Petar Gredelj
Napraviti nešto jedinstveno, nešto do tog momenta neviđeno, san je verovatno svakog proizvođača – ma o kojoj oblasti života da se radi. Nešto novo i naizgled savršeno ne mora doneti bogatstvo ali može doneti i drugačiju korist: igra na petoparcu, na dribling, šmek, za aplauz publike, za zaljubljenike, hedoniste, za slavu, za brand awerness…
A motivi su različiti, logično, kao što su životni porivi svakoga od nas suštinski drugačiji. Ovakvim pristupom „materiji“ Toshiba je već nekoliko godina pravi demonstrator onoga što možemo nazvati umetnošću izrade prenosnih računara. Gracioznost Aplle-a, lepršavost VAIO serije, poslovnost i konzervativnost IBM-a, svakako su nešto što kupci vole: međutim, i Toshiba ima svoj verni fun club poštovalaca njene umetnosti. A remek delo Toshibe svakako se najviše ogleda u onome što već nekoliko godina unazad, ovaj proizvođač demonstrira na primeru svoje Qosmio serije notebook računara.
Upravo je Qosmio G20 računar čiji je potpisnik ovih redova srećni korisnik skoro dve godine, bio „ono pravo“ što je donekle moglo nadomestiti i (skoro) u potpunosti zameniti desktop računar. Odluka koju je tada bilo teško doneti nije bila niti malo laka, jer dugogodišnja naviknutost na komfor u smislu stalnog posedovanja računara koji je u svakom momentu daleko iznad proseka, bilo je ono čega se teško odriče. Inicijalna kapisla svakako je bila pomisao „pa ja više (baš toliko) ne igram igre“…objektivno, prepreka broj 1 za svakoga ko bi desktop eventualno zamenio prenosnim računarom. Još ako ima (tada vrlo dobri) GeForce Go6600, otpadaju samo najzahtevniji naslovi…
Problem broj 2 – monitor! TFT-ovi pre dve godine nisu bili ni izbliza tako povoljni kao danas, a sve preko 19-ice bilo je bezobrazno skupo. Dobro, 17-inčni panel na notebooku i rezolucija 1440×900 bila je ono što je bilo iznad tadašnjeg proseka, još jedan problem je rešen.
Procesorska snaga i količina memorije tada nije bila preveliki problem jer je G20 stizao sa najjačim Intel mobile procesorom i giga RAM-a. Ostao je samo taj nesrećni storidž, prespori hard diskovi nakon ultrabrzog WD Raptora…notebook sa dva diska i RAID-om???? Stotinu šezdeset gigabajta u striping modu u momentu kada je prosek prenosnih računara bio 40? Da ne govorim o integrisanom TV tjuneru, bluetoothu, Harman Kardon zvučnicima…Definitivno uzimam… 🙂
Qosmio G20 bio je lepotica, a istini za volju, i dan danas je verovatno lepši od 90 procenata računara – sa jedinom manom što krpica uvek mora biti u džepu, sjajni dizajn kaže da treba da se sija… Drugu manu su naravno pronašle kolege kojima koncept grdosije od 17 inča i preko četiri kilograma težine, nikako nije išao u glavu – Saša Uzelac i kolega koji sedi do mene, Delimir Tasić, uvek imaju kontraargumenata na raspolaganju :). No sve je to potpuno nebitno da bi se na jednostavan način zadovoljile sve potrebe za JEDNIM računarom: nema kopiranja sa jednog na drugi, podaci uvek i u svakom momentu na raspolaganju, kancelarija kod kuće, kuća u ofisu, all in w(on)d(e)r…pa neka priča ko šta hoće 🙂 Doduše, četiri i po kile “na grbači” jesu cena ove vrste zadovoljstva…
Qosmio G40 – izgled
Između G20 i G40, naravno postojao je i G30, računar u skladu sa vremenom i tradicijom Qosmio serije, no istini za volju, notebook zasnovan na tekovinama svog vrlog prethodnika. Korak napred, ali prvenstveno u tehnološkom smislu i mnogo manje kada je u pitanju dizajn.
Od momenta kada mi je pre nekoliko meseci naš sjajni drugar Aleksandar Stojanović, čovek zadužen za Toshiba program u CT Computersu i vrlo aktivni učesnik Bench foruma, iza kulisa pokazao nagoveštaje novog Qosmio računara, znao sam da će novi G40 biti možda i najsjajnija zvezda u Qosmio sazvežđu. Fantastičan dizajn, potpuno u skladu sa onim što nam je Toshiba prikazala marta meseca na skupu u Firenci, model čija je inspiracija svakako bio ništa manje lepi Toshiba Portege R400 model. I konačno, Qosmio G40 je jula meseca doživeo svetsku premijeru a nama se pružila prilika da ga za nepunih mesec dana od tog momenta, držimo u svojim rukama.
Potpuno sam svestan činjenice da su ukusi različiti, da mnogi drugi cene neke druge vrline modernog notebooka: ali opet, biću slobodan da kažem da je Toshiba Qosmio G40 u 17“ klasi najlepši a trenutno možda i hardverski najmoćniji notebook na svetu. Koncepcijski dizajn i kombinacija crne i bele boje o kojima smo već govorili kada su u pitanju računari ovog proizvođača, poslužili su i kao osnova novog Qosmio laptopa. Crni sjajni poklopac sa velikim „Qosmio“ natpisom u kombinaciji sa prelepim belim korisničkim panelom čine zaista sjajno okruženje i onome ko je spreman da za ovakav računar izdvoji preko 3 hiljade evra, pružiće neopisivo zadovoljstvo. No nemojte se od cene uplašiti na startu, jer u G40-ici je smešteno sve ono što bi se od notebooka moglo očekivati.
Gabaritima je ovaj računar premašio sve dosadašnje sedamnaestice koje su prikazivane na našem sajtu: podatak koji se ne može nikome dopasti, ali obzirom kakva je sve sila „skalamerije“ smeštena u ovaj računar, nije nikakvo čudo. No o tome ćemo kasnije…prethodne generacije Qosmio računara su međutim bile mnogo „deblje“ od G40, pa ako bi gledali, da tako kažemo zapreminski, situacija je vrlo slična.
Sedamnaestoinčni WUXGA+ ekran sa maksimalnom rezolucijom 1920×1200 rezolucijom, iznad koga se ponosno šepuri oznaka 1080P Full HD nudi besprekoran kolorit i zaista impresivnu sliku. Bočne stranice pored ekrana u sebi sadrže dva od ukupno čak 5 zvučnika potpisanih ni manje ni više nego od strane čuvenog „Harman Cardon“-a. Druga dva zvučnika nalaze se bočno od tastature i svojim dizajnom posebno daju šarm ovom računaru. Ali ni to nije sve – ovaj računar ima i subwoofer sa donje strane notebooka! Bez ikakve dileme, zvuk koji dolazi iz ovog računara je nešto najbolje što smo ikada čuli da stiže iz nekog notebooka.
Iznad ekrana svoje mesto je pronašla i WEB kamera rezolucije 2 megapiksela koja nudi prikaz daleko bolji od većine uređaja ovog tipa koje imamo prilike da vidimo na drugim prenosnim kompjuterima.
Poseban šarm G40-ici daju dva velika „dugmeta“ sa pozadinskim plavim osvetljenjem: levo je potenciometar za pojačanje zvuka, dok se desno nalazi skup tastera za jednostavno upravljanje programima za reprodukciju multimedijalnih zapisa. U sredini se nalazi „točkić“ sa pet tastera, dok se u, da ga tako nazovemo, prstenu nalaze senzorski tasteri čije će prisustvo oni koji uživaju u čarima multimedije, itekako umeti da cene. Praktičan primer je sjajna navigacija ukoliko koristite neku od Vista varijacija ili Windows XP MCE, pravo uživanje je na ovaj način šetati kroz menije. Malo šminke nikada nije na odmet, ali u ovom slučaju ona ima i svoju korisnu stranu.
Tastatura i touchpad zaslužuju vrlo solidnu „četvorku“: interesantno je da ni pored ovolikih gabarita Toshiba nije odlučila, sasvim opravdano, da na ovaj računar smesti full tastaturu sa numeričkim delom. Ne bi u tom slučaju bilo mesta za velike tastere o kojima smo govorili u prethodnom pasusu, a i sam dizajn bi dosta izgubio. Ovako je sve na svom mestu, možda bi samo hod tastera mogao biti kraći za ne više od jednog milimetra.
Touchpad jako precizan; prethodni G20 imao je svoju posebnost kada je ova vrsta upravljačkih uređaja u pitanju – imao je grubu površinu nalik najfinijoj „šmirgli“ koja je praktično sprečavala klizanje prsta i „lutanje“ cursora. Tasteri touchpada ipak donose malo plastičniji zvuk koji nekako odudara od ukupne solidnosti. Naravno, između tastera touchpada svoje mesto našao je i fingerprint senzor. Još na martovskoj konferenciji u Firenci videli smo koliko mnogo Toshiba polaže kada je sigurnost podataka i samog računara u pitanju.
Iznad tastature još jedna karakterističnost Qosmio serije: skup senzorskih tastera za najjednostavnije upravljanje osnovnim funkcijama media plejera. Obzirom da je Windows Media Centar sada standardni deo OS-a za ovu vrstu računara (Windows Vista Ultimate Edition stiže uz Qosmio), njihova uloga je još veća. Sada pritiskom na samo jedan taster možete pozvati MCE i u momentu gledati svoju omiljenu emisiju – jer, karakteristika Qosmio serije jeste da u sebi ima i hibridni DVB-T i analogni TV Tuner koji se u prenosnim računarima ne sreće baš svakog dana!!!
Na sve ovo treba dodati i MS-oliki daljinski upravljač, jer ovo je računar za pravo uživanje u multimediji i ako kod nekog notebooka „daljinac“ ima svoju pravu upotrebnu vrednost, onda je to Qosmio!
Iako je zamišljeno da hardversku specifikaciju ostavimo za narednu stranu ovog testa, ne možemo da zažmurimo na ogromnu nalepnicu na prednjem panelu koja prosto bode oči! 🙂 Toshiba Qosmio G40 stiže sa HD DVD „rezačem“! Ovih dana u vestima na našem sajtu možete čitati o borbi Blu Ray-a i HD DVD-a, klana čiji je i Toshiba član: iako novi standardi definitivno još uvek nisu sišli u mase, retki vlasnici računara poput ovog moći će da se pohvale u društvu da na njihove medije staje najmanje 3 puta više podataka. Doduše, cena je paprena, budući da jedan (ne rewritable) medij košta celih 1500 dinara što je više od jednog evra po gigabajtu – za sada preskupo.
Svetlosna signalizacija ovog računara izvedena je, a pominjali smo to već, plavom bojom; nekom će se možda učiniti previše šljaštećom ali mora se priznati da sve to u paketu deluje izuzetno atraktivno. Svetlosna signalizacija nalazi se tik pored tastera koji nam omogućava da podignemo poklopac računara i izvedena je uz ikone sa pozadinskim osvetljenjem.
Broj konekcija ovog računara je u toj meri impozantan da bi ozbiljno trebali da razmislimo o broju poena koji dajemo pri ocenjivanju računara; ako je maksimalni broj poena 5, onda Qosmio G40 zaslužuje makar sedam!!!
Krenimo redom: sa leve strane računara, jedan USB port, zatim firewire, čitač memorijskih kartica, pa onda ono što retko imamo prilike da vidimo – jedan iznad drugog PC Card i Express Card slot, ponovo još jedan USB port i na kraju priču završava Kensington lock.
Sa zadnje strane računara: LAN port, zatim HDMI izlaz (za svaku pohvalu), izlaz za externi monitor, dva USB porta, S Video out, priključak za napajanje i na kraju antena in – za gledanje televizije.
I desna strana obiluje konekcijama: audio ulazi – izlazi od kojih ćemo napomenuti S/PDIF izlaz, još jedan USB port (dakle, ukupno ih ima 5!), modemski priključak, video IN i S-Video in portovi. Impresivno!!!
Proizvođač je omogućio izvanredno jednostavnu zamenu ili dodavanje memorijskih modula i hard diskova, naravno sa donje strane računara. Ono što ćemo međutim posebno napomenuti jeste fenomenalno izvedeno hlađenje: nebrojeni prorezi za odvod toplog vazduha iz računara nalaze se kako sa zadnje, tako i sa donje strane ovog sjajnog notebooka.
Hardverska specifikacija
Da bi G40 ugledao svetlost dana, čekala se Santa Rosa; pošto je Intel lansirao novu generaciju Centrino platforme, i G40 je napokon tu, logično, zar ne? 🙂
Šalu na stranu, ali Qosmio G40 je zasnovan na (skoro) najboljim mogućnostima kada je mobilna platforma u pitanju. U prethodnom prikazu MSI PR200 modela prikazali smo novitete koje je Santa Rosa donela. Tako je i u slučaju Toshiba Qosmio G40 modela, osnova svega mobile 965 čipset čije „motore“ čine dva jezgra najsnažnijeg T7700 Intel Core 2 Duo procesora koja rade na 2.4 GHz (uz malu ogradu da je upravo ovih dana Intel predstavio mobile procesore na 2.8 GHz!). Ovakva procesorska snaga zadovoljiće sigurno 95 procenata korisnika, a u slučaju ovakve jedne konfiguracije, dva gigabajta radne memorije se prosto podrazumeva.
Šta tek reći za novu generaciju DirextX10 GPU-a koju u ovom slučaju predstavlja nVidia GeForce 8600M GT GPU sa 512 MB memorije? Najbolji ikada postignuti 3D rezultati na našimj testovima notebookova i raskošna slika u 1920×1200 rezoluciji, omogućavaju pravi praznik za oči.
Storage je oduvek bio poseban kvalitet Qosmio G serije a za to postoje i konkretni razlozi: naime, ova serija notebookova je po prvi put donela ono što su svi korisnici prenosnih računara odavno priželjivali mada za to teško da postoje preduslovi u većini slučajeva. Naravno, radi se o velikom kapacitetu hard diskova kao i mogućnosti da se povežu u neki od RAID režima. Osnovni preduslov za tako nešto jeste da imate dva hard diska u svom računaru, zar ne? 🙂 Qosmio serija notebookova nudi upravo to, a korisnici ovih notebookova već par godina uživaju u ovakvim pogodnostima: stripping za ljubitelje brzine ili mirror za one kojima je jako bitno da uvek imaju rezervnu kopiju svojih podataka. Zvuči nestvarno ali kao što vidite, nemoguće nije…
I Qosmio G40 stiže sa dva hard drajva u sebi, kapaciteta fantastičnih (2x) 200 GB; radi se o Toshiba MK2035GSS modelu koji se na žalost vrti na samo 4200 obrtaja i poseduje 8 MB keša. Kada kažem na žalost, prvenstveno mislim na sveukupne karakteristike ovog računara, gde se maltene o svakom detalju vodilo računa, kako bi u svakom segmentu opravdao naziv „naj“… No pretpostavimo da se ipak vodilo računa i o potrošnji kao i zagrevanju, te da se inženjerima Toshibe učinilo da hard diskovi na 4200 rpm predstavljaju pravi optimum između brzinskih karakteristika i potrošnje koja ne sme ići u nedogled.
Malu misteriju ovog računara predstavlja pomenuti RAID za koga ni uz najbolju volju nismo uspeli da utvrdimo postoji li ili ne? RAID se nigde ne pominje, ni u uputstvu, ni u specifikacijama, ni kao unknown device u device manageru, izostala je i ta famozna treća strana u BIOS-u gde se na prethodnim modelima RAID podešavao. Pa opet, nakon instalacije operativnog sistema i pratećih programa, u Toshiba folderu uredno je u posebnom folderu smešten i RAID drajver, tako da ostaje nada da on ipak „tamo negde unutra“ postoji te da će biti uključen sa nekom narednom revizijom BIOS-a.
I naravno, ponovo ćemo i na strani specifikacija reći da ovaj računar stiže sa HD DVD „rezačem“ čime G40 na još jedan način postaje nešto zaista specijalno u svetu notebook računara: radi se o (naravno) Toshiba drajvu DVD/HD SD-L902A, jednom od prvih uređaja ovog tipa na tržištu. Najvažnije karakteristike jesu da je u mogućnosti da piše brzinom od 1x po HD DVD medijama, 8x DVD i 24x za CD-ove.
O konekcijama smo već govorili na prethodnoj strani našeg prikaza, no dodajmo i nešto informacija o konkretnim adapterima. Wireless je naravno 4965AGN i vodi poreklo od nove, Santa Rosa platforme. Takođe, i standardni mrežni adapter je Intelov i zadovoljava gigabitnu specifikaciju.
Evo i potpunih specifikacija:
Toshiba Qosmio G40
LCD
17″ WUXGA Toshiba Tru Brite
Wide LCD
Da
Procesor
Intel Core Duo T7700
Brzina procesora
2.4 GHz
Čipset
Intel i965GM
Grafika
nVidia GeForce 8600M GT
Sistemska memorija
2 GB
Hard disk
2x 200 GB Toshiba MK2035GSS
Optički uređaj
Toshiba DVD/HD SD-L902A
Modem
Toshiba 56k Soft Modem
LAN
Intel 82566MC Gigabit Ethernet
Wireless LAN
Intel Wireless WiFi Link 4965AGN
Konekcije
5x USB, HDMI, Bluetooth, Card reader, firewire, AV in (S Video), TV out, audio, SPDIF
Maksimalna rezolucija
1920 x 1200
Operativni sistem
Windows Vista Ultimate Edition
Softver
Ulead DVD Movie Factory, Ulead Win Cinema Disc Creator, Norton Internet Security, myphotobook, Desktop SMS + Toshiba kolekcija pomoćnih programa
Težina
4.4 kg
Dimenzije
440×229.9 x 38.1 – 45.3 mm
Garancija
24 meseca
Dobavljač
Softver
Toshiba pripada grupi proizvođača koja uz svoje prenosne računare, naročito one iz više kategorije, po pravilu nudi raskošan softverski paket te niz manje ili više korisnih pomoćnih programa. Uz pomoć potonjih, manje naprednim korisnicima se omogućava da na brz i jednostavan način podese i neke od parametara kojima i nisu vični; ovde naročito ističemo vrlo lako povezivanje računara za pristup internetu.
Nikakvo čudo nije, čak štaviše, očekivano je da uz ovakav računar dolazi i najjači operativni sistem trenutno – Windows Vista Ultimate Edition. Tu je i lepa kolekcija dodatnog softvera, posebno vezanog za neku vrstu amaterske produkcije: Ulead DVD Movie Factory, Ulead Win Cinema Disc Creator, zatim Norton Internet Security, myphotobook i Desktop SMS.
Naravno, tu su i razni pomoćni programi vezani za podešavanje hardvera gde ćemo istaći Protector Suite QL za upravljanje fingerprint senzorom, odnosno Chicony-jev Camera Assistant Software čije samo ime govori ćemu je namenjen.
Tu je i Toshiba HD DVD player za reprodukciju multimedijalnih sadržaja…
Veći deo Toshibinog softvera već smo ranije predstavljali na našim stranicama, prilikom predstavljanja brojnih modela ovog proizvođača. Novina je međutim Toshiba Disk Creator…
Korisnicima koji imaju manjak iskustva pri povezivanju računara sa nekom od internet konekcija, pomoći će Dr. Connectivity…
…a tu je i dobro poznati Toshiba Radar koji prikazuje sve wireless konekcije u okruženju. Ne samo da prikazuje broj i imena raspoloživih wireless mreža u okruženju korisnika, već i prikazuje njihovo pozicioniranje u odnosu na računar. Lepo i korisno – korisniku ostaje samo da mišem “prevuče” svoj računar do željene mreže i…voila!
Pomenućemo i softver karakterističan za ovaj računar, tj za podešavanje i upravljanje već pomenutim setom multimedijalnih tastera sa desne strane računara – AV Controller Manager.
Toshiba Assist je set raznih pomoćnih utility-ja prisutnih na svakom Toshiba prenosnom računaru. Pomoću njega korisniku je omogućeno da upravlja raznim podešavanjima vezanim za rad računara, čak i nekima za koje je obično potrebno ući u BIOS računara
…a tu je i PC diagnostic koji će vam “izdeklamovati” sve ono što treba da znate o stanju svog računara. U njemu se nalazi i deo za testiranje određenih podsistema kompjutera.
Testovi, ocene
Na žalost, na tržištu poput našeg, prenosni računari visoke kategorije teško da čine više od jednog, maksimalno dva procenta od ukupnog broja prodatih kompjutera ovog tipa. Stoga nam je i bilo još teže pronaći odgovarajućeg konkurenta koga ćemo suprotstaviti G40-ici. Izbor je pao na računar koji se na našim testovima do sada pokazao najsnažnijim – u pitanju je ASUS G1, mada bi se na istom mestu mogao naći i Lamborghini VX2 istog proizvođača, budući da se radi o hardverski gledano, praktično identičnim modelima.
Toshiba Qosmio G40
ASUS G1
PC Mark 05
5181
4914
CPU
6202
5061
Memory
4939
3975
Graph
4311
4078
HDD
4258
4093
3D Mark 03
9073
10036
3D Mark 03 CPU
1714
1215
3D Mark 05
5624
4241
3D Mark 06
2990
2390
3D Mark 06 CPU
2098
1714
Battery test (do 40%)
1h 33 min 18 sec
1h 41 min 14 sec
Na osnovu svega viđenog, evo i naših konačnih ocena za Toshiba Qosmio G40 notebook. Podsetićemo vas na metodologiju koju smo ustanovili prilikom vrednovanja svakog prenosnog računara pristiglog na naš test.
Toshiba Qosmio G40
Performanse
24
CPU
10
Grafika
9
Hard disk
5
Autonomija
5
LCD panel
9
Količina sistemske memorije
5
Izrada računara
20
Dizajn
11
Tastatura, touchpad
4
Konekcije
5
Dodatni hw, oprema
8
Softver
10
Operativni sistem
4
Utility
3
Prateći sotfver
3
Garancija
2
UKUPNO POENA:
83
Za skoro maksimalan broj poena u kategoriji performanse zaslužni su najbrži mobile procesor trenutno na tržištu, te odlična grafika i dva diska sa ogromnim prostorom za skladištenje podataka. Veliki gabariti računara kao i preosetljiva površina poklopca, uslovili su malo niže ocene za dizajn. Raspoložive konekcije mogu poslužiti kao etalon, a ni dodatni hardver nikako nije za potcenjivanje. Maksimalan broj poena za beskompromisni softverski paket!
Konačni utisci
Često se u našem poslu srećemo sa po malo bezličnim hardverom koji poprilično liči jedan na drugi i ne odlikuje se nikakvim posebnim karakteristikama. Prikazati ga teško nije, ali najgori zadatak autoru jeste iznošenje krajnjeg suda: kako reći nešto a ne ponavljati se? Kako od malo toga specifičnog napraviti ono konkretno?
Na našu sreću, postoje i uređaji kakav je Toshiba Qosmio, uređaji koji nas istovremeno oduševljavaju i inspirišu do nivoa u kome ćemo se zapitati, gde su granice napretka ove industrije? Nema ih…stoga naš posao i jeste lep. Godinu i po dana lamentirali smo nad sudbinom koja nam ne donosi računare dostojne našeg najvišeg priznanja, da bi samo u ovoj godini tri puta ostali bez daha i zaista poželeli vlasništvo nad ovim, najvišim dostignućima mobilne računarske tehnike.
Toshiba Qosmio G40 predstavlja savršen izbor za sve one kojima je stalo do snage, dizajna i mogućnosti. Beskompromisan računar u svakom pogledu, računar kojem mirne duše možete prepustiti sve zadatke, ticali se oni posla ili kućnog uživanja u čarima multimedije. Baziran na najnovijim dostignućima novih IT tehnologija i njihovim top class predstavnicima, Qosmio G40 apsolutno zaslužuje najviše priznanje našeg sajta, ostvarivši najveći dosadašnji skor prilikom ocenjivanja, od čak 83 poena! Toshiba Qosmio G40 je više od notebooka, on je pravi simbol tehnoloških unapređenja i fantastičnog dizajna; uz takođe sjajnu generaciju nove Satellite serije, Toshiba polako postaje suvereni vladar ove kategorije prenosnih računara.
Za:
– najnovija, Santa Rosa platforma
– predivan dizajn
– najbrži mobile procesor trenutno
– nVidia 8600 DirectX 10 grafika sa 512 MB memorije
– Full HD ekran
– HD DVD drajv
– dva hard diska, ukupno 400 GB “storidža”
– integrisani TV tjuner i daljinski upravljač
– solidni rezultati u baterijskom režimu rada za ovu klasu računara
– sve moguće konekcije su na raspolaganju korisniku, HDMI izlaz
– odlične multimedijalne mogućnosti i višestruki načini manipulacije MM fajlovima
– fingerprint zaštita
– 24 meseca garancije
– najveći broj osvojenih poena na našim testovima prenosnih računara
Protiv:
– preosetljiva površina poklopca računara, težina
Računar za potrebe testiranja ustupio “CT Computers“