Uporedni test popularnih modela notebook-ova sa cenom do 50 hiljada dinara, Q4 2009.

Uporedni test popularnih modela notebook-ova sa cenom do 50 hiljada dinara, Q4 2009.

Seriju uporednih pregleda notebook računara započinjemo kategorijom za koju osnovano pretpostavljamo da je potencijalno najzanimljivija najširem krugu naših čitalaca. Koji se to računari izdvajaju, a da ne koštaju više od pedeset hiljada dinara? Pogledajmo interesantne predstavnike ove kategorije...

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Uporedni test popularnih modela notebook računara sa cenom do 50 hiljada dinara, Q4 2009.

      Kada smo odlučivali da vaspostavimo uporedne testove notebook računara na Bench sajtovima, kojih ruku na srce, dugo nije bilo, nikako nismo uspevali da se usaglasimo sa kriterijumom, ali i na relaciji kriterijum – realno okruženje i uslovi rada. Najpre smo razmišljali da li da podelimo notebook računare po formi, pa smo želeli da pravimo uporedne prikaze dvanestoinčnih, trinaestoinčnih, petnaestoinčnih računara i tako redom. Odmah se pojavilo nekoliko problema. Niti smo mogli da obezbedimo adekvatan broj reprezenata u odgovarajućim kategorijama, usled problema sa dostupnošću kod domaćih dobavljača (naročito notebook-ovi manjih dijagonala), niti smo mogli da tako direktno poredimo računare drastično različitih karakteristika, cenovnog ranga i mogućnosti. Verovatno svi znate kakvih sve ima, recimo, petnaestica? Pride, pojavio se “problem” sa notebook-ovima novih formata, odnosno sa 16:9 ekranima. Da li je OK porediti 15,4“ sa 16“? Naizgled lako za odgovor, i to potvrdan, ali evo jednog prilično banalnog primera koji dobro ilustruje o čemu se sve mora voditi računa – praktično sve 16“ mašine dolaze sa numeričkim delom tastature, od 15,4“ gotovo nijedna. Pa kada se razne sitnice nagomilaju, dođe se do popriličnih razlika u korišćenju i mogućnostima.

      Nakon razmišljanja na ovu temu, pokušali smo da idemo po klasama, odnosno namenama računara. Tek tu se pojavilo mnoštvo peripetija. Koja je to linija koja razdvaja multimedijalan laptop od modela value serije, koji su praktično identični po harderu? Da li je fer uporediti računare od kojih je jedan praktično dvostruko skuplji, samo zato što je deklarativno pripadaju istoj kategoriji? I ponovo taj problem sa dostupnošću pojedinih modela, koji nas proganja ma kakvu nameru i plan imali…Da li onda testirati notebook računare po platformama? Ali, koja je poenta sučeliti samo modele sa Pentium Dual Core serijom procesora, ili samo sa Athlon X2 procesorima, ili samo Core 2 Duo procesorima i različitim konfiguracijama. Ipak, negde smo morali da presečemo i odlučimo se, bez obzira na potencijalne probleme, peripetije i prepreke na koje smo mogli naići. Naša odlučnost je bila nepobitna. „Uporednog testa mora biti, i to ne jednog, već nekoliko“. Notebook računari nisu više samo budućnost, već i sadašnjost PC tržišta. Od desktopova su preuzeli primat u prodaji i prodaju se u velikim količinama, čak i u našoj zemlji, odnosno na nešto konzervativnijem tržištu gde stoni računari igraju ulogu veću nego u zemljama kod kojih je tranzicija shvatanja u korišćenju računara krenula u pravcu mobilnih varijanti mnogo ranije.

      Value kategorija i zašto baš ona

      Veliki je broj korisnika kojima je potreban notebook ovih dana. Bez obzira da li ste student kome treba nov laptop, da li vam treba prenosna mašina zbog prirode posla, želite još jedan računar u kući, jednostavno želite da probate kako je to raditi na mobilnom kompjuteru, ili pak birate laptop zbog dizajna i/ili slaganja sa bojom nameštaja, velike su šanse da i vi osećate posledice sveopšte ekonomske krize koja je, uprkos navodima i obećavanjima aktuelne ministarske garniture, neumitno pogodila i našu zemlju (nas u IT industriji je pogodila odmah po izbijanju, nažalost). Stoga smo osnovano pretpostavljali da će vas najviše zanimati pristupačni računari. Nakon uporednog prikaza netbook računara, prelazimo na kategoriju „pravih“ laptopova, veće hardverske snage i većih mogućnosti. Stoga smo rešili da se pozabavimo nekim od najinteresantnijih modela tzv. Value kategorije. Value, odnosno „Vrednost“, kada se termin bukvalno prevede, je sladunjav naziv za kategoriju najpristupačnijih računara, koji „za određenu vrednost nude dovoljno“. Preostalo nam je da odredimo cenovni rang, koji jednostavno mora postojati da bi se napravila adekvatna diferencijacija u odnosu na modele drugih kategorija. Rešili smo da cenovni maksimum bude 50,000 dinara. To je istovremeno dosta suzilo opseg cena, pošto teško da se može naći išta za manje od 35,000 dinara. Time je ovaj test u stvari i logičan nastavak naše serije prikaza, započete uporednim testom netbook računara.

      Da li je pravi trenutak za testiranje ove kategorije? Nije, i verovatno nikada neće biti, ali jednom se mora prelomiti. Zašto to kažemo? Sa ubrzanim tempom izbacivanja novih modela i drastičnim skraćivanjem aktuelnosti nekog notebook-a dolazi se do situacije da laptopovi traju po svega nekoliko meseci. Nakon toga sledi jedna, pa druga revizija, stalno neka nova tehnologija čeka iza ćoška, uvek je u pripremi nešto novo što će doneti “potpunu promenu u našim shvatanjima i doživljavanju ove klase računara”. Uz to, često dolazi do raskoraka među konkurentima, pa firma A izbaci nešto, na šta firma B reaguje posle mesec dana, nakon čega slede reakcije firmi C i D, pa tako u krug. Jednostavno, kada tako gledamo, dolazimo do realnog zaključka da se teško može izabrati neki preterano povoljan trenutak kada će ponuda biti “reprezentativna”. Možda je drugačije u višim kategorijama, ali ovde očito nije. Te smo stoga doneli odluku da presečemo, jer nismo videli nekog ozbiljnijeg razloga za čekanje. Tim pre što u ovoj kategoriji nema nekih bombastičnih tehnoloških novina, implementiranja tehnologija koje oduzimaju dah, ili pak preterane raznovrsnosti između konfiguracija. Nemojte nas shvatiti pogrešno, razlika svakako ima i one su uočljive po raznim parametrima, ali nije to nešto što bi nas nateralo da prilagođavamo svoje test kriterijume specijalnim karakteristikama pojedinih modela, naprotiv. Tu je još jedno pitanje, koje se možda ne postavlja u drugim kategorijama, ali koje kupci potencijalno zainteresovani za uređaje ove cenovne klase često postavljaju sebi – čime se bavite i da li vam zaista treba notebook? To je, nažalost, nešto što ćete morati sami da odgonetnete. Mi smo pokušali da vam pomognemo u raznim testovima i vodičima koje ste već imali priliku da pročitate na sajtu, a u slučaju da i dalje imate dileme, toplo vam preporučujemo da opet bacite pogled na njih, izvagate da li je ovo investicija koja vam može unaprediti iskustvo u korišćenju savremenih računarskih tehnologija i – prelomite…

      Testiranje, specifičnosti

      Određene metode i uslove testiranja smo morali da prilagodimo, što iz objektivnih potreba, što zbog subjektivnih procena, što zbog tehničkih olakšica, koje će nam umnogome pojednostaviti ceo proces, ne samo ovog puta, već i u budućim uporednim pregledima notebook računara. Pre svega, što se samog procesa testiranja tiče, relaksirali smo uslov da notebook mora da dolazi sa instaliranim operativnim sistemom, i to ćemo učiniti samo ovog puta. Naravno, u slučaju da dođe sa operativnim sistemom, za to će biti nagrađen adekvatnim brojem bodova u tabeli i to će biti naglašeno, ali smo procenili da ipak ne bi bilo neophodno nametati to kao obavezu. Ne toliko zbog proizvođača i firmi koje se bave prodajom, koliko zbog samih kupaca. U ovoj cenovnoj kategoriji je sasvim uobičajeno da se nudi dosta modela bez operativnog sistema, a kupci se odlučuju na kupovinu istih iz razloga uštede (nažalost, kod nas je sasvim uobičajena pojava da se instaliraju piratski operativni sistemi na gotove računare od strane korisnika). Pored toga, radi se o cenovnoj kategoriji u kojoj OS poprilično utiče na finalnu cenu, odnosno u kojoj je svaki dinar od velikog značaja. Sve u svemu, za ovaj prikaz smo rešili da ne insistiramo na preinstaliranom operativnom sistemu.

      Testiranja smo vršili pod Windows Vista operativnim sistemom. Da, već vidimo da kukate zašto nismo testirali pod Windows 7 OS-om, i odgovori su vrlo jasni – nisu sve kompanije svoje pakete drajvera učinile dostupnim, te smo testiranja sprovodili u operativnom sistemu za koji je postojala zvanična podrška. Nismo mogli da rizikujemo da na test dođe neki laptop za koji baš eto nešto fali za Windows 7, jer šta bismo onda trebali da radimo? Da ponovo instaliramo Vistu od nule da bismo imali adekvatne rezultate? Uostalom, Windows Vista je u poslednjim iteracijama sa svim apdejtima postala sasvim prihvatljiv OS i za zahtevniju grupu korisnika koja joj je nalazila dosta mana, pre svega u “tromosti”. Tako da smo testiranja sprovodili u, u trenutku pisanja ovog testa, u poslednjoj zvanično dostupnoj verziji Windows operativnog sistema, a to je bio Windows 6.0 (Windows Vista), a ne Windows 6.1 (Windows 7). Naravno, instaliranje smo vršili tamo gde je bilo potrebno, odnosno u slučaju da laptop već nije dolazio sa preinstaliranim Windows operativnim sistemom. Što se tiče drajvera, u svim slučajevima smo gledali da blagovremeno obezbedimo kompletan paket poslednje verzije drajvera sa interneta i stoga nismo koristili CD-ove sa drajverima koji su dolazili uz same notebook-ove, ako su dolazili (da, ima i takvih slučajeva da se isporučuje notebook bez operativnog sistema i bez ikakvih drajvera). I vama preporučujemo da u slučaju da se odlučite za kupovinu postupite slično i blagovremeno se opskrbite neophodnim drajverima za buduću mašinu.
       

