Mustek MP70C portabl DVD plejer

Mustek MP70C portabl DVD plejer

Prenosni DVD plejeri polako počinju da bivaju uobičajena pojava, čak i na našem tržištu. Cena polako počinje da pada ispod psihološke granice od 200 evra, a i ponuda je sve bolja. Dok se pre godinu dana moralo svećom tražiti po prodavnicama neki portabl DVD plejer, danas se već sreću na svakom koraku. Mustek može da se pohvali da je bio pionir na tom polju, a svakako je najzastupljeniji na ovom tržišnom segmentu

    Sadržaj

      Branislav Bubanja

      Mustek MP70C portabl DVD plejer

      Model koji smo ovog puta testirali nosi oznaku MP70C. Po svom izgledu gotovo da ne odskače od većine sličnih modela istog proizvođača. Možda bismo mogli da konstatujemo da je nešto deblji od svoje braće. Ugrađeni softver je korektan, ali ništa više od toga. Softver ne dozvoljava mnogo slobode u podešavanjima parametara, mada ono što je ponuđeno omogućava da se slika prilagodi prema afinitetima svakog korisnika. Možda se nekom neće svideti to što je uređaj regionalno zaključan ne zonu broj 2 (Evropa). Na žalost, ma koliko se trudili, kodove za otključavanje regiona nismo uspeli da pronađemo. Displej je za ovu klasu uređaja veličine sada već standardnih 7″ u wide formatu, tako da se DVD filmovi uglavnom reprodukuju bez karakterističnih crnih traka na dnu i vrhu ekrana. Što se tiče kvaliteta samog displeja, pomenućemo uobičajenu zamerku – slab ugao vidljivosti bez deformisanja boja i prikaza slike.

      Ubrzanje reprodukcije u DVD formatu je 20x, a usporenje i zumiranje nam nisu bili dostupni. Sigurni smo da je do ovog nedostatka došlo zbog nedovoljno prostora za smeštanje svih komandi na daljincu koji je veličine kreditne kartice, jer neki drugi plejeri sa istim softverom su bez problema usporavali reprodukciju i zumirali sliku. Kada već pominjemo softver treba naglasiti da je ovde primenjen neuobičajen način prikaza sadržaja na disku, ako se na njemu nalaze različite vrste fajlova. Liste audio zapisa, video zapisa i fotografija su potpuno odvojene i nezavisne. Na primer, ukoliko ste pozicionirani na ekranu za prikaz fotografija, nećete videti MP3 muziku niti filmove čak iako se oni fizički nalaze u istom folderu. Dok se ne naviknete na ovakvu filozofiju, pretraga za odgovarajućim fajlom će vam biti noćna mora, ali kada se usvoji pomenuti način razmišljanja, sve postaje veoma logično, a fajlovi lako dostupni.

      Kao što se iz prethodnog pasusa moglo zaključiti, Mustek MP70C prepoznaje JPEG, VCD, audio CD i MP3 fajlove. Kod MP3 pesama prikazuje se maksimalno 14 karaktera u imenu pesme, ali se neko od programera napravio “pametan” pa je izvršio indeksiranje fajlova, tako da su prva četiri karaktera potrošena na prikaz rednog broja fajla na disku. ID3 tagovi nisu podržani. S obzirom da je uređaj namenjen za korišćenje u pokretu, Mustek se pobrinuo da napravi kvalitetnu antišok zaštitu. Nigde ne postoje egzaktni podaci koliki je bafer rezervisan za ovu namenu, ali u toku testiranja nismo primetili nikakve probleme. Stoga je naš zaključak da je antišok zaštita dovoljno dugačka da osigura kontinuitet reprodukcije u svim normalnim uslovima eksploatacije.

      Podrška za DivX format postoji, ali bi mogla da bude daleko bolje odrađena. Jedan od većih problema je što nije implementirana podrška za DivX 3.x kodek. Možda ćete reći da je to prastari kodek i da ga danas gotovo niko ne koristi, ali to nije tačno. Barem 90% DivX filmova po kućnim video bibliotekama je kompresovano upravo sa ovim kodekom. Da budemo precizniji, kod DivX 3.x kodeka na ekranu će se prikazati titlovi (ukoliko postoje uz film) i čuće se zvuk, ali slike neće biti. Titlovi mogu da budu u SRT ili SUB formatu i učitavaju se automatski, uz ograničenje da moraju da budu u istom folderu sa video fajlom. Problem sa našim slovima je i ovde izražen, jer ona nisu podržana. Ipak, kod ovog konkretnog plejera to i nije toliko bitno, pošto su slova u titlovima toliko sitna i gruba (zbog relativno male rezolucije displeja), da su skoro nečitljiva.

      Da ne ispadne kako samo kudimo, pomenućemo da je MP70C jedan od retkih DivX plejera uopšte koji je u stanju da reprodukuje XviD Qpel format video zapisa. Podrška za DivX 6 format je delimična jer titlovi snimljeni unutar video fajla nisu prepoznati. Nije podržan ni Nero Digital format.

      Svi konektori na uređaju su postavljeni na desnoj bočnoj strani plejera. Na raspolaganju su svi potrebni audio i video ulazi i izlazi. Ipak, vidi se da je proizvođač pomalo štedeo kako bi spustio cenu uređaja, tako da recimo nije moguće istovremeno priključiti dva para slušalica (niti se one dobijaju u paketu). Integrisani zvučnici su tu postavljeni tek da bi se moglo reći da postoje. Kvalitet zvuka je, blago rečeno, ispod svakog kriterijuma. Da se razumemo, kada god smo pominjali integrisane zvučnike kod prenosnih DVD plejera bilo je dosta mesta za kritiku, ali kod ovog modela kvalitet zvuka je izuzetno loš. Frekventni opseg ugrađenih zvučnika je suviše mali i pomeren je ka višim frekvencijama, tako da je sve piskutavo, a duboki tonovi kao da su potpuno izostavljeni.

      Po starom dobrom Mustek-ovom običaju, i kod ovog plejera su gotovo sve kontrole postavljene i na samom uređaju. Takva politika ima smisla, jer kada se plejer koristi na putu, sumnjamo da će neko uz plejer nositi i daljinac sa sobom u džepu. Plejer može da se napaja strujom na tri različita načina: preko klasičnog strujnog adaptera, preko upaljača u automobilu i preko eksterne punjive baterije maksimalnog kapaciteta oko tri časa kontinualne reprodukcije.

      Ako ste stigli dovde sa čitanjem ovog teksta, verovatno ste stekli utisak kako je Mustek MP70C jedan loš uređaj, ili bar uređaj loše prilagođen našem tržištu. Međutim, ako se u obzir uzme i cena plejera zaključak je nešto drugačiji. Ovo je u trenutku pisanja ovog teksta ubedljivo najjeftiniji prenosni DVD plejer koji se može kupiti kod nas, pa postaju jasniji kompromisi na koje je proizvođač išao. Pri tome, većina problema je softverske prirode i mogu se rešiti nadogradnjom firmvera (pod uslovom da distributer insistira na popravci uočenih nedostataka). U suštini, to je jedan prosečan plejer koji za svoju cenu nudi sasvim dovoljno funkcionalnosti.

      Kontakt: PC Centar
      Cena: 173 €

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test