri. Sada će to zavisiti od proizvođača računara, implementiranog hlađenja, BIOSa, scenarija korišćenja, vaše ali i proizvođačeve procene u kojim će scenarijima računar biti korišćen i tako dalje, i tako dalje.
      No, to što nešto radi nominalno na par stotina megaherca više nije nikakva garancija da u realnom radu mora biti brže. Ranije je takva situacija bila signal da nešto sa računarom nije u redu. Danas to jednostavno više nije slučaj. Rečeno će dodatno dobiti na važnosti sa dolaskom narednih generacija mobilnih platformi, koje će doneti još neke mogućnosti i viši stepen integracije pojedinih tehnologija u računare. No, to će biti predmet nekih drugih te(k)stova.
      intel_ux305.jpg
      Nadamo se da vam je ovaj kratak pregled performansi reprezentativnih mobilnih uređaja, odnosno odgovarajućih ultra-mobilnih varijanti, pomogao u razumevanju šta možete i trebate da očekujete od ovakvih uređaja. Voleli bismo da kažemo da ćemo u dogledno vreme odraditi nešto slično i za mejnstrim modele, ali to ne zavisi samo od nas. Vidimo da ULV hardver sve više nalazi svoj put i do mejnstrim prenosnih računara, pa ga tako danas zatičemo i u šasijama od 17,3 inča. No, otom potom. Moramo konstatovati da je napredak nezaustavljiv i da se unapred veselimo svemu onome što ćemo kroz par godina smatrati neizostavnim delom platforme, koje smo doskora procenjivali gotovo isključivo kroz njihove performanse.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi