Australija zakonom zabranjuje pristup društvenim mrežama mlađim od 16 godina

Australijski ministar komunikacija, Mišel Rouland, predstavila je zakon koji bi zabranio deci mlađoj od 16 godina pristup društvenim mrežama poput TikTok-a, Facebook-a i Instagram-a

Australija zakonom zabranjuje pristup društvenim mrežama mlađim od 16 godina

Australijski ministar komunikacija uveo je u četvrtak u parlament zakon, prvi takve vrste u svetu, koji bi zabranio deci mlađoj od 16 godina pristup društvenim mrežama, navodeći da je onlajn bezbednost jedan od najvećih izazova za roditelje, prenosi AP News.

Mišel Rouland (Michelle Rowland) je rekla da su TikTok, Facebook, Snapchat, Reddit, X i Instagram među platformama koje bi se suočile sa kaznama do 50 miliona australijskih dolara (33 miliona američkih dolara) zbog sistemskih propusta u sprečavanju mladih da otvaraju naloge.

“Ovaj zakon želi da postavi novu normativnu vrednost u društvu da pristup društvenim mrežama nije odlučujuća karakteristika odrastanja u Australiji”, rekla je Roulandova parlamentu.

“Široko je priznato da se nešto mora učiniti odmah kako bi se sprečilo da mladi tinejdžeri i deca budu izloženi nefiltriranim i beskonačnim tokovima sadržaja”, dodala je.

Vlasnik X-a Elon Musk upozorio je da Australija namerava da ide dalje, objavivši na svojoj platformi: “Izgleda kao skriveni način za kontrolu pristupa internetu od strane svih Australijanaca.”

Australija uvodi zaštitu mladih, ne na kažnjavanje ili izolaciju

Zakon ima široku političku podršku, a nakon što bude prihvaćen, platforme bi imale godinu dana da razrade kako da implementiraju starosno ograničenje.

“Za previše mladih Australijanaca, društvene mreže mogu biti štetne”, rekla je Roulandova. “Gotovo dve trećine Australijanaca uzrasta od 14 do 17 godina videlo je izuzetno štetan sadržaj na internetu, uključujući zloupotrebu droga, samoubistvo ili samopovređivanje, kao i nasilni materijal. Četvrtina je bila izložena sadržaju koji promoviše loše navike ishrane.”

“Vladino istraživanje je pokazalo da 95% australijskih roditelja i staratelja smatra da je onlajn bezbednost jedan od njihovih najvećih izazova”, rekla je ona i dodala da “Društvene mreže imaju društvenu odgovornost i mogu bolje rešavati štete na svojim platformama”.

“Ovo se odnosi na zaštitu mladih, ne na kažnjavanje ili izolaciju, i na to da roditelji znaju da smo uz njih kada je reč o podršci zdravlju i dobrobiti njihove dece”, rekla je Roulandova.

Stručnjaci za dečiju dobrobit i internet izrazili su zabrinutost zbog zabrane, uključujući i izolaciju 14- i 15-godišnjaka od njihovih već uspostavljenih onlajn društvenih mreža.

Roulandova je rekla da neće biti starosnih ograničenja na uslugama razmene poruka, onlajn igrama ili platformama koje značajno podržavaju zdravlje i obrazovanje korisnika.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

“Ne kažemo da rizici ne postoje na aplikacijama za razmenu poruka ili onlajn igrama. Iako korisnici i dalje mogu biti izloženi štetnom sadržaju od strane drugih korisnika, ne suočavaju se sa istom algoritamskom selekcijom sadržaja i psihološkom manipulacijom koja podstiče skoro beskrajno angažovanje”, rekla je.

Vlada je prošle nedelje objavila da je konzorcijum predvođen britanskom kompanijom Age Check Certification Scheme angažovan da ispita razne tehnologije za procenu i verifikaciju starosti.

Cilje je sprečiti da mladi tinejdžeri i deca budu izloženi nefiltriranim i beskonačnim tokovima sadržaja

Pored uklanjanja dece mlađe od 16 godina sa društvenih mreža, Australija takođe traži načine da spreči decu mlađu od 18 godina da pristupe onlajn pornografiji, navodi se u vladinom saopštenju.

Glavni izvršni direktor Age Check Certification Scheme-a, Tony Allen, rekao je u ponedeljak da tehnologije koje se razmatraju uključuju procenu starosti i AI “test” starosti koji podrazumeva utvrđivanje niza činjenica o pojedincima koje ukazuju na to da su oni barem određene starosti.

Roulandova je rekla da bi se platforme takođe suočile sa kaznama do 50 miliona australijskih dolara (33 miliona američkih dolara) ako zloupotrebe lične informacije korisnika prikupljene u svrhe potvrde starosti.

Informacije korišćene za potvrdu starosti moraju biti uništene nakon što posluže svojoj svrsi, osim ako korisnik ne pristane da budu sačuvane, rekla je.

Digital Industry Group Inc. (DIGI), zagovornik digitalne industrije u Australiji, rekao je da, s obzirom da se očekuje da parlament glasa o zakonu sledeće nedelje, možda neće biti vremena za “smislene konsultacije o detaljima globalno bez presedana zakona.”

“Glavne digitalne platforme imaju stroge mere za održavanje bezbednosti mladih, a zabrana bi mogla gurnuti mlade ljude u mračnije, manje bezbedne onlajn prostore koji nemaju sigurnosne ograde”, rekla je izvršna direktorka DIGI-ja Sunita Bose u saopštenju. “Gruba zabrana ne podstiče kompanije da kontinuirano unapređuju bezbednost jer je fokus na držanju tinejdžera van usluge, a ne na njihovoj bezbednosti dok su na njoj.”

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi