Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1

Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1

Na prethodnom testu smo imali novi Prestigiov 9.7-inčni Quantum tablet, a sada je na redu drugi model iz Quantum porodice - uređaj sa 10.1-inčnim ekranom. Razlika između ova dva tableta je pre svega u nižoj (1280 x 800) rezoluciji, 16:10 umesto 4:3 odnosu stranica, i manjoj radnoj memoriji kod 10.1 modela, dok je čipset identičan. Dakle, imamo četvorojezgarni procesor, 4.2 Jelly Bean verziju Androida i 7000 mAh bateriju. U samom startu uočavamo pred

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Ovog puta u pitanju je nešto slabiji model u odnosu na prethodno testirani 9.7-inčni, ali zahvaljujući tome on stiže po nižoj ceni, jer, razlika od 45 evra nije baš tako mala. Kao i obično, Prestigio posluje u budžetnoj kategoriji, tako da opet nailazimo na umerenu cenu od 21.990 RSD, koja će biti pristupačna velikom broju potrošača. Obzirom da se radi o nižoj klasi, njegove specifikacije su zapravo sasvim pristojne. Na nekim poljima svakako neće biti na nivou zvučnijih modela kao što su recimo Asus Transformer Pad TF701T ili Samsung Galaxy Note 10.1 (2014), ali ipak se tu radi o drastično skupljim uređajima.

      Hardver
      Prestigio MultiPad 4 Quantum je pokretan od strane četvorojezgarnog Cortex A9 procesora sa frekvencijom rada od 1.6 GHz i takođe četvorojezgarnog Mali-400MP4 grafičkog čipa. Čipset koji je u pitanju jeste Rockchip RK3188, baš kao i kod prethodnog 9.7-inčnog modela. Ipak, umesto 2GB, u slučaju ovog modela nailazimo na duplo manje radne memorije – samo 1GB RAM-a. Skladište je identično, 8GB od kojih vam je dostupno 1GB za aplikacije i 5.46GB za druge fajlove. Njega možete proširiti microSD karticom kapaciteta do 32GB-a. Dostupna je i zadnja kamera, sa senzorom od ne tako visokih 2MP, bez LED blica. Kapacitet baterije je takođe nešto manji – 7000 umesto 8000 mAh.

       
      [modul]specifikacija=3704[/modul]Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 dolazi u kvadratnoj kutiji sa uobičajnom karbon šarom, dizajn koji ovaj proizvođač koristi već duže vreme. Unutar pakovanja, tablet se nalazi u crnoj “kožnoj” futroli sa crvenim šavovima, koja deluje lepo, ali i služi svojoj nameni. U kutiji takođe možete sresti adapter sa tri izmenjiva priključka za različita tržišta, microUSB kabl i OTG adapter.
      Ono što nam se dopalo i kod prethodno testiranog modela je to što je kućište izrađeno od kvalitetnog aluminijuma. Samim tim, u pitanju je materijal koji je čvršći, bolji ali i teži od plastike, tako da je masa tableta nešto veća – 612 grama. Dizajn modela se može nazvati uobičajnim – sa zaobljenim ivicama i crnim trakama oko ekrana. Pozicija dugmića je nešto izmenjena, tako da se Power i Volume tasteri nalaze sa gornje strane, desno. Na levom boku tu su stereo zvučnici, čija pozicija nije idealna jer ćete donji sasvim sigurno prekriti dlanom dok tablet držite u horizontalnom položaju. Desni bok je prilično zauzet, jer se na njemu redom nalaze ulaz za napajanje, miniHDMI, microUSB port, microSD slot, 3.5mm ulaz za slušalice i rupicu mikrofona. Pozadina tableta je iste boje kao i kod prethodno testiranog modela – tamno plava.




      Kao što je to i običaj kompanije Prestigio, Android Jelly Bean 4.2.2 je blizak sa AOSP verzijom kakvu je Google zamislio. Neki elementi su ipak malo drugačiji. Back, Home i Task Switch tasteri nisu na sredini kao recimo kod Nexus 10 tableta, već su pomereni skroz u levi ćošak ekrana. Bitna razlika je i to što panel sa notifikacijama ne povlačite sa gornje ivice, već je on i dalje u starom Honeycomb i Ice Cream Sandwich tablet stilu i poziva se klikom u donji desni ugao. Ovde takođe nemamo ni Quick toggle opcije u kvadratima, već klasične on-off prekidače i prečice ka opcijama i podešavanjima.
      App Drawer je klasičan sa crnom pozadinom i podelom na App i Widgets sekcije. Pri prvom pokretanju tableta prolazite kroz alatku za podešavanja, među kojim je i korak instaliranja Third party aplikacija. Ovde zatičemo i jednu sekciju koja podrazumeva preuzmanje dodatnih aplikacija, koje vam mogu biti manje ili više korisne – izbor koje ćete od njih instalirati ostaje na vama. Iako Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 takođe ne poseduje slot za Sim karticu, u podešavanjima opet zatičemo Mobile Networks opciju, koja ukazuje da je moguće ospobiti internet upotrebom OTG adaptera i određenih modela USB modema. Ne bismo vam mogli reći koji tačno modeli koji se dobijaju u ponudi MTS-a, Vip-a i Telenora funkcionišu na ovom modelu, tako da ukoliko planirate kupovinu ovog modela, moraćete da eksperimentišete sami.





      Pre svega, prva stvar koja nam se dopala kod Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 tableta je njegov odličan kvalitet izrade. Aluminijumsko telo je zaista nešto što retko srećemo na Android uređajima, a posebno je iznenađujuće što to imamo prilike da vidimo i u nižoj cenovnoj kategoriji. Kućište je vrlo čvrsto, ivice su lepo zakrivljene i ovaj model zbilja ostavlja lep utisak pri držanju. Aluminijum donosi i veću masu, ne toliko drastično veću u odnosu na plastične 10.1 modele, ali dovoljno da možemo reći da je ova karakteristika primetna. Ovaj uređaj poseduje i zadnju kameru, ali o njoj ne možemo mnogo toga pozitivnog da istaknemo kada se radi o kvalitetu fotografija i video zapisa.

      Kao i kod Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 modela, nailazimo na IPS tip panela, ali sa drugačijim aspektom ekrana. Ovde je po sredi nešto zastupljeniji 16:10 aspekt Android tableta, ali i dosta niža rezolucija. Umesto odličnih 2048 x 1536 tačaka koji nude visoku oštrinu od 264 piksela po inču, sada imamo ne tako impresivnih 1280 x 800 tačaka. Razlika u oštrini je primetna (264 vs 149 ppi), ali je sam prikaz ekrana i dalje vrlo dobar. IPS nudi široke uglove gledanja, tačne boje, ali opet imamo nedostatak u vidu svetline ekrana na maksimalnom osvetljenju, koje je moglo biti veće, kako bi on bio vidljiviji na dnevnom svetlu.



      Kod 9.7-inčnog modela imali smo zamerku na “istrzanost”, tačnije nedovoljno visok framerate i seckanje koje se javljalo pri upotrebi, a biće vam drago da čujete da takvi problemi ovde ne postoje. Razlog dosta boljim performansama u realnom korišćenju je niža i u isto vreme manje zahtevna 1280 x 800 rezolucija, dok je čipset identičan. To znači da tablet sa istim procesorom i grafičkim čipom “gura” poprilično manji broj piksela, pa je samim tim posao ovim komponentama dosta olakšan. Korišćenje tableta je glatko i sa dobrim odzivom, tako da smo ipak mnogo više zadovoljni performansama u realnom radu ovog modela. Ipak, on poseduje duplo manje RAM-a što pomalo ograničava multitasking, brzinu otvaranja aplikacija i može praviti problem kod zahtevnijih 3D igara.
       

       
      Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1
      Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7

      Quadrant
      4742
      4401

      Nenamark 1
      59.3 fps
      42.7 fps

      Nenamark 2
      58.6 fps
      32.5 fps

      Vellamo
      2064
      1917

      Antutu
      19575
      17151

      Linpack
      59.204, 123.475
      53.431, 95.779

      BenchmarkPi
      433ms
      310ms

      CF-Bench
      14279
      14776

      Sunspider
      1297
      1345ms

      BrowserMark
      1666
      1573

      Peacekeeper
      680
      683

      Octane
      1833
      1912

      SmartBench
      4213
      3970

      GFXBench 2.5 Egypt
      18 fps offscreen, 18 fps onscreen
      19 fps offscreen, 15 fps onscreen

      Epic Citadel
      43.3 fps
      22 fps

      3D Mark Ice Storm
      3823 720p, 2857 1080p Extreme
      3270 720p, 2441 1080p Extreme

       
      Na papiru, 1000 mAh manji kapacitet baterije u odnosu na Quantum 9.7, ali smo u praksi dobili bolje rezultate. Opet, razlog većoj autonomiji se takođe može pripisati manjoj rezoluciji ekrana, tako da procesor i grafički čip imaju manje posla, a samim tim i manje troše bateriju. Kao i uvek, postavljanjem osvetljenja na maksimum, neprekidnim surfovanjem dobili smo sasvim solidan rezultat od 5 sati i 31 minuta, skoro pa sat vremena duže u odnosu na 9.7-inčni model.

       Iskustvo koje smo dobili pri korišćenju Prestigio MultiPad 4 10.1 modela je sa jedne strane slično, a sa druge – dosta drugačije u odnosu na prethodno testirani 9.7 inčni tablet. Pre svega, dok je dijagonala na papiru slična, odnos stranica je potpuno drugačiji – 16:10 koji je mnogo šire zastupljen kod Android modela i 4:3 koji je identičan Apple-ovim iPad modelima. Koji odnos stranica je bolji – to je ipak subjektivna odluka, koju ostavljamo vama. Ipak, rezolucija je stvar koja je drastično bolja na Quantumu 9.7, tako da je prikaz dosta oštriji.

      To je svakako velika razlika, ali sa druge strane, performansama u radu kod pomenutog modela nismo bili toliko zadovoljni. Sa identičnim čipsetom a nižom rezolucijom, Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 nam je pružio dosta fluidnije iskustvo pri korišćenju, tako da sa te strane predstavlja bolji izbor. Izrada je odlična kod oba tableta i nude identični softver, što može dodatno otežati izbor. Skrenućemo vam pažnju da je autonomija kod ovog uređaja ipak duža. Imajte u vidu da je Prestigio MultiPad Quantum 10.1 još pristupačniji tablet, koji svojom cenom predstavlja generalno dobru kupovinu. Sve u svemu, Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 donosi sasvim dobro iskustvo u svakodnevnoj praksi i njegova cena je više nego korektna za ono što nudi, što ga čini vrlo pogodnom opcijom za široki krug potencijalnih korisnika.
      Prednosti
      – Odlično aluminijumsko kućište – Bogato pakovanje – Dobre peformanse
      Mane – Niža rezolucija ekrana – Nedostatak GPS-a – 2 MP kamera
      Cena: 21.990 RSD
      Uređaj na test ustupio Prestigio.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi