Devialet Phantom I recenzija - Fantom iz (Pariske) opere

Devialet Phantom I recenzija - Fantom iz (Pariske) opere

Devialet Phantom I je spoj ozbiljnog audio inžinjeringa i vrlo neobičnog dizajna. Kako zvuči i šta može, pročitajte u našoj recenziji.

    Sadržaj
      Devialet Phantom I recenzija – Fantom iz (Pariske) opere

      Pozitivne ocene

      • Izuzetno zanimljiv dizajn
      • Veoma dobar zvuk
      • Impresivna snaga

      Negativne ocene

      • Nešto viša Bluetooth latencija i podrška samo za AAC i SBC kodeke

      Devialet Phantom I je izuzetno neobičan audio uređaj koji pleni i zvukom i dizajnom.

      Kao nekome ko voli audio tehniku, ali više studijski segment nego HiFi visoke klase, moram priznati da mi je francuska kompanija Devialet nekako proletela ispod radara, makar do trenutka kada nam se na testu našao jedan model Huawei slušalica u kojima je upravo Devialet imao udela u razvoju.

      U pitanju je doduše relativno mlad brend u audio domenu u kome se renome gradi decenijama. Osnovan 2007. godine, Devialet je zahvaljujući svom fokusu na razvoj audio tehnologija, inovativnom pristupu, pa i mnogobrojnim patentima za relativno kratko vreme uspeo da stekne poštovanje ne samo publike, već i drugih renomiranih kompanija koje su poželele da sa njima sarađuju.

      Tako je pored pomenutog Huawei-a Devialet sarađivao i sa brojnim automobilskim kompanijama uključujući i njihove zemljake iz Renault-a, opremio parisku operu, sarađivao sa Krug-om, Luis Vitonom i mnogim drugima. Naravno, te saradnje su jedan od načina da se izgradi reputacija, ali primarna delatnost Devialet-a su ipak sopstveni proizvodi u koje kompanija ulaže svo znanje i umeće.

      Među njima su zvučnici, prenosni zvučnici, pojačala, slušalice, soundbarovi i home theater rešenja. Nama se ovom prilikom na testu našao jedan od njihovih zvučnika, a u pitanju je Devialet Phantom I, proizvod koji možda i na najbolji način predstavlja ono što ova kompanija radi. U pitanju je zapravo i jedan od prvi proizvoda koji je Devialet razvio, ali koji je s vremenom interno dodatno unapređen i rafiniran.

      Ono što će vam već na prvi pogled na ovaj uređaj biti jasno je da Devialet puno pažnje posvećuje dizajnu, koji je malo je reći neuobičajen. U tom pogledu, neizbežno je poređenje sa Bang&Olufsenom, ali je naš utisak da je ovde u pitanju potpuno drugačiji stil, nekako futurističkiji i još nekonvencionalniji.

      Uz to, rekli bismo da Devialet ipak daleko veći fokus baca na sam zvuk nego dizajn, koliko god on dobar bio, ali doći ćemo i do toga. Dakle, paralela sa Danskom kompanijom postoji u smislu vrhunski dizajniranih audio uređaja visoke klase, ali je tu i dovoljno razlika da nam se čini da se ipak obraćaju drugoj publici.

      Devialet Phantom I – Dizajn

      Što se izgleda uređaja tiče, on je minimalistički, sa kontinualnim ovalnim oblikom sa svih strana, poput nekog jajeta, ali i detaljima koji presecaju taj minimalizam i kreiraju vrlo specifičan vizuelni identitet. Osnovu čini bela plastična površina vrlo prijatna na dodir, iako nije gumirana, a koja prekriva jezgro vrlo tesno napakovanog uređaja koji se sastoji od čak 1431 dela, uz besprekoran kvalitet izrade.

      Na zadnjoj strani zatičemo masivan beli aluminijumski radijator za hlađenje uređaja, taster za uključivanje, kao i konektor za napajanje na koji se povezuje kabl sa pomalo nekonvencionanim konektorom, dizajniranim da se uklopi i deluje kao integralni deo uređaja. U prostoru pored konektora za napanjanje se nalaze i optički audio ulaz i Lan port koji će biti skriveni iza maske, uz taman dovoljno prostora da sprovedete odgovarajuće kablove napolje.

      Na levom i desnom boku nalaze se dva niskotonska zvučnika sa aluminijumskim membranama koje prate oblik samog uređaja, što Devialet naziva Active Co-Spherical Engine (ACE), sa ciljem projekcije zvuka u svim pravcima. Oko njih se nalaze metalne površine sa 22-karatnom rose-gold pozlatom u konkretnoj varijanti na testu, mada je uređaj dostupan i u Dark Chrome, Gold Leaf i Dragon Red varijantama u skupljoj 108dB varijanti, a slabija 103dB verzija je dostupna kao Light Chrome i Matte Black.

      Prednja strana uređaja je za moj ukus vizuelno i najinteresantnija, sa koncentričnim površinama iza kojih se kriju visokotonac u sredini iza zanimljive maske sa ornamentima, srednjetonac oko njega takođe sa sferičnom membranom i Devialet logotip u gornjem delu spoljašnjeg prstena.

      Na donjoj strani uređaja se nalazi sistem za montažu koji se sastoji od baze od livenog metala, okružene gumenim okvirom radi smanjenja prenošenja vibracija na podlogu. Zvučnik možete prosto staviti na neku policu i koristiti tako, ali i upariti sa nekim od dodataka koji ga čine praktičnijim, dekorativnijim, ali i vizuelno zanimljivijim.

      Primera radi, tu je Treepod postolje u vidu tronožca sa imenom koje je igra reči između drvo i tripod, a uz koje zvučnik deluje baš unikatno, futuristički i elegantno. Za one koji preferiraju montažu na zid umesto samostojeće varijante, dostupan je i Gecko zidni nosač sa kojim me ovaj uređaj podseća na neki turet iz igre poput Portala npr.

      U svakom slučaju, vrlo atraktivno i neobično, pa smo prilično sigurni da nekome ko prvi put vidi ovako nešto u prostoriji verovatno prva asocijacija i ne bi bila da je u pitanju zvučnik. A jeste – i to vrlo dobar, jer je u dizajn akustike, membrana, pojačala i svega ostalog što čini ovakav zvučni sistem uloženo još znatno više truda nego u dizajn.

      Devialet audio tehnologije

      Najpre, ono što je vidljivo i spolja su sami zvučnici: nisko i srednjetonci sa aluminijumskim membranama i visokotonac sa titanijumskom membranom. Premijum materijali čija čvrstina pomaže u izbegavanju izobličenja tokom reprodukcije.

      Pomenuli smo već Active Co-Spherical Engine, odnosno ACE tehnologiju koja sferičnim oblikom membrane omogućuje šire polje projekcije.
      Pored nje, Devialet je implementirao i čitav set svojih patenata koji čak i u tehničkim objašnjenjima zvuče vrlo zanimljivo, a koji zajedno rade poboljšavajući različite aspekte zvuka kako bi se isporučio što bolji rezultat.

      Npr. tu je HBI, odnosno Heart Bass Implosion čija je suština da se hermetički zatvorenim sistemom omogući bolje upravljanje pritiskom koji kreiraju dva woofera, sa ciljem preciznijeg basa i šireg opsega frekvencija koji može da proizvede.

      Zvuči kao marketing, ali zapravo radi upravo to što kaže, jer je Devialet Phantom I u stanju da isporuči bas koji se prostire ispod čujnog praga, zvanično do 14Hz. U praksi ćete zaista čuti dokle god vam uši dozvoljavaju, a i ispod toga je moguće videti kako membrane vibriraju proizvodeći infra-zvuk.

      Jedino što nismo mogli da proverimo u praksi je tehnologija nazvana SAM, odnosno Speaker Active Matching čiji je cilj da procesiranjem signala i kontrolom fizičkog dela sistema proizvede identičan zvučni pritisak onome sa kojim je snimano to što slušate.

      Iskreno, poznajući proces studijskog snimanja ne znam ni kako je to moguće, pošto se sve snima različitim mikrofonima i svaki trpi različit pritisak i daje različite rezultate. No, verovatno je u pitanju drugo ime za psihoakustičko procesiranje koje jeste prisutno i vrlo vešto implementirano.

      Možda i najzanimljivija je Analog Digital Hybrid tehnologija, odnosno ADH, koja podrazumeva upotrebu jednog klasičnog pojačala klase A i četiri pojačala klase D. Razlog je iskorišćenje prednosti koje svaka od ovih vrsta pojačala ima.

      Klasa A se tradicionalno koristi zbog ravne karakteristike i minimalnog izobličenja zvuka, ali je loše energetske efikasnosti i zahteva dosta struje da bi se postigla visoka snaga, što sa sobom povlači grejanje i kreira nove probleme, pogotovo za ovakav tip uređaja.

      S druge strane, takozvana prekidačka pojačala klase D su izuzetno efikasna, ali zahtevaju razna dodatna rešenja kako bi se isporučio kvalitetan zvuk i izbegla kvantizaciona izobličenja, variranje napajanja tokom reprodukcije i sl.

      Devialet je problemu pristupio malo drugačije od uobičajenog, napravivši rešenje u kome jedno pojačalo klase A male snage određuje nivo izlaznog signala i uz pomoć mikroprocesora kontroliše četiri pojačala klase D koja su zapravo zadužena da isporuče zvuk visoke snage – zvanično, 1100W RMS kod 108dB verzije i 500W RMS kod 103dB verzije.

      Detalji implementacije nam naravno nisu poznati, jer je u pitanju patentirana tehnologija, ali se Devialet hvali time da ovakvo rešenje nema nikakav šum koliko god ga pojačali, ima impresivnu efikasnost od blizu 90%, ali i izuzetne audio performanse.

      Devialet Phantom I – Kvalitet zvuka

      Iako je čitanje opisa tehnologija jedno, a slušanje nešto potpuno drugo, moramo priznati da nas je Devialet Phantom I već na prvo slušanje, čak i pre nego što smo pogledali sajt proizvođača, uverio da je u pitanju uređaj koji isporučuje neuobičajeno čist zvuk.

      Reprodukcija je izuzetno čista u svim delovima spektra, toliko da je razlika primetna u odnosu na rešenja koja smo testirali do sada. Posebno impresionira odziv u niskom delu spektra gde retko srećemo takvu definiciju i preciznost. Uređaj smo testirali i u akustički tretiranoj prostoriji, ali i u našem studiju koji ima problematičnu akustiku, i u oba slučaja je rezultat bio vrlo impresivan.

      Što se zvučnog potpisa tiče, on je na Devialet Phantom I rekli bismo HiFi pre nego studijski ravan, ali ukupno vrlo prijatan i sa puno detalja širom zvučnog opsega. U netretiranim prostorijama će delovati da je basa malo više, mada se na testu u tretiranoj prostoriji pokazalo da je on ispod 100Hz možda čak i za nijansu tiši od ostatka spektra.

      To naravno nećete primetiti jer je bas zbog prostiranja i u infra-zvuk veoma ubedljiv i u sub-bass delu spektra i to pri bilo kojoj snazi reprodukcije, glasno ili tiho, pretpostavljamo zbog automatske kompenzacije Flečer-Munson krive.

      Naravno, na zvuk možete i uticati putem opcija koje će vam biti dostupne u Devialet aplikaciji. Među njima ćete pronaći Bass reducer mode koji malo ograničava niske frekvencije ako smatrate da ih je previše, kao i neuobičajeno skroman ekvilajzer sa dva slajdera za niske i visoke frekvencije i tri predefinisana moda zvuka – ravni, prilagođen glasu i korisnički. Pretpostavljamo da je ideja “veži psa i ne diraj ništa”, kad su se već toliko trudili da sve podese.

      U pogledu zvučne slike zbog konfiguracije zvučnika ovo nije model za nearfield slušanje, odnosno iz velike blizine, u kom slučaju zvučna slika deluje usko. S druge strane, kada se uređaj nalazi na odstojanju od par metara briljira u ispunjavanju prostorije zvukom, pa ako stoji negde u uglu npr. a vi slušate sa druge strane, utisak je zaista odličan, zvuk ubedljiv, a zvučna slika poput nekog stereo sistema.

      Kad pominjemo stereo, ako ste sretni vlasnik dva Devialet Phantom I uređaja, njih je moguće i upariti u stereo par, u kom slučaju dobijate pravi stereo zvučni sistem. Ovo nismo probali, jer nam se na testu našao samo jedan, ali s obzirom na iskustvo sa nekim sličnim B&O uređajima, možemo samo zamisliti koliko dobro bi to radilo u ovom slučaju. Pored sterea, podržan je i multiroom u kom slučaju više uređaja reprodukuju isti zvuk u više prostorija.

      Snaga, kontrola, povezivanje

      Što se glasnoće tiče, pomenuli smo cifru od 1100W RMS, na koliko je deklarisan ovaj model. Da li je ona realna, teško je reći jer deluje baš mnogo, ali je činjenica da je Devialet Phantom I u ovoj jačoj 108dB verziji skoro nepodnošljivo glasan iz relativne blizine kada je pojačan na maksimum. Ono što je značajno je da kvalitet zvuka ostaje visok i kada se pojača “do daske”, što je nešto što i očekujemo od uređaja visoke klase, kojoj Phantom svakako pripada.

      Glasnoću možete kontrolisati iz aplikacije, kao i putem zanimljivog bežičnog daljinca u obliku paka koji se dobija uz uređaj. Daljinac je potpuno jednostavan i intuitivan, pa ćete glasnoću kontrolisati okretanjem okvira, dok se na gornjoj površini nalaze i senzorski tasteri za puštanje, pauziranje i preskakanje pesama.

      Na sredini daljinca se nalazi i mali ekran sa belim diodama i dve cifre koji će vam pokazivati koliko je uređaj pojačan, ili davati indikaciju poput uparivanja npr. S obzirom na bežični rad, daljinski poseduje i punjivu bateriju koja se dopunjuje putem micro-USB kabla koji se dobija uz uređaj. Šteta što nije Type-C, ali dobro je ako je to jedna od retkih zamerki koje imamo.

      Druga zamerka bi se odnosila na Bluetooth 5.0 vezu, koja u ovom slučaju nema baš naročito nisku latenciju. Nju je moguće podešavati u aplikaciji za sve izvore zvuka, ali u slučaju Bluetooth-a minimalnih 160ms nije baš idealno za gledanje videa npr. ako rešite da Devialet Phantom I koristite povezan sa TV-om.

      U tom slučaju je optička veza daleko bolja opcija, a moramo reći i da Phantom zaista odlično radi kao zvučnik za TV i gledanje filmova – jasan, glasan i vrlo ubedljiv. Takođe, Bluetooth podržava samo SBC i AAC kodeke, pa će ograničavati kvalitet za koji je uređaj sposoban.

      Zapravo, rekli bismo da je Bluetooth tu radi fleksibilnosti, a ne kao primarni izvor za slušanje muzike, jer Phantom podržava i mnoštvo muzičkih striming servisa putem WiFi i Lan veze u višem kvalitetu, među kojima su Tidal, Spotify, Deezer, Qobuz, Audirvana, Roon i TuneIn Radio, kao i Universal Plug And Play za reprodukciju lokalnih fajlova sa vaše mreže.
      U tom slučaju, kvalitet zavisi od samog servisa, Roon recimo nudi maksimum do 32-bit/768khz PCM.

      Devialet Phantom I – Utisci i cena

      Sve u svemu, Devialet Phantom I je uređaj koji nas je ubedio da je moguće objediniti i dizajn i zvuk na najvišem nivou bez kompromisa koje često nameće nekonvencionalni format.

      Impresivan je i izgledom i zvukom i zaista jako interesantna opcija za one koji žele da pobegnu od tradicionalnih soundbarova ili HiFi sistema, implementiraju nešto znatno dekorativnije i zanimljivije u svoj ambijent, ali i dalje uživaju u dobrom zvuku.

      Na nas je ostavio veoma dobar utisak, pa je jedino što bismo voleli da vidimo na nekoj narednoj verziji vidimo možda malo više opcija u aplikaciji i neki napredniji Bluetooth kodek za vezu sa mobilnim uređajima.

      Što se cene tiče, ona kao što ste mogli da pretpostavite nije baš niska, pa će vas Devialet Phantom I u 108db verziji na domaćem tržištu koštati 435.990 dinara, odnosno oko 3700€, dok 103dB verzija košta 299.990 dinara, t.j. oko 2550€. Ako vas Devialet zainteresuje, ove i druge njihove proizvode možete pronaći na 4Audio.rs.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi