Huawei P Smart 2021

Huawei P Smart 2021

U svakodnevnom radu Huawei P Smart 2021 se pokazao kao živahni telefon, korektnih performansi, koji je, ruku na srce, umeo da štucne tu i tamo...

    Sadržaj
      Huawei P Smart 2021

      Pozitivne ocene

      • Dopadljiv dizajn
      • Dobra autonomija baterije
      • Brzo punjenje

      Negativne ocene

      • Nema 4K video
      • Bez Google servisa
      • Wide kamera je neubedljiva

      Huawei P smart 2021 je simpatičan telefon, lepo izbalansiranih mogućnosti. Dobra baterija i dobra kamera su svakako prednosti kojima se može pohvaliti. Problem nastaje kada u jednačinu dodate nedostatak Google servisa, kao i konkurentne modele…

      Osveženje linije pametnih telefona koji su odmereni kao pametna kupovina – P smart 2021 predstavlja uzdanicu kompanije Huawei za kraj 2020. godine. Koliko je Huawei P Smart 2021 zaista pametna kupovina i da li zaslužuje ime serije koje nosi? Hajde da to zajedno otkrijemo.

      Na prvi pogled, a i na papiru, P smart 2021 deluje kao moderan pametni telefon koji štiklira sve kućice na listi specifikacija onoga što očekujete u cenovnom rangu od oko 30.000 dinara. Pa i neku više. Izgleda da se neko u Kini naštancovao IPS ekrana dijagonale 6,67 inča rezolucije 2400×1080 piksela, pa je, pored kompanije Xiaomi i Huawei odlučio da iskoristi njihovu dostupnost. 

      Dizajn

      Dizajn telefona je dopadljiv, čemu doprinosi činjenica da su sve površine telefona u nekoj meri zaobljene. Bilo da se radi o ekranu, leđima, ramu, ivicama ili bokovima, tamo gde očekujete ugao, dobićete krivinu. Pored činjenice da poboljšavaju ergonomiju, obline vizuelno čine telefon tanjim i lepšim. Dodajte tome i Blush Gold nijansu rama telefona i leđa i novi P smart pleni svojim izgledom.

      Tek kada ga uzmete u ruke, osetićete da su u pitanju plastična leđa i plastični ram, činjenica koja svakim danom postaje sve manje bitna, jer većina korisnika svoje telefone lepo ušuška u neku silikonsku zaštitu i zaštitno staklo još pre nego što ga izvade iz kutije.

      A za pakovanje P smart 2021 kao da se ove godine pobrinuo Apple. Paket sadrži USB A na USB C kablić i maleni 22,5 W punjač. Doduše, možda je ovo sa Apple bilo preterivanje, da je do njih, ostali biste bez punjača. Iako poseduje FM tjuner, i 3,5 mm audio džek, uz telefon ne stižu slušalice, što se donekle može opravdati činjenicom da je u potanju FM čip sa ugrađenom antenom i da može da radi i bez priključenih slušalica.

      Senzor otiska prsta je integrisan u bočni power taster iznad koga je dupli taster za regulaciju jačine zvuka. Mikrofoni su gore i dole, a USB C port i otvori mono zvučnika na očekivanim mestima. Tacnica za dve nano SIM kartice i zasebnim micro SD slotom je smeštena na desnu stranu, blizu gornje ivice telefona, i uvek nas obraduje kada vidimo telefon za posebnim micro SD slotom.

      Ekran

      Prostrani IPS ekran kao da je pozajmljen sa nekog od novijih Xiaomi telefona. Dijagonala 6,67 inča, sa odnosom stranica od 20:9, rezolucija 2400×1080 piksela, površina 107,4 cm2, gustina 395 ppi.

      Fizičke karakteristike identične kao na Poco X3 ili Mi 10T, ako izuzmete brzinu osvežavanja i HDR10 podršku. Svetlina ekrana je tek prosečna, pa ne očekujte baš najbolju vidljivost na sunčanom danu i jako osvetljenim prostorijama, jer se i na svojim maksimalnim vrednostima muči da neutrališe refleksiju.

      Iz kutije boje dolaze podešene na Vivid, i topla je preporuka da prebacite prikaz na Neutral i eliminišete deo nepotrebno naglašenog plavog svetla. Neutralni režim je prijatniji, sa nešto toplijim, prirodnijim tonovima koji se na IPS ekranima vrlo lepo prikazuju, pa ni ovde situacija nije drugačija. Naravno, tu je kružna paleta boja koja omogućava fina podešavanja, a mi smo naša našli na neutralnim podešavanjima, sa bojama koje su tek malo pomerene van centra ka plavom spektru.

      Napomenućemo i da P smart 2021 ne navodi tip zaštite ekrana: sa jedne strane ih razumemo, a s obzirom na to da Gorilla Glass iz generacije u generaciju ne donosi neka mnogo velika poboljšanja, da li je u pitanju generacija 3 ili 5, i nije mnogo bitno, osim iz marketinškog ugla. Telefon dolazi sa fabrički nalepljenom folijom, koja nije baš centrirana kako treba, što se najbolje može videti na selfi kameri, gde rupica folije ne leži kako treba na sočivu, već je blago pomerena u desnu stranu.

      Kada su kamere u pitanju P smart 2021 ima čak pet, brojku koja je po standardima 2020. godine postala neophodna za sve ozbiljnije telefone. Četiri su smeštene u pravougaonom kućištu zadnje strane, jedno ispod drugog, dok se prednja kamera nalazi na sredini ekrana u vidu notch-a, a o njima ćemo malo kasnije.  

      Čipset – Kirin 710A

      Iza čipseta koji pokreće P smart 2021 nalazi se jako interesantna priča. Naime, sve Kirin čipove je do skoro proizvodio tajvanski gigant TSMC, pa i Kirin 710, 12 nm čipset predstavljen u leto 2018. godine. Čipset koji pokreće novi P smart je Kirin 710A, prvi čip napravljen lokalno u Kini od strane šangajskog proizvođača poluprovodnika – SMIC u 14 nm litografiji, pa otud ono „A“ u nazivu.

      Novi čipset se oslanja na svog prethodnika po pitanju jezgara. Imamo četiri Cortex A73 jezgra i četiri efikasnija/sporija Cortex A53 jezgra. Jedina razlika se ogleda u maksimalnom radnom taktu brzih jezgara novog čipseta, čiji je „plafon“ 2 GHz, naspram 2,2 GHz kod starije verzije 710. Integrisani GPU je ostao isti – četvorojezgarni Mali-G51 MP4. Sistem ima 4 GB RAM-a i 128 GB skladišne memorije, proširive micro SD karticama.

      Kada su u pitanju performanse novog Kirin 710A čipseta, rezultati ga stavljaju rame uz rame sa Snapdragon 662 konkurentskim rešenjem, sa naglaskom da P smart 2021 koristi sporiji skladišni sistem, pa su ukupni rezultati rada sistema nešto slabiji od očekivanih.

      GPU performanse su dobro poznate, još sa modela kao što su P smart Plus, Mate 20 Lite, Honor 10 Lite i drugih. Korektne, ali ne očekujte čuda po pitanju visokog nivoa detalja. Popularni naslovi kao što su Asphalt 9 i PUBG rade bez problema, mada ne izgledaju onako dobro kao na modelima sa moćnijim grafikama, ali bar niste uskraćeni za ove popularne igre.

      Baterija, punjenje

      Kako Huawei među najbitnije karakteristike ovog telefona ističe bateriju i četiri kamere, red je bilo pozabaviti se i ovim aspektom. Iako je uglavnom napravljen od plastičnih elemenata, jedan od krivaca za težinu od nezanemarljivih 206 grama je svakako velika baterija od 5000 mAh, nezaobilazna stavka kod telefona niže cenovne kategorije.

      Naime, kako kod ovih telefona nije najbitnije da budu što tanji, proizvođači se često odlučuju da u njih smeste velike baterije kako bi produžili autonomiju što je moguće više. U ovom slučaju normalno korišćenje će vas terati da posećujete punjač na svaka dva dana, uz podsećanje da ekran i igre i dalje imaju najveći uticaj na autonomiju, pa će pražnjenje bateriji biti drugačije kod svakog korisnika, u zavisnosti od vaših navika i načina korišćenja telefona.

      Ono što nam se posebno svidelo je Huawei SuperCharge punjač koji dolazi u paketu i koji je sada mnogo manjih dimenzija nego prethodni punjači sposobni da pune uređaje snagom od preko 20W. Prevedeno u realne uslove ovo znači da ćete za pola sata moći da napunite bateriju za oko 40%, dok je vreme potrebno da se telefon napuni od 0 do 100% preko sat i po vremena.

      Kamere

      Četiri kamere, fokus ovog telefona su standardnog tipa, već viđene kod telefona ove klase. U pitanju su redom, odozgo na dole: 8 MP wide kamera od 120 stepeni, 48 MP f/1.8 glavna kamera, 2 MP senzor dubine i 2 MP makro kamera

      Performanse glavne kamere su baš onakve kakve ih očekujete od još jedne Quad Bayer kamere od 48 MP. Dobre danju, sa kontrolisanim nivoom šuma, prosečnom dinamikom kadra i dobrom oštrinom. Za više detalja tu je i režim pune rezolucije, koji ne spaja piksele već pravi slike u punih 48 piksela. Fokusiranje je korektno zahvaljujući PDAF sistemu, kao i reprodukcija boja, koja ume da ode u malo živopisniju skalu kada uključite AI detekciju scena.

      Noćne fotografije su takođe dobre, sa nešto slabijom dinamikom kadra, koju značajno popravlja Night režim. Dok su slike u regularnom režimu rada dobre na dobro osvetljenim delovima, sa kontrolisanim šumom, dotle Night režim vrlo dobro otvara senke i tamne delove, omogućavajući vam da dobijete detalje u delovima kadra u kojima to niste očekivali. Naravno, šum je prisutniji i boje više vuku ka HDR toniranju, ali smo sveukupnim rezultatima veoma zadovoljni, uprkos činjenici da je rezolucija smanjena na 8 MP.

      Širokougaona kamera zahvata dosta veći ugao, što je i njena primarna namena. 8 MP i f/2.4 bez autofokusa ograničavaju njene performanse. Sredina kadra je najoštrija, dinamički raspon uzak, a ispravljanje geometrije sočiva bi mogli biti malo bolje.

      Uslovi slabog osvetljenja ne idu na ruku ovoj kameri, a kako P smart 2021 nema mogućnost korišćenja Night režima na ovoj kameri morate se zadovoljiti vrlo skromnim rezultatima. Tu pre svega mislimo na oštrinu, koja je upitna, dinamički raspon je vrlo uzak, sa detaljima jedino na dobro osvetljenim delovima kadra. Šuma ima poprilično, pa je topla preporuka da ovu kameru zaobiđete kada vam svetlosni uslovi ne idu na ruku.

      Makro kamera ima fiksni fokus na oko 4 cm, o čemu vas i obaveštava poruka prilikom korišćenja. Detalji su ograničene rezolucijom i fiksnim fokusom, pa je teško pogoditi ga baš onako kako ste hteli, posebno iz ruke. Boje su dobre, ali i dalje preporučujemo slikanje glavnom kamerom i kropovanje na željene detalje, jer onda imate bolju rezoluciju i senzor sa većim otvorom blende sposoban da pravi dobre slike i kada nema baš toliko svetla u kadru.

      Selfi i video 

      Selfi kamera sa svojih 8 MP pravi dobre fotografije, posebno kada se u obzir uzme cenovni rang telefona. Boje su dobre, posebno lica, detalja ima dovoljno, a tu je i portretni režim koji dobro odvaja subjekta od pozadine.

      Video snimci su ograničeni na 1080p u 60 ili 30 fps, što je prava šteta, posebno za telefon sa oznakom „2021“ u svom nazivu. Usled nedostatka stabilizacije, snimci u pokretu su mutnjikavi, sa dosta mrdanja, i dosta lutanja fokusa. Boje su korektne, ali bismo voleli da vidimo malo više detalja u 1080p. Moguće je snimanje i sa širokougaonim sočivom, ali je krajnji rezultat još gori, pa ga ne preporučujemo, osim ako baš nemate izbora.

      Kada priključite P smart 2021 na računar, on se identifikuje kao Y7a, što je naziv pod kojim se ovaj telefon prodaje na nekim drugim tržištima, kao i da je Honor 10X Lite identičan po svim osobinama kao P smart 2021, sa dodatkom ac WiFi, za koje je novi P smart ostao uskraćen. Pomenuti WiFi na 2,4 GHz je ograničenje koje je sve prisutnije u nižoj cenovnoj klasi, kao jedna od opcija za koju se prvo odlučite kada želite da snizite cenu uređaja.  

      Softver

      Sistem pokreće EMUI 10.1 na Android 10 OS-u, bez Google servisa, što je jedan od hendikepa sa kojim dolaze Huawei telefoni, a koji sa porastom broja aplikacija na dnevnom nivou biva sve manji i manji, čineći ove telefone upotrebljivijim, ali neosporno ograničenim u odnosu na sve druge proizvođače.

      Iako smo EMUI 11 već videli na Mate 40 Pro, P smart još uvek koristi stariju verziju OS-a, pa novi EMUI možemo očekivati kada/ako telefon bude dobio softverski upgrade na Android 11.

      App gallery, iako je ogromnim koracima iza Play Store zaista raste eksponencijalnom brzinom, omogućavajući korisnicima da pronađu dobar deo alternativa za većinu esencijalnih aplikacija na koje su navikli. I dalje se pri svakom pokretanju App Gallery pokreću reklame koje je nemoguće zaobići, što je potez koji je potpuno neshvatljiv, i sa kojim nikako ne možemo da se pomirimo, jer je to nešto što vas iznervira svaki put kad hoćete da skinete neku novu aplikaciju

      Klasičan prikaz može sadržati fioku sa aplikacijama ili ne, a prepoznatljiv Huawei prikaz dela sa obaveštenjima je i ovde prisutan. Instaliran je veliki broj alternativnih aplikacija za Google servise, pa su tu Music, Gallery, Calendar, Email, Video, Notepad i mnogi drugi.

      Podešavanja omogućavaju korišćenje Dark režima, a ako dolazite sa Huawei/Honor telefona, sve opcije će vam biti raspoređene po dobro poznatoj logici. Ako stižete sa nekog drugog sistema, ne brinite, vreme navikavanja je zaista minimalno, jer je logika raspoređivanja zaista dobro osmišljena, a za one koji se ipak zbune, tu je i pretraga koja znatno pomaže.

      Podešavanja ekrana su detaljna, sa pomenutim eBook režimom, temperaturama boja i podešavanjem teksta i veličine prikaza, što ume biti veoma korisno za starije i korisnike koji imaju dioptriju. Veličina teksta se podešava u pet, a prikaz u tri koraka. Kada je bezbednost u pitanju na raspolaganju vam je biometrijska zaštita preko otiska prsta ili prepoznavanja lica.

      Utisci

      U svakodnevnom radu Huawei P smart 2021 se pokazao kao živahni telefon, korektnih performansi, koji je, ruku na srce, umeo da štucne tu i tamo i da se malo „zamisli“ u nekim situacijama, što ne možemo reći da nam se dešavalo sa Snapdragon modelima slične klase.

      Sumnjamo da je glavni krivac za to nešto sporiji memorijski podsistem, koji ume da utiče na rad celog sistema. Novi Kirin čipovi koji dolaze iz Kine definitivno moraju da prođu kroz određeni nivo optimizacije, koji ume da potraje i po nekoliko generacija, dok proizvođač ne uspostavi zrelost koju poseduju kompanije kao što su renomirani proizvođači poluprovodnika kao što su TSMC i Global Foundries.

      Huawei P smart 2021 je simpatičan telefon, lepo izbalansiranih mogućnosti. Dobra baterija i dobra kamera su svakako prednosti kojima se može pohvaliti. Problem nastaje kada u jednačinu dodate nedostatak Google servisa, kao i konkurentne modele kao što su Realme 7 i Poco X3, koji za iste ili slične novce nude bolje ekrane, sa 90, odnosno 120 Hz, IP rejting, deklarisanu Gorilla Glass zaštitu, bolju kameru, 4K snimke, stereo zvučnike i dosta brže punjenje.

      Dodajte tome i Google servise i P smart 2021 je već nekoliko koraka u zaostatku. Ono gde ovaj telefon može da se bije sa konkurencijom je lep dizajn i znatno duža tradicija kompanije Huawei, posebno na našem tržištu, gde su Xiaomi (Poco) i Realme proizvodi relativno novi.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi