Pozitivne ocene
- Izvanredna kalibracija i pokriće boja
- Visoka svetlina za pravi HDR prikaz
- Osvežavanje od 240Hz i izuzetan odziv
Negativne ocene
- Ne baš savršen prikaz teksta u Windowsu
Gigabyte Aorus FO27Q2 je odlično odmeren OLED monitor koji će se, zahvaljujući odličnim performansama u mnogim aspektima, izuzetno dobro snaći i za gaming i za rad.
U poređenju sa stanjem od pre svega par godina, tržište monitora u 2024. izgleda bitno drugačije. Kupcima je na raspolaganju značajno bolja ponuda u praktično svim klasama, pa je sve teže pronaći loš monitor čak i za malo para.
S druge strane, oni kojima nije žao da plate vrhunski monitor su pogotovo na dobitku u odnosu na ranije, jer su OLED modeli najzad obesmislili precenjene LCD modele i doneli kvalitet prikaza kakav i očekujemo u visokoj klasi.
No, kako nam ovogodišnji noviteti polako pristižu i na domaće tržište, razloga za zadovoljstvo će po svemu sudeći imati i oni koji su negde između – odnosno žele nešto što je ozbiljan korak napred, ali po razumnoj ceni, ili su spremni da pri kupovini dodaju malo više novca od planiranog za nešto što će biti dugotrajno i zaista kvalitetno rešenje.
Od kako je Gigabyte najavio svoj lineup monitora za 2024. čekali smo upravo jedan takav monitor, koji nema obavezno sve karakteristike na maksimum, već pruža ono što je optimum za većinu korisnika, naravno za manje para, ali uz sve prednosti modernih OLED panela i naravno garanciju na burn-in.
I najzad nam se na testu našlo to što smo iščekivali u vidu Gigabyte Aorus FO27Q2 modela. Ovaj novitet koji formalno pripada Gigabyte-ovoj gaming seriji, ali je apsolutno više od gaming monitora, donosi kombinaciju 27” QD-OLED panela, QHD rezolucije i osvežavanja od 240Hz koja ga čini univerzalno upotrebljivim za najveći broj korisnika i scenarija upotrebe.
Dok je stigao na red od brojnih uređaja na testu, bio sam u prilici da ga koristim kao kućni monitor za rad i gaming desetak dana, budem u koži budućih vlasnika ovog modela, pa i da im pozavidim kada je došao trenutak da ga vratim u redakciju. No, da krenemo sa utiscima od početka.
Gigabyte Aorus FO27Q2 – Dizajn
U pogledu dizajna, Gigabyte Aorus FO27Q2 je monitor koji prati temu čini se svih ovogodišnjih Aorus OLED modela. Izgled je moderan, elegantan i relativno jednostavan – nije se preterivalo u bilo kom pogledu, već je prepušteno materijalima i oblicima da kreiraju vizuelni utisak.
Činjenica da je u pitanju ravni OLED panel je iskorišćena kako bi se dobio vrlo tanki profil od oko 5mm, što uvek izdvaja ovakve uređaje od drugih. Kućište panela je izrađeno iz komada metala uključujući i milimetarski tanak okvir sa svih strana, u koji je panel umetnut spreda.
Između dela panela koji prikazuje sliku i okvira nalazi se i dodatna crna margina od oko 5mm, ali i nešto piksela koji su rezervisani radi pomeranja slike u cilju zaštite od burn-ina. U kombinaciji, ovo daje utisak da je okvir zapravo dosta deblji nego što jeste, odnosno da slika ima po oko 1cm crnih linija sa leve i desne strane, koje će menjati širinu tokom rada.
Na donjoj ivici je znatno manja margina, kao i plastična lajsna u tamno sivoj nijansi sa crnim poliranim Aorus logotipom. Kad pominjemo plastiku, od nje je izrađen i dodatak na poleđini u kome se nalazi sva elektronika, ali se Gigabyte potrudio da se on oblikom i dizajnom odlično uklopi u temu.
Na njemu se smenjuju peskirane i polirane crne površine rebrasti deo oko nosača panela, kao i otvori za ventilaciju na bokovima i vrhu, sve sa asimetričnim oblicima koji vizuelno deluju vrlo interesantno. Na sredini gornjeg dela dodatka se nalazi i pločica od pleksiglasa sa Aorus logotipom koja podseća na RGB Spacial Rift koji smo videli kod Aorus FO32U2P, ali ovog puta u pojednostavljenoj varijanti i bez osvetljenja – što se nas tiče nije ni potrebno.
Nosač postolja se nastavlja na temu poleđine, sa kombinacijom peskiranih i poliranih površina, ornamenata na ivici proreza sa unutrašnje strane, kao i stepenaste površine sa zadnje, gde se nalazi i pločica sa natpisom Aorus Design, kao i dodatak za organizaciju kablova.
Na stepenasti dizajn se nastavlja i baza postolja koja je V oblika i izrađena od livenog metala, što joj daje neophodnu čvrstinu i pored relativno kompaktnih dimenzija. Postolje omogućuje rotaciju panela levo i desno za po 20 stepeni, nagib za 5 stepeni ka nazad i 20 ka napred, podešavanje visine u opsegu od 13cm, kao i pivot panela za 90 stepeni u smeru kazaljke na satu.
Konektori, KVM, kontrole
Na dnu dodatka na poleđini se sa donje strane nalaze i konektori, a na raspolaganju će vam biti dva HDMI 2.1 porta, jedan Displayport 1.4 i jedan USB Type-C, svi sposobni za prikaz slike u punoj rezoluciji i osvežavanju. Podržan je i prikaz slike u slici ili dve slike paralelno sa različitih izvora.
USB Type-C port služi i za vezu sa računarom, a sposoban je i za Power Delivery, odnosno napajanje eksternih uređaja sa do 18W snage. Pored njega, tu je i USB 3.2 port sa standardnim A konektorom koji takođe služi za vezu sa računarom, a ova dva porta se ujedno koriste i za KVM switch, kako biste jedan set periferija i sliku prebacivali između dva različita računara.
Periferije se povezuju na dva USB 3.2 Downstream porta, a pored njih su tu i 3.5mm konektori za slušalice i mikrofon. Kad pominjemo zvuk, Gigabyte Aorus FO27Q2 je opremljen i zvučnicima od 2x5W koji su sasvim korektni – neće vas oduševiti zvukom i zvučnom slikom, ali su u nedostatku nekog ozbiljnijeg sistema sasvim adekvatni za igranje i rad.
Sa donje strane monitora, ali ispod sredine prednje ivice se nalaze i mini joystick i dva dodatna tastera koji služe za kontrolu i podešavanje monitora. Pritisak na joystick će pozvati brzi meni koji nudi pristup punom meniju, gaming opcijama i onim vezanim za održavanje OLED panela.
Takođe, svaki od pravaca joysticka služi i kao prečica za određene stvari poput izbora izvora slike ili moda prikaza, kontrole jačine zvuka ili aktivacije Black Equalizer opcije. Od dva dodatna tastera pored joysticka levi služi za trenutno gašenje slike, kako biste čuvali panel u trenucima kada ga ne koristite, dok je desni takozvani Tactical Switch koji se može konfigurisati po želji.
Što se punog menija tiče, on je pregledan i jasno organizovan u sekcije, sa podopcijama u dodatnim kolonama, pa je kretanje kroz njega putem mini-joysticka vrlo lako i intuitivno.
Za one koji preferiraju da sve obave u operativnom sistemu, moguća je i kontrola iz Windowsa putem Gigabyte Control Center aplikacije za koju ne možemo reći da je baš logična, ali kada se jednom upoznate, ipak nudi brže i lakše podešavanje svega što vam treba, konfiguraciju tastera za prečice, ažuriranje firmware-a i aktivaciju i podešavanje gaming opcija.
Gigabyte Aorus FO27Q2 – Gaming i performanse
Što se gaminga tiče, na raspolaganju će vam biti stvari koje smo viđali i na prethodnim Gigabyte modelima, pa u ostalom i većini drugih gaming monitora, poput prikaza nišana na sredini ekrana u nekoliko različitih izgleda, tajmera, vremenskog brojača, prikaza trenutnog osvežavanja i opcije prikaza zumiranog polja od 1.5x do 4x na sredini ekrana.
Tactical Switch tasteru se može dodeliti pokretanje bilo koje od ovih funkcija, kao i aktivacija Resolution Switch opcije koja na 24” delu ekrana prikazuje Full HD rezoluciju – opcija namenjena gamerima, mada upitno korisna po našem mišljenju.
Ono što je itekako korisno za gaming su performanse koje Gigabyte Aorus FO27Q2 nudi, jer je kombinacija QD-OLED panela i osvežavanja na 240Hz praktično idealna za igranje. Skoro savršeno brz odziv samog panela i visoko osvežavanje čine da brza akcija bude značajno jasnija čak i u odnosu na najbrže IPS monitore.
Ovo nema samo vizuelni efekat, već omogućuje i realno brže reakcije usled jasnijeg uočavanja onoga što se dešava. Kada to jednom probate, ništa drugo nije ni blizu OLED-a za gaming, pa nam je drago da OLED modeli polako silaze i u relativno pristupačniji segment.
Input lag je odličan u maksimalnoj rezoluciji i osvežavanju, mada će onima koji odluče da monitor koriste uz konzolu na 60Hz biti nešto viši, od korektnih ali ne sjajnih 13.6ms. Rekli smo već da je podržan i HDMI 2.1, pa možete iskoristiti i pune mogućnosti neke od aktuelne generacije konzola sa osvežavanje do 120Hz. Što se PC gaminga tiče, podržano je i varijabilno osvežavanje, zvanično AMD Freesync, mada nezvanično i Nvidia G-Sync radi odlično.
Kvalitet prikaza
Još jedna od velikih prednosti ovog modela je i činjenica da ne samo da podržava HDR za gaming, već je zapravo u stanju da pruži pravi HDR prikaz, što uz ostale prednosti OLED-a u pogledu slike ostavlja zaista impresivan utisak u igrama, ali naravno i filmovima i svim drugim tipovima sadržaja.
Savršena crna i vrlo svetli sitni detalji daju utisak koji je van domašaja LCD baziranih monitora, pa čak i nekih OLED modela sa skromnijim maksimalnim osvetljenjem.
Kad smo kod toga, najveća izmerena vrednost na Gigabyte Aorus FO27Q2 je iznosila veoma dobrih 850 nita, iako Windows iz drivera prepoznaje da je ona deklarisana na 465 nita. Uz to, limiter osvetljenja pri većem pokriću nije naročito agresivan, pa monitor i na 100% pokrića postiže solidnih 227 nita. U SDR sadržajima maksimum je oko 223 nita, što je u principu i dovoljno.
Panel je kao što smo rekli Samsungov QD-OLED, koji u čitavom opsegu osvetljenja nudi izvanredno zasićenje boja, usled odsustva belog piksela koji koriste LG WOLED paneli. Rezultat ovoga je apsolutno impresivno pokriće boja koje smo izmerili na neverovatnih 99.7% DCI-P3 spektra, dakle čak malo preko deklarisanih 99%.
Uz praktično beskonačni kontrast, dosta svetline i široko pokriće boja, prikaz koji pruža Gigabyte Aorus FO27Q2 je zaista impresivan. Čak je i fabrička kalibracija veoma dobra u većini modova, a u najpreciznijem sRGB smo izmerili Delta E odstupanje od vrlo niskih 1.8.
Generalno, performanse ovog panela su vrlo impresivne, a tu su i perfektna uniformnost i uglovi gledanja, kao i prilično dobar anti-refleksivni sloj koji čak i u svetlim prostorijama i sa jakim izvorom svetla vrlo uspešno umanjuje refleksije. Zbog ovog sloja ćete doduše pod određenim uglom primetiti da crna blago vuče na ružičasto, ali to je u realnoj upotrebi po našem mišljenju apsolutno zanemarljivo.
Kad pominjemo mane QD-OLED panela, znamo da prikaz teksta u Windowsu usled trougaonog rasporeda piksela nije baš idealan, ali smo utiska da se to na ovom modelu možda i najmanje primećuje od svih ekrana sa ovim panelom koje smo testirali do sada. U svakom slučaju, dovoljno je dobar i za rad sa tekstom, a da ne govorimo o profesionalnoj obradi fotografija i videa, za šta će uz sve prednosti koje ovaj monitor nudi verovatno biti i čest izbor.
Bez brige o Burn-In problemima
Za kraj, vredi pomenuti i činjenicu da je Gigabyte na ovogodišnjim OLED modelima rešio da pruži punu trogodišnju garanciju koja uključuje i Burn-In, pa kupci mogu uživati u prednostima OLED-a bez brige o potencijalnim problemima. Ovo je veliki korak u prihvatanju OLED-a, jer niko od nas ne želi da baca pare, pa još jednom pohvala Gigabyte-u za odličan potez.
Verujemo da su dobro procenili zrelost same tehnologije, ali i implementirali gomilu opcija koje su tu da čuvaju panel – u OLED Care meniju je tu čak šest stavki koje se odnose na različite aspekte, od čišćenja piksela, kontrole statičkih sadržaja, neprimetnog pomeranja čitave slike, zatamnjivanja logotipa i sl.
Gigabyte Aorus FO27Q2 – Utisci i cena
Sve u svemu, Gigabyte Aorus FO27Q2 je monitor koji je, po našem mišljenju skoro sve uradio na pravi način. Optimalna veličina, rezolucija i osvežavanje za većinu korisnika, pogotovo za gaming, izvanredan kvalitet prikaza, savršen odziv i mnoštvo dodatnih opcija kako za gaming, tako i za rad. Zaista je teško naći neku značajnu zamerku.
Najbolje od svega je što je najavljena cena na domaćem tržištu za ovaj model oko 730€, što je već dosta razumna cifra za jedan ovako dobar monitor. Ko želi vrhunski monitor za iole razuman novac, sa ovim modelom ne može pogrešiti, a da budem iskren, da sada kupujem monitor, ovo bi verovatno bio i moj izbor. Zbog toga, Gigabyte Aorus FO27Q2 dobija i našu Highly Recommended nagradu.