Philips 55OLED769 recenzija - Povoljan OLED TV sa jakim adutima

Philips 55OLED769 recenzija - Povoljan OLED TV sa jakim adutima

Philips 55OLED769 je jedan od najpovoljnijih OLED televizora dijagonale od 55", koji uz određene kompromise donosi i par jakih aduta.

    Sadržaj
      Philips 55OLED769 recenzija – Povoljan OLED TV sa jakim adutima

      Pozitivne ocene

      • OLED ekran sa izvanrednim nivoom crne, kontrastom i odzivom
      • 120Hz osvežavanje i zvanična G-Sync i Freesync kompatibilnost za gaming
      • Izvanredno procesiranje slike

      Negativne ocene

      • Nešto niže pokriće boja i maksimalna svetlina u odnosu na skuplje OLED modele

      Jedan od najpovoljnijih OLED TV modela na tržištu, koji nudi većinu prednosti ove tehnologije, Ambilight osvetljenje i vrhunsko procesiranje slike.

      OLED tehnologija ekrana je sada već jako dugo na tržištu i možemo reći da se praktično odomaćila u mobilnim telefonima, makar van najniže klase, pametnim satovima i mnogim drugim uređajima manjeg formata koji poseduju ekran. Ipak, kada su televizori u pitanju, i pored velikog broja dostupnih OLED modela, ova tehnologija je ipak ostala relativno visoke cene i van domašaja većine kupaca.

      Šteta, jer OLED poseduje mnoge prednosti koje su kao stvorene za tu primenu – savršen nivo crne, teoretski beskonačan kontrast, mogućnost kontrole osvetljenja na nivou piksela, pa i izvanredno brz odziv za one koji vole gaming na velikom ekranu. 

      Možda ne tempom koji smo želeli i očekivali, ali OLED ipak prethodnih godina polako postaje dostupniji i u ovom domenu, pa smo kroz neke od nižih serija modela poznatih proizvođača, pogotovo na akcijama krajem godine, viđali OLED televizore po vrlo primamljivim cenama. Tu pogotovo mislimo na Philips 7 seriju, za koju smo često dobijali pitanja kakva je, vredi li i sl. upravo zbog naizgled odlične vrednosti.

      Kako nismo bili u prilici da ih testiramo, naš odgovor bi uvek bio da deluju vrlo zanimljivo na papiru, da je OLED ipak OLED, ali da postoji određena rezervisanost usled nedostaka iskustva iz prve ruke. E pa, došlo je vreme da i to promenimo, jer nam se ovih dana na testu našao upravo jedan povoljan predstavnik Philipsovih OLED modela. U pitanju je Philips 55OLED769/12, dakle 55” OLED TV koji se na domaćem tržištu može pronaći za dinar ispod 120.000, odnosno tek nešto preko 1000€. 

      Kompanija nudi i OLED modele sa 8 i 9 prefiksom, koji se takmiče sa višom i premijum klasom, dok su oni sa prefiksom 7 bazični OLED modeli, sa određenim ograničenjima koja po specifikacijama nisu uvek vidljiva.
      Hajde da vidimo kako ovaj TV zapravo radi u praksi, kako se poredi sa najpopularnijim OLED modelima na tržištu i u krajnjem slučaju, vredi li kupovine i za koji tip korisnika.

      Philips 55OLED769 – Dizajn

      Krenućemo od dizajna, koji je relativno tipičan za moderne OLED modele npr. LG C serije. Panel je praktično ubačen sa prednje strane u vrlo tanko metalno kućište debljine svega oko četiri milimetra, što mu daje prepoznatljiv impresivno tanak profil. Izrada je vrhunska, kao i kvalitet materijala, pa je i čvrstina besprekorna, uprkos tako tankom profilu. 

      S prednje strane, panel je okružen okvirom debljine oko 3mm sa svih strana, što daje utisak da je praktično sve ekran, iako je oko dela koji daje sliku tu zapravo i dodatna crna margina od oko 7mm. Takođe, deo samog panela je rezervisan za pomeranje slike radi eliminacije Burn-In efekta, pa će efektivan okvir slike vizuelno delovati nešto veći nego što to deluje kada je TV ugašen, ili kada prikazuje interfejs sa crnom pozadinom. 

      Što se postolja tiče, Philips se odlučio za minimalizam, pa se ono sastoji od dve ravne šine, koje se prostiru oko 10 cm sa prednje i zadnje strane. One su od livenog metala, u tamno sivoj nijansi kao i kućište panela, kvadratnog preseka sa zaobljenom prednjom ivicom i Philips logotipom na levoj šini. Jednostavno, elegantno, a opet funkcionalno i stabilno. 

      Na poleđini se, preko metalnog kućišta, skoro čitavom širinom u donje dve trećine nalazi dodatak sa elektroniku od tvrde peskirane plastike, a na čijem obodu je tu Philipsov specijalitet – Ambilight osvetljenje.

      Ambilight

      U pitanju je trostrana implementacija, sa po 7 dioda na oba boka i 69 dioda duž gornje strane. Za one koji ne znaju, Ambilight je interaktivno osvetljenje u boji koje se projektuje na zid iza TV-a, a koje prati sadržaj ekrana, na taj način dajući utisak da ste u ambijentu onoga što gledate, kao i da je slika veća nego što zapravo jeste.

      Lično sam apsolutno fan Ambilight-a i mislim da on ostaje nešto što vas može prelomiti da se odlučite za Philips TV u odnosu na ekvivalentan model drugog proizvođača. Na konkretnom modelu ono radi vrlo dobro, a preporučena udaljenost od zida je od 7 do 20cm radi optimalne projekcije.

      Bliže će svetlo delovati zasićenije, a dalje projekcija biti veća i davati bolji utisak ambijenta – meni se više dopada kada je TV udaljeniji, čak i preko preporučene daljine. Inače, uputstvo za montažu koje se dobija u pakovanju je ujedno i lenjir za merenje udaljenosti, pa nećete morati da pogađate ili da tražite metar pri postavljanju TV-a.

      Pored praćenja slike, svetlo može pratiti i zvuk, odnosno muziku, biti fiksno ambijentalno svetlo u određenoj nijansi, pa čak i projektovati svetlo koje simulira zalazak sunca, uz zvukove poput vatre, kiše, plaže i sl, kako bi vam pomoglo da se uspavate. 

      Konektori, gaming opcije

      Na poleđini TV-a se, duž donje leve ivice gledano sa prenje strane, nalaze i dve sekcije sa konektorima. U onoj orjentsanoj ka dole su tu antenski i satelitski konektori, izlaz za slušalice, optički audio izlaz, LAN port i jedan USB port.

      U sekciji orjentisanoj ka levoj ivici su tu još jedan USB port, CI+ slot, servisni port, kao i četiri HDMI konektora, od kojih je HDMI 2 sa eARC podrškom. Svi HDMI portovi su u verziji 2.1 i podržavaju osvežavanje od 120Hz, pun protok od 48Mbit/s, Auto Low Latency mod, kao i varijabilno osvežavanje uključujući i zvaničnu AMD Freesync i Nvidia G-Sync kompatibilnost. 

      Ovakve mogućnosti, u kombinaciji sa brzim odzivom OLED panela čine ovaj TV vrlo sposobnom opcijom za gaming, kako konzolni, tako i PC, pogovo što Ambilight odlično radi i za gaming i dodaje još jednu dimenziju ukupnom doživljaju. Nismo doduše uspeli da izmerimo input lag, s obzirom da naš instrument nije prepoznat kao gaming uređaj, a aktivacija Game moda je moguća samo automatski. 

      Kad pominjemo gaming opcije, držanjem options tastera na daljinskom je moguće pozvati i zaseban game meni u kome možete aktivirati nišan na sredini ekrana, podići nivo senki radi lakšeg uočavanja protivnika ili deaktivirati Ambilight ukoliko ga ne želite za određene igre.

      Philips 55OLED769 – Slika

      Kada je slika u pitanju, Philips 55OLED769 nudi ključne prednosti OLED-a, ali uz određena ograničenja koja objašnjavaju zbog čega je u pitanju povoljniji TV ovog tipa. Sam panel je najverovatnije LG-ev WOLED, kakav srećemo na većini OLED televizora na tržištu, ali je u pitanju verzija nešto skromnijih mogućnosti.

      Recimo, maksimalno osvetljenje koje smo izmerili je iznosilo svega 330 nita, što je okvirno polovina onoga što je pružala LG C serija prethodnih godina. Takođe, pokriće boja smo izmerili na 82.8%, što je desetak posto manje nego što pružaju standardni OLED modeli.

      Ove dve stvari praktično znače da Philips 55OLED769 neće biti u stanju da prikaže HDR sadržaje u “punom sjaju”, već sa ograničenim dinamičkim opsegom kome nedostaje jedan korak, odnosno f-stop u odnosu na ono na šta smo navikli od OLED-a, ili dva u odnosu na vrhunske OLED modele. Dovoljno za ugodno gledanje u svetlim prostorijama, ali ne i za pravi HDR prikaz.

      Naravno, reprodukcija HDR sadržaja je podržana i to u praktično svim formatima, uključujući i Dolby Vision i HDR10+ adaptive. Praktično, sve što pustite će biti u okviru standardnog dinamičkog opsega, ali sa nešto širim spektrom boja i naravno uz prednosti OLED-a poput savršene crne, uglova gledanja i uniformnosti, kao i mikrokontrasta koji je van domašaja drugih tipova panela. 

      Takođe, fabrička kalibracija je vrlo dobra, sa izmerenim Delta E odstupanjem od 2.4, dakle ispod granice od 3 koju primećuje prosečno oko. Najprecizniji je Calman mod, koji ujedno služi i za automatsku kalibraciju putem Calman softvera, za one koji žele apsolutnu preciznost za profesionalnu upotrebu. U svakom slučaju, veoma dobra slika, čak i ako nije ono na šta smo navikli od većine aktuelnih OLED modela po pitanju svetline.

      Rekli bismo da je ovo ustvari TV za one koji ne mare baš previše za HDR, a žele najbolji mogući TV za npr. sportske sadržaje, TV program, pa i serije i filmove. U tom smislu, Philips 55OLED769 donosi i zaista izvanredno procesiranje slike koje itekako doprinosi odličnom utisku u realnom korišćenju TV-a.

      “P5 AI Perfect Picture Engine procesor”, kako Philips naziva skup algoritama i hardvera za procesiranje slike na ovom modelu, radi posao na vrhunskom nivou, čak bismo rekli da je u pitanju jedna od najboljih implementacija koje smo videli do sada. 

      Procesiranje, koje se obavlja uz pomoć mašinskog učenja, odnosno AI-a, obuhvata skaliranje i poboljšanje oštrine prikaza analizom tekstura, redukciju šuma i artefakata, obradu slike u smislu boja i kontrasta radi atraktivnijeg prikaza, kao i prilagođavanje svih parametara različitim uslovima u prostoriji prema informacijama sa sensora ambijentalnog osvetljenja.

      Takođe, tu je i izvanredan MEMC, odnosno procesiranje kretanja, koje nudi predefinisane modove, ili podešavanje redukcije trzanja i zamućenja po želji putem dva slajdera. Modovi su prilagođeni da nude sve od prirodnog filmskog prikaza sa smanjenim trzanjem kadra, do potpuno glatkog prikaza, pa će svako pronaći ono što mu najviše odgovara.

      Što je najbitnije, kvalitet implementacije je zaista sjajan, pa su artefakti na rekordno niskom nivou u najzahtevnijim modovima, a rezultat takav da bitno poboljšava utisak pri gledanju sadržaja.  

      Dok smo još kod slike, vredi pomenuti da će vam na raspolaganju biti sedam predefinisanih modova i jedan korisnički, mnoštvo parametara za prilagođavanje slike po svom ukusu, kao i Quick Picture Settings opcija koja će vas provesti kroz seriju izbora sa primerima promena koje one donose, kako bi i korisnici koji ne znaju šta je šta od detaljih podešavanja mogli da dobiju prikaz bliži onome što žele. 

      Philips 55OLED769 – Zvuk

      Što se zvuka tiče, rekli bismo da je na nivou koji će zadovoljiti većinu korisnika i adekvatan onome što Philips 55OLED769 nudi u domenu slike, iako ne možemo reći da je baš na nivou visoke klase. Za nešto više mu pre svega nedostaje niskih frekvencija, koje se prostiru do oko 70Hz, ispod čega odziv tako brzo opada da praktično nema ničega.

      To praktično znači da će sadržaji zvučati više nego korektno, čak i solidno ubedljivo sve do gornjeg dela bas spektra, ali da će niži i sub-bass sadržaji biti odsutni. Van toga, frekventni balans je vrlo korektan i TV u opsegu koji reprodukuje zvuči više nego zadovoljavajuće, uz snagu od 2x10W koja je rekli bismo dovoljna za većinu prostorija u kojima će se ovaj TV sa svojih 55” naći. 

      Na raspolaganju će vam biti 7 predefinisanih modova zvuka, uključujući i AI mod koji će zvuk prilagođavati konkretnim sadržajima koje puštate. Uz to, TV podržava i kalibraciju odziva prema prostoriji i poziciji u kojoj se nalazi, a koja se obavlja putem mikrofona na daljinskom upravljaču iz pozicije iz koje ćete TV i gledati. Takođe, podržani su i Dolby Atmos i DTS:X.

      Pametne mogućnosti – Titan OS

      Što se pametnih mogućnosti tiče, tu smo naišli na malo iznenađenje. Naime, iako smo na prvi pogled, bez provere u specifikacijama pomislili da Philips 55OLED769 pokreće Android, odnosno Google TV, zapravo je u pitanju Titan OS koji neodoljivo podseća na njega.

      Titan OS je Philipsova sopstvena platforma koja je debitovala prošle godine na određenim modelima, a kojoj je kompanija izgleda pristupila vrlo ozbiljno i sa ciljem da ne bude samo rešenje za njihove televizore, već i za mnoštvo drugih proizvođača koji nemaju sopstvene platforme, a želeli bi da smanje troškove licenciranja.

      Moramo priznati da smo vrlo prijatno iznenađeni onim što Titan OS nudi u pogledu korisničkog iskustva, jer je u pitanju vrlo brz operativni sistem, bez raznih Google stvari iza kulisa koji bi ga usporavali i otežavali, a opet sa vrlo prepozatljivim interfejsom sa kojim će se korisnici odmah snaći.

      Fokus je u potpunosti na sadržajima, pa će vas na Home tabu preko pozadinskog banera redom čekati selekcija izdvojenih aplikacija koju možete urediti po želji, kao i linije sa sadržajima iz različitih streaming servisa, TV kanala i sl. Polja za svaki sadržaj su relativno mala, pa na ekran staje baš dosta toga, što je zapravo odlično kada niste sigurni šta vam se gleda, pa tražite nešto što će vam privući pažnju. 

      Pored Home, tu je i Apps tab koji je zapravo neka vrsta prodavnice aplikacija (iako su sve besplatne). U njemu ćete pronaći sve aplikacije koje su dostupne za ovu platformu, a iako njihova selekcija nije baš na Google TV nivou, možemo reći da je tu skoro sve što vam može zatrebati, pogotovo u pogledu zapravo korisnih stvari.

      Svi najbitniji video servisi su tu – Max, Netflix, Disney+, Prime, pa nedostaje jedino Apple TV koji kod nad nije ni zvanično podržan. Od muzičkih je prisutan samo Deezer, a dostupni su i razni zabavni i informativni sadržaji.

      Što se igara tiče, umesto loših osmobitnih varijanti kakve viđamo na većini TV platformi izuzev Androida, Philips se odlučio za cloud servise, pa su vam na raspolaganju CouchPlay games sa raznovrsnom selekcijom jednostavnijih igara za ubijanje vremena, i Blacknut u kome je moguće (istina uz pretplatu) igrati PC igre putem gamepada, ili tastature i miša. U suštini, dovoljno funkcionalnosti za svakodnevne potrebe većine korisnika. 

      Kontrola Philips 55OLED769 se obavlja putem daljinca koji je redizajniran u odnosu na ono što smo ranije viđali od Philipsa i koji izgleda vrlo interesantno, jasno i pregledno. Tasteri su plitkog hoda i jasnog klika, a zanimljivo poseduju i pozadinsko osvetljenje kako biste u mraku videli šta je šta.

      Jasno su grupisani po funkcionalnosti, pa je daljinac lak za snalaženje, a na raspolaganju su vam i prečice za popularne aplikacije, kontrolu ambilight-a, kao i brzi meni sa najbitnijim podešavanjima. Kad pominjemo meni, on je, kako smo i navikli od Philipsa, vrlo jasno organizovan i pregledan, pa je lako brzo pronaći ono što vam je potrebno.  

      Philips 55OLED769 – Utisci i cena

      Sve u svemu, Philips 55OLED769 je TV koji ima puno toga da ponudi, čak i ako nije u pitanju baš sve ono na šta smo uglavnom navikli od OLED modela. U pitanju je jedan od najpovoljnijih OLED televizora na tržištu u ovom trenutku, koji nudi većinu prednosti ove tehnologije, uz kompromis u vidu nižeg maksimalnog osvetljenja.

      Odlična slika za sadržaje standardne definicije, vrhunsko procesiranje i Ambilight su ono što preporučuje ovaj model. Za one kojima HDR nije bitan već prosto žele baš dobar TV ili odlične gaming mogućnosti, Philips 55OLED769 je sasvim validan izbor za oko 1000€ u 55” verziji, koji nadmašuju jedino dve godine stari modeli nešto više klase, koje je na akcijama poslednjih komada nekada moguće pronaći po sličnoj ceni. 

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Polisa privatnosti

      Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

      Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.