Američka vlada gura Intel i TSMC u zajedničku firmu na teritoriji SAD-a?

Spekulacije o zajedničkoj proizvodnji čipova kompanija Intel i TSMC u okvirima SAD-a zvuči odlično, ali prepreke realizaciji ove ideje su ogromne

Američka vlada gura Intel i TSMC u zajedničku firmu na teritoriji SAD-a?

Prema spekulacijama jednog analitičara sa Vol Strita, američka vlada navodno pokušava da nagovori Intel i TSMC da formiraju zajedničko preduzeće za proizvodnju čipova. Ovo preduzeće bi bilo u vlasništvu obe kompanije, ali bi ga operativno vodio TSMC.

Prema izveštaju Wall Street Journal-a, američka vlada želi da TSMC iskoristi svoje iskustvo u masovnoj proizvodnji koristeći EUV litografiju kako bi unapredio Intel-ove tehnološke procese. Dodatne glasine, koje citira Financial Times, ukazuju na ubrzanu ekspanziju TSMC-ovog kompleksa Fab 21 u Arizoni.

Čudne glasine

Tristan Gerra, analitičar iz Bairda, naveo je u izveštaju za klijente da postoje razgovori o tome da američka vlada potpomogne ovaj poduhvat. Prema njemu, TSMC bi poslao inženjere u Intel-ove 3 nm/2 nm pogone kako bi primenio svoje know-how i osigurao uspešnu proizvodnju. Fabrika bi mogla biti izdvojena u novi entitet u vlasništvu TSMC-a i Intel-a, a operacije bi vodio TSMC. Ovaj entitet bi dobio finansiranje iz američkog Chip Act-a budžeta.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Iako Gerra priznaje da nema potvrda za ove glasine i da bi projekat mogao potrajati, strategija se čini logičnom analitičarima. Intel bi smanjio finansijski pritisak i fokusirao se na arhitekturu čipova i platformska rešenja, zadržavajući proizvodne kapacitete u skladu sa strategijom bivšeg CEO-a Pata Gelsingera. Ova fabrika bi takođe privukla velike kompanije koje se bave dizajniranjem čipova, a koji traže stabilnu i sigurnu proizvodnju na teritoriji SAD-a.

Tehnološke prepreke

Međutim, ove glasine izazivaju brojne tehnološke i poslovne nedoumice. Sa tehnološke strane, TSMC inženjeri nisu upoznati sa Intel-ovim EUV proizvodnim procesima, što bi otežalo ili produžilo njihovo uključivanje u samu proizvodnju. Intel 3 nm proces je već u uveliko u fazi masovne proizvodnje, a 18A tehnologija će uskoro ući u tu fazu, što znači da im ne trebaju dodatna podešavanja.

Prenos TSMC-ovih tehnologija na Intel-ove fabrike u SAD-u takođe je izazovan. Iako obe kompanije koriste EUV litografiju, svaka ima jedinstvene konfiguracije alata, fabrika i modifikacije specifične za svakog dobavljača. Male razlike u kontroli temperature, protoku gasova ili rukovanju fotomaskama mogu dovesti do značajnih odstupanja u širinama vodova, karakteristikama tranzistora i prinosima, što čini prenos tehnologije suviše kompleksnim i skupim.

Poslovne nedoumice

Sa poslovne strane, TSMC nema apsolutno nikakav interes da pomogne Intelu u unapređenju njegovih EUV tehnologija, budući da su direktni konkurenti. Zajedničko preduzeće moglo bi negativno uticati na marže TSMC-a. Jedini motiv za TSMC mogao bi biti izbegavanje potencijalnih carina koje bi mogle zahtevati proizvodnju naprednih čipova na teritoriji SAD-a.

Sa druge strane, Intel verovatno nema dovoljno EUV kapaciteta u Americi da zadovolji potražnju za svojim proizvodima i proizvodima TSMC-ovih klijenata. Ubrzano usvajanje N3 i N2 tehnologija u TSMC-ovim fabrikama u Arizoni, kako navodi Financial Times, ima daleko više smisla.

Za Intel, saradnja sa TSMC-om takođe deluje nepraktično. Malo je izgleda da TSMC inženjeri mogu značajnije unaprediti Intel-ove 3 nm i 18 A tehnološke procese. Prenos TSMC-ovih tehnologija na Intel-ove fabrike u SAD-u značio bi da bi Intel-ove fabrike u Irskoj i Izraelu bile jedine koje koriste Intel-ovu originalnu tehnologiju, a što bi dugoročno bilo neisplativo.

Geopolitičke turbulencije i Intel-ovi finansijski i operativni izazovi, doveli su do raznih spekulacija i nagađanja. Međutim, brojne tehnološke i poslovne prepreke čine ovakvo partnerstvo malo verovatnim, piše Tomshardware.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi