Dragoljub Radovanović
Krajem juna meseca prvi Tesla tablet je pronašao svoje mesto među cenovno pristupačnijim modelima, i od tog trenutka je startovao brend koji je izuzetno lepo prihvaćen na našim prostorima. Ono što je istaklo Teslu od samog početka svakako je bio odnos uloženog i dobijenog, tako da je kupcima omogućen prilično pristojan uređaj za ne tako visoku svotu novca, pogotovo za srpske uslove.
Nešto više od dva meseca od prvog modela, Tesla kao brend sada već u svojoj ponudi nudi ukupno tri tableta. Uređaj koji je započeo celu priču – Tesla 785 – podrazumevao je “skoro 8-inčni” 4:3 ekran, dok su poslednja dva modela – L7 i H7 – kompaktniji 7-inčni tableti. Oni imaju zajedničku stavku – pokreću ih Intel čipsetovi.
Hardver
Dok je Tesla L7 nešto slabiji među trojicom po pitanju brzine procesora, H7 je na nešto višoj lestvici, jer zapravo deli isti čipset sa prvim 785 modelom. Ukoliko niste upoznati sa pomenutim uređajem, ukazujemo da je ovde reč o sasvim dobrom Intel Atom Z2580 čipsetu. Ističe se dvojezgarnim Saltwell procesorom na 2 GHz-a i PowerVR SGX 544 MP2 grafičkim čipom.
Dobar deo specifikacija deli sa Tesla 785 modelom, uz drugačiju dijagonalu, znatno višu rezoluciju i slabiju bateriju
[modul]specifikacija=6865[/modul]
Činjenicom da poseduje samo 1GB radne memorije nismo previše zadovoljni, i očekivali smo komotnijih 2GB-a kao kod “L sedmice”, ali je H7 ipak krenuo stopama 785 modela. Još jedna stvar pored čipseta i RAM-a po kojem mu parira je ista veličina skladišta – 16GB-a – proširivo microSD karticama do 32GB-a. Kapacitet baterije od samo 2800 mAh je nešto što su već i fableti prevazišli (premda ćemo videti kako se autonomija pokazuje u praksi), a što se tiče kamera tu je 2MP/5MP kombinacija.Nama lično najlepši među Tesla družinom, H7 je uz taj opisni pridev, po našem mišljenju, i najkvalitetniji. Prethodna dva pakovanja su bila sa tamnijim tonovima, ali obzirom da se ovde radi o belom tabletu, kutija je takođe poprimila svetlije nijanse. Unutar nje se može naći OTG kabl, punjač, microUSB, svaki od pomenutih u beloj varijanti, a tu je i jasno napisano i lepo odštampano korisničko uputstvo. Comtrade je vodio računa o detaljima pri dizajniranju pakovanja, uključivši pored lepe štampe i interesantan način otvaranja poput knjige i zatvaranja pomoću magneta, tako da bi rekli da se unutra nalazi mnogo skuplji uređaj.
Najprivlačniji Tesla do sad, u vrlo kompaktnom kućištu sa uzanim ivicama i tankim bokom
Svakako da nije samo pakovanje ono što čini da H7 odskače od svoje cenovne klase, tu je ipak i njegovo kvalitetno kućište. Prednja strana je kao što je to i običaj cela u staklu, sa uzanim ivicama levo i desno od ekrana, a osim prednje kamere, napred nema dodatnih elemenata koji se ističu. Plastični deo sa imitacijom hroma prostire se do polovine bočnih stranica tableta, dok je druga polovina nešto drugo. Materijal koji ostavlja najbolji utisak je metal koji se prostire većom površinom zadnje strane, a pozadi u vidu dve bele trake na vrhu i dnu tu je i plastika sa imitacijom kože, što deluje sasvim lepo, kako na oko tako i na dodir.
Još jedna stvar po kojoj je Tesla H7 sličan 785 modelu jeste verzija Androida sa kojom dolazi. Reč je o starijem Jelly Bean-u 4.2.2, što nije baš logično, obzirom da primetno jeftiniji i inferiorniji L7 poseduje svežiji Android KitKat 4.4.2. Koji god da je motiv iza uključivanja starije verzije, situacija sa interfejsom nas raduje, pošto se baš kao i kod ostalih Tesla modela na tabletu nalazi AOSP verzija ROM-a sa Google Stock izgledom, koji je svima poznat. Par odstupanja dolazi u vidu Volume tastera na ekranu u donjoj traci, mada ne vidimo razlog za istim kod ovog konkretnog modela, jer su fizički Volume dugmići dovoljni i sasvim su upotrebljivi. Ovde postoji i određen broj preinstaliranih aplikacija kao što su Aldiko, Digital magazin, Donesi.com, Telegraf.rs, Mala-matura.com i MX Player, a uskoro će se tu naći i Benchmark Android aplikacija (zapravo, verovatno je već tu u trenutku dok čitate ovaj tekst).
Guglov Stock Jelly Bean 4.2.2 stoji iza Tesle H7, sa minimalnim izmenama u korisničkom interfejsu
Tesla H7 je sasvim lagan i prilično kompaktan 7-inčni tablet, a uz to je i poprilično tanak i kvalitetno izrađen sa metalom na pozadini, te je izuzetno ugodan za držanje i korišćenje. Ova dijagonala tableta je bez sumnje najpogodnija za nošenje, a pošto je samo 106mm širok, veoma je pogodan za korišćenje jednom rukom, zapravo, ovo je jedan od najužih 7-inčnih tableta koje smo koristili. Panel je IPS tipa, što u današnje vreme svakako nije retkost čak ni kod najjeftinijih uređaja, ali ono što je najviše interesantno kod H7 modela je visoka 1920 x 1200 rezolucija. Prikaz je dakle veoma oštar, čitavih 323 piksela po inču, baš kao Google Nexus 7 2013 model.
Šta je još dobro kod H7 ekrana? Nekoliko stvari zapravo. Jedna od njih je vrlo dobra svetlina ekrana, odličnih 476 cd/m2, što je drastično svetlije od 218 cd/m2 L7 modela, ili takođe niskih 210 cd/m2 kod Tesle 785. Iznenađujuća činjenica kod tableta u ovako niskom cenovnom rangu je tačnost boja, koja nas je prosto oduševila. Naš kolorimetar je izmerio fenomenalnu prosečnu vrednost Delta E odstupanja od samo 3.20. Ne samo da je ovo jedan od oštrijih ekrana na tabletima, već pritom nudi i veoma realističan i tačan prikaz. Gamma vrednost je takođe odlična – 2.15 od idealnih 2.20, a temperatura boja od 7237K uopšte nije toliko daleko od referentnih 6500K. Sveukupno fantastičan ekran, među boljima koje smo imali priliku da vidimo.
Pošto poseduje identičan čipset kao 8-inčni Tesla 785, H7 nam je pružio dosta slično iskustvo kada je reč o performansama. Intel je napravio super posao sa svojim čipsetima novije generacije, koji su prosto kao stvoreni za uređaje srednje i niže klase. Konkretno Z2580 je čipset koji pruža performanse koje su i više nego dobre kada se uzme u obzir da je reč o uređaju iz niže cenovne kategorije. Brzina pri korišćenju može se u velikoj meri uporediti sa Teslom 785, pa je H7 vrlo tečan pri upotrebi, možda pomalo ograničen svojom 1GB radnom memorijom. Ništa što bi znatno pokvarilo iskustvo korišćenja, ali smatramo da bi 2GB pružilo više slobode za multitasking i broj aplikacija koje bi mogle da se smeste u keš, kako bi se ponovo pokretale brže. U odnosu na Teslu 785 koji ima identičan GPU, grafičke performanse su ipak nešto niže, iz razloga što ekran sačinjava mnogo veći broj piksela, otežavajući posao grafici.
Sasvim prijatan za držanje, gladak i živahan u realnoj upotrebi, sve to uz odličan prikaz ekrana
Zvučnici (ili bolje reći zvučnik) kod prethodna dva Tesla tableta nisu bili jača strana, a ništa bolja situacija nije ni kod H7 modela. Prilično jednoličan zvuk, kreštav i neprirodan, solidne jačine, ali sveukupno tu je tek da završava posao, ništa specijalno se ne može reći za njega. Na slušalicama je mnogo bolji, na maksimalnoj jačini ne previše glasan, ali svejedno solidnog kvaliteta. 5MP zadnja kamera takođe nije ništa posebno, njen kvalitet je tu tek da zabeleži fotografije koje mogu biti upotrebljive, sa ne tako dobrim nivoom detalja ili oštrinom. 720p video je dosta mutan i beleži se samo u 24FPS-a, pa snimak sveukupnu ne ostavlja dobar utisak. Beleži se u 3GP formatu i ima Bitrate od 6.4 Mbps.
Video primer:
Primeri fotografija:
link
Za kraj ostavljamo oblast u kojoj nas je Tesla H7 najviše razočarao, a to je autonomija baterije. Njen kapacitet od 2900 mAh je jednostavno previše nizak. To je kapacitet koji se očekuje na smartfonu dijagonale oko 5 inča, ali to nikako nije dovoljno za jedan 7-inčni tablet sa ovako visokom 1920 x 1200 rezolucijom. Dodajte na to i ne tako slabog potrošača u vidu Z2580 čipseta, i rezultat je jasan. Na maksimalnom osvetljenju zbog svetlijeg ekrana, dobili smo samo 2 sata i 36 minuta uključenosti ekrana, ali ni na 50% osvetljenosti situacija nije preterano bolja – 3 časa i 13 minuta. Ukratko, to je autonomija koja se može nazvati dosta slabom, pogotovo za tablet koji treba da nudi bolju autonomiju od smartfona, a u ovom slučaju ona je čak i gora.
Treći Tesla tablet nas je u nekim oblastima dosta podsetio na prvi 785 model, nadgradivši pozitivan osećaj koji smo imali u druženju sa tim tabletom nekim prednostima u vidu drastično bolje rezolucije ekrana ili kompaktnijeg tela, pod uslovom da želite manju dijagonalu ekrana. Smatramo da je Comtrade sa H7 modelom hteo da ponudi slične komponente 785 tableta u manjem izdanju. Ekran je definitivno centralna tačka ovog uređaja – svetao je, veoma oštar i nudi jedan prilično tačan prikaz boja – što je itekako dobitna kombinacija. Čipset je brz i performanse su vrlo solidne za ovu cenovnu klasu, opet sa starijim Jelly Bean Androidom kao i kod prvog Tesle.
Radna memorija može predstavljati ograničenje u nekoj meri, 1GB postaje tesno za moderne igre i aplikacije, dok je 16GB sasvim dovoljno za skladištenje, pogotovo u kombinaciji sa microSD karticom. Polje na kojem je Tesla H7 po našem mišljenju zakazao je autonomija baterije, koja će često od vas tražiti priključivanje na punjač, pogotovo ako češće koristite tablet. Ipak, tu su još neke prednosti u vidu prilično kompaktnog i kvalitetnog kućišta sa upotrebom metala i imitacije kože, što su odlike koje čine ovaj model prilično poželjnim, pogotovo za 12 hiljada dinara. Naši finalni utisci ukazuju na to da je Tesla H7 pored svojih par nedostataka ipak tablet koji nudi puno za cenu koja mu je dodeljena…
Još jedan dobar Tesla tablet koji će svakako biti popularan obzirom na cenu i sve ono što nudi
Prednosti
– Izuzetan IPS ekran visoke oštrine i tačnosti prikaza – Kvalitetna izrada koja uključuje metal – Kompaktan i vrlo uzan tablet – Performanse u radu sasvim pristojne
Mane
– Loša autonomija – Zvučnik – Zadnja kamera slabijeg kvaliteta
Cena: 11.990 RSD
Tablet na test ustupio ComTrade.