Anker Nebula Capsule 3 recenzija - Prenosni projektor, ali i puno više od toga

Anker Nebula Capsule 3 recenzija - Prenosni projektor, ali i puno više od toga

Ankerov Nebula Capsule 3 prenosni projektor je i mnogo više od toga, koristan za praktično svako mesto i upotrebu. O čemu se radi, pročitajte u našoj recenziji.

    Sadržaj
      Anker Nebula Capsule 3 recenzija – Prenosni projektor, ali i puno više od toga

      Pozitivne ocene

      • Izuzetno lak za korišćenje na bilo kom mestu
      • Automatsko podešavanje geometrije i fokusa
      • Rad na bateriju
      • Vrlo dobar zvuk
      • Google TV pametna platforma

      Negativne ocene

      • Nije naročito glasan
      • Relativno visoka cena

      Nebula Capsule 3 kompanije Anker je izuzetno praktičan prenosni projektor, sa mogućnostima koje prevazilaze ovaj tip uređaja i pružaju dobar zvuk i sliku na bilo kom mestu.

      Video projektori su na tržištu potrošačke elektronike prisutni decenijama, ali su veći deo tog vremena bili jako skup sport rezervisan samo za kompanije kojima su bili neophodni za prezentacije i entuzijaste koji nisu žalili para za delić bioskopskog iskustva na zidu svog doma.  

      Na ovom kanalu ćete nas često čuti kako pričamo o napretku tehnologije i kako ona postaje dostupna svima, ali je to kada su projektori u pitanju pogotovo očito i to iz više razloga. Jedan je nivo kvaliteta koji je u premijum segmentu neuporediv sa onime što su nekada nudili kućni projektori, pogotovo sa implementacijom lasera za proizvodnju svetla.

      Drugi razlog je popularizacija i demokratizacija tehnologije, zahvaljujući kojoj je moguće kupiti minijaturne i nekad čak vrlo jeftine projektore koji po kvalitetu neretko i prevazilaze ono što je nekada bilo glomazno i skupo.  Negde između ove dve krajnosti nalaze se možda i najzanimljiviji uređaji, koji sve glavne prednosti tehnološkog napretka koriste kako bi pružili puno toga za širok krug korisnika, uz neke inovativne načine primene.

      Jedan od takvih je i Nebula Capsule 3 kompanije Anker koji nam se ovih dana našao na testu, a koji odličan način ilustruje šta je sve moguće dobiti od jednog modernog projektora, i koliko on zapravo može biti svestran i koristan uređaj u svakodnevnom životu. 

      Anker nas je proizvodima koje smo prethodno bili u prilici da testiramo, pogotovo u audio domenu navikao na vrlo respektabilan kvalitet, a takav utisak odaje i Nebula Capsule 3. U pitanju je prenosni projektor, koji sa 17cm visine i 8.3cm prečnika više podseća na neki kompaktni bluetooth zvučnik, a ustvari je i to, i projektor i još ponešto. 

      Sa težinom od nešto ispod 1kg i metalnim kućištem, Nebula Capsule 3 ostavlja utisak robusnog uređaja, ali koji je lako spakovati i poneti sa sobom bilo gde. I to je ono gde leži njegova najveća snaga, jer vam je projektor, sa svim svojim dodatnim mogućnostima dostupan uvek i u svakoj situaciji.

      Možete ga poneti u prirodu i projektovati na neki čaršav razapet između dva drveta, plafon spaće sobe kako biste gledali film iz kreveta, na poslu, na neku žurku u dvorištu – baš bilo gde. I što je najbitnije, ne morate voditi ni računa o struji, niti vam treba bilo koji dodatni uređaj poput laptopa. No, doći ćemo do svega toga.

      Nebula Capsule 3 – Dizajn, dodaci

      Najpre da kažemo da izrada i materijali Nebula Capsule 3 deluju apsolutno premijum, uz besprekornu čvrstinu koja uliva poverenje na uređaju koji ćete verovatno često imati u rukama. Uz to, dizajn je izvanredan sa crno anodiziranom površinom, mrežastim otvorima za zvuk koji se prostiru od leve do desne strane preko poleđine, kao i crvenim detaljima u vidu logotipa i prstena oko sočiva.

      Sa sočivom doduše nećete imati interakcije kao na klasičnim projektorima, jer se podešavanja fokusa i geometrije obavljaju automatski, putem algoritma i laserskog daljinometra koji ćete primetiti na prednjoj strani ispod Nebula logotipa. 

      Na poleđini ćete na sredini uređaja zateći tastere za uključivanje i prebacivanje u mod zvučnika, senzor za daljinsku kontrolu, kao i 3.5mm linijski ulaz za zvuk, HDMI 2.1 port za povezivanje eksternih izvora slike, plus USB Type-C port za punjenje i napajanje.

      Na vrhu uređaja su tu senzorski tasteri kojima je moguće obaviti dosta toga, od kontrole glasnoće do kretanja kroz menije, mada ćete u tu svrhu uglavnom koristiti vrlo kompaktan daljinac koji nas podseća na one sa Samsung televizora, sa svim neophodnim tasterima, prečicama za Youtube i Netflix, pa i glasovnom kontrolom, što je svakako znatno zgodnija opcija.

      Na dnu projektora se nalazi navoj poput onog na digitalnim kamerama, što omogućuje da projektor montirate na stativ ili nosač. Zapravo, Anker nudi i sopstvene dodatke za ovu svrhu, poput sklopivog postolja, tripoda sa ugrađenim power bankom za dodatno napajanje, ili gimbal postolja koje vidite na našem testu, a koje omogućuje rotaciju u svim pravcima i postavljanje projektora u bilo koji položaj od uspravnog do horizontalnog.

      Ovi dodaci su vrlo praktični, mada vam neće obavezno biti i neophodni, jer je projektor dovoljno mali da ga lako možete postaviti na neku policu, ivicu stola, položiti na krevet ili podglaviti da stoji u položaju koji želite.  

      Podešavanje slike i projekcija

      Najbolja stvar od svega je što će, kako god da ga postavite, projektor sam voditi računa o geometriji slike i fokusu, što je sa praktične strane neverovatno korisna stvar. Na korisniku je samo da nađe prigodno mesto na kome projektor može da stoji i da ga usmeri ka čistom delu zida, plafona ili platna.

      Projektor zatim automatski detektuje promenu položaja, emituje test patern i obavi neophodne korekcije fokusa i geometrije, sve u roku od desetak sekundi. Svakim malo većim pomeranjem će se ovaj proces automatski ponoviti, pa je pronalaženje optimalne pozicije zaista jednostavno i zgodno za korisnika.

      Testirali smo ovo na različitim površinama i prostorijama i možemo reći da detekcija zapravo radi prilično dobro, iako je bilo par slučajeva sa krivim zidovima gde je automatsko podešavanje dalo sliku pod blagim uglom. Naravno, u takvim slučajevima je moguće koristiti i manuelni mod i sve podesiti ručno, mada će za tim jako retko biti potrebe.

      Što se projekcije tiče, Nebula Capsule 3 zvanično daje sliku do 120” dijagonale, mada će maksimalna veličina slike koju dobijete zavisiti od udaljenosti projektora od zida ili platna i ugla projekcije, pošto se pri projekciji van idealno pravog ugla deo slike kropuje kako bi se zadržala optimalna geometrija.

      Npr. pri projekciji sa oko 2.2m udaljenosti smo mahom dobijali realnu dijagonalu okvirno te veličine. Nije moguće povećati ono što dobijate, ali jeste moguće smanjivanje putem sjadera u podešavanjima.

      Nebula Capsule 3 – Kvalitet slike

      Što se kvaliteta projekcije tiče, u pitanju je DLP tehnologija, ali sa laserom kao izvorom svetla, što rezultuje prilično kontrastnom slikom i dobrom reprodukcijom boja. Deklarisan na 300 ansi lumena, Nebula Capsule 3 se solidno snalazi i danju, pa sve dok nije baš jako dnevno svetlo u prostoriji sa direktnim suncem, slika je jasna i sa vrlo dobrim prikazom za jedan projektor.

      Što jače prirodno svetlo, to će polako dolaziti do gubitka detalja u tamnijim delovima slike, što je doduše i za očekivati – uostalom, i televizori usled refleksija imaju sličan problem. Ipak, u svim uslovima je slika makar korektne svetline, što je svakako plus.

      U mraku, slika je veoma dobra, pa je iskustvo gledanja sadržaja zaista prijatno, dovoljno da stvorite utisak bioskopskog doživljaja. Nivo crne je prilično dobar za projektor, mada i dalje neće biti savršen – poređenja radi, sličan je utisku koji imate kada posmatrate neki lošiji IPS monitor.

      Treba reći i da projektor poseduje standardni i Eco mod svetline, pri čemu se ovaj drugi koristi za uštedu baterije kada uređaj nije  povezan na USB izvor napajanja, uz ograničavanje maksimalne svetline. Mod možete odabrati i ručno ili prepustiti projektoru da ga automatski prilagođava.  

      U meniju za podešavanje slike ćete pronaći i modove prilagođene različitim tipovima sadržaja, od filmova do prezentacija, pa čak i gaming mod koji gasi dobar deo procesiranja radi bržeg odziva – istina, kašnjenje u njemu je i dalje relativno visoko za ugodno igranje naslova koji zahtevaju trenutne reakcije. Tu je i opcija za prilagođavanje kontrasta tamnijim ili svetlijim uslovima u prostoriji, koja će dobro doći da iskoristite maksimum iz prikaza.

      Interesantno je da Nebula Capsule 3 podržava i MEMC, odnosno algoritam procesiranja kretanja sa podešavanjem u tri nivoa, koji radi prilično dobro, istina uz nešto artefakata na ivicama objekata pri baš brzim pokretima u scenama.

      Tu su i opcije za redukciju šuma i MPEG artefakata, podešavanje boje zida radi tačnije projekcije, kao i detaljno podešavanje boja i balansa bele za one koji žele da izvuku maksimum iz prikaza.

      Rezolucija slike koju ovaj projektor daje je 1080p, što donekle jeste ograničenje u pogledu oštrine slike, makar za gledanje 4K sadržaja. Usled prirode projekcije svetla, ovo neće biti problem kao na ekranima velike dijagonale u ovoj rezoluciji, jer nisu vidljivi individualni pikseli, već prikaz slova i detalja deluje glatko, samo sa manje finih detalja u sadržajima visoke rezolucije. 

      Zvuk, Google TV

      Pored slike, Nebula Capsule 3 pruža i zvuk, a prilično je impresivno kako je Anker u format prosečnog prenosnog bluetooth zvučnika uspeo da upakuje i projektor i zvučnik i to ovakvog kvaliteta.

      Reprodukcija je vrlo pristojnog frekventnog balansa, pa na prvu ostavlja dobar utisak, sa čak dovoljno niskih frekvencija da ne deluje tanko i uspe da isporuči ubedljiv zvuk u filmovima i muzici. Bas se prostire do oko 60Hz, mada glasnoća polako opada ispod 100Hz. 

      Zvučna snaga je deklarisana na 8W, mada glasnoće baš i nema na pretek već taman da uređaj bude jasan i dovoljno glasan po nekoliko metara oko sebe za gledanje filmova npr. ili više od toga za npr. ambijentalnu muziku.

      Pored projektora i zvučnika, Anker je u Nebula Capsule 3 uspeo da integriše i kompletan Android box, odnosno Google TV platformu, koja će vam omogućiti da obavite većinu stvari koje vam padnu napamet i bez potrebe za povezivanjem dodatnih uređaja preko HDMI-a.

      Možete koristiti neki od mnogobrojnih video i muzičkih streaming servisa dostupnih za Android, podeliti ekran sa telefona ili laptopa bežičnim putem (korisno i za poslovnu upotrebu), pa i odigrati neku od Android igara ako na projektor povežete i bluetooth joypad. 

      Uređaj pokreće četvorojezgrani procesor sa Mali G52MP2 grafikom, dakle najverovatnije neki Mediatek kao i na većini televizora niže i srednje klase, a koji nudi upotrebljive performanse i za Android 3D igre. Uz njega je tu i 2GB RAM-a i 16GB skladišnog prostora, od koga će korisniku na raspolaganju biti oko polovine. 

      Dakle, ako sa telefona podelite hotspot, možete se zabaviti na razne načine, čak i ako ste negde van civilizacije. Integrisana baterija od 52WH pruža oko 2.5 sata gledanja videa ili 10 sati slušanja muzike u modu bez slike, a puni se za oko 3 sata do punog kapaciteta.

      Nebula Capsule 3 – Utisci i cena

      Sve u svemu, Nebula Capsule 3 je itekako sposoban i svestran uređaj, da ne kažemo projektor, jer je mnogo više od toga. Praktično kompletno prenosno rešenje za sliku, zvuk, prezentacije i zabavu na bilo kom mestu.

      Uz to, Anker je odradio odličan posao u pogledu kvaliteta i praktičnosti korišćenja u različitim situacijama, pa će Capsule 3 biti od koristi svima koji mogu da ga priušte. Kad smo kod toga, cena na domaćem tržištu iznosi 129.999 dinara, odnosno oko 1100€, dok je cena gimbal postolja 3.999 dinara, t.j. oko 34€.

      Možda vam se svidi
      Polisa privatnosti

      Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

      Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.