Toshiba Satellite U840W-108

Toshiba Satellite U840W-108

Fascinantan je doživljaj kada pred sobom imate neku vrstu dvostrukog noviteta. Taman kada smo pomislili da su ultrabukovi u principu polako počeli da prelaze u "been there, done that" kategoriju, pojavio se računar koji ne privlači pažnju samo svojom značkicom kojom se ponosi pripadnošću ovoj kategoriji računara. Toshiba je izbacila Satellite U840W, gde sufiks W kao skraćenica od Wide, predstavlja značajnu novinu u odnosu na ono što je ranije viđano. Pogledajmo kako se u praksi ponaša ultrabuk sa 21:9 ekranom...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Dug je put usvajanja i prihvatanja novih standarda, a to možda i ponajviše važi za ekrane. U principu, širenje laptopova i silazak u mejnstrim se dešavao u trenucima kada su laptopovi prelazili sa “kockastog” 4:3 na “široki” 16:10 odnos stranica ekrana. Ključni argumenti u korist dotične promene su bili i prirodniji pregled (oku više prija široka nego visoka površina), ali i portabilnost, koja je – uprkos tome što možda ukupna zapremina ostaje ista ili slična – bila daleko izraženija kod “širokih” modela. Naravno, tu je bilo i drugih faktora, poput veće isplativosti pravljenja ekrana sa potonjim odnosom stranica, što je dosta uticalo i na sniženje cena laptopova.

      Međutim, to nije bio toliki faktor u prvoj iteraciji, koliko u prelaženju sa 16:10 na 16:9 odnos stranica, koji je danas potpuno dominantan u svetu laptopova, u svetu televizora, ali i u svetu desktop ekrana, gde je ipak većina monitora koji se danas prodaju uspela da potisne stari 16:10 odnos stranica u korist novijeg. Razlog je jasan – ako smanjenje broja piksela po vertikali omogućava značajne uštede, to će se preneti i na cene laptopova, i svi faktori u industriji će pohrliti ka tome.  

      To ne znači da je uvek samo jedan odnos stranica sveprisutan, ili da se promene dešavaju trenutno, kao magijom stvorene. One su postepene i uporne, i uvek praćene određenim eksperimentima i, usudili bismo se reći, egzibicijama sa formatom. Tome su naročito sklone neke kompanije koje drže do svojih posebnosti, kao što je Sony, koji je već pokušavao sa linijama računara sa ultra-širokim ekranima. Najzad, u poslednje vreme viđamo i dosta ultra-širokih ekrana na polju televizora (Philips naročito), te desktop polju, gde smo imali priliku da isprobamo Dell UltraSharp U2913WM i LG UltraWide 29EA93, kojima smo bili prilično zadovoljni.

      Nakon 21:9 monitora, imamo priliku da isprobamo i ultrabuk sa 21:9 odnosom stranica. On je delo japanske kompanije Toshiba, i nije samo prosta varijacija na temu ranije predstavljenog Satellite U840 modela, budući da tu ima nekih detalja koje vredi istaći i koji pokazuju da se posao nije samo tek tako odrađivao. Zašto se prave ovakvi uređaji? Pa, uglavnom zbog filmova. Kakav je utisak u radu? Pogledajmo…  

       Toshiba Satellite U840W dolazi u dopadljivoj, stilizovanoj kutiji koja nudi mnoštvo informacija o proizvodu. Laptop stiže u mekanoj futroli, ali osim njega i strujnog ispravljača nećete zateći mnogo toga unutra, budući da se u pakovanju nalazi još samo gomila uputstava za korišćenje. Računar je izrađen od ispoliranog aluminijuma. Kvalitet izrade je odličan, aluminijum je izuzetno obrađen, nema krckanja ni ugibanja, tako da sa te strane možemo dati visoku ocenu.

      Takođe, na donjem delu poklopca – upravo onom koji hvatamo kad god želimo da otvorimo ili zaklopimo laptop, imamo implementiran kožno-gumirani deo, koji sasvim fino deluje pod prstima – i stavljen je zapravo baš na deo koji najčešće diramo, ne računajući tu ulazne uređaje poput tastature i tačpeda. Ovakvo rešenje donosi notu elegancije koja nije tako izražena kod laptopova ove vrste.

      Tanak i lagan laptop zadržava prepoznatljivu tamno-sivu boju, u skladu sa Toshiba stajlingom. U unutrašnjosti imamo nešto drugačiji raspored u odnosu na standardni ultrabuk, što ne iznenađuje budući da dodatnu širinu (14,4 inča) treba nekako iskoristiti i u unutrašnjosti. To je postignuto implementacijom vrlo solidnih Harman Kardon zvučnika levo i desno od tastature.

      Sama tastatura je čiklet tipa, i ima karakteristiku pozadinskog osvetljenja. Tačped je izrađen iz jednog dela, ali je dosta tvrd u svojoj gornjoj polovini da bismo mogli reći da u potpunosti i bez ikakvih smetnji funkcioniše i kao klikped.

      Konektori
      Korisnike može radovati činjenica da U840W nudi konektore standardne veličine, bez potrebe za korišćenjem adaptera ili konvertora. Svi su smešteni na bokovima, i to pri donjim ivicama laptopa. Imamo tri USB 3.0, jedan HDMI konektor, a jedina stvar koja je smeštena na prednjoj strani je SD čitač kartica, blizu desnog boka. Tu su i LAN port (levo), te audio konektori (desno, suviše nisko za naš ukus ako trebate da povežete nešto, budući da su konektori tačno tamo gde treba da bude miš. Treba istaći da USB portovi podržavaju Sleep’n’Charge funkciju, te se USB uređaji (plejeri, telefoni…) mogu puniti i kada je računar ugašen.

      Hardver, specifikacija
      U840W nudi hardver tipičan za ultrabuk računare. Konkretno, laptop ima Intel HM77 čipset kao osnovu, te Intel Core i5-3317U mobilni procesor. Reč je o 22-nanometarskom procesoru sa dva jezgra, 3 MB keš memorije i podrškom za Hyperthreading (odnosno, četiri threada). On radi na 1,7 GHz i pride podržava Turbo tehnologiju, kada mu se brzina povećava na 2,6 GHz. Stoga ne čudi što u performansama sa lakoćom ostavlja iza sebe starije ultrabuk modele, odnosno ultrabukove koji koriste  drugih proizvođača Potrošnja mu je deklarisana na 17 W.

      Intel HD 4000 je grafički čip integrisan u procesor, koji radi u rasponu od 350 MHz do 1,05 GHz, u zavisnosti od opterećenja. Međutim, ovde dolazimo do značajne razlike u odnosu na “običan” U840. Taj računar je imao diskretnu AMD Radeon HD 7550M grafiku, a model sa našeg testa sa sufiksom W je nema. Sa jedne strane, to čudi jer je zapravo U840W multimedijalno nastrojen laptop, naizgled više nego U840.
       
      [modul]specifikacija=2121[/modul]
      Korisniku je na raspolaganju 4 GB DDR3-1600 memorije. Kada je skladišni prostor u pitanju, koristi se koncept SSD keširanja u kombinaciji sa hard diskom. To u praksi znači da je u računaru hard disk kapaciteta 320 GB, a da se za keširanje koristi mSATA SSD od 32 GB. Na taj način bi u teoriji računar trebalo da ponudi korisniku više upotrebnog prostora, u kombinaciji sa zadržavanjem prednosti malog vremena pristupa karakteristične za SSD-ove, a sve skupa po povoljnijoj ceni nego da se implementira samo jedan SSD većeg kapaciteta.

      Ekran je “proširena varijanta standardne HD rezolucije od 1366 x 768 piksela”. Radna rezolucija 14,4-inčnog ekrana Toshiba računara iznosi 1792 x 768 piksela. Radi se o glossy ekranu sa solidnom stopom refleksije. WiFi Draft N je tu, kao i Bluetooth, te WiDi podrška. Uz računar se isporučuje Windows 7 Home Premium u 64-bitnom izdanju, i to na srpskom jeziku (makar na semplu koji smo mi dobili).
       Evo nas i kod rezultata testova. Ilustracije radi, uporedili smo Satellite U840W sa “bratom rođenim”, modelom U840. Imajte u vidu da spomenuti raspolaže diskretnom Radeon grafikom…
       

       

      Toshiba Satellite U840W

      Toshiba Satellite U840

      Battery Eater – Reader test

      6:40

      6:35

      PC Mark 7

      4016

      4210

      Cinebench 11.5 OpenGL

      13,26 fps

      12,01 fps

      Cinebench 11.5 Rendering

      2,37 pts

      2,37 pts

      Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      27,5 fps

      40,2 fps

      Unigine  (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      13,4 fps 325 poena

      19,4 fps 489 poena

      Nuclear MC

      9562

      9494

      wPrime 32M (sec)

      22,152

      22,113

      HD Tune Transfer (MB/s)

      73,6 – HDD 244,6 – SSD

      88,8 – HDD 234,4 – SSD

      HD Tune Access Time (ms)

      18,8 – HDD 0,1 – SSD

      18,5 – HDD 0,1 – SSD

       
      Utisci
      Kao što se može očekivati, a što rezultati testiranja i potvrđuju, utisci o radu u Windows okruženju su pozitivni. Zahvaljujući brzom SSD-u koji kešira najkorišćenije fajlove, Windows deluje vrlo odzivno, i generalno gledano je sasvim udoban za korišćenje u svim verzijama ne naročito zahtevnih aplikacija, odnosno da odgovori na potrebe mejnstrim korisnika. Korišćenje raznih aplikacija, kuckanje mejlova, rad u Office okruženjima i tako dalje, tu se i nema naročito previše pričati u odnosu na ranija iskustva.

      Toshiba isporučuje svoje računare sa Windows operativnim sistemima sa solidnom količinom propratnog softvera, pa je tako i ovog puta. Među aplikacijama se može pronaći mnoštvo svega i svačega, od Microsoft Office 2010 programskog paketau u besplatnoj varijanti podržanoj reklamama, preko McAfee Internet Security softvera za zaštitu od malvera, do aplikacija koje ćete vrlo lako i brzo primetiti (recimo, u Tray-u), pa do onih koje nećete primetiti tako lako.  

      Ekran i iskustvo u radu
      Ovaj put pitanje ekrana razmatramo ne samo u smislu njegovih karakteristika i kvantitativno proverivih odlika, već i u konceptualnom smislu vezano za upotrebljivost. Ništa čudno, budući da je isti zapravo ključna odlika računara, koja ga odvaja od ostatka ponude. Sa jedne strane, ukoliko smatrate da ovako izduženi računari u startu nisu za vas u smislu stila ili upotrebljivosti – to je sasvim legitimno, i ovo nije ultrabuk za vas. Sa druge strane, ukoliko ste otvoreni, postoji dosta toga što vam se može dopasti i što ovaj ultrabuk može učiniti vašim nerazdvojnim saputnikom, upravo zahvaljujući njegovom ekranu sa srazmerom stranica od 21:9.  

      Takav ekran je naročito pogodan za gledanje filmova i to je svakako nešto što svima pada na pamet. Da, gornja slika sa Bred Pitom je pravi screen capture, bez ikakvog sečenja ivica sa strane – to što vidite na slici je kompletan sadržaj ekrana. 21:9 je zapravo filmski format, i to znači da nećete viđati crne trake ispod ili iznad filma dok ga gledate. Samim tim, površina koju ćete gledati će biti veća, da ne kažem i prirodnija. Naravno, postoje i neki primeri gde je odnos stranica i veći i manji, ali u principu, filmovi se nakon obrade prezentuju u 21:9 formatu. Međutim, to nije sve.  

      Naime, ekran je sasvim podesan i za neke druge vidove korišćenja u svakodnevnoj praksi, kao što je dodatni prostor na desktopu sa strane ili lakše korišćenje više aplikacija simultano pokretanih u paralelnim prozorima. Primere možete da vidite na priloženim fotografijama. Više prostora na desktopu levo i desno, zahvaljujući 1792 tačke po horizontali? Zašto da ne, to je gotovo FullHD, ako se ograničimo na horizontalu.  

      No, postoji i druga strana medalje, a to je vertikala, i to je zapravo najslabija tačka ovakvog ekrana. Samo 768 tačaka po vertikali znači – dosta skrolovanja, što po dokumentima, što po web stranicama, što u svakom drugom smislu. To je i jedan od glavnih razloga zašto u praktično svakom testu laptopa sa HD Ready rezolucijom kažemo “voleli bismo ekran više rezolucije”. Ovde je ta pojava podjednako izražena. Ne kažemo da je stanje stvari loše, jer ono nije gore od običnog HD Ready laptopa, ali velika širina stvara subjektivan utisak da bi se na ekranu trebalo prikazati mnogo više od onoga što se zapravo prikazuje kada su u pitanju sadržaji koji se šire po vertikali.  

      Sam ekran ima dosta dobar nivo osvetljenosti. Slabija strana su mu uglovi gledanja, premda takvu stavku treba uzeti sa delimičnom rezervom – budući da je ekran u startu širi, njegovi uglovi gledanja prosto po zdravorazumskoj logici ne mogu biti toliko tolerantni na promenu perspektive. To se reflektuje i na promenu horizontalnog, i na promenu vertikalnog ugla. Pride, radi se o glossy ekranu, podsećamo, te stoga zatičemo pojavu refleksije.  

       Temperature
      Load

      Idle

      Buka

      Temeperature možete videti na priloženim slikama u situaciji maksimalnog opterećenja i nezahtvenog rada. One su u rangu očekivanog. Računar se ne zagreva naročito, budući da i nema nekih komponenti koje bi ga posebno grejale. Samim tim, nema ni nekih povoda za intenzivniju emisiju buke kada je kuler u pitanju.
      Baterija
      Baterija je četvoroćelijska, Li-pol tipa. U praksi, isporučuje veoma dobru autonomiju, od gotovo sedam sati. Ona iznosi 6 sati i 40 minuta u konkretnom slučaju, u režimu u kom ne gasimo nijednu funkciju ili čip, već samo koristimo laptop na bateriji za obične, nezahtevne poslove, kao što je čitanje tekst fajlova ili kuckanje (konkretno, ovog teksta).

      Zaključak
      Toshiba je napravila jedan sasvim poseban ultrabuk. On se ne posmatra samo kao još jedan prenosni računar, već i kao potencijalni vesnik nečeg novog, a sasvim sigurno kao naprava koja se po mnogo čemu izdvaja od konkurentskih modela. Mnogo toga čoveka može privući. Solidne performanse, korektno ponašanje u radu, odlična autonomija, veoma dobri zvučnici, ali nadasve, sasvim poseban ekran. On omogućava ne samo multimedijalnu uživanciju, već donosi i određene opcije u svakodnevni rad i praksu multitaskovanja.  

      Opet, ekran ima i svojih mana, kao što su mala visina praćena izraženom potrebom za skrolovanjem, ili slabiji uglovi gledanja. Postoji ipak jedna jasna stvar kod U840W ultrabuka – on nema konkurenciju u pravom smislu te reči. Nijedan drugi ultrabuk nije poput njega. To, u kombinaciji sa relativno pristupačnom cenom – relativno, zato što gledamo cenu u odnosu na druge ultrabukove – koja je u rangu sa ostalim ultrabukovima u klasi može da ga učini vrlo privlačnom kupovinom za osobe koje znaju šta žele, kao i onima koji traže nešto specifično, što će njihovo iskustvo rada na računaru učiniti različitim – zapravo, kvalitativno boljim – u odnosu na mejnstrim ponudu.

      U tom pogledu, Satellite U840W je zaista vrlo relevantan izbor. Šteta što mu je to zapravo i ograničavajući faktor, jer će korisnici koji zapravo traže obrnuto – nešto što je nalik na ostatak ponude i bez puno eksperimentisanja, a takvih je većina, verovatno biti skloni da ga zaobiđu. Kao i obično, na nama je da vam izložimo činjenice i izreknemo subjektivan sud, a na vama je da procenite da li je ovo idealna mašina za vas. Što se nas tiče – slobodno probajte!  
      Ocena: 87%
      Prednosti:
      – Sasvim poseban računar – Dobar kvalitet izrade – Ultra-široki ekran u realnom radu, što u prikazu filmova, što u multitaskingu – Visok stepen prenosivosti – Ukupan utisak – Ekran će privući kupce i stvoriti sopstvenu nišu za ovaj ultrabuk
      Nedostaci:
      – (Uslovno) Pomenuti ekran će neke kupce odvratiti – Dosta propratnih aplikacija sa Windowsom – Voleli bismo ekran nešto veće rezolucije po vertikali – Tastatura i tačped – Položaj audio konektora sa desne strane
      Računar na test ustupio CT Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi