Samsung Series 5 Ultra

Samsung Series 5 Ultra

Tanki i elegantni prenosni računari koji se oslanjaju na APU su sve češća pojava. Samsung Series 5 Ultra je još jedan primer ove konstatacije. Ovo je ujedno i najsličniji model klasičnom ultrabuku koji smo videli do sada. Dijagonala ekrana od 13.3 inča, masa od svega 1.7 kilograma i premium izrada će privući sve koji žele biznis računar kojim žele da se istaknu. Ujedno cena ne bi trebala da bude isuviše velika, što je još jedna prednost toga što se Samsung oslonio na AMD-ov APU

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Samsung Series 5 Ultra nam je stigao u kutiji standardnoj za ovog proizvođača. Pretežno bele boje sa jako malo informacija o proizvodu, Samsung se zaista nije preterano potrudio oko dizajna. Sistem označavanja je krajnje konfuzan i kriptičan, a verujemo da bi mnoge kupce čak mogao i da odbije. Prosto, sufiks “535U3C” malo kome znači i najveća pomoć je ispisana specifikacija koja se našla na bočnoj stranici kutije.


       
      Nakon što smo otvorili kutiju, zatekli smo svega nekoliko stvari pored samog računara. U suštini sve se svodi na kratku dokumentaciju, naponski adapter i jedan prospekt o aplikacijama za Windows 8 platformu.  

       
      Primetili ste verovatno da nismo pominjali bateriju, a razlog za to je činjenica da Series 5 Ultra poseduje integrisanu bateriju u kućište, a Samsung nije predvideo izmenu u korisničkoj režiji, tako da ćete zamenu obavljati u servisu. Standardno, ovo je u vek diskutabilno da li je prednost ili mana, a mi smatramo da je komotno mogla da se smesti pozadi. Ipak, proizvođač nije želeo da narušava liniju što možemo razumeti. Što se baterije tiče reč je o četvoroćelijskom modelu kapaciteta 52 Wh.  

      Series 5 Ultra izgleda izuzetno jednostavno, bez nepotrebnih detalja. Čist i uredan izgleda ga čine da izgleda “ozbiljno”, a tome doprinosi i sjajna izrada. Praktično sve površine su izrađene od metala, konkretno legure aluminijuma. Zbog malih dimenzija i odlično odabranih materijala, taktilni osećaj je sjajan. Kada ga uzmete u ruku, lako ćete osetiti da se radi o premium proizvodu. Prosto, plastika to nikada ne može da pruži.
       
      Ništa lošiji Series 5 Ultra nije ni kada ga otvorite. Prvo što nam upada u oči jeste okvir koji je takođe izrađen od metala, umesto često viđanih sjajnih plastičnih površina. Ovo je jako bitno, jer zbog toga nećete imati problema sa tragovima prstiju, ogrebotinama i sličnim pokazateljima habanja. Osim što je vizuelno ovakva izrada u prednosti, ukoliko preferirate da prodate svoj uređaj nakon par godina, možete računati da neće izgledati potrošeno.

      Prostor na kome se nalaze tastatura i tačped su dobro organizovani i za sve se našlo prostora. Metalna odmorišta za dlanove malo više odaju toplote, ali je sve dobro kontrolisano, tako da nema razloga za brigu. Mlako je reč kojom bismo se poslužili, čak i nakon par sati konstantnog rada.

       [modul]specifikacija=5536[/modul]
      Tastatura nas je razočarala zbog činjenice da nema pozadinsko osvetljenje. Većina aspekata Series 5 Ultra modela je sjajno odrađena, ali moramo priznati da nam kod ovakvog proizvoda nedostaje pozadinsko osvetljenje tastature. Sami tasteri su kvalitetni i dobro raspoređeni, tu nema spora. Možda bismo voleli malo veći levi “Shift”, ali to je već čisto sitničarenje.


      Tačped je veoma dobro izveden. Pre svega, želimo da pohvalimo levi i desni fizički taster, koji imaju distinktivan klik i prijatni su za rad. Nekima će se možda učiniti malo mekšim, ali ne verujemo da će bilo kome to predstavljati problem. Sama površina tačpeda je izuzetno glatka i responsivna. Imajući u vidu da je reč od modelu dijagonale 13.3 inča, prostranost tačpeda je takođe za svaku pohvalu.  
       
      Ekran dijagonale 13.3 inča ima rezoluciju od 1366×768. Da je reč o skupljem računaru, definitivno bismo prigovarali, ali u ovom slučaju ćemo to preskočiti. Sa druge strane, mnoge će obradovati mat premaz koji nije sklon refleksiji, što se ne viđa toliko često. Boje su prijatne i prilično zasićene, a uglovi gledanja prosečni za ovu kategoriju. Uostalom, iz ovako tankog panela zaista je teško izvući prikaz kakav obezbeđuju IPS ekrani.
       
      Maksimalno otvaranje nije posebno veliko. Zapravo, brojni prenosni računari mogu da se otvore pod znatno većim uglom od onog koji predstavlja limit za Series 5 Ultra. Nekih 130 stepeni je maksimum, pa to imajte u vidu pri kupovini.  
       
      Zvučnici su solidni i uklapaju se u prosek klase. Klasičan problem je nedostatak akustničnog prostora, koji bi obezbedio bolje pokriven niži segmet tonova, što zvuk čini “plehanim”. Snaga je zadovoljavajuća i u tišim uslovima ćete moći komotno da odgledate film ili odslušate omiljenu numeru, dok ozvučivanje stana slobodno odbacite kao nemoguće.
       
      Što se konekcija tiče, Series 5 Ultra na desnom boku krije dva USB priključka druge generacije, kao i slot za SD karticu. S obzirom na to koliko je tanak, kućište je moralo da dobije posebno proširenje kako bi sve stalo. Dopada nam se to što je slot kartica zaštićena plastičnom maskom (dummy) kako ne bi ulazila prašina.  



      Na levoj ivici se mogu naći gigabitni LAN, HDMI 1.4, usamljeni USB 3.0 i jedan audio izlaz od 3.5mm. Na kraju, tu je i jedan Mini HDMI kao dodatak koji nismo viđali na drugim modelima. Svega jedan USB 3.0 port je nešto što će pojedini korisnici osetiti kao nedostatak u praksi, ali dok kod 15-inčnih modela to predstavlja veći propust, kod 13-ice je to ipak lakše “preboleti”.



      Što se hardvera tiče, Acer je zasnovan na AMD-ovoj tehnologiji. Konretno radi se APU-u koji nosi oznaku A6-4455M. On se svrstava u Ultra Low voltage modele koji su deklarisani na svega 17W čime se opravdava upotreba četvoroćelijske baterije. Imajući u vidu dosadašnje iskustvo, ova kombinacija je više neko dobra u praksi. A6-4455M poseduje dva Piledriver jezgra koja imaju 2MB keš memorije i rade na frekvenciji od 2.1GHz dok uz Turbo Core tehnologiju mogu da se “protegnu” do 2.6GHz. CPU prati integrisani grafički čip koji nosi oznaku Radeon HD 7500G. Njegov GPU ima 256 Stream Procesora, a bazira se na VLIW4 arhitekturi. U pogledu performansi, ovo rešenje je osetno brže od integrisanih Intel HD Graphics modela.

      U pogledu memorije, činjenica da ima 4GB DDR3 RAM-a, ovaj računar je obezbeđen za većinu uobičajenih potreba.Kako se radi o procesoru relativno skromnih performansi, njegova namena i nisu korišćenje previše zahtevnih aplikacija, tako da je za ciljnu grupu 4GB RAM-a više nego dovoljno. Isto se može reći i za hard disk koji ima kapacitet od 500GB. Samsung se odlučio na Hitachijev model koji se vrti na 7200 obrtaja u minuti što se može osetiti u testovima koji su to nagradili.


       Tokom više od nedelju dana korišćenja, stekli smo prilično jake utiske povodom Samsungovog Series 5 Ultra. Pre svega, vrlo je atraktivan i praktičan za nošenje. Izazvaće pitanja poznanika uz očekivanje da im kažete da je cena u evrima četvorocifrena, iako to nije slučaj. Lagan je i neće vam biti strano da ga nosite sa sobom čak i bez torbe, a tome pomaže činjenica da je prilično robustan zbog kvalitetnih materijala. Mat premaz ekrana pomaže pri korišćenju napolju, pa nećete piljiti u njega bez nade dok ste u kafiću. Tastatura bez pozadinskog osvetljenja će vam nedostajati, ukoliko ste na nju navikli, poput nas recimo.  
      Ekran
      Kao što smo već pomenuli, ekran je sasvim solidan uz činjenicu da je rezolucija pomalo ispod onoga što smo očekivali. Nekih 1600×900 bi bilo adekvatnije imajući u vidu ukupni imidž ovog modela.  

      Temperature
      Load

      Idle

      Ukupno gledano, termalne karakteristike su sasvim solidne, iako je leva strana daleko toplija od desne. Zbog toga se stvara utisak da se leva strana pregreva, iako to nije zaista slučaj. U pogledu buke stvari nisu toliko sjajne, jer tokom testiranja zbog velikog opterećenja, ventilator ume itekako da bude bučan. Stoga, ukoliko planirate da koristite uređaj intenzivno, spremite se na puštanje muzike u pozadini kako ne biste slušali rashladni sistem.  

      Performanse su solidne, iako ne spektakularne. Balansirano je prava reč, jer dok procesor nije najbrži u klasi, integrisani Radeon je bolji od Intelovih integrisanih rešenja, što APU čini zaokruženom i svestranom ponudom. Kako ciljna grupa nisu korisnici koji ovaj 13-inčni laptop planiraju da koriste za renderovanje video materijala ili profesionalnu obradu fotografije, A6-4455M je sasvim adekvatan izbor.

      Rezultati
      Samsung Series 5 Ultra

      3DMark 11 Entry Score/Graphic/Physics/Combined
      E1.114 / 1.175 / 1.144 / 781

      PCMark 7
       

      PCMark score
      1.639

      Lightweight score
      1.469

      Productivity score
      1.124

      Creativity score
      2.608

      Entertainment score
      1.340

      Computation score
      2.991

      System storage score
      1.356

      7-Zip 9.20 x64 kompresija/dekompresija [KB/s]
      2.849 / 35.711

      AIDA64 2.0 EE memory read/write/copy [MB/s]
      7.514 / 5.636 / 10.118

      AIDA64 2.0 EE memory latency [ns]
      89.9

      Cinebench R11.5 x64 OpenGL [fps] / CPU [pts]
      20.58 / 0.87

      HD Tune 5.00 average read [MB/s]
      81.1

      Powermark Pro
       

      Entertainment + High Performance power profil [min]
      168

      Productivity + Low Power profil [min]
      298

      1366×768 0xAA 0xAF
       

      Resident Evil 5 DX10 med/high [fps]
      31.3 / 21.9

      Lost Planet 2 DX11 Test B low/med [fps]
      19.9 / 8.2

      AVP DX11 low/high tess off [fps]
      35.3 / 16.5

      Street Fighter IV low / high [fps]
      67.1 / 49.8

      Unigine Heaven 3.0 low / medium (tesselation off) [fps]
      20.9 / 14.1


      Zaključak
      U malom pakovanju, APU se prilično dobro snašao. Performanse i autonomija su prilično dobre i mnogima će ovo biti intersantna kupovina u slučaju da nemaju dovoljno novca za ultrabook, ali i pored toga žele osećaj posedovanja premium proizvoda. U prevodu, ukoliko vam je bitan spoljni izgled, a nemate preveliku potrebu za ozbiljnom procesorskom snagom koju nude Core i5 i Core i7 procesori, uz želju da povremeno odigrate manje zahtevne naslove, ovaj računar je sjajan izbor. Suštinski, jedino što nam nekako fali je tastatura sa pozadinskim osvetljenjem koja nam nedostaje mnogo više od bilo čega drugog. Ukoliko ste spremni da pređete preko par pomenutih nedostataka, Series 5 Ultra sa AMD procesorom svakako zaslužuje da makar uđe u uži izbor. Prednosti: – Izrada – Autonomija – Prenosivost – Mat ekran Nedostaci: – Neosvetljena tastatura – Nešto bučniji kuler  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi