Prestigio MultiPad 7.0 Prime Duo i 7.0 Pro Duo

Prestigio MultiPad 7.0 Prime Duo i 7.0 Pro Duo

Nastavljamo sa novom serijom Prestigio tableta, ovoga puta sa modelima dijagonale od 7 inča. Modeli kojima ćemo se baviti su u suštini dosta slični, iako je jedan generalno bolji, a drugi slabiji u nekim segmentima. Skuplji model nosi oznaku Prestigio MultiPad 7.0 Prime Duo, dok je jeftiniji označen kao Pro Duo. Oba tableta dolaze sa dvojezgarnim procesorima, IPS ekranima rezolucije 1024 x 600 piksela, 8 i 16 GB skladištima i gigabajtom RAM memorije. Ice Cream Sandwich operativni sistem je tu, ali oba tableta uskoro očekuju obećanu nadogradnju na Jelly Bean, i može se reći da su njihove cene dosta pristupačne

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Ukoliko smatrate da su vam 8-inčni, 9-inčni i 10-inčni preveliki i preteški za nošenje ili baratanje, dijagonala od 7-inča nudi odličnu portabilnost i ugodnost pri korišćenju Prestigio ovoga puta nudi još modela iz MultiPad serije, nove tablete za svačiji džep, koji nose oznake PMP5770D, takođe nazvan kao Prime Duo, i PMP5570C, ili jednostavnije Pro Duo. Konkurencija je svakim danom sve veća, a iako ljudi svakako vole imena kao što su Asus, Samsung, Apple, itd, realnost je da su cenovno pristupačni tableti itekako popularni,  pogotovo na našim prostorima. Razlozi su vam svakako jasni i uvek se sve vrti oko budžeta za ovakav uređaj – nekada on ne može biti visok, kada se uzmu u obzir svi ostali životni troškovi.

      Srećom, tu je Prestigio sa svojim cenovno pristupačnim modelima – kompanija koja se trudi da korisnik dobije što više, za pristojnu sumu uloženog novca. Ne može se reći da je u ovoj cenovnoj klasi uvek sve savršeno, jer  ima tu nekih sitnijih, ili ponekad i krupnijih problema, ali dosadašnja iskustva sa ovim brendom su nam bila veoma pozitivna. Ako tražite tablet sa cenama oko 15 hiljada dinara, ili dve hiljade više na tu cenu, modeli kojima ćemo se pozabaviti danas, mogu vam biti interesantni. Tableti sa oznakama Prime Duo i Pro Duo su  u suštini dosta slični, a opet, tu su neke stvari po kojima se razlikuju. Dakle, reč je o tabletima sa 7-inčnim ekranima, tačnije IPS panelima sa dobrim uglovima gledanja i dobrim bojama. Rezolucija na oba modela je ista i iznosi 1024 x 600 piksela, što je solidna cifra na ovoj dijagonali. Više bismo se radovali 1280 x 800 rezoluciji, ali moramo ipak uzeti u obzir nisku cenu ovih uređaja. Duo oznaka u njihovim imenima sugeriše da se radi o tabletima sa dvojezgarnim procesorima, ali nešto detaljnije – radi se o Cortex A9 procesorima sa frekvencijama rada od 1.5 GHz, tačnije AML8726-MX čipsetu kod Prime Duo i Rockchip RK3066 kod Pro Duo modela.


      Po internom skladištu, Prime Duo je superiorniji model sa svojih 16GB-a, dok je kod Pro Duo ova memorije duplo manja, pošto on raspolaže skladištem od 8 GB-a. Količina RAM memorije je identična, iznosi 1GB i DDR3 je tipa. O kamerama na ovim modelima ne treba trošiti previše reči jer se radi o zadnjim kamerama sa senzorima od 2 megapiksela, dok senzori prednjih kamera imaju rezoluciju od 0.3 megapiksela. Zanimljivost je da jeftiniji model Pro Duo ima miniHDMI izlaz, dok isti nije prisutan na skupljem modelu Prime Duo. Takođe, jeftiniji Pro Duo model ima bateriju većeg kapaciteta od 4100 mAh, dok Prime Duo ima bateriju od 3200 mAh. Tranjanje  baterije bi u teoriji trebalo biti duže na Pro Duo modelu, ali… pružićemo više detalja o tome u nastavku teksta.
       
      [modul]uporednaspecifikacija=2757,2758[/modul]Kutije kod ovih modela su interesantne i u duhu Prestigiovih prethodnih proizvoda. Pakovanja ovih modela su veoma slična, i radi se o karbon crno-sivom dizajnu sa crvenim oblastima u donjem delu. Na prednjoj strani kutije se nalaze ilustracije tableta, u gornjem levom ćošku oznaka da su spremni za Android 4.1 Jelly Bean i u crvenim kvadratićima neke od njihovih najbitnijih specifikacija. Na zadnjim stranama kutija se nalaze njihove detaljnije specifikacije, na engleskom i ruskom jeziku, a pristutan je i i QR kod koji vodi ka web stranici modela.


      Sadržina pakovanja je dosta bogata, uzevši u obzir cenovni rang uređaja. Pre svega, uklanjanjem poklopca kutije zatičemo da se tableti nalaze u kvalitetnim crno-crvenim kožnim futrolama. Ispod njih se nalaze razni dodaci u prozirnim kesama. Oni uključuju pre svega adapter za punjenje sa evropskim i američkim izmenjivim utičnicama, zatim USB kabl, koristan USB OTG adapter, i standardnu prateću dokumentaciju kao što je Quick Start guide i knjižice o stvarima vezanim za garanciju.


      Prestigio MultiPad 7.0 Prime Duo i Pro Duo modeli su fizički slični uređaji. Pro Duo je nekoliko milimetara širi, duži, ali takođe i deblji u poređenju sa Prime Duo modelom, koji svakako ima prednost po pitanju kućišta. Sa prednje strane nema puno šta da se vidi. Većinu površine zauzima sam ekran i oko njega crne trake, koje deluju malo uže na Prime Duo modelu.


      Ono po čemu možete razlikovati ova dva modela ako ih gledate sa prednje strane, su njihove prednje kamere postavljene na različitim mestima. Ako se uzme u obzir da je Prime Duo obeležen kao tablet koji se koristi u portrait položaju, a Pro Duo u Landscape-u, onda je prednja kamera kod Prime Duo modela postavljena na sredini gornje ivice, dok je kod Pro Duo modela ona pomerenena više udesno, ako bi posmatrali oba tableta u portrait orijentaciji.

      Dugmići i ulazi se nalaze na različitim lokacijama kod ova dva modela, a mi ćemo vas provesti kroz njihove bokove, kako bi saznali šta se to na njima nalazi. Leva bočna strana kod Prime Duo modela je potpuno prazna, dok se kod Pro Duo modela tu nalazi nezaštićeni microSD slot za kartice. Zatim, na donjem boku kod Prime Duo modela tu su srebrne rupičaste rešetke, iza kojih se nalaze zvučnici. Kod Pro Duo modela, ovde se nalazi više stvari, a to su rupica mikrofona, miniHDMI izlaz i miniUSB port.


      Desna bočna strana Prime Duo modela poseduje rupicu mikrofona i dvodelno dugme za kontrolisanje nivoa zvuka. Kod Pro Duo tableta ovde je pomenuto dugme za jačinu zvuka i Power dugme za uključivanje ili isključivanje ekrana. Na gornjoj bočnoj strani kod Prime Duo modela imamo Power dugme, microUSB port i 3.5mm ulaz za slušalice. Kod Pro Duo modela ovde je prisutan samo 3.5mm ulaz za slušalice.


      Kao što smo pomenuli, Prime Duo je označen kao Portrait, a Pro Duo kao Landscape tablet, iako ne morate obavezno pratiti ove oznake na zadnjoj strani. Zadnja strana ovih modela je različita i kod skupljeg modela je izrađena od sive plastike koja imitira izgled brušenog aluminijuma, dok je kod Pro Duo modela ona nešto “običnija” i  tamno sive je boje. Na zadnjim stranama zatičemo kamere od 2 megapiksela, Prestigio grb, a kod Pro Duo modela se ovde nalazi i spoljašnji zvučnik.

      U trenutku pisanja teksta, oba modela su posedovala Android Ice Cream Sandwich 4.0.4 verziju operativnog sistema, ali se uskoro očekuje nadogradnja na Jelly Bean 4.1. Kada on bude spreman, na tabletu će se pojaviti notifikacija da možete da ga preuzmete i instalirate. OTA (Over the Air) sistem sa automatskom proverom da li postoji verzija za nadogradnju je jedna od stvari koja nam se dopada na Prestigio uređajima.
      Legenda: Levo Prime Duo – Desno Pro Duo
      Šta je još to što volimo ne samo kod ovih Prestigio tableta, već i kod drugih proizvođača koji praktikuju ovu stvar? To bi naravno bila odluka da se ne petlja oko korisničkog interfejsa Androida i ubacuje svoj alternativni interfejs, već da se ostavi Stock interfejs, onako kako ga je Google zamislio. Ili, barem da postoji mogućnost izbora, da li želite Stock ili interfejs proizvođača, a ne da se o ovom odlučuje umesto vas. Razumemo mi dobro zašto proizvođači forsiraju svoj interfejs – zbog prepoznatljivosti; ali bilo bi lepo da barem dobijemo slobodu izbora po ovom pitanju. Ovoga puta tapšemo Prestigio po leđima jer smo od onih kojima je Stock interfejs super stvar, i njim se više dobija to Google iskustvo.


      Ovo nije sve, Prestigio je toliko uviđajan da nas pri prvom pokretanju uređaja kulturno pita da li želmo da instaliramo Third Party aplikacije, tačnije da li želimo Bloatware ili ne. Još jedna stvar koju bi smo hteli da vidimo kod drugih proizvođača. Od Third Party aplikacija imate stvari kao što su 250+ Solitare Collection, Angry Birds, Blue, Chess Free, Currency Converter, Google Currents, E-mail, Facebook, Adobe Flash Player, FileBrowser, FreeNote, Instagram, Raging Thunder, Skype, Stock Alert, SugarSync, Twitter i YouTube.


      Od Prestigio softvera imamo eReader Prestigio sa ogromnim brojem knjiga na raznim jezicima, uključujući i 2641 naših besplatnih knjiga, Explorer (file browser), Office Suite plaćenu aplikaciju koju Prestigio uklučuje besplatno u svojim uređajima i Video Player aplikaciju.




      Iako oba modela poseduju Android 4.0.4 verziju, one se međusobno razlikuju po određenim sitnicama, kao što su veličina i broj ikonica u redu, drugačiji font časovnika u uglu, i još neke slične stvari vezane za deo sa notifikacijama. 


      Kod ovih tableta, iskustvo tokom korišćenja je veoma slično kao kod prethodno testiranih 8.0 Ultra Duo i Pro Duo modela, sa istim nejasnoćama koje se tiču procesora. Ono što nas opet čudi su različita podešavanja CPU guvernera. Prestigio MultiPad 7.0 Prime smo zatekli na Conservative režimu, dok je kod Pro Duo modela bio podešen Interactive, koji je bolji po ukupne performanse tableta. Conservative opcija u prevodu znači da će frekvencija procesora biti obarana s vremena na vreme radi uštede energije. Interactive opcija Pro Duo modela brže barata i mnogo češće upotrebljava maksimalnu frekvenciju procesora, tako da su performanse bolje i stabilnije.
      Treba napomenuti da Pro Duo takođe ima bolje grafičke performanse, jer poseduje četvorojezgarni Mali400-MP4 čip, u poređenju sa dvojezgarnim Mali400-MP2 čipom. Sveukupno, oba modela su imala solidne performanse i bili su glatki u realnom korišćenju, što je zapravo i jedna od bitnijih stvari. Mada, kada se nešto više opterete, umeju da postanu prilično topli, što i nije baš prijatno za dlanove.


      Kod prethodno testiranih 8.0 Ultra Duo i Pro Duo modela smo imali zamerku na njihove TN ekrane, ali u ovom slučaju je situacija potpuno drugačija. Kod modela koji se danas nalaze na testu prisutan je IPS panel koji nudi odlične uglove gledanja, dobre boje i veoma pristojan nivo svetline. Kontrast kod oba modela je takođe dobar, tako da su boje ostajale živahne i uverljive. Postoji mala prednost kod Prime Duo modela, koji ima nešto veću svetlinu i punije boje, dok ekran Pro Duo modela deluje malo ispranije, ali razlika nije toliko drastična, i kvalitet slike kod oba ekrana je dosta dobar.


      Rezolucija od 1024 x 600 kod oba modela je skroz prihvatljiva na dijagonali od 7 inča – nije baš visoka kao 1280 x 800 koju poseduje recimo Nexus 7, ali nudi solidnu oštrinu i dovoljna je da nam krupniji pikseli ne upadaju u oči na nekoj normalnoj udaljenosti.

       

      Iskustvo koje smo imali pri surfovanju kod ovih modela je bilo veoma dobro. Prednost postoji kod Prime Duo modela koji je nešto brže učitavao stranice, ali Pro Duo je nekako bio glatkiji pri kretanju kroz njih, skrolovanju i zumiranju. Ovde ulogu igra i četvorojezgarni grafički čip, plus to što je bio postavljen na interactive CPU guverner, i  to je dovoljno da pokaže zašto je Pro Duo u blagoj prednosti što se tiče samog iskustva koje dobijate navigacijom kroz neku web stranicu, dok je Prime Duo biti bolji u polju njihovog brzog učitavanja. Oba modela su u polju surfovanja bili jako dobri, pogotovo za ovaj nizak cenovni rang.



      Ne možemo reći da smo zadovoljni trajanjem baterije na oba modela. Ovo su po nama prilično slabe cifre za jedan tablet. Podešavanjem osvetljenja na maksimum, neprekidno koriščenje je donelo samo 2 sata i 45 minuta uključenosti ekrana. Situacija je još gora kod Pro Duo modela, koji nam je zbog interaktivnog CPU guvernera češće upošljavao veće frekvencije procesora i doneo veoma loših 2 sata i 9 minuta korišćenja. Ove vrednosti apsolutno moraju biti dosta veće, i sa ovakvim ciframa, ukupna upotrebljivost tableta tokom jednog dana se dovodi u pitanje, plus moramo reći da trajanje baterije dosta kvari solidan utisak koji smo imali o ovim modelima.


      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.
       

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.
       

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.
       

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije, Single Thread i Multi Thread.
       

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.
       

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra.
       

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.  

      Prestigio još jednom prijatno iznenađuje svojim cenovno pristupačnim tabletima. Kao što smo pomenuli, ova kompanija se stvarno trudi da ponudi korisniku što više, za što manju svotu novca i to uspeva u određenoj meri. U određenoj meri, jer kod ovakvih proizvoda obično nailazimo na neku začkoljicu, koja nam generalno zasmeta i ugrozi ukupan utisak o njima. Kod 8-inčnih modela koje smo prethodno testirali, glavna zamerka nam je bila na lošim uglovima gledanja ekrana.
      Nažalost, pre iznošenja svih pozitivnih strana ovih modela, moramo istaći da je trajanje baterije kod ovih modela jako loše. U scenariju sa maksimalnim osvetljenjem dobijate nešto preko 2 sata u slučaju Pro Duo modela i petnaestak minuta kraće od 3 sata kod Prime Duo modela. Glavni problem leži u tome što bi tablet trebao da pruža duže korišćenje u poređenju sa smartfonom, a u ovom slučaju to je obrnuto i zapravo glavna stvar koja nam smeta kod ovih modela. Koliko god da je tablet dobar, ako mora da ide dva puta dnevno na punjač kako bi izgurao dan, to drastično utiče na ukupnu sliku o napravi.

      Dosta o bateriji, jer želimo da postavimo sebi pitanje kako su nam se dopali ovi modeli? Dopali su nam se poprilično. Za cenu od 15 i 17 hiljada dinara, ovi tableti bi svakako dobili Value for Money nagradu, da je Prestigio vodio više računa oko trajanja baterije, što nije mala stvar. Paket koji nude je bogat, i u njemu dobijate kvalitetnu kožnu futrolu i OTG adapter, stvari koje naizgled deluju kao sitnice, ali će svakako značiti kupcu. Zatim, IPS paneli u ovako cenovno pristupačnim modelima, koji nude dosta dobar kvalitet slike? Da, to je nekada izgledalo kao daleki san, ali je danas postalo stvarnost i sve se više praktikuje u svetu cenovno pristupačnih tableta (recimo, Nexus 7 ga takođe poseduje). Performanse koje nudi Pro Duo model su u nekim slučajevima bolje od Prime Duo modela, ponajviše zbog prednosti četvrojezgarnog grafičkog čipa nad dvojezgarnim, ali takođe i prisutnim miniHDMI izlazom. To što je kapacitet baterije na papiru bolji kod Pro Duo modela ne znači ništa u praksi – u stvarnosti je zapravo potpuno obrnuto i eto dokaza zašto je nekada potrebno koristiti uređaj, umesto gledati i razmatrati njegove specifikacije na papiru. Razlika u realnom korišćenju je mala, ali po sintetičkim testovima Prime Duo ipak odnosi više pobeda. Takođe, on ima i nešto bolji i svetliji prikaz ekrana, ali i (po našem mišljenju) kvalitetnije kućište. Tableti umeju da se postanu topliji nakon intenzivnijeg korišćenja, na šta treba obratiti pažnju. Sve u svemu, koji god model izabrali od ova dva svakako nećete pogrešiti, i pored lošeg trajanja baterije, nedostatka GPS i Bluetooth prijemnika, jer oni nude zaista dosta za svoju nisku cenu. Čeka se obećana nadogradnja na Jelly Bean, kada će ovi modeli postati još bolji…
      Prednosti – Bogat sadržaj pakovanja – futrole i OTG adapteri – Kvalitetni IPS ekrani – Veoma dobre performanse oba modela – Dobro iskustvo u surfovanju – MiniHDMI izlaz kod Pro Duo modela – Stock Android interfejs – Pristupačne cene
      Mane – Kvalitet zvuka nije tako dobar – Trajanje baterije je jako loše – Oba tableta se greju malo više nego što bi trebalo – Nemaju GPS i Bluetooth Cena Prestigio 7.0 MultiPad Prime Duo : 16.990 RSD Cena Prestigio 7.0 MultiPad Pro Duo : 14.990 RSD
      Uređaje na test ustupio Asbis .  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi