Prestigio MultiPad Ultimate 10.1 3G

Prestigio MultiPad Ultimate 10.1 3G

Pokrili smo Prestigiove nove 7-inčne i 8-inčne tablete, a sada je vreme za nešto veću dijagonalu od 10.1 inča. Na red je došao MultiPad Ultimate 10.1 3G. Kao što se vidi iz njegovog imena, on poseduje slot za Sim karticu, koja mu pruža mogućnost povezivanja na internet preko mobilne mreže. Radi se o tabletu sa dvojezgarnim procesorom i četvorojezgarnom grafikom, 10.1-inčnom MVA ekranu rezolucije 1280 x 800 piksela, a svakako jed

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Nemamo često prilike da se sretnemo sa tabletima koji imaju 3G kompatibilnost, a da nije reč o modelima koji se nalaze u ponudi mobilnih provajdera. Prestigio MultiPad PMP7100D3G, ili naziv koji je odabran radi lakšeg pamćenja – Ultimate 10.1 3G, tablet kojim ćemo se baviti ovoga puta, je jedan od takvih ređih slučajeva. Uprkos svojoj kompatibilnosti sa mobilnim mrežama koje stavljaju fokus na korišćenje gde god da se nađete, dijagonala od 10.1 inča nije baš toliko mala da tablet prosto ubacite u svoju torbicu preko ramena, kao što bi to uradili sa 7-inčnim ili 8-inčnim modelima. Može se reći da ova dijagonala nije baš toliko prenosiva kao kod pomenutih manjih tableta, ali je i dalje svakako prenosivija alternativa laptopu.
      Već je poznata stvar – politika ovog brenda jeste cenovna pristupačnost i najbolji odnos uloženog i dobijenog. Popularnost Prestigio proizvoda na našim prostorima je svakako razumljiva, a i nama se takođe dopada ono što ovaj brend ima da ponudi. Prestigio u ovom trenutku nije veliko ime kao Samsung, Asus ili Apple, ali je ključna stvar u celoj priči da oni sebe ne vide kao jednaku konkurenciju, već se fokusiraju da budu najbolji u svom zacrtanom cenovnom rangu. Možemo reći da im ta taktika donosi jako lepe rezultate.

      Da pređemo konkretno na tablet kojim se bavimo danas. Svi znamo do sada koje su to prednosti koje tablet kao uređaj donosi, tako da ćemo se fokusirati na ono što je uvek bitna tema – njegov hardver. Prestigio MultiPad Ultimate 10.1 3G je pokretan od strane dvojezgarnog procesora, tačnije modela RockChip RK3066, koji je ustvari ARM Cortex A9 sa frekvencijom rada od 1.6 GHz-a.

      Uz ovaj procesor ide i četvorojezgarni Mali-400MP4 grafički čip, sa frekvencijom rada od 250 MHz-a. Veličina internog skladišta kod ovog modela iznosi 16 GB-a, dok količina RAM memorije iznosi 1GB i DDR3 je tipa. Interno skladište takođe možete proširiti i microSD karticama veličine do 32GB-a.

      Ekran ovog modela je dijagonale 10.1 inča, rezolucije je 1280 x 800 piksela, ali ono što po prvi put srećemo kod tableta je MVA LCD tip panela. Do sada smo se susretali sa klasičnim TFT, IPS i PLS tipovima, ali ne i sa MVA tipom. Prestigio MultiPad Ultimate 10.1 3G je opremljen sa dve kamere – prednjom koja će služiti za video pozive i čija je rezolucija 0.3 megapiksela, i zadnjom sa senzorom rezolucije jako skromnih 2 megapiksela. Baterija koju Prestigio koristi u ovom modelu je kapaciteta od 6400 mAh, Lithium Ion Polymer je tipa i deklarisana je na 6.5 sati video reprodukcije. Više detalja u tabeli ispod.
       
      [modul]specifikacija=2756[/modul] 
      Pakovanje koje smo sreli kod Prestigio MultiPad UltraPad modela ostaje u duhu prethodno testiranih modela. Reč je naravno o karbon crno-sivoj šari, velikoj slici modela na prednjoj strani kutije, ključnim specifikacijama u crvenim pravougaonicima ispod, dok je u ćošku smešten zeleni trougao koji naglašava da je ovaj model spreman za Jelly Bean, koji se već nalazi na njemu. Okretanjem zadnje strane kutije zatičemo dosta detaljne specifikacije tableta na engleskom i ruskom jeziku, a u gornjem desnom uglu imate i QR kod koji će vas skeniranjem odvesti na zvaničnu stranicu modela.


      Prestigio ima običaj da u svoja pakovanja uključi bogatu sadržinu, a ovaj model ne predstavlja izuzetak. Podizanjem poklopca sa kutije smo pre svega zatekli futrolu od eko kože prošaranu crvenim koncem, koja se zatvara pomoću čičak trake. Retko koji proizvođač uključuje futrolu u pakovanje, tako da je ovo dobar gest. U pakovanju se takođe nalazi miniUSB OTG adapter, punjač sa izmenjivim utičnicama za američko i evropsko tržište, miniUSB kabl za komunikaciju sa računarom i klasična dokumentacija.


      Dizajn samog tableta je jednostavan i može se reći uobičajan, kada se uzme u obzir da se većina proizvođača vodi dizajnom pravougaonika sa zakrivljenim ćoškovima. Oko ekrana tu su crne trake, široke tek toliko kako bi izbegli neželjene dodire ekrana dok rukujete tabletom. Na prednjoj strani kao i obično nema nikakvih hardverskih dugmića, već samo prednja kamera i senzor ambijentalnog osvetljenja, smešteni na gornjoj ivici, podrazumevano da tablet držite u horizontalnom položaju.



      Bokovi tableta su relativno uzani sa svojih 10.2 milimetara, a pogledajmo šta se sve to nalazi na njima. Konekcija i dugmića je poveći broj na ovom modelu. Krenućemo od bočne leve ivice, na kojoj se bliže vrhu nalaze miniUSB port, miniHDMI izlaz i DC ulaz za punjenje tableta. Donja bočna ivica je potpuno prazna bez ikakvih ulaza, izlaza ili dugmića.  


      Na desnoj bočnoj strani imamo samo jednu stvar, a to je nezaštićeni slot za microSD kartice, koji se nalazi u udubljenju, pozioniran više ka vrhu tableta. Gledano sa desna na levo, na gornjem boku imamo pre svega slot za Sim karticu, koji otvarate ubacivanjem vrha spajalice u rupicu, nakon čega ćete dobiti pristup plastičnom delu u koji smeštate karticu. Levo od njega, tu je 3.5mm ulaz za slušalice, rupica mikrofona, uzano srebrno dvodelno dugme za kontrolu jačine zvuka, i na kraju naravno, Power dugme kojim palite/gasite ekran tableta.



      Zadnja strana tableta je izrađena od materijala koji nam se posebno dopada. Reč je o kvalitetnom polikarbonatu sa teksturom kao kod jako fine šmirgle, nešto između tamno sive i crne boje.


      Pozadi se skroz blizu vrhu u sredini nalazi kamera od 2 megapiksela bez LED blica, a u gornjem levom i desnom uglu su smeštene rupice u krugu iza kojih su smešteni stereo zvučnici. Ispod kamere je smešten poveći Prestigio “grb” i ispod njega tačna oznaka modela.


       
      Prestigio MultiPad Ultimate 10.1 3G je originalno dolazio sa Ice Cream Sandwich 4.0.4 verzijom, ali je u međuvremenu, kao što je to obećano, nadograđen na Android Jelly Bean, konkretno 4.1.1 verziju. Prestigio ima svoj poseban OTA Update servis koji automatski proverava da li postoji nadogradnja za vaš uređaj, a ako ona postoji, dobićete obaveštenje da je ona dostupna za preuzimanje. Posebno korisno kada Android 4.2 bude bio spreman za ovaj model, naravno i ostale nadogradnje ako ih bude.

      Šta je još to što volimo ne samo kod ovih Prestigio tableta, već i kod drugih proizvođača koji praktikuju ovu stvar? To bi naravno bila odluka da se ne petlja oko korisničkog interfejsa Androida i ubacuje svoj alternativni interfejs, već da se ostavi Stock interfejs, onako kako ga je Google zamislio. Ili, barem da postoji mogućnost izbora, da li želite Stock ili interfejs proizvođača, a ne da se o ovom odlučuje umesto vas. Razumemo mi dobro zašto proizvođači forsiraju svoj interfejs – zbog prepoznatljivosti; ali bilo bi lepo da barem dobijemo slobodu izbora po ovom pitanju. Ovoga puta tapšemo Prestigio po leđima jer smo od onih kojima je Stock interfejs super stvar, i njim se više dobija to Google iskustvo.



      Ovo nije sve, Prestigio je toliko uviđajan da nas pri prvom pokretanju uređaja kulturno pita da li želimo da instaliramo Third Party aplikacije, tačnije da li želimo Bloatware ili ne. Još jedna stvar koju bi smo hteli da vidimo kod drugih proizvođača. Ukoliko se odlučite na instalaciju Third Party aplikacija, dobijate stvari kao što su Blue, SugarSync, Twitter, Youtube, eBook, Currency Converter, Angry Birds, Barcode Scanner, 250+ Solitairs, Facebook, Skype, Stock Alert, Kindle books, FreeNote i Chess Free.

      Notifikacijama pristupate klikom u donji desni deo ekrana, a ovde pored sata i datuma imamo informacije o WiFi i mobilnoj mreži, a klikom na tri crtice sa slajderima koje označavaju settings meni, dobijamo i toggle opcije, slajdere za promenu nivoa osvetljenja i zvuka, itd.


      Od Prestigio softvera imamo eReader Prestigio sa ogromnim brojem knjiga na raznim jezicima, uključujući i 2641 naših besplatnih knjiga, Explorer (file browser), Office Suite plaćenu aplikaciju koju Prestigio uklučuje besplatno u svojim uređajima i Video Player aplikaciju.







       
      Krenimo od početka, tačnije utisaka koji smo dobili držanjem tableta u rukama. Pre svega, imamo običaj da tablet ispritiskamo po njegovim ivicama, sa ciljem da otkrijemo ugibanje, krckanje, škriputanje ili bilo koju neregularnost kao što su izdignute ivice ili slično. Prestigio MultiPad Ultimate 3G nije pokazivao znakove nijedne od pomenutih stvari, i zapravo smo jako prijatno iznenađeni koliko je ovo kvalitetno izrađen i čvrst tablet. Štaviše, on se svojom izradom može meriti i sa mnogo skupljim i poznatijim brendovima, što je svakako plus. Pomenuli smo i njegovu zadnju stranu izrađenu od polikarbonata, koja poseduje teksturu nalik jako finoj šmirgli, koja nam se baš dopala. Autor teksta ima nešto slično u vidu Rock Quicksand maske za smartfon, samo što su leđa ovog tableta nešto finija, tačnije manje gruba.

      Može se reći da je Rockchip RK3066 čip visokih performansi i da je po performansama negde između Samsung Exynos 4210 i Exynos 4212 čipova. Uporediv je recimo sa čipom iz Samsung Galaxy S2 smartfona, mada procesor iz ovog tableta ima nešto veću frekvenciju rada. Što se tiče iskustva u realnom korišćenju, zaista nemamo nikakvih zamerki po tom pitanju i Jelly Bean sasvim lepo klizi na ovom hardveru. Četvorojezgarni Mali-400MP4 će se veoma lako izboriti i sa zahtevnijim grafičkim operacijama i po tom pitanju je negde u rangu sa Asus Transformer Prime TF201 modelom sa Tegra 3 čipom. Ukupno veoma solidne i glatke performanse za ne tako puno novca. Iako smo se susretali sa MVA tipovima LCD ekranima recimo u televizorima, nikada do sada nismo imali prilike da ga zateknemo u tabletu. Ono što je prednost ovog tipa panela nad IPS-om je mnogo bolji kontrast i dubina crne boje, ali zauzvrat ima malo uže uglove gledanja i reprodukcija boja nije na nivou IPS-a. Rezolucija ekrana od 1280 x 800 piksela nije ništa specijalna na ovoj dijagonali i možete videti piksele i tekst neće biti toliko oštar kao kod 1920 x 1200 ili kod 2048 x 1536 piksela, mada je cena kod takvih modela tableta ipak nešto veća.  

      Ono što nas je dosta iznenadilo kod ovog tipa panela, a ujedno i tehnologije je takozvani image retention, ili kako se to zove u LCD tehnologiji image persistance. Ovo u prevodu znači da ako ostavite nepomičnu sliku na ekranu više od par minuta, na tamnijoj pozadini ćete neko vreme videti obrise tih elemenata. Recimo, ostavite tablet na nekom od početnih ekrana par minuta, pa zatim uđete u App Drawer, gde se jasno vide obrisi widgeta. Zaista neubičajna stvar za LCD tehnologiju, akcenat ide na posebno kratak period koji je dovoljan da se nešto privremeno “upeče” na ekran. Performanse koje smo dobili u surfovanju su dosta solidne kod ovog modela. Brzina otvaranja stranica je jako dobra i u recimo u rangu sa Samsung Galaxy Note 10.1 tabletom. Skrolovanje na stranicama je glatko, a renderovanje elemenata iako nije toliko brzo kao kod četvorojezgarnih procesora, može se reći da je veoma pristojno. Po pitanju performansi surfovanja, Prestigio MultiPad Ultimate 10.1 3G je ukupno dosta brz, kada se uzme u obzir njegova cenovna klasa.


      Baterija Prestigio MultiPad Ultimate 3G modela nas je u početku prilično zabrinula, jer su procenti prilično brzo opadali, iako opterećenje tableta nije bilo veliko. Kada je tablet došao na 6% i na njemu se zadržao više od sat vremena, došli smo do zaključka da tablet ima problema sa prikazivanjem pravog stanja baterije, tačnije da ona nije pravilno kalibrisana. Krajnja cifra i dalje nije toliko spektakularna. Na kraju smo uspeli da izvučemo iz tableta 4 sata i 15 minuta uključenosti ekrana na maksimalnom osvetljenju, što je dosta prosečan rezultat.

      Rezultati Benchmark aplikacija
      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.
       

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.
       

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.
       

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.
       

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije, Single Thread i Multi Thread.
       

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.
       

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra.
       

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.  

       
      Prestigio još jednom uspeva da svojim tabletom na nas ostavi dosta pozitivan utisak. MultiPad Ultimate 10.1 3G je veoma solidan uređaj, po relativno pristupačnoj ceni, posebno ako se uzme u obzir njegova 3G konektivnost. Hardver koji dobijate za nekih 34 hiljade dinara je dosta dobar. Dvojezgarni procesor i četvorojezgarni grafički čip, koji u kombinaciji nude jako pristojne performanse. Po pitanju kvaliteta izrade stoji odlično, što moramo naglasiti, pošto se radi o dosta čvrstom tabletu sa zanimljivom teksturom zadnje strane koja podseća na jako finu šmirglu.

      Ekran dijagonale 10.1 inča i 1280 x 800 rezolucije ne nudi savršeno oštar prikaz, kao što je to slučaj sa ekranim više rezolucije, ali će biti sasvim dobar većini korisnika. Ono što nismo sreli do sada u tabletima je MVA tip panela, koji ima solidne uglove gledanja, dobar kontrast i dubinu crne boje, ali smo na njemu zatekli neuobičajno privremeno urezivanje nepomičnih elemenata, što nam je čudno za LCD tehnologiju. 

      Bitna stvar kod ovog modela je da poseduje Android Jelly Bean 4.1.1 verziju, koja mu donosi dosta glatke performanse u korišćenju i čestoj interakciji sa interfejsom. Baterija, sa druge strane ima prosečnu autonomiju, što je izgleda neka tradicija za Prestigio tablete. Uprkos ovim pomenutim manama, smatramo da Prestigio MultiPad Ultimate 10.1 3G predstavlja veoma korektnu kupovinu i zaslužuje našu Value For Money nagradu… Prednosti – 3G konektivnost – Bogato pakovanje – Futrola i OTG adapter – Jako pristojne performanse – Kvalitetna izrada – Jelly Bean Android
      Mane – Ekran ima problem sa urezivanjem slike – Baterija je tek prosečna – Nedostatak GPS modula Cena: 33.990 RSD
      Uređaj na test ustupio Asbis .  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi