Filip Majkić
Najpre ćemo reći par reči o tome na šta obratiti pažnju prilikom same kupovine. Obično volimo da kažemo da je najvažnija stvar odnos između karakteristika, performansi, izradei cene. Međutim, objektivno gledano, ovde ne možete previše očekivati, jer je cena jasan limit za sve ostale kriterijume. Performanse će biti minimalne, ali dovoljne za svakodnevno obavljanje nezahtevnih poslova. Izrada će biti rudimentarna, a upotrebljeni materijal bez izuzetka – plastika.
To ipak ne znači da trebate da se prepustite i mislite da je svejedno. Kvalitet upotrebljene plastike varira od modela do modela, a posebno je u ovoj klasi izražena situacija u kojoj pojedini uređaji koriste razočaravajuće lošu plastiku. Najbolje ćete sami proceniti prilikom direktnog isprobavanja u samim radnjama, gde posebno obratite pažnju na spojnice, čvrstoću držača ekrana, tastaturu i tačped. Kada su performanse u pitanju, ne očekujte previše; najbolje što možete da postignete jesu Pentium procesori u dvojezgarnom ili pak Celeron procesori u četvorojezgarnom izdanju. Oko 4 GB memorije i hard disk kapaciteta oko 500 GB su, tako reći, standardna stavka, mada i tu ima određenih odstupanja.
Bez obzira što je naizgled ponuda ograničena, postoji dosta toga što se može probrati u ovoj cenovnoj kategoriji
Moramo da primetimo da smo iznenađeni slabijom zastupljenošću proizvoda baziranih na AMD čipovima, odnosno hardverskim platformama. Tu i tamo će se ponaći neki stari Kabini, ali je to pre izuzetak nego pravilo. Faktički, čim se ispliva iznad cene od trideset hiljada dinara, AMD čipovi nestaju i ustupaju mesto Celeronima i Pentiumima, iako nema nekog posebnog razloga za to. Tim pre što se ne radi o naročitim razlikama, te što itekako ima prostora da se korišćenjem AMD hardvera u klasi do 300 evra ponudi nešto bolji ekran, veći hard disk, više memorije ili nešto bolja izrada. No, nažalost, proizvođači uglavnom ubacuju AMD čipove isključivo u najjeftinije računare i tu kao da nema pomoći…
Krenimo sa preporukama. Kao što rekosmo, gornji prag je 300 evra, odnosno nekih 37 hiljada dinara u ovom trenutku.
Acer Aspire ES1-531
Ovaj 15.6-inčni računar možete nabaviti u nekoliko varijanti, ali nama se ponajviše dopao (u limitiranim okvirima) top model čija cena iznosi za potrebe ovog vodiča maksimalno dozvoljenih 37 hiljada dinara. Zbog čega? Pogađate, hardver je u pitanju. ES1 u ovakvom izdanju stiže sa četvorojezgarnim Pentium N3700 procesorom, koji radi na 1.6 do 2.4 GHz. Ostatak hardvera ne iznenađuje – integrisana grafika, 4 GB RAM memorije, 500 GB hard disk.
Šta još vredi istaći? Svakako relativno solidnu izradu i sasvim dobru čiklet tastaturu. Dotična je sasvim korektna, naročito kada je hod tastera u pitanju. Čak je i tačped u redu, ali je decentriran ulevo. Kao i kod većine uređaja iz klase (nećemo reći i svih, videćete zbog čega), laptop se ne isporučuje sa operativnim sistemom. Ponavljamo, od većine konkurenata ga izdvaja Intel Braswell platforma sa četvorojezgarnim Pentium čipom. Ukoliko vas zanima, to je otprilike u rangu sa sporijim Core i3 modelima iz prethodne generacije. Da, i mi smo bili iznenađeni prilikom svojevremenog testiranja…
Lenovo IdeaPad 100
U najkraćem, sve što smo rekli za prethodni Acer, važi i za ovaj Lenovo. Isto ga možete pronaći u više konfiguracija sa više cenovnih pragova u ovoj klasi, bazira se na praktično identičnom hardveru sa četvorojezgarnim Pentium procesorom (iako ga ima i u dvojezgarnim varijantama). No, ovde je prisutan Pentium N3540. I dalje su to četiri jezgra, ali je procesor nešto manje štedljiv (7.5 W naspram 6 W), radni taktovi su nešto veći (2.16 – 2.66 GHz opseg), dok je integrisana grafika nešto sporija.
Mislite da je to sve? Varate se. Razlog zbog koga nam se Lenovo IdeaPad (između ostalog) toliko dopao jeste što su razmišljali prilikom balansiranja konfiguracije, pa odlučili da implementiraju SSD! Da, u računaru od 33 do 37 hiljada dinara (više varijanti je dostupno, jedna sa Celeronom, druga sa Pentiumom), koliko trenutno košta, dobijate SSD od 128 GB! Druge karakteristike su standardne – 4 GB memorije, nema operativnog sistema, tu je web kamera, kao i HD Ready ekran od 15.6 inča…No, ukoliko bismo izdvajali računar po hardveru, IdeaPad 100 je svakako odličan izbor u ovoj konkurenciji.
HP 15-ac002nm
Želite prevashodno lep računar? Rekli bismo da HP tu može da vam izađe u susret. Njegovi modeli kratke i jasne oznake „15“ (koja direktno sugeriše da je reč o 15.6-inčnim računarima) se karakterišu neobično privlačnom crvenom bojom, i spolja i iznutra. Nemojte pomisliti da se radi o nekoj natprosečnoj izradi, ali sasvim sigurno i spolja i iznutra može lepo da prođe. Dobar računar ako želite nešto što nije sivilo.
Ostatak specifikacija je manje-više standardan. Prisutan je dvojezgarni Pentium procesor (uz podršku za Hyperthreading, što znači 4 threada) na 1.9 GHz, 4 GB RAM-a, 500 GB hard disk, bez ikakvih daljih iznenađenja. Ukoliko želite neko slično osveženje kada su boje u pitanju, možete baciti pogled i na ASUS L502 računare koji dolaze u beloj boji, kao i na Acer model o kome ćemo sada nešto više reći, doduše nekim drugim povodom…
Treba vam operativni sistem? Acer Aspire E5-573
Kao što smo nagovestili, Aspire E5 računari dolaze u tri različita izdanja, vrlo posebna u stilskom smislu. Ljubičasti, plavi ili crveni, možete ih birati po svojoj volji, želji ili nahođenju. No, to nije jedina odlika ovih računara. Naprotiv, radi se o modelima – verovatno najjeftinijim 15.6-inčnim računarima – koji dolaze sa Windows 10 operativnim sistemom, spremnim za rad odmah po vađenju iz kutije. Obzirom da volimo ovakve računare, kao i da mnogi od vas dele to stanovište, nismo mogli da ne spomenemo tu karakteristiku.
No, plaća li se to nečim na drugoj strani? Implementacija operativnog sistema košta, i obično su takvi računari osuđeni na nešto slabije specifikacije u odnosu na verziju (ukoliko je dostupna) bez OS-a. To je slučaj i ovde. Dolaze sa dvojezgarnim Celeron 2957U procesorima, što automatski znači da hardverska snaga i nije neki naročiti adut. Tu su još i 4 GB memorije, diskovi od 500 GB, HD Ready rezolucija. I to nije jedina varijanta sa operativnim sistemom, kao što ćete videti ispod…
Manja forma? ASUS X453 i HP Stream 11 i 13
Sve što smo naveli je lepo, ali se radi uglavnom o 15.6-inčnim modelima. Šta ukoliko vam je neophodan računar manjih dimenzija? U tom slučaju, imate dve varijante kada govorimo o punokrvnim računarima, što je za svaku pohvalu, imajući u vidu nizak cenovni prag.
ASUS X453 predstavlja 14-inčni model koji se po karakteristikama ne odvaja previše od standardnih modela o kojima smo već govorili. Celeron Quad Core procesor, koji radi u rasponu od 1.83 do 2.25 GHz, 4 GB memorije, naizgled ništa vanstandardno. Međutim, računar stiže u 14-inčnom izdanju, što znači nešto kompaktnije dimenzije, veću prenosivost, HD Ready rezolucija je manje problematična na manjim ekranima. Lepa vest je i prisustvo 1 TB hard diska, što je iznad proseka za klasu, ali je tu i Windows 10 Home operativni sistem. Sve u svemu, sasvim pristojna ponuda i simpatičan računar
HP nudi Stream 11 i Stream 13 računare, koji su u ovom trenutku jedini izbor na tržištu ukoliko želite da idete ispod dijagonale od 14 inča, a da se ne radi o hibridima. Reč je o, pogađate, 11.6-inčnom i 13.3-inčnom računaru, respektivno. Intel Celeron N3050 procesor sa dva jezgra, 32 GB eMMC skladišnog prostora, Intel HD integrisana grafika, ljubičasta boja, sve te karakteristike se dele, baš kao i HD Ready rezolucija. Razlika je, osim u veličini, i u boji, pošto je trinaestica plava, a jedanaestica ljubičasta. Dele li još neku karakteristiku? Da, Windows 10 operativni sistem.
Želite hibrid?
Na samom kraju, nismo mogli da se ne osvrnemo na hibride. Radi se o malim i pogodnim računarima koji se mogu transformisati iz laptop u tablet formu i obrnuto, a pri tome nude i veoma pogodnu mogućnost kontrole dodirom. Sve u svemu, mogu itekako fino poslužiti da se obavi neki posao, odradi obaveza i slično, a zbog dimenzija su po pravilu veoma pogodni za prenošenje. Ovakvi uređaji po pravilu dolaze sa nejakim Intel (najčešće Atom) procesorima, 32 do 64 GB skladišnog prostora u vidu fleš memorije, kao i instaliranim Windows operativnim sistemom.
ASUS T100 se odmah nameće kao jedan od izbora. Reč je o jednom od najpopularnijih hibridnih uređaja, sa odvojivim ekranom koji tada funkcioniše kao tablet, dok tastaturni deo služi kao svojevrsni dock. Stiže u 10.1-inčnoj formi, kao i u dve boje. Ima pristojan IPS ekran HD Ready rezolucije, koja na 10 inča ostavlja dosta bolji i prihvatljiviji utisak nego na većim dijagonalama.
Ukoliko želite alternativu, na raspolaganju vam je i Acer One 10. Šta bismo o njemu napisali što nismo o Asus T100 modelu? U suštini, razlike postoje. Istovetan četvorojezgarni Atom, istih 32 GB skladišnog prostora, isto Windows 10. Veoma su slični, ali Acer One 10 dolazi u verziji sa 2 GB RAMa (obratite pažnju prilikom kupovine jer je u prodaji i verzija od 1 GB), kao i sa kvalitetnim magnetnim šarkama. Acer model stiže u dosta većoj paleti boja, pod uslovom da su dostupni u konkretnom trenutku. Još par razlika postoje u domenu posedovanja dva USB porta, kao i u odnosu stranica ekrana – 1280 x 800 (16:10) naspram 1366 x 768 (16:9) kod ASUS-a.
To nije sve. Još jednu dobru alternativu nudi i Lenovo. Za svega par hiljada dinara više, ali i dalje ispod magične granice od 300 evra, u ponudi je Lenovo IdeaPad Yoga 300. Reč je o vrlo interesantnom uređaju, najpristupačnijem članu Yoga familije o kojoj mislimo sve najbolje. Radi se o računarima kojima se ne odvaja ekran od tastature, već kojima se ekran rotira do 360 stepeni, kako bi se uređaj u potpunosti transformisao. Benefit ovakvog koncepta jeste što možete koristiti i razne međupoložaje, pa tako imate četiri osnovna moda rada, u zavisnosti od toga koliko odlučite da obrnete ekran.
Što se karakteristika tiče, ovaj hibrid stiže u 11.6-inčnoj formi sa HD Ready rezolucijom, što može pogodovati više od 10-inčnih modela ukoliko planirate da radite nešto na njemu. Takođe, tu su „punokrvni Celeron procesor“ (oprostite što koristimo ovakav termin, ali došlo je takvo vreme), 2 GB RAM-a, što je dvostruko više u odnosu na ranije pomenute T100 i One 10, kao i jedan USB 3.0 port i Windows operativni sistem. Dolazi u beloj boji.
Zaključak
Toliko puta dobijamo primedbe da se obraćamo imućnijim korisnicima i da smo stalno preokupirani skupim uređajima. To i jeste tačno, ali morate razumeti da su upravo skupi uređaji donosioci novih tehnologija, koje su nama glavna preokupacija. Ovaj put smo se potrudili da izađemo u susret osobama sa plićim novčanikom. Izložili smo vam sve uređaje za koje mislimo da su u ovom trenutku dobar izbor u ovoj cenovnoj kategoriji.
Ukoliko biste nas pitali šta bismo sebi uzeli, verovatno bi odgovor bio Lenovo IdeaPad 100 sa četvorojezgarnim Pentiumom i SSD-om, što je zaista veoma dobar uređaj za ovu klasu, ali izbor je, kao i uvek, na vama i vašim kriterijumima i potrebama. Možda vam je potreban hibrid, ili neki uređaj koji se izdvaja po drugom kriterijumu? Prođite još jednom kroz naš vodič, izdvojili smo sve što je interesantno u ovoj kategoriji i pokazali da se i za 300 evra ima svašta probrati. Glavolomkama nikad kraja…
Vodič za kupovinu laptopova do 300 evra
U moru laptopova koje možete kupiti postavlja se pitanje koji model odabrati i zašto baš taj. Tu u igru ulaze mnogi kriterijumi, o kojima ovom prilikom nema potrebe raspravljati jer se stavljamo u poziciju kupca koji zbilja ne može mnogo da bira. Šta kupiti u cenovnom rangu do 300 evra? Nemate više od toga, ne znate šta je najpametnije uzeti, niste sigurni ni da li ima smisla uzimati nešto bolje uređaje jer ništa vam ne bi značile karakteristike modela koji su nešto skuplji. Čime se, u ovom trenutku, možete „ponoviti“ na domaćem tržištu?