Devialet Gemini II recenzija - Zvuk iz francuske kuhinje

Devialet Gemini II recenzija - Zvuk iz francuske kuhinje

Devialet Gemini II su kombinacija vrhunskog dizajna i visokog kvaliteta zvuka. Kako rade ove bluetooth bubice, pročitajte u našoj recenziji.

    Sadržaj
      Devialet Gemini II recenzija – Zvuk iz francuske kuhinje

      Pozitivne ocene

      • Visok kvalitet zvuka
      • Odlična redukcija buke
      • Udobnost
      • Dizajn

      Negativne ocene

      • AptX kodek donekle ograničava izvanredan audio hardver 

      Devialet Gemini II su veoma dobre bežične slušalice koje kombinuju visok kvalitet zvuka i neobičan dizajn karakterističan za ovaj brend, uz odličnu aktivnu redukciju buke i visoku udobnost.

      Francuska kompanija Devialet je jedan od autentičnih predstavnika novog talasa proizvođača audiofilskih uređaja. Koliko god smo nekada voleli ploče i zvuk elektronskih cevi, činjenica je da tehnologija napreduje i da nova dostignuća u domenu materijala, elektronike i procesiranja signala itekako mogu da pruže konkretna unapređenja u pogledu čistije i vernije reprodukcije audio sadržaja. Uostalom, HiFi i znači “High Fidelity”, odnosno visoka vernost onoga što čujete originalnom izvođenju.

      Istražujući materijal za naš prvi video jednog Devialet uređaja – u pitanju je bio Phantom pre oko 3 meseca – moramo priznati da smo bili impresionirani fokusom koji kompanija ima na inovacijama u domenu korišćenja novih tehnologija na polju zvuka i mnogobrojnim patentima koji ukazuju da se u to ulaže puno rada i pažnje.

      Ipak, zvuk je samo deo priče, a drugi deo je dizajn koji je možemo reći jednako inovativan i apsolutno vrhunski, nešto poput onoga što viđamo i od strane Bang&Olufsena. Spoj ova dva aspekta na najvišem nivou kreira uređaje koji su kombinacija tehnike i umetnosti, i zaista poslastica za one koji vole nešto funkcionalno, ali neobično.

      Ovog puta, na testu nam se našao još jedan Devialet uređaj, ali iz kategorije koju praktično svi koristimo. U pitanju su Bluetooth bubice, odnosno takozvane true wireless slušalice pod imenom Devialet Gemini II.
      Hajde da vidimo šta je kompanija sa svojim specifičnim pristupom uspela da uradi u ovom domenu, kako rade ove slušalice i šta imaju da ponude.

      Devialet Gemini II – Dizajn

      Krenućemo naravno od dizajna, a nama su se na testu našle sve tri varijante boja u kojima ovaj model dolazi. Tu su Iconic White, Matte Black i Gold, odnosno crna, bela i zlatna. Sve tri opcije dolaze u kutijama za nošenje relativno kompaktnih dimenzija, sa zaravnjenom gornjom i donjom površinom, elipsastim oblikom i stepenastim prelazima umesto kontinualne ovalne glatke površine, što izgled čini zanimljivijim.

      Baza kutije, kao i gornji deo koji je zapravo poklopac su u beloj ili crnoj boji izrađeni od matirane plastike, dok se između njih nalazi glatka polirana površina čitavim obimom. Na crnom modelu je ona u nekoj tamnosivoj gunmetal varijanti, na standardnoj beloj je metalik siva, dok je na gold varijanti zlatna.

      Ova poslednja je zapravo posebno izdanje koje Devialet praktikuje za mnoge svoje uređaje, pod imenom Opera National de Paris. U pitanju je saradnja sa Pariskom operom koju je Devialet, kao domaća, francuska kompanija i opremio svojom audio tehnologijom.

      Ona se osim boje razlikuje i prisustvom logotipa Pariske opere, dok se na druga dva modela nalazi samo Devialet logotip na prednjoj strani. Na poleđini kutije je tu samo taster za uparivanje, dok se na dnu kutije nalazi USB Type-C port za punjenje.

      Kada otvorite poklopac, u kutiji će vas dočekati same slušalice, koje su smeštene u profilisanim otvorima, pozicionirane spoljašnjom stranom ka gore. Telo slušalica viri iz kutije oko 6mm, što je uz oštre ivice dovoljno da se slušalice mogu lako izvaditi iz kutije sa dva prsta, a duž oboda spoljašnje ivice je tu čak i malo proširenje koje sprečava klizanje, što je lep detalj.

      Spoljašnja površina, koja će se mahom i videti kada su vam slušalice u ušima je interesantnog dizajna koje pomalo podseća na Art Deco, sa Devialet logotipom, detaljima u kombinaciji boja konkretnog modela i otvorom za jedan od mikrofona. Na obodu tela slušalice su tu dodatni mikrofoni za redukciju buke i oznaka leve i desne.

      Što se oblika slušalice tiče, on je sa strane koja naleže na uvo anatomski prilagođen obliku ušne školjke i makar u mom slučaju vrlo udoban. Verujem da će sličan utisak imati i korisnici sa različitim oblicima i veličinama ušnih školjki, pošto su slušalice relativno kompaktne i ne zauzimaju puno prostora, što je pozitivno i sa anatomske i estetske strane.

      Kako je u pitanju takozvani in-ear model, odnosno sa delom koji ulazi u ušni kanal, uz slušalice dolaze i mekani silikonski nastavci u četiri veličine, koji pokrivaju priličan opseg širine kanala za optimalno zatvaranje i dobru pasivnu izolaciju. Veličinu ćete morati da odaberete na osnovu iskustva, jer aplikacija ne nudi test dihtovanja, kakav smo viđali na nekim skorašnjim modelima.

      Udobnost je na visokom nivou, a slušalice dosta stabilno stoje u ušima, čak i pri naglijim pokretima, makar dok nema znoja – kada se on uključi u priču, puno će zavisiti od konkretnog korisnika, kao uostalom i na svim modelima ovog tipa. Kad pominjemo znoj, Devialet Gemini II su otporne na kvašenje spolja, po IPX4 standardu.

      Kontrole, redukcija buke

      Logotipi na spoljašnjoj strani obe slušalice su ujedno i tasteri osetljivi na dodir, pa je putem njih moguća kontrola različitih funkcija.

      Dvostruki dodir sa zadržavanjem podrazumevano služi za pojačavanje i smanjivanje glasnoće i to nije moguće menjati, dok je nezavisno za levi i desni taster moguće odrediti šta će raditi pojedinačni, dvostruki i dugi dodir. Na listi podržanih funkcija su stvari poput reprodukcije i preskakanja pesama, aktivacije glasovnog asistenta i promene moda redukcije buke.

      Kad pominjemo redukciju buke, pored pasivne izolacije, Devialet Gemini II podržavaju i aktivnu redukciju sa adaptivnim algoritmom koji koristi informacije sa mikrofona i bone-conduction senzora vibracija u kostima za optimalnu redukciju spoljašnje buke, uz kompenzaciju kašnjenja samog ANC sistema, radi što efektnije redukcije.

      U praksi, ono što dobijate radi veoma dobro i vrlo efektno poništava konstantnu spoljašnju buku, uz značajno umanjenje iznenadnih pojedinačnih zvukova. Ako poželite da ipak čujete šta se dešava oko vas, na raspolaganju vam je i Transparency mod koji propušta zvuk spolja zaobilazeći pasivnu izolaciju i daje dosta prirodan zvuk, pogotovo kada su u pitanju glasovi.

      Zaista dobra implementacija u oba slučaja, pa je praktično jedina zamerka to što vam na raspolaganju nisu nikakva podešavanja vezana za ANC, već samo izbor moda. Realno gledano, ona verovatno nisu ni potrebna, ali smo navikli da su tu na većini modela, pa je više u pitanju taj utisak da nešto propuštamo nego realna potreba da se nešto doteruje i menja.

      Aktivna redukcija radi i na vašem mikrofonu tokom razgovora kako bi vas sagovornici čuli bolje u bučnom okruženju, uz kompenzaciju kašnjenja usled ANC-a radi bolje reprodukcije, odnosno efektnijeg poništavanja. Spoljašnji mikrofoni poseduju i fizičku zaštitu od vetra, plus su tu i algoritmi koji prepoznaju vetar i umanjuju njegov efekat i u ANC i Transparency modu.

      Devialet Gemini II – Zvuk

      Ono najbitnije, i gde uostalom imamo i najveća očekivanja od Devialet-a je zvuk. U slučaju Devialet Gemini II njega proizvode njihovi novi driver zvučnici sa 10mm membranama presvučenim slojem titanijuma – kombinacija čvrstine i niske mase koja obećava reprodukciju širokog frekventnog opsega uz minimum izobličenja.

      Slušajući muziku različitih žanrova i kombinacija instrumenata na ovom modelu, možemo reći da je Devialet odradio odličan posao, jer je zvuk ubedljiv, prirodan i vrlo detaljan u svim delovima spektra, pogotovo u srednjim i visokim frekvencijama.

      Bas je možda za nijansu topliji od potpuno neutralnog, ali i dalje lepo balansiran, plus se prostire ujednačeno do oko 24Hz, a prisutan je do 20Hz, pa možda i niže ispod čujnog opsega. Nivo harmonijskog izobličenja u niskim frekvencijama je veoma nizak, što dopinosi utisku rafiniranosti i kvaliteta.

      Ono što nam se takođe dopalo je i zvučna slika, koja, iako su u pitanju bubice, daje jasan raspored zvučnih detalja u prostoru, omogućujući jasnu izolaciju pojedinačnih instrumenata. Uz to, zvučni pritisak koji su slušalice u stanju da proizvedu je dosta visok, pa su već na oko 50% dovoljno glasne za normalno slušanje, makar za moj ukus, sa puno rezerve.

      Bluetooth povezivanje, baterija

      Ukupno, Devialet Gemini II u pogledu zvuka ispunjavaju visoka očekivanja, uz samo jednu zamerku. Ona se odnosi na upotrebu Qualcomm-ovog aptX Bluetooth audio kodeka, koji, iako dosta bolji od standardnih SBC i AAC, sa bitrate-om od 352kbps ipak doneke ograničava odlično dizajniran hardver.

      Mišljenja smo da bi Sony-ev LDAC sa 990kbps, LHDC sa 1000kbps ili aptX Lossless sa do 1.2Mbps bili daleko adekvatniji izbor. No, i ovako kako je, Devialet Gemini II pružaju veoma dobar zvuk.

      Povezivanje sa izvorima zvuka se naravno obavlja putem Bluetooth veze i to u verziji 5.2, sa podrškom za multipoint povezivanje sa dva uređaja istovremeno. Kvalitet veze je dobar, a pogotovo ako se povezujete sa nekim telefonom sa Qualcomm chipsetom.

      Za kraj, pomenimo i trajanje baterije koje je deklarisano na do 5 sati neprekidnog slušanja, ili 22 sata ukupno sa dopunjavanjem slušalica u kutiji za nošenje. Punjenje je moguće putem USB Type-C porta na dnu kutije, ili bežično putem bilo kog QI kompatibilnog punjača.

      Devialet Gemini II – Utisci i cena

      Sve u svemu, Devialet Gemini II su veoma dobre bežične slušalice koje kombinuju visok kvalitet zvuka i neobičan dizajn karakterističan za ovaj brend, uz odličnu aktivnu redukciju buke i visoku udobnost.

      Što se cene na domaćem tržištu tiče, standardni Devialet Gemini II model će vas koštati 45.999 dinara, odnosno oko 390€, dok je ekskluzivnija Opera de Paris edicija 84.990 dinara, t.j. oko 720€.

      Ako vam se dopadne ono što nude, Devialet Gemini II, kao i ostale proizvode iz Devialet portfolia možete pronaći kod ovlašćenog prodavca 4AUDIO.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test