Sony Xperia 10 i 10 Plus test

Sony Xperia 10 i 10 Plus test

Nakon niza godina, ponovo na redakcijskom stolu Sony telefoni - verovali ili ne! Po cenama navedenim u recenziji, ove telefone možete pronaći u najvećem lancu domaćih maloprodaja...

    Sadržaj

      Kompanija koja se uvek izdvajala od konkurencije po svom dizajnu i funkcijama, ne samo u segmentu pametnih telefona, već i generalno je japanski Sony. Još od partnerstva sa Ericsson-om, Sony je ustrojio dizajnerske elemente koje već godinama provlači kroz svoje pametne telefone, ne hajući mnogo za globalne trendove. Naravno, ovo je mač sa dve oštrice, jer takve odluke često podele publiku na zaljubljenike i one koji nikako ne prihvataju takva rešenja. Doduše, ako ste veliki kao Sony, to sebi možete da dozvolite. Ili ipak ne?
       
      Činjenica je da se godinama unazad Sony trudi da svoje telefone po nečemu odvoji od ostatka ponude. I dok svi ostali proizvođači na svetu prihvataju trendove notch-a, ekrana sa rupicom za kameru, ekrana od ivice do ivice, japanski dizajneri odmahuju rukom i nastavljaju ono što su zamislili. Da im je tržišni udeo na polju pametnih telefona veliki, pa bismo ih razumeli, ovako, nismo baš sigurni da je teranje maka na konac pravo rešenje. Globalni tržišni udeo na polju pametnih telefona u Q2 2019 prema istraživanjima Counterpoint Research Market Monitor je: Samsung 22%, Huawei 16%, Apple 10%, Xiaomi 9%, Oppo 9%, vivo 8%, Lenovo 3% i ostali 23%.
      Da citiramo Alberta Ajnštajna: Definicija ludila je kada radite istu stvar iznova i očekujete različite rezultate.Nedavno predstavljeni Sony Xperia 1 predstavlja perjanicu ponude ove kompanije, i to je treći telefon na svetu koji ima takozvani „bioskopski“ ekran odnosa stranica 21:9. Njegovi prethodnici su modeli koji su, iako predstavljeni u februaru, tek sad pristigli na test – Xperia 10 i 10 Plus. Dok nam Xperia 1 ne stigne na test, pozabavićemo se ovim interesantnim predstavnicima srednje klase.
      Sony_Xperia_10_1s.jpg 
      I odmah je jasno da Xperia 10 serija nije obična serija telefona. Iako neodoljivo podsećaju na dosadašnje Sony telefone, 21:9 odnos stranica je posve drugačiji. Xperia 10 Plus uskače u cipele prošlogodišnjih velikih modela – XA2 Plus/Ultra, dok je “obična” desetka nešto konvencionalniji po pitanju dimenzija, ali i dalje veoma „visok“, u odnosu na svoje dimenzije.Oba telefona dolaze u istom pakovanju koje sadrži punjač (5V/1,5A), USB A na C kablić i solidne slušalice. Prava je šteta što bubice nisu in-ear tipa, jer iako raspolažu kvalitetnim drajverima, nedostaje im mogućnost da zatvaranjem ušne školjke generišu veću dubinu niskih tonova. Pozdravljamo asimetričnu dužinu kabla koja omogućava nošenje oko vrata bez bojazni da će van ispasti, čak i kada ih izvadite iz uha.
      Sony_Xperia_10_2s.jpgPrepoznatljiv Sony dizajn koji u potpunosti zanemaruje trendove punch-hole kamere i notch-a i dalje zadržava skoro dobar centimetar okvira sa gornje strane, dok su bočne i donja ivica znatno smanjene, ali, za ovu klasu telefona, itekako uočljive.
      Blago zakrivljeno plastično telo je pažljivo dizajnirano, sa oblinama na kojima će im pozavideti mnogo skuplji modeli. Ravni ekran lepo kontrira zaobljenim ivicama kućišta, a blago lučne ivice okvira ekrana dodatno doprinose celokupnom pozitivnom utisku. Metalna tekstura plastičnog kućišta je veoma kvalitetna i, dok ne uzmete telefon u ruku, gotovo je sigurno da biste pomislili da se radi o metalnom kućištu.
      Sony logo se, usled smanjivanja “brade” telefona, pomerio na sredinu zadnjeg dela, gde mu društvo prave diskretni NFC logo, višebojni LED blic i blago izbačeno kućište dual kamera sistema. Osim fizičkih dimenzija telefona, ovo je i prva velika razlika između Xperia 10 i 10 Plus modela. Kod manje verzije u pitanju je kombinacija širokougaonog (13 MP, f/2.0, 27 mm) i senzora dubine (5 MP, f/2.4, 22mm), dok 10 Plus kombinuje širokougaono (12 MP, f/1.8, 27mm) i telefoto (8 MP, f/2.4, 53mm) sočivo sa 2x optičkim zumom. Ovo, u samom startu diferencira publiku prema nameni i mogućnostima glavnih kamera, pa će ovo neretko biti stavka koja će korisnika naterati da se odluči za jedan ili drugi model.
      Sony_Xperia_10_3s.jpg Desna strana kućišta nosi Power taster, klackalicu za regulaciju jačine zvuka i bočno orijentisan senzor otiska prsta između pomenuta dva. Nažalost, zbog pravnih zavrzlama oko patentnih prava u SAD, Sony više ne može da koristi 2-u-1 rešenje (Power taster sa senzorom otiska prsta), već je ova funkcija razdvojena. U svakom slučaju, blago udubljenje na boku savršeno je za poziciju palca, ali ćete stalno imati utisak da treba da primenite dodatni pritisak kako biste otključali/zaključali telefon. Kad već šetamo oko telefona napomenućemo da je pravo osveženje slot koji ne zahteva iglicu za otvaranje, već je dovoljno zakačiti ga noktom i otvoriti. Veći model ima zasebni slot za microSD karticu, ispod kojeg se nalazi fiokica za dve nano SIM kartice, zakačena za poklopac. Već viđeno rešenje, koje volimo da napomenemo je da se ispod slotova nalazi trakica na izvlačenje na kojoj se nalaze osnovne informacije o telefonu: proizvođač, model i IMEI1 i IMEI2 oznake.
      Kod manje verzije Xperia 10 porodice na poklopcu ostaje nano SIM1 slot, dok se ispod nalazi tacnica koja kombinuje SIM2 ili microSD karticu, pa ćete morati da odredite prioritete – dve kartice ili kartica + microSD.
      Na žalost ovakvo rešavanje internih slotova onemogućava IP sertifikaciju, pa se trudite da vam Xperia telefoni ne ispadnu u vodu ili prašinu, jer im to može okončati vek. Takođe, veoma je iritantna funkcija koja prilikom otvaranja i zatvaranja slota sa strane resetuje telefon, tako da proces zamene SIM ili microSD kartica, ako niste brzi rezultuje u dva potpuno nepotrebna reseta telefona.
      Sony_Xperia_10_4s.jpg
      Sa donje strane inženjeri Sony divizije pametnih telefona su smestili simetrične otvore oko USB C porta. Jedan krije solidno jak zvučnik, dok je u drugom smešten primarni mikrofon. Sekundarni, koji služi za snimanje stereo zvuka kod video materijala je na gornjem boku, pored 3,5 mm džeka.
      Izduženi ekrani kod oba modela u gornjem delu, popularnom “čelu” nose zvučnik slušalice, prednju kameru, LED lampicu za obaveštenja i senzore blizine i ambijentalnog svetla.
      Zbog svoje dužine, kamera koje su smeštene bliže vrhu i načina držanja telefona koji je prilično dugačak stiče se utisak da je gornja strana telefona nešto teža od ostatka. Ovo pravi mali disbalans u početku, ali smo se mi brzo navikli, pa posle nekoliko dana korišćenja nismo ni primećivali ovu asimetriju težine.
      Sony_Xperia_10_5s.jpg
      [modul]specifikacija=9747[/modul]
      [modul]specifikacija=9746[/modul]Oba modela Xperia 10 serije imaju IPS ekrane rezolucije 2520×1080 piksela sa 21:9 odnosom stranica sa Gorilla Glass 5 zaštitom, dok dijagonale iznose 6 inča kod manjeg, odnosno 6,5 inča kod Plus verzije.
      Ekrani su iznenađujuće dobri za cenovnu klasu kojoj pripadaju. Nemaju HDR sertifikaciju, ali sa svojom svetlinom jako dobro pariraju jakom spoljnom svetlu. Sony se potrudio da pored promene veličine prikaza omogući i prilagođavanje raspona boja i kontrasta, te balansa bele boje. Krajnji rezultat je kvalitetan panel sa velikom gustinom piksela, oštrim prikazom i bojama koje će svaki korisnik moći da prilagodi prema svojim željama.
      Sony_Xperia_10_6s.jpgJoš jedna razlika između Xperia 10 i 10 Plus modela se krije unutar kućišta – a u pitanju je baterija. Veći model raspolaže sa 3000 mAh, dok je manji “uštinut” za 130 mAh i njegova baterija iznosi veoma bliskih 2870 mAh. Punjač u paketu nije jedan od najbržih, ali Xperia 10 i 10 Plus modeli podržavaju brze PD punjače. Vreme punjenja sa regularnim punjačem iznosi nešto preko 2h za punjenje od 0 do 100%. Kada je autonomija u pitanju, ni Xperia 10 ni 10 Plus nisu telefoni koji će vas oduševiti vremenom koje ćete provesti između punjenja. S druge strane, autonomija predstavlja individualnu kategoriju, ali računajte na dan i po umerenog korišćenja sa većim, i nešto manje od toga sa Xperia 10 modelom. Ako, pak volite da se igrate, PUBG, Asphalt 9 i slične igre će “posrkati” bateriju znatno kraće.Što se hardvera tiče, ovo je još jedna stavka koja pravi razliku između 10 i 10 Plus modela. Moramo priznati da nismo bili oduševljeni izborom čipseta ni u jednom telefonu. Oba modela koriste dve godine stare 14nm verzije Snapdragon čipsetova srednje klase – 636 kod Plus modela, i 630 kod “obične” desetke. Iako se radi o osmojezgarnim procesorima, Cortex A53 jezgra kod manjeg modela rade na 2,2 GHz i ne predstavljaju poslednju reč tehnike, što se, na žalost, oseti u radu.
      Snap_s.jpg
      Xperia 10 Plus je u malo boljoj poziciji sa Snapdragon 636 čipsetom koji koristi modernija Kryo 260 jezgra na 1,8 GHz. Kažemo malo boljoj, jer stvarno tako mislimo. Ovi telefoni se kod nas prodaju za oko 51.100, odnosno oko 46.600 dinara, što je cenovni rang u kojem očekujete ozbiljne performanse. Situacija nije mnogo bolja sa skromnih 64 GB interne memorije, te 4 GB RAM-a kod većeg i 1 GB manje kod manjeg modela, pa će vam onaj slot za microSD kartice sigurno zatrebati.
      U svakodnevnom radu, nešto bolji hardver, u kombinaciji sa više radne memorije se itekako oseti, pa Xperia 10 Plus opravdava razliku u ceni.Slična je i situacija sa kamerom. Senzor dubine je dobrodošao dodatak, ali s obzirom na to da i 10 Plus pravi solidne bokeh fotografije, dodatni telephoto senzor je uvek naš prvi izbor. Napomenućemo samo i prilikom pravljenja fotografija sa bokeh efektom kao primarni senzor 10 Plus koristi telephoto, a glavni senzor za merenje dubine. Ovo znači da ćete morati lepo da se odmaknete od subjekta kada želite da postignete efektivnu prostornu dubinu, što nije slučaj sa Xperia 10 modelom.
      Bokex_XP10P_s.jpgSony Xperia 10 Plus bokeh (telephoto)
      Bokex_XP10_s.jpgSony Xperia 10 bokeh
      No_Bokex_XP10P_s.jpgSony Xperia 10 Plus bez bokeh
      Sami senzori nisu stavka zbog koje će se neko odlučiti ciljano za ove telefone, ali nisu ni loši. Rekli bismo da odgovaraju cenovnoj kategoriji u kojoj se nalaze. Da ponovimo. Xperia 10 Plus ima 12 + 8 MP kombinaciju sočiva sa faznim autofokusom i 2x optičkim zumom na 8 MP senzoru. Oba modela raspolažu sa faznim autofokusom, a otvor blende od f/1.8 na primarnom senzoru omogućava upijanje solidne količine svetla. Kombinacija širokougaonog i telephoto sočiva daje ovom modelu nešto širi upotrebni spektar u odnosu na Xperia 10.
      Zum_1x_s.jpgSony Xperia 10 Plus wide
      Zum_2x_s.jpgSony Xperia 10 Plus telephoto (2x zoom)
      Manji model koristi 13 + 5 MP kombinaciju širokougaonog sočiva i senzora dubine, što nije baš najpopularnija opcija kod korisnika. Maksimalni otvor blende je nešto manji kod primarnog senzora (f/2.0), nego kod 10 Plus verzije, pa su i fotografije u uslovima slabog svetla donekle lošije.
      Kada kadar raspolaže sa dovoljno svetla oba telefona prave solidno dobre fotografije, bogate detaljima, sa nešto skromnijim HDR mogućnostima, u odnosu na regularne fotografije. Spektar boja je dobar, ali ne sjajan, dok je oštrina na oba modela veoma dobra. Manji model ima tendenciju nešto toplijih fotografija, gde balans bele pomalo vuče u žuti spektar. Dinamički raspon nije baš sjajan ni kod jednog senzora, pa je primetan gubitak detalja u najsvetlijim, odnosno najtamnijim delovima kadra.Da se podsetimo, dinamički raspon je ograničenje senzora, koje se predstavlja kao odnos između maksimalnog i minimalnog intenziteta svetla koje senzor može da snimi. Prosto svaki senzor ima svoja ograničenja, i u jednom trenutku senzor neće moći da primi više fotona zbog saturacije, pa neki delovi najsvetlijeg i najtamnijeg spektra ne mogu da se razlikuju. Ovde pomaže popularni HDR režim koji kombinacijom preeksponirane, normalne i podeskponirane fotografije kombinuje fotone u jednu fotografiju sa velikim dinamičkim rasponom.
      Preneseno na naš slučaj, usled nemogućnosti da upije sve fotone kontrastnog kadra Xperia 10 Plus ima tendenciju da podeksponira kadar, koji onda deluje nešto tamnije. Uključivanjem HDR moda (High Dynamic Mode) situacija se popravlja, ali slike, usled HDR algoritma gube prepoznatljivu oštrinu, pa je na vama da odlučite šta vam više leži.
      Hodnik_XP10_s.jpgSony Xperia XP10
      Hodnik_XP10P_s.jpgSony Xperia XP10 Plus
      U slabijim svetlosnim uslovima fotografije su podnošljive. Nivo detalja je ograničen, kao i oštrina, a fokusu treba neko vreme dok se odluči koji deo kadra će biti oštar. Situacija se ne popravlja mnogo sa telefoto sočivom kod 10 Plus modela, pa možemo reći da su popularne noćne fotografije u skladu sa cenovnim rangom telefona.
      Night_01_1x_s.jpgSony Xperia 10 Plus wide noćni koncert
      Night_01_2x.jpgSony Xperia 10 Plus telephoto (2x zum) noćni koncert
      Makro kadrovi su oduvek bili boljka Sony telefona, pa se situacija nije mnogo promenila ni sa Xperia 10 modelima. Ovo je posebno evidentno kod 10 Plus modela, gde zbog širokougaonog sočiva morate prilično odmaknuti kameru od objekta koji želite da snimite da biste dobili željenu oštrinu.
      Night_02_1x_s.jpgSony Xperia 10 Plus wide noću
      Night_02_2x_s.jpgSony Xperia 10 Plus telephoto (2x zum) noću
      Broj dodatnih režima kojima raspolažu oba modela nije prevelik: Portret selfi, Google Lens, bokeh, Slow motion, AR efekti, ručni režim, kreativni efekti i panorama. Ovoga puta Sony nema dodatni taster za slikanje, već je to prepušteno softverskom dugmetu, a ako želite, možete dodeliti funkcije okidača klackalici zvuka, koja je podrazumevano zum. Iako je izostao fizički taster okidača, ako okrenete telefon za 180 stepeni (držite ga levom rukom), interfejs kamere vas neće ispratiti, već će sve biti prikazano naopako, što je zaostavština telefona sa fizičkim tasterom okidača.
      Kamera_s.jpgSelfi kamera je ista kod oba modela. U pitanju je 8 MP senzor žižne daljine 24 mm sa blendom od f/2.0. Sa dovoljno svetla ćete imati odlične fotografije, oštre i sa preciznim tonovima kože, što je veoma bitno kod selfi kamera. Kako svetlo počinje da slabi, prati ga i kvalitet selfi fotografija, a softverska kompenzacija povećava ISO što rezultuje zrnastim fotografijama nezavidne oštrine. Režim portreta zamućuje pozadinu subjekta što ponekad može biti dobra opcija usled nemogućnosti kamere da dovoljno izoštri pozadinu.
      Kada je video u pitanju na raspolaganju vam je 4K u 30 fps i 1080p u 60 fps, a ako želite da iskoristite ceo ekran, možete snimati video u prilagođenoj 4K rezoluciji u 21:9 odnosu stranica – 3840×1644 piksela, što preporučujemo samo ako imate 21:9 TV/monitor na kojem će to izgledati lepo.
      Snimci su generalno dobri, oštri i bogati detaljima, sa lepim dinamičkim rasponom, posebno na 4K snimcima, nasuprot lošem iskustvu sa fotografijama. Stabilizacija je prisutna i u 1080p i u 4K (kod 10 Plus), ali imajte na umu da je u pitanju ograničena upotrebljivost, pa se treba truditi da pomeranje kadra ne bude previše brzo kako bi slika delovala tečno. Kod Xperia 10 modela, stabilizacija je izostala u 4K, što dosta kvari utisak ako se krećete kada snimate video. Takođe, kao i kod fotografija, balans bele nije baš najsjajniji, što rezultuje kadrovima sa toplijim bojama, koji beže od plavog ka žutom spektru.Vanila Android 9 je Sony-jev odgovor na broj preinstaliranih aplikacija, koji je stvarno sveden na minimum. Interfejs je čist, jednostavan, sa rešenjima karakterističnim za Sony telefone. Navigacija se obavlja preko kombinacije Home i Back tastera, gde se funkcija task managera dobija pomeranjem Home tastera na gore, što je moguće promeniti u podešavanjima i vratiti na poznatu navigaciju sa tri tastera.
      Vanilla_s.jpg
      Umesto da se nalazi ispod izlistanih aplikacija, taster kojim gasite sve aktivne aplikacije se nalazi levo od poslednje aplikacije u nizu, što je krajnje nepotrebno maltretiranje korisnika, posebno ako imate veliki broj aktivnih aplikacija.
       Side_s.jpg
      Dodatni Side sense meni je prisutan uz densu ivicu i poziva se duplim klikom na liniju uz desnu ivicu. Ova opcija je veoma korisna kada želite da koristite telefon jednom rukom jer ovde možete staviti najkorisnije aplikacije. Dupli klik na Home taster prebacuje telefon u režim korišćenja jednom rukom, a moguće je umanjiti ekran tako da bude bliži levoj ili desnoj ivici. Ovo nije ništa specijalno novo, slična rešenja smo videli kod drugih proizvođača, a može biti zgodno kada je neophodno da telefon koristite jednom rukom.
      Interface_s.jpg
      Iako postoji pretraga aplikacija i pretraga opcija u podešavanjima, zafalila nam je objedinjena pretraga koja bi objedinila sve na telefonu, a koja je postala standardna opcija kod konkurenata. Kao i kod Samsung telefona, ako niste pre koristili Sony telefone, trebaće vam neko vreme da se naviknete na grupisane opcije, pa je pretraga u ovom slučaju pun pogodak. Srećom, ostatak elemenata prati Google preporuke, a kako je OS veoma sličan osnovnoj verziji Androida, sve je već dobro poznato, osim ako ne dolazite sa nekog od telefona koji drastično menja korisnički interfejs.
      Pomenuli smo da opcija deljenja ekrana nije najsrećnije rešena. Naime, potrebno je da odaberete aplikaciju koju želite da koristite, pritisnete njenu ikonicu i zadržite malo duže dok ne izađe meni sa prečicama, u čijem gornjem desnom uglu je ikonica za deljenje ekrana. Ovo je rešenje koje Google koristi u svojoj Android 9 verziji OS-a, ali je Sony mogao malo da se potrudi i omogući neku logičniju i efikasniju akciju.
       Split_s.jpg
      Svi znamo da Sony vuče korene muzičkih uređaja još od Walkman vremena, pa zasebna Music aplikacija ni ovde nije mogla da izostane. Ona je jednostavna za korišćenje i logično organizovana, a na ekranu vam se nalaze sve potrebne opcije, pa je toplo preporučujemo kao primarnu aplikaciju za slušanje muzike.Svakodnevno korišćenje telefona sa ultra-wide odnosom stranica ekrana ima svoje prednosti i mane. Kada je 10 Plus u pitanju, odnos stranica je odličan za gledanje filmova, ali ćete sa YouTube materijalom redovno imati bočne crne štrafte, jer je većina pravljena za 16:9. Slična je i situacija sa pojedinim aplikacijama koje ne skaliraju baš najbolje u 21:9 odnosu stranica. Sa druge strane aplikacije namenjene društvenim mrežama, te 9Gag i slične pravljene za beskonačno skrolovanje će vam prikazati znatno veću količinu sadržaja na jednom ekranu.
      YT_s.jpg
      Zbog svojih dimenzija telo kod 10 Plus zahteva korišćenje sa dve ruke, i bez obzira na svoju visinu nema ni teoretske šanse da jednom rukom dohvatite sve delove ekrana. Obline, koliko god dobro izgledale čine telefon jako klizavim, pa treba paziti kako ga držite, ili bar da nabavite neku masku, kako biste malo nadomestili ovu nepopularnu karakteristiku.
      Sa Xperia 10 modelom 21:9 ekran deluje nekako prirodnije. Dimenzije su dovoljno manje da većinu stvari možete obaviti jednom rukom, a i vrlo lepo leži u džepu. Hardver bi definitivno morao biti jači kod ovog modela, jer se njegova slabašna priroda oseća u svakodnevnom radu.
      Sony_Xperia_10_7s.jpgSenzor otiska prsta kod oba modela zahteva nešto jači pritisak da bi se detekcija ispravno obavila, što može biti iritantno kada brzo želi te da izvadite telefon i nešto uslikate. Sa druge strane, kod oba modela smo primetili neke ozbiljne softverske greške. Na primer, dešavalo se da u pola snimka kamera otkaže poslušnost, prijavi grešku i ne sačuva snimak. Kod 10 Plus modela nam se dešavalo da telefon prosto ne gasi ekran nakon podešenog vremena neaktivnosti, što može da rezultuje drastičnim pražnjenjem baterije kada ne obratite pažnju na njega, jer je u džepu, tašni ili okrenut licem na dole. Kako su nam modeli stigli u prodajnoj, a ne test verziji ovo moramo smatrati ozbiljnom zamerkom.
      Bug_s.jpg
      Sony Xperia 10 i 10 Plus jesu prvi telefoni sa 21:9 odnosom stranica na tržištu, ali, iz našeg iskustva, to nije velika prednost, posebno jer će u većini situacija zahtevati dve ruke u svakodnevnom korišćenju. Nešto slabiji hardver je definitivno najveća mana oba uređaja, jer u istom cenovnom rangu imate mnogo moćnije telefone. Autonomija baterije nije prednost kojoj smo se nadali, ali dizajn i kamere su opravdale cenovnu klasu u kojoj se nalaze, posebno kod većeg modela. Karakteristike dugačkog ekrana, posebno performanse po dnevnom svetlu su odlične, a veći model ima i zasebni microSD slot, koji će vam, pored 64 GB memorije sigurno zafaliti.Da li nam se Xperia 10 i 10 Plus sviđaju – da. Da li bismo ih kupili samo zbog 21:9 ekrana – teško. Upotrebljivost njihove glavne karakteristike je i dalje upitna i svodi se na gledanje filmova, manje skrolovanja u aplikacijama društvenih mreža i smotano izveden rad sa više aplikacija istovremeno. Uz neki povoljan ugovor kod operatera, ili kada im cena bude malo pala, Xperia 10 i 10 Plus mogu biti interesantni telefoni srednje klase, posebno duži model.
       
       
      Prednosti
      – Xperia 10 Plus poseduje dva SIM slota i poseban microSD slot
      – Zanimljiv dizajn
      – 21:9 odnos stranica ekrana
      – Izbor između kombinacije kamera sa telefoto sočivom ili senzorom dubine
      – Kvalitetan ekran velike svetline
      – Korisni Side sense
       
      Nedostaci:
      – Slabiji hardver kod oba modela
      – Plastično kućište, bez IP sertifikata
      – 21:9 odnos stranica ekrana
      – Nešto viša cena
      – Osrednja autonomija, spori punjač
      – Bagovit softver

      Pogledaj i druge Sony proizvode

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test