      Sam broj testova smo sveli na relativan minimum, odnosno najmanji zajednički sadržilac, i to iz više razloga. Prvo i osnovno, čemu testiranje u test programima koji manje-više testiraju iste stvari i prikazuju slične odnose rezultata? Drugo, smatrali smo da u jednom uporednom testu nema potrebe za test-programom koji neosnovano favorizuje jednu platformu, pa smo stoga ovog puta izbacili SiSoft Sandra benchmark program, a verovatno ćemo ga izbaciti i iz svih budućih uporednih prikaza gde će biti različitih mašina, baziranih na Intel i AMD platformama. Dok rezultat može da u nekim slučajevima posluži kao veoma dobra ilustracija, pre svega u pojedinačnim prikazima, u uporednom testu nema smisla da se dobije tri puta bolji skor, a da razlika u performansama ne prelazi 30%. Treće, zašto bismo čitaoce opterećivali ogromnim brojem teško razlučivih brojki, podataka i tabela? Ovako smo se opredelili za PCMark 05 (CPU, Memory, HDD testovi), 3DMark 06 (3DMarks, CPU testovi), Cinebench CPU rendering, HD Tune i test baterije. Kada budemo testirali više kategorije, dodavaćemo testove koji bi bili adekvatni, recimo 3DMark Vantage, NucleaRUS ili neku igru (Far Cry 2, na primer) i slično, ne izbacujući testove iz sada oformljenog jezgra, tako da imate adekvatno poređenje i gde će se ti računari nalaziti u odnosu na modele sa ovog prikaza.

      Konačno, tu je i priča o tome kako smo i od koga uzimali notebook računare za potrebe testa. Pokušaj sa direktnim obraćanjem distributerima se pokazao relativno neuspešnim. Jedan broj njih nije imao adekvatne modele, drugi bi dali ali ne za uporedni test, treći su voljni, ali zato četvrti nemaju konkurentnu cenu, dok peti hoće da daju, ali samo ako od njih uzmemo sve od brendova u ponudi i tako dalje. Pride, to nam je stvaralo organizacione probleme zbog uzimanja sa više mesta, ali i probleme u procenjivanju usled nevolje sa cenama. Distributeri imaju preporučene cene, ali niko i ništa ne obavezuje prodavce da se toga pridržavaju, osim pritiska samih distributera – kojima se oni, opet, ne moraju povinovati. Pa tako imamo situaciju da uređaj kome je preporučena cena 500 evra u praksi nema u slobodnoj prodaji za manje od 560 i slično. Već sama informacija o ceni je izuzetno bitna, a da ne pričamo o procenjivanju odnosa među notebook-ovima na osnovu nje, dodeljivanju nagrada i slično. Za one koji se ne sećaju, imali smo i jedan veliki problem na prošlom uporednom testu (Notebook računari do 800 evra) – jedan distributer je na test poslao računar koga je, pod tim imenom, stvarno bilo u varijanti koja košta 800 evra, ali je konfiguracija istog imena stigla sa značajno snažnijim hardverom. Tako je taj notebook relativno lako pokupio nagradu, a tek nakon toga smo saznali da je cena tog laptopa u toj konfiguraciji preko 1000 evra i da on ne ispunjava kriterijume testa.

      Stoga smo se rešili na drugačiji pristup – sve notebook-ove smo uzeli sa jednog mesta. Ovaj put se radi o domaćoj firmi LaptopCentar, koja je tehnički partner uporednog testa notebook računara do 50k dinara. Ne bojte se, sledeći put će biti neko drugi – a i vi svakako možete pronaći svaki od testiranih laptopova i kod drugih prodavaca – naša jedina obaveza je da potpišemo partnera koji nam je izašao u susret i pomogao u realizaciji ovog testa. Deluje nam da je ovakav pristup zdraviji u startu – šopovi nemaju briga oko brendova, maksimalno su na usluzi, raspoloženi da izađu u susret, imamo direktne informacije o uslovima prodaje i ceni iz prve ruke, sa tehničke strane nam je lakše da izvedemo celu operaciju nego da idemo na nekoliko mesta ili vodimo računa šta od kog distributera treba uzimati… Utisci su nam bili krajnje pozitivni i ubuduće ćemo verovatno primeniti ovaj recept, tako da ćemo gledati da za neki budući test notebook-ova obezbedimo podršku nekog drugog retail-a. Nadamo se da će se uspešna praksa i pozitivna iskustva nastaviti.

      Klasifikacija, uslovi testa, pravila

      Ostalo nam je da se poslužimo onim što nam je na raspolaganju. Jedan do dva računara po brendu, odluka koji će to notebook-ovi biti, prepuštena je upravo onima koji su za to u svojoj firmi zaduženi. Mi smo dali neke preporuke koje bismo modele želeli da vidimo, odgovoreno nam je da su dostupni ti i ti modeli. Na ovaj način hteli smo i da se lišimo sopstvene odgovornosti za pitanje „zašto ovaj a ne onaj model“ i pružimo jednostavno mogućnost onima koji se ovim poslom bave i od njega zarađuju, da za potrebe testa pošalju računar koji će, naravno u skladu sa cenom, biti po njihovom mišljenju, najjači adut u takmičenju sa modelima ostalih proizvođača. Objektivnost je naša obaveza i u ovom, kao i svakom drugom testu. Da li će svi biti zadovoljni, videćemo.

      Svakako da uporedni test notebook računara nije isto što i pojedinačni prikaz nekog od modela. Ovakav test zahteva na svom kraju konkretne zaključke, uporedne rezultate i stoga smo već u samom startu bili svesni ogromne odgovornosti koje se prihvatamo. Već za potrebe prošlog testa morao je biti napravljen plan testiranja i vrednovanja svega viđenog na testu. Još tada je osmišljena strukturna podela vrednovanja karakteristika računara na testu. Mi smo nastavili da primenjujemo tada osmišljen sistem po inerciji, ali ćemo sada morati da izvršimo određene korekcije i revizije. Prošao je određeni protok vremena, neke stvari su se promenile, neke su vremenom naglašene a druge potisnute na same margine. Ipak, mi ćemo ponovo definisati naša pravila koja će i nama i čitaocima olakšati praćenje bitnih faktora od kojih zavisi konačna ocena koju će neki model dobiti na našem testu. Većina voli konkretne brojke, konkretnu ocenu, i mi nastaviti da im po tom pitanju izlazimo u susret.

      Sa koncepcijom našeg načina vrednovanja neki se neće složiti i to je sasvim razumljivo: ono što je nekome od izuzetne važnosti drugi i ne primećuju, nekome je potpuno svejedno da li će uz računar dobiti operativni sistem, nekome je bitan touchpad, nekome nešto treće…Ipak, ono što moramo da naglasimo, a što je najčešći predmet zabuna, jeste da broj bodova nije na skali od 1 do 100, niti konačan broj bodova izražava nekakve procente!!! To je često bio predmet zabune. Ne, to što notebook zabeleži 54 poena nije 54/100, niti 54/X, niti 54%. To je samo broj koji odslikava vrednost nekog računara po našem mišljenju, što znači da je on relativno bolje rešenje od računara koji ima, primera radi, 51 bod. Osim toga, i nadalje ćemo nastaviti da dajemo i strukturu bodova po kategorijama, kako bi korisnici mogli lakše da donose zaključke i uporede odgovarajuće parametre. Ako je jedan notebook imao prednost nad drugim ukupno gledano, a korisnik najviše pažnje poklanja dizajn, njemu će prednost u toj sferi biti bitnija nego ukupan broj bodova sa testa, ostvaren zato što neki notebook ima jaču grafiku, koji port više ili veći disk i slično. Takođe, imajte u vidu da ovde revidiramo pravila za sve buduće notebook testove, a ne samo ovu kategoriju, te da sa tim u vezi ne treba shvatati ova pravila kao nešto što će važiti samo sada. To će se reflektovati i na bodove. Primera radi, i najsnažniji laptop u ovoj cenovnoj klasi neće imati brz procesor, niti iole snažniju diskretnu grafiku, pa u tim kategorijama neće dobiti previše poena. Evo kako smo i na koji način vrednovali određene kategorije.

      1. Performanse – 25 poena

      Neki kažu da je sve u brzini; sa time ćemo se delimično složiti i ovoj kategoriji dodeljujemo najveći broj poena na testu. Uzalud sve hvale ako računar ne radi dovoljno brzo i onemogućava vas da svoj posao uradite dovoljno brzo. Od ukupnih 25 poena, po 10 nose procesorska snaga i grafičke mogućnosti, dok 5 poena prepuštamo skladištenju podataka.
      Obratite pažnju da rezultati dobijeni u ovom konkretnom testu neće poneti veliki broj poena, jer šta će se desiti ako se „sutra“ prihvatimo uporednog testa znatno snažnijih, i naravno, skupljih modela? Ovaj test ipak obuhvata donji segment aktuelne ponude i shodno tome pokušavamo da ga na pravi način i vrednujemo…

      2. Autonomija – 5 poena

      Svakako da je autonomija u radu jedan od najbitnijih parametara za vrednovanje kvaliteta određenog laptopa. Uzalud svi kvaliteti ako vam baterija “iscuri” za tili čas…Ipak, u ovom domenu je učinjen uočljiv napredak u godinama koje su za nama. Nešto što smo prosto navikli kao apsolutni minimum je danas dva sata autonomije i ne pamtimo kada smo se susreli sa ispravnim notebook-om koji je nudio manje od toga. To je sasvim solidna i prihvatljiva autonomija koju isporučuju i najsnažniji računari. Sve preko toga – svaka čast! Evo kako smo osmislili ovu kategoriju:

      – do 2 sata – 1 poen
      – 2 sata do 2 sata i 45 minuta – 2 poena
      – 2 sata i 45 minuta do 3 sata i 15 minuta – 3 poena
      – 3 sata i 15 minuta do 4 sata – 4 poena
      – preko 4 sata – 5 poena

      3. LCD panel – 10 poena

      Većina nas kojima je računar osnovno sredstvo za rad puno vrednuje kvalitet prikaza na ekranu. Sate i sate provodimo uz računar i zaista ne može biti svejedno kakav je kvalitet ekrana. Iz tog razloga punih 10 poena za kvalitet prikaza, odziv, ugao gledanja i maksimalnu raspoloživu rezoluciju. Ono što je danas totalni trend jesu glossy ekrani, ali autor ovih redova nije ljubitelj ekrana sa ogromnim nivoom refleksije, a verujemo da ni veliki broj vas ne voli baš previše da se ogleda u ekranu kao u ogledalu, tako da procena nosi i određenu dozu subjektivnosti.

      4. Količina sistemske memorije – 5 poena

      Količina sistemske memorije se tokom prethodnih godina prilično povećala. Tome je doprinela i kriza kompletne DRAM industrije, koja je praćena dramatičnim padom cena memorija. Danas laptopovi bez problema stižu sa količinama memorije kojih se ni najjači desktopovi ne bi postideli. Naravno, količina memorije je i u slučaju mobilnih računara veoma bitna za rad sistema u celini.

      – 1 GB – 0 poena
      – više od 1 GB, a do 2 GB – 1 poen
      – više od 2 GB, a do 4 GB – 3 poena
      – više od 4 GB – 5 poena

      5. Izrada računara – 25 poena

      Ovaj segment vrednovanja takođe nosi veliki broj poena: svakako da je od izuzetne važnosti kvalitet izrade i dizajn, mogućnosti i kvalitet tastature i touchpada, raspoloživost konekcija itd.

      – 15 poena – gabariti računara (debljina, težina), kvalitet izrade i upotrebljenih materijala, estetika, čvrstina i kompaktnost, raspored konektora, hlađenje
      – 5 poena – tastatura i touchpad su izuzetno bitni za ugodan rad i efikasnost svakog korisnika
      – 5 poena – konekcije (mogući su i negativni poeni)

      Prva grupa je u suštini izrazito subjektivna, ali tu nema pomoći. Neko ceni konzervativan dizajn, neko želi samo što manje plastike, nekome treba što tanji laptop jer želi da bude u trendu…Poslednja grupa zaslužuje posebno pojašnjenje: podrazumevamo da svaki prenosni računar na ovom svetu danas mora imati kako standardni mrežni adapter, tako i mogućnost pristupa wireless mreži. Za svaki USB priključak manje, po jedan negativan poen (minimum 3 su definisana kao standard). Svaki preko toga donosi pozitivan poen. Pozitivne poene u odnosu na standardnu postavku mogu doneti bluetooth (1 poen), firewire (1 poen), svaki USB više od minimalnih 3 (1 poen), prisustvo HDMI izlaza takođe je nešto što pozdravljamo (1 poen) i slično.

      6. Dodatni hardver, prateća oprema –5 poena

      Svakako da ne možemo zanemariti želju proizvođača da računar opremi nekim dodatnim mogućnostima kao što su RAID podsistem, TV tjuner, integrisana kamera, mogućnost direktnog pristupa mobilnoj mreži (3G, GPRS) itd. Isto važi i za dodatnu opremu koja stiže uz neki od računara, svakako da je lepo kao deo opreme videti kvalitetnu torbu, dobrog miša ili nešto treće…

      7. Softver – 10 poena

      U poslednje vreme svedoci smo da je broj modela koji stižu sa preinstaliranim operativnim sistemima dominantan, a samo se još na najjeftinijim modelima računara dešava da dođu u prodaju bez operativnog sistema. Takav je slučaj sa ovom kategorijom. Svima je jasno zbog čega se proizvođači odlučuju na ovakav korak. No, nikako nećemo zaobići činjenicu da softver čini važnu stavku u ceni svakog računara. Zbog svega navedenog osmislili smo i podkategorije: operativni sistem i prateći softver.

      – operativni sistem – maksimalno 5 poena

      Logično, 0 poena nosi izostanak OS-a ili “privid” uz instalirani Free DOS (računari bez OS-a ovo opet kompenzuju uz nižu cenu) ili neki Linux ekvivalent bez GUI-ja. Ono što je jako bitno jeste da sada kreiramo stavke za naredni period, u kome će dominirati Windows 7. Stoga smo rešili da vrednovanje bude ovakvo:

      – bez operativnog sistema – 0 poena
      – Bazičan operativni sistem (ograničene mogućnosti, GUI prisutan) – 1 poen
      – Windows XP, Linux, Vista Basic, Windows 7 Starter Edition – 2 poena
      – Windows Vista – 3 poena

      – Windows 7 – 5 poena

      Objašnjenja bi trebala biti jasna sama po sebi. Jednostavno, vrednujemo noviji i moderniji softver više, kao i softver koji zahteva manje navikavanja i prilagođavanja. Ljubitelji Linux operativnih sistema se sigurno neće složiti, a ni autoru ovih redova nije baš svejedno da stavi npr. izuzetni Ubuntu Linux u isti koš sa Windows XP-om, na primer. Ali, naša dužnost je da gledamo stvari iz ugla mainstream kupca. Onaj ko želi Linux i snalazi se u njemu sigurno neće puno pažnje obraćati na to koliko je poena dobio notebook u ovoj kategoriji.

      – prateći pomoćni programi – 5 poena

      U našim testovima uvek pominjemo načine na koje sam proizvođač pomaže korisniku da kupljeni računar koristi na efikasniji i jednostavniji način. I u ovaj segment podrške ugrađen je nečiji trud, koji u slučajevima kod pojedinih proizvođača, ima svoju nezanemarljivu vrednost. Po tim “detaljima” se jako dobro prepoznaju oni koji propagiraju kvalitet i uloženi trud – mi smo tu da to i pozdravimo kroz odgovarajući broj zasluženih poena. Kućnim korisnicima možda će manje značiti dodatni softver koji stiže uz računar; međutim, u biznis okruženju gde sve mora biti legalno, svakako da licencirani antivirus ili neki od programa sličnog tipa dobija na značaju.

      8. Garancija- 5 poena

      Poslednja kategorija koju ocenjujemo jeste garantni rok koji kupcu nudi domaći distributer za kupljeni računar, odnosno specifična servisna podrška. Napominjemo da specifična podrška može doneti dodatne poene, do pet maksimalno. Nije svejedno da li firma garantuje otklanjanje kvara u roku od 72 sata ili čak daje računar na privremeno korišćenje ili ste osuđeni na čekanje u zakonskom roku od 40 dana.

      – 1 godina garancije – 1 poen
      – 2 godine garancije – 2 poena
      – 3 godine garancije – 3 poena
      – 5 godina garancije – 5 poena

      Nama ostaje da se nadamo se da ćete se složiti sa iznesenim podacima. Veoma je teško definisati tačna pravila koja bi imala status apsolutnih za sve notebook računare. Nadamo se i znamo da ćete nam verovati kada kažemo da smo naših pravila pokušali da dođemo na osnovu iskustva i objektivnosti! U slučaju ovog testa, dobijeni broj poena svakog računara biće na adekvatan način upoređen sa njegovom maloprodajnom cenom; na osnovu ove komparacije donećemo i određene zaključke. Konačno, krećemo sa prikazom modela koji su se našli na testu…

      Acer Aspire 5738ZG

      Krećemo od modela kompanije koja će uskoro biti broj 1 na tržištu mobilnih računara. Acer je puno radio na svojoj ponudi u godinama koje su iza nas i u proteklom periodu disao za vratom velikanima poput HP-a i Dell-a. Tajvanska kompanijia je uspevala da preotme jednu prestižnu poziciju za drugom od pomenutih proizvođača, i to uspevajući da ponudi nešto više i bolje po vrlo popularnoj ceni u odnosu na konkurenciju. Tako imamo da je pre svega par nedelja Acer pretekao Dell i u apsolutnoj kategoriji prodaje svih PC računara i zaseo na drugi poziciju, jureći do sada neprikosnoveni HP. U konkurenciji mobilnih računara, saberu li se notebook i netbook modeli, Acer je već najveći isporučilac na svetu. No, svi ovi podaci ne bi puno značili ako bi se ispostavilo da je ovaj proizvođač „fušario“ na kvalitetu. To, ipak, nije slučaj, posebno ne sa modelom koji smo testirali.

      Specifikacija:
       

       

      Acer Aspire 5738ZG

      LCD

      15,6″, 1366 x 768

      Procesor

      Intel Pentium DualCore T4300 (2.16 GHz)

      Grafika

      ATI Mobility Radeon HD 4570 512 MB

      Sistemska memorija

      4 GB

      Hard disk

      320 GB (5400 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije, portovi

      4 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, ExpressCard, LAN konektor, 5-u-1 čitač kartica, audio konektori (uz S/PDIF), Acer CrystalEye web kamera

      Operativni sistem

      Bez operativnog sistema

      Masa

      2,8 kg

      Dimenzije

      383 x 250 x 37 mm

      Cena

      45,000 dinara

      Garancija

      1 godina

      Računar karakteriše izuzetan dizajn za jedan „low cost“ računar. Ne preterujemo nimalo kada kažemo da smo u startu nakon otvaranja kutije pomislili da će ovo skoro sigurno biti najlepši notebook na našem testu. Jednostavno, Gemstone dizajn se pokazao kao veliki korak napred za kompaniju Acer u svakom smislu i Aspire 5738ZG je odličan pokazatelj da se sa unificiranim pristupom problematici mogu kreirati rešenja pogodna za primenu u različitim kategorijama uređaja. Naravno, svi uređaji u ovom cenovnom rangu nude isključivo plastiku, ali se i po kvalitetu iste mogu razlikovati, pre svega na dodir. Model na našem testu je bio tamno teget boje, a dostupno je još nekoliko boja. Zanimljiv je i efekat „prelivanja“ po ivicama kada upalite nešto jače svetlo.

      Sam notebook stiže sa nekoliko veoma zanimljivih stavki za ovu klasu. Ekran nudi LED pozadinsko osvetljenje, radi ravnomernijeg pozadinskog osvetljenja i uštede energije, te odnos stranica od 16:9, koji se sve više koristi u ovoj industriji. Zahvaljujući tome, veoma je pogodan za gledanje filmova, a multimedijalni utisak upotpunjuje za ovu klasu odlična ATI Radeon HD 4570 grafika. Ukoliko su vam glossy displej i njegova rezolucija nedovoljni, sliku možete izbaciti na eksterni ekran preko VGA ili HDMI izlaza! U praksi, Aspire 5738ZG je izuzetno povoljan i dopadljiv laptop multimedijalne kategorije, koji – kada ga stavite uz ostale modele sa testa – zaista deluje kao da ne spada u Value kategoriju. Jedno je sasvim sigurno, Acer itekako ume da nas oduševi po tome šta nudi za pristojnu sumu novca i u odnosu na konkurenciju i posle toliko vremena.

      Performanse su u samom vrhu kategorije, što ne čudi kada se pogledaju komponente. Dvojezgarni Pentium DualCore procesor na 2,16 GHz, 4 GB RAM memorije, kao i diskretna Radeon HD 4570 grafika deluju izuzetno obećavajuće, a mnogi laptopovi višeg cenovnog ranga bi mogli da se postide što ne mogu da pruže nešto slično. Tu treba dodati i Seagate hard disk kapaciteta 320 GB, kao i podršku za sve savremene vidove povezivanja – Gigabit LAN, WiFi Draft N i Bluetooth, kao i kompletan set konektora koji je i iznad onoga što se realno može očekivati. Naravno, svako bi voleo da je tu još i FireWire ili eSATA ili pak nešto slično, ali treba biti realan i priznati da je ono što nudi ovaj laptop maksimum koji se može očekivati.

      Ono što takođe treba istaći jeste odlična „čiklet“ tastatura. Tastatura je prosto odlična. Iza nas su dani kada je Acer bio prepoznatljiv po tastaturama koje su se ugibale, a dodatno na naše oduševljenje istom utiče činjenica da se radi o prilično niskom cenovnom rangu samog uređaja. Raspolaže numeričkim delom, ima veliki Enter i naša slova na tasterima, i zaista funkcioniše odlično. Tu je i touchpad, sa unificiranim tasterom koji, u zavisnosti od kraja na koji ga pritisnete, vrši funkciju levog i desnog tastera. Ne oduševljava preterano, ali je sasvim korektan, a pride nudi i mogućnosti zumiranja, rotiranja i skrolovanja. Pride, tu je i taster pomoću koga možete jednim klikom potpuno isključiti touchpad.

      Kultura rada je na odličnom nivou. Laptop se ne zagreva primetno, nakon intenzivnijeg rada postaje mlak gore levo, a buka je u principu nepostojeća. Tek kada dobro pomučite svog ljubimca čućete ventilatore kako blago pojačavaju svoj rad, a van toga jedva da ćete registrovati blagi huk, i to tek kada uvo približite notebook-u. Isporučuje se sa baterijom od 4400 mAh, odnosno 46 Wh. Ukupno gledano, Acer Aspire 5738ZG je u startu postao izuzetno ozbiljan kandidat za najveće priznanje na ovom uporednom testu.

      Rezultati testova

      Acer Aspire 5738ZG

      PCMark 05

      Score

      4994

      CPU

      5012

      Memory

      4186

      HDD

      4535

      Cinebench 10

      CPU rendering

      3724

      3Dmark06

      3Dmark score

      3067

      CPU score

      1785

      Autonomija

      Trajanje baterije

      2h 35 min

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      47,8 MB/s

      Access Time

      17,4 ms

      Burst Rate

      62,2 MB/s

      CPU Usage

      8,6%

      Performanse

      12

      CPU

      5

      Grafika

      4

      Hard disk

      3

      Autonomija

      2

      LCD panel

      6

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      21

      Dizajn

      12

      Tastatura, touchpad

      5

      Konekcije

      4

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      0

      Garancija

      1

       

       

      UKUPNO POENA:

      47

      Dell Inspiron 1545

      Američki proizvođač računara gubi svoje nekadašnje pozicije na tržištu mobilnih računara, i to ne slučajno. U periodu za nama, konkurencija je puno radila, trudila se, donosila inovacije i značajne rezove u mnogim aspektima koji karakterišu moderan PC računar, naročito kada se radi o mobilnim varijantama. Stoga je i Dell shvatio da mora mnogo više da se angažuje na ovom polju. Iako je i dalje najprepoznatljiviji po desktop računarima, Dell je itekako zastupljen i na tržištu mobilnih računara, gde trenutno zauzima treću poziciju, iza Acer-a i HP-a.

      Specifikacija:

       

      Dell Inspiron 1545

      LCD

      15,6″, 1366 x 768

      Procesor

      Intel Pentium DualCore T4200 (2 GHz)

      Grafika

      Intel GMA 4500M HD

      Sistemska memorija

      4 GB

      Hard disk

      320 GB (5400 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      10/100 LAN, WiFi 802.11b/g, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije, portovi

      3x USB 2.0, VGA izlaz, ExpressCard, LAN konektor, 7-u-1 čitač kartica, audio konektori (uz S/PDIF), web kamera

      Operativni sistem

      Ubuntu Linux

      Masa

      2,8 kg

      Dimenzije

      373 x 244 x 37,8 mm

      Cena

      45,000 dinara

      Garancija

      3 godine

      Dell u Inspiron 1545 računaru nudi još jednu interesantnu varijantu za one sa plićim džepovima. Prateći određene trendove, ovaj računar izgleda i deluje kao pravi pravcati mainstream value računar. Spolja mu u principu ne možete naći preteranih zamerki, ali ni ne oduševljava. Potpuno je crne boje, sa logom kompanije Dell na poklopcu (nema pričvršćivača poklopca), sa slojem koji neće biti preterano blagonaklon prema prljavim prstima, tj. njihovim otiscima. Sa te strane, deluje da je Inspiron projektovan da bude pristupačna biznis mašina, što bi se reklo – istinski neutralac. Međutim, kada se poklopac otvori, pristupa se glossy unutrašnjosti, što nas je pomalo iznenadilo – navikli smo da to očekujemo spolja. Primetimo i da u pakovanju postoji i jezgrovito i informativno uputstvo na srpskom jeziku za manje iskusne korisnike, što pozdravljamo.

      Unutrašnjost zadržava osećaj jednostavnosti. U centru je tastatura, oivičena glossy površinama, bez numeričkog dela. Tasteri su prilično tvrdi i prijatni za kucanje, a touchpad je utisnut u površinu naslona za dlanove. Nekakvih posebnih dodataka ili ukrasnih elemenata – nema. Ono što nam se nije dopalo jeste raspored USB 2.0 konektora. Ima ih svega tri, od čega su dva na levoj strani laptopa i to neposredno jedan iznad drugog. To otežava priključivanje uređaja sa masivnijim USB konektorima, a utoliko je veća šteta što na obe strane notebook-a ima mesta za pretek.

      Ekran je takođe glossy, pri čemu ga karakteriše odnos stranica od 16:9, odnosno rezolucija od 1366 x 768 piksela. Hardverska platforma je izgrađena oko Cantiga GM45 čipseta kompanije Intel, a u praksi zatičemo dvojezgarni Intel Pentium Dual Core procesor T4200 na 2 GHz, Intel GMA 4500M HD integrisanu grafiku, kao i hard disk kapaciteta 320 GB. Podržan je samo 10/100 LAN. U principu, radi se o sasvim korektnoj kombinaciji, štedljivoj i dovoljnoj za širok dijapazon nezahtevnih potreba, koja će zadovoljiti potrebe širokog sloja kupaca kojima je namenjena. Nema uočljivog zagrevanja notebook-a, a baterija od 48 Wh će obezbediti preko tri sata autonomije, što je ponovo sasvim dobro i u rangu očekivanja kada se radi o ovakvoj mašini. Ono što ovaj računar izdvaja od konkurencije jeste prisustvo Ubuntu operativnog sistema. Dell je u sklopu izmena svoje politike odavno „prihvatio“ Ubuntu i omogućio da se jedan broj modela njegovih računara isporučuje sa ovom Linux distribucijom. Naravno, uvek možete da se odlučite na instalaciju Windows OS-a ukoliko vam je to neophodno, ali iskustvo u radu sa Ubuntu-om i Open Source softverom je danas nešto sasvim drugo u odnosu na period od pre nekoliko godina. Ko zna da li će vam Windows ikada nedostajati, posebno ako ne zavisite od neke konkretne aplikacije pravljene za isti. Nećemo vam „preporučivati“ Ubuntu mašinu, ali ćemo konstatovati da zaista nemate razloga da zazirete od kupovine računara sa ovim operativnim sistemom, naprotiv. Tu je i trogodišnja garancija, što svakako nije zanemarljiva stavka prilikom kupovine!

      Rezultati testova

      Dell Inspiron 1545

      PCMark 05

      Score

      4876

      CPU

      4855

      Memory

      4162

      HDD

      4422

      Cinebench 10</

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi