Huawei Freebuds 6i Recenzija - AI za zvuk i tišinu

Huawei Freebuds 6i Recenzija - AI za zvuk i tišinu

Huawei FreeBuds 6i bežične slušalice između ostalog donose i novu AI baziranu redukciju buke. Kako rade i zvuče, pročitajte u našoj recenziji.

    Sadržaj
      Huawei Freebuds 6i Recenzija – AI za zvuk i tišinu

      Pozitivne ocene

      • Veoma dobra redukcija buke
      • Odličan zvuk
      • Podrška za LDAC kodek

      Negativne ocene

      • Prosečan Awareness mod

      Huawei Freebuds 6i su bluetooth slušalice koje za razuman novac nude odličan paket zvuka, redukcije buke i udobnosti.

      Bežične slušalice su jedan od uređaja koje proizvođači, pogotovo oni u mobilnoj industriji, revnosno izbacuju svake godine. Novi telefon, novi pametni sat, nove slušalice, i često ista serija proizvoda koja svake godine uz unapređenja dobija i novi broj.

      I dok su unapređenja koja mobilni telefoni, kao vrlo kompleksni uređaji, donose uglavnom primetna, čak i ako bi kupci i entuzijasti očekivali i više, kod bežičnih slušalica su retko u pitanju neke krupne promene.

      Nešto što zvuči dobro – prosto zvuči dobro, pa je jako teško, skoro i nemoguće učiniti da novi uređaj zvuči bitno drugačije, osim ako to nije u pogrešnom smeru. Takođe, dodatne funkcije i opcije su odavno dostigle nivo nakon koga je teško očekivati nešto revolucionarno, pa je preskočiti generaciju ili dve, dok god vam trenutne slušalice rade sasvim ok, ako ste njima zadovoljni.

      Ipak, prošla godina i nagli proboj veštačke inteligencije su čini se uzdrmali tržište u svim sferama, a kao rezultat toga, AI se počeo prelivati i tamo gde ga obavezno ne bismo očekivali. Slušalice su verovatno poslednja stvar od koje bismo očekivali sofisticiranu inteligenciju, ali mnogi ovogodišnji modeli upravo koriste AI koji se procesira na samim slušalicama, kako bi unapredile različite aspekte poput zvuka, redukcije buke i dodatnih mogućnosti.

      Naravno, ni Huawei kao jedan od lidera u industriji nije izuzetak, pa njihov novi model true wireless slušalica, Huawei Freebuds 6i takođe donosi AI, ali i druga unapređenja, nadograđujući ono što su pružali prethodni modeli u seriji. Hajde da vidimo kako ove slušalice rade i zvuče, kao i šta je to novo i koliko zapravo znači.

      Huawei Freebuds 6i – Dizajn

      Što se dizajna tiče, Huawei Freebuds 6i dele dosta toga sa svojim prethodnikom 5i. Oblik samih slušalica, kao i kutije za nošenje je skoro identičan, pa se glavna razlika odnosi na završnu obradu i boje.

      Najpre, kutija za nošenje i punjenje je elipsastog oblika, sa potpuno oblim ivicama i dosta kompaktnih dimenzija. Ovo doprinosi tome da vrlo lako staju u džep, kao i da ih je lako staviti i izvaditi, jer nema oštrih ivica da zapinju bilo gde.

      Kutija je vrlo lagana, izrađena od plastike, a sastoji se iz poklopca i baze, sa neočekivano preciznom i robustnom šarkom koja ih povezuje. Zapravo, izrada i čvrstina su bolji nego što biste na prvi pogled pretpostavili. Na kutiji se na prednjoj strani nalaze Huawei logotip i indikatorska dioda, na donjoj strani je tu USB Type-C za punjenje, a na desnom boku taster za uparivanje.

      Same slušalice su sa unutrašnje strane smeštene u vertikalne slotove koji su profilisani prema obliku same slušalice. Vađenje iz kutije nije baš najlakše, jer nema naročito lufta u slotu, gornji deo slušalice je zaobljen i od glatke plastike, a slušalice u mestu drži i magnet koji treba savladati. Kada su ruke suve ovo neće biti problem, ali sa vlažnim i znojavim rukama može zahtevati malo truda.

      Inače, Huawei Freebuds 6i dolaze u tri varijante boja, beloj, ljubičastoj i crnoj, što se odnosi i na kutiju i same slušalice. Za razliku od prethodnog Freebuds 5i koji je imao teksturu kutije poput mermera, novi model se vraća na tradicionalniju varijantu, pa je na belom modelu tu polirana plastika u visokom sjaju, dok su ljubičasta i crna sa blago peskirano-matiranom površinom.

      Što se samih slušalica tiče, sve tri opcije dolaze sa poliranim sjajnim telom u konkretnoj boji, osim što ljubičasta ima i metalik presijavanje zbog koga deluje malo nekonvencionalnije, pa i zanimljivije od druge dve opcije koje su čista klasika. Kako su u pitanju in-ear modeli, tu su i silikonski nastavci na vrhu, crni na crnoj verziji, svetlo sivi na beloj i nešto drugačija nijansa ljubičaste na ljubičastom modelu.

      Nastavci dolaze u tri različite veličine, a način montaže na slušalicu je nešto redizajniran, sa izduženim umesto potpuno okruglim otvorom i nešto čvršćom vezom u tački povezivanja. Huawei pominje da je redizajn napravljen u cilju bolje izolacije, mada je teško proceniti efekat samo toga u odnosu na celokupni dizajn.

      Udobnost, redukcija buke, kontrole

      U svakom slučaju, pasivna izolacija je veoma dobra, a tu ulogu, pored silikonskih nastavaka koji zatvaraju ušni kanal, igra i oblik tela slušalice koji je takav da se vrlo anatomski smesti u ušnu školjku i praktično popuni prostor centralnog udubljenja uva, takozvani concha auricularis.

      Zbog ovakvog oblika je i udobnost odlična, pa slušalice možete nositi dugo bez osećaja da ih imate u ušima. Čvrstina stajanja je vrlo dobra, makar dok se uši propisno ne oznoje. Kad smo kod toga, slušalice su i otporne na vodu i prašinu po IP54 standardu.

      Huawei Freebuds 6i vrlo dobru pasivnu izolaciju nadograđuju i odličnom aktivnom redukcijom buke, t.j. sistemom koji Huawei naziva Intelligent Dynamic ANC 3.0. U pitanju je rešenje koje koristi tri mikrofona od kojih se jedan nalazi na unutrašnjoj strani uveta, a dva spolja na različitim stranama produženog dela.

      Informacije sa njih se dostavljaju AI procesoru koji na osnovu njih u realnom vremenu kreira model spoljašnje buke kako bi se invertovana verzija puštala i poništila ono što biste čuli spolja. Huawei navodi da ovaj sistem svake 2.6 mikrosekunde proverava da li je u okolini bilo promena, i na njih reaguje adaptacijom u roku od oko jedne sekunde.

      Uz to, model je treniran na 34 različita scenarija korišćenja, odnosno okruženja i sposoban je da umanji buku u proseku za oko 27dB.
      Kako to radi u praksi? Pa možemo reći – izuzetno dobro.

      Primera radi, šum vrlo bučnog klima uređaja, ili bilo kakav vid buke koji je relativno konstantnog zvuka biva poništen praktično u potpunosti, znatno više od pomenutih 27dB. Kako je sistemu potrebno oko sekunde da se adaptira, nagli zvuci iz okoline će se i dalje čuti, kao uostalom i govor, ali će i oni biti bitno umanjeni pasivnom izolacijom.

      Ukupan rezultat je da je redukcija najefikasnija baš tamo gde je to i najneophodnije, dok vam ono što prođe može biti i od koristi, poput sirena, upozorenja ili glasa nekoga ko vas zove. Možemo slobodno reći da je u pitanju jedno od najboljih rešenja ovog tipa i da je Huawei odradio odličan posao.

      Redukciju je moguće i kontrolisati u vidu nekoliko modova prilagođenih za određene situacije, Ultra npr. nudi najagresivniju redukciju, mada je podrazumevani Dynamic po našem mišljenju ipak najbolji u većini situacija, jer se adaptira i koristi pune mogućnosti koje Huawei Freebuds 6i nude. Naravno, redukcija se primenjuje i na vaš glas u slučaju da telefonirate dok nosite slušalice, što radi korektno, mada naravno nije svemoguće.

      Pored pasivnog i aktivnog moda redukcije, dostupan je i Awareness mod koji će propuštati zvuk spolja zaobilazeći i pasivnu izolaciju kako biste čuli kao da ne nosite slušalice. On ne zvuči baš potpuno autentično, ali radi to što mu je namena i pruža maksimalnu svesnost okoline.

      Awareness mod nudi i Voice mod u kome se ponaša kao standardna aktivna redukcija, ali uz propuštanje glasova, što ne radi baš savršeno i otprilike je između aktivne i pasivne redukcije kada su glasovi u pitanju, mada nudi nešto bolju čujnost dijaloga.

      Izbor moda redukcije i cirkulisanje između aktivnog, pasivnog i Awareness je moguće u AI Life aplikaciji, kao i kontrolama na samim slušalicama. Obe slušalice na spoljašnjoj strani poseduju kontrole osetljive na dodir putem kojih je moguće obaviti i sve relevantne akcije, od puštanja i preskakanja pesama, kontrole glasnoće, javljanja na pozive, pozivanja glasovnog asistenta i sl.

      Moguće je zasebno za svaku od slušalica po želji konfigurisati akciju za dvostruki, trostruki ili dugi dodir slušalice, dok će prevlačenje prsta gore-dole po površini pojačavati ili smanjivati glasnoću.

      Huawei Freebuds 6i – Kako zvuče

      Kad pominjemo glasnoću, nje je više nego dovoljno čim pojačate preko pola, sa prilično rezerve u snazi. Zvuk na Huawei Freebuds 6i proizvode novi 11mm driver zvučnici sa četiri magneta za koje se navodi da nude osetljivost za 50% veću nego na prethodnoj generaciji.

      Što se zvuka tiče, rekli bismo da je zvučni potpis nešto drugačiji od onog koji smo do sada sretali na Huawei slušalicama, a koji nam se vrlo dopadao, mada je i dalje relativno neutralan i vrlo prijatnog balansa.

      Glavna razlika je čini se u tome što je bas deo opsega za nijansu topliji nego na prethodnom modelu, ali je zadržana korektna definicija niskih tonova, uz vrlo nizak nivo izobličenja i relativno ujednačen odziv sve do 28Hz, nakon čega glasnoća brzo opada. U svakom slučaju, ubedljiv zvuk sa dovoljno sub-bass podrške, solidnim nivoom detalja i prilično dobrom zvučnom slikom za jedne bubice, što je tradicionalno karakteristika Huawei modela.

      Ako želite drugačiji zvuk, aplikacija nudi i nekoliko različitih predefinisanih profila koje nije moguće menjati, ali pored kojih možete napraviti i svoj putem desetopojasnog ekvilajzera.

      Ono što doprinosi da Huawei Freebuds 6i pokažu pun potencijal je i podrška za LDAC bluetooth kodek, koji omogućuje prenos zvuka u do 96kHz u 32 bita, uz znatno viši bitrate od standardnih SBC i AAC kodeka. Što je najbolje, za razliku od recimo Samsung modela koji koriste sopstveni kodek, LDAC je široko podržan na većini uređaja, pa će slušalice raditi u punom kvalitetu na praktično bilo kom uređaju.

      Povezivanje, baterija

      Veza se ostvaruje putem Bluetooth 5.3, a podržano je i istovremeno povezivanje sa dva različita uređaja, pri čemu će samo jedan od njih biti u mogućnosti da reprodukuje zvuk u datom trenutku. Kvalitet veze je vrlo dobar, a aplikacija nudi i fina podešavanja vezana za to da li vam je prioritet stabilnost (u slučaju korišćenja u okolini sa ogromnim brojem uređaja u etru), ili kvalitet zvuka.

      Latencija veze je korektna za gledanje videa bez primetne desinhronizacije zvuka i slike čak i bez aktivacije Low Latency moda koji je dodatno snižava.

      Za kraj, vredi pomenuti i bateriju, koja je kapaciteta 55 mAh u svakoj od slušalica, plus još 510 mAh u kutiji za punjenje. To znači između 5 i 8 sati neprekidnog slušanja zavisno od moda redukcije buke, i između 20 i 35 sati ukupno sa dopunjavanjem slušalica u kutiji. Punjenje je moguće putem USB-C porta, a u pakovanju se dobija i odgovarajući kabl.

      Huawei Freebuds 6i – Utisci i cena

      Sve u svemu, Huawei FreeBuds 6i su još jedne vrlo dobre true wireless slušalice ove kompanije, a koji donose možda suptilna, ali svakako dobrodošla unapređenja u odnosu na prošlogodišnji model.

      Vrlo dobar zvuk sa LDAC podrškom, izvanredna aktivna redukcija buke i odlična udobnost su dovoljna preporuka sami po sebi, pogotovo uz razumnu cenu od 10.999 dinara, odnosno oko 93€ koliko koštaju na domaćem tržištu. Ko je u potrazi za dobrim bežičnim slušalicama koje će raditi bez ograničenja na bilo kom telefonu, sa Freebuds 6i ne može pogrešiti.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra