Prestigio MultiPad 9.7 Pro

Prestigio MultiPad 9.7 Pro

Da li volite cenovno pristupačne a kvalitetne tablete? Ako je odgovor potvrdan, onda će vam biti drago da čujete da je Benchmark došao u posed Prestigio PMP5097PRO modela koji odgovara takvom opisu. Ovaj model se hvali svojim kvalitetnim 9.7-inčnim IPS ekranom rezolucuje 1024 x 768, 4:3 aspektom, aluminijumskim kućištem, kao i najnovijom verzijom Androida - Ice Cream Sandwich-em, sve to po ceni od nešto tek preko dve stotine evra. U čemu je štos, možda se pitate? Da li je ovo prvi korak ka pristupačnijim cenama tableta sa dijagonalom preko sedam inča?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Nedavno smo došli do saznanja da su tableti jedna od najbrže rastućih tehnologija u istoriji, a kako to da ne budu kada je reč o sjajnim uređajima. Oni vas mogu naterati da promenite svoje navike sedenja za desktop računarom, pomeriti vas u fotelju i učiniti doživljaj interakcije više zabavnim. Koncept veoma lakih i prenosivih uređaja na kojim prstima “čeprkamo” po ekranu se svakako primio među stanovništvom, prvo sa smartfonovima, a sada i sa njihovim većim varijantama – tabletima. Jedna od prepreka koju tableti imaju ka potpunom omasovljavanju među ljudima je prvenstveno njihova nešto veća cena, ali to ne mora uvek biti slučaj. Cene tableta idu dole, to je već počelo da se dešava, kako kod zvučnijih, tako i kod manje zvučnijih proizvođača.

      Generalno gledano, cenovno pristupačna rešenja za tablete postoje već neko vreme, recimo u vidu Amazon Kindle Fire ili Barnes & Noble Nook tableta, koji imaju cenu od oko dve stotine dolara, ali tu je reč o 7-inčnim uređajima, do kojih je teže doći ako nemate nekog u Americi da vam ih donese. To jest, to je pod uslovom da uopšte i želite 7-inčni tablet. Šta se dešava ako želite veći 10-inčni tablet, koje su vam alternative u tom slučaju? Recimo da ne želite da kupujete skupe modele sa dvojezgarnim ili četvorojezgarnim procesorima i najboljim performansama, već želite nešto pristupačnije, ali da to rešenje ipak bude kvalitetno. Prestigio je uvideo da ovakav tip kupaca itekako postoji, i upravo ponudio tako nešto u vidu MultiPad PMP5097CPRO modela koji ovom prilikom imamo na testu.

      Šta ovaj model ima da vam ponudi po ceni koja vam neće napraviti veliku rupu u novčaniku? Dosta stvari zapravo. Pre svega, ekran, jednu od bitnjih komponenti tableta, za koji je Prestigio odlučio da krene putem Apple-a, i da upotrebi kvalitetni IPS panel dijagonale 9.7 inča , rezolucije 1024 x 768 piksela. Njegov odnos stranica je 4:3, što ceo uređaj čini jako sličnim iPad-u. Druga stvar kojom se ovaj modela ugleda na iPad, je aluminijumsko kućište, tako da je ovo faktički iPad sa Androidom, mada sa slabijim hardverom, takoreći “poor mans iPad”. Procesor koji se koristi u ovom modelu je jednogezgarni ARM Cortex-A8 sa frekvencijom rada od 1 GHz, tu je Vivante Corporation GC800 grafički čip, a uređaj poseduje 1GB DDR3 RAM memorije. Skladište je veličine 8GB, proširivo je microSD karticama do 32GB, dok je baterija koja obezbeđuje energiju ovom modelu kapaciteta 6000mAh časova. Više informacija o uređaju možete pronaći u tabeli ispod.
      Specifikacije:  

      Prestigio MultiPad 9.7 Pro

      Dimenzije
      241 x 187 x 9.6 mm

      Masa
      610 g

      Baterija
      Li-Po 6000 mAh

      Ekran
      IPS 9.7″ LED osvetljen, 1024 x768 piksela, 4:3 aspekt

      Kamera
      Ne

      Prednja kamera
      Da, 0.3MP

      Procesor
      Jednojezgarni ARM Cortex-A8 na 1GHz

      Memorija
      1 GB DDR3 RAM, 8GB interno skladište

      Proširenje memorije
      microSD karticama do 32GB

      Priključak za slušalice
      3,5mm

      Operativni sistem
      Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich

      Konekcije
      miniUSB 2.0, miniHDMI, WiFi 802.11 b/g/n

      Prenos podataka

      Adobe flash
      Da

      GPS
      Ne

      Cena
      24.990 din

      Počnimo od kutije u kojoj uređaj dolazi i šta se od opreme u njoj nalazi. Radi se o povećoj ali plitkoj kutiji koja, kombinuje crnu i crvenu boju. Na njenoj prednjoj strani nalazi se slika dizajna tableta i Android Ice Cream Sandwich grafičkog interfejsa, kao i mogućnosti i standarde koje ovaj model koristi. Na zadnjoj strani kutije nalaze se njegove specifikacije.


      Skidanjem poklopca, pre svega zatičemo crnu veoma stilsku kožnu futrolu koju Prestigio poklanja kupcima ovog modela, dok je tablet već upakovan u nju. Ova futrola je braon boje iznutra, a metoda zatvaranja gornjeg dela je na čičak traku.


      Smešteni sa leve strane u posebnom odeljku kutije, pre svega možete pronaći adapter za punjenje tableta sa otkačivim delom koji ide u utičnicu, ali i mini USB kabl za komunikaciju sa računarom. Na mestu ispod futrole smeštena je dokumentacija ovog modela, tačnije njegovo uputstvo.

      Dizajn tableta je kao što smo već pomenuli jako sličan sa dizajnom Apple iPad modela, tačnije najviše njegova prednja strana, izuzev Home dugmeta koje ovde nije prisutno. Dimenzije su skoro pa identične sa iPad 2 modelom, a ovo je korisno znati, jer možete koristiti foliju namenjenu tom modelu, jedino ako vam ne smeta isečen prostor za Home dugme. Sam tablet je dosta tanak sa 9.6mm, što je 0.1mm deblje od iPad 3 modela, dok je u poređenju sa njim lakši za 42g (610g). Čisto da budemo jasni, ovo je samo poredba po dizajnu, jer su dalje razlike između iPad-a i ovog modela velike, ali to nije tema našeg testa. Prednja strana tableta sadrži crne trake oko ekrana i na njima prednju kameru u sredini gornje ivice.


      Zadnja strana uređaja je izrađena od aluminijuma, tako da je tablet hladan na dodir, barem u početku, dok kasnije postaje topliji od zavisnosti od opterećenja. Sa leve i desne strane ostavljeni su gumeni rukohvati, kako vam tablet ne bi klizao iz ruke.

      Pređimo na bokove uređaja. Na levom boku skroz u vrhu nalazi se prostor za microSD kartice. Donja bočna strana sadrži dva stereo zvučnika veoma pristojne jačine, koji su zaštićeni rupičastom mrežicom.

      Na desnom boku nema nikakvih ulaza ili dugmića, jer su svi oni zapravo smešteni na gornjoj bočnoj strani. Pre svega, tu je rupica mikrofona, 3.5mm ulaz za slušalice, ulaz na napajanje, mini HDMI izlaz i mini USB priključak. U nastavku se nalazi rupica u kojoj je smešteno reset dugme, hromirani kružni dugmići za kontrolu jačine zvuka, kao i dugme za uključivanje ekrana.

      Prestigio MultiPad 9.7 Pro model zvanično dolazi sa Android Ice Cream Sandwich 4.0.3 verzijom, što je zapravo odlična vest. Hteli bismo da istaknemo koliko posedovanje poslednje verzije Androida zapravo podiže upotrebnu vrednost uređaja i čini ga više poželjnim u poređenju sa modelima sa Honeycomb, ili još starijim verzijama operativnog sistema. Ice cream Sandwich se zapravo nalazi samo na 7% Android uređaja, tako da ovaj model ima čast da se ubraja među njih.

      Ono što je po nama odlična stvar je to da nema forsiranja korisničkog interfejsa od strane proizvođača, tako da PMP5097CPRO zapravo ima “stock ICS” interfejs, koji uvek dočekujemo širom otvorenih ruku.


      Što se tiče dodatnih aplikacija, pri prvom pokretanju uređaja,daje vam se mogućnost da birate da ih instalirate ili ne, zavisi od vas. Među njima se nalazi par igrica kao što su Angry Birds, 250+ Solitare kolekcija i Chess, dok od drugih aplikacija imate eBook, Explorer fajl menadžer, Facebook, Twitter, Skype, Flash Player i OfficeSuite Pro aplikaciju.


      Snaga hardvera ovog modela je srazmerna sa njegovom cenom, tako da od njega zaista ne možete očekivati najbolje moguće performanse. Ipak, čak i sa jednojezgarnim procesorom, iskustvo je bilo veoma zadovoljavajuće i nemamo većih primedbi pri korišćenju. Zapravo, kretanje kroz interfejs i animacije su bile glatkije nego što smo očekivali, i tranzicije između ekrana nisu imale neku zadršku ili seckanje, što ukazuje da je Prestigio poprilično optimizovao Ice Cream Sandwich na ovom modelu. Dakle, nije potreban dualcore ili quadcore procesor da bi ICS radio bez problema, dovoljan je i single core. Mada, trebamo pomenuti i da smo iskusili povremena usporenja tableta, ali ona nisu trajala dugo i sve jako brzo vrati u normalu. Ono gde hardver ipak jeste bitan je pre svega surfovanje internetom, koje je zapravo i jedna od primarnih upotreba tableta. Dosta ljudi smatra da nema preterane potrebe za dualcore i quadcore procesorima u mobilnim uređajima, ali surova istina je da singlecore procesori “kubure” po pitanju brzine otvaranja stranica i njihovih elemenata. Mi se svakako ne bismo bunili na quadcore procesor uz sve što ovaj tablet nudi, ali surova realnost je da to nije moguće po ovoj ceni, barem za sada. Jako nestrpljivim osobama, brzina učitavanja sajtova može predstavljati problem, ali opet, nije to toliko strašno kao što zvuči.


      Ono što je nama predstavljalo veći problem pri surfovanju je ipak bilo malo kašnjenje pri unosu teksta u Browseru – postoji ta zadrška između unošenja slova, koja otežava kucanje web adresa i pretragu. Mi se iskreno nadamo da će nešto biti učinjeno povodom toga izbacivanjem nadogradnje za ovaj model, jer ovo kašnjenje ume da ometa tačnost pri brzom unosu teksta.. Sa druge strane, skrolovanje na stranicama je bilo glatko, što nam se dopada. Takođe, prelepi IPS ekran itekako doprinosi utisku surfovanja.



      Baš kao što je navedeno u specifikacijama, HD reprodukcija radi savršeno na ovom modelu. Kako bi testirali performanse, koristili smo 720p i 1080p visokoprofilne semplove, koji su uspešno otvoreni u ugrađenom video plejeru, što znači da ovaj tablet ima dobru podršku za kodeke. Jedina stvar koja kvari utisak nastaje zbog 4:3 aspekta tableta, pa su prisutne crne štrafte iznad snimka. Ako sam film već ima crne štrafte, efekat će biti još gori, jer će biti prilično dosta crnog prostora na ekranu.

      Igranje na ovom modelu može biti donekle ograničeno kod novijih naslova, koji najbolje rade na dvojezgarnim i četvorojezgarnim procesorima, ali daleko od toga da se ne možete naigrati na ovom modelu. Što se tiče popularnog naslova kao što je GTA III, on je nažalost na samoj ivici igrivosti, sa retkim skokovima u performansama u određenim delovima, dok u većini drugih igra previše secka da bi bila igrana normalno, čak i na najnižim podešavanjima. Sa druge strane, isprobali smo igre Mass Effect, ShadowGun i Tiki Kart 3D i one su bile savršeno igrive.


      Kako bismo testirali bateriju, osvetljenje ekrana smo postavili na 50% i tablet opteretili benchmark aplikacijama, surfovanjem i gledanjem klipova kroz YouTube aplikaciju. Rezultat koji smo dobili je za minut kraći od punih pet sati, što nije ni savršen rezultat, ali svakako ni loš, već onako prosečan.
      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.
       

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.
       

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.
       

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.
       

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije, Single Thread i Multi Thread.
       

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.
       

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra.
       

      BrowserMark nije aplikacija, već se ovaj test pokreće direktno iz Browsera uređaja. Ukratko, BrowserMark je namenjen da ispita koliko je brz vaš Browser.
       

      Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.
       

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.  
       
      Prestigio nam je MultiPad 9.7 Pro modelom priredno zaista jedno prijatno iznenađenje. Mnogi će i dalje osuđivati knjigu po koricama, baš na način na koji će mnogi imati predrasude o brendu koji stoji iza imena Prestigio, koji mnogi svrstavaju u “kineze”. Autor teksta mora priznati da ni sam nije očekivao ovoliko od ovog modela, ali upravo zato i vršimo testove, kako bismo se lično uverili u prednosti i mane nekog uređaja i dali neki naš konačan sud. To ćemo i upravo uraditi osvrtanjem na pozitivne i negativne stvar na koje smo naišli tokom druženja sa ovim modelom. Pre svega tu je fenomenalni IPS ekran sa odličnim uglovima gledanja, a ova komponenta je jedna od bitnijih kod tableta. Što se tiče dizajna uređaja, Prestigio nije mogao da pogreši sa iPad izgledom i odabirom materijala od kojeg će sačiniti njegova leđa – pričamo o aluminijumu naravno.

      Jednojezgarni procesor kod ovog modela neće pružati najbolje performanse u brzini otvaranja web stranica, kao i kod igranja dosta zahtevnih igara, ali će za ostale stvari biti i više nego dobar. Jedna od zamerki pri surfovanju nam je kašnjenje kod unosa teksta. Što se tiče kretanja kroz interfejs, glatkoćom animacija i tranzicijama između ekrana, bili smo i više nego zadovoljni. Kod ovakvih tableta, pogotovo sa ovom cenom, svi eventualni nedostaci mogu biti progledani kroz prste, što ćemo i mi uraditi ovog puta. Nismo dobili visoke rezultate pri pokretanju benchmark testova, ali oni su bili prosečni za tablet sa ovakvih hardverom. Ipak, aluminijumski tablet sa prelepim 9.7 inčnim IPS ekranom i najnovijom verzijom Androida za nešto preko dve stotine evra? Nikako ne smemo propustiti priliku da nagradimo ovaj model, tako da itekako zaslužuje Best Buy nagradu. Veoma pristupačni model sa dosta prednosti – svakako dobija našu preporuku za kupovinu…
      Prednosti – Kvalitet izrade i odabir upotrebljenog materijala (aluminijum) – Odličan IPS tip ekrana sa veoma dobrim uglovima gledanja – Najnoviji Android operativni sistem – Odlične performanse pri visokoprofilnoj HD reprodukciji – Kožna futrola koja ide uz njega – Veoma pristupačna cena u odnosu na ono šta nudi
      Mane – Duže vreme učitavanja web stranica – Blago kašnjenje pri unosu teksta u Browseru – Nema Bluetooth i GPS
      Cena: 24.990 din
      Uređaj na test ustupio Asbis .  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi