Uporedni test kolor lasera Q1, 2009.
Pad cena prija kupcima, ali neke od njih i zabrine – da li je ugrožen kvalitet i kako će se to odraziti na cenu eksploatacije uređaja? Uz činjenicu da kolor-laseri imaju još puno prostora za tehnološka unapređenja, zaključili smo da je pravi trenutak za prvi uporedni test ovih proizvoda. Nije lako napraviti kvalitetan kolor-laser, pa na našem tržištu trenutno ne postoji neki veliki izbor. Za test smo prikupili devet uređaja, što nije ni malo, a ni mnogo imajući u vidu da je ovo period u kome se ove mašine jako mnogo traže. Sa druge strane, polovinom zime proizvođači obično spremaju nove kolor lasere, koje će počekom proleći lansirati na tržište, što uzrukuje povlačenje nekih starijih modela, pa i to dodatno utiče na njihovu brojnost u ovom momentu. Osnovna karakteristika odabranih modela, kao i kriterijum po kojem smo ih uzimali na test, bila je cena koja ne prelazi 750 evra; to je psihološka granica posle koje su kolor-laseri postali interesantni širem krugu korisnika. O tome da će tržište kolor lasera videti još značajna unapređenja svedoči i činjenica da je konstrukcijski ovih devet štampača poprilično različito, ako izuzmemo modele firmi Epson i Konica Minolta koji su zasnovani na istoj mehanici. Svi ipak koriste istu, jednoprolaznu tehniku štampe – svaki sloj tonera – četiri osnovne boje (cijan, magenta, žuta i crna) nanosi se u jednom potezu na specijalnu traku, a zatim se tako formiran lik prenosi na papir, posle čega se slika “zapeče” u fjuzeru. Kod svih štampača sa testa kasete sa tonerom su fiksirane za konstrukciju i pljosnatog su oblika, dok jedan manji broj rešenja koristi valjkaste kertridže, koje sve češće srećemo i kod skupljih printera (iznad 1000 evra).
Mnogo veće razlike između odabranih štampača vide se u načinu na koji procesiraju podatke, kako procesiraju sliku i kakve su njene karakteristike kada izađe iz štampača – sjaj, glatkoća, te brzina štampe. Ova poslednja osobina je poligon najveće bitke, ali i najvećih različitosti, jer se stvarni rezultati značajno razlikuju od onih koje deklarišu proizvođači. Zato je merenje realne brzine štampe bio jedan od najvažnijih na ovom testu. Na brzinu štampe značajno je uticalo i to da li je štampač host-based ili podržava PCL (i eventualno PostScript) jezik. Kako se kod host based štampača celokupna rasterizacija obavlja u kompjuteru, a potom ti podaci prenose u štampač, oni rade sporije kod jednostavnijih dokumenata (tekst, jednostavna grafika i sl.), ali se dešava da budu brži kod štampe komplikovanih PostScript fajlova. Da ne dužimo više priču, vreme je da se konkretnije pozabavimo odabranim štampačima.
Canon i-SENSYS LBP5100
I pored velike rasprostranjenosti inkjet štampača, kolor laseri su uspeli da povrate deo popularnosti koje su imali pre par godina. Sve je više novih modela koji spadaju u ekonomsku klasu, koja se polako definiše u pogledu karakteristika i koncepcije proizvoda. Canon i-SENSYS LBP5100 spada u sam vrh ove klase laserskih štampača; performanse su mu veoma dobre da bi se po specifikacijama čak moglo reći da spada u kategoriju više. Doduše, štampač nema PCL emulaciju, već se štampa obavlja kroz CAPT (Canon Advanced Printing Technology) – u pitanju je, dakle, WPS ili tzv. Widnows štampač, što znači da štampa iz DOS programa nije moguća, ali realno gledano kome to još treba. Osim CAPT-a, LBP5100 koristi i SCoA (Smart Compression Architecture), koja uz kombinaciju sa USB 2.0 interfejsom omogućava veoma brz prenos podataka iz kompjutera u štampač. Kod Windows štampača strana se rasterizuje u kompjuteru i u “sirovom” obliku prenosi u štampač, gde se samo podaci prenose do laserskog mehanizma. Zato su ovakvi štampači jeftiniji, pošto im nije potrebna skupa elektronika, procesori i memorija. Tamnija strana je spor prenos podataka od PC-ja do štampača, što se rešava raznim tehnologijama kompresije. SCoA daje odlične rezultate, te se usporenje štampe kod LBP5100 ne primećuje ni kada štampamo A4 fotografije u najboljem kvalitetu.
Uz deklarisanu brzinu štampe od 12 za mono, odnosno 10 strana u minuti za kolor otisak i sva pomenuta napredna rešenja, LBP5100 štampa poprilično sporo, ali ono što je posebno interesantno je da ni kod najkomplikovanijih dokumenata brzina ne pada ispod 8 strana u minuti. U ovu vrednost je uračunato i vreme štampe prve strane, koje je deklarisano na 20, a u zavisnosti od konfiguracije kompjutera i softvera iz kojeg štampate može da se kreće do 25 sekundi. I ovaj štampač, kao i svi novi Canon laseri ima fjuzer kojem nije potrebno zagrevanje. Kvalitet štampe je odličan s obzirom na to da je reč o štampaču čija je rezolucija 600 x 600 dpi. Za ovako visok kvalitet najviše je zaslužna AIR (Automatic Image Rafinement) tehnologija, koja najbolje efekte daje priliom štampe teksta – razlike u odnosu na 1200 dpi štampu su minimalne. Interfejs za povezivanje sa kompjuterom je USB 2.0. Priključivanje na mrežu moguće je dodavanjem eksternog USB print servera, čime se lista dodataka završava. Konstrukcija LBP5100 je vrlo slična starijim rešenjima iz ove kategorije, šta više čak su i fizičke razlike minimalne. Ipak ono što posebno odlikuje baš ovo rešenje je odlično rešena kontrolna tabla, koja je u minimalističkom stilu i sve bitne funkcije su na dohvat ruke, što će posebno ceniti manje vešti korisnici. Ulazna fioka je kapaciteta 250 listova dok je na izlaznom tray-u moguće skladirati do 150 odštampanih stranica. Kaseta sa tonerom koje se isporučuje sa printerom je startnog tipa.
Sa cenom tek nešto većom od 380 evra Canon i-SENSYS LBP5100 predstavlja veoma interesantno rešenje za sve vlasnike kancelarija koji ne traže vrhunski kvalitet otiska u boji. Ovo posebno napominjemo jer ovaj laser je postigao osrednje rezultate na Altona testovima. U osnovi radi se i o dosta sporom štampaču, koji će uskoro biti zamenjen savremenijim rešenjem. Ipak, ovaj model ima i svoje prednosti u vidu dosta dobrog preporučenog mesečnog obima štampe, kao i to da je veoma jednostava za održavanje.
Osnovna specifikacija:
Proizvođač
Canon
Web strana proizvođača
Naziv proizvoda
i-SENSYS LBP5100
Cena sa PDV-om
380.55 evra
Kontakt
Tehničke karakteristike
Dimenzije (Š x V x D mm)
407x365x395
Težina (kg)
20.4
Rezolucija štampe (dpi)
600×600
FPO (kolor, sec.)
20
Brzina monokolor štampe (ppm)
1210
Mesečni obim štampe
35000
Kapacitet ulazne fioke
250 listova
Kapacitet izlazne fioke
125 listova
Interfejs
USB 2.0
Epson AcuLaser C2600N
Već nekoliko godina razni proizvođači prave tzv. color capable laserske štampače koji inicijalno nisu u stanju da štampaju u boji, ali mogu da se dograđuju. Naravno, radilo se o memorijskom proširenju, a štampači su fizički bili u stanju da štampaju u boji i bez njega. Epson-ov novi laserski štampač spada u novu kategoriju uređaja, na pola puta između monohromatskih i kolornih uređaja. AcuLaser 2600N se isporučuje kao crno-beli štampač (mi smo ga dobili kao puno klorno rešenje i tako se i prodaje), ali zapravo ima mehanizam klasičnog četvoroprolaznog laserskog štampača u boji; razlika je samo u tome što ste uz printer dobili samo crni toner. Kupovinom kolor tonera i njihovim stavljanjem u štampač na tri prazna mesta u kućištu dobili ste kolor laser. U ovaj štampač se umesto kolornih mogu staviti sva četiri crna tonera, čime se njegov kapacitet povećava na 20 hiljada strana – svaka kaseta crnog tonera može da odštampa 5 hiljada strana pri 5% pokrivenosti, dok je kod kolornih kertridža taj broj nešto manji. Takođe, kolorna verzija se može pretvoriti u crno-belu jednostavnim vađenjem kolornih tonera – ovo je jedan od najsigurnijih načina da se ograniči štampa u boji koja predstavlja značajan trošak u firmi. Ostali potrošni delovi su Photo Conductor Unit, koji može da odštampa 40 hiljada crno-belih ili 10 hiljada strana u boji, te fjuzer, čiji je životni vek 80 hiljada strana. PCU u sebi sadrži foto valjak i traku za formiranje slike, što doprinosi jednostavnosti korišćenja, mada odluka da štampač koristi četvoroprolaznu štampu automatski dovodi do komplikovanijeg održavanja. Epson AL 2600 nudi izuzetno visok kvalitet štampe. Najpre primetite izuzetnu ravnomernost pokrivanja papira, što nas je pomalo iznenadilo s obzirom na to da se radi o četvoroprolaznoj štampi. I reprodukcija fotografija je izuzetna – detalji su vrlo jasni a slika oštra. Boje su veoma upečatljive, što smo mogli i da očekujemo od Epson-ovog proizvoda, ali gamut ovog štampača nije zadivljujući, posebno u crvenim segmentima slike. AL 2600 taj nedostatak kompenzuje tehnikom rasterizacije koja pojačava zasićenje boja, kako bi slika bila upečatljivija i time nadoknadila nijanse koje štampač ne može da prikaže.
Što se crno-bele štampe tiče, tekst je jasan i čitljiv, a ivice vektorskih objekata oštre i jasne. Slova su “masnija” nego što bi trebalo da budu, što umanjuje čitljivost kod manjih veličina fonta (4 pointa ili manje). Kada štampamo sitan tekst pretvoren u krive iz Adobe Acrobat-a ili CorelDraw-a, neka od slova znaju da budu iskrzana i nekompletna, a slično se dešava i sa belim slovima na obojenoj pozadini, čije ivice mogu biti nedovoljno oštre. I pored ovih sitnih nedostataka, kvalitet štampe je sasvim adekvatan za poslovne primene, što je i glavna namena ovog rešenja. Brzine štampe je deklarisana na 30 crno-belih i 7,5 kolornih strana u minutu. Naravno, nismo verovali specifikaciji – prva strana crno-belog teksta izlazi za 13-14 sekundi, a svaka sledeća za 2 sekunde. Kod štampe u boji, vreme štampe prve strane je oko 18 sekundi, a kod narednih kopija brzina od 7,5 strana u minutu se postiže uz odstupanja od najviše 10%.
Štampač se proizvodi u čak šest verzija: četiri se isporučuju kao crno-bele, a dve kao kolorne. Kod crno-belih moguće je izabrati između osnovnog modela, verzije 2600dn koja ima i dodatak za dvostranu štampu, 2600tn sa još jednom fijokom koja ulazni kapacitet od 650 listova povećava na 1150, te 2600dtn, koja ima sve pomenute opcije. Kod kolornih verzija u katalozima je osnovna i puna konfiguracija – AcuLaser C2600dtn. Kako svaka od ovih verzija ima mrežni priključak, jasno je da se ne radi o personalnim štampačima, već o uređajima namenjenim da opsluže srednju grupu korisnika. S obzirom na brzinu crno-bele štampe, ovi štampači mogu da opsluže desetak kompjutera sa kojih se štampa srednjim intenzitetom. U tu svrhu uz štampač se isporučuje i disk sa softverom za kontrolu štampača na mreži, a za osnovna podešavanja mrežnih parametara koriste se displej i kontrolni panel na printeru. Preko mreže je moguće videti i stanje tonera, ali te informacije nisu naročito precizne – preostala količina nije prikazana u procentima već u kvadratićima kojih može da bude od nula do šest. Isto važi i za “starenje” ostalih potrošnih delova. Epson AcuLaser 2600N nije preterano bučan štampač, ali su zvuci koje proizvodi u štampi prilično iritirajući – zato ga ne bi trebalo postaviti na radni sto (kako smo mi uradili) već na zasebno postolje, barem dva metra udaljeno. Što se medija za štampu tiče, AL 2600N može da iz univerzalne i iz standardne fioke štampa na papirima do 163 g/m2. Masa osnovne verzije AL C2600N je čak 37 kilograma, što govori o robusnosti konstrukcije, pa nije čudno što je maksimalni mesečni obim štampe 120 hiljada crno-belih ili 48 hiljada kolornih strana. Izdržljivost je, uz izuzetan kvalitet štampe, ujedno i najbolja osobina cele AcuLaser 2600 serije štampača. Sa njim ćete sigurno dobiti trajan i kvalitetan proizvod, koji pri tom ne prati previsoka cena – osnovna verzija košta svega 782 evra (sa PDV-om).
Osnovna specifikacija:
Proizvođač
Epson
Web strana proizvođača
Naziv proizvoda
AcuLaser 2600N
Cena sa PDV-om
782 evra
Kontakt
Tehničke karakteristike
Dimenzije (Š x V x D mm)
431x518x425
Težina (kg)
37
Rezolucija štampe (dpi)
2400×1200
FPO (kolor, sec.)
15.3
Brzina monokolor štampe (ppm)
307.5
Mesečni obim štampe
48000
Kapacitet ulazne fioke
650 listova
Kapacitet izlazne fioke
250 listova
Interfejs
USB 2.0, Ethernet
Epson AcuLaser C1100
Svaki proizvođač kolor laserskih štampača ima svoju koncepciju kojom pokušava da privuče kupce. Epson je najnovijim low-end modelom pokušao da zadovolji male firme koje još nisu u potpunosti prešle na štampu u boji. Zato AccuLaser C1100 koristi stariju, četvoroprolaznu konstrukciju sa karuselom na kom se nalaze kasete sa tonerom. Na karuselu se nalaze permanentni developer valjci koji se ne menjaju sa tonerima i predviđeni su da jako dugo traju, ali ako ih prilikom zamene tonera na bilo koji način oštetite neophodna je intervencija servisera. Mehanika je, dakle, napravljena tako da, uz određene ograde, omogući prilično nisku cenu štampe, kao i solidnu brzinu rada od 25 strana u minuti za crno-belu i 5 za kolornu štampu. Ta brzina se u realnosti zaista postiže, pri čemu je crno-beli parametar kritičniji: Epson Aculaser Color ASIC printing i Wrap transfer za kompresiju podataka prilikom prenosa i paralelnu štampu i prijem sledeće stranice rade glatko u koloru, dok se kod crno-bele štampe sve ovo dešava pet puta frekventnije.
Kada je zagrejan, C1100 je vrlo “živahan” i prvu stranu odštampa za 10 sekundi ako se radi o crno belom i za 14-18 ako se radi o kolor dokumentu. Međutim, ako se ohladio (što se dešava posle oko pola sata neaktivnosti) potrebno mu je oko 30 sekundi da se “probudi”. Kvaliteta štampe je odličan kada se ispisuje tekst i prosečan kada štampamo fotografije. Prikaz detalja je dobar, ali je zrnastost fotografija primetna. Ostale karakteristike, kao što su ravnomernost pokrivanja i nivo sjaja otiska su odlične, pa je C1100 vrlo upotrebljiv za klasičnu poslovnu grafiku – dijagrame, grafikone i ilustracije.
I pored toga što je host-based štampač, C1100 može da radi i preko mreže, ali mu tada treba dodati mrežnu karticu – ako u startu kupite mrežnu verziju, ona će biti samo nešto skuplja nego osnovna (koja košta 207 evra sa PDV-om). Dakle, za male firme kojima je štampa u boji potrebna samo povremeno, AcuLaser C1100 je dobro rešenje – jedina prepreka je nivo neophodnog redovnog održavanja koji može da zahteva nivo tehničkog znanja koji je viši nego što zaposleni u takvim firmama imaju.
Osnovna specifikacija:
Proizvođač
Epson
Web strana proizvođača
Naziv proizvoda
AcuLaser C1100
Cena sa PDV-om
207 evra
Kontakt
Tehničke karakteristike
Dimenzije (Š x V x D mm)
445x445x439
Težina (kg)
28
Rezolucija štampe (dpi)
2400×1200
FPO (kolor, sec.)
17
Brzina monokolor štampe (ppm)
255
Mesečni obim štampe
45000
Kapacitet ulazne fioke
180 listova
Kapacitet izlazne fioke
200 listova
Interfejs
USB 2.0, Ethernet
HP Color LaserJet CP1515n
Pad cena i poboljšanje kvaliteta štampe laserskih štampača u boji doveli su do njihovog intenzivnog širenja na našem tržištu. Najveći prodor su, logično, ostvarili upravo najjeftiniji modeli koji su u sebi imali primenjenu prilično zastarelu tehnologiju. HP je kao lider na tržištu prvi povukao potez ka poboljšanju ove kategorije kolor lasera. Rezultat tih poboljšanja je Color LaserJet CP1515n. Koncepcija ovog štampača je vrlo interesantna – jednoprolazna tehnologija štampe sa mnogo skupljih modela prilagođena je low-end kategoriji. U Color LaserJet CP1515n su ugrađene četiri zasebne kompaktne kolorne kasete, od kojih svaka ima u sebi toner, developer i foto-valjak. Sve to je zapakovano u kućište teško umerenih 18.1 kg. Toner se kod Color LaserJet CP1515n sa foto-valjaka u štampaču ne prenosi na neku prenosnu traku ili valjak, već odlazi direktno na papir. Papir se u procesu prenosa kreće horizontalno, a njegov transport radi obična traka koja zamenjuje Image Transfer Belt koji postoji u klasičnoj konstrukciji kolor lasera. Na taj način je produžen životni vek ovog potrošnog dela, a više nije potrebno biti neuobičajeno pažljiv sa njim.
Kvalitet štampe koju daje Color LaserJet CP1515n je vrlo visok kada ga poredimo sa konkurentima iz njegove klase. ImageREt 2400 poboljšanje rezolucije štampaču koji ima osnovnih 600 tačaka po inču omogućava da proizvede kvalitet štampe kao da mu je rezolucija 2400 dpi. Tu je i Trapping Control koji sprečava pojavu bele “senke” oko crnih slova odštampanih na obojenoj pozadini. Zbog svega navedenog kvalitet štampe koji postiže testirani model je vrlo visok. Tekst je uvek jasan i oštar, fotografije su vrlo dobrog kvaliteta, a jednolično obojene površine su ravnomerno pokrivene tonerom. Zahvaljujući primeni hemijskog tonera otisci nemaju neprirodno visok sjaj, pa lako mogu da prođu kao da su urađeni klasičnom štamparskom tehnikom. Brzina štampe je osam strana u minuti kod štampe u boji, dok je nešto veća kod crno-belog otiska (12). Color LaserJet CP1515n ima instant-on fjuzer i izuzetno kratko vreme štampe prve strane.
Ovaj štampač se standardno isporučuje sa USB 2.0 interfejsom i mrežnim adapterom. Namenjen je i malim radnim grupama, a mesto mu se može naći u kući, malim i srednjim firmama, ali i u velikim sistemima kao lokalni kolor laser koji opslužuje samo jednu kancelariju. Solidna brzina kolorne štampe ga definitivno označavaju kao uređaj namenjen prvenstveno štampi u boji. Pri tom njegova niska cena (265.51 evra sa PDV-om) čak i malim firmama omogućava da ga drže kao drugi štampač, pored crno-belog lasera velike brzine. Još jednom treba naglasiti i njegove kompaktne dimenzije i malu masu. Jednostavno, Color LaserJet CP1515n je štampač koji će se lepo smestiti i koji će uspešno služiti svakoga ko ima potrebe za nižim do srednjim obimom štampe.
Osnovna specifikacija:
Proizvođač
HP
Web strana proizvođača
Naziv proizvoda
Color LaserJet CP1515n
Cena sa PDV-om
265.51 evra
Kontakt
Tehničke karakteristike
Dimenzije (Š x V x D mm)
399x453x254
Težina (kg)
18.1
Rezolucija štampe (dpi)
600×600
FPO (kolor, sec.)
26
Brzina monokolor štampe (ppm)
128
Mesečni obim štampe
30000
Kapacitet ulazne fioke
150
Kapacitet izlazne fioke
125 listova
Interfejs
USB 2.0, Ethernet
HP Color LaserJet CP2025dn
HP je nedavno napravio model Color LaserJet CP2025dn, koji je (logično) spakovan u isto kućište kao i svoj prethodnik, ali od njega ima nešto veće mogućnosti namenjene prvenstveno poslovnim korisnicima. Zato Color LaserJet CP2025dn nudi mogućnost povezivanja na mrežu, PCL i PostScript Level 3 emulacije te Embedded Web Server, baš kao i svaki “veliki” štampač. Kako bi odgovorio potrebama poslovne primene, Color LaserJet CP2025dn ima mogućnost automatske dvostrane štampe, a može mu se dodati još jedna fijoka koja je istog kapaciteta kao i ona ugrađena (250 listova). Color LaserJet CP2025dn koristi jednoprolaznu tehnologiju štampe sa horizontalnom putanjom papira i četiri (CMYK) potpuno odvojene kompaktne kasete sa tonerom.
Kvalitet štampe je definisan rezolucijom štampe od 600×600 dpi koja je pojačana ImageREt 2400 tehnologijom, što rezultuje visokim kvalitetom otiska – boje su jasne i zasićene, a kvalitet fotografija dobar. Ovaj štampač kao i njegovi prethodnici koristi HP Color Sphere toner, sa kojim se dobija ravnomeran “finiš” otiska – njegov sjaj prati sjaj papira pa nema neprijatnog isticanja delova strane pokrivenih tonerom u odnosu na pozadinu.
Brzina štampe je 20 strana u minutu, kako za mono, tako i za kolor štampu, a Instant Fuser omogućava da se štampač gotovo trenutno “probudi” nakon mirovanja i da bude spreman za štampu posle samo nekoliko sekundi. Ovaj model se proizvodi u još dve verzije, dn (sa mrežnim i duplex dodatkom) i dtn (sa dodatnom fijokom za papir i čitačem memorijskih kartica) – sa kojih je moguća direktna štampa. Jednostavna je za održavanje i ima izveden mali monohromatski displej preko koga se može pratiti stanje prahe u kertridžima i sve ostale vitalne funkcije. Izuzetno je lagan za održavanje, a o samom načinu čišćenja savetujemo da se informišeteiz veoma lepo ilustrovanog elektronskog uputsva smeštenom na jednom od dva prateća diska.
Osnovna specifikacija:
Proizvođač
HP
Web strana proizvođača
Naziv proizvoda
Color LaserJet CP2025dn
Cena sa PDV-om
593.02 evra
Kontakt
Tehničke karakteristike
Dimenzije (Š x V x D mm)
405x484x322
Težina (kg)
23.9
Rezolucija štampe (dpi)
600×600
FPO (kolor, sec.)
17.8
Brzina monokolor štampe (ppm)
2020
Mesečni obim štampe
40000
Kapacitet ulazne fioke
250 +2 50 listova
Kapacitet izlazne fioke
150 listova
Interfejs
USB 2.0, Ethernet
Konica Minolta bizhub C10P
Do sada smo u više navrata imali prilike da se družimo sa sjajnim Konica Minolta kolor lasirima i ono što je bitno za njih reći u nekim kratkim crtama jeste da koriste odlične Simitri HD tonere, koji daju otisak čiji životni vek može da iznosi i 100 godina. Na ovom testu našle su se dve mašine koje smo već imali prilike da vam predstavimo tokom prošle 2008 godine. Štampač dolazi u prilično velikoj ambalaži izrađenoj od jako kvalitetnog kartona, otpornog na veći broj mehaničkih oštećenja. Kako nas je ovaj proizvođač već godinama navikao sadržaj pakovanja je prilično bogat i pored samog uređaja donosi još kratko odštampano uputstvo za povezivanje, disk sa drajverima i pratećim softverom, Simitri HD All-in-on toner i detaljan višejezični vodič za korisnike. USB kabl se ne isporučuje kao standardni deo opreme, tako da je isti neophodno naknadno dokupiti.
C10P svojim izgledom veoma podseća na svoju stariju braću iz istoimene familije proizvoda. Nešto je većih dimenzija (430 x 395 x 349 mm) i teži bezmalo 21 kg sa sve umetnutim tonerom. U osnovnoj postavci se isporučuje sa ulaznom fiokom kapaciteta 250 listova, što je neki nepisani standard za ovu kategoriju kolor lasera, dok je na izlazu moguće smestiti maksimalno 200 odštampanih stranica. Svestan činjenice da ovako skroman ulazni blok može predstavljati prilično usko grlo za većinu današnjih kancelarijskih poslova, proizvođač je ostavio mogućnost za nadogradnju istog u vidu opcionih fioka, kojima se u znatnoj meri može podići raspoloživ broj listova (do maksimalno 700). Rad sa ovim printerom je izuzetno lak i predstavlja pravo uživanje. Upravljački panel koji se nalazi na vrhu mašine (u gornjem desnom uglu) čine dvoredni monohromatski displej sa pet navigacionih tastera za kretanje kroz menije i dugmetom za otkazivanje svakog započetog procesa. Program koji (nezavisno od računara) upravlja mašinom je dosta dobro organizovan i prilično je funkcionalan, pa smo gotovo sigurni da će se i manje vešti korisnici, kao i svi oni koji se prvi put druže sa jednim ovakvim uređajem bez većih problema snaći. Na zadnjoj strani jedinice, pored naponskog prekidača i USB 2.0 ulaza, krije se i paralelni port (IEEE 1284), kao i konektor za mrežni kabl (10/100 Base TX). Uređaj se veoma jednostavno i lako konfiguriše kao mrežni štampač, a sve što je neophodno uraditi sastoji se u povezivanju sa mrežnim kablom i drugim računarima, nakon čega je u meniju printera potrebno konfigurisati IP adresu. Za testirani model je karakteristično da poseduje i PictBridge port koji omogućava štampanje sa bilo kog kompatibilnog izvora (digitalni aparat itd.). Ovo posebno ističemo, jer nismo skoro bili u situaciji da se družimo sa laserom koji ima pomenuti ulaz.
Mašina je u radu dosta bučna (preko 59 dBA) i iziskuje prilično vremena da se probudi iz stanja potpunog mirovanja (oko 55 sekundi), nakon čega može da odštampa do 20 mono, odnosno svega 5 stranica u koloru (za vremenski period od jednog minuta). Manipuliše prilično skromnom rezolucijom (600 x 600 dpi), ali sasvim dovoljnom za obavljanje većine kancelarijskih poslova. Koristi samo jedan Simitri HD All-in-on toner zasnovan na polimerizovanim česticama, oplemenjenim posebnim vezivnim vlaknima, koja u znatnoj meri utiču na dugotrajnost i očuvanje realističnosti otisaka. Pokretačku snagu ovog lepotana čini Freescale MPC8220i procesor podešen na taktu od 300 MHz i zajedno sa 128 MB radne memorije (maksimalno proširive do 640 MB) u stanju je da obradi i dosta složenije grafičke forme, čime se u znatnoj meri proširuje spektar njegovog delovanja. Kompatibilan je sa svim Windows (uključujući i Vistu) i Mac platformama, a podržan je i veliki broj Linux OS-ova. C10P prati i jako dobra softverska podrška, koja je obično u drugom planu kod sličnih konkurentskih rešenja, ali očito da je ovaj proizvđač shvatio da je i to veoma bitna stavka pri odluci potrošača za kupovinu, pa je isporučio par veoma korisnih aplikacija.
Održavanje mašine je krajnje pojednostavljeno, što je uglavnom uzrokovano malim brojem sastvanih delova. Sve što treba uraditi svodi se na povremeno čišćenje spoljnih elemenata i uklanjanje eventualno rasutog tonera unutar bloka za postavljanje. Detaljno uputstvo o održavanju gotovo svakog dela sistema nalazi se u okviru pratećeg uputstva, pa savetujemo da ga obavezno konsultujete pre nego se upustite u bilo kakvo čišćenje, pogotovo unutrašnjih elemenata.
Osnovna specifikacija:
Proizvođač
Konica Minolta
Web strana proizvođača
Naziv proizvoda
bizhub C10P
Cena sa PDV-om
64.569,60 RSD
Kontakt
Tehničke karakteristike
Dimenzije (Š x V x D mm)
430x395x341
Težina (kg)
19.3
Rezolucija štampe (dpi)
600×600
FPO (kolor, sec.)
22
Brzina monokolor štampe (ppm)
205
Mesečni obim štampe
7500
Kapacitet ulazne fioke
200 listova
Kapacitet izlazne fioke
200 listova
Interfejs
USB 2.0, Ethernet
Konica Minolta magicolor 4650EN
Testirani model dolazi u izuzetno velikoj kartonskoj ambalaži, što je ponajviše uzrokovano dimenzijama (536 x 469 x 385 mm) i masom (34.5 kg) samog uređaja. Na kutiji dominiraju bele i plave nijanse, kao i veliki logo proizvođača. I ovaj KM laser odlikuje prilično kampaktan dizajn i zavidan kvalitet izrade. U osnovnoj verziji dolazi sa jednom ulaznom fiokom kapaciteta svega 250 listova, koja se po potebi može nadogradi sa maksimalno još dve i time povećati broj raspoloživih medijuma za još 500 (odnosno do maksimalnih 750), što je daleko prihvatljivije za velika radna okruženja i pojedince sa specifičnim štamparskim zahtevima (mislimo u produkcionom smislu). Mesečni obim ovog lepotana 120.000 stranica, mada iz izvora kompanije saznajemo da je taj broj daleko veći. Ulazna fioka na sebi poseduje limitere za dužinu i širinu papira, kao i poseban mehanizam za uvlačenje istog, koji sprečava gužvanje prilikom pozivanja medijuma na štampu. Na žalost, izlazni tray je zbog toga morao da pretrpi izvesne korekcije, pa može da prihvati svega dvesta odštampanih stranica. Ne postoji mogućnost nadogradnje ovog bloka.Konica Minolta magicolor 4650EN koristi četiri odvojena Simitri HD kolor tonera (crna, ljubičasta, žuta i plava), zasnovana na posebnoj poli-mikro tehnologiji praha, a sve u cilju postizanja što boljeg izlaznog kvaliteta. Toneri se veoma lako postavljaju u ležišta pozicionirana odmah ispod prednje maske jedinice. Pre umetanja savetujemo da patrone obavezno zarotirate par puta oko svoje ose, kako bi se prah u njima pravilno rasporedio. Isto treba ponoviti i svaki put kada se primeti pad u kvalitetu otiska.
Posmatrajući dobijene grafičke i tekstualne dokumente, moramo priznati da smo veoma prijatno iznenađeni kvalitetom istih. Na grafičkim elementima nismo primetili nikakve znakove distorzije i savijanja. Prelazi su nešto blaži, a reprodukcija boja prilično verna. Ipak, za štampanje ozbiljnijih slikovnih podloga savetujemo da odaberete neki od rezoluciono jačih modela iz KM ponude, jer magicolor 4650 EN manipuliše sa skromnih 600 x 600 dpi. To mu je posmatrano iz drugog ugla omogućilo da u svojoj klasi bude brzinski šampion sa odštampanih 24 kolor/mono otisaka u minutu. U fazi zagrevanja elektronike je prilično bučan (52 dB), ali nivo buke pada na prihvatljivije vrednosti odmah po dostizanju pune radne spreme. Jedan od glavnih aduta ovog modela je svakako neverovatna lakoća korišćenja, postignuta ponajviše zahvaljujući odličnom realizovanom LCD displeju i malom kontrolnom bloku sastavljenom od navigacionih tastera, koji omogućava jednostavno i brzo kretanje kroz sve raspoložive funkcije mašine. Za sve one koji se lošije snalaze sa engleskim jezikom u okviru menija mogu odabrati neki od srodnih slovenskih jezika npr. Hrvatski. Na raspolaganju stoji veliki broj naprednih opcija za štampanje, za koje verujemo da većina korisnika (osim onih najzahtevnijih) nikada neće koristiti.
Printer sa PC-jem komunicira preko USB 2.0 veze i kompatibilan je sa većinom Windows platformi (uključujući Vistu i sve njene derivate), kao i Mac OS X (minimum 10.2), Linux i Netware operativnim sistemima. Dolazi sa procesormom na radnom taktu od 500 MHz i 256 MB radne memorije (maksimalno proširivom do 768 MB). Pored osnovnog modela u ponudi se nalazi i varijanta sa duplex opcijom (4650 DN). Njegova cena je za nijansu veća, ali i mogućnost koju nudi svakako veoma korisna. Održavanje mašine ne predstavlja neki veliki problem, jer su sve vitalne komponente jako dobro zaštićene od uticaja spoljnih faktora.
Osnovna specifikacija:
Proizvođač
Konica Minolta
Web strana proizvođača
Naziv proizvoda
magicolor 4650EN
Cena sa PDV-om
54.268,20 RSD
Kontakt
Tehničke karakteristike
Dimenzije (Š x V x D mm)
536x469x385
Težina (kg)
34.5
Rezolucija štampe (dpi)
600×600
FPO (kolor, sec.)
13
Brzina monokolor štampe (ppm)
2424
Mesečni obim štampe
120000
Kapacitet ulazne fioke
250 listova
Kapacitet izlazne fioke
250 listova
Interfejs
USB 2.0, Ethernet
Samsung CLP-315
Jedan od proizvođača koji je uložio mnogo napora u usavršavanje svojih kolor lasera je Samsung. Prošlog leta ovaj proizvođač je oplemenio svoju popularnu CLP familiju novim rešenjima, koja definitivno najavljuje minijaturizaciju kolor lasera, ali i znatno bolji kvalitet štampe u cenovno najprihvatljivijem rangu za kućnog korisnika. Testirali smo model CLP-315. Po postavljanju štampača na sto, prvo šta se da primetiti jesu skromne dimenzije (388x313x243 mm) kakve smo do sada imali prilike da vidimo samo kod modela CLP-300 koji je do pojave svog naslednika (CLP-315) važio za najmanji na svetu. S druge strane masa je ostala gotovo ista (11,41 kg sa tonerima), jer strukturno položaj ključnih mehaničkih komponenti nije diran. Ipak, novina ima a jedna od najbitnijih je sistem koji sva četiri kertridža, odnosno njihove valjke, postavlja u neposrednu blizinu optički aktivnog valjka čime se eliminiše potreba za složenim prenosnim mehanizmom. Upravo zato su Samsung-ovi inženjeri kod ovog rešenja uspeli da spoje do sada nespojive stvari – minimalistički izgled, kompaktan dizajn, solidnu brzinu štampe i povoljnu cenu proizvoda.
Tu nije kraj, jer kada smo izvadili kertridže iz ležišta uočili smo još jednu bitnu karakteristiku, a to je njihov dizajn, odnosno činjenica da imaju identičnu visinu i dužinu – jedino im širina varira u zavisnosti od pozicije na koju su postavljeni, a sve u cilju što boljeg praćenja krivine oboda nosećeg valjka. Isto tako, crni toner je pozicioniran pod nešto manjim uglom u odnosu na ostale kartridže, što je za krajnji rezultat donelo pravilno prelamanje pigmenata i znatno bolji stepen iskorišćenja praha. Ovo u praksi znači i daleko lakše rukvanje uređajem, naročio u situacijama zamene kertridža, uklanjanja deformisanih listova i održavanja celokupnog unutrašnjeg sistema.
Tehničke karakteristike Samsunga CLP-315 su u rangu sa sličnim kolor laserima iz ove cenovne klase i po tom pitanju nismo primetili neki revolucionarni pomak. U osnovi to znači da je maksimalna optička rezolucija 600×600 dpi, dok je raspoloživa količina radne memorije (očekivano) skromnih 32 MB, što je kod štampanja zahtevnijih grafičkih struktura poprilično malo i zna dosta da uspori štampač. Zanimljivo je da je ulazna fioka u odnosu na model CLP-300 napokon doživela blago unapređenje u smislu ostavljanja mogućnosti za nadogradnju ukoliko vam kapacitet postojeće bude mali (150 listova). Izlazni tray takođe može da primi do 150 odštampanih stranica, ali nema opciju proširenja.
U pogledu brzine štampanja CLP-315 spada među brže modele (16 mono otisaka u minutu iz draft moda), čemu najviše doprinosi jednoprolazni sistem formiranja otiska koji sve češće srećemo i u nižoj klasi, kao i činjenica da mu je potrebno malo vremena da se zagreje (oko 15 sekundi iz stanja potpunog mirovanja). Kvalitet otisaka je dobar, ali nije na nivou skupljih rešenja. To se najbolje dalo videti kod štampanja složenijih fotografija, dok je po pitanju tekstualne reprodukcije opravdao sva naša očekivanja.
Osnovna specifikacija:
Proizvođač
Samsung
Web strana proizvođača
Naziv proizvoda
CLP-315
Cena sa PDV-om
157.83 evra
Kontakt
Tehničke karakteristike
Dimenzije (Š x V x D mm)
384x314x237
Težina (kg)
11
Rezolucija štampe (dpi)
2400×600
FPO (kolor, sec.)
26
Brzina monokolor štampe (ppm)
164
Mesečni obim štampe
20000
Kapacitet ulazne fioke
150 listova
Kapacitet izlazne fioke
100 listova
Interfejs
USB 2.0
Samsung CLP-660ND
Samsung CLP-660ND je moderan kolor laser koji je po koncepciji vrlo sličan Epson-ovom jačem modelu, ali su mu dimenzije veće i zahtevaju značajno više prostora na stolu. Rukovanje je komplikovanije: otvaranje nekih od poklopaca traži striktno poštovanje redosleda i neuobičajeno veliku silu, pa ovo definitivno nije sprava čije rukovanje možete poveriti nekom ko se ne razume u štampače. Kasete sa tonerom su pljosnate, a ceo prenosni mehanizam je izuzetno tih, pa je ovo štampač koji od svih testiranih pravi najmanju buku prilikom štampe.
CLP-660ND se posebno istakao kvalitetom štampe – Samsung se potrudio da otisci izgledaju impresivno. Finoća pokrivanja površina i kvalitet rasterizacije čine da ovi otisci više podsećaju na one koje daju bolji inkjet-ovi, koji su po tome već duže vremena superiorni u odnosu na kolor-lasere. Tome doprinosi i nepostojanje bilo kakvog sjaja na otiscima, što je trenutno glavni trend kod kolor-lasera – sjaj otisaka smanjuje njegov “prirodan” izgled. Rezolucija štampe je 2400×600 tačaka po inču, s tim da u drajveru postoji i opcija za povećanje, što znači da se koristi neka od tehnika za poboljšanje rezolucije. Druga posebnost je standardno ugrađeni dodatak za dvostranu štampu – veoma pogodno za štampu prospekta i reklamnih materijala u malom tiražu.
Testirani model odlikuje veoma brza štampa, što je definitivno njegov najjači adut, pored dobrog kvaliteta otiska i visokog stepena modularnosti. Na osnovu svega viđenog možemo reći da je Samsung CLP-660ND prvenstveno biznis štampač, namenjena zahtevnijim radnim grupama i manjim kancelarijama, čiji mesečni obim štampe ne prelazi fantastičnih 80.000 stranica. Sa preporučenom maloprodajnom cenom od 460.85 evra definitivno je jedno od najprimamljivijih rešenja za prethodno navedene ciljne grupe.
Osnovna specifikacija:
Proizvođač
Samsung
Web strana proizvođača
Naziv proizvoda
CLP-660ND
Cena sa PDV-om
460.85 evra
Kontakt
Tehničke karakteristike
Dimenzije (Š x V x D mm)
432x432x424
Težina (kg)
25.6
Rezolucija štampe (dpi)
2400×600
FPO (kolor, sec.)
14
Brzina monokolor štampe (ppm)
2424
Mesečni obim štampe
80000
Kapacitet ulazne fioke
250 listova
Kapacitet izlazne fioke
200 listova
Interfejs
USB 2.0, Ethernet
Kako smo testirali
Laserski štampači su poprilično jednostavne mašine za testuranje, obzirom da obavljaju samo jednu funkciju, tj. štampaju. Kao i u prethodnim testovima printera, tako i u ovom bavimo se isključivo proverom brzinskih karakteristika i kvalitetom dobijenog otiska. Odmah moramo da kažemo da pravi merni instrumenti za brzinu štampanja u našoj zemlji, a i u okruženju nisu dostupni i po tom pitanju mnogo filozofije u ovom trenutku nema – štoperica u ruke, mnogo strpljenja i to je to. Zapravo, postoje određeni sintetički programi, ali naše iskustvo govori da oni u velikom broju slučajeva daju netačne rezultate, pa smo ih svih ovih godina koristili samo kao alternativu kada smo imali mnogo uređaja na testu, gde bi nam klasičnom metodom trebalo mnogo vremena da dođemo do pravih rezultata.
Kada je reč o kvalitetu štampe, kao što ste upućeni koristimo najsavremenije testove kreirane direktno od strane velikih štamparskih test laboratorija. Reč je o Altona i SpencerLab testovima, koji su smernica svim proizvođačima štampača i multifunkcijskih uređaja. Altona Test Suite je benchmark test sastvaljen od tri fajla. Prvi nosi naziv Altona Measure i trenutno je dostupan u verziji 1a. Radi se o jako specifičnom dokumentu sastavljenom od mnogo sitnih kockica u kojima se nalaze najrazličitije nijnse boja. U stanju je da do maksimuma optereti procesor printera i jedan je od najvernijih pokazatelja verodostojnosti prelamanja pigmenata. Za proveru detaljnosti i popunjenost karaktera mastilom, odnosno prahom brine se Altona Technical (v.2) test – takođe jedan od jako neobičnih i zahtevnih testova čiju osnovu čine fontovi različitih stilova i dimenzija. Ovaj test fajl se koristi čak i za kalibraciju printera velikih formata. Poslednji test dokument u Altona porodici nosi naziv Altona Visual (v.2a) i zbog svoje kompleksne slikovne strukture koristi se za proveru fotografske reprodukcije printera.
SpencerLab Test Suite je još jedan veoma zanimljiv skup testova koji smo već u par navrata koristili kod testova printera, a koji se nedavno pojavio u svojoj najnovijoj verziji (4.1). Sastoji se od pet veoma zahtevnih grafičko-slikovnih dokumenata koji nam služe za proveru reprodukcije pigmenata i ravnomeran raspored praha unutar objekata. I Altona i SpencerLab testovi su nam pored izvođenja zaključka o kvalitetu štampe, poslužili i za meranja brzine formiranja otiska. Krajnju ocenu formirali smo na osnovu dobijanih rezultata ova dva testa, a o dodeli nagrada pored ukupne ocene odlučivao je i index isplativosti formiran na osnovu tri bitna paramatra: potrošnja tonera, cena tonera i cena po otisku. Ostale faktore kao što su održavanje printera, lakoća korišćenja itd., smo imali u vidu, ali oni ovoga puta nisu previše uticali na formiranje krajnje ocene.
Brzina štampe
Altona testovi
Altona testovi (3 stranice)
Canon i-SENSYS LBP5100
43.5 sec.
Epson AcuLaser C2600N
32.4 sec.
Epson AcuLaser C1100
41.6 sec.
HP Color LaserJet CP1515n
35.2 sec.
HP Color LaserJet CP2025n
21.5 sec.
Konica Minolta bizhub C10P
35.1 sec.
Konica Minolta magicolor 4650EN
18.1 sec.
Samsung CLP-315
39.6 sec.
Samsung CLP-660ND
19.5 sec.
SpancerLab testovi
SpancerLab testovi (5 stranice)
Canon i-SENSYS LBP5100
39.2 sec.
Epson AcuLaser C2600N
27.1 sec.
Epson AcuLaser C1100
37.3 sec.
HP Color LaserJet CP1515n
31.1 sec.
HP Color LaserJet CP2025n
18.2 sec.
Konica Minolta bizhub C10P
30.4 sec.
Konica Minolta magicolor 4650EN
16.2 sec.
Samsung CLP-315
35 sec.
Samsung CLP-660ND
17.3 sec.
Kvalitet štampe
Testovi
Altona Measure v.1a
Altona Technical v.2
Altona Visual v.2a
SpancerLab Suite
Modeli
LBP5100
3
3
3
4
C2600N
4
4
3
4
C1100
3
4
3
4
CP1515n
3
3
3
4
CP2025n
4
3
3
4
C10P
4
4
3
4
4650EN
3
3
3
4
CLP-315
3
3
3
4
CLP-660ND
4
3
3
4
Index isplativosti
Modeli
isplativost
LBP5100
3
C2600N
4
C1100
3
CP1515n
3
CP2025n
3
C10P
4
4650EN
3
CLP-315
3
CLP-660ND
3
Test skenovi
Canon i-SENSYS LBP5100
Epson AcuLaser C2600N
Epson AcuLaser C1100
HP Color LaserJet CP1515n
HP Color LaserJet CP2025dn
Konica Minolta bizhub C10P
Konica Minolta magicolor 4650EN
Samsung CLP-315
Samsung CLP-660ND
Zaključak
Osim očiglednog trenda pada cena, koji je ove godine učinio da kolor-laseri postanu pristupačni velikom broju kupaca, na ovim uređajima se i dalje dešavaju značajna tehnološka unapređenja. Najveća unapređenja postignuta su u kvalitetu štampe, ali i brzina polako raste. Konstrukcije štampača su sve robustnije i pouzdanije. Osim toga, iako je u poslednje dve godine postalo moderno da ovi štampači budu host-based, pad cena memorije i procesora učinio je da će se sve veći broj proizvođača odlučivati da u nove proizvode ugradi PCL i PostScript emulacije. Oba pobednika našeg teksta, Konica Minolta i Samsung, imaju PCL i PostScript. Prvo mesto je zauzeo bizhub C10P i to samo zahvaljujući visokom stepenu isplativosti i dobrim karakteristikama u radu – “Highly recommended”. Samsung CLP-315 se plasirao na drugo mesto, a njegova najveća prednost je što ima najujednačenije rezultate na testu i veoma je povoljan zbog čega smo ga i okitili “BestBuy” odličjem. Uređaj koji nudi najviše za uloženi novac je Epson AcuLaser C2600N, ali je njegova cena isuviše velika, pa je to i osnovni razlog zašto je ostao bez nagrade.
Konica Minolta bizhub C10P -BenchIT Highly Recommended Award
Samsung CLP-315 -BenchIT Best Buy Award
Ako vas je ovaj tekst zaintrigirao dovoljno da razmišljate o kupovini ovakvog uređaja, ostaje da vam damo odgovor na pitanje šta možete očekivati od kolor-lasera u najintereantnijoj – ekonomskoj klasi u poređenju sa nekim od inkjet-ova. Na strani kolor-lasera su stabilnost (pa i vodootpornost) otiska i brz rad, znatno brži od većine inkjet-ova na tržištu. Kvalitet štampe kolor-lasera je solidan, ali fotografije i dalje ne mogu da se mere sa inkjet-ovima, ni na običnom, ni na specijalnom papiru. S druge strane, otisak lasera više podseća na klasičnu štampu sa ofset mašina, pa su oni zato mnogo pogodniji za prospekate, brošure i memorandume. Važno je da potencijalni korisnik shvati da ovo nisu štampači za produkcionu štampu i da se na njima isplati raditi tiraže do 100 kopija. U tom domenu su u ovom trenutku nenadmašni.
Laserske štampače na test ustupile sledeće kompanije:
Canon, Epson – BS Procesor, HP, Konica Minolta, Samsung – ERC Commerce