Filip Majkić Satellite L serija kompanije Toshiba predstavlja bazičnu multimedijalnu opciju namenjenu širim slojevima kupaca. To se naročito odnosi na model sa našeg današnjeg testa, koji stiže po veoma povoljnoj ceni, čemu istina doprinosi i izostanak operativnog sistema. No, nema dileme da je generalno reč o atraktivnoj soluciji, posebno kada imamo u vidu karakteristike našeg tržišta. Kao što smo rekli, reč je o multimedijalnom laptopu, baziranom na ultra-mobilnoj platformi kompanije Intel, zajedno sa Radeon R5 mobilnom grafikom, te Skullcandy zvučnicima. Sve to dolazi u blago izmenjenom dizajnu u odnosu na ono što smo navikli kada su Toshiba Satellite laptopovi u pitanju. Pogledajmo konkretno o čemu se radi.
Dizajn Satellite L50-B je na ivici ekonomik kategorije. Zapravo, cenovno ga sasvim komotno možemo svrstati u istu. Stoga ne čudi da je pakovanje relativno skromno. U kartonskoj kutiji dobijate uputstvo za upotrebu sa garancijom, strujni ispravljač i sam laptop. Veliku zamerku upućujemo na izostanak diska sa drajverima, tim pre što računar ima optički uređaj. Na sajtu smo našli brojne drajvere, čak previše njih. Zamislite mnoštvo drajvera za različite tipove hardvera (zamislite kada morate da birate između osam drajvera za Bluetooth adapter) i više operativnih sistema, pri čemu vi ne znate sa sigurnošću ko je proizvođač vašeg WiFi ili LAN čipa, pa skidate sve što je tu na spisku za svaki slučaj…
To na stranu, kada izvadite laptop, videćete veliku promenu u dizajnu. Računar je izrađen od kvalitetne plastike na gornjem, odnosno klasične crne, debele plastike na donjem delu. Gornjim delom, kao i unutrašnjim delom na naslonima za dlanove dominira šara sitnih detalja, i sve je premazano glossy nanosom, i unutra i spolja. Ovo dabome znači da ćete ostavljati otiske prstiju na sve strane, što nam se ne dopada. No, moramo reći da nam se dopada ukupan izgled laptopa. Ne znamo baš sasvim tačno da objasnimo zašto je to tako, da li je u pitanju neki specifičan glossy nanos, ili nam se dopada šara, ili kombinacija oblika i boje (silueta laptopa je izmenjena u odnosu na prethodne generacije)…mada tu najverovatnije ima od svega pomalo.
Satellite L50 je dobar all-round laptop, koji sa druge strane ničim ne izaziva efekat divljenja
Ekran je, pogodili ste, takođe glossy, kao i sve što se nalazi oko tastature i tačpeda. Moramo reći da je tastatura unapređena u odnosu na ranije generacije, što je bila bolna tačka Toshiba laptopova, a slično važi i za tačped. Sa druge strane, ne možemo reći ni da su sada ispred konkurencije, već su samo dovedeni u ravan sa njom. Tačped se ponaša kao veliki klikped.
Iznad tastature su smešteni Skullcandy zvučnici. Radi se o novim zvučnicima koje Toshiba implementira u svoje laptopove, i čiji kvalitet posebno naglašava. Možemo konstatovati da je zvuk natprosečnog kvaliteta, i da stereo zvučnici kompanije Skullcandy sasvim lepo odrađuju posao, što je naročito bitno za ljubitelje multimedije koji često strahuju od veoma slabog kvaliteta zvučnika u laptopovima. Osim toga, Toshiba implementira i svoje softverske tehnologije – kao recimo Toshiba DTS Sound – kako bi dodatno unapredila audio iskustvo. Konektori Što se konektora tiče, budući da se radi o standardnoj 15,6-inčnoj varijanti laptopa, možemo reći da je njihov broj i raspored relativno standardan. Sa zadnje strane nema konektora, već je “izbačen” deo baterije koja deluje standardno, ali kojoj se ne može pristupiti bez odšrafljivanja posebnih šrafova. Pomalo čudno rešenje, kada se već baterija vidi i jasno je uočljiva. Na prednjoj strani je smešten čitač SD kartica.
Levo se nalaze DVDRW, jedan USB 2.0 port, LAN konektor i priključak za strujni ispravljač. Desno su smeštena još dva USB porta, ovaj put u 3.0 izdanju, audio izlaz, te HDMI i VGA priključci. Tu je i veliki otvor predviđen za hlađenje, što ne iznenađuje obzirom da se koristi diskretna grafika. Sa donje strane se nalaze četiri kružne gumirane nožice koje pomažu laptopu da bolje prijanja za podlogu.
[modul]specifikacija=6021[/modul]Model L50-B-11D se bazira na Intel Haswell platformi. Konkretno, stiže sa Intel Core i3-4005U procesorom prevashodno namenjenom ultrabukovima. Core i3-4005U radi na 1,7 GHz i ne podržava Turbo režim, što znači da mu je pomenuti takt istovremeno i maksimalan i on ne može da se dodatno ubrza u slučaju potrebe. Dvojezgarni procesor podržava i Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Ima 3 MB keš memorije, izrađen je u 22-nanometarskoj izradi i maksimalna termalna disipacija mu je deklarisana na 15 W.
[modul]specifikacija=6021[/modul]
Njegova karakteristika jeste prisustvo Intel HD 4400 grafičkog čipa. Intel je obećao bolje performanse u novoj generaciji, ali i podršku za displeje veće rezolucije. Grafika radi na 200 MHz bazno, a njen radni takt se penje do 950 MHz. Međutim, Intelova integrisana grafika će imati “pojačanje” u vidu diskretne grafike.
Naime, Toshiba Satellite L50-B koristi najnoviju AMD Radeon R5 M230 grafiku, namenjenu mobilnim računarima. Ona koristi 1 GB sopstvene DDR3 memorije u konkretnom računaru. Ipak, ne treba očekivati čuda. Radeon R5 M230 je zapravo tek nešto brži od integrisane grafike i u rangu je sa Radeon HD 8500M rešenjima. Karta ima 320 unificiranih šejdera, 20 TMU-a, 4 ROPa, radni takt od 855 MHz. Memorija radi na 1800-2000 MHz, a komunikacija sa njom se odvija putem skromnog 64-bitnog busa.
Čak i letimičan pogled na hardver jasno ukazuje da se radi o računaru solidnih multimedijalnih sposobnosti
Možda najbitnija odlika grafičkog čipa je prisustvo Enduro tehnologije, koja donosi mogućnost “prebacivanja u letu” između integrisane i diskretne grafike. Tu je i ZeroCore tehnologija koja omogućava uštede energije kada displej ne radi, odnosno Power Gating koji gasi delove čipa koji trenutno nisu potrebni/aktivni. Tu je i PowerTune koji automatski odrađuje overklokovanje ili anderklokovanje grafike po potrebi.
Kada je memorija u pitanju, radi se o DDR3-1600 tipu memorije. Računar raspolaže sa 4 GB memorije, koja stiže u vidu jednog memorijskog stika. Drugim rečima, količinu memorije možete lako proširiti ukoliko želite više memorije. Ekran je tipičan Toshiba TrueBright HD sa rezolucijom od 1366×768 piksela. Reč je o panelu sa refleksnim premazom, o čemu ćemo nešto više govoriti u utiscima.
Sistem skladištenja podataka je “staromodan”, što je i za očekivati u računaru ovakve cenovne kategorije. Hard disk kompanije Toshiba koji se koristi u L50 nudi kapacitet od 750 GB, a radi se o tipičnom disku sa 5400 rpm. Već smo spomenuli i prisustvo optičkog uređaja. Konektore ste mogli videti u specifikacijama ili u priči na prethodnoj strani, i tu nema šta posebno dodati ili oduzeti. Uz računar se ne isporučuje operativni sistem, a mi smo ga testirali pod Windows 8.1 OS-om.
Rezultati testova
[modul]test=19[/modul]U principu, nema iznenađenja u radu u Windowsu. Štedljiva platforma odrađuje svoje kako treba, ima više nego dovoljno snage za tipičan multitasking i svakodnevne potrebe odrađivanja posla ili gledanja filmova, uživanja u muzici ili švrćkanja internetom. Odzivnost sistema i sveukupna živahnost su na očekivanom nivou. Nema ni preteranog odskakanja niti nekih problema ili razočarenja. Sve radi veoma korektno.
Unapređenja su primetna na ekranu, tastaturi i tačpedu
Ekran
Ekran je stavka kojom nismo naročito zadovoljni, mada je primetan napredak u odnosu na prethodnu generaciju. On je najviše izražen po pitanju osvetljenosti ekrana, a to su pokazali i rezultati našeg merenja. Ipak, i pored visoke osvetljenosti, moramo zameriti uglove gledanja, odnosno čudne deformacije boja kada se gleda iz različitih uglova. Takođe, ekran je glossy, što smo već pomenuli, mada zbog visoke osvetljenosti refleksivnost nije baš toliko izražena. Radi se o TN panelu, HD Ready rezolucije (1366×768). Da rezimiramo, najveći adut ekrana je visok stepen osvetljenosti. Tastatura, tačped Tastatura je čiklet tipa, sa pločastim tasterima prijatnim za kucanje i numeričkim delom. Generalno je bolja od dosadašnjih Toshiba tastatura, a sa zadovoljstvom možemo prijaviti da je najzad uklonjen problem ugibanja. Postoje neki tasteri koji su smanjenih dimenzija, a takođe bismo istakli da su implementirana naša latinična slova, kao i veliko Enter. Tasteri smanjenih dimenzija su F tasteri, kao i Đ i Ž, posmatrano „po naški“. Osećaj u kucanju je sasvim dobar i rekli bismo da je Toshiba po tom pitanju dobro položila test.
Tačped je takođe doživeo pozitivne promene. Velikih je dimenzija i funkcioniše kao klikped, što znači da ceo tačped može da se koristi kao jedan veliki taster. Prijatan je za korišćenje i sasvim upotrebljiv, posebno zbog velikih dimenzija. Intenzitet sile koju je potrebno upotrebiti da bi taster registrovao pritisak u vidu klika je neravnomeran i dosta varira po oblastima, od gornjeg dela ka donjem. Buka
Eksplicitne podatke možete videti na priloženoj fotografiji.Ono što ne možete videti, pak, jeste subjektivni utisak koji vam izmereni nivo buke ne može preneti. Kada se računar malo više optereti, iz laptopa ovaj put nismo detektovali nikakve čudne zvukove, već samo kuler koji ubrzava svoj rad. Zagrevanje
Zagrevanje je u granicama očekivanog, da ne kažemo normale. Određene oblasti, naročito one u kojoj je implementirana grafička karta, se malo više greju od ostatka, ali je sve to i dalje itekako u granicama normale i korisnik neće imati nikakvih problema sa računarom po pitanju disipacije toplote. Naravno, tome pomaže i činjenica da se L50-B bazira na ULV (ultra-low voltage) štedljivom hardveru. Baterija Baterija takođe ostvaruje korektan rezultat. Možete da očekujete nešto ispod 8 sati autonomije ako budete baš štedljivi. U svakom slučaju, glavobolja nećete imati. Pazite samo da sve potrebne drajvere i aplikacije instalirate i podesite, jer može doći do velikih raspona u ostvarenoj autonomiji u zavisnosti od podešenih parametara.Šta zaključiti o Satellite L50-B-11D laptopu? (osim poželeti da se nomenklatura uprosti) O laptopovima je u Srbiji veoma nezahvalno pričati van cenovnog aspekta, a L50-B je sasvim korektan uređaj koji se daje za prihvatljivu sumu novca. Njegova cena se kreće u rangu od oko 500 evra, i za to dobijate efikasnu, štedljivu platformu, okrenutu multimediji, dopadljivog dizajna i visokog stepena upotrebljivosti u raznim sferama primene.
Pomalo je šteta što u ovom domenu Toshiba praktično tek sada hvata korak sa konkurencijom, pa tako objektivan napredak na poljima na kojima je do sada kaskala (tastatura, tačped, dizajn i slično) ne deluje ubitačno kako bi možda delovao da je ovako nešto urađeno u prethodnoj generaciji. Međutim, Toshiba je shvatila da mora učiniti nešto ako želi da se održi u vrlo konkurentnoj (i nezahvalnoj) tržišnoj utakmici u domenu laptopova
Solidan i svestran laptop dostupan u mnogo boja, koji nezahtevnom kupcu nudi dosta
Korisniku se u konkretnom modelu nudi sasvim prihvatljiva naprava koja nije bez mana, ali sa čijim je manama lako živeti. Ukupno gledano, reč je o solidnom proizvodu koji nudi dosta za uloženi novac, i cenovno je veoma dobro pozicioniran što je kupcima u ovoj klasi verovatno i najbitnije.
Prednosti: – Dizajn drugačiji od ranijih modela – Odnos cene i performansi – Skullcandy zvučnici – Multimedijalne mogućnosti – Solidno balansirana konfiguracija Nedostaci: – Bez operativnih sistema – Ekran niske rezolucije i malih uglova gledanja – Glossy plastika – (Uslovno) Glossy ekran Računar na test ustupio CT Computers