Filip Majkić
Samsung Series 9 je, kada zanemarimo marketinške fraze i svedemo stvari na njihovu suštinu, zaista vrlo poseban računar. Formalno pripadnik ultrabuk grupe laptopova, dolazi pod komplikovanom oznakom NP900X3E-A01HS. Umesto toga, mi ga zovemo samo Series 9. Pri tome, da bismo ga jasno razlikovali od prošlogodišnjeg modela, jednostavno smo “na svoju ruku” dodali sufiks Full HD, što je i verovatno najbitnija odlika laptopa, a sasvim sigurno najznačajnija novina.
Pretpostavljamo da vam je u startu jasno i zbog čega. Da odmah u startu otklonimo sve nedoumice – ovogodišnji model je gotovo u potpunosti isti kao prošlogodišnji. Razlika je u tome što je njegov inače odličan ekran sada dobio podršku za još višu rezoluciju od 1920 x 1080 piksela (impresivno na 13,3 inča, složićete se) i što je procesor zamenjen novom varijantom, bržom za 100 MHz i na osnovnom taktu i u Turbo režimu. Postoji još poneka suptilna promena, kao što je očito nešto viši radni takt integrisane grafike, ali to zbilja nije vredno pomena. U svemu ostalom, u svom konceptu, to je i dalje klasičan Serija 9 laptop.
Stoga, za početak ćemo vam približiti koncept računara. Series 9 računari su strahovito tanki i strahovito lagani. „Neverovatno tanak i besprekorno dizajniran“, poručuju iz južnkorejske kompanije, sa veoma realnim osnovama za te tvrdnje. Prošle godine smo rekli da je Samsung Series 9 u 13-inčnoj verziji i tanji i lakši od odgovarajućeg MacBook Air računara, pa i ustvrdili da je nešto bolji od njega (osim ukoliko niste vezani za Mac OS X platformu). U najkraćem – i dalje stojimo iza toga. Na ovoj i narednim stranicama saznaćete i zašto…Imajte samo u vidu da ćemo često koristiti direktno poređenje sa prethodnikom. Dizajn, konektori
Računar se dobija u vrlo luksuznom pakovanju. U njemu, osim prospekata, kratkog uputstva i garancije, zatičemo adapter za LAN, koji se mora koristiti budući da nije bilo prostora za implementaciju LAN konektora. Jednostavno, debljina laptopa je u liniji USB porta. Takođe, tu je i micro HDMI izlaz, za čije je adekvatno korišćenje potreban adapter micro HDMI – to – HDMI.
Samsung je veoma ponosan na svoju kreaciju, i to sa punim pravom. Dizajn i stil računara nije menjan, kao ni njegova izrada. On je izrađen „u komadu,“ ili što bi se reklo u savremenom IT žargonu, to je unibody laptop. U potpunosti je izrađen od aluminijuma, ili preciznije rečeno, od materijala koji se kategoriše kao duraluminijum (skraćeno od durable, tj. izdržljiv aluminijum). To smo govorili prošle godine i ponovo ističemo – kvalitet izrade je fantastičan! Više nije neverovatan, jer smo se prethodne godine susreli sa ovim računarom, ali dobro dođe povremeno osveženje i nailazak spoznaje koliko je ovo zapravo kvalitetan računar. Nema savijanja ili ugibanja, što deluje utoliko bolje imamo li u vidu da se radi o ekstremno tankom laptopu.
Sa debljinom od samo 12,9 milimetara, jasno je da samo hardver pogodan za supertanka kućišta dolazi u obzir. Štaviše, jasno je uočljivo da je Samsung proširivao laptop da bi ugradio USB konektore. Na obe strane računara, konektori su pozicionirani pri zadnjem delu, koji je jedini dovoljno velike debljine da ih prihvati. Tako sa leve strane imamo priključak za strujni adapter, USB 3.0 port, Micro HDMI i slot gde se ubacuje adapter za LAN, koji se isporučuje u paketu. Desno zatičemo 3-u-1 čitač kartica, audio priključak, video izlaz na kome korišćenjem adaptera možete dobiti VGA izlaz (ovaj adapter se ne isporučuje u pakovanju, već ga morate kupiti posebno), te USB 2.0 port. Sa zadnje strane se nalaze otvori za hlađenje.
Unutrašnjost je u potpuno identičnom stilu, sa sivkasto-plavom bojom osnove i crnom tastaturom sa našim slovima. Ta sivkasto plava boja tamne orijentacije deluje izuzetno dobro na laptopu i moramo reći da je Samsung zbilja pogodio nijansu koja razbija metalik sive konvencije o „elegantnim uređajima“, a pri tome deluje izuzetno prikladno za svaku situaciju, bez obzira da li vam treba elegantan računar, poslovni računar, i tako dalje. Jedino nam nije jasno zašto se naziva – Mineral Ash Black. Naime, jasno se vidi da računar nije crne boje, posebno u unutrašnjosti gde postoji čiklet tastatura crne boje, ali dobro, to je ionako samo semantika.Već svi znaju da se u ultrabook računarima, iz objektivnih razloga, koristi poseban hardver. Još uvek u svim ultrabukovima imamo modele bazirane na Ivy Bridge arhitekturi, tj. Core arhitekturi treće generacije. Tako je i sa novom iteracijom Series 9 računara.
Naime, Samsung Series 9 sa našeg testa Intel HM75 čipset kao osnovu, kao i Intel Core i5-3337U mobilni procesor. Reč je o 22-nanometarskom procesoru sa dva jezgra, 3 MB keš memorije i podrškom za Hyperthreading (odnosno, četiri threada). On je za po 100 MHz brži od Core i5-3317U modela iz prethodnika. Naime, radi na 1,8 GHz i pride podržava Turbo tehnologiju, kada mu se brzina povećava na 2,7 GHz. Performanse su u tom smislu sasvim dobre, ali unapređenje koje se možda i najviše oseća (makar u sintetičkim testovima) je unutar procesora, a da nema mnogo veze sa samim x86 jezgrima…
Naime, i ovde se koristi Intel HD 4000 grafički čip, integrisan u procesor. Za razliku od prethodnog modela, koji je radio u rasponu od 350 MHz do 1,05 GHz, novajlija ide do 1,1 GHz u maksimalnom opterećenju. Možda deluje zanemarljivo, ali u praksi u testovima koji ispituju grafičke mogućnosti, pokazuje se određeni pomak u performansama.
[modul]specifikacija=5538[/modul]
Samsung Series 9 laptop koristi 4 GB DDR3-1600 memorije. Za skladištenje podataka je odabran, rekli bismo sasvim logično, SSD disk. Dok je prethodnik koristio SanDisk U100 model, naslednik koristi LiteOn SSD koji nudi kapacitet od 128 GB. Bez bojazni, performanse su i dalje odlične. SSD koristi mSATA interfejs, ako je to bitno…
Ekran je “SuperBright Plus” model Full HD rezolucije sa LED pozadinskim osvetljenjem. U praksi, to znači da Series 9 ima mat ekran bez ikakvih glossy nanosa, sa anti-refleksivnim slojem, rezolucije 1920 x 1080 piksela, kao i sa deklarisanim osvetljenjem od 300 cd/m2. U svakom slučaju, veoma obećavajuće karakteristike. Optičkog uređaja, naravno, nema. WiFi Draft N je tu, kao i Bluetooth 4.0. Naravno, u ovoj iteraciji, standardno je da je računar spreman za WiDi. Da biste dobili LAN, morate povezati adapter u za to unapred određeno mesto. Ako ništa drugo, makar nećete izgubiti jedan USB port budući da postoji poseban konektor za LAN adapter.
Uz računar se isporučuje Windows 8 operativni sistem. Samsung isporučuje nekoliko aplikacija opšte namene čije je korišćenje potpuno proizvoljno, kao što je Samsung Easy Settings ili aplikacija za kameru ili pregled fotografija. Baterija je 4-ćelijska, od 44 Wh, i kao i kod drugih tankih i laganih računara, ne može joj se direktno pristupiti. Sve ovo je zapakovano u mašinu mase svega 1,16 kilograma!
Rezultati testova
Evo nas i kod rezultata testova. Ilustracije radi, uporedili smo novi Samsung Series 9 sa starim modelom.
Samsung Series 9 (stari)
Samsung Series 9 FullHD
Battery Eater – Reader test
7:15
5:25
PC Mark 7
3735
3648
Cinebench 11.5 OpenGL
13,26 fps
12,38 fps
Cinebench 11.5 Rendering
2,41 pts
2,51 pts
Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
29,4 fps
31,1 fps
Unigine (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
10,0 fps 253 poena
12,3 fps 310 poena
Nuclear MC
10461
10497
wPrime 32M (sec)
21,981
21,697
HD Tune Transfer (MB/s)
319
266
Generalni utisak u radu u Windows okruženju je veoma pozitivan i tu dosta doprinosi solidna količina memorije u kombinaciji sa SSD diskom koji radi izuzetno brzo. Samsung isporučuje određeni broj aplikacija uz operativni sistem, koje se integrišu sa njim (S Player, S Camera, S Gallery, Office, Evernote…) Primere možete videti na donjim fotografijama. Uz mnoge korisne aplikacije, istakli bismo – sumanuto dobru igru Plants vs Zombies, za koju nam je neobično drago da je vidimo da se isporučuje preinstalirana na OS, od čega sasvim sigurno i kreatori ove zabavne i inovativne igre takođe imaju koristi. Bravo za Samsung!
Zapravo, imamo utisak da je jedina stvar koja deluje slabije u odnosu na prethodnika nešto za šta Samsung nikako nije kriv – a to je Windows 8. Svi već znate naše mišljenje o njemu. Dodatno, Series 9 nije mašina sa ekranom osetljivim na dodir – samim tim, to znači da kombinacija Series 9 + Windows 8 deluje neadekvatnije od Series 9 + Windows 7. Kada nemate ekran koji je osetljiv na dodir, iskustvo korišćenja Windows 8 operativnog sistema je drastično drugačije, usled implementacije interfejsa koji je bolje prilagođen na kontrolu dodirom.
Tastatura je čiklet tipa, a tačped zapravo klikped tipa, dakle sastoji se iz jedne velike, kontinuirane površine na koju se može kliknuti na bilo kom mestu. Tastatura je odlična! Ima pozadinsko osvetljenje koje se može podešavati po intenzitetu u međukoracima, kao i veliko Enter, te naša slova. Izuzetno je komforna i udobna za kucanje, bez obzira što se radi o tastaturi na maloj dijagonali. Tačped je velike površine i može i ceo funkcionisati kao “klik”. Sveukupno, koristiti tastaturu i tačped na Samsung Series 9 laptopu je sjajno iskustvo.
Ekran
Jedna od udarnih stavki novog računara jeste njegov ekran. Reč je o ekranu visoke rezolucije (1920 x 1080), odličnog osvetljenja, koji zaista pruža puno korisniku. Samsung je premazao ekran antirefleksivnim slojem, i nemamo nikakvih primedbi na njega, zaista, posebno imajući u vidu da se radi o laptop ekranu.
Temperature
Load
Idle
Series 9 se zagreva ponajviše u delu ispod ekrana. Na ostalim delovima je zagrevanje dosta manje. To je i logično, budući da je u dotičnom smešten sav hardver računara. Ukupno gledano, termalne karakteristike su dosta dobre.
Buka
Kada je buka u pitanju, novi Series 9 briljira. U praksi, računar se praktično ne čuje, a kada se jače optereti, kuleri ubrzaju svoj rad. Nema nikakvih piskutavih zvukova, krckanja i nečeg sličnog što bi eventualno dalo povoda da se naslute problemi.Baterija
Baterija je stavka gde je novajlija zakazao u odnosu na prethodnika, jedina takva stavka, zapravo. Iako su obe baterije deklarisane na 44 Wh, u praksi imamo situaciju da se jasno oseća manjak ćelija, čiji je broj smanjen sa 6 na 4. Gotovo linearno je opala i autonomija računara, sa nešto preko 7 sati kod starog na nešto manje od 5 i po sati kod novog modela. To je i dalje dobra autonomija, ali više nije u kategoriji “izvući ćete tako reći celo radno vreme na bateriji”.
Zaključak
Iako naoko može biti jednostavan, zaključak o novom Series 9 modelu je zapravo kompleksan. Neiskusniji posmatrači će samo reći “to je isti stari Series 9, samo sa malo boljim ekranom i malo slabijom baterijom, po praktično istoj ceni, pa ko voli nek izvoli.” Praksa je, međutim, nešto drugačija, što usled karakteristika samog računara, što usled trenutka na tržištu, pojavljivanja nekih drugih tehnologija i tako dalje.
Najpre, imamo činjenicu da računar nije ozbiljnije izmenjen. Iako se nama izuzetno dopada i smatramo ga najlepšim izdankom ultrabukova, ne znači da će ga svako tako posmatrati. Drugo, trenutak nije takav da smo opčinjeni računarom i neki njegovi nedostaci iz prethodnog perioda, poput slabije konektivnosti, sada ipak mogu jasnije da se vide. Treće, konkurencija nikako nije spavala. Zapravo, plasirala je na tržište možda ne bolje, a onda svakako drugačije ultrabukove. Konkretno, mislimo na računare sa ekranima osetljivim na dodir. I tu dolazimo do četvrtog faktora, a to je Windows 8 operativni sistem, koji svakako bolje “leži” računarima sa ekranima osetljivim na dodir, a iskustvo na računarima kao što je Samsung Series 9, barem je takav naš utisak, veštački ograničava. To važi za sve računare koji nemaju ekrane osetljive na dodir i krivica je Microsofta, da se razumemo, i njegovog interfejsa koji forsira kontrolni sistem koji većina računara nema, i koji većina korisnika PC računara ne želi.
Tim rečeno, Samsung Series 9 je fantastičan računar! Izvanredna kombinacija prenosivosti, elegancije i performansi je i dalje tu. I dalje osećamo specifičnu vrstu čežnje kada ga vidimo, što je odličan znak. Još uvek je računar izvanredan saputnik svake osobe koja drži do note elegancije i prenosivosti koju donosi ultrabuk računari. Prosto, Series 9 je odličan laptop, ma sa koje strane ga gledali.
U svakom slučaju, on je i dalje vrlo ozbiljan kandidat za ovogodišnje priznanje za najbolji računar. Za razliku od prethodne godine, izgleda da će trka biti neizvesnija, a videćemo šta će nam ova 2013. godina sve doneti kada se radi o laptopovima, odnosno preciznije, o ultrabuk računarima. Sumirano u jednoj rečenici, Samsung Series 9 je laptop koga lako možemo toplo preporučiti. Stoga to i činimo, prepuštajući ostatku godine da nas eventualno razuveri da li je i Series 9 dalje najbolji. Do tada, Samsungu svaka čast i hvala što imamo priliku da uživamo u unapređenoj varijanti uređaja koji smo smatrali najboljim ultrabukom, u čemu nas još uvek niko drugi nije pokolebao, a kad će – ne znamo.
Ocena: 93%
Prednosti:
– Perfektan dizajn i kvalitet izrade – Fantastičan utisak koji računar ostavlja u radu kombinacijom elegancije, performansi i prenosivosti – Izvanredan Full HD ekran – Veoma pogodan za prenošenje – Performanse za jedan ultrabuk
Nedostaci:
– Konektivnost je mogla biti bolja – Bez Micro HDMI – to – HDMI adaptera u pakovanju – (Uslovno) Autonomija slabija nego kod prethodnika
Računar na test ustupio Samsung.