Dragoljub Radovanović
Da li se sećate Samsung Galaxy Tab 7.7 modela? Ne tako nedavno u septembru 2011. godine Samsung je predstavio prvi i do pre par meseci jedini tablet na kojem je bio upotrebljen ekran S-AMOLED tipa. Razlog zbog kojeg smo čekali skoro tri godine da ponovo sretnemo ovu tehnologiju ekrana u nešto većoj formi je sledeći – velike dijagonale ekrana ovog tipa nisu jednostavne za proizvodnju. Očigledno da je Samsung u međuvremenu usavršio proizvodni proces, pa kao rezultat danas imamo priliku da ovaj izuzetno popularni tip ekrana sretnemo u Galaxy Tab S tabletima.
Po čemu se to Tab S 10.5 i 8.4 ističu osim Super AMOLED-a koji je izuzetno redak na tabletima? Nekoliko stvari nam pada na pamet, a jedna od njih je to što poseduju dosta snažan hardver. Sa druge strane, to je nekako očekivano s obzirom da su ovi modeli članovi visoke, takoreći high end kategorije uređaja. Oni su faktički ono što je Samsung Galaxy S5 u smartfon klasi – vodeći modela u tablet sferi korejske kompanije. Zanimljiv detalj je da poseduju čitač otiska prsta, baš kao i drugi Samsung smartfoni koji su se u skorijoj prošlosti zatekli na tržištu. Pogledajmo detaljnije koje nam specifikacije ovi tableti donose…
Hardver
Pomenuli smo da su Tab S 8.4 i 10.5 u suštini skoro pa identični po pitanju hardverskih komponenti. Izuzimajući kapacitet baterije, i logično dijagonalu ekrana, ostatak specifikacija ostaje isti. Čipset koji je prisutan u njima je Samsungov Exynos 5 Octa 5420. Već nam je dobro poznato ovo big.LITTLE rešenje, kod kojeg se podrazumeva korišćenje dva četvorojezgarna procesora – glavnog Cortex A15 na 1.9 GHz i pomoćnog Cortex A7 na 1.3 GHz. Odlična stvar kod oba modela je uključivanje maksimalne količine radne memorije, tačnije 3GB-a, tako da RAM-a svakako neće zafaliti. Skladište se može naći u 16 ili 32GB varijanti, a tu je naravno i microSD slot koji podržava kartice čak do 128GB. Oba tableta poseduju zadnju kameru od 8MP sa 1080p snimanjem i prednju rezolucije 2.1 MP. Dolazimo i do razlike u kapacitetu baterije – Tab S 10.5 ima veću Li-Ion 7900 mAh bateriju, dok Tab S 8.4 zbog manjih dimenzija može da smesti fizički manju bateriju od 4900 mAh.
[modul]uporednaspecifikacija=6116,6119[/modul]Iz godine u godinu Samsung se trudi da ponudi što tanje tablete. Ukoliko pratite Benchmark znate da smo sredinom aprila pisali o Galaxy Tab Pro seriji, među kojima su se našli 10.1 i 8.4 modeli koji su dosta tanki. Zbog toga što Super AMOLED ekrani ne zahtevaju pozadinsko osvetljenje, Samsung je uspeo dodatno da stanji bokove ovih modela. U odnosu na Tab Pro seriju, Tab S donosi i osveženi dizajn. Fizičko Home dugme će verovatno zauvek biti prisutno na Samsung tabletima, a u slučaju ovih modela ono ima dvostruku ulogu jer se u njemu nalazi senzor za otisak prsta. Bitna razlika između Tab S 10.5 i 8.4 modela je u njihovoj standardnoj orijentaciji. Manji 8.4-inčni tablet se koristi slično kao smartfon u uspravnom položaju, dok veći 10.5-inčni ima horizontalnu orijentaciju.
Šta je drugačije u odnosu na Tab Pro seriju tableta jeste – po našem mišljenju – lepši bok u zlatnoj boji, što je osvežavajuća promena u odnosu na srebrnu varijantu koja se prečesto koristi. Raspored tastera i dugmića je uobičajan, a uz njih tu je i infracrveni emiter – na sredini desnog boka kod 8.4 modela ili na vrhu gornje strane kada je u pitanju Tab S 10.5. Izgled zadnje strane oba modela ugleda se na Samsung Galaxy S5 – prepoznatljive rupice u plastici sa blago gumiranim osećajem kada se preko nje pređe prstima. Nazad se ističu i dva prstena, koji služe da se za njih zakači oficijalni Flip cover, što je vrlo zgodno rešenje.
Veoma tanki, prilično lagani, fino dizajnirani – Tab S tableti su zaista fino rešeni sa dizajnerske strane
Tab S 8.4:
Tab S 10.5:
Samsung Galaxy Tab S 8.4 i 10.5 dolaze sa 4.4.2 KitKat verzijom Androida, neizbežno oplemenjenom TouchWiz korisničkim interfejsom. U suštini, UI kod oba modela izgleda dosta slično kao kod Galaxy S5 smartfona, naravno sa određenim modifikacijama zbog dijagonale ili u slučaju Tab S 10.5 modela zbog drugačije podrazumevane orijentacije. Drugi deo korisničkog interfejsa je pozajmljen od Galaxy Tab Pro serije, konkretno Magazine UI na početnim ekranima koji donosi aktivne pločice sa informacijama u različitim veličinama i oblicima. Ovde dobijate elemente kao što su Briefing sa kalendarskim događajima, alarmima, najčešće posećenim sajtovima i informacijama o berzi.
Tu je pločica za magazine, predlozi vezani za posetu mesta u zavisnosti od trenutne lokacije, prečica za video ili WatchON univerzalni daljinski sa programskim vodičem, itd. Na drugom ekranu nalazi se kalendar, S Planner, Hancom Office i EMail pločica koja izlistava vaše prispele mejlove. Magazine UI je po našem mišljenju sasvim koristan dodatak pri korišćenju tableta. Ostatak korisničkog interfejsa vam je poznat sa Galaxy S5 modela, a tu je i ista funkcionalnost čitača otiska prsta, u vidu autorizacije PayPal transakcija, logovanje na Samsung nalog ili jednostavno za otključavanje tableta.
Android KitKat presvučen TouchWiz interfejsom dosta podseća na interfejs Galaxy S5 smartfona, sa dodatkom korisnog Magazine UI elemanata
Da budemo iskreni, nama je manji Galaxy Tab S 8.4 bio mnogo komotniji za korišćenje u odnosu na malo nezgrapniji Tab S 10.5. Ne samo zbog toga što je manji i prenosiviji, već čisto zbog uspravne orijentacije koja nam deluje kao mnogo prirodnija za upotrebu. Samsungu treba odati priznanje na istanjivanju boka, koji je tanji čak od Galaxy S5 smartfona, što je na većim uređajima kao što su ovi zaista odličan poduhvat. Bok je širok neverovatnih 6.6mm u slučaju oba modela, što rezultuje vrlo tankim profilom. Tab S 8.4 je sa svojih 294 grama skoro lak kao neki 7-inčni tableti, recimo Nexus 7 2013, što je neverovatno s obzirom na veću dijagonalu. Veći 10.5-inčni Tab S je isto prilično lagan (465g), mada nije toliko lagan kao Xperia Z2 tablet koji drži titulu najlakšeg sa 426 grama.
Ključni element Tab S tableta – njihov Super AMOLED ekran. Koliko je zapravo ključan? Pa možemo reći da je ovo tip ekrana koji veći procenat korisnika prosto obožava. Sretali su se iz godine u godinu na S seriji smartfona, sada je tu i na tabletima. Koja je njegova prednost recimo u odnosu na IPS koji se najčešće koristi? To bi definitivno bila fantastična dubina crne boje i ogroman kontrast koji prati ovu karakteristiku. Šta je sa prikazom boja? Složićete se da je to izuzetno kontroverzna tema. Jedan deo potrošača ga nimalo ne voli, dok je drugi deo oduševljen živahnim jarkim bojama koje S-AMOLED nudi, jer donosi prikaz koji prosto iskače iz ekrana i izmamljuje “vau” usklike.
To nije nešto što želimo da osporimo, ali jednostavno želimo da ukažemo da koliko god nekom Super AMOLED izgledao, i dalje nudi prezasićene boje koje nisu toliko tačne. Naravno, Samsung iz uređaja u uređaj pokušava da ispravi nedostatke svog Wide Gamut ekrana dodavanjem posebnih režima, koji su namenjeni “stišavanju” boja. Sa ciljem da učini boje tačnijim kao kod IPS ekrana, među opcijama nalazi se i Basic režim. On je svakako najtačniji režim koji smo videli na uređajima sa S-AMOLED-om, ali sa naučne i profesionalne tačke gledišta on i dalje nije toliko tačan. Svejedno su njegove boje prezasićene, pogotovo crvena koja postaje narandžasta ili prilično jarko zelena boja.
S-AMOLED ekrani Tab S 8.4 i 10.5 modela su vrlo kvalitetni, izuzetno oštri, ali kao i obično prezasićeni i ne previše precizni po pitanju boja
Tab S 8.4:
Tab S 10.5:
Što se tiče Delta E grešaka, tačniji je Tab S 8.4, kod kojeg je vrednost 8.91 u odnosu na Tab S 10.5 kod kojeg je Delta E cifra 9.65. Uzmite u obzir da je prag tačnosti Delta E manje od cifre 5, tako da prikaz kod oba modela i dalje nije toliko tačan, iako S-AMOLED ekrani napreduju po ovom pitanju. Maksimalna svetlina je takođe jedan od nedostataka u odnosu na IPS ekrane – konkretno 293 (Tab S 8.4) i 273 cd/m2 kod Tab S 10.5 modela. Opet kažemo, dubina crne boje je sa druge strane drastično bolja u odnosu na IPS ekrane – 0.00 cd/m2, tačnije u crnim predelima slike se uopšte ne emituje svetlost. Temperatura boja je bolja kod Tab S 8.4 modela – 6410K naspram 6983K. Kada se na sve pomenuto doda i odlična 2560 x 1600 rezolucija i veća cifra piksela po inču, samim tim i veća oštrina, 359 naspram 288 PPI, Tab S 8.4 u ovom duelu ekrana izlazi kao očigledan pobednik.
U kom se rangu nalazi Samsung Exynos 5 Octa čipset? Bez ikakve sumnje u najvišem rangu, sa performansama koje su veoma bliske onima koje pruža Qualcomm Snapdragon 805 koji često srećemo u vodećim smartfonima. Šta to znači? Oba tableta su izuzetno brza i prilično glatka, čak i sa TouchWiz interfejsom, a 3GB radne memorije im omogućava odličan multitasking i keširanje aplikacija, između kojih smo se kretali velikom brzinom jer je njihovo vreme učitavanja vrlo brzo. Exynos 5 Octa je dosta moćan čipset koji će se izboriti sa bilo kojom 3D igrom ili aplikacijom kojom bacite u njegovom pravcu. Sa ovakvom sirovom snagom, odlično se snalazi u scenariju surfovanja, kod kojeg je vreme učitavanja stranica izuzetno nisko. Ukratko, utisak brzine ovih tableta je kao kod korišćenja Samsung Galaxy S5 smartfona, samo što su oni u nešto većoj formi.
Oba tableta poseduju stereo zvučnike, čija je glasnoća i kvalitet zvuka na vrlo sličnom nivou. Pozicija na bokovima kod Tab S 10.4 nije toliko loša kao što možda deluje, jer su zvučnici pomereni u gornji deo tableta gde postoji manja mogućnost zaklanjanja pri držanju. Kod 8.4 modela to je još manje verovatno jer su zvučnici sa gornje i donje strane, mada tu može nastati problem kada tablet držite u horizontalnoj orijentaciji, gde postoji velika verovatnoća da ćete ih zakloniti dlanom. Zvuk koji izlazi iz njih je relativno glasan i pristojan, sveukupno sasvim prihvatljiv. Na slušalicama je takođe glasan i čist, po našem skromnom mišljenu vrlo kvalitetan, kako kod Tab S 8.4, tako i kod 10.5 modela.
Fotografije su prilično dobre kada se uzme u obzir da se radi o tabletima. 8MP senzor pruža vrlo pristojan nivo detalja, uz dobre boje i nizak nivo šuma, pa čak i sa tabletom možete napraviti kvalitetne fotografije. Sve što je rečeno za fotografije važi i za video. 1080p snimak je dobrog kvaliteta, kod oba tableta bukvalno identičan sa 17Mbps Bitrate-om i frejmrejtom zakucanim na 30 FPS-a. Odlični rezultati i u jednom i u drugom polju, posebno za tablete kod kojih su slučajevi dobrih kamera prilično retki.
Dosta hardverski moćni i brzi, uz dobar zvuk, kvalitetne fotografije i autonomiju koja je ipak mogla biti bolja
Video primer Tab S 8.4:
Video primer Tab S 10.5:
Primeri fotografija Tab S 8.4:
Link
Primeri fotografija Tab S 10.5:
Link
Po pitanju autonomije, veći tablet povlači i veću bateriju, pa otuda i nešto bolji rezultat trajanja. Ne možemo reći ipak da je baterija ni kod jednog ni kod drugog tableta toliko sjajna, ali se može opisati kao zadovoljajuća. U slučaju Tab S 10.5 modela, na maksimalnom osvetljenju dobili smo 5 časa i 46 minuta pri surfovanju, dok je kod Tab S 8.4 tableta ta cifra i nije toliko niža, 5 sati i 1 minut, takođe pri maksimalnom osvetljenju. Nijedan ni drugi rezultat nije spektakularan, ali će biti dovoljan da vam obezbedi jedan ceo dan učestalijeg korišćenja bez potrebe za traženjem utičnice.
Na kraju se sve svodi na to koji format tableta prefirate, da li kompaktniji sa uspravnom orijentacijom ili nešto veću dijagonalu ekrana koju koristite u horizontalnom položaju. Nama lično više odgovara manji Tab S 8.4, ali to ne znači da će to biti i vaš izbor. Oba tableta poseduju izuzetne specifikacije, tako da ne možete pogrešiti kupovinom bilo kog od njih. Prisustvo S-AMOLED ekrana će mnogima biti dovoljan razlog za uzimanje ovih modela u razmatranje, mada moramo istaći da iako je prikaz na oko izuzetno oštar i kvalitetan, njegove boje su zasićenije i odstupaju od propisanog standarda. Subjektivan utisak je ipak na kraju taj koji presuđuje.
Samsung je u dizajniranju i izradi uradio jako dobar posao kod oba modela, izuzetno su tanki i poprilično lagani, pogotovo Tab S 8.4 sa svojih 294 grama. TouchWiz interfejs nekome može biti prednost, nekom mana, ali u kombinaciji sa Magazine UI elementima, nama je bio veoma upotrebljiv. Performanse su vrhunske, na tom polju neće biti nikakvih problema, mada 2560 x 1440 rezolucija jeste malo zahtevnija kada se u pitanju grafičke performanse. Kamere od 8MP su vrlo dobre, a zvuk je veoma zadovoljavajuć kod oba tableta. Autonomija je zapravo jedina oblast ovih tableta koja nam nije potpuno po meri, ali bez obzira na to, reč o sjajnim tabletima koji dobijaju našu visoku preporuku…
Samsung je sa Tab S modelima uradio vrlo dobar posao, oba tableta su sveukupno odlični, sa tek ponekim nedostatkom…
Prednosti
– Lepo dizajnirani, tanki, lagani – Odlična dubina crne boje i kontrast – Vrhunske performanse – Kvalitetan zvuk i dobar kvalitet kamere – Odlična oštrina prikaza, pogotovo kod Tab S 8.4 modela
Mane
– Prezasićenost boja tipična za Super AMOLED – Autonomija je mogla biti bolja
Tablete na test ustupio Samsung.
Samsung Galaxy Tab S 8.4 i 10.5
Super AMOLED ekrani se nakon tri godine pauze vraćaju na Samsung tablete u seriji Tab S. Danas ćemo kombinovati prikaz većeg i manjeg modela iz pomenute serije - 10.5-inčnog i 8.4-inčnog, s obzirom da su hardverski identični. Neke od njihovih glavnih odlika su 2560 x 1600 rezolucija, Exynos 5 Octa rešenje i 3GB RAM-a, pa je reč o prilično moćnim uređajima. Uz dosta sličnosti, ključna razlika ipak leži u formi. Koji vam model od ova dva više odgovara, saznaćete u nastavku...