Toshiba Satellite P50-B

Toshiba Satellite P50-B

Toshiba je zaista puno poradila na promeni svog imidža, odnosno dizajna i kvaliteta izrade svojih laptopova. Ne tako davno smo japansku kompaniju asocirali sa dosadnjikavom tamno sivom plastikom koja je bila karakteristična za gotovo sve računare, izuzev Portege i sličnih biznis modela više kategorije. Danas pred sobom imamo Satellite P50-B, koji predstavlja tipičan mejnstrim model visokih performansi, naklonjen multimediji i korisnicima koji očekuju puno od svojih računara. U skladu sa tim, takva mu je i cena...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Multimedijalni i desktop replacement računari nisu naročito popularni u medijima, gde dominiraju hibridi, ultra-tanki i laki uređaji (ko je rekao ultrabukovi?) ili jednostavno naprave koje se kreiraju za posebne kategorije korisnika. U ovoj, pak, kategoriji su stvari nekako “prepuštene samima sebi”. Ukoliko vam je potreban snažan računar visokih performansi, u startu se zna da on ne može biti tanak, teško da će moći da na fotografijama deluje impresivno poput ultrabuka, a ni trajanje baterije nije nešto što može da ga svrsta u rang modela koji su prosto drugačijeg koncepta.
      satellite_p50_1_s.jpg
      Ipak, Toshiba pokazuje da je pomak u ovoj kategoriji itekako moguće napraviti. Tiho i bez mnogo pompe se Satellite računari više kategorije unapređuju iz generacije u generaciju i danas imamo na testu predstavnika kojim se matična kompanija zbilja može ponositi. Reč je o Satellite P50-B-10V uređaju, multimedijalnom laptopu i tipičnom “radiši” koji ima snage za ozbiljnije stvari od prostog izlaska na internet i čitanja mejlova. Uz ekran visoke rezolucije i snažan hardver, šlag na torti je kućište od brušenog aluminijuma, koje je pravi užitak pod prstima, što za Toshibu nije doskora bio tako čest slučaj. No, krenimo redom…

      Dizajn, konektori
      Testirani primerak je došao u klasičnom Toshiba ekološkom pakovanju. Kompanija puno pažnje poklanja odgovornosti prema čovekovoj okolini, ali moramo priznati da u ovoj klasi uređaja ipak želimo da vidimo nešto bogatije pakovanje. Ne toliko spolja – ne trebaju nam šarene kutije, niti bombastične nalepnice. No, želeli bismo da u pakovanju zateknemo nešto više od najrudimentarnijih stavki, posebno imajući u vidu cenu. Sam laptop, strujni ispravljač i kablovi i uputstva za upotrebu su sve što ćete naći unutra.
      satellite_p50_3_s.jpg
      Imamo li u vidu nedavno testirani Satellite S50-B, koji svakako preporučujemo da pogledate, izuzetno je lako napraviti poređenje. Jednostavno, ovo je deblja varijanta tog laptopa, što je i neophodno da bude, budući da raspolaže snažnijim hardverom. Umesto ultrabuk platforme, ovde je klasična snažna mejnstrim Intel platforma. Grafika je nešto snažnija, memorije ima više i tako dalje, sve to uslovljava potrebu za nešto debljim kućištem u odnosu na S50-B koji je išao na maksimalno istanjivanje i minimalizam. Za razliku od njega, P50-B predstavlja klasičan mejnstrim uređaj, ali dobre vesti u smislu dizajna su i dalje tu.
      satellite_p50_4_s.jpg
      Drugim rečima, Toshiba je zadržala identičan pravac u dizajnerskom smislu. Korišćenje brušenog aluminijuma, identičan oblik poklopca i izuzetno slične linije laptopova, koje razlikuje samo debljina. Unutrašnjost je takođe aluminijumska i izrađena je od jednog kontinualnog dela, sa čiklet tastaturom crne boje koja “izvire” iz velikog parčeta metala.
      satellite_p50_6_s.jpg
      Iznad tastature su smešteni Harman Kardon zvučnici, za koje se našlo mesta u ovom izdanju budući da nešto veće dimenzije dopuštaju njihovu implementaciju, naglašavajući multimedijalni aspekat testiranog računara. Full HD ekran je tu, u svojoj klasičnoj formi – dakle, nema osetljivosti na dodir, premda je moguće naručiti varijantu koja raspolaže tom mogućnošću, pa čak i 4K rezolucijom. Doduše, to zadovoljstvo će vas koštati…
      Tiho i bez mnogo pompe se Satellite računari više kategorije unapređuju iz generacije u generaciju
      Posmatrano kao celina, veoma smo zadovoljni izgledom laptopa. Ne raspamećuje, posebno ne imajući u vidu da je prošlo toliko vremena otkako dobijamo veoma dopadljive modele na test, da prilično košta i da je donji deo izrađen od plastike. Međutim, sasvim dopadljivo izgleda u ruci i može se poneti sa sobom bez ikakve bojazni da bi mogao da naruši stajling svog vlasnika.

      Što se tiče konektora, raspolaže manje-više standardnim dijapazonom instrumenata konektivnosti. Nažalost, mana koju smo zamerili i kod S50-B se ponavlja i kod P50-B. Na desnoj strani, tamo gde biste inače držali miša, je smešteno zaista puno konektora. Ne samo da su tu dva USB 3.0 porta, već je tu i HDMI izlaz, te audio priključci. Na desnoj strani pri zadnjem delu zatičemo velike otvore za ventilaciju. Procesor na koji se oslanja P50-B laptop je Intel Core i7 4710HQ procesor. Na podrazumevanom taktu, ovaj četvorojezgarni procesor radi na 2,5 GHz. No, kada se aktivira Turbo režim, takt mu se značajno uvećava. Tada radni takt dostiže čitavih 3,5 GHz.
      satellite_p50_8_s.jpg
      CPU je, baš kao i svi Haswell procesori izrađen korišćenjem 22-nanometarskog proizvodnog procesa. Raspolaže sa 6 MB keš memorije, podržava Hyperthreading (dakle, osam threadova simultano), i ima TDP od 47 W. Koristi integrisano Intel HD 4600 grafičko jezgro, te DDR3 memoriju. Integrisana grafika radi podrazumevano na 400 MHz, a u Turbo režimu može ubrzati svoj rad na 1200 MHz, dok je memorija DDR3-1600 tipa.
      skrin_p50b_6_s.jpg
      Memorije, kada je već pominjemo, na prodajnoj verziji ima 8 GB, što je sasvim dovoljno za sve zahtevne operacije. Treba reći da je memorija smeštena samo u jednom slotu, dok je drugi prazan. Stoga, lepša strana ovakve postavke jeste da postoji opcija proširivanja.
      [modul]specifikacija=8145 [/modul]
      Grafika na koju se oslanja ovaj Satellite dolazi iz AMD-a. Reč je o Radeon R9 M265X grafici, koju proizvođači (i kartice i laptopa) pozicioniraju kao “model koji je namenjen entuzijastima”. Ipak, ne bi trebalo preterano verovati u te tvrdnje, posebno imajući u vidu da je ovo laptop sa Full HD ekranom, rezolucijom za koju je ipak potrebna zaista snažna grafika. R9 M265X jeste solidno rešenje, sa 2 GB GDDR5 video memorije, bazirano na GCN arhitekturi, ali treba znati određene limite. 28-nanometarski čip radi na 625 do 900 MHz (potonji takt se postiže uz boost), ima 640 unificiranih šejdera i komunicira sa memorijom putem 128-bitnog interfejsa. Tu su 40 teksturnih, 64+16 ROP jedinica, kao i podrška za veliki broj tehnologija, uključujući i Enduro (kao Optimus kod Nvidije, omogućava visoku efikasnost isključujući grafiku i prelaskom na integrisanu grafiku u režimu bez opterećenja, odnosno na Radeon u režimu opterećenja), te Mantle, koji bi trebao da donese fina ubrzanja u mnogim igrama novije generacije koje podržavaju ovu tehnologiju. Ipak, treba imati u vidu da se radi o karti srednje klase, i da takve performanse generalno i treba očekivati. Moći ćete itekako da se poigrate u svakom slučaju.
      skrin_p50b_5_s.jpg
      Ekran računara koga smo imali na testu je bio odlični Full HD (1920 x 1080) IPS ekran. Veoma dobar ekran, sa blagim glossy nanosima koji su dovoljno diskretni da ne opterećuju previše. Moguće je nabaviti i model sa 4K ekranom osetljivim na dodir, ali smo mišljenja da je to klasičan “overkill” i da je ekran koji se isporučuje uz laptop idealno balansiran za potrebe najvećeg broja potencijalnih korisnika. Više utisaka o ekranu ćemo izneti u utiscima. Hard disk je došao iz kompanije Hitachi, a kada je reč o kapacitetu, on iznosi 1 TB. Podržane su i određene tehnologije zaštite o čemu ćemo, opet, više reći u utiscima.
      Ekran računara koga smo imali na testu je odlični Full HD (1920 x 1080) IPS
      Ostatak hardvera čine manje-više standardne stvari za jedan laptop. Možda je izuzetak prisustvo optičkog uređaja u vidu DVD pisača. Moguće je dobiti i Blu-ray uređaj, ali opet, pitanje je koliko je to realno činiti, budući da će primetno uticati na cenu. Tu su i sve potrebne opcije za mrežnu povezivost – gigabitni Ethernet, b/g/n wireless i Bluetooth 4.0, zajedno sa podrškom za razne tehnologije, kao što je Intel WiDi. Spisak dodatnih portova i konektora možete videti u priloženoj tabeli. Svi USB portovi na ovom računaru su USB 3.0 tipa, a jedan od njih podržava Sleep & Charge tehnologiju, o čemu smo već pisali.
      satellite_p50_9_s.jpg
      Već smo to spomenuli u uvodnom delu, ali još jednom da primetimo da je analogni (i glomazni) VGA ustupio mesto modernijem HDMI izlazu, što je jedan od razloga zbog kojih ovaj laptop, iako naizgled glomazan, a svakako sa odličnim hardverom, ipak zadržava elegantnu liniju u relativno malu masu. Zapravo, P50-B ima masu od svega 2.2 kilograma, što je sasvim pogodno i prihvatljivo u svakodnevnoj praksi. Zaista se radi o “natprosečno prenosivom” laptopu za svoju klasu. Spomenimo i HD web kameru koja će uneti dodatni kvalitet u komunikaciju sa prijateljima i kolegama. Laptop dolazi sa instaliranim Windows 8.1 OS-om.Windows 8.1 odlično pristaje ovoj mašini. Oko performansi ne trebate da imate nikakvih bojazni. Hardverska platforma je snažna, tu je solidna diskretna grafika, prostran hard disk. Istina, u ovoj klasi bismo voleli da vidimo SSD makar manjeg kapaciteta (u kombinaciji sa hard diskom) kako bi se na njega smestio OS, ali i takva konfiguracija je dostupna, budući da postoje modeli Satellite P50-B računara i sa hard diskovima, i sa SSD-ovima i sa hibridnim rešenjima (SSD+HDD ili hibridni hard disk sa fleš memorijom u vidu keša), tako da ukoliko želite takvu opciju, možete je dobiti.
      skrin_p50b_4_s.jpg
      Međutim, ono što posebno želimo da istaknemo jeste komfor u radu. Ovakav računar donosi veoma visok stepen ugodnosti u radu što zbog svojih dimenzija, što zbog ugrađenog hardvera. To se oseća u svakoj stopi korišćenja, bez obzira na potrebe i namene. Za početak, nešto je većih dimenzija od današnjih “minijaturnih” modela – 15,6 inča, šta automatski znači dovoljno prostranu tastaturu i prostran ekran. Dalje, taj ekran ima Full HD rezoluciju, i stoga je na njemu pravo uživanje raditi. Prostrani tačped i tastatura nisu jedini benefit klasičnog tela, pa tako imamo i portove punih dimenzija na koje se lako povezujemo i nema potrebe za korišćenjem kojekakvih adaptera. Sve to vam omogućava da ovu mašinu koristite, kako smo i počeli ovaj pasus – veoma komforno!
      skrin_p50b_2_s.jpg
      Da sve bude još lepše, nije da se izgubila crta mobilnosti, uprkos dimenzijama i snažnom hardveru koji je ugrađen. Ponavljamo, masa računara iznosi svega 2,2 kilograma, što je sjajan rezultat na uređaju od 15,6 inča. Nije neponovljiv, nije do sada neviđen, ali svejedno želimo da ukažemo da ukoliko vam je potreban relativno prenosiv računar, P50-B zaista može da odgovori na takav vid potreba. Prosto, radi se o modelu koji je podesniji za prenošenje nego što biste to pomislili letimičnim pogledom na specifikacije ili njegovo (naizgled) usmerenje prema zahtevnijim korisnicima.
      Nije da se izgubila crta mobilnosti, uprkos dimenzijama i snažnom hardveru koji je ugrađen
      Šta bismo još istakli? Prisutna je Chroma Tune kalibracija boja sa Technicolor sertifikatom, što takođe nešto govori. Ukoliko tako želite, možete da naručite verziju sa (4K) ekranom osetljivim na dodir, mada iskreno mi bismo se zadržali na ovom modelu i njegovom balansu cene i karakteristika. Harman Kardon zvučnici dolaze uz ugrađeni DTS Sound Enhancement, i donose zaista solidan kvalitet zvuka.
      skrin_p50b_3_s.jpg
      Toshiba, nažalost, i dalje ima praksu da isporučuje dosta softvera uz svoje računare. Dosta toga je nepotrebno. Ipak, nemojte brisati sve! Tu je, recimo, Toshiba System Settings, aplikacija koja omogućava fina podešavanja vašeg računara. Putem nje, možete kontrolisati dosta toga, od hard disk zaštite, preko ponašanja usb-ova, moda SATA uređaja, možete donekle reprogramirati tastaturu, kontrolisati osvetljenje ekrana, režime rada…Sve u svemu, reč je o maloj ali potencijalno korisnoj alatki za jednostavnu upotrebu. Ekran Već smo dovoljno toga rekli o ekranu. Ovde ćemo samo zaključiti da je ekran veoma dobar, odlično osvetljen, sa dozom glossy nanosa. IPS panel koji se koristi ima odlične boje i dobre uglove gledanja. Već smo govorili da bismo pre preporučili ovaj panel nego skuplji 4K tačskrin, ali opet na korisnicima je da odaberu šta je pravi izbor za njih. Fabrička Chroma Tune kalibracija je očito dala rezultate, tako da smo izuzetno zadovoljni ovim ekranom, kako u smislu performansi i karakteristika na papiru, tako i ponašanjem u realnom radu.
      ekran_p50b.jpgTastatura, tačped
      Tastatura je čiklet tipa, a japanska kompanija je naziva “frameless backlit tastaturom”. Frameless, zato što izvire iz kompaktne, kontinualne površine od aluminijuma koja prekriva unutrašnjost laptopa, ne dodiruje ivice i nema nikakve specijalne graničnike koji bi sugerisali da je “umetnuta” unutra; prosto, tastatura “izvire” iz površine, umesto da predstavlja još jedan deo “nakalemljen” na veliku površinu. Backlit – pogađate, zbog prisustva pozadinskog osvetljenja. Nažalost, nije u pitanju indivudialno pozadinsko osvetljenje svakog tastera, ali šta da se radi. Tu je i numerički deo. Osećaj u kucanju je izuzetno dobar. Po potrebi, tastaturu možete reprogramirati u priloženom Toshiba System Settings softveru, pre svega ponašanje F tastera, u zavisnosti da li su vam primarne osnovne ili dodatne funkcije.
      satellite_p50_7_s.jpg
      Tačped je praktično identičan kao kod S50-B serije. Stoga, možemo komotno da ponovimo šta smo tamo napisali – odličan, veoma gladak i dobre odzivnosti, zaista jedno od prijatnijih rešenja u ovoj klasi, a i uopšte u bilo kojoj klasi. Velike je površine, kontinualan, može da se koristi kao klikped. Blago je decentriran prema levoj strani, ali u praksi nismo imali nikakvih problema sa time.
      Buka
      Sa bukom postoji stavka koje trebate biti svesni, iako se možda ne odražava toliko u izmerenom nivou buke. Naime, kada se računar optereti, kuleri zaista osetno ubrzaju svoj rad, te je huk koji se emituje poprilično izražen. To se naročito dešava na desnoj strani, gde je i glavni otvor za ventilaciju. S tim u vezi je i pomalo nesrećno odabran raspored, jer ako koristite miša, imate situaciju da ja u prednjem delu desne strane smeštena gomila konektora, a ako miša gurnete ka zadnjoj strani, u ruku će vam duvati veoma topao vazduh. U stanju neopterećenja ili blagog opterećenja, nemate nikakvih problema sa ovom stavkom.
      buka_p50b.jpg
      Zagrevanje
      Slično kao i kod buke – laptop se uglavnom greje na desnoj strani, gde mu je i glavni ventilacioni otvor. U suštini, nemate problema sa tim vezano za temperaturu gornje površine laptopa, ali može biti da će vam smetati izbačena toplota ako držite miša u ravni sa ovim delom računara. Vodite računa o tome.
      temp_p50b_min.jpg
      temp_p50b_max.jpg
      Baterija Baterija omogućava oko 310 minuta rada u neopterećenom režimu. Dakle, oko 5 sati, i to je nekakav realan scenario ukoliko surfujete internetom i kuckate, uz blago zatamnjenje ekrana. Ukoliko, pak, budete želeli da odgledate film, nemate brige osim ukoliko ne gledate Doktor Živago ili Tihi Don, budući da će laptop izdržati nešto preko tri sata takvog korišćenja. Sve u svemu, ne radi se o nikakvih rekordnim brojkama, ali brojke jesu sasvim korektne za ovu klasu uređaja, i rekli bismo – očekivane.[modul]test=402[/modul]Naš posao je dosta olakšan prilikom procenjivanja ovakvih uređaja jer korisnici obično znaju u startu da li je ovo pravi računar za njih ili nije. Tome doprinosi i veća cena laptopova visokih performansi, jer obično to u startu filtrira korisnike koji su neodlučni, kojima “treba računar samo da imaju internet i fejsbuk, da ponešto otkucaju…a i da se malo poigraju tom prilikom”, naizgled postavljajući kontrakriterijume. Oni koji traže računar visoke mobilnosti ili jeftin računar svakako neće naći sebe u onome što nudi mejnstrim/multimedijalni laptop više klase.
      Glavna prednost ovakvih računara je pre svega u komforu u radu, onda kada taj rad zaista započnete i što vrlo jasno primećujete
      Prednost ovakvih računara je pre svega u komforu u radu, onda kada taj rad zaista započnete. Mnogi misle da im je za rad potreban uređaj visoke mobilnosti i malih dimenzija, ali to iščezne onog trenutka kada zapravo počnu da rade i shvate da im treba više procesorske snage, da na malom ekranu teško vide kursor miša, da tastatura nije velikih dimenzija i tome slično. Pri tome, odlična stavka Satellite P50-B računara je što, uprkos svojoj klasi, on i dalje zadržava relativno pogodan odnos dimenzija i mase koji ga čini jednim od najpogodnijih računara za prenošenje – u njegovoj klasi.
      satellite_p50_5_s.jpg
      Postoji nekoliko mana računara koje su jasno navedene, postoji mnogo dobrih strana, koje su isto tako jasno izražene. Odličan ekran, dobar hardver, svestranost računara, pa i – što nije bilo tako često kada je Toshiba u pitanju u proteklih par godina – izrada i dizajn. U ovoj klasi imate nekoliko rešenja različitih proizvođača a Toshiba, ako možda i nije na samom vrhu, definitivno jeste jedan od najozbiljnijih takmaca koji u proteklom periodu dosta rade na sebi, što je Satellite P50-B i pokazao.

      Prednosti: – Komforan rad i dobar hardver – Odličan ekran – Zvuk – Svestranost računara – Izrada i dizajn Nedostaci: – Cena – Buka kulera u režimima opterećenja – Loše razmešteni konektori sa desne strane računara Računar na test ustupila Toshiba.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi