Toshiba Satellite U400 – 100

Toshiba Satellite U400 – 100

Toshiba je nedavno najavila novu Satellite U400 seriju mobilnih računara, a tačno dva meseca nakon najave Bench-Market ima priliku i zadovoljstvo da vam predstavi kako radi nova iteracija U serije, kod koje je akcenat stavljen na prenosivost. Već na prvi pogled je jasno da ovaj mališan ima dovoljno snage da pokaže zube i daleko većim konkurentima. Šta nam tačno donosi saznaćete u nastavku teksta…

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Toshiba Satellite U400 – 100

      “Kompaktan heroj koji balansira između radnog stola i udobnosti u prenošenju, sa snažnim procesorom i puno mesta na hard disku, novog stilizovanog kućišta po Fusion dizajnerskoj šemi, sa šarama po Horizon šemi” – ovako Toshiba opisuje svoj novi proizvod, dodajući da je namenjen onima kojima su mobilnost i dizajn podjednako bitne stavke. Segment 13-inčnih notebook računara, kao jedan od najinteresantnijih korisnicima koji očito smatraju da nudi najpovoljniji balans između performansi i mobilnosti, permanentno evoluira, ali možda se ponekad čini prenatrpanim. Napredak u hardverskom smislu je omogućio da se u prilično kompaktnom pakovanju može isporučiti računar gotovo impresivnih performansi, što proizvođači obilato koriste, odgovarajući na želje potrošača koje odavno više ne potresa groznica za najjačim i najvećim, već traže napravu koja bi im omogućila nove aspekte korišćenja. Toshiba je tu sa novom U400 serijom, koja donosi više interesantnih novina, od kojih neke na papiru deluju vrlo ubedljivo. Pogledajmo šta nam donosi konkretan model Satellite U400 laptopa, sa sufiksom 100.

       

      Radi se o jednom od najmoćnijih uređaja u hardverskom smislu, ako ne i najsnažnijoj “trinaestici” sa kojom smo imali prilike da baratamo. Za to ovaj računar ima da zahvali novim 45-nanometarskim Penryn mobilnim procesorima. Istina, u zavisnosti od modela, moguće je dobiti i varijantu sa 65-nanometarskim Core 2 Duo modelima za nešto povoljniju sumu novca, ali se u uređaju koji smo imali prilike da testiramo nalazio Core 2 Duo T8300 procesor kompanije Intel, koji radi na 2.4 GHz i ima 3 MB L2 keš memorije, te radi na 800 MHz FSB-u. Istovremeno, to je i najsnažniji procesor koji se isporučuje u računarima ove serije. Laptop obećava i još dve interesantne novine, a to su Sleep-and-Charge USB portovi i Facial Recognition tehnologija za web kameru. Zahvaljujući potonjoj moguće je dići nivo bezbednosti podataka na još viši nivo, zahvaljujući digitalnoj fotografiji i specifičnim tačkama lica koje se prepoznaju od strane softvera. Sleep-and-Charge USB portovi donose mogućnost punjenja različitih uređaja u različitim stanjima, bez obzira da li je laptop ugašen, u sleep modu ili upaljen. Potrebno je, naravno da vodite računa o tome da bi ova funkcionalnost mogla da dovede do trošenja baterije, ukoliko notebook nije priključen na eksterni izvor napajanja. Verovatno je zato ova mogućnost podrazumevano isključena, te je treba manuelno uključiti u Start Menu opcijama, odnosno u Toshiba / Utilities / HW Setup stavci. Tada ćete biti u mogućnosti da napunite svoj MP3 plejer ili baterije drugih uređaja u bilo kom trenutku, čak i ako računar ne radi. U novoj seriji Toshiba je implementirala i nove multimedijalne tastere osetljive na dodir (Feather-Touch, kako ih Toshiba naziva), sa belim pozadinskim osvetljenjem.
       

      Notebook na testu – Toshiba Satellite U400

      Čime još raspolaže U400 sa našeg testa, u hardverskom smislu? Baziran je na Intel GM965 Express čipsetu i zvanično podržava specifikacije Centrino platforme. Ima 3 GB PC2-5300 DDR2 memorije, pri čemu se maksimalno može koristiti 4 GB memorije. Tu su i hard disk kapaciteta 320 GB, DVD pisač, 13.3-inčni TruBrite LCD ekran rezolucije 1280 x 800 piksela koji smo viđali i na U300 računarima, Intel Graphics Media Accelerator X3100 grafički čip koji je u stanju da dinamički koristi od 128 MB do 358 MB memorije, pomenuta web kamera rezolucije 1.3 megapiksela, te podrška za WiFi Draft N i Bluetooth tehnologije bežičnog povezivanja. Uz notebook ide baterija od 3700 mAh, koja mu omogućava nešto manje od tri sata autonomije.

       

      Toshiba Satellite U400 ne stiže u naročito bogatom pakovanju. U skladu sa svojom strategijom u EMEA regionu, hladno i profesionalno, japanski gigant isporučuje svoje računare samo sa strujnim adapterom što se tiče hardvera, ali i sa veoma dobrim uputstvima u kratkoj i dužoj formi, koji će pomoći i početnicima i iskusnim korisnicima da se što pre naviknu na svoj novi notebook. Tu su i objašnjenja određenih pojmova, uputstva za održavanje i slično. Detaljno uputstvo u vezi sa korišćenjem računara se može pronaći u elektronskoj formi, uz jasno istaknutu prečicu u Start meniju. Računar je promenio boju i šare u odnosu na U300 verziju, koristeći gore pomenute dizajnerske šeme. Za razliku od uniformno crnog računara, sada imamo dominantnu tamno sivu boju, uz efektno teksturisanu gornju površinu. Kućište je izrađeno od plastike visokog kvaliteta, koja se ne savija ni pod jačim pritiscima. Ono što bi vam moglo zasmetati jeste implementacija boja visokog sjaja, kako na spoljnim, tako i na unutrašnjim delovima računara, što će verovatno izmamiti uzdahe prilikom prvog dodira sa notebook-om, ali i neminovno dovesti do ostavljanja tragova na njemu ma koliko računa vodili o tome, što u perspektivi može kvariti ugođaj. Verujte nam na reč, gornju površinu računara komotno možete da koristite kao ogledalo, a jedina stvar koja nas sprečava da to posmatramo kao još jednu osobinu ovog računara jeste veliki Toshiba simbol, koji nam ipak sugeriše da to nije bila namera proizvođača. Težnja za atraktivnom stilizacijom je prisutna u svakom delu računara, a vidi se i odstustvo želje za istanjivanjem uređaja po svaku cenu, pošto linije prate linije biznis notebook računara većih dimenzija.

      Napred su smešteni čitač memorijskih kartica, analogni točkić za podešavanje jačine zvuka, kao i prekidač za WiFi. Levo se nalaze VGA i HDMI izlazi, otvor za hlađenje, dva USB 2.0 porta, FireWire port, ExpressCard slot i audio priključci (zvuk i mikrofon, bez S/PDIF-a). Na poleđini je samo priključak za strujni adapter, dok se levo nalazo LAN i modem konektori, jedan USB 2.0 port i optički uređaj. Unutrašnjost prati teksture i linije poklopca, pa tako nasloni za dlanove i delovi bočno od tastature poseduju šare identične onima koje okružuju Toshiba simbol na gornjem delu uređaja. Ekran je oivičen sivom plastikom, a iznad njega se, na svojoj tradicionalnoj poziciji, nalazi web kamera. Tradicionalno odličan touchpad je naizgled u potpunosti integrisan u naslone za dlanove, ali ćete po dodiru jasno osećati dokle se prostire. Njegova gornja linija je jasno obeležena trakom koja je pozadinski osvetljena belom bojom, a slična priča važi za Satellite logo na donjoj levoj i indikatore rada na donjoj desnoj strani naslona za dlanove, koji su neprimetno integrisani u površinu i daju indikaciju da postoje tek kada se U400 aktivira. Tasteri touchpada svetlo sive boje su odlični i upotpunjuju ugođaj korišćenja. Utisak, bar je takvo mišljenje autora ovih redova, jedino kvare brojne nalepnice koje će vas informisati o svakom mogućem i nemogućem sertifikatu koji U400 poseduje, uključujući i najveći koji će vas (ne)prijatno podsetiti da je računar “made for emerging EMEA region”. Mi vam toplo savetujemo uklanjanje ovih nalepnica, kojih je toliko da smo bukvalno morali da ih pomenemo, iako se objektivno radi o najobičnijoj sitnici. Tastatura je veoma dobra, sa velikim Enter tasterom, dobrim tipkama, rasporedom bez zamerki i izvanrednim osećajem pri kucanju. Takođe je premazana bojom visokog sjaja i crne je boje. Iznad nje se u ćoškovima nalaze zvučnici, a između njih sredinom gornjeg dela se prostiru multimedijalni tasteri osetljivi na dodir, koji imaju belo pozadinsko osvetljenje.

      Računar dolazi sa Windows Vista Home Premium operativnim sistemom u 32-bitnoj verziji. Sistem poseduje preinstaliran Service Pack 1, što je za svaku pohvalu i indikator da Toshiba misli i na naše tržište. Ne treba da čudi što je upravo ona, zajedno sa Acerom, prva koja plasira u značajnoj meri računare opremljene Vista SP1 sistemima kod nas. To ne samo da korisnike pošteđuje muka oko apdejtovanja, već indicira i na politiku kompanije prema nama, što nam može samo prijati. Windows Experience Index je deklasiran na 3.4. Po segmentima, ocene iznose 5.3 za CPU, 4.9 za RAM, 3.4 za grafiku, 3.5 za 3D grafiku, kao i 5.5 za hard disk. Toshiba isporučuje svoj softverski paket, koji omogućava kontrolisanje rada raznih segmenata računara, kao i fino podešavanje određenih parametara funkcionisanja, kao što su web kamera, kontrola potrošnje, rada WiFi i Bluetooth konekcije, pristup dodatnom softveru i slično. Uz notebook se isporučuje i Easy Media paket za koji je pitanje da li ćete ga ikada iskoristiti, ali svakako prija kao znak pažnje proizvođača. Tu je i myphotobook aplikacija, koja omogućava kreiranje rudimentarnih foto-albuma. Tu su i  McAfee antivirus i Adobe Reader, kao i Roxio Disc Creator i Picasa2 aplikacije. Novina je i implementacija softvera kompanije Google, odnosno njenog sistema za pretragu Google Desktop Search, kao i prisustvo Google Earth aplikacije, preinstalirane na računar. Neke stvari su korisne, neke nećete nikada iskoristiti, to zavisi od korisnikovih želja, pa ćemo vam prepustiti da se sami odredite prema tome u smislu da li je to dobro ili loše.

      Laptop se greje prilikom značajnijih opterećenja, što je tipična bolja računara ovog formata. Ipak, moramo konstatovati da se U400 koji se našao na našem testu zaista primetno zagreva, te da nakon intenzivnijeg testiranja na njemu postaje ne baš tako prijatno raditi, usled visoke temperature pojedinih delova računara, a naročito touchpada i leve strane naslona za dlanove. U principu, iako zagrevanje nije toliko da bi korisniku moglo da specijalno smeta, na um odmah pada temperatura unutar računara, odnosno kakvim će okruženjima u smislu akumulisane toplote biti izložene komponente, što dugoročno može ostaviti posledice, pa toplo preporučujemo korišćenje nekog hladnjaka – postolja. Hard disk dolazi podeljen u dve particije približno jednakih kapaciteta, uz restore particiju koja omogućava povratak kompletnog operativnog sistema. Performanse diska su veoma dobre, a izradila ga je upravo kompanija Toshiba. Kultura rada računara je bila na visokom nivou. Nije bilo neprijatnih iznenađenja dok smo radili za ovim notebook-om kompanije Toshiba. Rad je prilično živahan, zahvaljujući velikoj količini memorije i brzom procesoru. Naravno, ovo nije notebook koji će vam omogućiti udobno igranje, niti takav notebook postoji u 13.3-inčnoj klasi uređaja. Ekran poseduje sjajan premaz i radnu rezoluciju od 1280 x 800 tačaka i generalno je sasvim solidno rešenje. Uglovi gledanja baš i nisu sjajni, ali kada se gleda direktno u ekran ne dolazi do distorzije slike i boja, zahvaljujući korektnom pozadinskom osvetljenju.

      Specifikacija:

       

       

      Toshiba Satellite U400 – 100

      LCD

      13.3″

      Wide LCD

      da

      Procesor

      Intel Core 2 Duo T8300

      Brzina procesora

      2.4 GHz

      Grafika

      Intel GMA X3100

      Sistemska memorija

      3 GB DDR2

      Hard disk

      Toshiba MK3252GSX (320 GB, 5400 RPM, SATA interfejs)

      Optički uređaj

      HL-DT-ST DVDRAM GSA-U10N

      Modem

      HDAUDIO Soft Data Fax Modem

      LAN

      Marvell Zukon 88E8040

      Wireless LAN

      Intel Wireless WiFi Link 4965AGN, Bluetooth 2.1 + EDR

      Konekcije

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, Firewire, HDMI, ExpressCard, MS/MS Pro/MMC/SD/xD čitač kartica, Fingerprint Reader

      Maksimalna rezolucija

      1280 x 800

      Operativni sistem

      Windows Vista Home Premium Service Pack 1

      Softver

      Toshiba DVD Player, Toshiba Assist, Adobe Reader 8, myphotobook, Toshiba Easy Media, Google Desktop, Google Earth, McAfee Antivirus, Picasa2, Roxio Disc Creator

      Težina

      2.1 kg

      Dimenzije

      313 x 228 x 35 mm

      Cena

      1025 evra

      Garancija

      24 meseca

      Rezultati testova

      Toshiba Satellite U400 – 100

      PCMark 05

      Score

      4512

      CPU

      6181

      Memory

      4716

      HDD

      4630

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      864/4884

      NuclearMC

      8222

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      22366/17627

      Multimedia

      155632/72283

      Memory Bandwidth

      4351/4331

      Multicore Efficiency

      7144 MB/s, 38 ns

      HDDDrive Index

      38 MB/s

      3DMark05

      3D mark score

      846

      CPU score

      7966

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      50.0 MB/s

      Access Time

      18.7 ms

      Burst Rate

      74.2 MB/s

      CPU Usage

      2.1%

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      74 min 23 sec

      Rezime

      Performanse

      13

      CPU

      8

      Grafika

      2

      Hard disk

      3

      Autonomija

      9

      LCD panel

      4

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      18

      Dizajn

      10

      Tastatura, touchpad

      4

      Konekcije

      4

      Dodatni hardver i oprema

      1

      Softver

      4

      Garancija

      2

       

       

      UKUPNO POENA:

      56

      Toshiba Satellite U400 – 100 predstavlja sam vrh u ponudi 13.3-inčnih notebook računara. Radi se o jednom od hardverski najsnažnijih predstavnika ove platforme, koji će vrlo lako ispuniti svačije “everyday computing” potrebe, pokretati praktično sve verzije poslovnog softvera sa lakoćom itd. Veoma raduje da možemo konstatovati da uređaji ovog formata definitivno više čak “ni u proseku” ne zaostaju hardverski za braćom većih dimenzija, naprotiv – izuzev kada se radi o grafičkim čipovima, iz sasvim razumljivih razloga. U400 poseduje specifičan šarm i stil, nudi neke jedinstvene mogućnosti koje se korisnicima mogu pokazati veoma korisnim, vrlo snažnu platformu koja će drčno odgovoriti na svaki izazov, ali i izazovan dizajn i ono što je brojnim korisnicima, ma koliko to jedni (ne) priznavali a drugi poštovali ili nipodaštavali – uživanje u radu na lepom i kvalitetnom računaru, sa solidnom kulturom rada. Uz sve to, cena je sasvim adekvatna onom što se pruža, tako da naša presuda komotno može da glasi – ukoliko vam treba 13.3-inčni notebook, sa Toshiba U400 sigurno nećete pogrešiti. Naprotiv, cenimo da će to biti početak jednog divnog prijateljstva…

      Prednosti:

      – Odlične performanse, brz CPU
      – Jedinstvene mogućnosti koje daju računari manjih dimenzija
      – Podrška za mnoštvo vidova povezivanja
      – Tastatura i touchpad veoma dobri
      – Brz hard disk
      – Dizajn

      Nedostaci:

      – Nešto viši stepen zagrevanja
      – (Uslovno) Preterana upotreba boje visokog sjaja

      Notebook na test ustupila kompanija CT Computers

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi