Dragoljub Radovanović
Brend koji je svoj tržišni put započeo sa Android tabletima nastavio je svoj razvoj sa Tesla televizorima, a sada stižemo do Windows prenosivih uređaja. Štaviše, u planu je i Android smartfon, koji se očekuje uskoro. Sve govori da je ComTrade vrlo ambiciozna i ozbiljna kompanija, sa velikim planovima za dalji razvoj. Potrebno je razumeti celokupnu filozofiju i logistiku iza nastanka jednog Tesla proizvoda, a možemo vam reći da to nije nimalo jednostavan posao, kao što mnogi možda misle. Brendiranje uređaja koji se ne proizvodi u Srbiji iziskuje veliki broj odluka i pravilnog odabira komponenti, a smatramo da se ComTrade posebno potrudio oko realizacije H890W modela.
Zašto Windows, kada imamo Android i iOS tablete? Jednostavno – u pitanju je platforma koja ima potencijal za mnogo veći stepen iskorišćenja u odnosu na pomenute. Kada uzmemo u obzir da se dobija okruženje koje svakodnevno koristimo na desktop računarima u uređaju koji je prenosiviji od laptopa, kao i mogućnost pokretanja Windows programa, jasno je zašto ovakav uređaj može biti popularan. Ideja iza Windows tableta realizovana je još pre par godina sa Microsoft Surface i mnogim drugim modelima raznih proizvodođača koji su kasnije usledili. Bilo je tu vrlo skupih tableta, onih sa srednjom cenom kao i cenovno pristupačnijih modela među kojima ubrajamo i Tesla H890W. Kakve specifikacije se mogu očekivati u cenovnom rangu od oko dve stotine evra?
Hardver
ComTrade je pažljivo birao komponente kada je u pitanju ovaj model, potrudivši se da H890W smesti u zlatnu sredinu kada je hardver u pitanju, mada iskreno nismo očekivali tako visoku 1920×1200 rezoluciju na 8.9-inčnom ekranu, što je svakako veoma dobra odluka koja nas je pozitivno iznenadila. Kao i obično, ComTrade blisko sarađuje sa Intelom, tako da unutra imamo Atom Z3735F čipset, koji smo sreli i kod Tesla H785 Android modela. U pitanju je 22nm proizvodni proces sa 64-bitnim četvorojezgarnim Silvermont procesorom sa frekvencijom rada od 1.83 GHz, kao deo nove Bay Trail T platforme. Ovaj procesor je ukombinovan sa Intel HD Gen7 grafikom, tako da zajedno čine spoj koji pruža dobre performanse.
Četvorojezgarni Atom i 2GB RAM-a uz visoku 1920×1200 rezoluciju
[modul]specifikacija=8638[/modul]
Skladište je veličine 32GB-a, od kojeg je korisniku na raspolaganju oko 20GB-a. Baš kao i kod Android tableta, postoji mogućnost proširenja microSD karticama zvanično do 32GB-a, mada i 64GB kartica funkcioniše bez problema. Radne memorije ima 2GB-a, tako da neće biti većih problema sa RAM-om u Windowsu, osim ako pokrećete veoma zahtevne aplikacije za koje ovaj tablet i nije predviđen. Postoji kamera na poleđini sa senzorom rezolucije 5MP, ali takođe i prednja kamera od 2MP. Teslu H890W napaja Li-Po baterija kapaciteta 5000 mAh, što i nije preterano visok kapacitet s obzirom na dijagonalu ekrana. Priželjkivali smo prisustvo korisnog HDMI izlaza, ali nažalost isti nije prisutan na ovom modelu.Odlučiti se za prave materijale kućišta tableta nikada nije lako, jer na ovoj dijagonali treba naći kompromis između mase i kvaliteta. Originalna ideja za H890W bila je da bude ceo od metala, ali tablet je bio pretežak, tako da je ipak odabrana kombinacija metal+staklo.
Pre nego što nastavimo, posvetimo se ukratko pakovanju. Kutija je sada već tradicionalna za Tesla tablete, vrlo je lepo dizajnirana, otvara se kao knjiga i poklopac zatvorenim drži magnet. Bele je boje sa šarenolikom ilustracijom, a od opreme unutar druge manje dugačke kutijice zatekli smo OTG kabl, 5V 2A adapter, microUSB kabl, pa čak i in-ear tip slušalica, što se retko uključuje u pakovanje kada su tableti u pitanju. Unutra je još kvalitetno odštampano korisničko uputstvo na sedam jezika i reklamaciona izjava.
Metal na boku, staklo na pozadini, sve to uz tanak profil od 8.5mm
Tesla H890W postoji u dve varijante boja – crnoj i beloj, a naš primerak je konkretno bio bele boje. Ovakav nam se malo više dopada nego crna varijanta. Ćoškovi su veoma blago zakrivljeni, a trake oko ekrana su razumne širine, tako da dimenzije nisu prevelike za 8.9-inčnu dijagonalu. Napred imamo samo 2MP kameru i omanji statusni LED. Bokove sačinjava kombinacija metala i stakla, a ove metalne trake nalaze se sa leve i desne strane, a delimično zalaze i na gornji/donji deo na koji su ušrafljene. Sa leve strane nema ničega, dole imamo dva proreza za zvučnike, desno mikrofon, zatim nezaštićeni microSD slot i metalne kružne tastere za kontrolu nivoa zvuka i uključivanje/isključivanje ekrana. Na vrhu je 3.5mm priključak i microUSB slot. ComTrade se umesto plastike ili metala odlučio za kaljeno staklo na pozadini, a nazad u gornjem levom uglu imamo 5MP kameru, zatim Tesla logo i neizostavnu Intel Inside oznaku u dnu pozadine.
Kao što je to očekivano, Tesla H890W dolazi sa legalnom Windows 8.1 verzijom operativnog sistema. Što se tiče prelaska na Windows 10, svakom kupcu ovog tableta biće omogućena besplatna nadogradnja 29. jula, što je datum zvaničnog objavljivanja novog Windowsa. Upućeniji korisnici će moći sami da izvrše nadogradnju, dok će osobe koje manje poznaju materiju moći da odnesu tablet na predviđene lokacije, kako bi im odgovorna lica izvršila nadogradnju na Windows 10. Obično je praksa da se uz Windows tablete besplatno dobija i licencirani Office, negde je reč o Office Home & Student punoj neograničenoj licenci, a negde se dobija Office 365 licenca. U slučaju H890W dobija se aktivacija za korišćenje Office 365 varijante, koja omogućava besplatno korišćenje ovog paketa u periodu od godinu dana.
Kad smo već kod besplatnih stvari, ranim kupcima ovog modela na poklon stiže i flajer sa promotivnim kodom za besplatno preuzimanje Halo Spartan Assault igre iz Microsoft Store-a. Reč je o popularnoj pucačini iz prvog lica, koja je specijalno prilagođena igranju na tabletu. Ukoliko ste nekad koristili Windows 8.1 na desktopu onda se upućeni u to kako izgleda interfejs, jer je potpuno identičan na H890W tabletu.
Windows 8.1, Office 365 godinu dana korišćenja i besplatna Halo igra za najbrže kupce
Ko nije imao priliku da se sretne sa Windowsom 8.1, skrećemo pažnju da je u pitanju sistem koji je prilagođen radu sa tabletima. Postoji Metro deo interfejsa koji je više za tablete, ali takođe i klasičan desktop režim. Za Metro interfejs postoje razne aplikacije koje se mogu preuzeti iz Windows Prodavnice, što će korisnicima više približiti iskustvo koje imaju na Android i iOS tabletima. Što se našeg korišćenja tiče, H890W je u našem slučaju 95% vremena provodio u klasičnom desktop režimu na koji smo navikli godinama.
Rezultati testova
[modul]test=415[/modul]Rukovanje tabletom je uglavnom sasvim prijatno iskustvo, zahvaljujući kvalitetnoj metal/staklo kombinaciji. Za ovaj tip uređaja profil je tanak, sa debljinom od 8.5mm, a nije glomazan kao 10.1-inčni modeli, niti je toliko kompaktan kao 8-inčni Windows tableti kod kojih se nekad ekran učini premalim za desktop režim. Nije baš ni preterano lagan sa svojih 476 grama, što opet i nije previše, mada posle nekog vremena ruka počinje da se umara.
U našem slučaju smo ga najviše koristili u horizontalnoj orijentaciji, naslonjenog na neku površinu. Pošto poseduje OTG kabl mogu se povezati i miš ili tastatura i tako uređaj koristiti uspravno kao laptop. Mi smo konkretno povezali Bluetooth tastaturu, ali i miša kada je bilo potrebno korišćenje nekih sitnijih elemenata. Šteta je što HDMI nije prisutan, jer bi se od ovakvog tableta mogla napraviti alternativna desktop mašina.
Iznenađenje kada je u pitanju ekran došlo je u vidu visoke 1920×1200 rezolucije, tako da smo prezadovoljni oštrinom prikaza. Ekran nije premali sa dijagonalom od 8.9 inča, mada uz ovu rezoluciju vrlo lako može da se desi da je neki element u desktop režimu premali za prst. Panel je IPS tipa, a ekran može biti izuzetno svetao na maksimalnom osvetljenju – izmerili smo čak 611 cd/m2, što je odlična vrednost. Na prvi pogled golim okom, kvalitet prikaza je sasvim dobar, ali kolorimetar ipak nalazi određene nedostatke. Jedan od njih je manja tačnost boja, konkretno 9.25 DeltaE, kao i 1.80 gamma vrednost zbog koje u određenim momentima ekran deluje pomalo isprano. Obično kod Android tableta imamo temperaturu koja je hladnija/plavičastija, ali sa 6134K bela boja kod ekrana H890W modela je pomalo žućkasta i prikaz malo više topao.
S obzirom da je ovde u pitanju Windows platforma, omogućeno nam je da izvršimo hardversku kalibraciju kolorimetrom putem OTG kabla, gde na Androidu to nije moguće jer ne postoje softver i drajveri za tako nešto. Kalibracijom smo dobili malo tačnije boje, koliko je to softverski moglo da se namesti jer nemamo pristup RGB podešavanjima kao na monitoru. Poboljšali smo i gamma vrednost, ali takođe i podigli temperaturu na 6448K, i tako dobili čistiju belu boju. Ekran smo kalibrisali na 250 cd/m2, pa čak i dobili znatno bolji kontrast, 1017:1 umesto 599:1 i dubinu crne boje spustili sa 0.50cd/m2 na 0.21 cd/m2. Ekran je i bez kalibracije sveukupno dobar, ali postoji par stavki koje se, ispostavilo se, mogu unaprediti.
Imali smo već prilike da sretnemo sa Intel Atom Z3735F čipsetom kod Tesla H785 Android tableta, a performanse koje je isti pružao na Windows platformi su slične. Verovatno je jasno da ovi mobilni čipseti ne mogu da pariraju rešenjima koja se nalaze u laptopovima ili pak u desktop računarima. Nisu namenjeni da na njima pokrećete Windows 3D igre, novije naslove svakako nećete moći da igrate na Windows tabletu, ali neke starije 3D igre ćete moći da pokrenete sa pristojnim performansama.
Brz uređaj za kojim je rad ugodan, a ekran veoma oštar sa visokom rezolucijom
Za surfovanje, HD video reprodukciju i lagane grafičke poslove funkcioniše veoma lepo, isto kao i za rad u Office-u, ali pokretati Photoshop, Lightroom ili druge zahtevnije Windows programe i očekivati da to radi kao na laptopu – za tako nešto ovaj Atom čipset jednostavno nije dovoljno snažan. Tokom korišćenja smo primetili da pri većem opterećenju zadnji deo u predelu kamere može da postane dosta vruć. Za naše upućenije čitaoce izvršili smo i solidan broj sintetičkih testova, tako da možete steći utisak koliko je Tesla H890W snažan u odnosu na druge Windows tablete ili laptopove.
Rezultati testova:
Test
Rezultat
PCMark 7
2426
Cinebench 11.5 (OpenGL)
5.70 fpd
Cinebench 11.5 (CPU)
1.08 pts
Nuclearus MultiCore
5223
wPrime 32M
37.159 sec
HD Tune
104.8 MB/S Average read
Resident Evil 5 (1366 x 768, High)
11.1 FPS
Unigine (Heaven Benchmark)
3.2 FPS
PCMark 8 ( PCMark 8 Accelerated )
1028
CrystalMark
Read 152.7 MB/s , Write 48.79 MB/s
Browsermark
1624
Sunspider
890ms
Peacekeeper
902
Octane Benchmark
6395
Zvuk koji dopire sa stereo zvučnika je relativno glasan i kvalitet zvuka je vrlo solidan za jedan tablet. Kamera od 5MP je prosečnog kvaliteta, prilično zumira fotografije, nivo detalja nije preterano visok i delovi fotografije deluju plastično i neprirodno. Video se snima u 1080p rezoluciji, kvalitet snimka je u redu, ali FPS je 15fps, tako da deluje isprekidano. Kamera je osrednja u svakom slučaju.
Primeri fotografija:
Link
Od baterije kapaciteta 5000 mAh nije se moglo očekivati previše na uređaju koji pokreće Windows i ima ovoliku dijagonalu ekrana. Testiranje smo sproveli baš kao i na Android tabletima/smartfonima, gde smo postavili svetlinu ekrana na 250 cd/m2, tačno 43% osvetljenja u Power opcijama, a rezultat koji smo dobili iznosio je oko tri sata neprekidnog surfovanja. To je kratka autonomija za jedan tablet i njome nismo zadovoljni.
Tesla sada ima i alternativu za osobe kojima je potreban Windows operativni sistem na tabletu, i to u jednom veoma pristojnom uređaju kao što je H890W. Specifikacije su sasvim dobre za ovaj cenovni rang, pa se za dve stotine evra dobija hardver koji će i više nego ispunjavati potrebe za uređaj ovog tipa.
Verovatno najinteresantnija stvar u celoj priči jeste poznata platforma i mogućnost instaliranja Windows programa koje koristimo na desktopu. Naravno, ne treba preterivati i očekivati da će Lightroom i Call of Duty: Ghost raditi na ovakvom tabletu, pošto ovo nije jaka laptop mašina.
Kvalitet izrade i upotrebljeni materijali su vrlo dobri za cenovni rang, a najviše nas je ipak obradovala 1920×1200 rezolucija. Prikaz je veoma oštar, a ekran izuzetno upotrebljiv i ostavlja premium utisak prilikom korišćenja tableta. Verujemo da će sa Windows 10 nadogradnjom pružati još bolje iskustvo u korišćenju. Naša zamerka ide na autonomiju i manji kapacitet baterije, i na sitnije elemente u desktop režimu, koje je teže pritisnuti prstom, a što je pak pre vezano za sam Windows nego za ovaj ili bilo koji drugi sličan uređaj. Osim toga, drugih većih zamerki nemamo, i smatramo da je za cenu od 200 evra sasvim dobra kupovina. ComTrade je lepo realizovao svoj prvi Windows tablet, kojim smo sveukupno izuzetno zadovoljni.
Vrlo dobar početak Tesla tableta u Windows ruhu…
Prednosti
– Visoka rezolucija ekrana – Dobre performanse u radu – Kvalitetni materijali u izradi – Windows platforma nudi ogromnu slobodu Mane
– Lošija autonomija – Desktop režim sitan i na 8.9-inčnoj dijagonali
Cena: 23.580 rsd u Benchmark šopu
Tablet na test ustupio ComTrade.