Bivši Intel potpredsednik Raja Koduri krivi birokratske zmije za probleme kompanije

Bivši Intel-ov potpredsednik Raja Koduri u oštroj analizi ukazuje na birokratske prepreke koje guše inovacije i predlaže rešenja za povratak kompanije na vrh

Bivši Intel potpredsednik Raja Koduri krivi birokratske zmije za probleme kompanije

Bivši glavni inžinjer i potpredsednik Intelove divizije za arhitekturu, grafiku i softver, Raja Koduri, objavio je tekst na platformi X u kojem analizira trenutne probleme s kojima se Intel suočava. U svom osvrtu, Koduri identifikuje ono što naziva „blagom i zmijama“ u Intelu i nudi predloge kako bi kompanija mogla da povrati svoju poziciju lidera. Suština njegove poruke može se sažeti u jednoj rečenici: „Ne učiš kada ne isporučuješ.“

Zlato i zmije Intel-a

Prema Koduriju, Intelovo zlato leži u njegovoj intelektualnoj svojini i tehnologiji, ali inovacije često ostaju „na polici“, neiskorišćene. S druge strane, zmije su birokratski procesi koji, prema njegovim rečima, guše inženjere i ograničavaju njihovu sposobnost da odvažno razvijaju proizvode.

„Zmije Excel tabela i PowerPoint prezentacija – birokratski procesi koji dominiraju korporativnim odlučivanjem – često ne razumeju pravu cenu gubitka liderske pozicije u performansama“, piše Koduri.

On dalje navodi da ovakvi procesi nastoje da minimiziraju kvartalne gubitke, ali pri tome propuštaju širu sliku. Umesto da podstiču inovacije, birokratske strukture se umnožavaju i stežu oko inženjera, čineći ih nemoćnima da hrabro realizuju planirane proizvode.

„Klimu straha stvara svaki pokušaj kreativne inicijative izvan ustaljenih procesa – jedna greška i birokratske zmije odmah ujedaju. Takvo okruženje stvorilo je rašireni osećaj “naučene bespomoćnosti” među inženjerima, gušeći inovativni duh na kojem je Intel nekada bio izgrađen“, zaključuje Koduri.

Njegov članak je propraćen AI-generisanom ilustracijom na kojoj se vidi Intelov programer kako ga doslovno stežu zmije sa natpisima „koordinatori“, dok jedan izvršni direktor nezainteresovano posmatra. U pozadini stoji figura sa natpisom „Zombi“ na čelu.

Dobra i loša haotičnost

Koduri se u tekstu osvrće i na čuvenu izreku bivšeg Intelovog CEO-a Endija Grouva: „Neka haos zavlada, a onda ga obuzdajte.“ Objašnjavajući ovaj koncept, ističe da nije svaki haos loš – postoje i dobar i loš haos.

„Dobar haos primorava vas da izmišljate i menjate stvari. On uglavnom dolazi spolja, dok loš haos nastaje iz unutrašnjih problema. Ja to zovem “organizacijskom entropijom”. To je ključni faktor koji urušava efikasnost kompanija. Kada entropija pređe određeni prag, rukovodstvo gubi kontrolu nad kompanijom, a nikakva izvršna reorganizacija ne može popraviti situaciju dok se entropija ne smanji“, piše Koduri.

Drugim rečima, birokratska prepreka i loše donošenje odluka guše sposobnost inženjera da iteriraju i inoviraju, gurajući kompaniju ka stagnaciji.

Put ka oporavku?

Koduri takođe nudi niz predloga za buduće rukovodstvo Intela, uključujući povećanje odnosa programera i koordinatora desetostruko, ukidanje „kulture otkazivanja“ (u kontekstu zaustavljanja proizvoda pre nego što uopšte izađu, kao što je bio slučaj sa Falcon Shores projektom), i reorganizaciju kompanije oko liderstva u proizvodima.

Pitanje koje postavlja na kraju teksta glasi: „Da li je već prekasno?“

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Intel se suočava sa brojnim problemima – spekuliše se da bi TSMC mogao preuzeti njegovu proizvodnju čipova (ili da bi Broadcom mogao biti deo dogovora), a pojedini inženjeri to smatraju „užasnom, demorališućom greškom“. Desktop procesori Arrow Lake nisu naišli na dobar prijem kod korisnika, iako im prodaja nije loša, a kompanija i dalje nema novog CEO-a nakon odlaska Pata Gelsingera. Takođe, ambiciozni plan „pet nodova u četiri godine“ sada izgleda kao neostvariv cilj.

Ipak, nije sve crno – proizvodni proces 18A sada izgleda spreman za upotrebu, Lunar Lake mobilni čipovi su impresivni, a Panther Lake, prvi procesor izrađen na ovom naprednom proizvodnom procesu, trebalo bi da se pojavi u drugoj polovini godine.

Koduri nije prvi bivši Intelov rukovodilac koji javno analizira propuste kompanije, a čak se i Bil Gejts nedavno uključio u debatu o sudbini ovog tehnološkog giganta.

Na kraju, ostaje pitanje – ko su prave zmije u ovoj priči? Da li su to birokrate koje guše inovacije ili tržišne sile koje nagrizaju Intelovu dominaciju? Kao što Koduri zaključuje citatom Marka Aurelija:

„Sve što čujemo je mišljenje, a ne činjenica. Sve što vidimo je perspektiva, a ne istina.“

Intel očigledno nije spreman da se preda, ali će buduće odluke odrediti da li će kompanija povratiti nekadašnju slavu ili nastaviti da se sapliće pod teretom sopstvene birokratije, piše PC Gamer.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi