Poco X3 NFC

Poco X3 NFC

Veoma brz u radu i dobri rezultati kamera. Jak hardver, dopadljiv dizajn. Teško je u klasi telefona do 30 hiljada dinara reći za bilo koji telefon da predstavlja bolju ponudu od Poco X3 modela. Evo i zašto...

    Sadržaj

      Cela dva dana smo bili ubeđeni da smo konačno dobili Poco telefon koji nije Redmi, pod novim imenom i brendom, i da je ovo pravi korak u smeru razdvajanja matične kompanije Xiaomi i Poco u dva odvojena entiteta. Ali poslednjeg dana septembra Xiaomi je imao svetsku premijeru na kojoj je predstavio modele Mi 10T serije, sa Lite verzijom koja neodoljivo podseća na Poco X3, sa tek ponekom sitnom razlikom. Izgleda da ćemo na pravo razdvajanje ove dve kompanije ipak morati još malo da pričekamo. A do tada hajdemo da vidimo kako se Poco X3 pokazao na pravom testu. 
       

       
      Ubica mekog srca
       
      I kako je najbolje napraviti pravi bum na tržištu nego dati proizvod sa karakteristikama flagship modela po višestrukoj ceni. I dok je prvi Poco opravdano nosio svoje ime Flagship killer, dotle je naslednicima bilo teško da opravdaju taj naziv. Sa Poco X3 situacija se malo menja.Unpack video na našem YouTube kanalu vam je rekao sve najbitnije stvari pa se nećemo previše ponavljati. Glavne karakteristike novog Poco X3 telefona su veliki FHD+ IPS ekran dijagonale 6,67 inča sa brzinom osvežavanja na 120 Hz i svetlinom od 450 nita.
       
      poco1s.jpg
       
      Telefon pokreće novi Snapdragon 732G osmojezgarni čipset optimizovan za gejming, a tu su 6 GB RAM-a i 64, odnosno 128 GB memorije, sa slotom za proširenje koji deli mesto sa nano SIM karticom. Kamere zadnje strane su izvedene u vidu 64+13+2+2 MP sa nešto jačom kamerom od 20 MP izvedenom u vidu punch-hole na sredini gornjeg dela ekrana. Baterija ja mamutska – 5160 mAh, a u paketu dolazi punjač koji podržava 33W.  
       
      Sa velikim ekranom i nezanemarljivim okvirima sa sve četiri strane Poco X3 je jedan veliki telefon, ali, ima li koji to u 2020. godini da nije. Laganim, ali sigurnim koracima marširamo ka dimenzijama tableta, pa je samo pitanje dana kada će 7-inčni ekrani početi da budu očekivana dimenzija. Za sada 6,67-inča, staje u džep od muških farmerki bez previše problema. Osim ako ne nosite ultra slim modele. U tom slučaju ekran od 6,67 inča vam je najmanji problem. Naročito kada je Xiaomi u pitanju jer ovo je ako se ne varamo već četvrti – peti put uzastopno da od ovog proizvođača dobijamo telefone upravo sa ovom dijagonalom.
       
      poco2s.jpgVeć pominjana polikarbonatna (plastična) leđa imaju specifičnu teksturu, blago su zakrivljena i poseduju veliki Poco logo na sredini donje polovine kućišta. Kućište kamera je nespecifičnog oblika, sa senzorima postavljenim u obliku slova X. Centralno sočivo je ultra-širokougaonog tipa, u prvom redu su LED blic i glavna kamera, dok se na dnu nalaze makro sočivo i senzor dubine. Kućište je prilično izbačeno, ali zbog širine telefon ne šeta levo-desno kada je leđima okrenut na dole. Silikonska obloga koja dolazi uz telefon ne niveliše zadnju stranu, već je štiti izbačenim kružnim okvirom, idealnim za sakupljanje prljavštine na delovima iznad i ispod kamere koji fale do punog kruga.
       
      poco5s.jpg
       
      Stereo zvučnici su mogućnost koja se ne viđa tako često, ali nas je Poco X3 prijatno iznenadio. Slušalica preuzima ulogu sekundarnog mikrofona, ali za razliku od dosad viđenih rešenja, kvalitet i jačina zvuka gotovo da i ne zaostaju parnjaku sa donje strane. Tome dodatno doprinosi široki otvor slušalice, kao i dodatna rupica sa gornje strane, kao na Samsung Galaxy Note10+. Zvuk je veoma glasan, što će gejmeri posebno znati da cene, a kvalitet zvuka je osrednji, sa izraženim nižim i visokim tonovima te jasnim nedostatkom dobrog dela srednjih tonova.  
       
      Gornja strana sadrži i IC blaster, kao i sekundarni mikrofon, dok se primarni mikrofon, glavni zvučnik i USB 2.0 Type-C nalaze na donjoj strani, a iznenađenje je i 3,5 mm džek za slušalice, uvek dobrodošla opcija za nas koji smo godinama ulagali u kvalitetne žične slušalice. Senzor otiska prsta je integrisan u power taster i uvek je aktivan, pa nije potrebno pritiskati taster kako biste otključali telefon, ali ga morate pritisnuti za zaključavanje.
       
      poco4s.jpgIPS ekran raspolaže sa očekivanom FHD+ rezolucijom u 20:9 odnosu stranica, odnosno 2400×1080 piksela, što na aktivnoj površini od 107,4 cm2 daje gustinu od odličnih 395 ppi. Kućište ekrana poprilično izlazi van metalnog rama telefona i uokviruje ravni ekran zaštićen Gorilla 5 i fabričkom folijom. Prisutna je HDR10 podrška koja pojačava kontrast i boje kada gledate HDR10 sadržaj, a tu je i osvežavanje od 120 Hz za brze igre i glatki prikaz dinamičnih elemenata. Osvežavanje ekrana jeste dinamičkog tipa, pa će telefon sam prebaciti prikaz u 60 Hz kada gledate neku statičnu sliku, kako bi vam uštedeo bateriju kada realno nema smisla koristiti visoku stopu osvežavanja. Za razliku od osvežavanja, detekcija pokreta radi na 240 Hz, što je jako bitno u igrama u kojima je brzina presudni faktor poput trka i pucačina, pa je jasno u kom smeru se kreće Poco X3 i kojoj publici se obraća svojim mogućnostima.
       
      poco3s.jpg
       
      Pohvalićemo i jako visoko pozadinsko osvetljenje te odličan prikaz crne, koji zajedno omogućavaju jako visok kontrast, koji će itekako značiti na svetlom danu i kada vam neki izvor svetla bije direktno u ekran. Priroda IPS panela omogućava precizne boje, a podešavanja omogućavaju prelazak sa podrazumevanog režima koji se prilagođava svetlosti ambijenta na zasićene i standardne koje imaju zakucan kontrast.  Umesto odličnog Snapdragon 730 čipseta, novi Poco dolazi sa napucanom, sveže predstavljenom gejming varijantom nazvanom 732G. Direktno iz Samsungove fabrike Snapdragon 732G dolazi sa 100 MHz višim radnim taktom bržeg skupa A76 jezgra koji sad rade na 2,3 GHz, te nešto bržom Adreno 618 grafikom koja nudi petnaestak odsto bolje performanse. Treba naglasiti i optimizovani rad bežične veze čime se osigurava stabilnost i prioritetizuje mrežni saobraćaj tokom igara, kako bi se smanjilo kašnjenje.
       
      PCMark_s.jpg
       
      3DMark_s.jpg
       
      Sistem raspolaže sa 6 GB LPDDR4X memorije i 64 ili 128 GB skladišnog UFS 2.1 prostora, koji se dodatno može proširiti ako ste radi da žrtvujete drugi nano SIM slot. Tu je i NFC, za sve one kojima naziv ove verzije telefona nije dao dovoljnu asocijaciju, kao i Bluetooth 5.1, te GPS sa podrškom za sve popularne sisteme geo-lociranja. Zahvaljujući 3,5 mm slotu tu je i FM tjuner, sa podrškom za snimanje sadržaja, što nije toliko česta pojava u 2020. godini.Mamutska baterija od 5160 mAh je jedan od razloga zbog kojih je Poco X3 debeo skoro 9,5 mm. Ako vam ovo ne smeta previše, imajte na umu da ćete upravo zbog velike baterije i optimizovanog čipseta bez problema izgurati dva i po dana autonomije, i to kada ekran radi na 120 Hz. Velike baterije zahtevaju i jake punjače, a Poco X3 u paketu donosi 33 W adapter, koji puni telefon u skladu sa najavljenim brzinama – 62% za 30 minuta, odnosno 100% za 75 minuta.
       
      Baterija_s.jpgKao što smo rekli, bez četiri kamere u 2020. bolje da ne predstavljate novi telefon jer će vas pitati zašto ih nema barem toliko. Ipak Poco X3 maksimalno koristi sva četiri senzora u zavisnosti od uslova slikanja i onoga što želite da postignete. Glavni senzor telefona je predstavljen pre skoro godinu dana i u pitanju je 64 MP Sony IMX686, naslednik ultra popularnog 48 MP IMX586. U odnosu na svog prethodnika, novi senzor je znatno veći, ali je porast rezolucije uslovio identične dimenzije piksela, koji su ostali na nivou od 8 µm, odnosno 1,6 µ zahvaljujući tehnologiji spajanja piksela. Da ne ulazimo previše u tehnologiju napomenućemo da Quad Bayer Sony senzori spajanju susedne piksele: dva zelena, crveni i plavi, kako bi se povećala foto-osetljivost, posebno u uslovima slabog osvetljenja. Zbog same tehnologije spajanja piksela koja se odvija softverskim putem, moramo napomenuti da redukcija šuma u najvećoj meri zavisi od dobrih algoritama koji omogućavaju formiranje finalne slike, pa se može desiti da dva telefona sa istim senzorom daju potpuno drugačije rezultate.
       
      pococam1s.jpg
       
      U našem slučaju, 64 MP senzor leži iza sočiva sa otvorom blende od f/1.9, dok se za fokusiranje koristi PDAF tehnologija. Ultra-široki senzor raspolaže sa 13 MP, otvorom blende od f/2.2, pikselima od 1 µm, te efektivnim uglom od 119° i fiksnim fokusom. I makro kamera od 2 MP ima fiksni fokus na nekih 4-5 cm, a blenda je maksimalnih f/2.4. Senzor dubine od 2 MP je naravno tu za bolje odvajanje lika od pozadine i stvaranje veštačkog bokeh efekta, dok prednja kamera broji 20 MP, fiksni fokus i f/2.2.
       
      Selfi kamera je prijatno iznenađenje. Velika rezolucija senzora daje oštre fotografije sa dosta detalja i dobrim bojama i dinamikom kadra, što je posebno važno kada je veliki kontrast između vas i pozadine. Fokus je postavljen na dužinu ruke, pa osim ako ne postavite telefon na sto, uključite tajmer i odmaknete se, ili se zovete Boban Marjanović – slike će biti dobro fokusirane. Prisutan je i portretni režim, koji će se malo mučiti ako vam je kosa previše čupava, ali generalno dobro radi svoj posao.

      Glavni senzor o kojem smo toliko raspredali zamišljen je kao zamena dobro prihvaćene verzije sa 48 MP, a i kada se pojavio, direktnim poređenjem ustanovljeno je da su razlike, osim rezolucije prilično male. Slike će podrazumevano biti 16 MP, a kvalitet je odličan po dnevnom svetlu i veoma dobar u slabijim svetlosnim uslovima. Dnevne fotke su veoma oštre, sa mnogo detalja, odličnim dinamičkim rasponom i korektnim bojama koja vuku ka toplijem spektru. HDR daje dosta življe boje, pa preporučujemo da probate nekoliko fotografija sa i bez čisto da biste uporedili razlike za buduće slikanje – šta vam se više dopada. Redukcija šuma nije previše agresivna, pa ukoliko baš ne zumirate do maksimuma, nećete je ni primetiti. Senzor dubine veoma dobro radi svoj posao izdvajanja subjekta van pozadine, a softver kreira fino zamućenje zarad lepog DOF efekta. Kako je ovo jedino sočivo sa autofokusnim sistemom napomenućemo da PDAF radi odlično, da je veoma brz i da ne gubi fokus tokom snimanja videa, što je jako bitno.
       
      Opcija 2x zum koja je dostupna iz menija kamere je digitalnog tipa i ne previše korisna, ali ako baš nešto želite da zumirate preporučujemo da prebacite na punu rezoluciju senzora, jer ćete tako dobiti znatno detaljniju sliku i nakon kropovanja dela koji ste želeli da bolje vidite. Druga opcija, 0.6x vas prebacuje na ultra-širokougaonu kameru. Već smo se sretali sa sličnim senzorima i više puta smo već rekli da su ove slike vrlo dobre, sa dobrom dinamikom kadra i dosta detalja. Boje su blago pomerene i nešto mirnije u odnosu na glavni senzor, što je i očekivano, a korekcija sočiva pristojno dobro radi svoj posao, pa je osećaj dubine kadra izraženiji nego krivljenje elemenata na rubovima kadra.

      Iako ima samo 2 MP makro sočivo daje prilično dobre fotografije, dovoljno detaljne da ne prezate da ga koristite. Jedino što se do opcije prebacivanja na makro kameru dolazi tako što kliknete na podešavanja glavne kamere, pa odaberete makro opciju, ćušnutu tamo gde to ne očekujete, umesto da se nalazi među drugim režimima kao što su Noćne fotografije, Panorama i slično. Čak ne postoji ni mogućnost da je premestite, što je otežavajući faktor, jer vam AI opcija ne predlaže Makro režim automatski kada se previše približite nekom objektu.
       
      Makro fotografijama smo generalno zadovoljni. Fokus je fiksiran, pa je potrebno da malo obigravate oko onoga što želite da slikate dok ne dobijete oštar kadar i pravo svetlo. Svetlo je neophodan faktor za makro fotografiju, pa zbog ograničenja ove kamere nemojte ni da pokušavate slike u polumraku, jer će biti mutne i sa dosta šuma. Sa dovoljno svetla možete računati na vrlo upotrebljivu kameru sa kojom ćete bez problema moći da slikate zanimljive detalje, puževe, kaktuse i slične stvari koje izgledaju super kada im primaknete kameru u nos.


      Noćne fotografije i video
       
      Noćne fotografije su dobre sa glavnim senzorom, koji jedini poseduje Night režim. Ultra-širokougaono sočivo je vrlo ograničeno u slabim svetlosnim uslovima, dok glavna kamera daje prilično dobre fotografije. Šum je lepo redukovan, detalja ima dovoljno, a boje su verno reprodukovane, sa tendencijom da ponekad “pobegnu” ka toplijim nijansama. Noćni režim je postao jako dobar, a softverski algoritmi omogućavaju da izvučete sve one detalje skrivene u delovima sa manje svetla. Očekivano, šum je prisutan, ali je podnošljiv.


      Video mogućnosti su limitirane 4K snimcima u 30 fps, ali je 1080p moguće snimiti u 60 fps, a tu je i 720p u 960 fps za one koji žele da eksperimentišu sa ultra-usporenim snimcima. Elektronska stabilizacija odlično radi svoj posao eliminišući veliki deo potresa i neželjenih efekata izazvanih kretanjem. Detalja ima dosta, dinamika je veoma dobra, kao i boje. I ultra široka kamera može snimati u 4K. Boje su nešto mirnije, ali detalja ima dovoljno da možete ovu kameru koristiti kada se za to ukaže potreba.
       
      U svakodnevnom radu Poco X3 se pokazao kao jako dobar uređaj. Hardverska osnova taman je za toliko ubrzana da vam performanse u novijim igrama neće mnogo faliti. MIUI 12 doneo je poboljšanja na više polja.

      Jedan od novijih telefona sa kojim debituje MIUI 12 je Poco X3, a novi korisnički interfejs donosi mnogo toga sa sobom. Izgled interfejsa je blago redizajniran, sa novim animacijama i nešto življim bojama. Ono što se nije mnogo promenilo su jednostavnost i logički raspored elemenata. Novi MIUI 12 i Android nisu opterečeni nepotrebnim aplikacijama, interfejs je čist i jasan, sa velikim razmakom između opcija u podešavanjima. Poco launcher je otišao u prošlost, a čini se da je MIUI 12 preuzeo neke karakteristike ovog specifičnog UI-ja. 
       
      Dialer, poruke i opšti izgled bliži su Android okruženju, a interesantno je da je podrazumevano podešavanje aplikacija smeštanje u takozvani App drawer, što je u suprotnosti sa MIUI filozofijom.
       
      Dialer_s.jpg
       
      Svidelo nam se i što app drawer poseduje kategorizaciju aplikacija, koja olakšava traženje onoga što ste hteli, a tu je i polje pretrage, smešteno na samom dnu, kao i veliki broj opcija za prilagođavanje prikaza.
       
      App_s.jpg
       
       
      Sve prečice i prednosti novih interfejsa su tu: od tamnog režima, bogatog izbora prečica u meniju sa obaveštenjima, do Digital Wellbeing i nekoliko načina navigacije sistemom.
       
      Precice_s.jpg
       
      Jedna interesantna stvar koju nismo dosad viđali ima veze sa uklanjanjem aktivnih aplikacija. Naime, kada odaberete opciju da zatvorite sve aplikacije, Poco X3 će vas vratiti u poslednju aktivnu aplikaciju i nju neće ugasiti, osim ako ste ovu opciju pozvali sa praznog ekrana. Tu su i Deep Clean opcija, kao i direktna prečica za upravljanje aplikacijama.
       
      Close_s.jpg
       
      Kako to biva sa većinom launchera kineskih proizvođača telefona, GUI ima visok nivo prilagodljivosti, sa velikim brojem tema, pozadina, tipova ikonica i animacijama, tako da će svako pronaći verziju koja mu najviše odgovara.
       
      Theme_s.jpg
       
      Svetlina ekrana se može podešavati u koracima, a tu je i Sunlight režim koji “napucava” svetlinu na max kada detektuje jaku Sunčevu svetlost, kao i noćni režim kada se svetlina automatski smanjuje. Sam prikaz ekrana, sa toplinom boja je moguće prilagoditi, a kako IPS ekrani imaju precizne boje, preporučujemo vam da ostavite podrazumevana podešavanja, jer su boje fabrički prilično dobro podešene. Takođe, tu je i režim za čitanje, koji je zgodan za konzumaciju velike količine teksta kada telefon redukuje plavo svetlo zarad neopterećivanja očiju.
       
      Display_s.jpg
       
      S obzirom na čipset koji poseduje, MIUI poseduje i Game Turbo režim u kojem možete pojačati performanse, podesiti prečice u igri, orijentaciju ekrana, osetljvost ekrana i rad WiFi konekcije. Naravno, postoji i kontrola obaveštenja, ali i podešavanje drugih funkcija rada kada je Game Turbo aktivan poput ograničavanja tastera i gestova kada su igre aktivne, odnosno nezavisnih podešavanja za svaku igru posebno.
       
      Game_s.jpg
       
      Neopterećujući UI lepo koketira sa 6 GB radne memorije, ostavljajući korisniku da ne razmišlja previše o tome šta se nalazi ispod ekrana, i da li je interna memorija UFS 2.1 ili 3.0 tipa. Senzor otiska prsta je veoma brz i precizan, mnogo bolji od varijanti smeštenih ispod ekrana, a dodavanjem svog lica u Xiaomi bazu podataka možete dodatno ubrzati ovaj proces.Dodaci poput naprednog upravljanja bežičnim saobraćajem, IC blastera, 3,5 mm džeka i jako brzog punjenja čine ovaj telefon vrlo svestranim. Dodajte tome i posetu punjaču na svaka dva dana i dobre performanse svih kamera sistema, te ekran na 120 Hz i očekivali biste da je X3 u cenovnom rangu od 500 evra.
       

       
      Na sreću korisnika, a na ogromnu žalost svih konkurenata, Poco je predstavio ubicu konkurenata srednje klase, koji realno nudi mnogo više od svakog modela slične cene, i to ne na jednom, nego gotovo na svim poljima, što ga čini izuzetno dobrom kupovinom. Kako Xiaomi nije NVIDIA, nadamo se da ovo predstavljanje neće ostati samo na papiru i da će i naše tržište videti dovoljno Poco X3 telefona, a korisnici konačno početi da uživaju u odličnim performansama po veoma pristupačnoj ceni. Poco X3 je sigurna kupovina… za ovaj novac bolje dobiti nećete. 30 hiljada za verziju 6/64 i 32 hiljade dinara za 6/128 varijantu su u ovom trenutku bez dileme sjajna ponuda, nema se tu šta zameriti.
       

      ______________________
       
      Prednosti: 
       
      – Cena 
      – Dopadljiv dizajn 
      – Jaka hardverska osnova
      – Veoma brz rad u svim aspektima
      – Dobre performanse svih kamera 
       – FHD+ IPS na 120 Hz sa 240 Hz detekcijom pokreta 
       – Otporna na prskanje vodom 
       – WiFi 5, BT 5.1, IC blaster, FM radio, NFC 
       – Dual SIM sa micro SD 
       – MIUI 12 
       – Stero zvučnici 
       – Silikonska futrola i zaštita ekrana dolaze u paketu 
       – Ogromna baterija i 33 W brzo punjenje za sat vremena 
       
      Nedostaci: 
       
      – Debljina 
      – Slabije performanse kamere u slabijim svetlosnim uslovima 
      – Nešto lošiji kvalitet zvuka preko slušalice 
      – Bez slušalica u paketu 

      Možda vam se svidi