Filip Majkić
Samsung Series 9 je, kada zanemarimo marketinške fraze i svedemo stvari na njihovu suštinu, zaista vrlo poseban računar. Formalno pripadnik ultrabuk grupe laptopova, doneo je sve najbolje što takav računar može da donese, ali i puno doprineo unapređenju imidža kompanije u PC svetu. Sada je red na neke nove generacije i “neke nove klince”, u koje možemo ubrojati i ATIV Book 9 u njegovim raznim izdanjima, što ćemo vam uskoro detaljnije pojasniti.
Sama geneza imena bi mogla biti interesantna našim čitaocima. Prošle godine, Samsung je došao na ideju da jedan ograničen broj proizvoda, prevashodno hibrida, nazove ATIV, što je obrnuto izgovoreno “vita”, na latinskom život. Tako se rodio ATIV brend. Međutim, korisnici su pokazali slabo interesovanje za ATIV proizvode koji su inicijalno spadali u ovu kategoriju (na primer, hibridi tableta i netbuka sa Atom procesorom i Windows operativnim sistemom i slično). Stoga nije čudila informacija iz prvog tromesečja ove godine da će se ATIV brend povući u istoriju.
Stoga, pravo iznenađenje za nas, ali i za svetsku javnost, je usledilo na konferenciji Samsunga u Londonu održanoj polovinom godine, na kojoj je i Benchmark prisustvovao. ATIV, ATIV, ATIV, na sve strane je odzvanjalo. Samsung je rešio da pristupi kompletnom redefinisanju svoje brend politike i na toj manifestaciji je najavio desetine ATIV uređaja najrazličitijih formata, koji se postepeno pojavljuju u prodaji. Danas ATIV brend pokriva manje-više sve uređaje koji koriste Windows. Tu spadaju i laptopovi, i tableti, i hibridni uređaji, baš kao i All-in-one PC računari i još poneki računari. Njihova zajednička odlika jeste da koriste Windows operativni sistem. Tako je pred nama danas ATIV Book 9. Verovatno je sada i neupućenijima jasno…ATIV kao oznaka računara sa Windowsom, Book kao oznaka laptopa, tj. notebook računara, i 9 kao serija. Samim tim je i više nego jasno zašto smo ovaj tekst počeli podsećanjima na Series 9.
ATIV Book 9 serija će pokrivati nekoliko modela, koji će se razlikovati dosta po tome šta nude, ali i po ceni. Dve glavne podvarijante će biti Lite i Plus. Plus modeli će tako imati izuzetno visoke radne rezolucije (3200 x 1800 piksela), a dolaziće sa nešto snažnijim hardverom. Sa druge strane, imamo Lite modele. Kao što možete naslutiti, kod njih su primenjeni određeni kompromisi.
Pre svega, Lite modeli su zapravo pristupačni ultrabukovi (iako formalno ne nose tu odrednicu) i kao takve ih treba shvatiti. U skladu sa tim je izbor hardvera, ali i kvalitet izrade. Lite modeli se baziraju na AMD hardveru (zbog čega i ne mogu formalno nositi nalepnicu Ultrabook, što je Intelova odrednica). Takođe, imaju ekrane rezolucije 1366×768 piksela. Dva dostupna modela će se razlikovati po tome imaju li ili nemaju ekran osetljiv na dodir, kao i po boji – tačskrin model je crne, a “običan” model je bele boje. Najzad, još jedna razlika u odnosu na druge laptopove ATIV Book 9 familije će postati jasnija tek na dodir – Lite modeli se izrađuju od kvalitetne plastike, što je primetna razlika u odnosu na druge modele, koji se izrađuju od metala.
Kako god, na našem tržištu će se pojaviti modeli NP915S3G-K01HS i NP905S3G-K01HS. Na našem testu se našao potonji model, dok će NP915 imati i ekran osetljiv na dodir. Njihove cene će iznositi 101,999 dinara i 89,999 dinara, respektivno. Kao što smo rekli, jedine razlike između ovih modela jesu boja i ekran osetljiv na dodir na skupljem primerku. Po svemu ostalom, oni su identični. Pogledajmo šta nam konkretno donosi model sa testa…
Dizajn, konektori
Računar stiže u jednostavnom pakovanju budući da se radi o semplu. U njemu se nalaze sam računar, kao i odgovarajući strujni ispravljač. Od ostalih stvari, zatekli smo dva adaptera. Pomoću jednog možete dobiti LAN izlaz, a pomoću drugog VGA video izlaz. Iako oba priključka deluju veoma slično (i nalik na micro USB) nisu kompatibilni međusobno, i na laptopu je jasno označeno gde bi trebalo priključiti jedan, a gde drugi da bi se dobila potpuna funkcionalnost.
Dizajn i uopšte stil kojim odiše računar, imamo utisak, nije menjan u odnosu na Seriju 9, makar ne tamo gde se nije moralo ništa menjati. Laptopovi nisu identični blizanci, ali se srodstvo vrlo jasno vidi već na prvi pogled. Računar je nešto deblji, i težina je nešto veća nego kod premijum modela prethodne generacije, ali to se i moglo očekivati. Laptop je izrađen o plastike, i potpuno je beo. Na samu izradu nemamo nikakvih zamerki i ona je dosta dobra, nema nikakvih delova koji krckaju ili prave čudne zvukove.
Poklopac je u glossy stilu, s tim što se na beloj podlozi ne vidi toliko toga kao na crnoj glossy podlozi, pa to možda nećete uočiti na prvi pogled. Na donjoj strani se nalaze i gumene nožice koje pomažu prijanjanje računara na podlogu, ali u dizajnerskom smislu, u Samsungu su se postarali da gornji i donji deo čine što kontinualniju celinu.
Svi konektori su smešteni na bokovima. Levo se nalaze konektor za strujni ispravljač, USB 3.0 port, mini HDMI izlaz, čitač SD kartica i mikro konektor za LAN. Sa druge strane je mikro konektor za VGA izlaz, audio priključak, USB 2.0 port i Kensington lock. Unutrašnjost je bela, baš kao i spoljašnjost. Ekran se može otvoriti do 180 stepeni, a ekran je mat tipa. Za razliku od modela bez ekrana osetljivog na dodir, ATIV Book 9 Lite u svojoj touchscreen varijanti ima glossy ekran, premda je na našem testu bio model bez touchscreena.
[modul]specifikacija=3237[/modul]
Hardver
ATIV Book 9 Lite računari koriste AMD platformu. Konkretno, radi se o AMD A6-1450 APU-u, procesoru sa puno jezgara, ali ne previše snage, sa integrisanom grafikom. Konkretno, radi se o četvorojezgarnom procesoru. Obzirom da ne podržava multithreading, simultano može da obrađuje do 4 threada. Međutim, slaba tačka mu je osnovni radni takt, koji iznosi samo 1 GHz. APU je 28-nanometarski, kodna oznaka mu je Temash, a u režimu opterećenja može da dostigne do 1,4 GHz. Troši 8-15 W.
Grafika je integrisani Radeon HD 8250, bazirana na GCN arhitekturi, sa 128 šejdera i radnim taktom od 300 MHz. Kada je opterećena, grafika diže svoj takt do 400 MHz. Ipak, nemojte očekivati naročitu upotrebljivost u igrama, obzirom na slabije performanse. Samsung ATIV Book 9 Lite koristi 4 GB DDR3-1066 Low Power memorije. Za skladištenje podataka je odabran SSD disk. Reč je o SSD-u matične kompanije, dakle sa Samsung potpisom, kapaciteta 128 GB.
Ekran ima LED pozadinsko osvetljenje, odnosno rezoluciju od 1366 x 768 piksela. Već smo spomenuli da se radi o standardnom ekranu, bez podrške za upravljanje dodirom. Takođe, radi se o mat ekranu, relativno solidnih performansi i karakteristika. Optičkog uređaja, naravno, nema. WiFi Draft N je tu, kao i Bluetooth 4.0. Uz računar se isporučuje Windows 8 operativni sistem. Samsung isporučuje nekoliko aplikacija opšte namene. Baterija je 2-ćelijska, od 30 Wh, i kao i kod drugih tankih i laganih računara, ne može joj se direktno pristupiti.Rezultati testova
Evo nas i kod rezultata testova. Ilustracije radi, uporedili smo novi Samsung ATIV Book 9 Lite sa Series 9 modelom. PC Mark 8 tada nije bio izašao, tako da je u ovoj kategoriji izostalo poređenje…
Samsung ATIV Book 9 Lite
Samsung Series 9 FullHD
Battery Eater – Reader test
5:50
5:25
PC Mark 7
2123
3648
PC Mark 8
1314
PC Mark 8 Creative
1152
PC Mark 8 Work
2319
PC Mark 8 Disk
4701
Cinebench 11.5 OpenGL
9,55 fps
12,38 fps
Cinebench 11.5 Rendering
0,87 pts
2,51 pts
Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
19,1 fps
31,1 fps
Unigine (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
7,1 fps 178 poena
12,3 fps 310 poena
Nuclear MC
5281
10497
wPrime 32M (sec)
49,436
21,697
HD Tune Transfer (MB/s)
232
266
Utisci
Ne treba očekivati da će ATIV Book 9 Lite “jesti sve pred sobom”. Više je nego jasno da je glavna boljka slabiji procesor, odnosno njegov nizak takt. Sa druge strane, doživeli smo prijatno iznenađenje. Obično proizvođači uz slabiji hardver u laptop “upakuju” hard disk. Ovde imamo suprotan primer, brz i živahan SSD u kombinaciji sa nešto slabijim APUom i grafikom.
U suštini, želimo da kažemo da zapravo SSD veoma puno doprinosi svakodnevnom radu, i da se to tek vidi u ovakvim situacijama. Korektne performanse u svakodnevnom radu u nezahtevnim aplikacijam doprinose da u ovakvim situacijama nećete ni osetiti razliku u odnosu na neku snažniju mašinu. Naravno, kada zafali procesorska snaga, tu neće biti pomoći, ali nezahtevne potrebe se zadovoljavaju sa visokim stepenom udobnosti. Sve u svemu, SSD dosta doprinosi pozitivnom utisku u korišćenju računara.
Tastatura je čiklet tipa, a tačped zapravo klikped tipa, dakle sastoji se iz jedne velike, kontinuirane površine na koju se može kliknuti na bilo kom mestu. Tastatura je veoma dobra, a tačped solidan! Tačpedu bismo uputili primedbu da ima nekako “plastičan osećaj” pod prstima, što je sa jedne strane razumljivo imajući u vidu od čega je izrađen, ali tome doprinosi njegov glasni klik. Ekran je korektan. Nije odličan, niti fascinantan kako smo to tako reći navikli od Samsunga, ali i ovako bi odneo pobedu nad ubedljivom većinom HD Ready ekrana koje smo viđali na laptopovima.
Ekran
Temperature
Load
Idle
ATIV Book 9 Lite se ne zagreva preterano, ali ćete ponekad osetiti mlake površine pod dlanovima, naročito u delu gde se spajaju tastatura i nasloni za dlanove. No, ukupno gledano, termalne karakteristike su dosta dobre.
Buka
Kada je buka u pitanju, novi laptop nema nikakvih problema. U praksi, računar se praktično ne čuje. Nema nikakvih piskutavih zvukova, krckanja i nečeg sličnog što bi eventualno dalo povoda da se naslute problemi. Baterija
Baterija je dvoćelijska, od 30 Wh. Iako deklarativno slaba, primetite da daje realnu autonomiju od skoro 6 časova. To je u rangu (ili čak bolje) od Series 9 ultrabuka, za šta priznanje moramo odati i AMD-u, koji je strahovito puno učinio na energetskoj efikasnosti svojih čipova. Dakle, očekujte oko 6 sati autonomije.
Zaključak
Zaključak je prilično jednostavan. Samsung ATIV Book 9 Lite je korektan ultra-prenosivi računar koji iako formalno ne nosi oznaku ultrabuk može lako da se nosi sa svim računarima te klase. Hardverska snaga mu nije jača strana, ali zahvaljujući SSD-u rad je u praksi sasvim korektan i živahan u nezahtevnim situacijama. Većinu potreba ogromnog broja korisnika ATIV Book 9 Lite će lako podmiriti.
Pitanje cene je uvek tačka koja će izazivati polemike. Imamo utisak da je svaki proizvođač stvorio neku posebnu klasu ili dve za neki svoj proizvod (ili proizvode) i da je gotovo nemoguće direktno porediti naoko srodne laptopove na objektivan način. ATIV Book 9 Lite je kao plod saradnje kompanija Samsung i AMD vrlo korektan proizvod, a ne zaboravite da su vam na raspolaganju modeli sa i bez ekrana osetljivog na dodir.
Ocena: 82%
Prednosti:
– Solidan dizajn i kvalitet izrade – Dobra prenosivost – Veoma pogodan za prenošenje – SSD koji pomaže dobrom utisku u svakodnevnom radu
Nedostaci:
– Slabašan hardver – Tačped preglasnog, “plastičnog” klika – Voleli bismo ekran više rezolucije za ovu cenu
Računar na test ustupio Samsung.