Cerebras Systems postaje najveća Nvidia konkurencija u industriji AI čipova

Cerebras Systems Inc. cilja da bude konkurencija kompaniji Nvidia, sa moćnim WSE-3 čipovima dizajniranim za AI i HPC radna opterećenja.

Cerebras Systems postaje najveća Nvidia konkurencija u industriji AI čipova

Cerebras Systems Inc., startup kompanija za proizvodnju moćnih kompjuterskih čipova koja se takmiči sa Nvidia Corp. u industriji veštačke inteligencije, navodno je podnela poverljive dokumente američkim regulatorima hartija od vrednosti uoči inicijalne javne ponude (IPO) na Nasdaq berzi.

Prema informacijama iz izvora koji je bio uključen u odluku, IPO se očekuje kasnije ove godine, prenosi SiliconAngle.

Kompanija proizvodi specijalizovane i moćne kompjuterske čipove dizajnirane za AI i visokoperformantna računarska (HPC) radna opterećenja. Prošle godine je bila u centru pažnje tvrdnjama da su njihovi čipovi ne samo moćniji od Nvidia-inih grafičkih procesorskih jedinica (GPU), već i isplativiji.

Nvidia je postala najvrednija kompanija na svetu zahvaljujući ludilu za generativnom AI, koje ne pokazuje znakove usporavanja. Kompanije širom sveta žure da integrišu moćne AI alate u svoje sisteme i aplikacije, kupujući GPU-ove u hiljadama, čime su Nvidia-ini prihodi od data centara porasli za više od 400% u poslednjih godinu dana.

Iako Nvidia ima vrlo malo rivala, Cerebras je jedan od njih. Njihov vodeći proizvod je novi WSE-3 procesor, koji je najavljen u martu i nadograđuje se na raniji WSE-2 čipset koji je debitovao 2021. godine.

Cerebras WSE-3, moćna alternativa Nvidia GPU-ovima

Očekuje se da Cerebras WSE-3 čip bude dostupan kasnije ove godine. Izgrađen je na naprednom 5nm procesu i ima 1,4 triliona tranzistora više od svog prethodnika, sa više od 900.000 jezgara za računanje i 44 gigabajta statičke memorije sa slučajnim pristupom (SRAM).

Prema startup-u, WSE-3 ima 52 puta više jezgara nego jedan Nvidia H100 GPU. Čip će biti dostupan kao deo uređaja za data centre pod nazivom CS-3, koji je veličine malog frižidera. Sam WSE-3 čip je veličine pice (nije navedeno koje, ali Amerikanci će koristiti bilo šta umesto metričkih jedinica) i dolazi sa integrisanim modulima za hlađenje i napajanje.

Što se tiče performansi, za WSE-3 se kaže da je dvostruko moćniji od WSE-2, sposoban da dostigne maksimalnu brzinu od 125 petaflopsa, pri čemu jedan petaflops iznosi 1.000 triliona proračuna u sekundi.

Cerebras kaže da su te specifikacije više nego dovoljne da se WSE-3 takmiči sa najboljim Nvidia GPU-ovima. Navodi da su njihovi čipovi superiorniji, sposobni da povećaju efikasnost AI radnih opterećenja bržom obradom sa manje energije.

Prošlog meseca, Cerebras je prikazao sposobnosti svoje starije WSE-2 hardverske opreme kada je sarađivao sa istraživačima iz nacionalnih laboratorija Sandia, Lawrence Livermore i Los Alamos kako bi izveli simulacije materijala na atomskoj skali u milisekundama.

U istraživačkom radu, kompanija je pokazala da je bila u stanju da izvede te simulacije neverovatnih 179 puta brže od najmoćnijeg superračunara na svetu, Frontier, koji je opremljen sa 39.000 Nvidia GPU-ova.

“Nijedan broj GPU-ova ne može postići ovaj rezultat,” rekao je Andy Hock, viši potpredsednik za proizvode i strategiju, za SiliconANGLE prošlog meseca. “Otključavamo fundamentalno nove vremenske skale za molekularnu dinamiku.”

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.