Dragoljub Radovanović
U današnje vreme roditelji često prave odluku da svoju decu upoznaju sa tehnikom još od malih nogu. Starija generacija u svom detinjstvu nije imala mogućnost da koristi računar, smartfon ili tablet, tako da je obrazovanje mlađe dece bilo dosta konvencionalnije kroz dečije knjige, edukativne igračke, pesmice i bojanke. Tehnologija nas danas okružuje na svakom koraku, tako da je gotovo neizbežno upoznati svoje dete sa uređajima koje koristimo. Naravno, uvek postoji i onaj tip roditelja koji će se odlučiti da drži svoje mališane što dalje od tehnike dok ne porastu, a za njihovo obrazovanje koristiti standardne metode koji se koriste stotinama godina unazad. Neko ih može nazvati “staromodnim”, ali ko smo mi da preispitujemo kako neko podiže svoju decu.
Ukoliko se ne prepoznajete u ovim rečima i otvoreniji ste po pitanju upoznavanje deteta sa prenosivim uređajima od malena, tablet koji predstavljamo može vam biti interesantan. Mnogi roditelji dozvoljavaju mališanima da koriste njihove tablete, ali ideja koja stoji iza ovog modela je da on bude odvojen uređaj koji će vaš mališan najviše koristiti. Ipak, u slučaju da već nemate sopstveni tablet, u situacijama kada ga dete ne koristi, njega možete koristiti i lično, jer postoji mogućnost da se vratite u regularan Android. Treba ipak zapamtiti kome je ovaj tablet prvenstveno namenjen, jer i odrasli umeju da se zaigraju. Samo obazrivo, jer neka naša iskustva govore da se ne treba otimati sa detetom oko toga ko će koristiti tablet.
Hardver
Za uređaj koji bi trebao da bude korišćen od strane vaših klinaca, specifikacije ne bi trebale da budu preterano bitna stvar. Ne verujemo da će se oni žaliti što nemaju brži procesor ili veću rezoluciju ekrana, ali ipak želimo da ispoštujemo formu naših testova. Ovaj je model je zapravo samo redizajnirana verzija postojećeg Samsung Galaxy Tab 3 SM-T210 WiFi tableta, koji je prilagođen mlađoj populaciji. Sa hardverske strane, on nije pretetano snažan, ali kao što smo napomenuli, hardver nije toliko bitan u celoj ovoj priči.
Vama kao roditeljima sa druge strane, specifikacije će svakako biti interesantnije. Samsung Galaxy Tab 3 Kids koristi Marvell PXA869 čipset, koji se sastoji iz dvojezgarnog Cortex A9 procesora frekvencije 1.2 GHz i Vivante GC 1000 grafičkog čipa. Količina RAM-a iznosi 1GB, a interno skladište je veličine 8GB. Srećom, tu je i microSD slot kojim memoriju možete proširiti karticama do 64GB-a. Ostatak specifikacija uključuje 3.15 MP zadnju i 1.3 MP prednju kameru, baterija je Li-Ion tipa i njen kapacitet iznosi 4000 mAh.
[modul]specifikacija=3708[/modul]Prva stvar kojom se Galaxy Tab 3 Kids izdvaja u poređenju sa regularnim SM-T210 modelom je njegova boja. Umesto bele, tu je sada više dečija, svetlija nijansa žute boje, ne samo na pozadini uređaja, već i na prednjoj strani oko ekrana. U suštini, isključujući boju, tablet se po dizajnu ne ističe preterano od mnogih drugih modela, ali ovde ipak postoji jedna velika prednost. Reč je o opremi koju on poseduje. Pošto deca (pogotovo ona najmlađa) nisu baš najspretnija, i sklona su grubljem rukovanju ili ispuštanju tableta, Samsung je uključio futrolu koja će pružati zaštitu.
Ova futrola je narandžaste boje, izrađena je od gume i pruža zaštitu zadnje strane, bokova, pa delimično i prednje strane tableta. Njena pozadina je neravna (hrapava), tako da pruža jako dobar stisak nad uređajem, što znači da su male šanse da tablet isklizne iz ruku vaših mališana, čak iako su im ruke mokre ili znojave, ali ako se to svejedno desi, tablet će preživeti pad. Pošto se dešava da su deci ruke često umazane svim i svačim, veoma lako možete prebrisati ili kompletno oprati futrolu pod mlazom vode. Dobra stvar je da na samoj futroli postoje svi potrebni izrezi i dugmići, tako da funkcionalnost tableta ostaje netaknuta.
Druga “futrola” (ako se može nazvati tako) je nama zanimljivija. Za razliku od gumene varijante, ona je izrađena od plastike i poseduje veliku ručku, tako da vaše dete može nositi tablet na isti način kao što nosi kutiju za ručak ili sličan predmet. Priča je ipak šira od toga, jer ova ručka nije fiksna već pokretljiva, tako da se može saviti i služiti kao postolje koje tablet postavlja pod zgodnijim uglom za rad. To nije sve, jer se unutar ovog dela sa drškom nalazi i nešto deblja olovka sa širokim gumenim vrhom, koju dete može koristiti za upravljanje opcijama ili za crtanje/bojenje.
Takođe, tu je i trakica za vezivanje cele sklopke oko zgloba, kako bi bio smanjen rizik od ispuštanja tokom nošenja ili eventualnog gubljenja. Ovde su takođe prisutni svi izrezi i dugmići, tako da se tablet uopšte i ne mora vaditi iz ovog dodatka, a pozadi su čak dodate i dve gumene nožice kako bi se izbeglo klizanje dok je položen na ravnu površinu. Dopada nam se način na koji je Samsung sve to zamislio. Dečije, šareno, a u isto vreme nudi zaštitu i povećanu funkcionalnost.
Sve što je potrebno je da roditelj prvenstveno prođe kroz početna podešavanja koja podrazumevaju, jezik, konekciju WiFi mreže, datum, vreme i eventualno dodavanje Gmail naloga i tablet je spreman za upotrebu. Čak i pre nego što završite ova podešavanja, na kraju vam se nudi opcija da li želite da pokrenete dečiji ili standardni režim, tako da ne morate da provedete nijedan sekund u regularnom Androidu ako to ne želite.
Ukoliko ste odabrali da želite dečiji režim, sačekaće vas lep i šarenolik početni ekran, koji se prikazuje u horizontalnoj orijentaciji. Ovaj početni ekran je animiran, nije statičan, tako da se svašta nešto dešava na njemu. Recimo pokreću se oblaci u pozadini, pasić koji stoji se smeška i trepće dok maca iskače u raznim delovima ekrana ili mu šalje poljupce. Možete čak i menjati vozilo iza psa, i umesto da stoji ispred, on može biti unutar aviona, automobila, ili da sedi i sluša muziku.
U gornjem levom uglu nalazi se ikonica sa sličicom lika koji se izabrali. Podrazumevani je pas, ali pored njega tu su i mačka, mačak ili majmun. Uz sličicu naravno možete staviti i ime vašeg deteta. Sličica ne mora biti neki od ovih likova, već možete i postaviti sopstvenu iz dečije galerije. Dečija galerija je mesto gde će se nalaziti sve fotografije ili video klipovi napravljeni kamerom tableta. Interfejs kamere je takođe šarenolik, a tu je i opcija da u realnom vremenu dodate razne kape, mašne, naočare, uši ili brkove, tako da pretnja kamera prati pokrete glave. Sve to sulude dodatke na kraju možete zabeležiti u obliku fotografije, ali nažalost ne i u vidu video klipa.
Prva kartica pod imenom Create! sadrži razne edukativne aplikacije. Među prva je takozvani Kreativni ćošak, u kojem dete pomoću olovke sa gumenim vrhom može da između ostalog boji neobojene crteže, docrtava oči, nos, usta, itd na likove, da dodaje razne objekte kao što su naočare, zvezde, srca, munje, vatre, itd. Druga aplikacija se zove Pettsons Inventions i ima zapravo prvi i drugi deo. Cilj igre je da se uz pomoć raznih predmeta sa leve strane ekrana napravi funkcionalna sprava, koja će pomoći recimo mišu da dohvati jabuku pomoću klackalite, ili mački da pokrene auto pomoću žice i zupčanika.
Poenta igre je da vaše dete razmišlja i stavi delove na odgovarajuće mesto, a dobra stvar je to što u ponudi ima i nepotrebne elemente, tako da se ne svodi sve na puko prevlačenje sa leve na desni deo ekrana – dete se navodi da razmišlja logički. U drugom delu igre pomaže se troli da dohvati jabuku, baki da se zaljuja stolica, mišu da napravi tortu, itd. Jako korisna aplikacija za vaše dete, koja nije nimalo jednostavna kao što se čini, tako da se treba pomučiti i razmisliti, što će svakako doprineti “razvijanju vijuga”.
Toca Train aplikacija je recimo dečija emulacija vožnje lokomotive, sve sa mogućnošču menjanja brzine voza, pogled iz kabine, a takođe se može i slobodno okretati kamera i gledati ostali pejsaži u ovom 3D svetu. Toca Hair salon aplikacija se nama posebno dopala. Pre svega, birate lika koju želite da ošišate, a alatke koje možete da koristite su brojne. Od standardnih tu su češalj i makaze, zatim brijači, sredstvo za rast kose ako slučajno ošišate prekratko. Zatim fen, pegle za kosu, lakovi, šamponi, a tu su i dodaci kao što su šeširi, mašne, naočare, itd.
Tu su u nešto naprednije aplikacije kao što je Kids Planet Discovery. Unutar nje se nalaze puzzle igre kao što je prevlačenje država na odgovarajuće mesto, lokacije poznatih mesta ili građevina u Evropi, igre memorija sa zanimljivim čudovištima, opet puzle sa životinjama, pogrešnih elemenata u različitim kulturama, oblačenje u nacionalne nošnje, žanrovi muzike sa zanimljivim vanzemaljcima i tako dalje. Dolphin Readers je recimo aplikacija za čitanje u kojoj dete spaja određene reči u rečenici sa elementima na slici.
Talking Ginger je nešto slično kao poznata Talking Tom igra na Androidu, koja podrazumeva mačku koju dete može da kupa, fenira, pere joj zube i sa njom igra određene igrice. Tu su još i neke aplikacije koje nismo pomenuli, a takođe postoji i Kids Store, odakle besplatno možete preuzeti još naslova u kategorijama učenja, igranja, priča ili drugih stvari.
Dobra stvar kod Galaxy Tab 3 Kids tableta je napredna roditeljska kontrola. Možete recimo odabrati koliko dugo se tablet može koristiti u minutima, ili namestiti određeni period između x i y sati. Zatim možete namestiti koje se aplikacije mogu videti na početnom ekranu, a sve ovo je zaštićeno četvorocifrenim PIN-om, kako dete ne bi moglo samo da menja opcije. Iz dečijeg režima možete podešavati i osvetljenje, uključiti WiFi, Bluetooth, itd, podesiti sliku početnog ili ekrana za otključavanje, itd. Odlična kontrola nad uređajem, bez ikakve potrebe da se vraćate u regularni Android korisnički interfejs.
Ukoliko želite da koristite tablet lično, potrebno je da unesete šifru, nakon čega se vraćate u regularni Android režim. Njegovi TouchWiz elementi su vam većinom poznati. Tu je Lockscreen sa časovnikom i datumom, na početnom ekranu widget sa vremenskom prognozom, prečice ispod njega, pet prečica u dock-u, itd. Ekran sa notifikacijama poseduje Toggle dugmiće, slajder za osvetljenje, prečicu za glavna podešavanja uređaja, a naravno i same notifikacije u crnom delu. Fioka sa aplikacijama koristi 4 x 5 mrežu ikonica, pozadina je providna, a tu je i kartica sa widgetima. Da ne širimo priču previše, prisutno je sve ono što ste do sada videli na mnogim drugim Samsung mobilnim uređajima.
Utisci u radu
Pošto ovde nije reč o normalnom tabletu, ne možemo reći da ovde vaše sve one procene koje pružamo kada je reč o klasičnim modelima. Narandžasta gumena futrola koja dolazi uz tablet povećava njegove dimenzije, ali zaista je preporučljivo ne skidati je jer će doprineti poprilično zaštiti tableta usled eventualnog pada. Rad sa njom je sasvim ugodan, mekana je i pruža lep osećaj u rukama, verujemo da će se i vašim mališanima dopasti.
Ekran nije baš najbolji, TFT je tipa i ima nešto nižu rezoluciju, ali zaista ovo ne vidimo kao problem. Vaši najmlađi sasvim sigurno neće imati nikakvu zamerku na oštrinu koja pruža 1024 x 600 rezolucija, ili što uglovi gledanja nisu toliko široki kao na IPS-u. Procesor i grafički čip jesu budžetnog tipa, ali kao i kod ekrana, ovo jednostavno ne vidimo kao faktor kojima će deci smetati. Uređaj radi sasvim lepo unutar dečijeg režima, i to je sve što treba da vas zanima. Sa druge strane, ukoliko baš želite da vidite koje rezultate ovaj tablet ostvaruje, pogledajte sledeću tabelu. Rezultati svakako nisu impresivni, ali tablet i više nego završava posao.
Rezultati:
Samsing Galaxy Tab 3 Kids
Quadrant
3030
Nenamark 1
58.l7 fps
Nenamark 2
48.8 fps
Vellamo
1332
Antutu
10681
Linpack
40.382, 64.327
BenchmarkPi
480ms
CF-Bench
5748
Sunspider
1685ms
BrowserMark
1376
Peacekeeper
418
Octane
1722
SmartBench
Nekompatibilan
GFXBench
2.5 fps offscreen, 5.3 fps
Epic Citadel
Nekompatibilan
3D Mark Ice Storm Unlimited
1987
Baterija je ipak stvar koja može biti važna vašem detetu, jer se direktno odnosi na to koliko će tablet moći da bude van punjača dok se najmlađi igra/uči na njemu. Možemo reći da ovde nema nikakvih problema, jer smo sa osvetljenjem na 50% dobili rezultat neprekidnog korišćenja od šest časova, pri tome da nam je ostalo još 23% kapaciteta baterije. Konkretno to bi bilo preko sedam časova korišćenja, što je i više nego dovoljno da vaše dete koristi tablet pre nego što on mora da ode na punjač. Autonomija je jako dobra.
Samsung Galaxy Tab 3 Kids je jako dobar tablet za vaše najmlađe. Svakako ne po pitanju njegovog nešto slabijeg čipseta i niže rezolucije ekrana, koji inače ne bi ni trebali da budu faktori pri kupovini, već po dodacima i odličnom dečijem režimu koji poseduje. Ukoliko tražite tablet za vas lično, nećete biti oduševljeni, ali sa druge strane vaše dete hoće. Gumena i plastična futrola sa olokom koje nude dodatnu zaštitu i dodatnu funkcionalnost su same po sebi odlični marketinški aduti. Tablet je sa njima šaren i sasvim prikladan za decu manjeg uzrasta. Starija deca su verovatno već u fazi računara, 3D vožnji i pucačina, tako da ga savetujemo za uzrast do sedam godina, odnosno za razdoblje do polaska u osnovnu školu.
Dečiji režim je sasvim lepo osmišljen i pun je zanimljivih edukativnih aplikacija. Vaše dete će sigurno uživati u njima bez obzira što su aplikacije na engleskom jeziku, koji će imati priliku da uče od malena. Roditeljska kontrola je takođe lepo zamišljena i sve možete lako podesiti ili zaključati bez potrebe da se vraćate u normalan Android režim. On vas sigurno kao roditelja neće preterano oduševiti, kao ni performanse samog tableta. No, Galaxy Tab 3 Kids ipak treba posmatrati iz dečije perspektive, a po našem mišljenju, ovo je jako zanimljiv uređaj koji možete kupiti svom detetu…
Prednosti
– Futrole nude odličnu zaštitu – Lepo zamišljen dečiji režim – Interesantne i edukativne aplikacije – Odlična roditeljska kontrola – Jako dobra autonomija Mane (za odrasle)
– Slabiji čipset – Niska rezolucija ekrana
Cena: 25.000 RSD u slobodnoj prodaji – 18.000 ili 27.000 RSD u VIP-u
Uređaj na test ustupio Samsung.