Toshiba Tecra Z50-A-128

Toshiba Tecra Z50-A-128

Poslovna serija laptop računara ultra-tankog i lako prenosivog formata kompanije Toshiba dobija novu iteraciju. Da li su pozitivne stvari opstale i na koji su način nadograđene? Družimo se sa Tecra Z50 modelom, koji ne skriva svoju ambiciju da se nametne u svim vrstama preduzeća kao idealan izbor za one sa nešto višim kriterijumima po pitanju izbora računara...

    Sadržaj

      Toshiba je svoju Tecra seriju namenila poslovnim korisnicima kojima su stil i funkcionalnost podjednako bitni, uz obaveznu dozu visokog stepena mobilnosti. Sa jedne strane, to znači da su kriterijumi veoma visoko postavljeni, ali isto tako i da iz generacije u generaciju nema prevelikih iznenađenja. Pred nama je Tecra Z50 ili sa punim sufiksom Z50-A-128. Tipičan ultrabuk baziran na Intel Haswell platformi, namenjen prevashodno poslovnim korisnicima. Ostavlja li magnezijumsko kućište i dalje istovetan, pozitivan utisak na nas?
      tecra1_s.jpg
      Dizajn U pakovanju tipičnom za Toshiba prenosne računare ne zatičemo puno toga, što pomalo razočarava, posebno imajući u vidu cenovnu klasu ovog računara. No, najbitnije je tu. Ipak, da pakovanje jeste pomalo čudno osmišljeno, dokazuje činjenica da se apgrejd na Windows 8.1 Pro isporučuje na disku. Toshiba Tecra Z50 nema optički uređaj, tako da ćete morati da se snađete na neki način ukoliko želite da preinstalirani Windows 7 Professional apgrejdujete na poslednju verziju.
      toshiba_tecra_001_s.jpg
      Vraćajući se mašini, želimo da odgovorimo na pitanje iz uvodnog pasusa – magnezijumsko kućište itekako ostavlja pozitivan utisak na nas prilikom svakog susreta, pa i ovog. Magnezijum daje čvrstinu, ali ne i krutost, pa korisnici imaju najbolje od oba sveta: lep osećaj metala pod prstima i kućište koje je teže oštetiti fizičkim putem, naročito kada se radi o onim sitnim oštećenjima na koje je aluminijum tako podložan, usled krutosti.
      tecra4_s.jpg
      Ipak, ne bismo nikako opisali Tecru kao naročito atraktivan laptop. Radi se o poslovnom laptopu relativno konzervativnog dizajna, koji treba da objedini luksuz i poslovnost, i sa te strane je dizajn računara veoma funkcionalan. Spoljnim delom i unutrašnjim obodom dominira tradicionalna tamno-siva boja, dok su tasteri tastature i okvir oko ekrana crne boje. Kad smo kod ekrana, šarke koje drže ekran su unapređene u odnosu na ranije verzije, i sada deluje da čvršće drže ekran u odnosu na prethodne generacije, kada je prilikom intenzivnijeg kuckanja bilo jasno uočljivo blago klackanje ekrana.
      tecra15_s.jpg
      Laptop u celini izgleda veoma dopadljivo i nenapadno, sve ostavlja utisak kvaliteta, ali i dalje bez napadnih elemenata, što će se dopasti svima koji žele uređaj koji će se neprimetno integrisati u (prevashodno poslovno) okruženje. Debljina računara je prilično mala, što je i za očekivati, ali se to posebno odnosi na masu, što je (između ostalog) ponovo zasluga korišćenja magnezijumskog kućišta. Na spoljnom delu samo mali Toshiba logo u donjem uglu odaje kreatora računara.
      Magnezijumsko kućište itekako ostavlja pozitivan utisak na nas prilikom svakog susreta
      Konektori Što se konektora tiče, laptop raspolaže sa relativno standardnim dijapazonom istih, a broj je vrlo pohvalan imamo li u vidu da se radi o ultrabuku. Tako zatičemo čak četiri USB porta. Od toga imamo jedan USB 2.0 port i jedan USB 3.0 port na levoj strani, i još dva USB 3.0 porta sa desne strane. Na prednjoj strani su pozicionirani indikatori statusa, dok su pozadi slot za SIM kartice, kao i otvor za hlađenje.
      toshiba_tecra_013_s.jpg
      Levo se, osim nabrojanih USB-ova, nalaze još i konektor za strujni ispravljač, VGA i HDMI izlazi, te combo audio i Smart Card slot. Sa desne strane su pozicionirani slot za SD kartice, kao i LAN priključak. Tu su još i Kensington lock i ranije pomenuta dva USB 3.0 porta.
      [modul]specifikacija=6044[/modul]Nova Tecra stiže sa dobro poznatom Haswell platformom. Tu je već dobro poznati Intel Core i5 4200U procesor prevashodno namenjen ultrabukovima. Core i5 4200U radi na 1,6 GHz i u Turbo režimu može dostići radni takt od 2,6 GHz. Dvojezgarni procesor podržava i Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Ima 3 MB keš memorije, izrađen je u 22-nanometarskoj izradi i maksimalna termalna disipacija mu je deklarisana na 15 W.
      skrin2_s.jpg
      skrin3_s.jpg
      Njegova karakteristika jeste prisustvo Intel HD 4400 grafičkog čipa. Intel je obećao bolje performanse u novoj generaciji, ali i podršku za displeje veće rezolucije. Grafika radi na 200 MHz bazno, a njen radni takt se penje do 1,1 GHz. Ne treba zaboraviti ni Intel WiDi (Wireless Display) tehnologiju, koja je takođe prisutna i podržana i koja može slati sliku bežično na sliku kompatibilnih televizora (noviji modeli imaju ugrađen WiDi risiver) ili bilo kakav displej koji ima priključen eksterni risiver.
      Kada je memorija u pitanju, radi se o DDR3-1600 tipu memorije. Neka vas ne zbunjuje što gore piše 4 GB, jer takav je bio sempl namenjen novinarima. Finalna verzija Tecra Z50-A-128 stiže sa 8 GB RAM memorije, što je i za očekivati od mašine koja ipak treba da bude natprosečno spremna za korišćenje u biznis okruženjima i sa biznis aplikacijama, a pozicionirana je u višem cenovnom rangu.
      Računar se isporučuje sa Windows 7 Professional operativnim sistemom i diskom za apgrejd na Windows 8.1 Pro u pakovanju
      Napomenućemo da je celokupna memorija smeštena u jedan slot, tako da ako želite da proširite količinu memorije, to možete učiniti korišćenjem drugog slota. Pod uslovom da vas ovih 8 GB memorije ne zadovoljavaju, naravno.
       tecra16_s.jpg
      Tecra dolazi sa IPS ekranom, opremljenim anti-glare premazom koji pomaže kod eliminisanja refleksije i gledanja u ekran pri jarkom osvetljenju. Kao i uvek, pozdravljamo prisustvo ekrana bez odsjaja. Ovde je to utoliko lakše učiniti, pošto se radi o kvalitetnom displeju, veoma dobro osvetljenom, širokih uglova gledanja, kao i Full HD rezolucije (1920×1080 piksela).
       toshiba_tecra_014_s.jpg
      Sistem skladištenja podataka se zasniva na SSD tehnologiji, praktično neophodnoj u ovakvim mašinama. Korisnici neće samo uživati u velikoj brzini odziva i teoretskom transferu, već i u natprosečnoj količini prostora. Naime, Toshiba koristi sopstveni SSD kapaciteta 256 GB, što znači da ćete imati preko 200 (i kusur) GB dostupno za svoje podatke (ostatak naravno otpada na operativni sistem). Odlična vest, naročito ukoliko morate da uskladištite tušta i tma fajlova za poslovne potrebe.
      toshiba_tecra_009_s.jpg
      Konektore možete videti u priloženoj tabeli, a o njihovom rasporedu smo diskutovali na prethodnoj strani. Može biti da bi neko želeo neki poslovni interfejs viška, ali veoma je diskutabilno koliko je realno da se danas implementira, recimo, ExpressCard Slot u ovakav računar. Uostalom, tu je dosta USB portova. Dodatno bismo naglasili prisustvo Dual Band Wireless standarda (2,4 / 5 GHz), što može značiti u današnjim savremenim poslovnim okruženjima. Ponovimo da uz ovaj računar stiže 64-bitni Windows 7 operativni sistem u Professional varijanti zajedno sa apgrejdom za Windows 8.1 Pro korišćenjem priloženog diska.
      [modul]specifikacija=6044[/modul]Utisci o svakodnevnom korišćenju računara su veoma pozitivni, kada posmatramo performanse. Nema naročitih iznenađenja, računar raspolaže klasičnom ultrabuk platformom i ponaša se predvidljivo, da ne kažemo da je veoma živahna i raspoložena za hvatanje u koštac sa bilo kakvim poslovnim aplikacijama koje pred nju možete postaviti. Sa te strane smo veoma zadovoljni. No, tu je i tušta i tma sitnih i ne tako sitnih implementacija koje olakšavaju život poslovnim korisnicima, ali mogu itekako da pomognu i nama ostalima.
      skrin4_s.jpg
      Najpre, imamo sertifikat o slobodnom padu, koji govori da je računar testiran na slobodan pad sa visine do 76 santimetara. Takođe, tu je i simulacija trogodišnjeg rada i otvaranja ekrana, koja garantuje da će šarke itekako izdržati stalno otvaranje i zatvaranje ekrana i da u tom smislu neće biti popuštanja. Dual Band Wireless podržava 5 GHz opseg, a tu je i SIM podrška koja daje mogućnost korišćenja LTE standarda (eh, kada li će to kod nas zaživeti u ozbiljnijoj meri). Tu je i web kamera od 2 megapiksela, koja će video konferencije učiniti kristalno jasnim.
      toshiba_tecra_012_s.jpg
      Takođe, Toshiba Tecra podržava TPM modul (Trusted Platform), koji je bitan za korporativne korisnike. Smart Card je tu, kao i senzor otisaka prstiju. Najzad, treba spomenuti i docking port. Za razliku od mnogih ultrabukova, Tecra Z50 ga podržava. Ukoliko se odlučite da ga dokupite, dobićete mnoštvo dodatnih opcija vezanih za periferije i konektore. Tu su dodatni USB portovi, DVI i DisplayPort izlazi…No, on se ne isporučuje standardno uz računar i imajte u vidu da se mora dokupiti, ukoliko poželite da računar koristite na takav način ili jednostavno imate potrebu za mogućnostima koje docking port donosi.
      Tastatura je sasvim korektna, ali tačped nije naročito impresivan
      Ekran Ekran je stavka kojom smo tradicionalno zadovoljni kod Tecra računara. Tako je i ovaj put, pošto zatičemo IPS ekran dobrih uglova gledanja. Ne samo što je prilično živahan i kvalitetan, već raspolaže i Full HD rezolucijom (1920 x 1080 piksela). Na sve to, veoma je dobro osvetljen, a na sebi nema nikakve refleksije, što tradicionalno pozdravljamo. Ukupni utisci o ekranu su veoma dobri.
      ekran_1.jpg
      Input uređaji Tastatura je sasvim korektna, sa pločastim tasterima prijatnog hoda, koji je – čini nam se – uvećan u odnosu na hod tastera kod prethodnih generacija. Već smo spomenuli da je tastatura vodootporna (do 30 ml tekućina), što može biti pravi spas. Naravno, ne treba zaboraviti ni belo pozadinsko osvetljenje, standardno na Toshiba laptopovima više kategorije.
      toshiba_tecra_007_s.jpg
      Tačped je takođe tu, ali nije naročito impresivan. Nije ni naročito slab, već bi se pre moglo reći da ostavlja korisnika ravnodušnim. Reč je o tradicionalnom tačpedu u formi klikpeda, koji je čas preosetljiv, čas neosetljiv. Utisku ne pomaže ni što je relativno malih dimenzija, i decentriran prema levoj strani. Dabome, nismo ni očekivali džina na 13-inčnom laptopu, ali je ovde prostor koji je mogao biti iskorišćen za tačped većih dimenzija upotrebljen skener za otiske prstiju i, mnogo bitnije, na dva tastera trekpointa.
      toshiba_tecra_005_s.jpg
      Da, tastatura i tačped nisu jedini način da unosite komande, već je tu i trekpoint. Malecki trek je smešten u centru tastature i jasno vidljiv jer je plave boje. Iznad tačpeda su dva tastera koji prirodno vrše funkciju tastera miša kada koristite trekpoint. Iskreno, mi bismo najradije to izbacili, a uvećali dimenzije tačpeda. Buka Eksplicitne podatke možete videti na priloženoj fotografiji.Toshiba Tecra kao vrhunski laptop ne bi smela imati problem sa bukom, a naši rezultati to i potvrđuju. Takođe, nema ni nekih krckavih i sličnih čudnih zvukova koji bi dopirali iz unutrašnjosti laptopa tokom svakodnevnog rada. 
      buka_1.jpgZagrevanje Zagrevanje je kod magnezijumskog kućišta po pravilu nešto malo primetnije nego kod aluminijumskog, ali se radi o minimalnim razlikama od stepen-dva. To se može videti i iz rezultata, kada ih uporedimo sa bilo kojim aluminijumskim ultrabukom. Korisnici mogu biti mirni, nema vrelih delova sa kojima dlanovi ili prsti dolaze u dodir, nema preterane toplote.
      tempmin_1.jpg
       
      Baterija Baterija ostvaruje veoma dobar rezultat. U praksi smo dobili nešto preko 8 i po sati uz uključen WiFi i surf, što je zaista odličan rezultat i znači da sa Tecra Z50 modelom možete da izgurate puno radno vreme bez punjača. Naravno, imajte u vidu da razni parametri imaju ulogu u potrošnji i da ona može poprilično da varira u zavisnosti od aktivnih čipova i njihovog opterećenja.
      toshiba_tecra_002_s.jpg
      Zaključak Sa jedne strane, zaključak o Tecri je lako doneti. Radi se o laptopu veoma dobrih karakteristika, po svemu unapređenom u odnosu na ranije modele. U poslovna okruženja će se veoma lako integrisati, a dobre osobine mogu biti od velike koristi korisniku prilikom svakodnevnog obavljanja zadataka. Tu je i dosta unapređenja “pod haubom”, koje korisnik možda neće videti odmah ili mu neće smesta zatrebati, ali koja su tu i mogu itekako da doprinesu ugodnosti korišćenja, bezbednosti ili lakoći u radu.
      toshiba_tecra_003_s.jpg
      Opet, krucijalno pitanje je za koga Toshiba pravi svoje laptopove. Iako razumemo u potpunosti odluku da se ide sa konzervativnim rešenjima i dizajnom, imamo utisak da ovim modelom Toshiba neće osvojiti neke nove korisnike, a stari nemaju previše motiva da apgrejduju svoje mašine jer objektivno razlike nisu toliko izražene.
      Radi se o laptopu veoma dobrih karakteristika, po svemu unapređenom u odnosu na ranije modele
      U tom smislu, Tecra će biti instantno prepoznata kao konzervativno rešenje namenjeno poslovnim korisnicima, i ako tako posmatramo stvari, model je u potpunosti uspeo i ostvario je zamisli kreatora. Opet, može da se postavi pitanje da li će Tecra serija zauvek ostati ovakva kakva je sada i da li je to vredno ne tako male sume novca. Na korisniku je da odluči, a mi možemo sa zadovoljstvom da konstatujemo da oni koji se opredele za ovaj ultrabuk svakako neće pogrešiti.

      Prednosti: – Nenametljiv dizajn – Dosta sitnih pomaka na raznim poljima, od kvaliteta izrade, preko bezbednosti, do ugodnosti korišćenja – Ukupan utisak – Visok stepen mobilnosti, odlična baterija – Veoma dobar ekran Nedostaci: – (Uslovno) Nenametljiv dizajn za neke neće biti dovoljan – (Uslovno) Visoka cena – Tačped je mogao biti bolji Računar na test ustupio CT Computers

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi