Delimir Tasić
Toshiba je u poslednje dve godine, usled sve veće popularnosti prenosnih računara, značajno proširila svoj proizvodni portfolio. Naime, sve češći zahtevi za masivnim desktop replacement računarima uslišeni su kroz predstavljanje Qosmio serije koju karakterišu visok nivo performansi, ali i loša autonomija i velike dimenzije. Novina je i Equium serija koja pretenduje da se takmiči sa low-end konkurencijom koja je cenovno veoma agresivna. Između dve krajnosti po pitanju kvaliteta, performansi i cene, nalaze se modeli iz Satellite, Satellite Pro, Tecra i Portege serija. Satellite serija namenjena je takođe kućnim korisnicima koji imaju potrebu za mobilnošću i žele računar koji ima snage koliko i prosečna desktop konfiguracija. Relativno povoljna cena koja karakteriše sve modele iz ove serije, čini ih dobrim izborom npr. za studente i slične manje zahtevne korisnike kojima je mobilnost bitan, ali ne i presudan, faktor prilikom izbora. Na bazi Satellite serije, nastala je Satellite Pro serija, koja, mogli bismo reći, donosi neke osobenosti multimedijalne Qosmio serije. Naime, najuočljivija prednost Pro serije leži u većem spektru raspoloživih ekrana, a samim tim i dimenzija. U Satellite Pro seriji moguće je naći i model sa 17-inčnim ekranom, pa slobodno možemo reći da je Pro serija još više okrenuta korisnicima koji traže ”desktop replacement” računar. Modeli Satellite P100 i Satellite Pro P100 su pravi ”desktop replacement” računari, mase preko 3 kg, sa ekranima dijagonale 17” i snažnom nVidia discrete grafikom. Za poslovne korisnike, kojima je mobilnost u prvom planu, Toshiba je predvidela ultra-lagane modele iz Portege i delimično iz Tecra serije koji su u potpunosti podređeni mobilnosti.
Ovom prilikom pribavili smo za potrebe testa dva Toshiba računara iz Satellite serije. Prvi je relativno skoro predstavljen i spada u Satellite Pro seriju, a reč je o modelu osrednjih karakteristika u svojoj seriji koji nosi oznaku A120. Drugi model spada ”običnu” Satellite seriju i nosi naziv Satellite L100-120. Kako Pro seriju odlikuje i upotreba kvalitetnijih materijala, Toshiba ponosno naglašava da Satellite Pro A120 dolazi u kućištu koje ima viši prag tolerancije na udarce, a tastatura je izrađena tako da je u izvesnim granicama otporna na prosipanje tečnosti. Ipak, najuočljivija razlika između ova dva modela je svakako u ekranu odnosno, Satellite Pro A120 ima ekran WIDE proporcija, za razliku od Satellite L100-120 modela koji koristi pomalo zaboravljeni ekran 4:3 odnosa stranica. U oba slučaja dijagonala je identična i iznosi 15 inča…
Toshiba Satellite L100-120
Toshiba Satellite L100 dolazi u pakovanju koje je inspirisano proteklim fudbalskim prvenstvom, što sugeriše da je ovaj model već neko vreme u ponudi. Unutar pakovanja nalazi se set najnužnije opreme, a imajući u vidu da je cena ovog modela sa PDV-om oko 950 EUR ne čudi nas takva odluka japanskog proizvođača. Sa druge strane, u kutiji se našlo mesta čak i za uputstvo na srpskom jeziku, kao i za diskove koji služe za vraćanje softvera u fabričko stanje odnosno za ponovnu instalaciju Windows XP Home Edition operativnog sistema i pratećih korisničkih programa. Adapter je izuzetno malih dimenzija, prevashodno zahvaljujući tome što je Centrino Duo tehnologija poznata po niskoj potrošnji.
Iako cenovno ne spada u klasu najjeftinijih računara, iako bi specifikacija sugerisala na takav odnos, Toshiba Satellite L100-120 spada u red niže pozicioniranih prenosnih računara u portfoliju japanske kompanije. Ipak, po pitanju dizajna Toshiba Satellite L100-120 nije nas ostavila ravnodušnim. Toshiba je poznata po dobrom dizajnu kada su prenosni računari u pitanju, a model koji ovom prilikom imamo na testu zaista vizuelno pleni. Kombinacija crne i sive plastike solidnog kvaliteta sugeriše nam sa iz ovog modela stoji vrhunski brend. Zvučnici koji se nalaze na zaobljenoj prednjoj ivici deluju efektno, ali je reprodukcija zvuka otežana kada su dlanovi oslonjeni na računar tokom kucanja. Ipak, kvalitet tastature i ekrana vratio nas je u realnost i podsetio da smo ipak u domenu low-end modela. Tastatura se ugiba po sredini tokom kucanja, što je efekat koji, po našem mišljenju nije nimalo prijatan. Ipak, sreća u nesreći je to da je ova nus pojava daleko manje izražena nego kod nekih ranije testiranih modela drugih proizvođača kod kojih smo takođe primetili ovu anomaliju. Ekran karakterišu klasične, 4:3 proporcije slike, pa ne možemo reći da ovaj model podesan za intenzivniju multimedijalnu primenu. Rezolucija je standardna i iznosi 1024×768 tačaka, a kvalitet prikaza nije na najvišem nivou.
Naime, uglovi gledanja su nedopustivo mali za notebook računar koji se prodaje u 2006. godini. Već malo pomeranje u odnosu na idealan položaj dovodi do promene boja. Odziv je korektan, posebno ako se ima u vidu da su manje zahtevni poslovni korisnici ipak prevashodna ciljna grupa ovog modela. Touchpad je solidan i ima specijalnu površinu za skrolovanje koja se nalazi sa desne strane. Osetljivost touch pada je odlična, a površina po kojoj se pomera prst ima hrapavu teksturu što dodatno povećava preciznost tokom upotrebe. Zanimljivo je da se na računaru, pored velikog broja uobičajenih nalepnica i stikera, nalazi i onaj koji sugeriše da je ovaj model kompatibilan sa Windows Vista operativnim sistemom. Reč je o ”Windows Vista Capable” sertifikatu. Iznad tastature nalazi se set multimedijalnih tastera za kontrolu audio i video reprodukcije koji funkcionišu isto kao i tasteri sličnog tipa na raznim PC multimedijalnim tastaturama koje se mogu naći u prodaji. Sa desne strane nalazi se ventilacioni otvor kroz čije rešetkice se promalja masivni bakarni hladnjak kojim je hlađen ugrađeni Intel Core Duo procesor. Duž ove ivice smešteni su analogni monitorski izlaz sa 15 pinova; SVideo video izlaz; modemski port; dva USB porta; PCMCIA slot, audio portovi i veoma pohvalno prekidač za isključivanje WLAN konekcije. To konkretno znači da nećete morati, svaki put kada želite da isključite WIFI adapter i time dodatno povećate autonomiju, da posežete sa control panelom u okviru Windows-a.
Na zadnjoj strani se osim baterije i konektora za strujni adapter nalazi još i kensington lock priključak za specijalnu sigurnosnu bravicu. Na desnoj strani smešteni su optički drajv; još dva USB 2.0 porta i priključak za mrežni kabl.
Na donjoj strani se nalazi nekoliko otvora putem kojih je veoma lako moguće doći do ključnih sistemskih komponenti, pa je čak i upgrade donekle olakšan na ovaj način, jer je veoma jednostavno zameniti npr. hard disk ili memorijske module, pa čak i centralni procesor koji korist socket 479 ležište.
”Ispod haube”, kao što stiker na kućištu sugeriše, nalazi se poslednja generacija Intel-ove mobilne tehnologije poznatija kao Centrino Duo. U ovom slučaju ugrađen je Core Duo T2300 procesor skromnog radnog takt od svega 1.67 GHz. Ipak, kako je reč o arhitekturi koja je efikasnija od Pentium M procesora i pored toga Yonah podrazumeva dva jezgra ne treba potcenjivati snagu ovog modela. Ugrađeno je 512MB DDR2-533 memorije u jednom slotu, a raniji testovi su pokazali da dual chanell režim rada u slučaju Core Duo i Pentium M procesora nema previše efekta. Doduše kako GMA950 grafika, koja je osnova grafičkog podsistema Toshiba Satellite L100-120 modela koristi sistemsku memoriju za svoje potrebe, koristi od 128-bitnog memorijskog režima rada u ovom slučaju ne bi bile beznačajne. Ugrađeni Fujitsu hard diska kapaciteta 80 GB ima zavidnu brzinsku specifikaciju, mada odavno nismo imali prilike da vidimo modele sa brzinom rotacije ploča od 4200 RPM. Dakle, hard disk u slučaju računara koji smo ovom priliko testirali za vas ima ploče koje se rotiraju 5400 puta u minuti uz 8 MB keš memorije. Pre samo godinu dana ovakvi hard diskovi su se ugrađivali samo u najskuplje modele prenosnih računara iz više klase. Optika je poverena LG-ju ( koji proizvodi ovaj tip uređaja zajedno sa Hitachi-jem prim. aut. ) i ugrađen je 8X double layer DVD-RAM snimač.
Kako još nisu, a verovatno neće ni biti, predstavljeni brži DVD snimači u verzijama za prenosne računare možemo konstatovati da je i po ovom pitanju Toshiba Satellite L100-120 opravdao naša očekivanja. Celinu Centrino sklopa upotpunjuje i dual-band Intel Pro/Wireless 3945ABG mini-PCI WiFi adapter koji podržava 802.11a/b/g standarde, kao i i945GM Express čipset u okviru koga je ugrađena spomenuta Intel GMA950 grafika. Pored, WiFi mrežnog adaptera na ploči testiranog notebooka nalazi se još i Intel Pro/1000 gigabitni LAN adapter koji koristi PCI Express magistralu. Reč je dakle o tipičnom predstavniku Centrino klase računara, solidne izrade i primamljivog dizajna.
Zamerke upućene na lošiji kvalitet ekrana i tastature stoje i po nama trebalo bi da budu presudan faktor prilikom izbora, jer su svi ostali elementi unutar i na Toshiba Satellite L100-120 računari iznad nivou ova dva elementa. Čak je i test autonomije uz upotrebu najagresivnijeg profila za uštedu energije pokazao izvanredan rezultat, pa ovaj model preporučujemo i poslovnim korisnicima kojima je ova stavka veoma bitna. Da podsetimo, da Toshiba prenosne računare, pored dobrog dizajna i kvaliteta, karakteriše i veoma dobar prateći softver pomoću kojeg je moguće kontrolisati brojne parametre hardvera. Naime, direktno iz Windows-a moguće je npr. isključiti gigabitni mrežni adapter. Ipak, najveća vrednost ovog softvera leži u veoma dobrim profilima za uštedu energije uz mogućnost finog podešavanja brzine rada ključnih sistemskih komponenti što se, kako naš test pokazuje, veoma pozitivno odrazilo na uštedu energije.
Toshiba Satellite Pro A120
Za razliku od modela L100-120, sledeći model koji vam ovom prilikom prikazujemo je svež i skoro je predstavljen. Reč je o nešto drugačijem računaru, slične specifikacije koji je predviđen i za multimedijalnu primenu. Kao i model L100 i A120 iz Pro serije odlikuje se ”Windows Vista Capable” sertifikatom, ali će ovu nalepnicu moći da ponese bilo koji notebook sa novijom generacijom Centrino tehnologije, ukoliko proizvođač ostvari odgovarajuću saradnju sa Microsoftom po tom pitanju. Bilo kako bilo, šarena nalepnica sa Vista logotipom nalazi se i na ovom modelu.
Pakovanje i prateća oprema su identični kao i u slučaju drugo modela sa testa i u kutiji smo našli samo esencijalne elemente kao što su modemski kabl, adapter, štampani priručnici i diskovi sa softverom. Windows XP Home je uključen u osnovnu cenu koja je slična kao i u slučaju modela Satellite P100-L120. Iako je vizuelno dizajn manje dopadljiv nego u slučaju modela iz L100 serije, odmah smo poučeni lošijim iskustvom, obratili pažnju na ekran. Pored toga što ga karakteriše WXGA (1280×800) rezolucija, prikaz na njemu je za klasu bolji i mogli bismo reći da je iznad proseka u ovoj klasi. Očigledno su se proizvođači panela okrenuli wide modelima i sve manje pažnje poklanjaju klasičnim 4:3 ekranima. Toshiba ponosno ističe da je A120 smešten u kućište koje je izrađeno od specijalnih materijala koji imaju povećani prag tolerancije na udarce.
Iako to nismo mogli isprobati, možemo konstatovati da plastika odaje utisak robustnosti i kvaliteta. Za razliku od modernih linija koje krase L100, A120 je konzervativnija varijanta i odlikuju ga oštre ivice i preovlađujuća silver boja. Na prednjoj strani, nedaleko od bravice kojom se zaključava poklopac na kome je smešten ekran, nalazi se set audio portova, signalnih dioda i opet prekidač pomoću kojeg je moguće isključiti WiFi adapter radi uštede energije. Kada se otvori, Toshiba Satellite Pro A120 nas podseća na neke starije modele kompanije Fujitsu-Siemens iz Amilo serije koji su koristili P4 procesore. Zvučnici su smešteni na povoljniju poziciju nego što je to slučaj sa modelom L100 i nećete ih zaklanjati dlanovima tokom kucanja. Tastatura je slična kao i kod prethodnog modela, dale ne baš sjajna. Za razliku od dobrog touch-pada kod L100 modela, kod A120 je ovaj element izuzetno loše izveden. Naime, preciznost ugrađenog touch-pada je na veoma niskom nivou i upotreba računara na ovaj način znatno je otežana, pa vam savetujemo da dokupite miš. Nije pomoglo ni dodatno podešavanje u okviru drajvera, jer smo time samo uspeli da usporimo kretanje kursora na ekranu, ali je strelica i dalje bila neprecizna.
Ovog puta izostali su dodatni tasteri za multimedijalnu reprodukciju što je šteta, ako se ima u vidu da računar dolazi sa wide ekranom. Sa leve strane našlo se mesta za čitač kartica i PCMCIA slot, kao i masivni ventilacioni otvor kroz koji se hladi Core Duo procesor koji je ugrađen u A120. Na desnoj strani smešteni su optički uređaj i kensington lock port. Dakle, najveći broj portova nalazi se sa zadnje strane. Tu su smešteni: USB 2.0 portovi (tri porta), DSub 15-pinski port za monitor; mrežni i modemski port; naponski priključak za priloženi adapter. Očigledno je da Toshiba ovo kućište korist za veći broj modela, pošto se jasno uočavaju mesta za dodatne portove (npr. serijski port) koji nisu implementirani na ovom modelu.
Unutrašnjost krije Core Duo procesor model rating oznake T2030 što znači da se radi o modelu radnog takta 1.6 GHz. Dakle, reč je o još sporijem modelu nego u slučaju testiranog L100 računara. Pola gigabajta DDR2-533 memorije i identičan Fujitsu hard diska kapaciteta 80 GB još dve su stavke na spisku sličnosti između ova dva modela. Optički uređaj ovom prilikom potpisala je japanska Matshita i reč je o modelu slične specifikacije kao i u slučaju L100-120 modela, dakle omogućeno je snimanje DVD diskova brzinskom specifikacijom od 8x uz podršku za Double Layer i DVD-RAM diskove. Kao i u slučaju L100 modela ugrađeni su Intel Pro/Wireless 3945ABG, ali i Intel Pro/1000 gigabitni LAN adapter. Za čipset je takođe odabran i945GM Express i koristi se GMA950 grafički adapter.
Rezultati testova
Sattelite Pro A120
Sattelite L100-120
SiSoft Sandra 2007 Pro
CPU
11193/8364
10862/8012
Multimedia
25979/35383
24896/33872
Memory
3116/3121
2897/2893
PC Mark 05 Pro
CPU
3905
3714
Memory
2658
2150
Graphics
890
812
HDD
3600
3679
Cinebench 9.5
Render time (manje je bolje)
48
50
3D Mark 05
Default
404
418
CPU
3037
3150
PC Mark 2002
Battery Test (40% kapaciteta)
2h 20min
1h 42min
I na kraju…
Već smo naveli da Toshiba računare, koje smo ovom prilikom testirali, ne odlikuje najpovoljnija cena, ali kada smo kod toga tu postoji jedna ”začkoljica”. Prvo ćemo navesti da model L100-120 košta 916 EUR sa PDV, a Satellite Pro A120 je skuplji nekih 50-tak eura. Iako se na tržištu mogu naći i modeli koji koštaju ispod 700 eura, većina njih dolazi sa Celeron M procesorima koji nemaju Speedstep tehnologiju i kao takvi obezbeđuju lošu autonomiju. Oba Toshiba računara koja smo vam ovom prilikom prikazali su na testovima autonomije prošli izuzetno dobro. Upravo je test autonomije, kada su prenosni računari u pitanju, ono što izdvaja skuplje od jeftinijih modela, pa samim tim to izdvaja ova dva modela iz low-end segmenta, iako smo ih na početku označili tom kategorijom. Prava je šteta što Satellite L100-120 nema bolji ekran, jer bi uz izuzetno atraktivan dizajn predstavljao odličan izbor, posebno, ako se tome doda da na spomenutom testu autonomije, postiže skor koji je više nego duplo bolji od spominjanih jeftinijih notebookova.
U svakom slučaju Toshiba je i u ovom segmentu pokazala da iza nje stoji veliko iskustvo na projektovanju prenosnih računara i to iskustvo je pretočeno na dva, ovom prilikom, testirana modela. Bezrezervna preporuka će nažalost izostati, jer na oba modela imamo izvesne zamerke o kojima smo pisali u okviru ovog teksta, ali ne možemo reći da se radi o lošim proizvodima – naprotiv.
Računare za potrebe testa ustupio Eurolink.