Prvi utisci: Samsung Series 7 Chronos

Prvi utisci: Samsung Series 7 Chronos

Samsung ne prestaje da nas pozitivno iznenađuje. Pred nama se nalazi uređaj oznake NT770Z5E, koji će se mnogo lakše pamtiti kao Chronos model Serije 7. Ipak, iako smo testirali ovu napravu, ona i dalje nosi sa sobom određene nepoznanice, verovali ili ne. Samo jedno znamo - mnogo nam se dopada i ne treba sumnjati da se radi o odličnom laptopu. Upoznajmo se sa novom (van)vremenskom kreacijom Serije 7

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Postoji nekoliko razloga zašto ovo ne nazivamo testom, već utiscima – iako bi se u principu moglo podvesti pod test, a prevashodan razlog je taj što se radi o ranom semplu koji je mogao biti viđen i na CES sajmu ove godine u Las Vegasu. Naime, novi Series 7 Chronos stiže sa “taze” hardverom, toliko svežim da neke stvari još uvek nisu funkcionalne i rezultuju nemogućnošću ne samo testiranja, već i identifikovanja.

      Pre svega, tu je nova grafika – Radeon HD 8800M, ali ne znamo tačno koji model! Ni HWinfo64 ni GPU-Z ne nude nikakve informacije o ovom modelu, osim imena. U suštini, najverovatnije se radi o Radeon HD 8870M modelu, buduću da su performanse iznad klase koju je do sada nudio Radeon HD 7670M ili 7750M, ali nemamo zvaničnu potvrdu toga. Osim toga, imamo situaciju da drajvere treba još doraditi i tako dalje, a posledica jeste da neki testovi jednostavno nisu prolazili. Prosto, radi se o ranom semplu, gde GPU nije jedina novost. Više o tome u nastavku teksta. No, pogledajmo nešto što smo mogli da isprobamo, osetimo, vidimo i testiramo – jer nas je to prevashodno oduševilo! Dizajn, izrada
      Fenomenalni izgled Series 7 Chronos laptopa ne može nikoga ostaviti ravnodušnim. Metalno kućište u kombinaciji sa metalik sivom bojom jeste dobitna kombinacija, proverena u praksi u godinama iza nas. Linije su jasne, ivice su tanke, te ovaj 15,6-inčni laptop zapravo pre podseća na ultrabuk iz daljine, iako tu oznaku ne može da nosi iz više razloga.

      Na gornjem poklopcu je oznaka Samsung smeštena pri levoj strani, a sa donje strane – koja je takođe izrađena od metala, a ne od plastike kako je to na 98% laptopova – zatičemo otvore za hlađenje, ali i pločicu za pristup memoriji, tako da je korisnicima lako moguće da nadograde memoriju. Takođe, tu su i otvori za zvučnike, koje potpisuje JBL.
      U unutrašnjosti imamo čiklet tastaturu iste boje kao i ostatak laptopa, sa pozadinskim osvetljenjem bele boje. Tačped se ponaša kao klikped – može se na njega kliknuti celom površinom, velikih je dimenzija i pruža odličnu povratnu informaciju. Zanimljiv detalj je i reljefni taster za paljenje, gde je ikonica zapravo ugravirana i deluje poput ukrasa. Ekran…o ekranu ćemo još pričati!

      Hardver, specifikacija
      NT770Z5E donosi vrlo snažan hardver. On predstavlja računar visokih performansi, jednom rečju. Sa druge strane, treba naglasiti da je ovaj računar sempl, te da hardver nije finalizovan. Kada je procesor u pitanju, laptop pokreće Intel Core i7-3635QM, četvorojezgarni CPU koji radi na 2,4 GHz podrazumevano, odnosno na 3,4 GHz u Turbo režimu! Raspolaže sa 6 MB keš memorije, izrađen je u 22-nm proizvodnom procesu i termalna disipacija mu je deklarisana na 45 W.

      Series 7 novajlija raspolaže dvema grafikama – diskretnom i integrisanom. Integrisanu vairjantu čini Intel HD 4000 grafički čip. On je u ovom procesoru pojačan kada su taktovi u pitanju, pa tako radi u rasponu od 650 MHz do 1,2 GHz, u zavisnosti od opterećenja. Diskretna grafika je…neki model AMD Radeon HD 8800M serije, kao što smo vam se “požalili” u uvodu. Najverovatnije se radi o Radeon HD 8870M modelu, ali niti drajveri niti identifikatori nisu u stanju da raspoznaju model sa našeg sempla…

       
      [modul]specifikacija=5541[/modul]Korisniku je na raspolaganju 4 GB DDR3-1600 memorije. Kada je skladišni prostor u pitanju, koristi se klasični hard disk. Reč je o disku kompanije Seagate, kapaciteta 750 GB, koji se vrti na 7200 obrtaja u minutu. Opet, ne znamo sa sigurnošću da li je samo ta opcija na raspolaganju, odnosno da li će opstati kada se računar bude pojavio na tržištu, ili će nuditi i neki vid upotrebe SSD-a, bilo kao jedini storidž, bilo kao dodatak za keširanje.

      Ekran je verovatno udarna stavka ovog laptopa. Jednom rečju – predivno! Zaista ga treba videti u praksi u realnom radu. Ne samo da podržava Full HD rezoluciju od 1920×1080 piksela, već donosi odlične uglove gledanja, sjajnu reprodukciju boja uz živahnost slike i visok stepen osvetljenosti (uostalom, i deklarišu ga kao SuperBright). Uz sve to, radi se o mat ekranu! Sve pohvale za ovu stavku laptopa!

      WiFi Draft N je tu, kao i Bluetooth, te WiDi podrška, te LAN, pa možemo konstatovati da su podržani svi vidovi povezivanja. Web kamera je rezolucije 1,3 megapiksela. VGA i HDMI izlazi su prisutni na levoj strani računara, gde se nalaze i dva USB 3.0 porta. Sa druge strane su smeštena još dva USB 2.0 porta, te čitač SD kartica. Uz računar se isporučuje Windows 8 Pro operativni sistem.
      Rezultati testova
      Evo nas i kod rezultata testova. Neka vas ne zbunjuju polja u kojima nema rezultata – radi se o testovima koji ne prolaze, iz jednog ili drugog razloga, a zapravo zbog nekompletiranosti hardvera i pratećih drajvera. Takođe, određene rezultate uzmite sa rezervom, budući da niko ne može garantovati da se, recimo, u verziji drajvera za dolazeću grafiku neće popraviti rezultati u testovima koji ispituju njene mogućnosti i slično…Stoga, ovi rezultati su tu samo ilustrativno i nije vršeno direktno poređenje sa drugim računarima.
       

       

      Samsung Series 7 Chronos

      Battery Eater – Reader test

      10:45

      PC Mark 7

       

      Cinebench 11.5 OpenGL

      54,17 fps

      Cinebench 11.5 Rendering

      6,45 pts

      Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      98.3 fps

      Unigine  (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      56,8 fps 1430 points

      Nuclear MC

       

      wPrime 32M (sec)

      11,704

      HD Tune Transfer (MB/s)

      83,3

       
      Kao što se može očekivati, a što rezultati testiranja i potvrđuju, utisci o radu u Windows okruženju su veoma pozitivni. Brz CPU sa lakoćom izlazi na kraj sa bilo kakvim zadatkom, a zahvaljujući brzoj grafici se komotno možete poigrati, o multimedijalnim primenama da ne govorimo. Ekran je ponovo nešto što nas opčinjava, i zaista je teško dočarati rečima osećaj rada na njemu naspram gomile HD Ready glossy ekrana kojima je danas tržište prenatrpano.

      No, još jedna stavka je naročito bitna, a nije da se ne oseća u svakodnevnom radu. Izrada laptopa je zbilja vrhunska i to se oseća pod prstima u svakom trenutku. Bez obzira da li je reč o poklopcu ili donjem delu koji su izrađeni od metala, ili o čiklet tastaturi sa belim pozadinskim osvetljenjem, ili pak o velikom klikpedu, koristiti Series 7 laptop sa našeg testa je pravo zadovoljstvo. Uz sve to, računar je tanji i lakši od klasičnog računara ovih dimenzija, što je dodatni bonus.
      Temperature i buka
      Load

      Idle

      Temeperature možete videti na priloženim slikama u situaciji maksimalnog opterećenja i nezahtvenog rada.
      Buka

      Buka je u granicama normale. Bitno je naglasiti da nema nikakvih “čudnih” zvukova, reskih ili kliktajućih, koji bi indicirali slab kvalitet izrade.
      Baterija
      Baterija koja se isporučuje omogućava izvanrednu realnu autonomiju! Laptop je izdržao gotovo 11 časova u nezahtevnom režimu rada! Sve pohvale za Samsung u ovom domenu.
       Stigli smo do samog kraja ovog teksta. Doneti zaključak o NT770Z5E uređaju je nezahvalno, iz mnogo razloga. Ne znamo cenu, niti da li je ovo finalni hardver koji će se pojaviti u prodaji. U suštini, vrlo malo bi ga delilo i od Editor’s Choice nagrade, u slučaju povoljne kombinacije ovih faktora. U krajnjoj liniji, ovo je ipak sempl.

      Međutim, kakav sempl! Zaista smo izuzetno zadovoljni svime što smo iskusili tokom korišćenja računara. Elegantan, lep, kvalitetan, brz, predivnog ekrana, odlične tastature i tačpeda, i izuzetne autonomije – kome treba nešto više? Samsung je uradio odličan posao i preostaje samo da vidimo kako će izgledati finalna verzija koja bude došla do naših prodavnica i da li će se pojaviti sa ovim hardverom. Konkretno, laptop je po svemu vrlo kompletiran i spreman, ali neće moći da se pojavi pre nego što AMD zvanično lansira Radeon HD 8000 modele. Možda dođe do neke zamene za Nvidia grafike ili nečeg sličnog, ali u principu, ne treba očekivati drastične modifikacije. Da sve bude lepše, izmene verovatno mogu samo da donesu pomak i poboljšanje drugih aspekata računara. Recimo, ukoliko se finalni uređaj bude isporučivao sa SSD-om, to će dodatno poboljšati performanse, ali i produžiti autonomiju baterije, koja je ionako izuzetna!

      Sve u svemu, vrlo ćemo zainteresovano motriti na nove modele Serije 7. Ukoliko zadrže cenu svojih prethodnika, koja je iznosila negde oko 1000-1100 evra, cenimo da imaju vrlo lepih izgleda u svojoj tržišnoj niši. Series 7 NT770Z5E je jednostavno odličan laptop! Ostaje da se sredi tih par detalja o kojima smo govorili, usled kojih ne možemo dati finalnu, završnu ocenu kao što to činimo sa laptopovima koje možemo isprobati u punoj meri i u verzijama za koje smo sigurni da će se pojaviti u prodavnicama u takvom i takvom izdanju i po toj i toj ceni. Sve u svemu, ovaj laptop nam se veoma, veoma dopada…
      Prednosti:
      – Dizajn – Kvalitet izrade – Fenomenalan ekran – Tastatura, tačped – Ukupan utisak
      Nedostaci:
      – Sempl sa ranom verzijom GPU-a – Voleli bismo SSD
      Računar na test ustupio Samsung.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi