Samsung Galaxy S21 Ultra test

Samsung Galaxy S21 Ultra test

Da li je Samsung uspeo da neke stvari dovede u red i da li je Galaxy S21 Ultra telefon ispunio naša očekivanja? Apsolutno smo sigurni u to, trenutno boljeg nema

    Sadržaj
      Samsung Galaxy S21 Ultra test

      Pozitivne ocene

      • Impresivan dizajn i izrada, IP68
      • Pet kamera, 10x optički zum
      • Performanse
      • Odlična selfi kamera
      • Solidna baterija
      • Odličan ekran sa 120 Hz
      • Stereo zvučnici
      • Tasteri vraćeni na desnu stranu
      • Corning Gorilla Glass Victus

      Negativne ocene

      • Različiti čipsetovi za različita tržišta
      • Nema podršku za 45 W punjenje
      • Bežično punjenje ograničeno na 15 W, a reverzno na 9 W
      • S-Pen podrška nema mnogo smisla
      • 8K video ispod proseka 

      Samsung Galaxy S21 Ultra je izuzetan u svim sferama, bez obzira da li ste fan Samsung telefona ili ne. Možda nema dizajn nove iPhone 12 serije, možda nema HDMI izlaz kao nova Xperia, niti munjevito punjenje kao Mi 10 Ultra‚ ali ima sve ostalo. Kao celina, bolji je od svih njih i ovo je – mi dilemu nemamo jer nam je sve prošlo kroz ruke, najbolji Android telefon na tržištu

      Znate šta je neverovatno? Da svi proizvođači ovog sveta kada se svi zajedno skupe ne prodaju flagship telefona kao jedan Samsung. Čak i u godinama u kojima nije bilo mesta preteranom oduševljenju zbog nekih evidentnih problema vezanih za potrošnju najboljih Samsung telefona, a drugi za to vreme napredovali, i to krupnim koracima, ta razlika je ostala identična. Ne smanjuje se. To se zove reputacija, nešto što je stvarano dugi niz godina. Naravno da se očekuje da Galaxy S21 Ultra nastavi tu tradiciju kao predvodnik nove S21 serije

      Šta je to što prosečan korisnik očekuje od nove generacije pametnih telefona? Da li su unapređena kamera i nešto drugačije stilizovani dizajn postali dovoljni da vas privuku da na svakih godinu do dve dana plaćate ozbiljnu sumu novca da biste ostali u trendu? Ili performanse? 24 meseca stari flagship Galaxy serije i dalje je sasvim dobar telefon u skoro svim sferama, osim verovatno baterije koja lepo degradira nakon par godina upotrebe. Pomenutih unapređenja ima na pretek, pa haj’mo redom.

      Samsung Galaxy S21 Ultra – dizajn

      I prošlogodišnji Galaxy S20 Ultra model i ovogodišnji Galaxy S21 Ultra su ogromni telefoni, po dimenzijama vrlo slični, što znači da nisu za svačiji džep. Sa 227 g težine i skoro 9 mm debljine S21 Ultra je teži i deblji i od Note 20 Ultra, dakle poredimo dva prethodnika čijom kombinacijom je verovatno nastao S21 Ultra.

      Još uvek ne postoji zvanična potvrda, ali deluje da ove godine kako stvari stoje neće biti Note 21 telefona, i da je S21 serija možda i nešto najbliže što Note fanovi mogu da očekuju ove godine. Ne zna se, jedan dan jedne, drugi dan druge informacije.

      Galaxy S21 Ultra je prvi i jedini telefon nove generacije koji poseduje podršku za S-Pen, zahvaljujući Wacom digitajzeru na ekranu. Naravno, olovka ne dolazi u paketu, niti je možete smestiti unutar kućišta, ali postoji futrola za telefon sa džepom u koju ćete je smestiti, što je, bićemo potpuno iskreni, daleko od praktičnog i elegantnog rešenja. Oba korisnika sa rezervnom olovkom za svoj Note će se obradovati činjenici da svoju drugu olovku mogu da koriste na još jednom telefonu, iako nemaju gde da je odlože kad im više ne bude potrebna.

      Crni model koji je nama stigao na test možemo opisati kao dizajnerski najdosadniji, ali istovremeno i najelegantniji telefon koji smo imali prilike da testiramo. Dve suprotnosti smo stavili u istu rečenicu, baš neobično. Ali to je možda i jedinstvenost crne boje.

      Ove dve suprotnosti se vrlo lepo sreću u S21 Ultra, spajajući sjajnu prednju, i matiranu zadnju stranu, omogućavajući korisnicima najbolje od oba sveta – minimalizam i eleganciju. Sigurni smo da će nekim korisnicima dizajn biti neinventivan i neupečatljiv, dok će nekima baš taj spoj minimalizma, oblina i nepravilnih oblika biti privlačan. Jedno je sigurno, niko neće ostati ravnodušan.
       
      S21 Ultra deluje kao da dizajneri kompanije Samsung nisu mogli da se dogovore kako će novi telefon da izgleda, pa su se dva tima srela na pola. Jedni su dizajnirali prednji deo, a drugi zadnji. Ekran i prednji deo sa ramom poseduju atraktivnu, sjajnu završnicu, dok su aluminijumsko kućište kamera i stakleni poklopac zadnje strane fino matirani. Ovo znači da će na ramu ostajati otisci, čak i kada ga popreko pogledate, dok je zadnja strana veoma zahvalna za održavanje.

      Tasteri su smešteni sa desne strane, bez zasebnog Bixby tastera, pa je levi bok telefona potpuno čist. Sa gornje strane se našlo mesta za dva mikrofona, dok su dole zvučnik, mikrofon, USB C 3.2 port i slot za dve nano SIM kartice. Ono što nam se nije svidelo je što je otvor mikrofona tik pored slota za SIM kartice, pa je vrlo lako pomešati ih i gurnuti iglicu za otvaranje u pogrešnu rupu. Vodite računa!

      Elegantne linije rama telefona su nepravilne na desnoj strani, jer se šire kako bi formirali obline koje štite masivno kućište kamera. I kada kažemo masivno, nikako ne preterujemo. Četiri senzora, laserski autofokusni sistem i blic čine šest kružnih otvora koje udomljava ova ogromna izbočina na zadnjoj strani.

      Iako nepravilnog oblika, kućište kamera deluje kao da je isklesano na zadnjoj strani, a Samsung se potrudio da sve ivice budu lepo zaobljene, u skladu sa oblinama po kojima je S serija prepoznatljiva. Jedini element zadnje strane koji se izdvaja je sjajni Samsung logo pri samom dnu telefona koji se diskretno uklapa u dizajn celog uređaja.

      Prednja i zadnja strana uređaja su od stakla sa Gorilla Glass Victus zaštitom, a selfi kamera je izvedena u vidu punch hole-a na sredini prednje strane. Svakako dominantni element novog S21 Ultra telefona je kućište kamera, koje odokativno zauzima bar šestinu zadnje strane, što je daleko više nego što smo videli na bilo kom telefonu ikad.

      Da Samsung sluša svoje korisnike postalo nam je jasno kada smo primetili konusne ivice kućišta kamera koji onemogućavaju zadržavanje prašine i nečistoće oko ove velike izbočine zadnje strane. Ovo je bio izražen problem još kod serije S10 i Note 10, nastavio se kod serije 20, da bi ga Samsung konačno rešio kod S21 generacije pametnih telefona. Naravno, IP68 sertifikat je tu, godinama već, to se podrazumeva.

      Iako telefon ima debljinu od 9 mm, ona zajedno sa kućištem kamere lepo prelazi 11 mm, svrstavajući ga u kategoriju ozbiljno bucmastih modela. Staklo na poleđini telefona poseduje ozbiljno zakrivljenje na bokovima, i nešto diskretnije na gornjoj i donjoj ivici. Ovo, zajedno sa mat crnom bojom značajno vizuelno stanjuje telefon do trenutka dok ga ne uzmete u ruku. I ekran poseduje zakrivljenje, ali je ono značajno konzervativnije, blago se pružajući ka bokovima.

      Obline kućišta telefona prenose se i na ekran, tačnije njegove unutrašnje okvire, pa S21 Ultra ima lepo zaobljene uglove, čineći da okvir bude najprimetniji baš na tim mestima.

      Ekran

      Sam ekran je naravno najbolje što industrija i Samsung kao njen lider, može trenutno da ponudi – nova generacija Dynamic AMOLED 2X ekrana na 120 Hz u punoj 3200×1440 piksela rezoluciji.

      Naravno, tu su HDR10+ i Always On podrška, zajedno sa podrškom za S Pen na dijagonali od 6,8 inča. Za koji milimetar manjoj od prošlogodišnjeg modela. Svetlina ekrana je deklarisana na maksimalnih 1500 nita, i zaista ovaj ekran deluje fantastično u svim uslovima, omogućavajući vam da vidite sve što radite i po najsunčanijem danu.

      Osvežavanje od 120 Hz je sada dostupno na svim rezolucijama, a u pitanju je adaptivni tip osvežavanja koji se kreće u rasponu od 10 do 120 Hz, u zavisnosti od tipa sadržaja koji gledate i posla koji obavljate. Praktično vam se neće desiti da osetite nižu stopu osvežavanja, jer je u trenucima kada je to najbitnije – otključavanje, skrolovanje, dodirivanje ekrana osvežavanje na maksimalnih 120 Hz.

      Ispod ekrana je i ultrazvučni senzor otiska prsta. 77% veći od onog na Samsung Galaxy S20 Ultra, 50% brži i duplo precizniji od njega. Verovaćemo na reč da je veći, a ostale dve stavke možemo da potvrdimo, brzina i preciznost su značajno unapređeni, i u kombinaciji sa otključavanjem prepoznavanjem lica rade munjevito brzo. Napomenućemo da Samsung naglašava da ako koristite zaštitno staklo, preciznost senzora može biti umanjena, pa je topla preporuka da ostavite zaštitnu foliju koja dolazi u paketu.

      Exynos – nismo se ni nadali da će biti drugačije

      Kao što to obično biva, umesto Snapdragon 888 na test nam je stigla Exynos 2100 verzija, takođe izrađena u novom 5 nm proizvodnom procesu. Nećemo se previše zadržavati na problematici Snapdragon/Exynos, ne možemo više o tome da pričamo, dosadili smo i sebi i drugima. Opet su svi osim Severne Amerike i Južne Koreje dobili Exynos verziju koja je godinama unazad inferiornija u pogledu performansi, baterije i procesora za obradu slike (ISP).

      Ali nema ni najmanje dileme da je i tu politika umešala svoje prste samo se to vešto krije: evidentno je da Sjedinjene Države insisitiraju na prodaji, da su umešali prste pa je postala obavezna prodaja telefona na tlu Sjedinjenih Država sa čipovima nad kojima je kontrola samo njihova. Sreća da sa novom generacijom Exynosa ta razlika više nije u toj meri bolna. Možda malo bolucka ali navikli smo.

      Svakako, ovo ne znači da će i zahtevni korisnici osetiti probleme u radu, jer pored osam CPU jezgara sistem ima na raspolaganju 12 GB memorije, odnosno 16 GB, ako se odlučite za verziju sa najvećim skladišnim prostorom.

      Novi Exynos 2100 koristi 1+3+4 raspored sa Cortex X1+A78+A55 jezgrima, sa različitim taktovima od 2,2 do 2,9 GHz, zaduženim za različite tipove poslova. Na ovaj način se opterećenje čipseta balansira u zavisnosti od tipa posla, omogućavajući značajne uštede potrošnje.

      Za grafiku se brine Mali-G78MP14 grafika koja je čak 40% brža od Mali-G77MP11 verzije u S20 Ultra, dok novi ISP podržava slike do 200 MP. Novi 5G modem je podržan na nivou čipseta, skladište je UFS 3.1, a memorija je LPDDR5 tipa. Samsung naravno sam proizvodi svoje Exynos čipove, a jedna od novosti je dekodiranje 8K@60 fps videa u 10-bit HEVC ili 30 fps u VP9/AV1, dok je enkodiranje podržano u 8K@30 fps u HEVC i VP9. Za kompleksne kalkulacije AI dela zaduženi su trojezgarni NPU i DSP.

      Ono što je međutim interesantno jeste da resimo Asphalt 9 ne radi ni približno lepo i tečno kao na prethodnim generacijama, nema moda u 60 frejmova, kao da Gameloft nije još uvek uradio optimizaciju za novu generaciju Samsung hardvera. Ili je ugovor o saradnji istekao…

      Kada je memorija u pitanju, kao što smo pomenuli, postoje verzije sa 12 i 16 GB radne i 128, 256 ili 512 GB skladišta. Samo najjača verzija ima 16 GB memorije, a od ove generacije Samsung je, pored punjača raskrstio i sa memorijskim karticama, koje su potpuno eliminisane kao opcija.

      I da se razumemo, nemamo ništa protiv izbacivanja microSD kartica iz nekoliko razloga. Razlika u verziji sa duplo više skladišne memorije je vrlo slična ceni memorijske kartice koja vam je potrebna da to ostvarite. Pri tome, interfejs memorijske kartice u 99% slučajeva ne omogućava performanse ni slične internoj memoriji, a u većini slučajeva zauzećete jedan dragoceni SIM slot, što je korisnicima koji imaju privatni i službeni broj telefona itekako bitno.

      Opet, Samsung još uvek ne igra igru kao Apple i ne nudi verzije sa ekstremno malo skladišnog prostora, dajući opciju da dokupite prvu skuplju verziju koja po pravilu ima četiri puta više memorije, i košta nesrazmerno više.

      Kada su u pitanju microSD kartica, 3,5 mm džek, slušalice ili punjač, nije zgoreg pomenuti da je svaku put kada je Apple odlučio da eliminiše jedno od pomenutih (podršku za microSD doduše nikada nije ni imao), Samsung je pravio marketinške kampanje u kojima su ismevali takav potez. I ovo uopšte ne bi bilo loše, jer čemu konkurencija, ako ne možete da pravite fore na njihov račun, da Samsung već u sledećoj generaciji ne bi krenuo Apple stopama.

      Setimo se da je u vreme izlaska S10 serije Samsung pravio ozbiljnu kampanju u kojoj je ismevao nedostatak 3,5 mm porta na iPhone X, da bi 10 meseci kasnije predstavio Note10 bez pomenutog porta. Slično je bilo i sa iPhone 12 i punjačem, pre nekoliko meseci, kada su iz frižidera iskakale reklame o Samsung telefonima koji dolaze sa punjačem. Probajte sada negde da nađete tragove o tim reklamama, postove na zvaničnim Samsung nalozima na društvenim mrežama i slično. Nema, jer ekologija…

      Tako da od ove generacije na dalje Samsung telefoni verovatno neće dolaziti sa microSD slotom, punjačem ili slušalicama. Osim ako možda Apple ne odluči da ih vrati. U prevodu, uz telefon od oko 1500 evra dobićete metalnu iglicu za otvaranje SIM slota, gomilu papirića i USB-C na USB-C kablić. Bez slušalica. Bez punjača. Čak i bez USB-C na 3,5 mm adaptera.

      Ovo napominjemo jer Samsung telefoni ne mirišu baš većinu drugih adaptera, onemogućavajući vam da koristite kvalitetne žične slušalice koje već imate. Slično je i sa punjačem, jer vam i tu verovatno treba adapter, osim ako nemate punjač nekog od Samsung telefona prethodne generacije.

      Baterija

      Kada je baterija u pitanju, zadržan je kapacitet prethodne generacije, što znači 5000 mAh, ali sa značajnim uštedama novog čipseta proizvedenom u naprednijem proizvodnom procesu.

      S21 Ultra ima značajno bolju bateriju sposobnu za dva dana kombinovanog korišćenja, odnosno dan i po konkretnije upotrebe. Na našem testu 10-časovne reprodukcije YouTube video materijala, baterija je pokazala ravno 50%, što je izuzetan rezultat, posebno za telefon sa Exynos čipsetom.

      Loša strana medalje je što je zajedno sa punjačem odletela i podrška za brzo punjenje sa 45-vatnim punjačem, sa plafonom zakucanim na 25 W. U praksi ovo znači nešto malo preko 50% baterije za pola sata punjenja, odnosno nešto više od sat vremena za punjenje od 0 do 100%. Bežično punjenje je moguće do 15 W, a reverzno do 9 W, što je očekivano, ali i polje na kojem bi Samsung mogao da uvede neka unapređenja, jer na tom planu itekako kaska za konkurencijom.
       
      E sad, ono što je bitno pomenuti jeste naš lični utisak o bateriji jer i taj desetočasovni YouTube test ume da zavara. Ne, ne i ne… ovog puta Samsung nije zakazao. Hteli smo malo da vas zagolicamo… ovog puta je u pitanju realno upotrebljiv telefon za celodnevnu upotrebu što prethodnici nisu bili i mi se nismo libili da to jasno i glasno kažemo.

      S21 Ultra se konkretno bolje ponaša po tom pitanju, sigurno nije apsolutni šampion u tom pogledu ali čak i nama izdržava ceo dan a da ne jurimo punjač. Odobreno! Samsung je konačno uspeo da reši problematiku celodnevne upotrebe – zvuči neverovatno da je nekoliko godina kao perjanica Android sveta uopšte mučio tu vrstu problema.

      Jedan od korisnih dodataka koje možete dokupiti, pored naravno punjača i slušalica za vaš S21 Ultra ili neki drugi model ove ili prošle generacije je svakako SmartTag. U pitanju je tag koji možete staviti na vaše ključeve ili torbu kako biste uvek mogli da ih pronađete za slučaj da ih negde zaboravite ili vam ispadnu iz džepa.

      Na primer u parku dok ste vežbali, lako ćete ih pronaći uz korišćenje Smart Things Find aplikacije jer ćete svoj tag jasno videti na mapi – a kada mu se približite, oglasiće se zvonom kako bi ga lakše pronašli. A SmartTag funkcioniše i u suprotnom smeru, jer je preko njega moguće aktivirati zvono na telefonu, za slučaj da ste zaboravili telefon. SmartTag se može koristiti i za jednostavno upravljanje pametnim uređajima kod kuće, poput uključivanja grejanja i svetla ili gašenja istih kada izađete iz stana.

      Dakle, u pitanju je idealan mali dodatak za sve one zaboravne koji se stalno vraćaju da provere da li su isključili šporet ili ne znaju gde su im ključevi. Jedina stvar koja mu možda nedostaje je mogućnost da se sam oglasi kada izađe iz dometa. Ovo je nešto što će Samsung vrlo verovatno dodati kroz sledeći softverski update, a do tada SmartTag će se pokazati kao vrlo korisni dodatak. Kada nam se vrati život u normalu, biće super da se stavi u kofer dok čekate na aerodromu da izađe prtljag. Zaista korisna stvar!

      Android 11 i One UI 3.1

      Politika trogodišnjeg ažuriranja OS-a važi i kod S21 Ultra, pa osim Android 11 koji dolazi fabrički preinstaliran, Samsung vam garantuje podršku za Android 12, 13 i 14 2023. Godine. U međuvremenu One UI je doživeo novu iteraciju u vidu verzije 3.1. Aktuelna na prethodnim generacijama je 3.0.

      Razlike su minimalne i suptilne, a one koje ćete odmah primetiti su levi ekran koji sada može biti Google Discover ili Samsung Free, onda Media i Devices prečice u meniju sa obaveštenjima, te izmeštene komande za promenu rezolucije videa u vidu brzih prečica na vrhu ekrana.  

      Ozbiljne razlike sa novim OneUI 3.1 nisu toliko velike koliko bi Samsung to voleo, ali je tu sve na šta smo navikli – prepoznatljiv interfejs, fioka aplikacija koje se pozivaju pokretom na gore, karakterističnim za Android 10 i 11. 

      Deo sa obaveštenjima, podešavanja, dialer, poruke i kontakti se nisu promenili. Tu je i tamna tema, a foldere i dalje možete imenovati, menjati boje i praviti slične vratolomije.

      Opcije podešavanja su grupisane kako smo to navikli, a tu je prilagođavanje veličine elemenata sistema i fontova. Veličina fontova ima čak 8 različitih veličina, dok se elementi sistema mogu menjati u pet različitih veličina. 

      Izbor adaptivnog osvežavanja ekrana je topla preporuka, a algoritam za prilagođavanje osvežavanja prema sadržaju se trudi da očuva autonomiju baterije. Podrazumevano podešavanje ekrana je Vivid, sa mogućnostima podešavanja balansa boja crvene plave i zelene, kao i izborom rezolucije. 

      Visok nivo prilagođavanja je prisutan u Samsung UI verzijama još od samog početka, pa se to nije promenilo ni u verziji 3.1, a tu je i Galaxy Store sa temama koje mogu u potpunosti promeniti izgled sistema, ikonica, fontova i značajno osvežiti izgled vašeg telefona u nekoliko jednostavnih koraka. Dobra stvar je velika količina besplatnog sadržaja, a čak ni one teme koje se plaćaju neće previše opteretiti vaš budžet… ako vam išta ostane nakon što se otvorite za S21 Ultra. 

      Aplikacija kamere je doživela male izmene, sa većinom opcija izmeštenih van podešavanja u prečice koje su uvek dostupne i nadohvat ruke. Slajder u donjem delu ekrana omogućava prelazak sa opcije na opciju, a moguće je i menjati im mesta i dodavati nove. Zum je predstavljen ikonicama drveća u donjem delu ekrana, a kada odaberete maksimalni 10x optički zum, postaju dostupne opcije za 30x i 100x digitalni zum. 

      Prilikom korišćenja digitalnog zuma, otvara se novi ekrančić u gornjem delu ekrana koji služi kao navigacija i koji je jako zgodan kada ne možete da pronađete neki dao kadra usled visokog stepena uveličanja. Single take daje odabir novih mogućnosti, a količina raspoloživih opcija u podešavanjima je smanjena.

      Sve u svemu… znamo da je stvar ukusa, ne tvrdimo da je ono što ćemo reći jedina istina, ali Samsungov One UI je po svemu daleko ispred bilo kog drugog Android korisničkog interfejsa.

      Nismo ljubitelji vanila Androida, ono što je Samsung uradio u Android svetu po funkcionalnosti, dizajnu i eleganciji je jedino što ima svoje ime i prezime kada je dizajn i funkcionalnost u pitanju. Pandan onome što je Apple ostvario u svom ekosistemu, sopstveni identitet.

      Kamere

      Deo koji svi željno očekujete su naravno kamere. Novi Galaxy S21 Ultra dolazi sa tačno pet kamera, što je velika novina u odnosu na prethodnu generaciju. Četiri su smeštene nazad, zajedno sa LED blicem i laserskim autofokusom, dok je selfi kamera izvedena u vidu punch hole-a, ili kako neki kažu rupice na sredini prednje strane.

      Senzor glavne kamere je novi ISOCELL HM3 od 108 MP (Note20 Ultra i S20 Ultra su koristili HM1), slede širokougaono sočivo od 12 MP sa prethodne generacije, sa dodatkom mogućnosti autofokusa, kao i dva nova zum sočiva. Oba raspolažu sa senzorom od 10 MP, sa razlikom da jedno ima mogućnosti 3x optičkog uveličanja, dok je drugo periskop tipa, sa 10x optičkim zumom. Prednja kamera je Quad Bayer tipa od 40 MP, već viđena na prethodnoj generaciji – S20 Ultra.

      Kao i sa HM1, i kod HM3 je u pitanju Nona binning tehnologija spajanja piksela, pa umesto 0,8 µm dobijamo efektivne piksele od 2,4 µm sa rezultujućim fotografijama od 12 MP. Sočivo je optički stabilizovano, otvor blende je f/1.8, a žižna daljina je efektivnih 24 mm.

      Na papiru ovo zvuči zaista dobro, pa su sve prednosti tehnologije spajanja piksela poput boljih fotografija pri uslovima slabijeg osvetljenja prisutne i ovde. Fokusiranje se obavlja laserskim AF sistemom za objekte koji nisu previše daleko, odnosno unapređenim sistemom fazne detekcije na nivou dva piksela. Samsung novu tehnologiju zove Super PD Plus, a osnovu njenog funkcionisanja čine dodata sočiva koja preciznije određuju daljinu elemenata kadra, što bi posebno trebalo da unapredi slike u lošim svetlosnim uslovima.

      Očekivano, slike sa glavnog senzora su odlične, sa dobrim nivoom detalja, dobrom dinamikom kadra, vernom reprodukcijom boja i nestvarnom redukcijom šuma. Najviše nas je iznenadila činjenica da su boje verno reprodukovane, bez standardnog Samsung živopisnog pristupa karakterističnog za većinu njihovih telefona do sad. Prijatno smo se iznenadili i isprepletanim detaljima sa kojima se sistemi spajanja piksela vrlo često zbune, pa rezultujuće fotografije budu mutnjikave.

      Ovde je sve jasno i čisto, kako se i očekuje od Samsung flagship telefona. Naravno, ukoliko želite više detalja, uvek možete odabrati opciju slikanja u punoj rezoluciji senzora, kada je količina detalja nestvarna, uprkos činjenici da algoritam redukcije šuma ovde ne radi baš najbolje, kao i da je slika donekle mekša nego ona od 12 MP.
       
      Prilikom odabira portretnog režima kamera koristi glavno sočivo, sa 2x zumom kao podrazumevanom opcijom. Izdvajanje subjekta od pozadine je izuzetno, pre svega zbog odličnih sistema određivanja dubine elemenata kadra i fokusiranja. Naravno, ukoliko želite, moguće je isključiti uveličanje i slikati nešto širi kadar.

      Slike u uslovima slabijeg osvetljenja su veoma dobre, ali nismo sigurni da bismo mogli da tvrdimo da nismo viđali i bolje. Prikaz boja je veran, detalja ima, ali i šuma, u delovima u kojima ga nismo očekivali. Dinamika kadra takođe nije među najboljima, ali se situacija popravlja korišćenjem noćnog režima. Vreme slikanja najčešće ne traje duže od 2 do 3 sekunde, a rezultati su otvorene senke, mnogo bolja oštrina i nivo detalja nego u regularnom režimu. 

      Širokougaono sočivo ima poznati senzor od 12 MP, 13 mm žižnu daljinu i f/2.2. Dodavanjem sistema autofokusa ovo sočivo preuzima funkciju makro objektiva kada priđete kamerom na bliže od 2 cm. U suprotnom ugao od 120 stepeni dovoljno širi kadar omogućavajući da u njega stane mnogo više nego što to daje glavna kamera.
       
      Slike su jako dobre, sa preciznim bojama i dobrim dinamičkim rasponom, ali sa preagresivnim algoritmom redukcije šuma koji ovde sa sobom nosi i dobru dozu detalja u kritičnim oblastima. Ispravljanje krivina sočiva radi svoj posao jako dobro, a ukoliko želite dramatičniji kadar, moguće je isključiti ovu opciju u podešavanjima. Makro kamera se aktivira automatski. Zarad neprimetnijeg prelaska kadar je donekle kropovan, a softverski algoritam dosta popravlja krajnji rezultat.

      Od noćnih fotografija ovim sočivom nismo očekivali previše, pa nismo ostali razočarani. Ograničenja senzora su evidentna, pa ovo sočivo treba izbegavati u situacijama kada na raspolaganju nemate obilnu količinu svetla. Noćni režim kao i kod glavnog senzora značajno poboljšava situaciju, pa ako već ne možete da se odaljite dovoljno da vam sve što želite stane u kadar glavnog senzora, ne zaboravite da aktivirate noćni režim.

      Obe zum kamere poseduju isti senzor od 10 MP, sa optičkom stabilizacijom i DP sistemom autofokusiranja, ali koriste drugačije tehnologije zumiranja. Dok prva koristi tradicionalni sistem zumiranja, druga ima periskop sočivo koje dozvoljava veći raspon kretanja sočiva rezultujući većim uveličanjem. Prva kamera ima sočivo od 70 mm sa f/2.4, dok periskop kamera ima 240 mm sa f/4.9 otvorom blende. Ovo znači 3x, odnosno 10x optičko uveličanje, u zavisnosti od potreba fotografisanja.

      Napomenućemo da Samsung i ovoga puta radi upscale fotografija sa 10 MP na 12 MP, verovatno radi uniformnosti na svim kamerama. Teško da je ovo nekome bitno, ali kvalitet fotografija sigurno trpi.

      Odabirom 3x zum opcije dobijate jako kvalitetne fotografije sa blago mirnijim bojama, ali i dalje dosta detalja i dobrim dinamičkim rasponom. Kombinacija optičke stabilizacije i dodatnog izoštravanja slike ume da učini slike blago izveštačenim, ali ne u meri koja bi upropastila fotografiju.

      Prelazak na 10x optički zum je ozbiljan izazov za svaki uređaj. Uprkos velikom uveličanju slike su vrlo, vrlo dobre, sa bojama konzistentnim sa 3x sočivom, dosta detalja i ponekad neprirodnom oštrinom. Optička stabilizacija dosta pomaže, ali je i ovde evidentno softversko izoštravanje.

      U slabim svetlosnim uslovima oba sočiva su aktivna, osim kada je kadar veoma taman, i onda teret na sebe preuzima glavni senzor koji koristi digitalno uveličanje. Slike su dobre i na 3x i na 10x uveličanju, posebno kada imate dobro osvetljene elemente ili subjekte koje slikate. Boje su dobre, kao i saturacija, sa dosta detalja i relativno niskim nivoom šuma. Slike imaju tendenciju da budu nešto mekše nego što je to situacija kada koristite noćni režim. Detalja ima dosta, šum je zadržan na niskom nivou, a boje i oštrina su na visokom nivou. Napominjemo da noćni režim zahteva da budete mirni oko 5 sekundi, pa će vam ponekad biti potreban oslonac ili da ponovite slikanje, ali daleko od toga da je ovo nemoguća misija.

      Opcija Moonshot će se automatski aktivirati ako vam je uključena detekcija scene, a telefon primeti mesec u kadru. Možete koristiti 30x ili čak 100x uveličanje, a slike koje smo uspeli da dobijemo iz ruke su jako dobre.

      Selfi i video

      O selfi kameri nećemo puno trošiti reči jer je identična kao na prošlogodišnjem modelu – jedna od najboljih koje smo koristili. Sve je na jako visokom nivou, od oštrine, boja, dinamičkog raspona, do kontrasta i detalja.

      Kada je video u pitanju dostupni režimi su 8k u 24 fps preko glavne, kao i 4K u 60 fps sa svih pet kamera, što je zaista impresivno. Super Steady režim je takođe dostupan i kamera za njega koristi ultra-širokougaono sočivo, a rezolucija je 1080p u 60 fps. Naravno, usporeni i super usporeni snimci su dostupni, ali je novi UI sa novom aplikacijom kamere izbacio mogućnosti biranja brzine snimanja.

      Najbolji snimci su oni u 4K u 30 fps, bez obzira koju kameru da koristite. Od detalja, boja i redukcije šuma, do dinamike kadra, oštrine i kontrasta. Podizanjem broja frejmova na 60 znatno se degradira kvalitet snimka, posebno u uslovima slabog svetla kada je šum prisutan u velikoj količini, tolikoj da snimci postaju skoro pa neupotrebljivi – i ostaje nejasno zašto je to tako.

      Super Steady režim aktivira softversku kompenzaciju pokreta koja zaista odlično radi svoj posao, pa je topla preporuka koristiti ga kada hoćete da snimate neku akciju i subjekat u pokretu. Čak i kada se vi krećete ova tehnologija stabilizacije odlično radi svoj posao.

      Sigurno je da niko neće ostati nezadovoljan kvalitetom videa koji pruža S21 Ultra: na netu ima pregršt poređenja sa mnogim telefonima, pa naravno i  sa najboljim iPhone 12 Pro Max koji nekako tradicionalno važi za etalon kada je video na mobilnim telefonima u pitanju. Neko će reći da vidi jedno, drugi će tvrditi da to u stvari nije tako, na kraju krajeva nije ni bitno ko je najbolji – S21 Ultra nudi izvanredan nivo kvaliteta snimljenih video zapisa sa naglaskom na snimanje u 30 frejmova.

      Manje se nije ni očekivalo

      Nema šta, Samsung Galaxy S21 Ultra je telefon koji je sa sobom doneo mnoga kvalitativna unapređenja. Korišćenjem ovog telefona zaista imate osećaj da u ruci imate premijum uređaj. Od savršeno ispoliranog korisničkog interfejsa koji ni u jednom trenutku nije štucnuo, zakočio ili se zamislio, preko odličnog sistema kamera do dobre autonomije, rak rane većine premijum telefona – posebno njegovih prethodnika.

      AMOLED ekran je posebna priča. Od svetline i prikaza do 120 Hz u svim rezolucijama, prosto kada se naviknete na ovakvu fluidnost, jako teško se vraćate na bilo šta drugo. Podrška za S Pen po nekom našem mišljenju nije neki plus, jer ovaj telefon nije pravljen za rad sa olovkom, već je ona na njega nekako nakalemljena kao dodatna mogućnost, tako da će se njenoj podršci obradovati ekstremno mali broj korisnika i to u veoma malom broju slučajeva. Sigurni smo da barem dve trećine Note korisnika retko koristi svoju olovku, a kamoli S21 Ultra korisnici kojima je potrebna specijalna futrola za nju.

      Snapdragon ili Exynos? Naše mišljenje znate. Samsungovu politiku forsiranja Exynosa trebalo je istrpeti, ali iako nismo probali Snapdragon verziju ovog telefona, čini nam se da razlike postaju sve manje, posebno po pitanju autonomije

      Da li ovaj telefon vredi 1500 evra u svojoj najjačoj verziji – DA, bez trunke sumnje. Ako neki drugi telefoni mogu da koštaju toliko ili približno, onda je i vrednost ovog Samsung telefona barem tolika. Ovo je najbolji, najkompletniji i najsvestraniji telefon koji trenutno možete da kupite. On je skup najboljeg što smartphone tržište danas može da ponudi, lepo upakovano, ispolirano i spakovano u jedno veoma lepo dizajnirano kućište.

      Jedini problem sa ovim telefonom je što kad vas neko pita po čemu je on to najbolji, nemate konkretan odgovor, ali ako vam daju malo vremena, nabrojićete barem nekoliko stvari po kojima je bolji od bilo kojeg drugog koji možete da navedete. Kao sveukupni paket, nema alternativu.

      Ima lepih telefona, ima dobrih telefona, brzih kao munja. Ima jeftinih telefona, realno jako dobrih. I svi oni i dalje gledaju u leđa najboljim Samsung telefonima. Jedan mu se približio na korak i eliminisan je tehničkim nokautom. Političkim.

      Ostali se trude, napreduju, iz dana u dan. Tehnički odlični, dizajnerski tu i tamo, softverski… i dalje daleko. Ne može se preko noći, distanca i dalje postoji, jasna, konkretna. Nije mala, ali treba razumeti da svako od njih ima svoj stil borbe i svoj cilj. Samsung je temelje udario pre cele jedne decenije i dalje u odnosu na sve i dalje ima solidnu prednost. Ne u količinama, ceni, već u osećaju da kada ovakav telefon dođe na test, imate utisak da je to to. To želite, ne nešto drugo – osim ukoliko novac ne predstavlja problem.

      Ako možete da prevalite preko glave tako visoku cenu, i činjenicu da pored toliko novca morate da date još pristojnu sumu novca za punjač i slušalice, S21 Ultra je zaista Ultra.

      Izuzetan u svim sferama, bez obzira da li ste fan Samsung telefona ili ne. Možda nema dizajn nove iPhone 12 serije, možda nema HDMI izlaz kao nova Xperia, niti munjevito punjenje kao Mi 10 Ultra‚ ali ima sve ostalo. Kao celina, bolji je od svih njih i ovo je – mi dilemu nemamo jer nam je sve prošlo kroz ruke, najbolji Android telefon na tržištu. Nije savršen, nije bez mana, ali se one lako zaborave čim malo krenete da ga koristite. 

      I zato, ide jedna lepa i jasna preporuka za ovaj telefon u ime redakcije Benchmarka. Mnogo toga je i ranije bilo na svom mestu kada je S serija po sredi, čekala se samo odgovarajuća autonomija. Sada je i ona tu…

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test