Toshiba Portege Z930

Toshiba Portege Z930

Na test je pristigao ultrabuk kompanije Toshiba, koji nam je izazvao snažan nalet deja vu osećaja. To ne treba da čudi, budući da se radi o nasledniku uređaja koji smo prikazali (tako reći) pre tačno godinu dana. Sada je sa nama nova iteracija biznis ultrabuka japanske kompanije, koja stiže pod oznakom Portege Z930. Šta je novo, kakve su karakteristike, i da li Toshiba uspeva da zadrži onaj pozitivan utisak koji je rezultovao da prethodnik (u ono vreme) dobije nagradu?

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Kada smo prošle godine u martu pisali o modelu Z830, konstatovali smo da ima dosta toga što nam se dopada i da Toshiba sa pravom može da se podiči svojim računarom, koji puca na sam vrh ove kategorije. Da li se nešto izmenilo do danas? I jeste i nije. Toshiba svoj prenosni računar više usmerava prema poslovnim korisnicima. Međutim, na Z930 ne možemo da gledamo istim očima kojima smo gledali na Z830, i to iz nekoliko razloga.

      Prvi i osnovni razlog je svakako taj što se radi o – praktično identičnom računaru! Sa izuzetkom zamene 32-nanometarskog procesora za noviji model, 22-nanometarski Intel Core i5-3217U, zapravo, nema baš nikakve razlike između ovih računara! Zaista nikakve. Dizajn je ostao nepromenjen, kućište je identično, ekran je identičan, hardver je (gotovo) identičan, portovi i raspored su – pogađate – identični. Čak smo zapravo ostali uskraćeni za jednu stavku kod koje smo mislili da će se novajlija sigurno razlikovati od prethodnika – operativni sistem na semplu koji smo dobili nije Windows 8, već – pogađate, baš kao i kod prethodnika – Windows 7. Mala ograda dolazi u tome što će u prodajnoj verziji verovatno biti na raspolaganju Windows 8, dok je model sa našeg testa novinarski primerak.

      Drugi razlog za gore iznešenu konstataciju jeste što se u proteklih godinu dana svašta dogodilo, i što smo bili u prilici da vidimo mnoge novitete na polju ultrabukova. Proizvođači su značajno diversifikovali ponudu, izbacili mnoštvo novih modela, i pokrili brojne segmente i niše, uključujući polje ultrabuk računara namenjenih biznisu. Toshiba sada nije u situaciji da bude pionir u određenom segmentu, već je prinuđena da odgovara na poteze drugih.

      Tim rečeno, ne treba sada praviti dramu i misliti da se radi o slabom računaru – naprotiv. Zapravo je tek sada sasvim jasna potvrda naših reči da se radi o modelu izuzetne izrade i dobrog koncepta. Mišljenja smo da su nadležni u japanskoj kompaniji jednostavno rešili da nema potrebe eksperimentisati i izmišljati toplu vodu. Naše je bilo da vam izložimo o čemu se ovde radi i dve strane medalje, kako biste lakše formirali stav o našoj konstataciji – da, Z930 je gotovo identično preslikan Z830. Da li je to loše? Nije. Ali, dosta će zavisiti i od vašeg gledišta…Pređimo na sam uređaj.
       Izrada je izuzetna, ali prema dizajnu smo pomalo rezervisani. Najpre o izradi – Toshiba Portege Z930 ima kućište od magnezijuma, koje ne samo da je izvanredno otporno na sve i svašta, već laptopu daje i čvrstinu i elastičnost. Da ne govorimo o tome koliko je Z930 prijatan na dodir. Na prednjoj strani, debljina iznosi svega 8,3 milimetra, što je poput mobilnog telefona, dok se na zadnjoj strani ona gotovo udvostručuje na 15,8 milimetara – i dalje veoma, veoma tanko. Zapravo, Toshiba se diči kako je njen ultrabuk najlakši ultrabuk na svetu. Ako i maši za koji gram, zaista jeste izuzetno lagan, među najlakšima sasvim sigurno.

      Ocena dizajna zavisi od tačke gledišta. On jeste svakako vrlo funkcionalan, ali istovremeno se jasno vidi da je mašina urađena tako da na svakom koraku podseća da je to i dalje Toshiba. Prepoznatljiv dizajn sa tamno sivim površinama dominira i moramo priznati da će se dosadašnji vlasnici Toshiba računara osećati “kao kod kuće”, dok će oni koji su se do sada opredeljivali za računare nekog drugog proizvođača verovatno sa blagom dozom rezerve gledati na ovakav dizajn.

      Prema prednjoj strani su smešteni indikatori rada, koji se još bolje vide kada se računar otvori, jer su smešteni direktno ispod tačpeda. Tastatura je crne boje i čiklet tipa, sa našim slovima. Nasloni za dlanove, tačped i prostor oko tastature je u potpunosti tamno-sive boje, baš kao i okvir oko mat ekrana. Sve u svemu, Toshiba Portege Z830 može da se podiči svojim izgledom u svakom smislu – pri čemu ćete videti jasnu “bliskost” sa nekim ranijim Portege i Toshiba modelima uopšte.

      Konektori
      Konektori sa zadnje strane dodatno podstiču retro osećaj, ali ovde je to vrlo funkcionalno rešenje, imajući u vidu da su bočne ivice prema prednjem delu jednostavno suviše tanke za klasične portove. Takođe, ovakvo rešenje je omogućilo ugradnju “full” konektora, i eliminisalo potrebu za raznim adapterima, od čega pate mnogi ultrabuk računari. Umesto micro HDMI ili micro VGA konektora, Toshiba je implementirala njihove klasične varijante.

      Na zadnjem delu su smeštena dva USB-a, LAN, HDMI i VGA izlazi, konektor za strujni adapter, a tu su i otvori za hlađenje. Sa leve strane su audio konektori i SD čitač kartica, a sa desne USB 3.0 konektor, te otvor za sigurnosnu blokadu. Ne zaboravimo da kažemo da Portege Z930 podržava Sleep & Charge funkciju koja omogućava da se pune USB uređaji i kada je laptop ugašen.

      Hardver
      Z930 se bazira na Intel hardverskoj platformi. Konkretno, laptop ima Intel Core i3-3217U mobilni procesor. Iako on radi na 1,8 GHz, Core i3-3217 nema mogućnost podizanja takta u Turbo režimu, za razliku od nekih sličnih modela procesora. Sam CPU je dvojezgarni, 22-nanometarski, sa 3 MB keš memorije i podrškom za Hyperthreading (odnosno, četiri threada). Potrošnja mu je deklarisana na 17 W. Raspolaže integrisanim Intel HD 4000 grafičkim čipom. On radi u rasponu od 350 MHz do 1,05 GHz, u zavisnosti od opterećenja.
       
      [modul]specifikacija=5540[/modul]
      Korisniku je na raspolaganju 4 GB DDR3-1600 memorije. Kada je skladišni prostor u pitanju, koristi se koncept SSD skladišta. Tako u laptopu zatičemo SSD koji potpisuje sama Toshiba, inače jedan od najvećih proizvođača NAND flash memorija na svetu. Brzo, efikasno, živahno i odzivno – to su odlike SSDa i svakog računara koji se bazira na njemu, pa tako i ovog. Pride, radi se o mSATA SSD-u. Mala masa i zapremina SSDova ih čine idealnim za ovakve računare, kod kojih je izuzetno bitno smanjiti potrošnju, masivnost uređaja koji se ugrađuju, kao i stepen zagrevanja.

      Ekran je naizgled standardan (1366 x 768 rezolucija, standardni HD ready). Koristi se mat ekran sa LED pozadinskim osvetljenjem, o čemu ćemo više pisati u poglavlju posvećenom utiscima. Optičkog uređaja nema. WiFi Draft N je tu, kao i Bluetooth. LAN konektor je takođe prisutan. Podrška za WWAN doprinosi ozbiljnosti ovog laptopa, koji vrlo lako možete da pretvorite u “uvek povezanu” mašinu, jer korišćenjem 3G SIM kartice možete da budete povezani na internet gde god ima dometa, što Portege Z930 čini odličnom poslovnom mašinom, mnogo više nego što možemo reći za druge ultrabook računare.

      Stereo zvučnici se staraju za zvuk, a web kamera od 1.3 megapiksela za sve vrste video poziva. Kada je konektivnost u pitanju, kompletan spisak možete videti u tabeli, a ponešto smo već pominjali na prethodnoj strani – jedan USB 3.0, dva USB 2.0 porta (uz Sleep & Charge funkciju) su tu, HDMI i VGA video izlazi za povezivanje na eksterne displeje, audio konektori, Gigabit LAN – sve što se očekuje od ovakvog notebooka je tu, i to u standardnoj, “punokrvnoj” varijanti, bez potrebe za premošćivanjima korišćenjem adaptera i zauzimanjem dragocenih USB slotova. Operativni sistem na testiranom semplu je Windows 7 Professional.
       Evo nas i kod rezultata testova. Ilustracije radi, uporedili smo Toshiba Portege Z930 sa HP Folio 9470m ultrabukom, praktično identične (biznis) orijentacije.
       

       

      HP Folio EliteBook 9470m

      Toshiba Portege Z930

      Battery Eater – Reader test

      8:15

      5:55

      PC Mark 7

      4282

      3184

      Cinebench 11.5 OpenGL

      11,78 fps

      12,92 fps

      Cinebench 11.5 Rendering

      2,52 pts

      1,78 pts

      Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      27,2 fps

      26,9 fps

      Unigine  (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      12,6 fps 318 poena

      12,9 fps 325 poena

      Nuclear MC

      9226

      8394

      wPrime 32M (sec)

      23,225

      31,526

      HD Tune Transfer (MB/s)

      284,3

      185,2

       
      Utisci
      Generalno, utisci su pozitivni i u principu performanse Z930 ultrabuka su u rangu očekivanih. Radi se o mašini koja će zadovoljiti široke krugove mejnstrim korisnika kada je brzina rada u pitanju, te sa te strane nemamo nikakvih naročitih primedbi. Windows 7 Professional na Toshiba Z830 laptopu radi besprekorno. Zahvaljujući SSD-u koji doprinosi kroz strahovitu odzivnost, solidno snažnom procesoru, te pomenutoj količini memorije, sve radi besprekorno, a rezerve snage su poveće i ultrabook je u stanju da se uhvati u koštac i sa ozbiljnim izazovima. Jedino što neće raditi na zadovoljavajućem nivou su igre, ali ovo i nije računar namenjen igranju.

      Na računaru dolazi gomila softvera, karakteristično za Toshibu. Neki korisnici ovo vole, drugi preziru. Mi smo “negde na pola” – upravljački softver Toshibe je izvanredan i puno je napredovao u proteklom periodu, a gomila 3rd party aplikacija koje se isporučuju…da tako kažemo, ni ne mora da se isporučuje. Vi svakako najbolje znate da li vam trebaju preinstalirani McAfee, Skype, Reader, Nero i tako dalje.

      Ekran, ulazni uređaji
      Veliki broj proizvođača se potrudio da ponudi nešto bolje kada su ekrani ultrabookova u pitanju. Dosta njih je krenulo putem nuđenja više rezolucije, dok se Toshiba zadržala na standardnoj HD Ready rezoluciji (1366 x 768 piksela). Toshiba je upotrebila ekran dobrih performansi, mat tipa – dakle, bez refleksije i sličnih “deformiteta prikaza”, kako mi to volimo da nazovemo. Pride, radi se o karakteristici tipičnoj za iole ozbiljnije poslovno orijentisane prenosne računare. Ponavljamo da su karakteristike i performanse ekrana sasvim dobre, tako da se ne radi samo o uklanjanju refleksivnog sloja reda radi. Međutim, bolna tačka ekrana su uglovi gledanja, koji su izuzetno mali.

      Tastatura je čiklet tipa. Vrlo je kvalitetna i pruža solidan povratni osećaj u kucanju. Naravno, nema numerički deo, što je sasvim razumljivo imajući u vidu dimenzije računara. Ima naša slova i veliko Enter. Tačped je relativno standardnih dimenzija – viđali smo i veće na 13-inčnim laptopovima, ali smo viđali i manje. Direktno ispod njegovih tastera, koji su pomalo tvrdi, se nalaze LED indikatori rada, a iznad tačpeda je taster za njegovu (de)aktivaciju. Takođe, treba istaći i da je prisutno pozadinsko osvetljenje tastature u beloj boji. Korisnici koji ne žele “svetlucanje” mogu vrlo lako isključiti pozadinsko osvetljenje pritiskom na odgovarajući funkcijski taster. Temperature i buka
      Load

      Idle

      Buka

      Termalne karakteristike su sasvim dobre. Takođe, kultura rada je popravljena u odnosu na prethodnika. Dok je na Z830 kuler umeo da se “zaleti”, čak i u nezahtevnom režimu rada, ovde toga nema.
       Baterija je osmoćelijska i ne može se ukloniti. Ovo je nekada bila tipična odlika prvih ultrabuk modela, ali u poslednje vreme imamo situaciju da sve veći broj proizvođača nudi izmenjive baterije, a ta stavka može biti bitna za poslovne korisnike. Što se tiče autonomije, skoro ništa nije promenjeno. Uređaj ima autonomiju od nešto manje od šest sati, uz omogućenu WiFi konekciju i osvetljenost ekrana na oko 70%. Nije šampionski, ali opet, nije ni tako malo. Kao i uvek, vreme trajanja baterije će varirati u zavisnosti od opterećenja računara.

      Zaključak
      Naš završni utisak nije isti kao kod prethodnika. Prošlo je vreme upoznavanja sa ultrabukovima, vreme kada je cela grupa bila relativno ograničena na manji broj mašina specifičnih karakteristika. U krajnjoj liniji, prošlo je i vreme “popusta” koji smo davali za određene stvari – srećom, sa nekima od tih stvari, niti Z930 niti njegov prethodnik Z830 nikad nisu ni imali problema (kao na primer portovi pune veličine). Raširila se i ciljna grupa ultrabuk računara generalno. Pozitivna karakteristika novog računara jeste što dolazi po sasvim korektnoj ceni za ultrabuk mašinu od 89,990 dinara, što je sasvim korektno imajući u vidu mogućnosti i opcije koje Portege Z930 nudi.

      Sveukupno, reč je o mašini dobrog dizajna, dobrog kvaliteta izrade, a pri tome vrlo otvorenoj za nešto što treba poslovnim ljudima. Kućište od vanredno kvalitetnog materijala, mat ekran odličnih performansi, sve to je dobro kod ovog uređaja. Sa druge strane, eliminisana je 3G podrška radi postizanja bolje cene, ali to može da zafali poslovnim korisnicima.

      Sve u svemu, sve je dobro. Ali, istovremeno je i već viđeno. Mnogi proizvođači su izbacili iste ili slične računare, neki su bolji, neki gori. Jednostavno, u odnosu na prethodnika je dosta toga ostalo isto. Nekoga to ne potresa, ali nekome može delovati kao da japanska kompanija nema nameru da se previše trudi. Ako do sada niste kupili ultrabuk, verovatno vam to ne predstavlja naročitu prepreku. I Toshiba Portege Z930 ostaje jedan od najboljih izbora koje možete napraviti. Samo što više nije jedan od top 2-3 izbora, iako i dalje jeste vrlo simpatična, vrlo pogodna, vrlo kvalitetna mašina, pun pogodak za one kojima je mobilnost u punom smislu koju im samo ultrabuk može omogućiti i dalje primarna.
      Ocena: 87%
      Prednosti:
      – Mat ekran – Dizajn, izrada – Performanse za ovako tanko pakovanje – Ukupan utisak – Solidan odnos cene i onoga što se dobija za nju
      Nedostaci:
      – Voleli bismo veću rezoluciju ekrana – (Uslovno) Praktično isti poput prethodnika – Izuzetno mali uglovi gledanja ekrana
      Računar na test ustupio CT Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi